Akkoord over de prijs van dgas aan TRUIEN De ingesloten Duitse mijnwerkers <?erië Slri'd tussen Al Marokko gestaakt en Vanderineppen Veilig gebruik HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur t van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW c DONDERDAG 31 OKTOBER 1963 19e Jaargang No. 6064 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur. Prof. dr. J. E. Andriessen, de minister van Economi sche Zaken, heeft woensdag op een persconferentie in Den Haag bekendgemaakt, dat een akkoord is bereikt over de prijs van het aardgas. De Gasunie zal het gas aan de gemeenten gaan leveren voor 6 cent per kubieke meter, een bedrag dat na verloop van enige jaren moge lijk tot 6,5 cent kan stijgen. Bovendien zal de Gasunie 130 miljoen gulden bijdragen aan de investeringskosten der gemeenten. Minister Andriessen verklaarde, dat bij het vaststellen van deze prijs de belangen van de gewone verbruiker voorop hebben ge staan. De kleine verbruiker, en vooral degenen die centrale ver warming met aardgas gaan stoken, kunnen zeker op een kosten besparing van 25 procent rekenen, zo zei hij. De eindprijs voor de consu menten moet door de gemeen ten nog worden vastgesteld, doch de gedachten gaan in de richting van een tarief van 25 cent per m3 en een vastrecht van 1 bij een verbruik van 0 tot 25 m3 per maand, van 20 cent per m3 en f 2.25 per maand bij een gebruik van 25 tot 50 m3 (dat ziin de verbrui kers die één kamer met aard- pas gaan verwarmen i en 10 cent per m3 en 7,25 bü een verbruik van meer dan 50 m3 per maand (centrale verwar ming in het gehele huis). Men dient hierbij te bedanken, aldus de bewindsman, dat de kwaliteit van het Slochterengas dubbel zo groot is als die van het huidige stadsgas. Het grote verschil in vastrecht is een ge volg van een doorlopende schaal: men moet voorkomen dat iemand die net van de ene categorie in de andere overgaat, er niet op achteruit zak gaan. Bovengenoemd eenheidstarief hoont men on den duur te be reiken. Aanvankelijk zullen er wel verschillen optreden in de prijzen die de, gemeenten gaan vaststellen, aldus de minister. Doch zowel het ministerie als de gemeenteraden zullen er wel op toezien dat de gemeentelijke ta rieven geen excessieve winsten beogen. Minister Andriessen verklaar de voorts, dat de gewone ver bruiker geen kosten zal krijgen bij overschakeling op aardgas. De investeringsvergoeding dooi de Gasunie is zodanig berekend 50 per aansluiting) dat de ge meenten de gewone, verbruiker geen kosten behoeven te bereke nen voor omschakeling van be staande apparatuur. Alleen als die zo oud is dat aanpassing niet meer mogelijk is zal een bijdrage van de con sument worden verlangd. Bij de prijsvaststelling heeft men ook rekening moeten hou den met het feit, dat men de andere energievormen (kolen, olie) niet als het ware met een klap van de markt kan vegen. Ook heeft de overweging dat veel gas geëxporteerd zal moeten worden (waarbij de binnenlandse prijs mede bepalend is voor de exportprijs) een rol gespeeld. Minister Andriessen merkte voorts op, dat het natjonale be- I'ing eist 'dat niet een maximum aan private winst, doch een ma ximum aan sociaal-economisch rendement uit de enorme gas- vonds zou voortvloeien. Hij ver wachtte, dat dit bij de huidige prijsberekening zouworden be reikt. De gemeenten zullen, r'ank zij een redelijke inkoopprijs en de gedeeltelijke vergoeding van hun investeringen van het b"gin af aan op een redelijk idement kunnen rekenen. De staat vaart er tenslotte ook zeer wel bij: hij krijgt 70 nrocent van de winst, ook bij de export van het aardgas. AMERIKAANSE VICE-PRESIDENT NAAR NEDERLAND Vice-president L. B. Johnson van de V. S. en zijn echtgenote zullen van 4 t/m 9 november een ■officieel bezoek aan de drie Beneluxlanden brengen. John son zal in België, Nederland en Luxemburg met regeringsauto riteiten en de leiders van de in- stellingen van de Europese ge meenschappen overleg plegen. Het echtpaar Johnson vertrekt zondagavond uit Washington en zal maandagmorgen in Luxem burg aankomen. Dinsdagmorgen en woensdag middag zal Johnson in Den Haag besprekingen voeren met de regering. Woensdag zal hij op het paleis te Soestdijk ontvan gen worden door Koningin Ju liana en Prins Bernhard. Don derdagmorgen zal de vice-presi dent in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam een Amerikaanse voedsel- en landbouwtentoon stelling openen, Ondernemingen die meer dan 1 miljoen kubieke meter gas per jaar afnemen, zullen direct door de Gasunie bevoorraad worden. Daaronder gaat de levering via de gemeenten. Gemeenteklanten die net over de grens wippen, bliiven bij de gemeentelijke be drijven aangesloten. De priizen voor de beide categorieën zul'en uiteraard op elkaar afgestemd worden. Minister Andriessen verklaar de dat er vele foutieve specula ties over de uiteindelijke kost prijs van het aardgas zijn ge weest. Berichten waarin sprake was van 1,5 cent per m3 noemde hij „onzinnig". Zelfs als het gas voor niets aan de gemeenten be schikbaar zou worden gesteld, zou een prijs van 5 cent per m3 voor kleine verbruikers de kos ten van aansluitingen, controle e.d. niet dekken. Men vergeet bij die speculaties bovendien, zo zei hij, welke enorme investerin gen er nodig zijn voor het bui zennet om het gas te distribue ren. Overneming van het be staande distributienet van de mijnen vergt 200 miljoen gulden. Daarbij komt in 1964 zeker 300 miljoen aan nieuwe investerin gen. Het bedrag dat in het bui zennet gestoken zal worden, zal binnen enkele jaren tot een mil jard gulden stijgen en in 1980 een niveau van 2,5 miljard be reiken. De minister raamde de (--"storüs oer m3 voor de Gasunie dan ook op circa 3.5 cent. Bij de berekening van de kost- nrijs is men ervan uitgegaan, dat de geraamde voorraad van 1100 miljard m3 gas in 35 tot 40 jaar kan worden opgebruikt. Daarna, d.w.z. na het jaar 2000, 7al de kernenercip wel een be duchte concurrent zijn geworden. Als een volslagen verrassing kwam woensdagavond uit de hoofdstad van de Afrikaanse republiek Mali Ba mako, het bericht dat tussen Algerië en Marokko over eenstemming was bereikt over een staken van het vuren. Nog twee uur tevoren, had een lid van de Algerijnse delegatie gezegd dat de conferentie geen vorderingen maakte en waarnemers toonden zich pessimistisch ten aanzien van het bereiken van een regeling. President Ben Bella moest immers vandaag in Algerië terugge keerd zijn ter viering van de negende verjaardag van het begin van de strijd van zijn land om onafhankelijk heid van Frankrijk. Alle tenlasteleggingen in Zuidafrikaans sabotage- proces teniet gedaan Quartus de Wet, voorzitter van de rechtbank van Transvaal, waarvoor het zogenaamde sabo- tageproces wordt gevoerd, heeft woensdag de niet-ontvankelijk- verklaring gelast van de tenlas teleggingen, die tegen de elf beklaagden waren uitgebracht. Deze waren beschuldigd van samenzwering, met het doel de regering onder eerste minister dr. Hendrik Verwoerd omver te werpen. Zij zouden voorts heb ben aangestuurd op een opstand met de wapens in Zuid-Afrika, guerilla-oorlogvoering in dit land en 't binnenvallen der Zuid-Afri kaanse Unie door van over de grenzen komende gewapende benden. Woensdag, eerder op de dag, bij de hervatting van het anti- sabotageproces, was meegedeeld dat de tegen Bob Hepple, een van de beklaagden, uitgebrachte beschuldigingen waren ingetrok ken. Kort daarna deelde rechter De Wet mee, dat de jegens de tien andere beklaagden uitge brachte tenlasteleggingen niet ontvankelijk waren verklaard. Hij deed deze mededeling na be studering van het dinsdag j.l. door verdediger A. Fisher gedane ve>"»oek om aldus te handelen. Fisher, die als verdediger van zeven der beklaagden optrad, had gesteld dat de beschuldiging, dat zijn cliënten tegen de regering en de staat hadden samengezwo ren, geen steek hield. Zeven van de elf beklaagden waren ervan beschuldigd deel uit te maken van een „Zuid-Afri kaanse opperste leiding", die de voorgenomen opstand zou leiden. (Adv.) Dr. DE MEIJER STAATSSECRETARIS VAN SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID Binnenkort is de benoeming te verwachten van dr J. F. G. M. de Meijer tot staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De nieuwe staatssecretaris, die in Amsterdam woont, werd geboren te Terneuzen op 3 mei 1915. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Hij volgde middelbaar onderwijs te Antwerpen, studeerde econo mische en sociale wetenschappen in Tilburg, Londen en Parijs en promoveerde in 1945 te Tilburg op het proefschrift „Aspecten der Nederlandse ijzer- en staalproducerende industrie". Van 1940 tot 1952 maakte dr. De Meijer deel uit van de leiding van een internationale ondernemingsgroep en was woonachtig te Amsterdam, Curacao en New York. Hij is thans algemeen advi seur van een aantal industriële ondernemingen. bij Sporthandel Vlooswijkstraat 13 Terneuzen Naast zijn beroepsactiviteiten bekleedt hij enige functies in het academische, sociaal-economische en politieke leven: curator van de Tilburgse Hogeschool, be stuurslid der Radboudstiehting en lid van de Academische Raad. Hij is lid van de Partijraad van de katholieke Volkspartij en vice- voorzitter van de Sociaal-Econo mische Commissie van de K.V.P. Verder vice-voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Europese beweging, lid van de Commissie hoofdarbeiders der Internationale Arbeidsorganisa tie. Staatssecretaris De Meijer zal meer in het bijzonder worden be last met de aangelegenheden van de bedrijfsorganisatie, de arbeids voorziening (werkgelegenheid) en de arbeidersbescherming. Hij zal op 15 november a.s. in functie treden. Dr. De Meijer is na de be noeming van staatssecretaris Bar- tels, die meer in het bijzonder is belast met de aangelegenheden van de volksgezondheid de tweede staatssecretaris, die bij het ministerie van Sociale Zaken wordt benoemd. Minister Veldkamp, die tijdens de openbare commissievergade ring ter behandeling van zijn be groting de economisch-politieke kant der bedrijfsorganisatie naast de sociaal-politieke duidelijk on derstreept heeft, heeft gezocht naar een figuur met bekendheid in het industriële bedrijfsleven. De minister zal persoonlijk naast de algemene leiding van het gehele departement, waaron der het personeelsbeleid en de algemene internationale aange legenheden, zich meer in het bij zonder bezighouden met de aan gelegenheden betreffende de ar beidsverhoudingen (waaronder de loonpolitiek), bezitsvorming, socia le verzekering, sociale bijstand, complementaire arbeidsvoorzie ning en emigratie. V.N.-MISSIE IN JEMEN MISLUKT De missie van de volkeren organisatie in Jemen is mislukt, zo heeft secretaris-generaal Oe Thant woensdag in een rapport aan de Veiligheidsraad bekend gemaakt. Hij kondigde maat regelen aan om de V. N.-waar- nemers op 4 november uit Jemen terug te trekken. Na die datum zullen de Verenigde Arabische Republiek (V. A. R.) en Saoedi- Arabië niet meer bijdragen in de kosten van de missie. Oe Thant voegde hier echter aan toe, dat hij, mits de be langhebbende landen hiermee akkoord gaan, in Jemen burger lijke funct''rissen zal hand haven. Hun aanwezigheid noem de hij onmisbaar, omdat „het probleem-Jemen hoofdzakelijk politiek is en daarom een po litieke oplossing vraagt". De missie, die tweehonderd m?" telt, had tot taak toe te zien op de naleving van een overeenkomst tussen de V. A. R. en Saoedi-Arabië om zich uit Jemen terug te trekken. De V. A. R. had zich aan de zijde gesteld van het republikeinse bewind, dat de Imam had verdreven. Saoedi-Arabië steunde daaren tegen de afgezette vorst, die tracht de macht weer in handen te krijgen. (Adv.) Jaren beproefd en hoog geroemd Mljnhardt's Zenuwtabletten Het slotcommuniqué sprak echter andere taal. De vier staatshoofden ter conferentie, voorzitter keizer Haile Selassie van Ethiopië president Modibo Keita van Mali, president Ben Bella van Algerië en koning Hassan de Tweede van Marokko hadden hun handtekening gezet onder het document dat ten doel had „het conflict tussen twee broederlanden, de republiek Al gerië en het koninkrijk Marok ko" bij te leggen. Het communiqué zegt dat he loten is tot een onmiddellijk staken van het vuren, te reke nen vanaf 2 november 0 uur, dus in de nacht van vrijdag op zater dag. Er zal een commissie wor den ingesteld van officieren uit de vier landen ter conferentie, die een gedemilitariseerde zóne zal afpalen. Ethiopische en Ma- linese waarnemers zullen de vei ligheid en neutraliteit in deze zóne waarborgen. Bovendien wordt onmiddellijk een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken van de organisa tie voor Afrikaanse solidariteit bijeengeroepen, die een arbitra ge-commissie moet oprichten. Deze commissie zal in de hoofd stad van Ethiooië, Addis Abeba, worden gevestigd. Zü zal moe ten vaststellen wie verantwoor delijk is voor het uitbreken van de viiandeliikheden, en de grens kwestie moeten bestuderen. Daarna zal deze commissie con crete voorstellen ter definitieve regeling van het geschil aan bei de betrokken partijen moeter voorleggen. De vier staatshoofden beslo ten bovendien het principe van niet-inmenging in eikaars bin nenlandse aangelegenheden strikt te handhaven en geschil len door onderhandelingen op te 'ossen. Zij zeggen in hun com- munioué dat de onderhandelin gen in een vriendsehappeWike en broederlijke sfeer zijn verlopen. Radio Algiers onderbrak het normale programma om in een extra uitzending het heugelijke nieuws om te roepen. ZUIDOOSTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een van de Golf van Biscaje afkomstige depressie heeft zich verenigd met een depressie die ter hoogte van Ierland over de oceaan trok, tot een uitgebreid lagedrukgebied. Het opdringen hiervan in onze richting deed de wind toe nemen uit richtingen tussen oost en zuidoost. Met het lagedrukgebied hangt een front samen, dat zich uit strekt van Ierland naar Zuid- Frankrijk. Op de nadering hier van neemt de bewolking toe, terwijl plaatselijk regen kan worden verwacht. Na de front passage draait de wind naar zuidelijke richtingen en kunnen van het zuidwesten uit opkla ringen tot ons land doordringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk regen Toenemende bewolking en plaatselijk regen, maar later in het zuidwesten ook enkele op klaringen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidoostelijk, later zuidelijk. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Adv.) Mevrouw Philby in Moskou Mevrouw Philby, de vrouw van Harold Philby, de Britse journalist die naar Rusland is uitgeweken, heeft zich bij haar man in Moskou gevoegd, zo is dinsdagavond van bevoegde zijde in Londen vernomen. Philby was de „derde man" in de zaak Burgess en Maclean, de twee Britse geleerden die naar Moskou uitweken. De drie mijnwerkers die nu al i'-n vijf dagen in een Duitse ijzei'mijn door het water zijn in gesloten, hebben gisternacht voor het eerst goed geslapen, zo heeft een mijn-employé woens dag meegedeeld. Zij kregen gis termorgen pap en eieren als ontbijt. De reddingsactie nadert nu het beslissende stadium. Wanneer alles volgens plan ver loopt zouden de mijnwerkers nog maar één nacht onder de grond moeten doorbrengen. Men hoopt, dat hedenochtend kan worden begonnen met het naar boven halen van de ingesloten mannen. Dat zal minstens vijf a zes uur duren. Gisternacht om twee uur had de enorme boor uit Bentheim, die pas dinsdagmiddag ging draaien, de eerste boor, die zich al sinds zaterdag door de aard korst werkt, „ingehaald". De boorkoppen bevonden zich toen op een diepte van ongeveer zestig meter, nog twintig meter van de plaats waar de mijnwer kers zich bevinden. Het werk wordt nu geruime tijd gestaakt om de boorgaten van een cementen wand te voor zien. Toen men de ingesloten mannen liet weten, dat zijniet moesten schrikken van het stopzetten van de horen ant woordde één van hen, Ha- nusch, via de radio-telefoni sche verbinding: Lieve God, dat betekent dat we hier nog een nacht moeten blijuen". Eén van de redders zei hem daarop: „Wij moeten erg voor zichtig zijn en alle noodzake lijke veiligheidsmaatregelen nemen", waarna Hanusch. zei: „Ja, ik begrijp hef'. Hij vroeg direct daarop: „Kunt U van daag mijn vrouw aan de mi crofoon laten komen Zegt U haar alstublieft dat ze een grote schaar mee moet nemen voor mijn baard". De omstandigheden waaron der gisternacht gewerkt werd waren zeer slecht. Het vroor en kele graden en er hing een dich te mist. Het Rode Kruis had voor hete grogs gezorgd. De drie mannen onder de grond zijn inmiddels begonnen met het verplaatsen van de lei ding waardoor onder hoge druk lucht wordt geblazen om te voorkomen dat het water de luchtzak binnenstroomt. De buis moet van de zolde ring van hun verblijf gehaald en op de grond worden gelegd om dat anders het gevaar bestaat, dat één van de boren haar ver meit. Later werd medegedeeld dat de drie ingesloten mijnwerkers niet vóór hedenavond of vrij dagochtend kunnen worden be vrijd. Men verwacht niet vóór hedenmiddag met het boren klaar te zijn. Er moet met de grootste zorgvuldigheid worden gewerkt om te voorkomen dat de luchtzak vol water loopt. Het stuk schacht dat nu klaar is, wordt met cement bekleed. Met het doorboren van de laatste 18 meter kan men heden tegen het middaguur beginnen. Bij de laatste paar meter moet snel worden gehandeld. Er kan dan van alles gebeuren, zo zei de directeur van de mijn te Len- oede, Rudolf Stein. Alles zal af hangen van de afsluiters die bo ven aan de schacht worden aan gebracht. Stein vertelde dat de 30- jarige vrijwilliger Hans Hab- Twee foto's betreffende het mijnongeluk in Lengede. Op de foto links zien we de vrouw van één van de drie ingesloten man nen, Emil Pohlai, die door een journalist wordt aangesproken terwijl zij met haar dochtertje de mijn verlaat na met haar man te hebben getelefoneerd. Op de foto rechts: de beide verpleegsters Hanna Kühlborn (links) en Gisela Abrberg, bij het bereiden van een van de speciaal samengestelde maaltij den voor de ingesloten mannen. big niet in de schacht zal af dalen, zoals het plan was. Hij is door zóveel verslaggevers achtervolgd dat hij nu een „zenuwwrak" is. Voor het ge vaarlijke karwei zal iemand anders van de acht vrijwilli gers worden uitgekozen. Een krant heeft een speciale editie voor de drie ingeslotenen gedrukt. Daarin staat niet dat 40 andere mijnwerkers bij de ramp om het leven zijn geko men. DONDERDAG 31 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.37 12.48 Terneuzen 1.12 1.23 Hansweert 1.52 2.03 Walsoorden 2.02 2.13 pressie trekt langs de kust van VRIJDAG 1 NOVEMBER v.m. n.m, Breskens 1.19 1.29 Terneuzen 1.54 2.04 Hansweert 2.34 2.44 Walsoorden 2.44 2.54 ZON MAAN op onder op ondei Okt 31 7.31 17.16 17.18 5.27 Nov. 1 7.33 17.14 17.42 6.54 2 7.35 17.12 18.10 8.22 3 7.36 17.10 18.46 9.49 4 7.38 17.08 19.30 11.11

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1