01 TRUIEN De ingesloten Duitse mijnwerkers W erkgeversorganisaties vragen discipline Het conflict tussen Algerië en Marokko Engeland schorst hulp aan Indonesië Vander Sneppen HET WEER HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN y Trankering bfl abonnement; Temeuzen Levenslang voor moord op vrouw van Deense vice-consul Directeur-Hoofdredacteur I. van 0e Sande Redacüe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 'f 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 1 NOVEMBER 1963 19e Jaargang No. 6065 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Het begin van de laatste bo ringsfase in Lengede, waar drie mijnwerkers al ruim zes dagen in een ijzermijn op tachtig meter diepte zijn ingesloten, is ver traagd. Met het naar boven halen van de drie mannen zal waar schijnlijk niet voor hedenmorgen vroeg begonnen kunnen worden. Naar een woordvoerder van de mijn meedeelde, is een klein de fect geconstateerd aan het over- drukventiel. Hoewel de lekken zo klein zijn, dat ze de redding van de drie ingeslotenen niet in gevaar brengen, neemt men het zekere voor het onzekere en wordt liet ventiel eerst gerepa reerd. Donderdagmiddag 16.12 uur begon men aan de doorboring van de laatste negentien meter aardkost die de ingesloten mijn werkers nu nog van de buiten wereld scheidt. Men dacht hier voor nog ongeveer vijf uur no dig te hebben. Vervolgens zal een ballastproef genomen worden voordat een vrijwilliger naar be neden gaat en bepaa't wie het eerst omhoog zal worden gehe sen. Deze vrijwilliger zal als laatste weer naar boven gaan. Het moeilijkste ogenblik wordt nu nog de doorstoot in de lucht zak, waarin een overdruk van anderhalve atmosfeer heerst. Een ventiel aan de bovenkant van het boorgat moet ervoor zorgen dat dan geen lucht kan ontsnao- pen. Een plotselinge drukdaling zou voor de ingeslotenen de dood betekenen. Bovendien zou dan het water dat in de mijn staat, de luchtzak binnenlonen. Het boren was Sinds 10.00 uur woensdagmorgen stoogez°t om ln de twee zestip metpr diepe boorschachten stalen buizen te laten zakken en in de ruimte tussen deze buizen en de wanden cement te storten ter verstevi ging en afsluiting. De drie miinWerkers werden gisteravond or> de hoogte gesteld, dat zij niet vóór twden kunnen worden gered. Gisteravond om acht uur (Ned. tijd) was bet precies een week geleden dat de mijn onder water liep. De mijn werkers waren op de dag van het ongeluk 's middags om twee uur aan het werk gegaan. De drie mannen zijn bijeen gekropen op een verhoging die zij zelf gemaakt hebben om be schermd te zijn tegen de massa modder, aarde en water die zich in de mijngang zal storten wan neer de punt van de boor door breekt., Zij weten dat deze boor hun noodlot kan zijn, maar weten niet dat dat afhangt van de tien seconden die nodig zijn om de omhoog loeiende sa mengeperste lucht tegen te houden met het afsluiten van de boorschacht. Wanneer die afsluiting niet binnen tien se conden zal zijn aangebracht, zijn de mijnwerkers dood. Waarschijnlijk zal met het om hoog halen van de mijnwerkers hedenochtend vroeg worden be gonnen. Twee uur nadat het boren was hervat bevond de boorkop zich op een diepte van zestig meter. Deskundigen legden uit dat de schacht het inbrengen van de buizen en de afsluiting van de ruimte tussen buizen en wand gedeeltelijk met cement was vol gelopen. Dit moest worden weg- geboord alvorens men verder kon gaan. Men verwachtte, dat de boring tegen middernacht voltooid zou zijn. Tegen de ontkenning van mijn- directeur Stein in zeiden waar nemers dat de mijnwerkers ge ïrriteerd raakten toen de boor donderdagmiddag stil stond. Zij toonden zich ongeduldig en teleurgesteld omdat hen al zo dikwijls gezegd was dat het werk spoedig zou worden hervat en leken wanhopig toen een der redders hen zei een hogere stel lage te bouwen in het droge deel van hun gang, omdat er meer dan 27.000 liter water en m.odder naar beneden zal komen wan neer de boor doorbreekt. De mijnwerkers waren lange tijd stil, zij moeten overleg ge pleegd hebben. Daarna kwam een van hen aan de radio-tele foon en zei „maar wij hebben' er al een gebouwd". De functionaris zei onmiddel lijk dat dit maar een voorzorgs maatregel was. „Het zou tamelijk stom zijn als een van jullie in dit stadium gewond raakt". Bij het hervatten van het bo ren riep een der ingesloten man nen: „Nu zijn wij in een goed humeur". Zij kregen de raad de micro foon met zich mee te nemen op de verhoging om in contact met de oppervlakte te blijven op het meest kritieke ogenblik. (Adv.) Sporthandel Vlooswijkstraat 13 Temeuzen KONINGIN EN PRINS BEKEKEN THAISE KUNSTSCHATTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben gisteravond in het gemeentemuseum in Den Haag de opening bijgewoond van de tentoonstelling „Kunst uit Thailand". De expositie omvat beeldhouwwerk, edel smeedkunst, keramiek en een aantal schilde ringen en handschriften, in totaal meer dan 300 stukken. De oudste daarvan dateren uit de zesde of zevende eeuw na Christus. Russen gaan Japanse vissers uitleveren Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de Sowjet-Unie maandag a.s. 31 Japanse vissers, die in de afgelopen drie maan den zijn gearresteerd, op vrije voeten zal stellen. Het betreft hier opvarenden van twee Japanse vissersboten, die door de Kussen ten noorden van Hokkaido, het noordelijkste Japanse eiland, in beslag wer den genomen. Drie opvarenden, die in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens „onwettig vissen", zullen niet in vrijheid worden gesteld. Ook de twee vaartuigen zullen niet worden vrijgegeven. De vissers zullen door een Ja panse patrouillevaartuig in de Aanama-baai van het in Russi sche handen zijnde eiland Sji- kotan worden afgehaald. Nog gevechten in Algerijns-Marokkaans grensgebied Ondanks de wapenstilstand die op 2 november zal ingaan, wordt er nog steeds fel gevochten in het grensgebied tussen Algerië en Marokko. Het Algerijnse mi nisterie van Defensie liet woens dagavond weten dat er in diver se sectoren van 't front nog hevi ge strijd wordt geleverd. De Al gerijnen zouden de Marokkanen terugdrijven. Het Marokkaanse persbureau „Mahgreb Arab Press" meldde, dat Algerijnse en Marokkaanse militairen in de afgelopen 24 uur in het omstreden grensge bied nog twee gevechten heb ben geleverd. „In beide gevallen werden de Algerijnen terugge slagen", aldus dit persbureau. „Mahgreb Arab Press" meld'!» verder nog, dat bij een Marok- j kaanse oase ten pesten van de Algerijnse stad ijtiumb Betsjar 40 man Algerijnse valscherm troepen, onder wie één officier, gevangen zijn genomen. Het Algerijnse ministerie van Landsverdediging heeft, als ge meld, in een woensdagavond uitgegeven bekendmaking mee gedeeld, dat er in verscheidene sectoren van het grensgebied nog hevige gevechten werden ge leverd en dat de Algerijnen de Marokkanen terug dreven. Marokko verbreekt diplomatieke betrekkingen De voorzitters van de drie cen trale werkgeversorganisaties heb ben zich, elk afzonderlijk, in een circulaire gericht tot de direct of indirect bij deze verbonden aan gesloten werkgevers met een op roep zich te onthouden van elke tussentijdse wijziging van de ar beidsvoorwaarden die afwijkt van de algemene loonronde per 1 januari van 5 procent en van wat uit de onderhandelingen over de C.A.O.'s voor 1964 zal resul teren. De circulaire, waarin wordt gevraagd zulk een discipline te bewaren, wijst verder op de on gewenste gevolgen, ook in de relatie tot de vakbonden, die elk toegeven aan wilde stakingsac ties hebben zal voor de betrok ken werkgevers zelf en voor hun collega's. Er is één punt waarvoor in dit verband in de circulaire bijzon dere aandacht wordt gevraagd, namelijk dat van werkgevers zijde iedere verbetering van ar beidsvoorwaarden vóór 1 januari 1964, waaronder ook de ge vraagde uitkering in-eens, is af gewezen. De werknemersvertegen, woordigers zijn hiermee zij het node akkoord gegaan. Het is van uitermate groot belang, dat thans ook alle werkgevers zich aan deze afspraak houden, aldus de voorzitters der werk geversverbonden. Hierbij dienen, zo menen zij, uitlatingen tegenover werkne mers, dat men wel tot extra uit keringen of vervroegde verho gingen zou willen overgaan in dien deze maar door de centrale organisaties waren toegestaan, eveneens te zijn uitgesloten. Met nadruk wijst de circulaire erop, dat het geheel tegen de af spraken ingaat om bij eventueel uitbreken van wilde stakingen de niet-gewerkte uren te honoreren. Dit in verband met enkele ge vallen, die zich in het jongste verleden hebben voorgedaan. In de circulaire wordt nog op- '4 merkt: \Met het oog op de thans te vOTten onderhandelingen over de hernieuwing van C.A.O.'s zullen coördinatie-besprekingen moeten plaatsvinden waaromtrent de aan gesloten leden spoedig nader worden geïnformeerd. Intussen is het zeer gewenst dat over de inmiddels reeds aangevangen be sprekingen nauw contact met de centrale organisaties wordt on derhouden. In het bijzonder geldt dit voor voorlopige gedachten- wisselingen over de eventuele uitwerking van een onderne mingsgewijze differentiatie en de wijze waarop met een minimum inkomen van 100 per week zou moeten worden rekening gehou den. Over dit laatste punt vinden in de eerstkomende dagen nog nadere besprekingen plaats in de centrale werkgeversorganisaties en in de Stichting van de Ar beid". Gaat dochter van mevrouw Nhoe met oliemagnaat in Texas trouwen? Tijdens de reis van mevr. Ngo Dinh Nhoe en haar dochter, Le Thuy, door het westen van de Verenigde Staten, zijn romanti sche geruchten gaan circuleren over Le Thuy en de oliemagnaat Bruce D. Baxter III uit Texas, met wie zij diverse malen zou zijn uitgegaan. Deze kortegeleden gemaakte foto toont Le Thuy en Baxter tijdens een jachtpartij op de ranch van Baxters oom in de buurt van Beeville in Texas. Marokko verbreekt zijn diplo matieke betrekkingen met Cuba, zo is donderdag officieel in Ra bat bekendgemaakt. Voorts zijn de Marokkaanse ambassadeurs in Damascus en Cairo terugge roepen. Met Cuba worden de betrek kingen verbroken wegens de „vijandige acties" tegen Marok ko in verband met het conflict tussen dat land en Algerië. Zo zou Cuba wapens en vrij willigers naar Algerië hebben gezonden. De terugroeping van de Ma rokkaanse ambassadeurs in Sy rië en Egypte is een gevolg van de „uiterst vijandige houding" van deze landen tegenover Ma rokko, zo verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Bala- frej. De 300 Egyptische leraren en onderwijzers die in Marokko werken, zullen onverwijld naar huis gestuurd worden, zo voeg de de minister hieraan toe. KONING HASSAN TERUG Koning Hassan de Tweede van Marokko is donderdag per vlieg tuig uit Bamako te Rabat terug gekeerd, waar hij door een jui chende menigte werd begroet. De belangstellenden gaven te kennen dat ziji de in de Malinese hoofdstad Bamako bereikte over eenkomst, die tot stand kwam na bemiddeling door Mali en Ethiopië, als een Marokkaans succes beschouwen. In het vrijdag te middernacht van kracht wordende akkoord is bepaald dat Algerije en Marokko hun troepen uit een gedemilita riseerde zóne zullen terugtrek ken. De grenzen van deze zóne zullen worden bepaald door een commissie, waarin Algerijnse, Marokkaanse, Ethiopische en Malinese officieren zitting zul len hebben. NENNI HERKOZEN Pietro Nenni is donderdag her kozen als secretaris-generaal vpn de Italiaanse socialistische partij, een post die hij al dertig jaar bezet. Hij werd aangewezen door de partijleiding, die op haar beurt was gekozen door het centrale partijcomité. Francesco de Martino en Giovanni Pierac- cini werden gekozen als vice- voorzitter. SCHEEPSRAMP IN JAVAZEE Gevreesd moet worden, dat bij het vergaan van het Indonesi sche schip „Tjahaja Timoer" 79 passagiers en bemanningsleden verdronken zijn, zo heeft het persbureau Antara donderdag gemeld. Het schip is twee weken geleden in de Javazee gezonken, toen het op weg was naar Su matra. Vijf bemanningsleden die tien dagen lang in een bootje had den rondgedreven zijn enkele dagen geleden opgepikt door de „Lematang". Eén van hen over leed echter twee uur na zijn redding. o Belgische t.v. 10 jaar De Belgische televisie herdacht gisteren de dag, waarop tien jaar geleden met de uitzendingen werd begonnen. In deze periode is het aantal t.v.-toestellen ge stegen van 500 in 1953 tot naar schatting 1,5 miljoen dit jaar. Groot-Brittannië heeft zijn hulpverlening in het kader van het Colombo-plan aan Indonesië geschorst tot het tijdstip waarop de betrekkingen met de repu bliek verbeterd zijn. Hiervan werd donderdag melding ge maakt in een verklaring van de regering van Malakka, die de woorden aanhaalde van de Brit se staatssecretaris voor techni sche samenwerking, Carr. (Tot het „Colombo-plan voor gemeenschappelijke economische ontwikkeling in Zuid- en Zuid- Oost-Azië" werd in 1950 door de raadgevende genemenebestcom- missie voor Zuid-Oost-Azië in Colombo besloten. Naast Enge land, Australië en Canada is een groot aantal Aziatische landen, waaronder de Philippijnen en Singapore, er lid van.) Volgens Carr zullen projecten in Indonesië waarmee reeds een ZUIDOOSTENWIND Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een lagedrukgebied bo ven de Golf van Biskaje en een hogedrukgebied boven Midden- Rusland staat een brede stro ming van overwegend matige zuidoostelijke winden. Daarin komt bij ons aanvankelijk veel bewolking voor, waaruit plaat selijk enige regen zal vallen, VRIJDAG 1 NOVEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.19 1.54 2.34 2.44 n.m. 1.29 2.04 2.44 2.54 ZATERDAG 2 NOVEMBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.57 2.32 3.12 3.22 n.m. 2.07 2.42 3.22 3.32 maar in de loop van de dag zul len enkele opklaringen voorko men. De middagtemperaturen zulen ongeveer dezelfde waar den bereiken als gisteren, of iets lager blijven. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Verandelijke bewolking Half tot zwaar bewolkt met af en toe, vooral in het zuiden en zuidwesten van het land, enige regen. Overwegende matige zuid oostelijke wind. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder 7.33 17.14 17.42 6.54 7.35 17.12 18.10 8.22 7.36 17.10 18.46 9.49 7.38 17.08 19.30 11.11 begin is gemaakt, niet onder de schorsing vallen. De Brits-Indonesische betrek kingen kwamen in een kritiek stadium toen vorige maand de Britse ambassade in Djakarta door tegen de federatie-Maleisië betogende Indonesiërs in brand werd gestoken. Indonesië zegt Engeland schadevergoeding toe De Indonesische regering heeft Groot-Brittannië toegezegd, de schade te zullen vergoeden die bij de anti-Britse incidenten op 18 september en de daaropvol gende dagen in Djakarta aan Britse eigendommen is aange richt. De regering Soekarno heeft' dit in nota's aan de Britse am bassade in Djakarta laten weten. De Britse regering wacht in tussen nog steeds op de verzeke ring, dat de door Indonesië tijdens de onlusten „onder toe zicht" gestelde Britse onderne mingen weer aan hun eigenaars zullen worden teruggeven. Op het voorstel van minister Soe- bandrio om deze kwestie door een speciale commissie te laten be handelen heeft de Britse regering geantwoord, dat vóór teruggave van de Britse eigendommen niet aan de vorming van een derge lijke commissie te denken valt. Overigens kan zo'n commissie naar het oordeel van de Britten alleen maar tot taak hebben, het wederrechtelijk in bezit nemen van Britse eigendommen in de toekomst te verhinderen. Kennedy over het Amerikaanse wapenarsenal President Kennedy heeft woensdagavond in Philadelphia verklaard, dat het aantal kern wapens van de V. S. onder zijn bewind verdubbeld is. Voorts was het aantal gevechtsklare le ge divisies met 45 percent toege nomen en de luchtvloot voor het troepentransport met 175 percent uitgebreid. Amerika was nog nooit zo sterk geweest en de kans op1 vrede nog nooit zo groot. Kennedy sprak op een diner van de democratische parttf SPIONAGE IN DE V. S. De Amerikaanse geheime dienst heeft de 38-jarige William Boe- tenko en de 33-jarige Igor Iva- nov gearresteerd onder verden king te hebben deelgenomen aan een complot om voor de Sowjet- Unie documenten en andere ge gevens te bemachtigen over een contract van de Amerikaanse luchtmacht met de International Electric Corporation. Foto: Igor Ivanov (links) en John Wiliam Boetenko (rechts) worden weggeleid uit het hoofd bureau van de F.B.I, in Newark. FRANSEN LANCEREN RAKET De Fransen hebben woensdag vanaf de basis Hammaguir in de Sahara een raket van het type „Dragon" 500 km de ruimte in geschoten. Dit is in de nationale vergadering meegedeeld door Gaston Palewski, de minister voor wetenschappelijk onderzoek en atoomzaken. De „Dragon" een tweetraps raket die een nuttige lading van 30 kilo tot een hoogte van 600 km en van 100 kilo tot een hoog te van 400 km kan meenemen, is speciaal ontworpen voor het onderzoek van de bovenste luchtlagen. Een rechtbank in Bonn heeft donderdag de 64-jarige Duitse portier Herbert Goedeeke tot levenslang veroordeeld wegens moord op mevr. Herma Skousen, de echtgenote van de Deense vice-consul in Bonn. Mevrouw Skousen stierf op 5 augustus 1960 in haar auto op een weg in de buurt van Bonn nadat Goe deeke haar een injectie met een onbekend goedje had toege diend en haar lucht in de aderen had gespoten. De president van de recht bank was van mening, dat Goe deeke had gehandeld uit „jaloe zie en gekrenkte ijdelheid". Goedeeke en mevr. Skousen hadden intieme relaties onder houden sinds 1955, toen zij el kaar ontmoetten toen Goedeeke werkzaam was bij de fabriek van mevr. Skousens vader in Osterode, in de Harz. In het be gin was er van beide kanten sprake geweest van „oprechte genegenheid" maar toen Skou sen werd overgeplaatst naar de Deense ambassade in Bonn en zijn vrouw hem volgde, ontstond er vervreemding tussen hen. Van toen af aan beschouwde mevr. Skousen Goedeeke nog maar als „speeltuig". Zijn liefde voor haar verkeerde in haat. De president verklaarde, dat het de rechtbank moeilijk was gevallen, het levenslang uit te spreken. Goedeeke was een „keurige man". Hij was hiertoe gebracht door de mentaliteit van mevr. Skousen, die zeker zelf voor een deel verantwoordelijk is voor haar dood. Dit doet ech ter niets af aan Goedeckes schuld, aldus de president. De advocaat van Goedeeke heeft hoger beroep aangetekend. o Russisch ruimtevaarthuwelijk De Russische kosmonauten Andrian Nikolajev en Valentina Teresjkova zullen zaterdag in Moskou trouwen, zo heeft het Hongaarse persbureau M. T. I. bekendgemaakt. De 34-jarige bruidegom en de 26-jarige bruid zouden de pers hebben verzocht zo min mogelijk aandacht aan de bruiloft te be steden.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1