Provinciaal nieuws DE VERMETELE DOKTER Binnenlands nieuws Afzonderlijk leervak voor verkeersonderwijs Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 28 oktober 1963 Eerste boom geplant in Burg. Van Tienhovenplantsoen te Hoek TERNEUZEN AXEL OVERSTROMINGEN IN PERZIE RELLETJES IN POLEN DOOD VAN DIANA CHURCHILL WAS GEVAL VAN ZELFMOORD Bondsraad A. N. G. B. keert zich tegen actiecomité grafische bedrijven Oud-burgemeester mr J. van Tienhoven heeft zaterdagmiddag de eerste boom geplant in het naar hem genoemde plantsoen in de Oranjebuurt. Voorafgegaan door de drum band van de Harmonie uit Ter- neuzen, het muziekgezelschap „Elk naar zijn Krachten" en het pijperscorps „Irene", eveneens uit Terneuzen, kwam de 82-jari- ge zeer krasse heer Van Tienho ven in gezelschap van zijn doch ter en zoon, het college van B. en W., de leden van de gemeen teraad, de heer J. Dregmans, ge meente-secretaris, de gemeente ontvanger de heer F. de Groote en de echtgenote van de burge meester mevrouw Hanssens, om even over drie bij het plantsoen aan. De inwoners van Hoek gaven ter gelegenheid van deze gebeur tenis in groten getale „acte de presence" en velen van hen heb ben nadien hun vroegere bur gervader de hand gedrukt. Burgemeester A. F. Hanssens zeide het bijzonder prettig te vin den, dat de heer Van Tienhoven de verre reis van De Bilt naar hier had willen ondernemen. Dit bevestigt de band die er tussen hem en de gemeente Hoek be staat en die zeker ook veel goe de herinneringen in zich bergt. Door een eenstemmig besluit van de gemeenteraad de naam Van Tienhoven aan dit plantsoen te verbinden, zal deze bewaard blijven voor het nageslacht van Hoek. De heer Van Tienhoven heeft altijd een grote plaats voor Oranje in zijn hart bewaard; dat zijn naam hier thans prijkt te midden van deze Oranjebuurt is dus een treffende symboliek, zo besloot de heer Hanssens zijn toespraak Nadat door de heer Van Tien hoven de spade gehanteerd was, voltooide zijn zoon de planting, terwijl het muziek er lustig op los blies. Een „Lang zal hij leven" en een driewerf „hoera", enthousiast uitgeroepen door de heer Hanssens werd overgeno men door de vele aanwezigen. De oud-burgemeester nam hierop het woord en zeide dat het voor hem op zijn 80e verjaardag Mr. Van Tienhoven plant de eerste boom in het naar hem ge noemde Burgemeester Van Tien hovenplantsoen te Hoek. een grote verrassing geweest was, te vernemen dat er in zijn vroegere standplaats een plant soen naar hem zou worden ge noemd. Het was zijn mooiste verjaardagsgeschenk en voor hem het bewijs, dat men hem hier nog niet vergeten was. De tweede verrassing kwam in de vorm van -de uitnodiging hier persoonlijk de eerste boom te ko men planten. Jammer was, dat zijn echtgenote om gezondheids redenen niet aanwezig kon zijn, doch in zijn kinderen, die in hun hart nog steeds „echte Hoekena- ren" zijn gebleven, vroeg spre ker een vertegenwoordiging van zijn echtgenote te willen zien. Ik hoop, dat deze boom voor spoedig op zal groeien, doch ook, dat het geen tweede leugenboom zal worden: ,,één is namelijk al genoeg", eindigde de heer' Van Tienhoven zijn toespraak. (De oud-burgemeester was blijk baar niet bekend, dat de vermaar de Hoekse ieugenboom, die vroe ger op het marktplein stond, reeds verdwenen is. Hierna begaf het gezelschap zich terug naar het gemeente huis voor een intiem samenzijn. Oude kennissen: Oud-burge meester mr. Van Tienhoven be groet tijdens zijn wandeling dooi de gemeente de heer <J. j. Jan sen. MIST STAGNEERDE DE VEERDIENST IN ZEELAND De tijd, dat de mist ,de Provin ciale Stoombootdiensten in Zee land stagneert en vooral de be volking van Zeeuws-Vlaanderen weer aan haar isolement wordt herinnerd, is weer aangebroken. Zaterdag waren de veerdien sten als volgt: VlissingenBreskens Na de eerste reis v.v. om 4.50 uur uit Vlissingen, viel de vol gende reis (om 5.50 uur) uit, .waarna de gehele ,dag normaal gevaren kon worden. Terneuzen—Hoedekenskerke Des middags om 1 uur kon de veerdienst met de „Prins Wil lem I" aanvangen, die verder normaal werd uitgevoerd. Kruin LngenhavenPerkpolder De eerste reis ving aan om 1.20 uur uit Kruiningenhaven. Verder kon de dienst met de „Prins Bernhard" 'en „Dor drecht" normaal worden uitge voerd. Zondag was de mist nog dik ker dan zaterdag. Er werd gis teren als volgt gevaren: Vlissingen—Breskens Nadat de eerste reis niet kon iworden gevaren, werden de twee ^volgende reizen resp. om 10 vóór S en 10 vóór 9 uur uitgevoerd, waarna de dienst wegens de zware mist moest worden ge staakt, Om 10 voor 3 kon de 'dienst weer worden hervat en verder normaal gevaren. Terneuzen—Hoedekenskerke Slechts één reis kon zondag v.v. worden gemaakt en wel des namiddags om 5 uur uit Terneu zen en om 6 uur uit Hoedekens kerke. KruiningenhavenPerkpolder De eerste reis was om tien mi nuten over tien uit Kruiningen en terug om rond half elf uit Perkpolder. De volgende reis had plaats des middags om 4.20 uur uit Kruiningen en 4.50 uur uit Perkpolder. Verwacht werd dat nog één réis zou kunnen worden utgevoerd. Streekvergadernig Ned. Chris ten-Vrouwenbond i Alle afdelingen uit Oost Zeeuws-Vlaanderen van de Ned. Christen-Vrouwenbond kwamen op donderdagavond j.l. in het gebouw „De Schakel" aan de Kerkhoflaan ter streekvergade- ring bijeen. De presidente van de afd. Ter- neuzen-Centrum verzocht de aanwezigen ter opening te zin gen Ps. 68 vs 16 17, waarna zij voorging in gebed. Na een korte meditatie en een hartelijk welkomstwoord werd nog gezongen Gez. 259 vs. 1 4, waarna ds H. J. van Duinen, Ge- ref. predikant te Zwijndrecht, het woord kreeg om zijn lezing te houden over „Vervlakking en verwereldlijking". Deze zeer mooie lezing werd met grote aandacht gevolgd. Spreker wees er op dat er in het leven heel veel kleine en on benullige dingen zijn waarover wij mensen piekeren en redene ren of het wel mag of niet mag. Maar het voornaamste wordt vergeten: dat zijn de grote vra gen van Gods Koninkrijk. Als wij Christelijk willen leven, moeten we ons niet laten overheersen door de kleine .dingen, maar luis teren naar hetgeen Paulus zegt in één van zijn brieven: „Gij zijt geheel anders, want gij hebt Christus leren kennen". In de pauze die na deze lezing volgde, konden schriftelijke vra gen over de gehouden lezing worden ingeleverd, die na de pauze tot aller genoegen werden beantwoord. Verder werkten aan deze Streekvergadering mee mevr. Van Hoeveden Hamer van de afdeling Sluiskil met declamatie; en het zangkoortje van de afd. Terneuzen onder leiding van mevr. Jumelet—Vermeer. Mevr. M. WeijnsBakker, pre sidente van de afdeling Axel, kon in haar slotwoord tot aller genoegen zeggen, dat deze avond zeer geslaagd was en dankte in het bijzonder ds Van Duinen voor de door hem gehouden boeiende lezing. Tos slot werd gezongen Gez. 132 6, waarna deze mooie avond, waarna met het '„Onze Vader" werd beëindigd. Verkeersongeval Zondagmiddag te kwart over één reed de heer I. J. K. van S. Axel met zijn auto door de Wil- helminastraat, komende uit de richting Bylocquestraat. Op de kruising met de Mar- grietstraat verleende hij geen voorrang aan de voor hem van rechtskomende auto van de douanegroep Axel, bestuurd door de heer M, van W. uit Axel. Dit had tot gevolg, dat de auto van S. met de voorzijde te gen de linkervoorzijde van de auto van de douane botste, waardoor beide voertuigen vrij zwaar werden beschadigd. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. Overstromingen die donderdag in Kermansjah in Perzisch Koer- distan hebben plaats gehad, heb. ben aan omstreeks dertig men sen het leven gekost. Vijftig mensen worden nog vermist. De overstromingen waren het gevolg van hevige regenval waardoor de rivier Abshoeran de de stad doorkruist buiten haar oevers trad. De materiële schade is groot. In drie Poolse steden is het enkele weken geleden tot bot singen gekomen lussen politie en Rooms-Katholieken. In de 48.000 inwoners tellende stad Przemysl aan de Pools-Russi- sche grens hebben de onlusten zelfs drie dagen geduurd. De plaatselijke overheid wilde daar het internaat van een ker kelijke muziekschool sluiten, aanvoerend dat de woonruimte voor de studenten te groot was volgens de algemeen geldende normen. Verscheidene duizenden inwoners demonstreerden daar op ten gunste van de kerk. Naar in Warschau verluidt, heeft de politie tegen de men senmenigte ook traangas ge bruikt. Tenslotte moesten de be togers toegeven. Het huis is door de plaatselijke overheid in be heer genomen. Soortgelijke incidenten, zij het van kleinere omvang, hebben zich voorgedaan in de stad Nowe Miasto, 80 km ten zuiden van Warschau, en in een plaats in de omgeving van Zielona Gora. Ook hier maakte de overheid aanspraak op kerkelijke eigen dommen. De dood van Diana Churchill, de oudste dochter van sir Win- stno Churchill, was een geval van zelfmoord, zo is na een of ficieel onderzoek bekend ge maakt.- Het stoffelijk overschot van Diana Churchill, die gehuwd is geweest met de tegenwoordi ge minister van Koloniën Dun can Sandys, was zondagochtend gevonden in haar woning te Lon den. De 54-jarige Diana Churchill die in i960 echtscheiding kreeg van minister Sandys, werkte de laatste 16 maanden bij een orga nisatie, die adspirant-zelfmoorde- naars van hun voornemen tracht af te brengen. Het hoofd van de ze organisatie verklaarde de in druk te hebben gehad dat me vrouw Churchill „graag leefde en gelukkig was in haar werk". KLAPPEN LANGS DE WEG Vermoedelijk doordat ze eerst moesten komen van verbazing, schrik en verontwaardiging heb ben twee vertegenwoordigers eerst donderdagavond, laat bij de politie in Delft aangifte gedaan van het merkwaardige voorval dat hun omstreeks zes uur des avonds op rijksweg 13 (Den HaagRotterdam) in de ge meente Delft was overkomen. De vertegenwoordigers, de 26- jarige J. van der L. uit Amster dam en de even oude F. S. uit Rotterdam, reden in een door Van der L. bestuurde auto in de richting Den Haag, toen ze door een auto die hen had ingehaald werden gesneden en tot stoppen gedwongen. De onbekend geble ven bestuurder stapte uit en diende Van der L. enige rake klappen toe. En alsof dat nog niet voldoende was, stapte nog een andere man uit, die S. on derhanden nam. Daarna reden de twee bruten weg. (Adv.) TWEE SPORTVISSERS OP WADDENZEE VERMIST Sinds donderdagmorgen wor den de twee sportvissers de ge broeders N, W. en D. van Duin uit Obdam' vermist. Zij hebben die ochtend in Wieringen een roeiboot gehuurd om 'daarmee op de Waddenzee te gaan vissen. Na drie dagen en drie nachten zijn ze nog steeds niet terugge keerd. Eerst vrijdagmorgen werd de vermissing aan de rijkspoli tie doorgegeven. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder is toen onmiddellijk uitgevaren, maar moest bij het invallen van de duisternis de opsporing sta ken. Zaterdag en zondag werden de pogingen de twee broers te vin den door de laag hangende mist ernstig gemoeiiijkt. Daardoor ook was het onmogelijk dat vliegtuigen aan het speurwerk deelnamen. Tegen het invallen van de duis ternis is de reddingboot „Baron van Kattendijke". die zondag de gehele middag op de Waddenzee heeft gepatrouilleerd, in de ha ven van de Cockdorp op Texel teruggekeerd. Men had op het Noorder-Sielt, dat ongeveer 5 km ten noorden van Wieringen ligt de roeiboot gevonden. De boot was leeg en ook het visgerei van de mannen was er niet meer. Men neemt aan, dat de mannen getracht hebben lopend de wal te bereiken, toen bij eb het wad droog viel. Zij moeten zijn ver dwaald en bij het opkomen van de vloed zijn verdronken. ACHTERHUIS UITGEBRAND Om kwart vóór acht is vrij dagavond de brandweer van Amsterdam voor „groot alarm" uitgerukt naar een pand aan de Herengracht 67. Brandmeester J. J. Grader constateerde na opening van de voordeur (van een nog onbekend gebleven man kreeg hij een sleutel in handen gedrukt) dat het gehele achterhuis van de grond tot het dak toe in lichterlaaie stond. Bij aankomst had hij vonken over het dak zien spatten. Hoewel het gehele achterhuis afbrandde, wist de brandweer door gebruik te maken van 7 stralen (5 in een trappenhuis), één aan de zijkant en één via de brandladder aan de voorkant van het huis over het dak) het vuur in te dammen en zo te voorkomen dat het naar de be lendende percelen kon over slaan. Naast het afgebrande ach terhuis bevindt zich een opslag plaats met 4 lascabines gevuld met uiterst brandbaar butaan gas. Brandmeester Grader dacht dat de vuurhaard waarschijnlijk was ontstaan in de benedenver dieping waar zich een dassen- fabriek bevindt. De enige be woner die in het pand aanwezig was, mej. B. Beekman, werd met één van haar twee katten, met een ladder van het balkon op de derde verdieping gehaald. Zij is de eigenaresse van een ja- ponnenatelier en was een japon aan het maken toen zij glasge rinkel hoorde en aan de achter kant vlammen door het raam zag. Op de tweede verdieping bevond zich een rokkenatelier. Het vuur, dat door de zuiging van een lichtkoker nog meer werd aangewakkerd, kon door het snel ingrijpen van de brand weer tot het achterhuis beperkt worden. De bondsraad van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond (N.V. V.) heeft op zijn za terdag in Amsterdam gehouden vergadering een motie aangeno men over wat genoemd wordt het z.g. actiecomité voor de gra fische bedrijven. De raad stelt vast. dat het actiecomité buiten liet organisatorische verband van de drie grafische werknemers bonden zijn actie heeft voorbe reid en uitgevoerd. Als zijn oor deel spreekt de bondsraad uit, dat de leden van het actiecomité handelen in strijd met de belan gen van de bond en zijn leden. Het comité bestaat, aldus de mo tie, voor een deel uit ongeorgani seerden en voor een deel uit leden van de twee confessionele grafische organisaties en leden van de A. N. G. B. De bondsraad dóet een beroep op de grafische werknemers, geen gevolg te geven aan „het heilloze dreigen van dit actie comité, dat slechts tot gezags ondermijning en teleurstellingen kan leiden en met name te weige ren deel te nemen aan de vor ming van een buiten de werkne mersbonden staande zg. strijdkas, waarvan de inkomsten en uitga ven oncontroleerbaar zijn". Voorts roept de raad de grafi sche werknemers op de eenheid te bewaren en niet deel te nemen aan onorganisatorische stakings acties, die in strijd zijn met de geldende collectieve arbeidsover eenkomsten. Tot slot spreekt de bondsraad van de A. N. G. B. zijn vertrou wen uit in de bondsleiding, die hij met alle passende rqiddelen terzijde zal staan, MAANSCHOT VAN AMERIKANEN IETS LATER i De Verenigde Staten hebben het schot op de maan. dat eind van dit jaar zou plaatsvinden, uitgesteld tot begin volgend jaar. De reden hiervan is een technische fout in de elektroni sche installatie van de maan- raket Ranger 6, die alvorens op de maan te pletter te vallen ge durende tien minuten beelden van de planeet naar de aarde moet zenden. Twee eerdere lanceringen wa ren proefnemingen, twee andere Rangers misten de maan en een vijfde kwam wel goed terecht doch verzuimde bijzonderheden uit te zenden. De staatssecretaris van O., K. en W., mr. J. H. Grosheide, heeft de Tweede Kamer voorgesteld het verkeersonderwijs, dat tot dusver op de lagere scholen als een onderdeel van het vak aard. rijkskunde wordt onderwezen, voor deze scholen tot een afzon derlijk leervak te maken. Het ligt in de bedoeling het onderwijs in dit vak op de scho len voor voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs in elk leerjaar gedurende tenminste twintig uren per jaar verplicht voor te schrijven, hetgeen neer komt op gemiddeld ongeveer een half uur per week. Ook aan de kweekscholen zal in 'de toekomst het verkeer als een zelfstandig vak moeten worden onderwezen. In de memorie van toelichting op het onderhavige wetsontwerp tot wijziging van de Lager-on- der wijs wet 1920 en van de 066? HILLY (MHZ 112) „Ik geloof dat hij 'dood is, vader! Hij verroert zich niet zijn hoofd ligt in een plas bloed." „Help mij uit de wagen, Fee! Gauw! En breng mij dan het instrumentenkoffertje. Wat een geluk, dat ik het gisteren ver geten heb uit de wagen te nemen." Enkele ogenblikken later kniel de de invalide naast de man, die hem en zijn familie aan de rand van de afgrond gebracht had. Maar de „dwaze dokter" zag niet meer zijn doodsvijand voor zich, alleen nog maar een hulpbehoe vend mens. Glatt was niet dood maar bewusteloos. Onophoudelijk liep het bloed uit een diepe hoofd wonde in het mos waarop hij lag. Hij moest al heel wat bloed verloren hebben, want zijn ge zicht was geel en de lippen waren bleek. Met zijn nog altijd lenige vin gers legde Christen een verband aan, terwijl hij bij zichzelf dacht: Als de vent nou maar niet bij komt, anders krijgt hij ook nog een beroerte! Hardop zei hij tegen Fee: „Als hij geen schedelbreuk heeft en de hersenschuddng niet te erg is, kan zijn kostbaar leven misschien nog voor de mensheid behouden blijven!" Toen begon hij ineens zachtjes te lachen, haalde uit het koffertje een spuitje te voor schijn en joeg Glatt een behoor lijke dosis kamfer in zijn bloed: „Dat zou collega Glatt in een dergelijk geval ongetwijfeld ook gedaan hebben!" merkte hij sar castisch op. „Waarom zou hij het beter moeten hebben als zijn patiënten!" Het verband zat goed vast het hart werkte al weer beter. „Haal het kussen uit de wagen, Fee!" „Maar vader... het mooie kus sen! Jouw kussen!" „Dat geeft niet, kind! Mijn col lega heeft zo'n heerlijk bedje voor mij gespreid, waarom zou ik dan voor hem niet hetzelfde doen?" Fee haalde het donzen kussen. Samen schoven zij het onder het hoofd van de bewusteloze. Het jonge meisje hielp Chris ten uit zijn gebukte houding over eind. „En nu vlug, kindlief! Wij moe ten ervoor zorgen dat mijn vriend zo gauw mogelijk thuis komt. Wij tweeën hebben niet voldoende kracht daartoe. Hij weegt immers zeker tweehonderd pond! Bovendien zou ik liever niet zien, dat hijenfin, je be grijpt me wel! Laten we instap pen en gauw terugrijden" In flinke draf reden zij naar het dorp. Nog vóór zij het bereikt hadden, belden zij van uit een café langs de weg de geneeskun dige dienst in Sonnwil op en gaven nauwkeurig de plaats aan, waar Glatt lag. Kort daarna kwa men zij de ziekenwagen al tegen, die de verongelukte ging op halen. In het dorp vernamen Chris ten en zijn dochter, dat de on- gelukstrein bij het nieuwe station tegen de stootblok was opge reden en omgevallen. De machi nist was dood; de heren van de bestuursraad waren er echter goed afgekomen en men had er zich toe kunnen beperken hen in hoofdzaak met cognac te behan delen. Glatt werd in een voorname particuliere kliniek in de stad verzorgd. Hij genas, hoewel hij bijna doodgebloed was. Zonder de hulp van Christen zou hij dus verloren zijn geweest! De man nen, die hem in het bos hadden opgehaald, vertelden, dat zij stomverbaasd gestaan hadden, hem met een zo voortreffelijk verband en met een prachtig kussen onder zijn hoofd te heb ben aangetroffen. Niemand ver moedde de toedracht van het ge beurde. Wie zou nog aan de in valide dokter denken? Het mooie kussen werd afge geven aan het huis van Glatt. Daar legde de ziekenzuster het op de groene, pluche sofa in de wachtkamer voor de „betere kringen". Mevrouw zal het prachtig vin den! dacht zij. Toen Glatt genezen was, ging hij voort met tegen zijn collega Christen te intrigeren. „Die moet wel gedacht hebben, dat hij nu van mij verlost was. Maar dan heeft hij toch te vroeg victorie gekraaid!" zei hij triom fantelijk tegen de nog meer ver schrompelde presidente van de vereniging van kindervrienden. Als zij zich door hem liet mas seren, was een „boeiend" praatje altijd prettig. „U hebt volkomen gelijk, dok ter!" fluisterde zij. „Die Chris ten is werkelijk een hoogst on aangenaam mens! En manie ren. (Wordt vervolgd.). Kweekschoolwet, zegt de staats secretaris o.m. dat hij de huidige situatie nog niet geheel voldoen de acht omdat een regelmatige verkeersopvoeding thans nog niet is gewaarborgd. Hij acht het van groot belang, dat het kind tot een goede verkeersdeel nemer wordt opgevoed. „Een juiste en gedurende de gehele schooltijd volgehouden verkeers opvoeding zal uiteindelijk tot een betere verkeersmentaliteit van de verkeersdeelnemers leiden", aldus de memorie van toelichting. Hierin wordt gememoreerd, dat in de jaren 1959, 1960 en 1961 achtereenvolgens 237, 219, 218 en 215 kinderen in de leeftijd van vijf tot veertien jaren, door een verkeersongeval om het leven kwamen. Door de voorgestelde wijziging wordt bereikt, dat het vak ver keer op het lesuren-rooster moet voorkomen, waardoor een effec tieve controle op het geven van onderwijs in dit vak mogelijk wordt. Het wetsontwerp gaf het „Ver bond voor Veilig Verkeer" aan leiding tot de volgende reactie: „Het Verbond voor Veilig Ver keer is bijzonder verheugd, over de belangwekkende aanvullin gen, die in het thans ingediende wetsontwerp op het stuk van het verplichte verkeersonderwijs zijn vervat Wij waren dat ook, toen op 1 januari 1959 Nederland als een van de eerste landen in Europa het verkeersonderwijs als verplicht leervak op de lagere school introduceerde. Het ver bond had daar jarenlang voor gepleit, maar tevreden was het niet. Immers in de huidige situa. tie is het verkeersonderwijs als onderdeel van de aardrijkskunde les nog altijd geen zelfstandig leervak en vangen de verplich te lessen in het derde schooljaar aan. Dat wordt nu anders en het verbond is daarvoor dankbaar, want het blijkt dat het nieuwe kabinet gehoor heeft willen ge ven aan de wensen, die onzer zijds laatstelijk in een audiëntie bij de staatssecretaris voor On derwijs, Kunsten en Weten schappen begin vorig jaar naar voren zijn gebracht. Belangrijk is ook, dat het onderhavige «uit werp nu het verplichte verkeers onderwijs tot de Uloscholen uit breidt. Als wensen voor de toe komst zal het verbond blijven streven naar elementair ver keersonderwijs op de kleuter, scholen en verplicht verkeers- onderricht bij de andere vormen van voortgezet onderwijs dan die welke in het thans ingediende wetsontwerp worden genoemd".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2