lekker en gezond China zal kernproeven hervatten De verandering in het Russische ruimtevaartprogramma De komende Engelse verkiezingen neemt macht in handen De ingesloten Duitse mijnwerkers Leger van Dahomet Mijnongeluk in Zuid-Afrika HET WEER WEERBERICHT WITTE KRUIS DE PRIJS VAN MARGARINE TERUG NA REIS .VAN 24.400 KM KOLONEL WENNERSTRöM IN ZIEKENHUIS U KOPEN LATER BETALEN PERSOONLIJKE; LENING DE BRITSE MARINE IN ZUIDOOST-AZIE DE VERKIEZINGEN IN ZWITSERLAND HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 29 OKTOBER 1963 19e Jaargang No. 6062 Verschijnt dageiyks Uitgeefster N. V. v/h Firma B j. van de Sande te Terneuzen De reddingsploeg, bezig een gang met een doorsnede van een halve meter te boren naar de drie mijnwerkers die al drie da gen zijn ingesloten in de Duitse van hun maats vermoedelijk om het leven zijn gekomen. De ingeslotenen zijn door een smalle 'koker van levensmidde len kleding en zaklantaarns ijzermijn, heeft het werk maan dagochtend ruim eèn uur moe ten onderbreken omdat de drijf stang van de boor het begaf. Men was maandagochtend om 8 uur 12 meter diep gekomen. De arbeiders bevinden zich op 90 meter. Zij weten nog niet dat 40 Drie mijnwerkers in de onder gelopen ijzermijn bij Peine blij ken nog in leven te zijn. Op de foto wordt een cap sule met levensmiddelen door een buis omlaag gelaten voor de overlevenden, die zich op 90 m diepte bevinden. Maarschalk Sjen Yi, de vice- voorzitter van de Chinese com munistische partij, heeft maan dag tijdens een interview met Japanse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan Peking brengen, verklaard dat elke grote mogendheid voor haar prestige kernwapens en raketten dient te hebben. Dat is dan ook de reden, dat China in de nabije toekomst zijn kernproeven zal hervatten. Het land kan zich niet veroor loven een mogendheid van de tweede of derde rang te worden, aldus de maarschalk. Ook voor de defensie moet China kernwapens hebben, zo vervolgde maarschalk Sjen Yi. Hij kon echter niet precies zeg gen wanneer het kernwapens zal bezitten. De produktie ervan op grote schaal vergt nog enige tijd, doch China zal de proeven in de komende jaren zonder ophouden voortzetten. Chroesjtsjov heeft eens gezegd, dat de vervaardiging van kern wapens 'n kostbare aangelegen heid is, zodat het China wel eens aan geld zou kunnen gaan ontbreken om bijvoorbeeld voor broeken te zorgen. Maarschalk Sjen Yi zei, naar aanleiding daar van, dat China over de modernste wapens moet beschikken, dan maar zonder broeken. China heeft op het ogenblik geen belangstelling voor het lid maatschap van de Verenigde Na ties. Onder de huidige omstan digheden heeft het land er geen behoefte aan een rol in de Vol kerenorganisatie te spelen, zp zei de maarschalk voorts. De Chinese economie verkeert thans in een reorganisatiestadium na de „grote sprong voorwaarts". Deze reorganisatie is voor een groot deel te wijten aan natuur rampen, het verdwijnen van Rus sische technici en de economische blokkade van de Verenigde Sta ten tegen China, zo zei Sjen Yi volgens het Japanse persbureau Kyodo. Het derde economische vijf jarenplan zou opnieuw voor een jaar moeten worden aangepast jan China's eigen .middelen. De Chinese minister van Buitenland se Zaken verklaarde tevens, dat jp het komende partijcongres zal worden gesproken over een ~.ieuw nationaal economisch pro gramma en over stappen om de huidige economische ontwikke ling daarbij. Sfn te passen. De Chinese minister kondigde voorts nog een vijfde artikel in het partij-orgaan aan, in ant woord.op de open brief van het Russische centrale partijcomité. Dit artikel zal naar zijn zeggen spoedig worden gepubliceerd. (Adv.) PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare Ipst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. voorzien. Men heeft ook een microfoon laten zakken, zodat conversatie mogelijk is. De drie mannen doden de tijd met een spelletje „Mens erger je niet". In de loop van de nacht is men in een bietenveld begonnen een tweede ontsnappingsschacht te boren. Een mijnfunctionaris zei, dat men de ingeslotenen niet voor woensdag zal bereiken. Maan dagochtend zijn 350 man in de mijn afgedaald voor opruimings- werk, waarmee naar verwach ting maanden gemoeid zullen zijn. De drie Duitse mijnwerkers, die sinds vorige week donder dag in de ondergelopen ijzermijn zijn ingesloten, hebben maandag warme kip te eten gekregen en zijn voorzien van een halma- spel, „Mens erger je niet" en de voetbaluitslagen van zondag. Twee dingen kwamen ze echter niet te weten, n.l. dat 40 kame raden zijn omgekomen en het nieuws dat ze nog wel drie da gen op redding zullen moeten wachten. De directeur van de mijn zei dat uit Bentheim een sterkere boor gehaald wordt. Tot dusverre is nog slechts een vierde van de afstand tot de in gesloten mannen afgelegd. De vierde mijnwerker, van wie men dacht dat hij eveneens in de luchtzak zat, Eull, blijkt te zijn omgekomen doordat hij eerst zijn kameraden is gaan waarschuwen inplaats van naar een nabijzijnde lift te vluchten. Maandagavond heeft men drie pompen aangezet, waardoor het water in de mijn één centimeter per uur zakt. De mijnwerkers van Lengede zijn maandag be gonnen met het schoonmaken van de mijn. 20 cent per rol Twee liftkooien met 75 mijn werkers zijn maandag in een goudmijn op 80 km ten westen van Johannesburg neergestort. Een reddingsploeg is in de lift schacht afgedaald en heeft stem men gehoord. De arbeiders zijn op honderden meters diepte in gesloten. Het ongeluk gebeurde door het breken van vier staaldraden, na dat een lift met erts te ver naar boven was doorgeschoten. Men vermoedt dat de ene kooi door het in werking treden van noodremmen op 300 meter onder de grond is blijven hangen en de andere op 1500 meter. De mijn, gelegen bij Carleston- ville in West-Transvaal, is een van de diepste ter wereld. In de lift, die op 300 meter hangt, zou niemand gewond zijn. De 55 mannen, die zich in de op 300 meter hangende lift be vonden, werden later bevrijd. Een man, die zich aan de top van de schacht bevond toen het ongeluk plaatsgreep en gewond raakte, is inmiddels overleden. In verband met de per heden ingaande verhoging van de con sumentenprijs van margarine met 1 cent per pakje dit ten gevolge van de gestegen wereld- grondstoffenprijzen volgt hieronder een kort overzicht van de consumentenprijs sinds 1957. De vermelde prijzen zijn die voor de grootste verkochte hoeveel heid margarine. 7 februari 1957: 40 cent, 1 april 1957: 39 cent, 1 juli 1957: 38 cent, 4 mei 1959: 40 cent, 7 sep tember 1959: 39 cent, 16 mei '60: 38 cent, 13 juli 1961: 37 cent, 13 november 1961: 36 cent, 2 juli 1962: 35 cent, 1 februari 1963: 36 cent, 17 juni 1963: 37 cent, 28 oktober 1963: 38 cent. De opmerkingen die premier Chroesjtsjov vrijdag heeft ge maakt over vluchten naar de maan vormen de eerste officiële bevestiging van een verandering in het Russische ruimtevaart programma. Naar bekend zei de Russische premier in een rede tot journa listen in het Kremlin dat de Sowj et-Unie op het ogenblik geen plannen heeft voor het zenden van ruimtevaardersnaar de maan, al wordt de kwestie bestudeerd. Hij wenste de Ame rikanen succes bij hun pogingen om tegen 1970 een man op de maan te brengen, maar zei: „Wij willen niet wedijveren in het zenden van mensen naar de maan zonder een zorgvuldige voorbereiding". Een dergelijke wedloop zou volgens hem men senlevens kunnen kosten. Met deze woorden week hij af van de ruimteplannen zoals die nau welijks een jaar geleden in grote trekken door de Russen werden omschreven. Deze wijziging in het programma schijnt te .zijn ingegeven door overwegingen van zowel wetenschappelijke en technische als financiële en mi litaire aard. Op 30 december 1962 maakte één van de leiders van het Rus sische ruimtevaartprogramma, prof. Anatole Blagonravov, in „Izvestia" de balans op van het ruimtejaar 1962" en verklaarde bij die gelegenheid dat „1962 een jaar was geweest van voorbe reidingen voor langere en ver dere vluchten in de kosmos" ën dat de gelijktijdige ruimtevlucht van de kosmonauten Nikolajev en Popowitsj „aantoonde dat uit medisch oogpunt bezien de Wanneer )er niets tussenkomt, zijn de Britse conservatieve partij en de nieuwe premier van plan tussen 15 mei en 30 juni 196.4 al gemene verkiezingen te houden, zo is uit welingelichte kringen in Londen maandag vernomen. Vol gens de grondwet moeten de ver kiezingen uiterlijk in oktober gehouden worden, wanneer het parlementaire mandaat van vijf jaar afloopt. Premier Douglas Home zou zijn minister van Financiën, Reginald Maudling, en Edward Heath, minister van Handel, de gelegenheid willen geven zich aan het publiek te presenteren. Heath, kampioen van de werk loosheidsbestrijding, zal het moei lijk hebben met de komende win ter en de seizoenwerkloosheid. Maudling zal niet vóór begin april volgend jaar de begroting 19641965 kunnen indienen. De conservatieven hopen met deze begroting de kiezers zonder yaste politieke binding achter zich te krijgen. Een andere factor vormen de gemeentelijke verkiezingen van april en mei volgend jaar, die ongewijfeld ongunstig voor de conservatieve partij zullen uit vallen, zodat men meent dat de algemene verkiezingen niet vóór het einde van de lente zullen worden gehouden. Premier Douglas-Home is in tussen begonnen aan zijn verkie zingscampagne in het Schotse district waarin hij zich kandidaat heeft gesteld voor het Lagerhuis. De 60-jarige premier heeft laten weten dat hij zijn deelneming aan de tussentijdse verkiezingen in Kinross ernstig neemt. Behalve de premier zijn er nog zeven kandidaten. Bij de vorige verkiezingen in dit district be haalde de conservatieve kandi daat een meerderheid van 12.248 stemmen. vlucht van een mens naar de maan van heden af mogelijk is". Hij achtte de voce,.'aarden voor een dergelijke vlucht bijzonder gunstig in de periode van de „rustige zon" (een periode die omstreeks 1964/1965 valt), waar in er op de zon veel mindèr uit barstingen voorkomen dan ge woonlijk, hetgeen de gevaarlijke straling doet afnemen. In 1963 zou de Sowj et-Unie volgens prof. Blagonravov de exploratie van maan en planeten en ander wetenschappelijk ruimteonder zoek voortzetten. De Russen hebben echter dit jaar slechts één „schot op de maan" afge vuurd, wat op 2 april gebeurde. Deze proef wordt overigens als een gedeeltelijke mislukking be schouwd omdat de raket de maan niet raakte. Met uitzonde ring van deze poging hebben de Russen, voor zover bekend geen proef voor ruimteonderzoek op grote afstand genomen. Wel heb ben zij acht wetenschappelijke satellieten gelanceerd van het type „Kosmos" en een tweede gemeenschappelijke ruimtevlucht om de aarde laten maken. Sinds juni van dit jaar heb ben Russische geleerden her haaldelijk laten doorschemeren, dat het nog wel enige tijd kan duren vóór er een Rus op de maan zal landen. Daarbij werd in het bijzonder gewezen op het gevaar van kosmische straling. Wat de mogelijke wetenschap pelijke reden van de wijziging in de Russische houding betreft valt op te merken, dat de Rus sen op het gebied van het on derzoek van de „nabije ruimte", de onmiddellijke omgeving van de aarde, op de Amerikanen ten achter zijn. Laatstgenoemden hebben minstens driemaal zo veel wetenschappelijke satellie ten in de ruimte gebracht als de Russen. Voorts is de „nabije ruimte" voor eventuele mili taire doeleinden zeer belangrijk. Een vlucht naar de maan levert verder nog tal van technische problemen op die nog niet zijn opgelost, terwijl al meermalen is gebleken dat de Russen nogal tegen de kosten van een derge lijke reis opzien. Het geld dat de Sowjet-Unie mogelijk door de inkrimping van het ruimtevaartprogramma zal besparen, zal volgens waar nemers in Moskou waarschijn lijk de economie van het land ten goede komen. De slechte oogsten van dit jaar hebben hierbij wellicht de doorslag ge geven. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, om com mentaar gevraagd naar aanlei ding van Chroesjtsjovs verkla ring, heeft laten weten dat de Amerikanen normaal met hun programma zullen doorgaan. Amerikaanse senatoren, die reeds vaker bezuinigingen heb ben bepleit, hebben inmiddels hun aanvallen op het Ameri kaanse ruimteprogramma her vat. De leider van de republi keinen in de Senaat, Everett Dirksen, zei zondag dat de ruim tevaartcommissies van het con gres dit programma na de woor den van Chroesjtsjov aan een nieuw onderzoek moeten onder werpen. De democraat Joseph Clark zei van mening te zijn, dat de enige reden voor een enorm programma, dat miljarden dol lars kost, thans is verdwenen. Twee studenten, de 22-jarige Henk van der Leest uit Rotter dam en de 23-jarige Arie Pre- voo uit Utrecht, hebben met een oude „Eend" een tocht van 24.400 kilometer door Europa en Azië gemaakt. Aan de grens bij Roermond mochten zij niet doorrijden, om dat de marechaussee de auto niet veilig genoeg achtte. De vader van HenW van der Leest heeft het wagentje toen gesleept. Onderweg brak de kabel echter, zodat de reis per trein moest worden voortgezet. Op de foto de twee avon tuurlijke studenten met hun wa gentje aan de grens. De stafchef van het leger van Dahomey, kolonel Soglo, heeft maandag bekendgemaakt dat president Hubert Maga is afge treden en dat het leger de macht in handen heeft genomen. De voorlopige regering, die zondag middag was gevormd, en de na tionale vergadering zijn ont bonden. De grondwet is tot na der order buiten werking ge steld. Kolonel Soglo maakte dit bekend op het plein voor de ar- beidsb.urs waar bijna tiendui zend mensen al uren gespannen hadden staan wachten op het resultaat van het onderhoud dat vakbondsleiders daar hadden met leden van de voorlopige re- Kolonel Wennerström, de Zweedse officier die zich han gende een spionageproces in voorarrest bevindt, is donderdag met spoed in een ziekenhuis op genomen. De politie wilde be richten dat Wennerström ge tracht zou hebben de hand aan zichzelf te slaan niet bevestigen. De officier, die luchtmachtat taché in Washington en Moskou is geweest, werd in juni gearres teerd. Hij zou bij 't vooronder zoek hebben toegegeven dat hij gedurende vijftien jaar voor de Sowjet-Unie had gespioneerd. De minister van Binnenlandse Zaken verklaarde de indruk te hebben dat Wennerström een grote dosis slaaptabletten had ingenomen. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat Wennerström vrij dag bewusteloos was, doch dat zijn leven niet in onmiddellijk gevaar verkeert. Men verwacht dat het vooron derzoek niet voor het einde van dit jaar zal kunnen worden af gesloten. De kolonel zou geheime Zweedse documenten voor de Russen hebben gekopieerd en in radiocontact met zijn opdracht gevers hebben gestaan. Het is niet bekendgemaakt, naar welk ziekenhuis Wenner ström is overgebracht. gering. De kolonel verklaarde, dat hij besloten had tot machts overname in verband met de ernstige situatie. Toen hij het ontslag van de voorlopige re gering bekendmaakte, ging er een geweldig gejuich op. Kolonel Soglo richtte een ern stige waarschuwing tot het volk, zich niet aan plundering over te geven. Alle militairen hebben bevel gekregen, zonder pardon ieder neer te schieten die een aanslag pleegt op het leven of de eigendommen van burgers. Hij deed tenslotte een beroep op het volk, de kalmte te be waren en hedenmorgen het werk te hervatten. Het leger van Dahomey, dat in februari van het vorig jaar werd opgericht, omvat een ge mengd bataljon van omstreeks 1500 man, een escadrille, een af deling genie en de gendarme rie. Voor mannen en vrouwen van 18 tot 50 bestaat een ar- beidsdienstplicht van één jaar. Ad v. NEDERLANPSCHE MIDDENSTANDS!}ANK N.V Engeland zal zijn marine in Zuidoost-Azië verder versterken, zo heeft vice-admiraal sir Des- mond Dreyer in Sydney meege deeld. Volgend jaar worden nieu we torpedobootjagers met raket ten aan de vloot toegevoegd. Het marinepersoneel, dat de afgelo pen drie jaar van 8500 op 13.000 man is gebracht, zal verder toe nemen. De Britse vloot in Zuidoost- Azië omvat nu twee vliegdek schepen, een kruiser en een dozijn torpedobootjagers, duikbo ten en mijnenvegers. By de verkiezingen welke in het weekeinde in Zwitserland zijn gehouden, hebben de socia listen een, gezien de verhoudin gen, opmerkeiyke overwinning behaald. Zy kregen er 3 zetels by. De samenstelling van de re gering biyft echter ongewijzigd gebaseerd op een coalitie van socialisten, liberaal-radicalen, christen-democraten en agra riërs. PLAATSELIJK OPKLARINGEN Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van Euro pa strekt zich een hogedrukge- bied uit waarin de luchtdruk- /erschillen gering zijn, zodat er vveinig wind is. In ons land, België en Frankrijk handhaafde zich overdag op de meeste plaatsen de mist of deze ging over in laaghangende bewol king en de middagtemperaturen bleven dan ook laag tussen 3 en 6 graden. In het zuidoosteiyk deel van ons land en in grote delen van DINSDAG 29 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.05 11.25 Terneuzen 11.40 - Hansweert 0.20 12.40 Walsoorden 0.30 12.50 WOENSDAG 30 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.45 12.04 Terneuzen <t 0.20 12.39 Hansweert 1.00 1.19 Walsoorden 1.10 1.29 Duitsland werd het daarentegen vrij zonnig met middagtempera turen van omstreeks 10 graden. Boven de Ierse Zee bevindt zich een regenzone, die zich slechts zeer langzaam naar het oosten beweegt. Het ziet er niet naar uit dat deze de komende 24 uren ons land zal bereiken. In verband hiermee wordt ver wacht dat het heersende weer type blijft voortduren. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. RUSTIG WEER Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking en slechts verspreid voorkomende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in tempera tuur. ZON MAAN op onder op onder Okt 29 7.27 17.19 16.34 2.40 30 7.29 17.18 16.55 4.02 31 7.31 17.16 17.18 5.27 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Adminlstratle-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1