Aardgasreserve in Groningen 1100 miljard kubieke meter Vluchtelingen in Griekenland en Turkije bijna geholpen Gevechtssterkte van de NAVO in Europa wordt niet verzwakt Nu moeilijkheden met Spanjaarden in Rotterdamse haven Havenarbeiders weer aan het werk in Amsterdam WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER Opnieuw leggen kraandrijvers werk neer in de Waalhaven ftuftering bid abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Adminlstratle-adres: Smidswai Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 19e Jaargang No. 6058 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/ü Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. GENOEG AARDGAS OM GEHELE NEDERLANDSE ENERGIEBEHOEFTE 30 a 35 JAAR TE DEKKEN De directeur van de Ne derlandse Aardoliemij, ir. J. M. Bongaerts, heeft gis termiddag op een perscon ferentie in Schoonebeek medegedeeld, dat de proe ven in de verkennings boring bij het Groninger plaatsje Bierum, die dien den om de omvang van het aardgasvoorkomen in de provincie Groningen verder vast te stellen, zijn beëin digd. De gunstige resul taten van deze proeven heb ben geleid tot een herwaar dering van dit gasvoor- komen, waarbij is komen vast te staail, dat de gas- houdende formatie zich over een zodanig grondge bied uitstrekt dat de be wezen aardgasreserve in Groningen mag worden ge steld op 1100 miljard ku bieke meter. PRINS LAURENT GEDOOPT Prins Laurent, de jongste zoon van Prins Albert en Prinses Pa- ola, is dinsdag gedoopt. Foto: Twee verzorgsters met van onder naar boven Prins Laurent, Prins Phillippe en Prinses Astrid. de eerste conclusie van 'n woord voerder van de Gasunie. Veel meer kan er op het ogenblik ook niet gezegd worden, zo meende hij, want alles zal afhangen van het tempo waarin men de bin nenlandse markt met het aard gas kan penetreren. Of de consument direct profijt zal hebben van de ruimer geble ken reserve, moet worden afge wacht. De prijs van het aardgas is nog steeds niet definitief vast gesteld. Zoals bekend wordt midden-de- cember op beperkte schaal met de levering van het Slochterense gas in het noorden van het land begonnen. Ongevee- 1 april zal een begin worden gemaakt met de bouw van het grote net. Dit werk zal volgens de plannen vier jaar in beslag nemen en in het verloop van deze periode zal de aardgaslevering geleidelijk op gang komen. De export-afdeling van de N.A.M. is nog maar pas begon nen met haar onderzoek naar de exportmogelijkheden voor het aardgas in Duitsland, België, Noord-Franrijk en Engeland. Genoeg gas voor 30 a 35 jaar Het was voor de woordvoer der van de Gasunie, voor wie de veel grotere omvang van het gasvoorkomen in Gronin- ook vers nieuws was, nog niet mogelijk nauwkeurige cijfers te noemen, maar in theorie kan men zeggen zo verklaarde hij, dat er nu genoeg aardgas is om de gehele Nederlandse energiebehoefte op het huidige peil gedurende 30 35 jaar te dekken. Maar dit geldt dan voor het gehele energiever bruik, dus ook het verbruik van benzine, dieselolie e.d. voor tractie. Dit verbruik be draagt thans ongeveer 32 mil joen ton steenkolen equiva lent, hetgeen overeenkomt met 32 miljard ton aardgas. De ex port van aardgas is hierbij buiten beschouwing gelaten. In de praktijk zal het nooit tot een volledige penetratie komen, daar sommige andere energie bronnen eenvoudig niet te ver vangen zijn. Het zal ook de vraag zijn, in hoeverre men de industrie aardgas-minded zal kunnen ma ken. De minister van Economi sche Zaken moet er daarbij voor waken dat de energiemarkt niet wordt verstoord. De belangen van bijv. de Staatsmijnen (die ook strategische betekenis hebben) en van de oliemaatschappijen kunnen niet over het hoofd wor den gezien in het verband der nationale economie, aldus de woordvoerder van de Gasunie. DE AMSTERDAMSE HAVENSTAKING Na een protestvergadering op het terrein voor de markthallen in Amsterdam hebben ongeveer 3.000 havenarbeiders een mars door de stad gemaakt naar de Dam, alwaar Willem Heit de voorzitter van het actie-comité, een praatpaal van de taxi's als spreekgestoelte gebruikte. De leider hield de handen als een megafoon bij de mond om zich bij de toehoorders verstaanbaar te kunnen maken. Staat van beleg in Dominicaanse republiek opgeheven Het driemanschap, dat thans in de Dominicaanse republiek aan het bewind is, heeft de staat van beleg opgeheven, die zeven oktober jl. werd ingesteld na de wanordelijkheden, waarmede het afzetten van president Juan Bosch gepaard ging. SPAANS SCHIP BIJ ENGELSE KUST VERGAAN Elf van de vijftien opvarenden omgekomen Bij de zuidwestpunt van Enge land is woensdagochtend de 682 ton metende Spaanse kunstvaar- der Juan Ferrer uit Valencia ver- gaan, waarbij, naai- men vreest, elf van de vijftien opvarenden om het leven zijn gekomen. Tot dus ver zijn de stoffelijke resten van zeven zeelieden geborgen. Het vaartuig was tijdens storm weer op de rotsen geslagen. Een van de opvarenden, naar ver luidt kapitein Luis Ruiz, werd door een reddingboot gered, na dat men had gezien dat hij zich aan het wrak had weten vast te klampen. De andere drie over levenden slaagden er zelf in aan land te komen Later werden nog twee lijken gevonden. HUIS-AAN-HUIS BLIKSEMACTIE Geheel volgens de plannen van het stakingscomité is het werk in de Amsterdamse haven gis teravond om half zes hervat. Toen kwam de avondploeg, be staande uit ongeveer twaalfhon derd man, weer in dienst bij de diverse bedrijven. Hoewel een aantal stakers voor een voortzetting van de staking was omdat de gestelde eisen een uitkering ineens en een ver hoging van de c.a.o.-lonen nog niet zijn gerealiseerd, bleef' het actie-comité op het stand punt staan dat een langere sta king niet verantwoord is tegen over de gezinnen van de stakers. Bovendien was het actie-comité n mening dat men de actie even massaal moet beëindigen als zij is begonnen. „Dit offer hebben we gebracht voor de ar beidersklasse in heel Nederland", aldus stakingsleider Heyt. De avondploegen zijn dus gis teravond om half zes weer aan het werk gegaan. Het parool luidt verder dat als de vrijdag- nachtploegen naar huis zijn ge durende het weekeinde door geen enkele ploeg mag worden gewerkt tot de lonen zijn ver hoogd. Medegedeeld werd dat men desnoods opnieuw in actie zal komen. Er zullen geen. schor singen of andere rancune-maat regelen worden geaccepteerd. Molestuitkeringen van vakbon den aan hun leden die aan de staking hebben meegedaan, moe ten worden geweigerd. Tijdens de vergadering werd een misverstand opgelost over het werk dat vijf havenarbeiders dinsdag toch hebben verricht. Het betrof hier het lossen van dieren. De arbeiders hebben ech ter geweigerd het loon voor dit werk te accepteren. Volgens een mededeling van het actie-comité zullen de zoge naamde schuitenvoeders tot hedenochtend blijven staken. De Scheepvaaortvereniginggen die dinsdag weigeren een deputatie van de stakers te ont vangen, hebben vandaag een te legram ontvangen waarin de eisen van de stakers worden uit eengezet. Koninklijk Paar en Prinses Beatrix in Nederland teruggekeerd H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en Z. K. H. Prinses Bea trix zijn gisteravond 6 uur in Nederland op de luchtbasis Soesterberg teruggekeerd van hun bezoek aan Perzië en Thai land. De Westduitse minister van Defensie, Von Hassel, heeft gis teren in Frankfort verklaard, dat president Kennedy hem de ver zekering heeft gegeven, dat de gevechtssterkte van de NAVO in Europa niet zal worden verzwakt. Hij wilde echter niet zeggen of dit de mogelijkheid uitsluit van een vermindering van het aan tal Amerikaanse militairen in Europa. De minister was met de am bassadeur McGhee uit Bonn ge komen om zich op de hoogte te stellen van het verloop van de oefening „Big Lift". Volgens de Baltimore Sun kan er echter niet langer aan wor den getwijfeld, dat de Verenigde Staten overwegen het aantal van hun in het buitenland gelegerde militairen te verminderen. Het blad stelde evenwel voor dat de Amerikaanse regering, voordat zij haar troepen in West-Duits- land vermindert, „van de Sowjet- Unie een akkoord moet zien los te krijgen, dat zij enige van haar 22 in Oost-Duitsland gelegerde divisies terugtrekt", „Als de Ver enigde Staten anders zouden handelen, zouden zij een onder handelingspunt verwaarlozen, dat kan leiden tot de oplossing van één der kritiekste problemen van Europa", aldus de Baltimore Sun. medegedeeld door het K.N.M.I .te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Wolkenvelden, afgewisseld door zonnige perioden. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Maximum temperaturen van 12 tot 15 gra den, STREEFBEDRAG VAN 3.000.000 BIJNA BEREIKT 900 van de duizend vluchtelingen geholpen De maandagavond gehouden huis aan huis bliksemactie onder auspiciën van de Stichting Ne derlands Comité Vluchtelingen hulp 1963 heeft over geheel Ne derland een totaal bedrag opge leverd van ƒ2.650.000. Bij dit be drag zijn nog niet geteld een be drag van 10.000 aan girostor tingen en een toezegging voor de actie van start ging van 150.000. Dit betekent dat het streefbedrag van ƒ3.000.000 bijna is bereikt. Hiermee zullen 900 van de dui zend vluchtelingen geholpen zijn. Bezwaar tegen loonsplitsing De nieuwe ploeg Spanjaarden, die in de haven van Rotterdam te werk is gesteld door de Scheepvaart Vereniging Zuid, heeft bezwaren ontwikkeld tegen hun loonvoorwaarden. Hun loon wordt in drieën gesplitst. Een deel wordt naar Spanje overge maakt voor de achtergebleven familie, een deel is kostgeld en een deel is zakgeld. In de eerste weken dat zij in Nederland zijn wordt op dit zakgeld een voor schot verleend om de Spanjaar den gelegenheid te geven nood zakelijke aankopen te doen. Dit voorschot moet echter terugbe taald worden, zodat na enkele weken het zakgeld drastisch ver mindert. Hiertegen wordt thans DONDERDAG 24 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.27 5.58 Terneuzen 6.02 6.33 Hansweert 6.42 7.13 Walsoorden 6.52 7.23 VRIJDAG 25 OKTOBER v.m. n.tn. Breskens 6.18 6.55 Terneuzen 6.53 7.30 Hansweert 7.33 8.10 Walsoorden 7.43 8.20 ZON MAAN op onder op onder Okt 24 7.18 17.29 13.55 21.53 25 7.20 17.27 14.38 22.55 29 7.22 17.25 15.15 27 7.24 17.23 15.45 0.05 28 7.26 17.21 16.10 1.20 29 7.27 17.19 16.34 2.40 30 7.29 17.18 16.55 4.02 31 7.31 17.16 17.18 5.27 door een aantal van hen gepro testeerd, wat leidt tot arbeidsin- terruptie. Het verwijt dat bij de werving een andere gang van zaken zou zijn voorgespiegeld, wordt door het bestuur van de S. V. Z. met stelligheid afgewe zen. „Wij kunnen ook niet toe staan dat het voorschot wordt geschonken" zo zeide de se cretaris dé heer F. N. Meuter „omdat dat zou betekenen .dat de Spanjaarden meer zouden krij gen dan de Nederlandse arbei ders en dat kan natuurlijk niet. Wij trachten hen de situatie uit te leggen. Zij die er geen genoe gen mee willen nemen, moeten maar naar Spanje terug gaan," was zijn oordeel. Luchtdruk blijft hoog Het K.N.M.I. deelt mee: Boven het Europese vasteland handhaafde zich een gebied met hoge barometerstanden. In grote gebieden was het droog en op vele plaatsen ook zonnig weer. Hierbij liepen de temperaturen in Mid den- en Zuid-Frankrijk op tot ongeveer 25 graden. In Engeland meldden vele stations 17 tot 19 graden als hoogste waarde. In ons land onderdrukten grillige wolkenpartijen op vele plaatsen de zonnestraling. Hierdoor bleven de temperaturen bij ons iets lager, namelijk merendeels 12 tot 14 graden, maar in Zuid-Limburg werd het ongeveer 17 graden. Deze wolkenformaties hingen samen met een storing in de ho gere luchtlagen die over Schot land en de Noordzee naar het noordoosten koerst. Een bijbeho rend frontensysteem zal ons van daag gepasseerd zijn. Daarna ko men wij onder de invloed van een nieuwe rug van hogelucht- druk die zich achter dit front van de Britse eilanden naar onze om- 5.27'geving uitbreidt. De eerste mededeling van de opbrengst werd voor de televisie gedaan door dr. A. C. van Swol. Bijna gelijktijdig deed dr. W. Drees hetzelfde tijdens een bij eenkomst van organisatoren van het Nederlands Vluchtelingen comité en de pers in de spaar bank van de stad Amsterdam, waar de eindtellingen van de huis aan huis actie zijn verricht. Bei de sprekers wezen op het op merkelijke feit. dat de hoogste geldelijke gemiddelden werden bereikt in het gebied dat tijdens de watersnoodramp in februari 1953 zozeer getroffen werd. Dr Drees dankte na het geven van de exacte cijfers alle organi satoren en de tachtig duizend vrijwilligers die tot het welslagen van de actie hebben bijgedragen. Na dr Drees werden nog en kele woorden gesproken door mr C. Brouwer, vertegenwoordiger in Nederland van het hoge com- FRANSE REGERING GEEFT GERINGE LOONSVERHOGING Terwijl het personeel der spoorwegen in Frankrijk woens dag een „waarschuwingsstaking" van vierentwintig uur hield, waardoor o.m. duizenden Parij- zenaars te voet naar hun werk moesten gaan, heeft de Franse regering woensdag besloten aan al haar ambtenaren en de werk nemers in de genationaliseerde industrieën een loonsverhoging van 1 procent toe te kennen. De regering heeft met .de vakbonden overeenstemming bereikt om de loonsverhoging van drie procent, waartoe in het afgelopen voor jaar in overleg met de vakbon den was besloten voor de duur van het prijsstabilisatieplan, uit te breiden tot vier procent. Naar de minister van Finan ciën in een woensdag gehouden kabinetszitting meedeelde, zou den de eerste resultaten van dit stabilisatieplan bemoedigend zijn. Zo zouden de vleesprijzen thans lager zijn dan de door de rege ring vastgestelde plafond-prijzen. missariaat van de Verenigde Na ties voor de vluchtelingen en de heer W. L. Viersma, secretaris van de Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenhulp 1963. Oud-Vossemeer gaf gul De provincie met de grootste opbrengst was Zuid-Holland met 820.000 en die met het grootste gemiddelde Utrecht met 0,30 per inwoner. De gemeenten die de financiële hroon spanden waren Oud-Vosse- meer in Zeeland en Benthuizen in Zuid-Holland met beide ƒ1,12 per inwoner. 80.000 in Zeeland De opbrengsten van de provin cies warenGroningen 125.000, Friesland ƒ110.000. en Drenthe 70.000, Overijssel 165.000, Gel derland ƒ300.000, en Utrecht 215.000, N.-Holland 440.000, Zeeland ƒ80.000 Noord-Brabant ƒ230.000, en Limburg ƒ95.000. Van de grote steden had Am sterdam 111.000, Den Haag 177.000 en Rotterdam 175.000, VEERBOOT MET 149 OPVARENDEN IM ZUID-KOREA OMGESLAGEN 49 mensen, waaronder veel kinderen, verdronken Op 80 km ten zuidwesten var de Zuidkoreaanse hoofdstad, Se oel, is woensdag een veerboot met meer dan 142 opvarenden omge slagen. Er zijn 49 mensen, voor namelijk kinderen, verdronken- Onder de opvarenden waren kinderen van een school te Any ang, hun onderwijzèrs en hun ouders, die een bezoek hadden gebracht aan een Boeddhistische tempel in de heuvels. De boot begon een tien meter uit de oever slagzij te maken en de kinderen probeerden er af te springen, aldus de politie. Directie weigert uitkering ineens Rond twee uur gistermiddag hebben de kraandrijvers bij het Rotterdamse havenbedrijf Quick Dispatch N.V. aan de Waalhaven het werk neergelegd, waarna zij naar huis zijn gestuurd. Deze actie heeft zich niet aan andere bedrijven medegedeeld. Van werknemerszijde werd vernomen dat ook de avondploeg zal' gaan staken, zodat het werk bij Quick Dispatch morgen de dagploeg op komt stil za lliggen, vermoede lijk tot hedenmorgen de dag- ploeg opkomt. De 150 Spanjaarden die door de Scheepvaartvereniging Zuid naar Rotterdam zijn gehaald hebben sinds dinsdagavond niet meer gewerkt omdat zij beweren niet aan het hun voorgespiegelde gemiddelde te komen. De kern van het conflict is dat zij zich verzetten tegen het inhouden van het voorschot dat hen bij hun aankomst was uitbetaald om enkele noodzakelijke aankopen te kruinen doen. De gehele dag is vergeefs gepoogd deze buiten landse arbeidskrachten duidelijk te maken dat zij op precies de zelfde voorwaarden werken als hun Nederlandse collega's en dat het niet mogelijk is hen in een gunstiger positie te plaatsen. Mocht blijken dat zij zich niet in deze stand van zaken willen schikken dan zullen zij binnen enkele dagen naar Spanje wor den teruggestuurd. Inmiddels wordt er op korte termijn weer een groep Spaanse arbeiders in Rotterdam voor werk in de haven verwacht. Van de zijde van de directie van Quick Dispatch wordt beves tigd dat alle kraanmachinisten het werk gistermiddag rond twee uur hebben neergelegd nadat een deputatie aan de directie had verzocht een uitkering ineens uit te betalen. Toen de directie dit verzoek niet inwilligde werd tot staking besloten en kwam vrij wel het gehele bedrijf stil te lig gen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1