Boor aan reddende uitweg voor mijnwerkers begonnen Staat van beleg in Zuid-Vietnam Acht kostschoolleerlingen gedood en twee zwaar gewond bij autobotsing Loonronde brengt risico's mee II Chefarine .,4" Russen houden weer convooi aan bij Mariënburg Mevrouw Ngo Dinh Nhoe vraagt vrijgeleide naar Zuid-Vietnam HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Hoop gevestigd op redding voor woensdag Bestrijding van pijn beter Ife veiliger! Frankering bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAC 5 NOVEMBER 1963 19e Taargang No. 6068 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma F j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Proefboringen naar mogelijk nog meer overlevenden De reusachtige boor die de elf overlevenden in de Westduitse ijzermijn „Mathilde" de reddende uitweg moet verschaffen, is gis terochtend omstreeks drie uur in werking gesteld. De reddingsploe gen hopen de mannen, die op een diepte van zestig meter gevangen zitten, tegen woensdag naar de oppervlakte te kunnen halen. Men wil de boor, die eerder drie overlevenden het leven red de, gebruiken tot een diepte van minder dan 35 meter. Daarna zal men met het oog op het gevaar van instortingen op een speciale pneumatische hamer overschake len. Kort voordat het boren begon meldden de ingesloten mijnwer kers dat zij goede moed hadden. De mannen hebben elf dagen lang opeengedrongen gezeten op een eilandje van puin, zonder voedsel, in algehele duisternis. Zij hebben thans een beschuttend dak gemaakt van de stalen bui zen die door de bevoorradings schacht naar beneden zijn gela ten. Alleen kleine stenen kunnen nog door de openingen vallen. De reddingsploegen zijn begon nen met vier proefboringen om te trachten nog andere overleven den te vinden. Reddingswerkzaamheden Verscheidene Duitse kranten vragen zich af of de mijndirectie voldoende ijver aan de dag heeft gelegd bij het zoeken naar ver miste mijnwerkers. Het Keulse blad „Deutsche Zeitung" zegt: „Het is duidelijk dat de mijndirectie onnodige ca tegorische verklaringen heeft uit gegeven, die direct de vraag op werpen of premature conclusies de redding van de 11 mannen hebben vertraagd". De Kölnische Rundschau": „Het voorbeeld van Lengede geeft ons reden tot verbazing over de waarde en waardeloosheid van deskundigen". „Als geloof was gehecht aan de experts, zouden de elf mannen een vreselijk lot hebben onder gaan. Ze zouden langzaam van honger zijn omgekomen". De ontdekking zondag van de DINSDAG 5 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.56 4.31 5.11 5.21 n.m. 4.21 4.56 5.36 5.46 elf nog in leven zijnde mannen is een samenspel van intuïtie en onwaarschijnlijk groot geluk, daar het gebied waar de mannen op gesloten zitten nog niet in kaart is gebracht. „We zouden in dit gebied ihin- stens honderd boringen hebben kunnen verrichten, zonder de plaats te ontdekken waar zij zit ten opgeloten", zo heeft 'n woord voerder van de mijndirectie ver klaard. „Pas over enkele weken of zelfs maanden zou dan, bij het zakken van het water, duidelijk zijn geworden, dat daar nog men sen op hulp hadden gewacht". Het ontbreken van kaarten van deze mijngangen is de reden dat de mijndirectie niet op de ge dachte kwam juist op deze plaats naar overlevenden te zoeken. Eerst uit aanwijzingen van stei gerbouwers en steenhouwers die daar gewerkt hadden bleek dat er een kleine kans bestond over levenden aan te treffen in een hooggelegen gang. Direct nadat de mijndirectie in de nacht van zaterdag op zondag deze inlich tingen had gekregen, werden bo ringen in dat gebied verricht. Maandagochtend om negen uur kregen de mannen hun ontbijt, dat bestond uit havermoutpap, eireen en bananen. In de loop van de dag kregen zij zwaarder voed sel. Ook hebben zij speelkaarten gekregen om „skat" te spelen. Een maandagmiddag gehouden persconferentie eindigde in een volledige chaos, nadat een mijn werker de mijndirectie ervan beschuldigd had geen acht te hebben geslagen op waarschu wingen van mijnwerkers dat zich in de galerij, waar nu elf inge sloten mijnwerkers blijken te zitten, mogelijk nog overleven den van de ramp zouden kunnen bevinden. De herrie ontstond toen direc teur Stein verklaarde geschrok ken te zijn van berichten in de pers als zou de maatschappij eerst na aandrang van de kant van de mijnwerkers hebben be sloten over te gaan tot de bo ring welke tenslotte tot het ont dekken van de elf mannen heeft geleid. De heer Stein zei eerst zaterdagavond van de mogelijk heid in kennis te zijn gesteld, dat zich op de bewuste plaats nog overlevenden zouden kunnen bevinden, waarop hij zich on middellijk derwaarts had bege ven. De plaats van de boring werd in overleg met de bedrijfs- raad vastgesteld, zo zei hij, daar aan toevoegend dat de directie heeft bewezen elke kans, zelfs de allerkleinste, op het vinden van overlevenden te hebben aan gegrepen. Hierna schreeuwde de betrok ken mijnwerker de directeur toe, dat de directie eerdere waar schuwingen in de wind had ge slagen. Bij een dier gelegenhe den zou een directielid hebben geantwoord, dat er beneden maar veertig kubieke meter lucht zou zijn en dat daar niemand het le ven zou kunnen afbrengen. Op een vraag aan de mijnwer ker waarom hij zijn beschuldi gingen niet eerder had geuit, antwoordde hij dat hij en zijn collega's bang waren uit hun maatschappijwoning te worden gezet. Nu hadden enkelen van zijn collega's hem gevraagd tij dens de persconferentie zijn hart te luchten. De persconferentie werd door meer dan honderd binnen- en buitenlandse journalisten bijge woond. De mijnraad, die de mijnwer kers vertegenwoordigt, maakte maandagmiddag bekend dat de beschuldigingen van de mijnwer ker Manfred Zollinger, die de di rectie van nalatigheid betichtte, ongegrond zijn. De raad was van oordeel dat de mijndirectie alles heeft gedaan wat in haar vermo gen lag om overlevenden van de ramp op te sporen en te redden. 0 Radio-Djakarta meldt, dat op last van het Indonesische op perbevel alle verbindingen tussen Djakarta enerzijds en Singapore anderzijds en Ma leisië met ingang van giste ren worden verbroken. Op de westelijke oever van het Gardameer in de buurt van Riva kwam zondagnacht een Italiaan om het leven en werd een tweede gewond toen de auto waarin zij zaten door een aardverschuiving werd bedolven. (Adv.) Beloning van 10.000 uitgeloofd voor aanhouding van moordenaar De echtgenoot van de donder dag jl. vermoorde mevr. F. PeenstraVellinga te Oldeboorn heeft een beloning van 10.000 uitgeloofd voor degene, die aan wijzingen kan geven, welke lei den tot aanhouding van de dader. Het onderzoek van de politie heeft tot dusverre nog geen en kele aanwijzing omtrent de da der of daders opgeleverd. Het revolutionaire militaire opperbevel in Saigon heeft de staat van beleg in geheel Zuid- Vietnam afgekondigd. Dit ge beurde in een communiqué dat maandag door het officiële Zuid- vietnamese persbureau werd ver spreid. De nieuwe Zuidvietnamese di recteur van Voorlichting, briga de-generaal Tran Toe Oai, heeft bekendgemaakt dat bij de ge vechten van vorige week vijf do den en 20 gewonden aan de zijde van het leger zijn gevallen. Het juiste aantal slachtoffers bij de aanhangers van het vorige bewind was nog niet bekend. Generaal Oai zei ook dat de revolutionaire commissie uit om streeks 40 officieren bestaat. De „leider van de Boeddhisti sche opstand", de priester Thitsj Tri Qoeang, heeft maandagoch tend de Amerikaanse ambassade in Saigon verlaten, waar hij de onderdrukking van de opstand zijn toevlucht had gezocht, zo is van bevoegde zijde vernomen. Van doorgaans welingelichte zijde is vernomen dat het mili taire revolutionaire comité de leiders van alle Zuidvietnamese diplomatieke missies in het bui tenland naar Saigon heeft ontbo den. Een Vietnamese secretaresse van de Britse ambassade in Sai gon, die vrijdag voor de staats greep was gearresteerd, is door militairen bevrijd. Aangenomen werd dat zij tot een illegale Boeddhistische organisatie be hoorde. Het Chinese „Volksdagblad" schreef maandag in commentaar op de staatsgreep dat „de Ver enigde Staten hun „lakei" Ngo Dinh Diem hebben vervangen door een andere „marionet". Het officiële Zuidvietnamese Tijdens dichte mist op weg naar sportdag in Emmen Op' weg naar sportdag persbureau heeft later gemeld, dat de militaire regering de vol tooiing van de revolutie heeft geproclameerd. De basis voor de binnenlandse politiek zal „geleide democratie" zijn. De politieke macht zal worden overgedragen aan een door het volk gekozen regering „als de situatie die toelaat," aldus het persbureau. Volgens het persbureau is de V. N.-missie, die een onderzoek instelde naar discriminatie van de Boeddhisten door het regiem- Diem, vertrokken, na zondag een onderhoud te hebben gehad met de militaire revolutionaire com missie. CAMBODJA EN ZUID-VIETNAM Het Cambodjanase staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft in een rede, waarbij hij zich tot de bevolking richtte, voorspeld, dat Zuid-Vietnam in handen der communisten zal vallen als de Amerikanen hun politiek t.a.v. dat land niet wijzigden en er niet mee instemmen, dat Zuid-Viet nam, evenais Laos, geneutrali seerd wordt onder internationale garantie. Het staatshoofd van Cambodja stelde vijf voorwaarden voor een hervatting van de diplomatieke betrekkingen met de regering Saigon: 1) intrekking van de aanspra ken van het bewind van Diem op het kusteiland; 2) eerbiediging van de neutraliteit van Cambod ja; 3) eerbiediging van de rech ten der in Zuid-Vietnam wonen de Cambodjanen; 4) staking van alle hulp aan de opstandelingen die deel uitmaken van de bewe ging „vrije Cambodjanen" en uitwijzing van hen uit Zuid- Vietnam; 5) terugbetaling van een „schuld" van een miljard riel door Zuid-Vietnam aan Cam bodja. Verbondsraadvergadering K. A. B. (Adv.) Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een busje op Rjjksweg 34 onder Borger (Dr.) zijn gistermorgen zes kweek schoolleerlingen uit Groningen om liet leven gekomen, terwijl vier zwaar werden gewond, waarvan er inmiddels twee aan hun bekomen verwondingen zijn bezweken, zodat het dodencijfer tot acht is opgelopen. De bestuurder van de vracht auto, waarmee bet busje, waarin zij zaten, in botsing kwam, liep een shock op. WOENSDAG 6 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.42 5.09 5.17 5.44 5.57 6.24 6.07 6.34 ZON MAAN op onder op Nov. 5 7.40 17.06 20.25 6 7.42 17.05 21.29 7 7.44 17.03 22.39 8 7.46 17.01 23.51 9 7.47 17.00 10 7.49 16.58 1.03 11 7.51 16.56 2.13 zonder de maag van streek te maken De vier middelen van Chefarine „4" werken niet alleen beter bij de be strijding van pijn en griep, maar onder bovendien veiliger, want één ervan zorgt dat ook een gevoelige maag 12.22 niet van streek raakt. 15.06 15.27 15.46 AMERIKAANS RUIMTE LABORATORIUM GELANCEERD Met behulp van een Atlasraket hebben de Amerikanen maan dagmorgen een miniatuur ruim telaboratorium gelanceerd ter bestudering van de vraagstukken die samenhangen met de terug keer van ruimtevaartuigen in de dampkring. Het toestel, dat ver vaardigd is door de ruimtevaart afdeling van de automobielfa briek Chrysler, heeft reeds ge gevens naar de aarde gezonden. De Amerikaanse luchtmacht heeft verder geen bijzonderhe den bekendgemaakt, maar alles schijnt tot dusver volgens plan te zijn verlopen. De scholieren, leerlingen van de Kweekschool met de Bijbel aan de H. W. Mesdagstraat in Gro ningen, in leeftijd variërend van 17 tot 22 jaar, waren met vier busjes op weg naar een sportdag in Emmen. Het qngeluk gebeurde in dichte mist. Bij een inhaal manoeuvre kwam de vracht wagen. die afkomstig was uit Brummen en die werd bestuurd door de 24-jarige H. R. uit Eer. beek, op de imkerrijbaan. Verschrikkelijk Bij de botsing met het busje werd dit verpletterd. De gevolgen waren verschrikkelijk. Zes in zittenden waren vrijwel op slag dood, terwijl de vier overigen levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis zijn opgenomen. Het busje werd bestuurd door een der leerlingen, die ook is om gekomen. De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. Het verkeer moest over één rijbaan worden geleid. De slachtoffers Bij de botsing zijn omgekomen de meisjes A, de Vries (Winscho ten), C. Reeskamp (Gronin gen), L. Everts en H. Switer, (beiden uit Groningen!, en de jongens P. Holtman (Thesin- ge), A. Bus, R. Leagsma, B. v. de Velde (allen Groningen). Het busjes werd bestuurd door R. Leegsma. Zwaar gewond werden H. Kok- sma uit Haren (Gr.) en John ny Mooibroek uit Groningen. L. Everts en H. Switer, die eveneens zwaar gewond wer den, zijn later overleden. Allen waren leerlingen van de twee de klas. De chauffeur van de vracht, wagen heeft verklaard, dat het busje stadslichten voerde. (Adv.) KEEK U GISTERAVOND OOK T.V.? Ga dan naar Uw winkelier en neem BIJSTAND - LOTEN mee! „Aan de op handen zijnde loonoperatie zijn zonder twijfel risico's verbonden. Niemand weet precies waar het juiste evenwicht ligt. Het is echter ze ker, dat al te grote voorzichtig heid grotere risico's met zich meegebracht zou hebben. Te lage lonen kunnen voor een land, economisch gezien, even goed fataal zijn als te hoge lonen goed fataal zijn als te hoge lonen." Dit verklaarde de algemeen secretaris van de Katholieke ar beidersbeweging, de heer Th. H. Coppes, gistermorgen op een buitengewone verbondsraadsver- gadering van de K. A. B. in Utrecht. Drs. Coppes gaf een beknopt overzicht van het na-oorlogse vakbewegingsbeleid. De ontwik keling in de laatste jaren heeft, volgens hem, duidelijk geleerd dat Nederland niet meer de din gen geheel naar eigen goeddun ken kan regelen, maar rekening moet houden met het verenigd Europa waartoe ook sterk libe rale of neo-liberale landen be horen. Prijsstabiliteit als uit gangspunt voor een politiek, al dus de heer Coppes, is welhaast in geen enkel land minder toe pasbaar dan in Nederland met zijn open economie. Een zekere beheersing van de lonen in Nederland heeft, vol gens hem, stellig zijn nut gehad. De werkloosheid is tot het mini mum gedaald en de reële lonen zijn gestegen. Door middel van de Stichting van de Arbeid kon den schrijnende tegenstellingen genomen. Drs. Coppes betoogde, dat de stichting ook op het ge bied van de sociale zekerheid een zeer nuttige functie heeft vervuld. Het gaat ons daarom veel te ver, zo zei hij, als allerlei men sen menen te moeten stellen, dat de Nederlandse vakbeweging zo zou moeten handelen als de vak beweging in andere landen, waar werk en goed loon voor de een gepaard gaan met werkloosheid voor de ander en waar sprake is van sociale onrust, stakingen en grote ongelijkheid in de lo nen tussen de verschillende be drijfstakken en ondernemingen. De K. A. B.-secretaris vroeg zich af, waarom er in Nederland plotseling alles van zich af zou moeten gooien, wat in andere landen nog moet worden bevoch ten. JONGSTE BROER VAN NGO DINH DIEM GEARRESTEERD De jongste broer van de omge komen president Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Can, is volgens berichten in de Vietnamese pers gearresteerd toen hij zat te vissen in een vij ver bij Hue. De gearresteerde zal zich vol gens deze berichten moeten ver antwoorden voor „misdaden", die hij zou hebben begaan in de af gelopen negen jaar in zijn kwa liteit van officieus vertegenwoor- tussen de beloning van de werk-diger van Ngo Dinh Diem in het nemers onderling worden weg-noorden van Zuid-Vietnam. Telegram aan Rusk Een Amerikaans militair kon vooi is bij de controlepost te Ma- riënborn, door Russische grens wachten tegengehouden, zo heeft een Amerikaanse legerwoord- voerder meegedeeld. Het konvooi, dat uit 12 voer tuigen en 44 manschappen be stond, werd maandagochtend omstreeks 8 uur op weg naar Berlijn bij de controlepost te Ma. riënborn aangehouden. Volgens de geallieerde proce dure, die 29 oktober aan de Rus sen is doorgegeven, „omvat het konvooi niet voldoende man schappen om ze voor controle te laten uitstappen", aldus de woordvoerder De Russische officier, luite nant-kolonel Spiridonov, die het konvooi aanhield, had de passa giers van drie auto's verzocht uit te stappen. De Rus verklaarde dat niet de geallieerde autoritei ten maar de Russen de proce dure voor de doortocht van kon vooien bepaalden. De Amerikaanse majoor An derson had luitenant-kolonel Spiridonov daarop gezegd, dat de geallieerden vaststellen on der welke omstandigheden hun soldaten dienen uit te stappen, aldus de Amerikaanse woord, voerder. Rusk protesteert De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft tegenover de Sowjetrussi- sche zaakgelastigde, Georgi Kor- nienko, telefonisch zijn bezorgd heid over het tegenhouden van het konvooi uitgesproken. Func tionarissen van het ministerie in Washington zeiden dat Rusk de Sowjetrussische zaakgelastigde om een verklaring had gevraagd. De drie Westelijke geallieerde commandanten in Berlijn kwa men maandagavond bijeen om de gebeurtenis te bespreken. Een geallieerde woordvoerder zei dat zij het volkomen eens zijn over „de manier waarop deze situatie befcuandeld moet worden". Bijzon derheden gaf hij niet. Manoeuvre uitgesteld De Amerikaanse manoeuvre „Road Way 1", die van 5 tot 8 november in het Berlijnse Grune- wald zou worden gehouden, is 24 uur uitgesteld. Dit uitstel 'wordt met het vasthouden van het kon vooi in verband gebracht. Intussen heeft de Amerikaanse De voormalige „sterke vrouw" van Zuid-Vietnam, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft maandag de tekst bekend gemaakt van het telegram, waarin zij de Ameri kaanse regering verzocht haar een ZACHT WEER Het KNMI deelt mede: Bij zuidwest Engeland ligt de kern van een lagedrukgebied, dat langzaam naar het noorden be weegt. Aan de oostflank van dit lagedrukgebied stroomt zachte lucht uit Frankrijk, waar de tem peraturen maandag tot 16 a 20 graden stegen, naar het noorden. Het laat zich aanzien, dat in ons land de wind iets zal gaan rui men, zodat in het midden en zui den van het land in de middag de temperaturen waarden zullen be reiken van 13 tot 15 graden. In het .noorden van het land, waar de mistkansen geringer worden, zal het kwik tot omstreeks 11 graden stijgen. Overigens zullen naast opklaringen ook af en toe wolkenvelden voorkomen en minister van Buitenlandse Za ken, Rusk, in een gesprek met de 1 blijft het op de meeste plaatsen Russische zaakgelastigde in droog weer. Washington, de Sowjet-Unie ver- i antwoordelijk gesteld voor het incident. Rusk gaf te kennen dat de medegedeeld door het K. N. M. I., Russen blijkbaar trachten de geldig tot hedenavond. vrijgeleide te geven voor het re gelen van de begrafenis van haar vermoorde echtgenoot en voor het ophalen van drie van haar kinderen die zich tijdens de staatsgreep in Zuid-Vietnam be vonden. Het telegram was gericht tot minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. „Ik begrijp dat de zogenaamde Vietnamese regering de zegen van de V. S. heeft. Daarom zou ik het op prijs stellen, als U de Ame rikaanse ambasade in Saigon zoudt willen vragen mijn veilig heid te garanderen, zodat ik naar mijn land kan terugkeren om De Nederlandse kolonie in Saigon in goede welstand Op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag is maandagmiddag een bericht ont vangen van de Nederlandse ver tegenwoordiging in Saigon, vol gens hetwelk de Nederlandse ko lonie in de Zuidvietnamese hoofdstad in goede welstand is. voor mijn echtgenoot en mijn kinderen te zorgen, en mij alle faciliteiten gedurende mijn ver blijf in Vietnam en zo nodig daarna te verlenen. Indien U dit normale verzoek buitensporig vindt, aanvaard ik uw voorstel alle faciliteiten te verlenen om mijn drie kinderen zo spoedig mogelijk via Los Angeles naar Rome te zenden", aldus mevrouw Ngo Dinh Nhoe die zich op het ogenblik te Los Angeles bevindt. sinds jaren ten aanzien van mili taire konvooien gevolgde prak tijk te wijzigen Overwegend droog Zacht weer met af en toe wol- In een bericht van het Oost- kenvelden en op de meeste plaat- duitse persbureau ADN werd sen droog weer. In de ochtend op later gezegd, dat het Amerikaan- enkele plaatsen mist. se konvooi het verkeer op de Overwegend matige wind tus- autoweg belemmerde. 1 sen oost en west. Door springstofaanslagen op twee hoogspanningsmasten werd zondagnacht de stroom toevoer voor een groot ge deelte van het Zuidtiroolse Pusterdal verbroken. Een van de twee masten strotte om. Het „bevrijdingscomité voor Zuid-Tirol" had 14 oktober aangekondigd, dat het de aan slagen tot begin november zou stopzetten in verband met de ramp met het stuw meer in het dal van de Piave. Opnieuw valse bankbiljetten in Toplitz-meer gevonden Bij het zoeken naar de legen darische nazi-schat in het Oos tenrijkse Toplitz-meer hebben duikers maandag een kist gevon den met valse honderd-pondbil jetten, die in vier pakken van ieder duizend biljetten verpakt waren. Daarmee heeft het door de Oostenrijkse regering ge steunde onderzoek in het veelbe sproken „vuilnisvat van het der de rijk" tot een eerste resultaat geleid. Bij de berging viel echter de al deels verrotte kist in stuk ken uiteen. Al in augustus 1959 waren bij een door het Westduitse tijd schrift „Stern" georganiseerd on derzoek negen kisten met valse bankbiljetten naar de oppervlak te van het diepe bergmeer ge bracht. Het valse geld werd tij dens de oorlog op last van de opperbevelhebber van de S. S„ Heinrich Himmler, vervaardigd om de Britse economie te ont wrichten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1