Het rode en het gele gevaar IAAISIE NIEUWS Ambtenaren gaan eensgezind actie voeren voor meer salaris Zes van de zeven voor voortzetting besprekingen met Sowjet-Unie Water- en modderstroom verrast 129imijnwerkers ondergronds Nederland levert geen oorlogs materiaal aan Portugal HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Feest in Perzië ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 19e Jaargang No. 6060 Radio De Koek AARDSCHOKKEN IN ZUID-ENGELAND FRANKRIJK ZAL NIET DEELNEMEN AAN BESPREKINGEN 87 MIJNWERKERS VERSTIKKINGSDOOD ONTKOMEN Weinig hoop op redding van overige 42 mannen Contact met ingesloten mijnwerkers Zeven mijnwerkers bevrijd Weinig hoop meer op redding SOWJET-SCHEPEN MET HULPMIDDELEN NAAR CUBA PLAN OM MAROKKAANS- ALGERIJNSE CONFLICT TE BESPREKEN VAN DE BAAN PERSCONFERENTIE VAN MINISTER LUNS Cubaanse posterijen leggen beslag op alle zendingen levensmiddelen en kleren t Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sarde Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—per week 48 et. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DE aanvallen uit Peking op Moskou zijn een tijdje zó kalm geweest dat toen vermoedens werden geuit dat de twee vech tenden toenadering zochten, wel licht omdat ze beiden inzagen met hun gekrakeel de naam van het wereldcommunisme geen goed te doen. Het jongste salvo uit de Chi nese hoofdstad toont aan dat hiervan geen sprakis. En ook dat Mao Tse-Toeng het oor spronkelijk ideologische geschil wenst te laten uitgroeien tot een felle rassentegenstelling. De aanleiding is dat in de Sowj et-pers met nogal wat na druk is gesteld dat de mentali teit van de huidige machtheb bers in Peking meer met die van Dzjengis Khan dan met die van Marx overeenkomt. Dat is een goede manier om inhakend op de vaderlandse geschiedenis de Russen duidelijk te maken dat er oorlogsgevaar dreigt uit het oosten. De veroveringstocht van de Mongoolse hoofdman vond dan wel in de vijftiende eeuw plaats, maar de herinne ring eraan leeft nog. Meer dan woorden HOE hoog de Chinezen dit opnemen blijkt er onder meer uit dat ze hele verhandelingen hebben gepubliceerd waaruit moet blijken dat Dzjengis Khan eerst Rusland aanviel en ver overde en daarna pas het Chi nese rijk binnenviel, zodat als puntje bij paaltje komt de Rus sen van toen meer hebben bij gedragen tot de verovering van China dan omgekeerd. Een moei zame redenering die in ieder ge val in de politiek van vandaag geen grote rol meer kan spelen. Volgens Peking hebben de of ficiële Sowjet-organen alleen maar Dzjengis Khan erbij ge haald om bij de Russen angst op te roepen voor het „gele ge- De voorzitter van de bij het N. V. V. aangesloten Algemene Bond van Ambtenaren de heer 1 A. van Rossen, heeft goede hoop dat in het georganiseerd overleg ditmaal de drie samenwerkende centrales van overheidspersoneel tot het eind toe eensgezind zul len optreden. De besturen van de drie bonden hebben gisteren vergaderd. Ze zullen spoedig concrete voorstellen bij de rege ring indienen zodat daarover nog in november overleg met de re gering kan worden gepleegd. OOSTELIJKE WIND Het K. N. M. I. deelt mede: De as van een langgerekt hoge- drukgebied bevindt zich ten noor den van ons land. Aan de zuid flank van dit luchtdrukmaximum stroomt geleidelijk drogere lucht met oostelijke winden naar onze omgeving. De opklaringen van vrijdag middag en vrijdagavond, die hier van het gevolg waren, lieten ech ter een zodanige temperatuur daling toe, dat er in de nacht mist werd gevormd. Deze mist zal in de ochtenduren, vooral in het noorden van het land, vrij hardnekkig zijn. Elders zal de mist sneller oplossen, zodat voor. a! in de middag zonnige perioden verwacht kunnen worden bij maximumtemperaturen van om- sreeks 14 graden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Droog weer met in de ochtenduren plaatse lijk mist of laaghangende bewol king; later opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Maximumtemperaturen on geveer 14 graden. ZATERDAG 26 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 7.18 8.04 Terneuzen 7.53 8.39 Hansweert 8.33 9.19 Walsoorden 8.43 9.29 ZONDAG 27 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8.33 9.23 Terneuzen 9.08 9.58 Hansweert 9.48 10.38 Walsoorden 9.58 10.48 MAANDAG 28 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 9.53 10.36 Terneuzen 10.28 11.11 Hansweert 11.08 11.51 Walsoorden 11.18 12.01 De vier hoofdpunten die vol gens de A. B. V. A. in ieder geval in het eisenpakket zullen worden opgenomen zijn: een algemene salarisverho ging van tenminste acht pro cent; een minimum bezoldiging van tenminste honderd gulden per week of ongeveer 440 gul den per maand; een elk jaar terugkerende uit. kering ineens (b.v. tegen Kerstmis) als compensatie wegens het o neb reken van mogelijkheden die in het vrije bedrijfsleven bestaan in de vorm van winstdelingen en gratificaties; 0 een herziening van de ge meenteclassificatie. Volgens de A. B. V. A. zijn de minister van Binnenlandse Zaken en de ambtenarenbonden het er bij voorbaat reeds over eens, dat de in 1963 door het overheids personeel opgelopen achterstand bij de algemene salarisverhoging moet worden opgeteld. Wat de gemeenteclassificatie betreft denkt de A. B. V. A. aan een re geling waardoor men in twee étappes vóór 1 januari 1965 af komt van de standplaatsaftrek. VERGADERING VAN STICHTING VAN DE ARBEID UITGESTELD De voor vandaag vastgestelde vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is uitgesteld tot dinsdagochtend 10 uur. Van de zijde van de Stich ting wordt meegedeeld, dat, aan gezien het intern overleg aan werkgevers- en aan werkne merszijde over de loonpolitieke situatie nog niet is afgesloten, de vergadering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid is uitgesteld tot 29 oktober. (Adv.) vaar". Dat is zeggen zij een spreuk geweest die door de ras- senhater keizer Wilhelm II is uitgevonden en die er alleen maar toe diende om een vernisje redelijkheid te geven aan zijn pogingen China als kolonie op te delen. Maar ja, zeggen de Chinese bladen erbij, het beeld van die Duitse keizer is gesmol ten als een sneeuwpop in de zon. De oplettende keizer kan dan nagaan hoe het met je-weet- wel-wie ook zal gaan. Tot zover is dit alles nog maar een luidruchtig en ietwat ver makelijk vertoon van omhaal over niets. Maar men moet dit zien als een aansluiting op eer dere pogingen van Mao's afge vaardigden op congressen van Aziatische en Afrikaanse volken om de Russen buiten de deur te houden, omdat dat toch maar blanken waren die op onder onsjes der gekleurde naties niets te zoeken hadden. Gekweekte rassenhaat DE volgende stap is nu gezet: niet alleen dat de Russen als blanken zich niet moeten be moeien met de aangelegenheden der niet-blanken, maar boven dien zijn het rassenhaters. Im mers, ze doen net als die Duitse keizer, die als kolonisator in de geschiedenisboeken een on aangename afschildering krijgt in vele landen waar hjj actief is geweest. En dat zijn landen in het Verre Oosten, nog meer in Afrika en ook enigszins in Zuid- Amerika. En het zijn juist die gebieden waar Peking en Moskou met elkaar concurreren om aanhang te verwerven. Als daar de Rus sen straks worden gezien als een reïncarnatie van de 19e eeuwse kolonisatoren, dan doet dat hun wervingscampagne geen goed, waarvan dan de Chinezen kun nen profiteren. Het begon als een ideologische strijd. Het is nu steeds duide lijker een strijd om het leider schap van het wereldcommunis me. (Nadruk verboden.) i MINISTERS CONFERENTIE WESTEUROPESE UNIE De Franse minister van Buiten landse Zaken Maurice Couve de Murville (links) in gesprek met zijn Britse ambtgenoot R. A. But ler tijdens een ontvangst op de Franse ambassade in Den Haag. (Adv.) Woordstraat 102 - Telefoon 8120 Terneuzen De bewoners van een aantal graafschappen in Zuid-Engeland zijn vrijdagochtend opgeschrikt door een reeks krachtige aard schokken. De eerste die verschei dene seconden aanhield, deed zich kort voor zes uur voor De politie kreeg talloze meldin. gen van ongeruste burgers. Enige mensen meldden dat hun plafond naar beneden was ge komen. Over gewonden werd niet gesproken. De schokken waren echter zo zwak dat de seismograaf van de Britse luchtmachtbasis op het eiland Thorney, bij Chichester, de bewegingen niet I-an registreren. W. E. U.-CONFERENTIE IN DEN HAAG Zes van de zeven ministers van Buitenlandse Zaken van de W.E.U.-landen hebben zich vrij dag op de ochtendvergadering van de „Trèveszaal" in Den Haag hebben zich voorstander verklaard van voortzetting der besprekingen met de Sowjet- MIJNONGELUK IN WEST-DUITSLAND ZON MAAN op onder op onder Okt 26 7.22 17.25 15.15 27 7.24 17.23 15.45 0.05 28 7.26 17.21 16.10 1.20 29 7.27 17.19 16.34 2.40 30 7.29 17.18 16.55 4.02 31 7.31 17.16 17.18 5.27 In een ijzerertsmijn te Peine by Hildesheim in de Westduitse staat Neder-Saksen is donder dagavond een grote hoeveelheid water en modder gelopen. Van de 129 mijnwerkers die zich on der de grond bevonden, konden 80 zich in veiligheid stellen. Men hoopt dat de overige 49 mannen een toevlucht hebben gevonden in een niet meer gebruikte schacht. Het water en de modder die de mijn binnenstroomden waren af komstig van een grote vergaar bak die bij de ertswinning wordt gebruikt. Van het met een dijk omgeven reservoir dat 700.000 kubieke me ter water en modder bevatte, is meer dan 500.000 kubieke meter via een plotseling ontstane ver-' zakking van de bodem in de mijn gelopen. De grootste diepte van de mijn is ongeveer 100 meter. Tot 60 meter van de bodem staat het water. Men hoopt dat de ver miste mijnwerkers zich in een hoger gelegen stuk van de mijn in veiligheid brengen. hebben kunnen Gisteren, tegen het eind van de ochtend werd via een boorgat contact gemaakt met een groep van zeven mijnwerkers die op 25 meter diepte zijn ingesloten. Een woordvoerder van de mijn zei later te hopen dat „verschei dene" mijnwerkers kunnen wor den gered. „Het zal echter een wonder zijn wanneer ze het er allen levend afbrengen" De zeven ingesloten mannen waarmee contact tot stand is gebracht, bevinden zich 38 me. ter onder de oppervlakte. Zij maken het goed en beschikken over voldoende frisse lucht. De reddingsploegen werkten vrijdag koortsachtig door aan 't verbreden van het boorgat van zeven centimeter tot een halve meter, maar moesten hiermee wegens technische moeilijkheden ophouden. Op vijf andere plaat sen is men intussen eveneens met boren begonnen. De zeven mijnwerkers zijn er zelf in geslaagd een weg naar boven te banen. Hoop om nog overlevenden van de tweeënveertig door het water ingesloten mijnwerkers naar boven te halen vermin derde vrijdagavond omdat geen tekenen van leven werden ver nomen. Het vorige mijnongeluk in Neder-Saksen deed zich op 19 juli 1960 in een mijn in het 20 km verder gelegen Salzgitter voor. Toen kwamen bij een brand 33 mijnwerkers door mijn- gas om het leven. Radio Moskou meldt dat 20 Sowjetrussische schepen beladen met bouwmateriaal, kleren, schoenen en genees- en levens middelen voor de slachtoffers van de orkaan Flora onderweg zijn naar Cuba. Volgens dit ra diostation zijn dit jaar tot nu toe tweehonderd Russische schepen, die beladen waren met diverse machine-onderdelen, levensmid delen en medicijnen, Cuba bin nengelopen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken deelde gisteren mede: Heden heeft de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties de secre. taris-generaal der Verenigde Na ties er van in kennis gesteld, dat Nederland, overeenkomstig het in de Veiligheidsraadsresolutie van 31 juli tot alle leden-staten gerichte verzoek, geen oorlogs materiaal aan Portugal zal leve ren, dat ten goede zou kunnen komen aan het Portugese beleid in de overzeese gebiedsdelen van dat land. Een woordvoerder van het mi. nisterie van Buitenlandse Zaken deelde nog mede, dat het besluit van de regering zich bij de aan beveling van de Veiligheidsraad aan te sluiten, niet betekent dat Portugal niet op steun zal kun nen rekenen bij de uitvoering van de van haar als NAVO-bond- genoot verwachte defensietaak. Geen conferentie in Tripoli Van officiële zijde is medege deeld dat het plan tot het hou den van een bijeenkomst van de staatshoofden van Marokko, Al- gerië, Tunesië, Libië, Egypte en Mali, waarin het Marokkaans- Algerijnse conflict zou worden besproken, van de baan is. De Libische regering heeft aan keizer Haille Selassie laten weten dat het op grond van materiële redenen niet mogelijk zal zijn de conferentie in Tripoli te doen houden. De Marokkaanse rege ring is hiervan door de Libische ambassadeur in Rabat in kennis gesteld. De regering van Mali heeft thans haar voorstel, dat president Ben Bella en koning Hassan el kaar in Bamako zullen ontmoe ten zonder aanwezigheid van an dere staatshoofden, herhaald. Dc Algerijnse regering zou dit voor stel wederom hebben aanvaard terwijl die van Marokko daarop "og niet heeft geantwoord. Unie. De enige uitzondering was de Franse minister van Buiten landse Zaken, de heer Couve de Murville, die zei dat zijn land aan deze besprekingen niet zal deelnemen. Hij vond dat de Rus sen eerst echte concessies moes ten doen. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. G. Schroder, pleitte in dit verband in het bijzonder voor handha ving van de westelijke waak zaamheid ten aanzien van het oosten. In elk geval mocht over eenstemming met de Sowjet- Unie nooit tot erkenning van het Oostduitse regime leiden. De nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, R. A. But ler, bleek veel te zien in een verder peilen naar wat de rege ring in het Kremlin nu eigenlijk wil. Hij wees daarbij op 't suc ces van het akkoord over het beëindigen van de proeven met kernwapens. Hij zag een aantal terreinen, waarop men met de Russen misschien wel tot over eenstemming zou kunnen komen, na de besprekingen die zijn ambtsvoorganger, lord Home, met de Amerikaanse en de Rus sische ministers van Buitenland se Zaken, Rusk en Gromiko, in New York heeft gehad. Overigens bleken alle minis ters van mening, dat de bedoe lingen van het Russische com munisme op lange termijn niet gewijzigd zijn. De besprekingen die de Britse en Franse minister van Buiten landse Zaken, Butler en Couve de Murville, aan de vooravond van de W.E.U.-conferentie in Den Haag hebben gevoerd, hebben een gunstig effect gehad. Op de eerste dag van het overleg van de zeven W.E.U.-ministers in de Trèveszaal aan het Binnenhof is gebleken, dat alle delegaties van een positieve geest t.a.v. het overleg vervuld zijn, zo heeft mi nister Luns vrijdagavond ver klaard. De Nederlandse bewindsman, die de W.E.U.-conferentie voorzit, I (Adv.f California commentaar op het De hoge gasten uit Nederland ztfn in Perzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en fees telijke diners. Wil - ln Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. Eu we denken stiekem: „Ik zou best eens zo'n galadiner willen meemaken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er Is één troost. Wij weten dat wfi ook thuis vorstelijk kun nen dineren, door onze maalt ijden te beginnen met een bordje ver rukkelijke Calif ornia-soep! verklaarde dit na de vergadering op een bijeenkomst van de bin nenlandse en buitenlandse pers in de vergaderzaal van de Twee de Kamer. Bij de bespreking van de algemene politieke proble men, die vrijdag op de agenda stonden, bleken uiteraard nuan ces en verschillen te bestaan, al dus minister Luns, maar die zijn op geen enkele wijze geaccentu eerd, integendeel. Vrijdag is op de ochtendver gadering een interessante discus sie gevoerd over de betrekkin gen tussen Oost en West, waar bij de Britse minister verslag uitbracht over de recente Brits- Amerikaanse polsingen in Mos kou. In de middag is de situatie in Latijns-Amerika besproken. De ministers hebben besproken, het permanente W.E.U.-secreta- riaat in Londen een studie van de problemen van dit belangrijke gebied te laten maken, als basis van overleg op volgende confe renties over coördinatie van de hulpverleningspolitiek der zeven lidstaten, aldus minister Luns. Vrijdagmiddag is ook gespro ken over 't Midden- en Verre- Oosten. Uit de veklaring van minister Luns op de persconfe rentie viel op te maken, dat daarbij de gespannen verhou ding tussen Indonesië en Malei sië aan de orde is geweest. Ten aanzien van het overleg over de verdere contacten met de Sowjet-Unie waren de zeven ministers het er over eens, aldus minister Luns, dat men geen be ginselen van het gemeenschap pelijk standpunt met betrekking tot bepaalde vraagstukken (zo als Berlijn) mocht opofferen. Op een vraag naar het Franse ver zet tegen het kernstopverdrag antwoordde de Nederlandse be windsman dat er geen besluit is genomen ten aanzien van de houding van een van de lidsta ten op dit punt. De conferentie wordt heden besloten met overleg over Euro pese economische vraagstukken zoals de betrekkingen van de E. E. G. met Engeland, de komen de tariefonderhandelingen met de Verenigde Staten (Kennedy- ronde), landbouwproblemen en hulp aan onderontwikkelde lan den. Dit deel van de conferentie wordt bijgewoond door vier le den van de E. E. G.-commissie, onder wie de Nederlandse vice- voorzitter, dr. S. L. Mansholt. Het economisch overleg stempelt de vergadering tot meer dan een gewone W.E.U.-bijeenkomst. Minister Luns toonde zich vrij dag nogmaals „bijzonder geluk kig" met de regeling die in juli in Brussel is getroffen en waar- 1 bij dit politieke en economische overleg in de WEU, om de drie maanden, is overeengekomen. De Cubaanse minister voor Verbindingen Chanon heeft don derdagavond te Havanna ver klaard dat de Cubaanse poste- ijen beslag zullen leggen op alle lit Westerse landen afkomstige n voor Cubaanse ingezetenen bestemde zendingen van levens middelen en kleren. Er is reeds beslag gelegd op zestig- tot ze- c-ntigduizend paar schoenen. „Wij zullen beslag leggen op alle pakjes, die voor parasieten zijn bestemd", aldus de minister

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1