ff. r J Drie mijnwerkers bevrijd uit onderaardse gevangenis De ontploffingsramp in de Ver. Staten Regieme-Nco Dinh Diem ten val gebracht HET WEER ZON- en MAANSTANDS En Hij Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 2 NOVEMBER 1963 19e Jaargang No. 6066 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bil vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Met een torpedo-achtige holle buis zijn vrijdag drie mannen ontsnapt uit wat heel wel hun graf had kunnen worden. De twee meter lange reddingsbom bracht de laatste overlevenden van het mijnongeluk te Lengede in Neder-Saksen naar de oppervlakte, nadat ze meer dan een week hadden moeten doorbrengen in een ruimte op 79 meter onder de grond. „Gered!" Als een jubel kreet verspreidde zich dit bericht onder de 3600 inwo ners van het kleine mijndorp Lengede en de bijna 300 Duitse en buitenlandse journalisten die de wereld van uit die plaats van iedere fase van de dramatische red dingsactie op de hoogte hebben gehouden. hogedrukcabine af, waarna zij hun redders omhelsden. Op het korte stukje naar de Rode Kruis- tent moesten zij steeds weer handen schudden. Zij liepen wat onzeker, maar zagen er overi gens goed uit In de tent wacht ten hun vrouwen hen op. „Ik ben er zeker van dat het lange verblijf onder hoge atmos ferische druk bij een tempera tuur van tien tot elf graden geen nadelige gevolgen voor de ge zondheid van de patiënten zal hebben", zo verklaarde dr. Hart- mann later op een persconferen tie., Binnen twee of drie dagen kunnen zij het ziekenhuis weer V.N.-COMMISS-IE OVER KERNSTOPAKKOORD De politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft donderdag met 97 stemmen tegen één Albanië bij drie onthoudingen Frankrijk, Cuba en Centraal Afrikaanse rapu- bliek een ontwerp-resolutie aanvaard, waarin op alle lid staten een beroep wordt gedaan, het gedeeltelijke kernstopak- koord te onderschrijven en het „naar letter en geest" te eerbie digen. In het voorstel dat door de V. S., de Sowjet-Unie en de an dere 15 deelnemers aan het ont- wapeningsoverleg te Genève was ingediend, wordt de Geneefse conferentie uitgenodigd haar be sprekingen om tot een volledig staken van alle kernproeven te komen, voort te zetten. Een ontploffing, die zich don derdagavond j.l. in de Ameri kaanse stad Indianapolis heeft voorgedaan in een gebouw waar een ijsrevue werd opgevoerd, heeft aan 62 personen het leven gekost. Er zjjn voorts 385 ernstig gewonden. Op het tijdstip van de ramp bevonden zich een zesdui zend personen in het gebouw. De ontploffing is het gevolg van een lek in een gasleiding in een buffet, dat zich onder de toe- schouwersgalerijen bevond. Zij vond drie minuten vóór het ein de van de voorstelling plaats. De revue was een kwartier te laat begonnen. Indien op tijd was be gonnen zou de ontploffing moge lijk geen slachtoffers hebben geëist. De deelnemers aan de revue die zich tijdens de ontploffing op het ijs bevonden zijn wonder boven wonder ongedeerd geble ven. Een gedeelte van het betonnen gebouw werd door de ontplof fing vernield. Direct na de ont ploffing schoten vlammen ter hoogte van dertig meter om hoog. Het vuur werd spoedig ge blust, doch toen deed zich het gevaar voor van omlaaggekomen hoogspanningskabels, waardoor de brandweerlieden de kans lie pen een elektrische schokdood te sterven. De reddingsploegen hadden moeite met het identificeren van de zwaar verminkte stoffelijke resten van de slachtoffers. Bij een hevige ontploffing tij dens de opvoering van een ijs- revue in Indianapolis zijn vol gens de laatste berichten 62 men sen om het leven gekomen. Er zouden honderden gewonden zijn. Ongeveer 6.000 mensen hebben de opvoering bijgewoond. Een gedeelte van het gebouw is verwoest. Op de foto zoeken brand weerlieden tussen de puinhopen naar slachtoffers. de drie munwerkers, die, na meer (Tan een week op grote diepte van de buitenwereld waren af gesloten, zijn gisteren behouden en wei één voor één naar boven gebracht. Van links naar rechts; Emïl Poblai. Gerhard Hanusch en Fritz Reder Bijna acht dagen brachten de mijnwerkers Gerhard Hanusch (43 jaar) Fritz Leder (26 jaar) en Emil Pohlay (34 jaar) in de kwel lende eenzaamheid door van een mijngalerij, die op die ramp zalige avond van de 24ste okto ber, toen een enorme hoeveelheid water en modder de mijn bin nenliep. voor het water gespaard bleef. De galerij liep daar dood, zodat er een „zak" van samen geperste lucht ontstond die het water op een afstand hield. De eerste die naar boven werd gebracht was Pohlay, vader van twee kinderen, die daarvoor was aangewezen, omdat hij niet zoals de anderen als deskun dige werd beschouwd op het ge bied van het reddingswerk in de mijnen. Hij verscheen om 12.18 uur aan de oppervlakte in een ontsnappingscabine die door een schacht liep die vrijdagmor gen vroeg door een reusachtige olieboor was voltooid. Een vrij williger, die met de cabine naar de ingesloten mannen was afge daald, kwam na de redding als laatste weer behouden boven. De geredde mannen moesten nog enkele uren in een hogedruk- cabine blijven, waarin zij aan de oppervlakte werden opgevangen om geleidelijk aan gewend, te worden aan de normale druk boven de grond. Volgens de arts dr. Hartmann is de toestand waarin de drie ge redden zich bevinden verrassend goed. „De ontberingen zijn hen niet aan te zien", zo zei hij. „Nie mand zou het voor mogelijk hou den, dat zij acht dagen op een diepte van 79 meter hebben ge leefd." Tal van mensen zijn nu dicht bij de schacht samengedromd en ..staren gespannen naar de deur van de -hogedrukkamer, waarin zich de drie mijnwerkers en de mijnbaas, die als vrijwilliger naar beneden ging, bevinden. Toen de laatste fase van de boring donderdagmiddag aan brak, zaten de mijnwerkers al zeven dagen opgesloten. De door braak van de boor in de lucht zak gebeurde om 03.15 uur, nadat in totaal 27% uur geboord was. Toen, nadat de boor de schacht had voltooid, begonnen de inge sloten mijnwerkers de modder en het gesteente, dat met de door braak naar beneden was geko men, voor de opening van de schacht weg te halen. Allen, die aan het reddingswerk deelnamen, hadden bij de doorbraak in grote spanning verkeerd, omdat de samengeperste lucht in de on dergrondse ruimte zich met ge weld een uitweg naar boven zou zoeken. De schacht bleek echter van boven zo kundig en snel te zijn afgesloten, dat een van de mijningenieurs na afloop trots kon verklaren, dat „geen liter lucht" ontsnapt was. De mijnwerkers kwamen in deze volgorde naar boven: Emil Pohlay, Fritz Leder, Gerhard Hanusch en tenslotte de mijn- baas Syska. Hanusch had, als oudste, de leiding van de groep gehad tijdens het gedwongen verblijf in de onderaardse ruim te. Elke tocht naar boven duur de slechts vijf minuten en de ge hele operatie was binnen drie kwartier ten einde. De geredde mannen zullen na hun verblijf in de hogedrukka mer aan een medisch onderzoek worden onderworpen en daarna r>ns hun vrouwen kunnen ont moeten. In de hogedrukkamer zal hun eerst voorzichtig worden verteld, dat bij de ramp yeertig drie mannen de trap yan de van hun kameraden het leven hebben verloren. Eén van de mijningenieurs, dr. Winfried Berghöfer, zei na de redding dat de mijnwerkers minder opgewonden en bezorgd waren dan hier boven". De directeur van de ijzermijn, dr. Rudolf Stein, zei dat de proeftocht van de reddingscabine met balJast nog het ..langst duur de: tien minuten. Voor dr. Stein, die dag en nacht bij het red dingswerk aanwezig is geweest, met rubber laarzen aan en een helm op, was het vrijdag ook in ander opzicht een merkwaardige dag. Hij vierde namelijk zijn 53e verjaardag. Het feestmaal werd verzorgd door een veldkeuken van het Rode Kruis, die borden met bonen en peentjes verstrekte. De reddingsactie in de mijn Mathilde is een van de wonder baarlijkste en meest grootscheep se geweest, die ooit hebben plaats gehad. Toen verleden week don derdag een half miljoen kubieke meter modder en water uit een reservoir in de buurt van de mijn stroomde en zich in de hoofdschacht stortte, wonnen 79 van de in totaal 129 mijnwerkers onder de grond op eigen kracht de wedloop met de dood. Van de 50 nog vermiste mijnwerkers kwamen er een dag later nog zeven aan de oppervlakte, die zich tijdens de ramp in veilig heid hadden kunnen brengen. Voor de vrijdag geredde mijn werkers was het een gelukkig toeval, dat zij zich in een steile, doodlopende mijngang bevonden, waarin zich een luchtzak vorm de, die het water tot staan bracht. Zondagmiddag werden hun klopsignalen voor het eerst gehoord. Via een smalle schacht, die enkele uren later werd ge boord, bleven de reddingsploe gen de daaropvolgende dagen in contact met de ingeslotenen, Grote Duitse en buitenlandse maatschappijen zonden met de grootste spoed hun beste des kundigen en duurste materiaal naar Lengede. Meer dan twee honderd mensen, die elkaar nog nooit hadden gezien, streden zij aan zij voor het leven van de drie mannen in de ondergelopen mijn. En zij schaamden zich niet voor hun tranen toen ze via een neergelaten microfoon voor het eerst de stemmen van de inge slotenen hoorden. Het boren van twee brede, parallel lopende schachten, waarvan er een met stalen buizen en een mantel van beton verstevigd werd, leidden ten slotte de laatste en beslis sende fase in, die met de redding van Hanusch, Leder en Pohlay een.gelukkig einde vond. De drie geredde mijnwerkers hebben om 15.40 gistermiddag de hogedrukkamer verlaten. Toen zij naar buiten kwamen en voor het eerst sinds lange tijd weer het daglicht aanschouwden wer den ze door de samengestroomde menigte stormachtig begroet. De mannen zijn bijna drie uur in de kamer gebleven. Na anderhalf uur hadden zij eten en drinken gekregen en had men hun kran ten gegeven. Dr. Hartmann zei toen dat de mannen buitenge woon opgewekt waren. „Zij floten en lachten al toen zij naar boven kwamen. Zij waren niet over spannen en vertelden heel duide lijk wat hun overkomen was." Hun lichamelijke conditie was „uitstekend". Lachend en wuivend liepen de verlaten. In de hogedrukkamer had dr. Hartmann de drie ge redden voor het eerst op de hoog te gebracht van de omvang van de ramp. De mijnwerkers waren zeer bewogen met het lot van hun veertig kameraden, maar herstelden zich spoedig van de schok. Nadat zij in de Rode Kruis-tent onderzocht waren, werden de drie mannen, ieder afzonderlijk in een ziekenauto onder toezicht van een arts, naar het ziekenhuis van Peine gebracht. In de avond werden ongeveer honderd journalisten en fotogra fen bij, de drie geredden in het ziekenhuis toegelaten. De mijn werkers weigerden echter iets te zeggen over de acht dagen die zij onder de grond hebben moe ten doorbrengen. Gerhard Hanusch, de oudste van de drie, verklaarde „natuur lijk" weer in de mijn te zullen gaan werken. Maandag a.s. zal in Lengede een herdenkingsdienst worden gehouden voor de veertig slacht offers. Van geen hunner zijn de stoffelijke resten tot op heden geborgen. RUSSISCH RUIMTEVAARTUIG GELANCEERD De Sowjet-Unie heeft vrijdag een nieuw ruimtevaartuig ge lanceerd, de „Polyot 1" Eer ste Vlucht"), dat in alle richtin gen wendbaar is. Dit is gemeld door radio-Moskou. De naam van het ruimtevaar tuig blijkt ten. rechte „Polyot" te zijn. Het kan in horizontale en verticale richting van zijn koers afwijken. De lancering van dit wendbare ruimtevoertuig heeft o.m. ten doel bij te dragen aan de oplossing van het vraagstuk der bestudering van ruimtevoer tuigen tijdens hun vlucht, met het doel ze naar bepaalde gebie den te kunnen sturen voor het verkrijgen van wetenschappe lijke gegevens, die nodig zijn voor de bestudering van de ruimte. De wetenschappelijke instru menten aan boord van de „Po lyot 1" werken normaal. De Algerijns-Marokkaanse wapenstilstand De prefect van de Algerijnse provincie Saoera Ahmed Del- loelli, heeft in Colomb Bechar gezegd dat de w -enstilstands- overeenkomsi i Bamako slechts waarde kan hebben als de Marokkaanse troepen zich van Algerijns grondgebied terug trekken. Djelloeli verklaarde dat het nieuws over de wapenstilstand door de bevolking van zijn pro vincie „goed ontvangen" was. (Adv.) lilllllllllllllllllllEIIIIIIIIIII!l!llllllll!lllll!llllll|lllllll||l||||||!l|||||||!l!|illll||||||||!|||||||||||!lllll| (Jezus) zeide: Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij. Want ieder, die zijn leven zal wil len behouden, die zal het verliezen; maar ieder die zijn leven verliezen zal om Mijnentwil en om des evan- gelie's wil, die zal het be houden. Want wat baat het een mens de gehele wereld te winnen en aan zijn ziel schade te lijden? Want wat zou een mens kunnen geven in ruil voor zijn leven? Want wie zich voor Mij en voor Mijn woorden schaamt in dit overspelig en zondig geslacht, de Zoon des men sen zal zich ook voor hem schamen, wanneer Hij komt in de heerlijkheid zijns Vaders, met de heilige en gelen. Mare. 8 34/38. Inzending van de Volle Evangelie Zakenlieden, afd. Zeeland. Il[!ill!lillitllllllllil!llil[ilillllf|[!lilllll!llll!llllllllll[|l!lillllllllll!illllllllilllllllill)llllililllliliï AMERIKA ZENDT TROEPEN NAAR ZUID-VIETNAM Generaal Doeong van Minh. „de grote" en een groep Zuidvietnamese militaire leiders zijn vrijdag in opstand gekomen tegen de regering van de Rooms-Katholieke president Ngo Dinh Diem. Zij beweren de hoofdstad in handen te hebben en alle Boeddhisten, onderwijzers en studenten uit gevangenschap te hebben bevrijd. Er wa ren onbevestigde geruchten dat de president zich had overgegeven en aan boord van een marinevaartuig was gevlucht. DIT BLAD BEVAT •28 PAGINA'S Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington zei dat de Verenigde Staten niet betrokken zijn bij de opstand en er van te voren niets van gewe ten hebben. In officiële kringen in Wash ington zei men echter dat presi dent Ngo Dinh Diem en zijn broer Ngo Dinh Nhoe blijkbaar niet zijn afgetreden. Uit Saigon wordt gemeld dat er vrijdag na middernacht in totaal 5000 militairen in Saigon waren. De opstandelingen zou den de generale staf, het radio station, de wapenopslagplaats, het politiebureau in het centrum en een deel van de voorstad Cholon bezet hebben, de rege ringsgetrouwe strijdkrachten be zetten het centrum van de hoofd, stad en de kazerne van de lijf wacht van de president. BEWOLKT Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Golf van Biskaje handhaaft zich een depressie, terwijl de luchtdruk hoog blijft boven Rusland. Randstoringen van de depressie trekken van Frankrijk naar Engeland en Schotland. In ons land brengen deze sto- ringen af en toe enige regen, terwijl na het passeren van een randstoring er ook plaatselijke opklaringen verwacht mogen worden. De wind blijft zwak tot ma tig, uit richtingen tussen zuid oost en zuidwest. Daarbij komt er weinig verandering in de middagtemperaturen. ZON MAAN op onder op onder Nov. 2 7.35 17.12 18.10 8.22 3 7.36 17.10 18.46 9.49 4 7.38 17.08 19.30 11.11 5 7.40 17.06 20.25 12.22 Medegedeeld door het K.N.M.I., gelden tot hedenavond: Tijdelijk wat regen Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen, later ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur, Om half twaalf vrijdagavond werd geen schieten meer ge hoord. De radio van de opstandelin gen maakte bekend dat de mi nister van Financiën, Ngoeyen Loeong, de minister van Binnen landse Zaken Bhoei van Loeong en de minister van Plattelands zaken Tran Le Qoeong zich aan hun kant hebben geschaard, evenals de commandanten van de luchtmacht, de burgerwacht, de speciale parachutistentroepen en de chef van politie. Later maakten zij bekend dat twee an dere ministers, die van Defensie, Ngoeyen Dink Thoean, en van Economische Zaken, Hoang I<hac Thanh, zich eveneens bij hen hebben gevoegd. Kringen rond de president spreken dit echter tegen en zeggen dat de opstan delingen te gering in aantal zijn om met succes een aanval op het paleis van de president te doen. Een correspondent van een Amerikaanse radio-omroep meld de uit Saigon dat vliegtuigen van de Zuidvietnamese lucht ZATERDAG 2 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 1.57 2.07 Terneuzen 2.32 2.42 Hansweert 3.12 3.22 Walsoorden 3.22 3.32 ZONDAG 3 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.36 2.51 Terneuzen 3.11 3.26 Hansweert 3.51 4.06 Walsoorden 4.01 4.16 MAANDAG 4 NOVEMBER ■uru 'ui'a Breskens 3.15 3.34 Terneuzen 3.50 4.09 Hansweert 4.30 4.49 Walsoorden 4.40 4.59 macht het paleis van de presi dent hebben beschoten en dat op verscheidene plaatsen in de stad wordt gevochten. Hij zei dat de toestand verward is en dat nie mand precies weet wie aan wel ke kant staat. De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, heeft alle Ameri kaanse personeelsleden bevolen binnenshuis te blijven. In Saigon is een uitgaansverbod van acht uur 's avonds tot zeven uur in de ochtend ingesteld. Bijeenkomsten zijn verboden. In Washington riep president Kennedy zijn militaire en diplo matieke adviseurs bijeen om de staatsgreep te bespreken. Aan Amerikaanse strijdkrachten werd opdracht gegeven zich naar het land te begeven om de Ame rikaanse burgers in Zuid-Viet- nam te beschermen. Een woord voerder van het ministerie van Defensie zei (net nadruk dat dit slechts een voorzorgsmaatregel, is en in geen geval betekent dat Amerikaanse soldaten aan de strijd zullen deelnemen. Er werd niet gezegd welke strijdkrachten het zijn, maar men meent dat dit onderdelen zijn van de zeven de vloot in de Chinese Zee en eenheden van de luchtmachtaf delingen op de Philippijnen en in Okinawa. Het Amerikaanse mi. nisterie vertrouwt slechts de be richtgeving van zijn ambassade in Saigon. De 40-jarige generaal Minh „de grote" riep de bevolking op met het leger samen te werken om communistische pogingen om misbruik van de toestand te ma ken te verijdelen. Hij zei dat Zuid-Vietnam negen jaar onder het „verrotte en nepotistische regiem" heeft geleden. Zijn co mité heeft geen politieke ambi ties, zei hij. Daarvóór was in een radio-uitzending gezegd dat de strijdkrachten de macht in han den hadden genomen omdat er aanwijzingen waren dat presi dent Diem van plan was met bet communistische Noord-Vietnam tot een vergelijk te komen, en wegens de behandeling van de Boeddhisten en studenten door de regering. Verscheidene leger commandanten hebben hun steun aan de staatsgreep toegezegd, aldus de radio. Er werd een lijst met namen van 14 generaals en 12 kolonels voorgelezen, die leden van het „Comité van generaals" zouden zijn. De staatsgreep kwam na een al langer dan twee maanden sluimerende crisis. De Boeddhis- (Adv.) tische meerderheid vart Zuid- Vietnam beschuldigde president Diem ervan, hen te vervolgen. Hij stond onder sterke Ameri kaanse druk, waaronder econo mische maatregelen, om hem tot een andere koers te bewegen. De gevechten tegen de commu nistische guerillastrijders zijn eveneens heviger geworden. Radio-Saigon beweert dat S5 procent van de strijdkrachten achter de opstandelingen staat en dat de luchtmacht zich even eens tegen de regering heeft ge keerd. De opstand van vrijdag is de tweede in twee jaar tegen de acht jaar oude regering van Ngo Dinh Diem. In 1960 bele gerden parachutisten zijn paleis een dag lang, tot getrouwe troe pen te hulp kwamen. In februa- rie 1962 bombardeerden twee ge vechtsvliegtuigen het paleis. De broer van de president, Ngo Dinh Nhoe, had onlangs al gewaar schuwd dat een staatsgreep „on vermijdelijk" bleek. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft mee gedeeld dat bepaalde afdelingen der Amerikaanse strijdkrachten opdracht hebben gekregen zich naar Zuid-Vietnam te begeven, teneinde aldaar, indien noodza kelijk, de levens van Ameri kaanse onderdanen te bescher men. Het ministerie verklaarde nog dat hier uitsluitend van een voorzorgsmaatregel sprake is. Een woordvoerder van het ministerie heeft er de nadruk op gelegd dat dit niet betekende dat Amerikaanse troepen aan de strijd in Zuid-Vietnam zouden gaan deelnemen. De woordvoerder wilde niet zeggen welke onderdelen der Amerikanse strijdkrachten naar Zuid-Vietnam zulen gaan. Men wijst er echter te Washington op dat de Amerikaanse zevende vloot zich in de Zuid-Chinese Zee bevindt. Voorts heeft de transportvloot der Amerikaanse luchtmacht bases in de Philippij nen en op het eiland Okinawa.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1