HET WEER Zuidvietnamese president en broer plegen zelfmoord Vechtpartij in Surinaamse parlement Nog overlevenden in Duitse ijzermijn Elsa Maxwell overleden Uit brandende boerderij gehaalde boerin blijkt geworgd te zijn Verf met voldoening ZON- en MAAMSTPM Ruimtevaart huwelijk Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE MAANDAG 4 NOVEMBER 1963 19e Taargang No. 6067 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. v. v/b Firma F j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In Saigon is officieel bekend gemaakt, dat president Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe vrijdagavond o kwart vóór elf plaatselijke tijd zelfmoord hebben gepleegd tij dens de aanval op het presiden tiële paleis. In Saigon trokken zaterdag morgen honderden jongelieden brandstichtend en plunderend door de straten der hoofdstad, waarbij zij het vooral gemunt hadden op zaken die met de fa milie Ngo in verband stonden. Zo werden winkels, eigendom van aartsbisschop Ngo Dinh Thoec, die zich op het ogenblik in Ro me bevindt, geplunderd en in brand gestoken, evenals de kan toren van tal van kranten die president Diem hadden gesteund. Van gezaghebbende zijde werd verklaard, dat de drie jongste kinderen van het echtpaar Nhoe zich ongedeerd in de stad Dalat, 240 km ten noordoosten van Sai gon bevinden. Gezaghebbende kringen schat ten, dat bij de strijd om het pa leis mogelijk 400 mensen het le ven hebben gelaten, van wie hon derd binnen het paleis tijdens het bombardement door de opstandi ge troepen. Eén compagnie mariniers zou volledig uitgeroeid zijn door het vernietigende vuur van de ver dedigers van het paleis. De berichten wijzen erop, dat het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking verrassend laag is gebleven, gezien de zware wa. pens die in de strijd werden ge zet. Zaterdagmiddag heerste nog onzekerheid over het lot van de verschillende ministers. De hui- (Adv.) zen van enkelen van hen. als ook van leden der nationale vergade ring werden in brand gestoken. Zondagavond was de toestand in Zuid-Vietnam. zowel in de pro vincies als in de hoofdstad Sai gon, rustig. De communistische Vietkong-rebellen schijnen niet van de staatsgreep gebruik te hebben gemaakt om op grote schaal aanvallen te ondernemen. Er is, naar te Saigon van welin gelichte militaire zijde werd ver nomen, slechts sprake van de ge. bruikel'ijke schermutselingen. Vandaag zal in Saigon een voorlopige Zuidvietnamese rege ring onder Ngoejen Ngoc Tho, vice-premier onder de regering Ngo Dinh Diem, worden ge vormd. Dit zal een soort zaken kabinet zijn, waarin deskundigen zitting zullen hebben. Deze re gering zal aan het bewind blij ven, totdat er. na algemeene ver kiezingen, waaraan alle Zuidviet- namezen zullen deelnemen, een nieuwe regering zal zijn gevormd. Het is nog niet duidelijk hoe de twee gebroeders Ngo om het leven zijn gekomen. Dit zou vol- gens de eerste berichten door het 'langstelling. innemen van vergif zijn geschied, doch later is gemeld dat de twee broers zich van het leven zou den hebben beroofd met behulp van revolvers, die zij in hun kle ren zouden hebben verborgen. Zondag werd echter te Saigon van betrouwbare zijde vernomen dat Ngo Dinh Diem en Ngo Dinh Noe in een pantserauto, waar mede zij na hun gevangenneming naar Saigon werden overge bracht, zouden zijn neergescho ten. Mensen zouden hebben ver klaard dat de lijken van beiden schotwonden vertoonden in nek en hoofd. Vernomen wordt dat Ngo Dinh Can, een andere broer van Ngo Dinh Diem, die de feitelijke ge zaghebber was in de noordelijke provincies van Zuid-Vietnam, er het leven heeft afgebracht. Hij zou zich, met zijn bejaarde moe der, in zijn huis in Hoee bevin den, waar hij onder zware mili taire bewaking zou staan. Het stadsbeeld van Saigon werd zondag geheel door de mili tairen beheerst. Er waren echter ook veel burgers op de been. Speciaal het door achttien uren van strijd gehavende paleis van Ngo Dinh Diem trok veel be- Tijdens de vergadering van de staten van Suriname het Su rinaamse parlement is het vrijdag tot een vechtpartij ge- Nieuwe Algerijnse aanval De Algerijnse infanterie, on dersteund door zware artillerie en mortiervuur, heeft zondagoch tend omstreeks elf uur de oase Figuig opnieuw aangevallen, zo heeft het hoofd van het plaat selijk bestuur bekend gemaakt. In de nacht van zaterdag op zondag was de Marokkaanse ten. Het is de tweede maal sedert I vrijdag om middernacht de wa penstilstand van kracht werd dat in dit gebied gevechten uibre- ken. Volgens welingelichte kringen in Algiers hebben Marokkaanse troepen de Algerijnse grans-oase Beni Oenif zondagochtend vroeg Een produkt van de Sikkens Groep weer beschoten. komen. Bij de behandeling van de kwestie-„Ormet" merkte de heer Aron op een gegeven ogen blik op dat er in het parlement mensen zijn die zich voordoen als een wolf in schaapsvacht. De heer Finlay reageerde hierop met de mededeling dat de heer Aron hem hiermee op het oog had. Als u niet ruiterlijk toegeeft dat u mij bedoelt, bent u een lafaard, zo zei hij. De voorzitter greep toen in en vroeg de heer Finlay zijn woorden terug te nemen. Deze weigerde dit en verliet de zaal. Toen hij de koffieka mer wilde binnengaan, kreeg hij een klap van het statenlid Van Genderen. De heer Finlay sloeg terug. Toen daarop een ander statenlid zich met de zaak wil de bemoeien, greep de politie in. De vergadering werd geschorst. De kwestie-„Ormet" heeft be trekking op een ontwerp-over- eenkomst met de Amerikaanse maatschappij „Ormet". Het gaat hierbij om het verlenen van con cessies voor het exploreren van bauxietertsreserves in West-Su- riname. AANHOUDEND ZACHT Boven de Golf van Biskaje handhaafde zich tijdens het week-einde een depressie. Een randstoring ervan trok over Frankrijk naar het noorden: ze bracht in ons land op enkele plaatsen wat regen. Een volgende randstoring volgt de weg van zijn voorgangers. Deze zal ons vandaag enige bui en brengen, later gevolgd voor verspreide opklaringen. De wind medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met bier en daar enkele buien. Zwak ke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Aanhoudend zacht weer. MAANDAG 4 NOVEMBER blijft waaien uit richtingen tus sen Oost en Zuid. Deze zal aan vankelijk zwak, later overwe gend matig zijn. Het blijft daar bij tamelijk zacht weer. v.m. n.m. Breskens 3.15 3.34 Terneuzen 3.50 4.09 Hansweert 4.30 4.49 Walsoorden 4.40 4.59 DINSDAG 5 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.56 4.21 Terneuzen 4.31 4.56 Hansweert 5.11 5.36 Walsoorden 5.21 5.46 ZON MAAN op onder op onder Nov. 4 7.38 17.08 19.30 11.11 5 7.40 17.06 20.25 12.22 6 7.42 17.05 21.29 13.20 7 7.44 17.03 22.39 14.05 8 7/C 17.01 23.51 14.39 9 7/7 17.00 15.06 10 7.49 16.58 1.03 15.27 11 7.51 16.56 2.13 15.46 Onlusten bij betoging tegen rassenscheiding Tijdens een betoging van een 300-tal mensen tegen rassendis criminatie in de stad New Ha ven, in de staat Connecticut, is het zaterdagavond tot hevige onlus ten gekomen. De betogers brach ten het verkeer in het centrum van de stad bijna een uur tot stilstand en bekogelden politie wagens en auto's die toch door probeerden te rijden met flessen en stenen. Twee politie-mannen werden gewond. Er werden zes arrestaties verricht. „Trouw" en „Die Burger gaan pagina's ruilen Het Zuid-Afrikaanse onafhan kelijke dagblad „Die Burger" gaat akkoord met een voorstel van het Amsterdamse dagblad „Trouw" pagina's te ruilen over de zgn. apartheidspolitiek. De hoofdredactie van dit dagblad in Kaapstad heeft „Trouw" daar van telegrafisch op de hoogte ge steld. „Trouw" deed reeds eerder een voorstel tot paginaruil aan „Die Transvaler", het blad van de regeringspartij, dat negatief reageerde, „omdat wat er ook geschreven wordt, het onmiddel lijk aangegrepen zal worden om nog meer stemming tegen ons land te wekken", „Trouw" wend de zich daarop met hetzelfde voorstel tot „Die Burger". Over leg over het tijdstip van publi- katie van de pagina's over de apartheidspolitiek is nog gaande. De hoofdredactie van „Trouw" is verheugd over de beslissing van „Die Burger". „Wij zullen het misschien niet direct eens zijn. Dat is niet het ergste. Maar het gaat er om dat we elkaar de hand toesteken en dat we die grijpen", schreef „Trouw" zater dagochtend. VADER VAN ELF KINDEREN VERONGELUKT Te Klazinaveen in de gemeen te Emmen is vrijdagavond om streeks 12 uur de 54-jarige H. A. uit Klazinaveen bij een verkeers ongeluk op de Dordsedijk om het leven gekomen. De heer A. reed met een volkswagenbusje op een stil staande vrachtauto van het ex peditiebedrijf Wever uit Klazina veen. De bestelauto werd aan de voorzijde geheel vernield, zo dat de bestuurder uit de cabine moest worden gezaagd. De man, van beroep tegelzetter, was ge huwd en vader van elf kinderen. (Adv.) membre „comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing Het ongeluk in Indianapolis Het aantal doden tengevolge van de ontploffing tijdens een voorstelling van een ijsrevue in Indianapolis is in het weekeinde tot 68 gestegen, doordat vier per sonen, die donderdagavond met zware verwondingen naar een ziekenhuis waren overgebracht, aan hun kwetsuren bezweken. COMMENTAAR OP LANCERING VAN „POLYOT 1" Amerikaanse ruimtedeskundi gen menen dat de lancering van de „Polyot 1" de noodzaak aan toont van verdere Amerikaanse onderzoekingen op dit gebied. De directeur van het nationale bureau voor de lucht- en ruim tevaart in de V. S„ James Webb, zei dat de Russen bezig zijn een uitgebreid ruimteprogramma uit te voeren. Een andere directeur van dit bureau, Robert Seamans, zei dat de lancering van de „Polyot 1" „de vooruitgang in de Russische technische be kwaamheid" bevestigt. Sir Bernard Lovell, directeur van de grote Britse radiotele scoop in Jodrell Bank, zei: „Dit is blijkbaar het begin van een programma voor een ontmoeting in de ruimte tussen ruimtevaar tuigen", j>. De wetenschappelijke corres pondent van het Russische pers bureau „Tass" zei vrijdagavond dat ruimtevaartuigen als de „Po lyot 1" de rand van de stralings gordel rond de aarde zullen on derzoeken. Het feit dat de „Po- loyt" het nummer „één" had ge kregen wees er volgens hem op dat Russische geleerden van plan zijn nog meer van derge lijke lanceringen te doen uitvoe ren. Zondagochtend is contact gemaakt met elf mijnwer kers, die tien dagen geleden na doorbraak van 'n water bassin van de ijzerertsmijn Mathilde bij de Westduitse plaats Lengede werden op gesloten. Eén mijnfunctionaris ver klaarde dat elf mannen hun namen op een stuk papier Elsa Maxwell, die bekend is geworden als kroniekschrijfster en gastvrouw van de „upper ten", is vrijdag op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis te New York overleden. Elsa Maxwell begon in 1907 haar loopbaan als liedjesschrijf ster. Later organiseerde zij in ternationale roeiwedstrijden. en trad zij in diverse films op. Zij steunde energiek de bouw van hotels in Monaco en wierp zich ook op de journalistiek. Vooral verwierf zij echter faam als gast- vrouwe. Zij wist internationaal bekende figuren, koningen, mil jonairs en filmsterren rond zich te verzamelen. Men zei van haar dat zij beroemde namen op de zelfde manier beschouwde ais bankiers geld. Eens verklaarde zij dat zij meer vrienden had dan wie dan ook. Deze vrienden wa ren haar „rijkdom". Volgens haar zeggen bezat ze niet meer dan hetgeen zij bij zich droeg. Haar vrienden verschaften haar auto's, chauffeurs en huizen voor haar partijtjes. Zij schreef zelf, dat men haar erkend had als „de scheidsrechter van de inter nationale sociëty". Zij placht er aan te herinneren dat zij op 12- jarige leeftijd „een zware klap" had gekregen toen men haar zei dat zij en haar ouders te arm waren om uitgenodigd te wor den voor een feestje in San Francisco. „Toen besloot ik la ter overal op de wereld grote partijen te geven", zo voegde zij dan hieraan toe. Sectie heeft uitgewezen dat de 65-jarige boerin F. Peenstra Vellinga afgelopen donderdag niet om het leven is gekomen als gevolg van de brand die in de familieboerderij te Oldenboorn FFriesIand) heeft gewoed. De anatoom-patholoog dr. Zelden- rust heeft vastgesteld dat ze is gewurd. Er is tot dusver nog geen ar restatie verricht. Deze ontstellende ontdekking werd bij een routine-onderzoek gedaan. De officier van Justitie te Leeuwarden mr. H. Gelinck, die de sectie gelastte, was zelf verrast door de uitslag. Hij had de opdracht tot een nader onder zoek naar de doodsoorzaak ge geven om eventueel geroddel in de kleine gemeente vóór te zijn en omdat een later onderzoek moeilijkheden zou kunnen ople veren. De brand is donderdagmorgen om ongeveer kwart over zes uit. gebroken,.Alleen de. boerin was thuis. De andere bewoners, haar man Doeke (68 jaar) en haar on getrouwde zoon Ane Sjoerd (32 jaar), waren elk om ongeveer 4 uur in de ochtend reeds naar het land gegaan. Zoon Ane woont na melijk wel op de familieboerderij, maar heeft eigen land enkele ki lometers daar vandaan. De fami lieboerderij zelf is eigendom van Jacob Peenstra, die in Akkrum woont en de boerderij aan zijn broer heeft verpacht. De bewoners van een woonwa. gen zagen vanaf de overkant van het riviertje de Boorn, waaraan de boerderij van de familie Peen. stra is gelegen, dat er vlammen uit de bovenverdieping sloegen. De brandweer was vrij snel ter plaatse. Toen men de boerderij binnendrong ontdekte men het bewegingsloze lichaam van de boerin in een gang. Mond-op-mond-ademhaling had geen resultaat, maar men was er toch niet geheel zeker van dat de vrouw dood was, daar haar lichaam nog warm aanvoelde. Met grote spoed werd zij daarom naar een ziekenhuis in Leeuwar. den gebracht. Daar constateerde men dat mevr. Peenstra was overleden. Over de doodsoorzaak had men aanvankelijk geen zekerheid. Zij kon door de rook zijn gestikt, maar ook een hartverlamming was mogelijk. Bij de sectie die de inmiddels ingelichte officier van Justitie uit voorzorg gelastte bleek dat er van geen van beide sprake was, maar dat de boerin door wurging om het leven was gekomen. Het onderzoek naar de dader wordt gevoerd door de rijkspoli tie in samenwerking met de rijksrecherche. Prof. W. Froen- tjes van het gerechtelijk labora torium te Den Haag is aanwezig geweest bij het zoeken naar spo. ren in de boerderij, waarvan al leen het woongedeelte boven is uitgebrand. Het onderzoek wordt echter bemoeilijkt door het feit dat men bij het blussingswerk ook beneden veel schade heeft aangericht. Een aantal perso nen is al verhoord, maar over een eventuele verdenking wil de officier van Justitie zich nog niet uitlaten, daar het onderzoek hier door in gevaar zou kunnen ko men. Van twist of onenigheid op de boerderij zou niets gebleken zijn, De reddingscabine, waarin vrij dag de drie mannen omhoog werden gebracht. hebben geschreven, dat in de schacht was neergelaten. De mannen bevinden zich ongeveer 100 meter van de hoofdschacht, op de plaats waar enkele uren na de ramp van vorige donderdag zeven mijnwerkers naar de oppervlakte wisten te ko men. De elf mannen maken het goed, zo werd verklaard. Men heeft in dezelfde reddinghuls die werd gebruikt om de drie dagen gele den geredde drie mijnwerkers te bevoorraden voedsel en water laten zakken. Zij bevinden zich op een diepte tussen zeventig en negentig meter. Zij maakten zon dagochtend contact met redders door middel van klopsignalen. Zaterdag werden reeds klopsig nalen gehoord, doch toen ver klaarden specialisten dat zij op hun signalen geen antwoord kre gen en dat er vermoedelijk spra ke was van vallend gesteente. Er bevonden zich 129 man nen in de ertsmijn toen don derdag 24 okt. een vloedgolf water uit een doorgebroken reservoir de gangen over spoelden. Negen-en-zeventig van hen wisten dezelfde nacht te ontsnappen, zeven werden de dag daarop gered en drie konden, na veel moeite, vrij dag naar boven worden ge haald. Voor de overige veer tig zou vandaag een herden kingsdienst worden gehouden. De plek waar thans contact met de elf overlevenden is ge maakt ligt op een plaats waar een dag na de ramp een gat werd gemaakt om zeven man te redden. Het bevindt zich 150 m. van de hoofdschacht. De oliemaatschappij die de boorinstallatie de grootste in Europa verschafte waarmee het gat naar de vrijdag geredde mijnwerkers werd gemaakt, heeft onmiddellijk haar specialisten op geroepen. De boor is nog op het terrein van de mijn aanwezig. De politie hield mijnrampspecia listen, die na de reddingswerk zaamheden van vrijdag op weg waren naar hun woonplaatsen in het Roergebied, op de autowagen aan om hun het nieuws mee te delen. Zij keerden onmiddellijk naar Lengede terug. Men ontdekte de mannen toen een proefboring werd gedaan om de waterstand in de mijn te on derzoeken. Eén van de elf in^e- slotenen heeft een zenuwinzin king. Volgens de mijnd'rectie zal de redding zeer moeilijk zijn doordat de mannen gevaar lo pen door vallend gesteente te worden getroffen. Zij bevinden zich niet in een luchtbel, zoals de vrijdag geredde mijnwerkers. De luchtdruk in hun schuilplaats is normaal. Door een neergelaten telefoon kunnen gesprekken met de elf man worden gevoerd. Een woordvoerder van de mijn zei later dat de elf overlevenden niet voor hedenavond in veilig heid kunnen zijn. Na de ramp waren enige gaten geboord om in contact te komen met mogelijke overlevenden, zo zei hij. Via één van deze gaten heeft men nu de overlevenden ge hoord. Hij achtte het onwaar schijnlijk dat de mannen sinds de ramp op die plaats waren ge weest. Bulldozers zijn inmiddels be gonnen de gerond gelijk te ma ken, waar de boorinstallaties moeten staan. De mijnwerkers bevinden zich in een ruimte van vier meter lengte en twee meter hoogte, die omstreeks vier meter boven de waterspiegel ligt. Doordat zij tamelijk hoog bo ven het water zitten behoeven bij de boring geen speciale maat regelen te worden genomen. Wél bestaat er gevaar dat er steen massa's onlaag storten als de reddingsboor b°t plafond door breekt waar de mannen zitten opgesloten. De elf overlevenden blijken niet allen mijnwerkers te zijn. Eén van hen is een electriciën, die op de dag van de ramp, in opdracht van zijn maatschappij voor werk. zaamheden in de mijn was. Deze electriciën, die een zenuw- instorting heeft, heeft inmid dels kalmerende middelen gekre gen en is in slaap gevallen. Vol gens een arts is zijn toestand nu normaal. Dr. Kellner van het Rode Kruis zeide dat de toestand van deze mannen „wonderlijk goed" is. Ze hadden gezwollen voeten, daar zij dag en nacht heen en weer hadden gelopen om de de kou te verdwijven. Ze zul len echter spoedig warme kleren krijgen. Toen het nieuws zich in de mijnplaats verspreidde snelden familieleden naar het terrein van de mijn. Daar werden de namen van de elf nog in leven zijnde mannen voorgelezen. Kompels brachtten daarop de familieleden naar huis van de mannen wier namen niet op de lijst voorkwa men, In het begin van de middag is men ook op een andere plaats begonnen met het boren van een gat. Men veronderstelt dat daar een luchtzak is, waarin zich nog meer overlevenden zouden kun nen bevinden. De overlevenden hebben mee gedeeld, dat zich achter steen massa's in hun omgeving min stens tien doden bevinden. De namen zijn bekend, doch zuilen voorlopig nog niet worden bekend gemaakt. De Russische ruimtevaarders Valentina Teresjkowa (26) en majoor Andrian Nikolajew (34) zijn zondagochtend in Moskou in het huwelijk getreden. Een grote menigte was samenge stroomd bij het gebouw, een vroegere tsaristische villa, waar het huwelijk werd gesloten. Ge tuigen waren ruimtevaarder Va- leri Bikovski en Valentina Ga garin, de echtgenote van kos monaut Joeri Gagarin. Ook an dere Russische ruimtevaarders, zoals Titov, Popowitsj en Gaga rin, waren aanwezig. Gehinderd door de geestdrif tige menigte hadden de ruimte- vaarde Vs, die miljoenen kilome ters in de ruimte aflegden, de grootste moeite om de enkele meters van de auto naar de in gang van de trouwzaal af te leggen. De blonde bruid droeg een driekwart witte japon onder een kostbare bontjas. Nikolajef droeg een zwart burgerkostuum. Zij werden begroet door de bur gemeester van Moskou. Het was niet de eerste maal in de zaal waar het huwelijk tussen Valentina en Nikolajef werd gesloten een ruimtevaarder in de echt trad. Valeri Bikovski merkte op dat hij zich er thuis voelde, want hij trouwde enige tijd geleden in hetzelfde gebouw. Zijn vrouw heette eveneens Va lentina. De 26-jarige Valentina, de enige vrouw die in de ruimte is geweest, maakte in juni van dit jaar 49 vluchten om de aarde in een ruimtetoestel. Haar echtge noot werd in augustus 1962 Rus- lands derde ruimtevaarder en vloog 64 maal rond de aarde. Premier Chroesjtsjov en zijn echtgenote Nina hebben per soonlijk de jonggehuwden ge lukgewenst tijwens hun receptie na de trouwplechtigheid

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1