Radio en Televisie DE VERMETELE DOKTER Orkaanramp fataal voor suiker- en koffieoogst op Cuba Ing. Doyer heeft grote plannen Japan weer voornaamste scheepsbouwiand Woensdag 23 oktober 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 SUIKER WORDT GERANTSOENEERD 1159 slachtoffers geborgen Beloning voor het vinden van Eindhovens chemicus dr K. Minnaert West-Duitsland vraagt naar waarheid omtrent mogelijke vermindering van Amerikaanse troepensterkte Tsjechisch artistenpaar vraagt asiel in Engeland Rotatiemotoren en automobielen bouwen VOOR 1970 REEDS TWEE MILJOEN PERSONENAUTO'S 1 op 14 bezit nu een auto VERENIGDE STATEN VERMINDEREN STEUN AAN ZUID-VIETNAM ARRESTATIES IN VERBAND MET TITO'S BEZOEK AAN DE VERENIGDE STATEN WERKZOEKENDE TURKEN MOETEN TERUG NAAR HUIS Op drift geslagen fregat „Fogg" met opvarenden terecht K O R T E BERICHTEN Passagier van de „Willem Ruys" door weddenschap over boord MOGEN GEVANGENEN TROUWEN PIJPLEIDING VOOR AARDGAS VIA BELGIE NAAR ENGELAND FIDEL CASTRO VOOR TELEVISIE: Premier Fidel Castro van Cuba heeft maandagavond voor de Cubaanse televisie meege deeld, dat naar aanleiding van de orkaanramp waardoor het eiland twee weken geleden werd ge troffen de suiker zal worden ge rantsoeneerd en dat er voor ver scheidene verbruiksartikelen prijsverhogingen zullen komen. Men heeft thans de stoffelijke resten van 1159 slachtoffers van de ramp geborgen, zo zei hij, en enkele honderden mensen wor den nog vermist. De schade is zeer groot. „Wij moeten ons daar geen il lusies over maken," zo zei de Cubaanse premier. Duizenden kilometers verkeerswegen en spoorlijnen zijn verwoest en de schade voor de landbouw is „enorm". Naar schatting dertig tot vijftig procent van de koffie oogst in de provincie Oriënte, die negentig procent van de Cubaan se koffie produceert, is verloren gegaan, terwijl ook de suiker- oogst ernstig van de orkaan te lijden heeft gehad. De prijsverhogingen zullen volgens Castro de financiering van een nieuw vijfjarenplan mo gelijk maken, dat ongeveer 200 miljoen dollar zal gaan kosten. Dit plan voorziet in zodanige verbetering van het afwaterings systeem in de rampgebieden, dat een herhaling van de enorme overstromingen die zich als ge volg van de orkaan voordeden voorkomen kan worden. De prijsverhogingen zullen on der meer worden ingevoerd voor bier, sigaretten, vlees en pluim vee. De Cubaanse premier deelde voorts nog mee, dat de getrof fen Cubanen van de regering nieuwe woningen, meubels -en kleren zullen krijgen. Ook zijn 40.000 paar schoenen, die Cuba nen door verwanten in de V. S. toegezonden hebben gekregen maar die door de Cubaanse pos terijen „in het algemeen belang zijn onteigend" voor hen be stemd. Cuba heeft de door het Ame rikaanse Rode Kruis aangeboden hulp als „huichelachtig" van de hand gewezen, zo zei Castro, om dat de Amerikanen „trachten onze economie te ontwrichten, ons land uit te hongeren en onze rijkdommen te vernietigen." Hij beschuldigde de Amerikanen er van, een poging te hebben ge daan om het ruim 3000 ton me tende Cubaanse vrachtschip Las Villas op een tocht van Genua naar Cuba in de lucht te laten vliegen. Er was een bom in het ruim geplaatst, maar deze kwam niet tot ontploffing wegens een defect in het mechanisme. De bom was bij het lossen in Havan na gevonden. Alleen Amerikaan se agenten kunnen volgens Cas tro de aanslag hebben beraamd. De familie Minnaert heeft 1000 uitgeloofd voor degene wiens inlichtingen leiden tot het vinden van de sinds woensdag 18 september verdwenen Eindho- vense bio-chemicus dr. K. Min naert. Dr. Minnaert verliet oip die da tum het natuurkundig laborato rium van Philips te Strijp en keerde sindsdien niet meer in zijn woning terug. Aanvankelijk heeft de politie de grensstreek in Bra bant met speurhonden intensief uitgekamd. Later veronderstelde de fami lie Minnaert dat dr. Minnaert wellicht in België zou verblijven, ook al omdat de vader van dr. Minnaert uit Antwerpen komt en er familie in die omgeving woont. Men veronderstelt nu, dat dr. Minnaert in Frankrijk is. Deze veronderstelling wordt naar de mening van de familie Minnaert gestaafd door de uit spraak van twee helderzienden, die onafhankelijk van elkaar tot een zelfde veronderstelling zou den zijn gekomen, namelijk dat de heer Minnaert op dit moment in het zuiden van Frankrijk moet verblijven. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft aan het Pentagon in Washington om opheldering gevraagd over aanduiding van de Amerikaanse onderminister van Defensie, Gilpatrick, over een mogelijke vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa, aldus heeft een woordvoerder van dit ministerie in Bonn gisteren tijdens een persconferentie verklaard. Onderminister Gilpatrick ver klaarde zaterdag in Chicago, dat voor de Verenigde Staten de tijd is aangebroken,' om de troepen sterkte en de militaire uitgaven in het buitenland te verminde- ren. Volgens de woordvoerder had de Westduitse regering van de Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, en van andere Amerikaanse autoriteiten de uit drukkelijke verzekering gekre gen, dat er geen verband bestaat tussen de operatie „Big Lift" en de mogelijke vermindering der troepensterkte in het buitenland. Voorts had McNamara ver klaard, dat de Verenigde Staten de kwestie van terugbrenging der troepensterkte niet op de agenda van de eerstvolgende zit ting van de NAVO-raad zullen plaatsen, daaraan toevoegend dat de Verenigde Staten hun leger reorganiseren om de gevechts kracht te verhogen, doch dat de totale troepensterkte in Europa waarschijnlijk ongeveer hetzelf de zou blijven. De 26-jarige Tsjechische violist Richard Renak en zijn verloofde, de danseres Nadesta Slukova, hebben de Britse autoriteiten verzocht als politieke vluchte lingen in Groot-Brittannië te piogen blijven. Beiden behoorden tot een l'sj echoslowaakse folkloristische dansgroep, die Engeland thans bezoekt. Zij verklaarden dat drie gidsen der groep leden waren van de Tsjechoslowaakse ge heime politie en dat zij de artis- ten geen ogenblik uit het oog verloren. Het paar wist echter, enkele uren voor het vertrek tiaar het Londense vliegveld, waar de terugreis naar Tsjecho- Slowakije zou beginnen aan deze bewakers te ontkomen. Het werd hierbij geholpen door een Tsjechische vriend van Renak, die reeds jaren in Engeland woont en wiens hulp hij had in geroepen. Ing. Doyer in Bussum, die dezer dagen een ontwerp van een nieu we rotatiezuigermotor lanceerde., deelt mede dat hij overgaat tot oprichting van de Doyer Motor N.V." met een aanvangskapitaal van 3 miljoen, welke N.V. zich gaat toeleggen op de bouw van rotatiemotoren en de bouw van automobielen. Hedenmiddag wordt de nota riële acte van oprichting gepas seerd. Hoewel hij zegt desnoods zelf het grootste deel van het ka pitaal te kunnen fourneren, wi] hij elke Nederlander in de ge tegenheid stellen met een mini mum van 100 in zijn N.V. deel te nemen. Zelfs heeft hij al een naam bedacht voor de uit te bren. gen automobiel, die „Rotac" zal heten, wat een afkorting is van „Roterende Tact Motor". Voor welke notaris de acte wordt gepasseerd en welke fi nanciers hem steunen wilde hij, om hen pübliciteitsöve'rlast te be sparen, niet zeggen. Ing. 'Doyer, die op het ogenblik te maken heeft met een ontken ning van de Duitse Glas Auto mobielfabriek, dat zij interesse voor zijn motor heeft getoond, maar beweert daarvan de schril telijke bewijzen in handen te hebben, zegt nu te willen door zetten en een eigen automobie' te willen bouwen. De „Rotac", zo zegt hij, zal een gestroomlijnde automobiel wor den, gewicht 800 kg, motor 60 pk snelheid 140 km per uur. Het wordt een 800 cc-rotatiediesel met In 1970 zullen 2.2 of 2.3 miljoen Nederlanders een auto bezitten Dat betekent dat vóór 1 augustus 1970 bij een bevolking van 13 miljoen zielen de „één op zes mijlpaal" reeds wordt overschre den. Deze verwachting over hel toekomstig autobezit is gebaseerd op een nieuwe berekening van do "neer S. de Jong, een medewerker van de R.A.I., die in het dinsdag verschenen nummer van het of ficieel orgaan van de Nederland se vereniging de „Rijwiel- en Automobielindustrie" alle tot nu toe gepubliceerde prognoses over treft. In Economisch-Statistische Berichten werd in 1960 voorgere kend dat Nederland in 1970 mi nimaal 1.385.000 en maximaal 1.760.000 personenauto's zou tel len. Een studie van het Ameri kaanse Twentieth Century Fund taxeerde het Nederlandse auto park in 1970 op 1.5 miljoen, ter wijl de A.N.W.B. in zijn jaarver slag over 1962 sprak over de mo gelijkheid dat in 1975 één op de zes Nederlanders een auto heeft, d.w.z. 2.2 miljoen personenauto's in 1975. Volgens de R.A.I.-mede- werker De Jong wordt dit aan tal dus reeds vijf jaar eerder be reikt, omdat de heer De Jong meent dat er een zeker verband (correlatie) kan bestaan tussen de stijging van het nationaal pro- duktie of nationaal inkomen en de (mogelijke) bestedingen vooi duurzame gebruiksartikelen, de uitgaven voor een eigen vervoer middel in het bijzonder. Naar mate er meer ruimte komt in de individuele inkomens voor de aanschaffing van duurzame ge bruiksgoederen, neemt de vraag naar o.m. huishoudelijke appara ten, radio- en tv-toestellen, brom, fietsen en personenauto's relatief sterker toe dan de vraag naar de eerste levensbehoeften. De heer De Jong taxeert de jaarlijkse stijging van het auto park op 15 a 16 procent. Momen teel bedraagt de autodichtheid in ons land 1 op 14. pneumatische aandrijving en Luchtvering, een pneumatisch aangedreven dynamo, uitschakel bare (bijv. bij parkeren) pneuma tische voorbumper, telescopische stuurinrichting, die tegen 'n lucht kussen kan terugveren, en mei luchtdruk beveiligde portierslui tingen en luchtdrukremmen. De motorcompressor zal werken via twee luchttanks. Volgens Ing. Doyer zouden in zijn ontwerp door de pneumati sche aandrijving de startmotor, de versnellingsbak, het differen tieel en de koppeling kunnen ver vallen. Vóór januari hoopt Ing. Doyer, zo deelt hij mee, een prototype van deze automobiel te kunnen demonstreren. De Verenigde Staten hebben besloten hun militaire en finan ciële steun aan zekere Zuidviet- namese keurkorpsen, die zijn ge specialiseerd in guerilla-acties, te schrappen. De reden hiervan is dat deze eenheden niet naar het front worden gezonden. Dit werd maandag in officiële Amerikaanse kringen vernomen. Het gaat om zes compagnieën valschermtroepen, ongeveer acht duizend man onder aanvoering van een officier die direct onder bevel staat van de broer van de Vietnamese president, Ngo Dinh Nhoe. Volgens de Amerikaanse kringen werden deze eenheden onlangs ingezet bij acties tegen Boeddhistische pagodes. Zij wer den daarna niet meer in de strijd tegen de Vietcongrebellen ge worpen. De Verenigde Staten droegen driehonderdduizend dol lar per maand bij in het onder houd van genoemde eenheden. Met ingang van september zou den de betalingen echter zijn stopgezet. De politie van New York heeft in 't Waldorf Astoria-hotel, waar president maarschalk Tito van Zuid-Slavië thans verblijf houdt, twee anti-Titoïsten gearresteerd, die in het hotel waren doorge drongen. De politie heeft maandagavond ook drie leden van het gevolg van de president gearresteerd, die buiten het hotel met vijf-Titoïs- ten slaags waren geraakt. Eén van de drie zou tijdens het ge vecht een zakmes hebben getrok ken. Nader wordt gemeld dat de twee anti-Titoïsten niet gewa pend waren en dat zij klaarblij kelijk slechts de bedoeling had den gehad om Tito te zien. De twee, die zelf hadden verklaard anti-Titoïst te zijn zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens „wanordelijk gedrag". De drie leden van Tito's ge volg zijn op vrije voeten gesteld. Het is gebleken dat zij buiten het hotel door personen, die tegen het bezoek aan de Verenigde Sta ten van de Zuidslavische presi dent betoogden, zijn aangevallen. De groep Turkse werkzoeken den in Amsterdam moet terug keren naar het vaderland. De voorlichtingsdiensten van de ministeries van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezond heid deelt hierover het volgende mee: „Aan de groep Turken, die de zer dagen op goed geluk per autobus naar ons land is geko men om werk te zoeken, zal niet worden toegestaan om in ons land te blijven. De twee betrok ken ministers - van Justitie en van Sociale Zaken en Volksge zondheid zijn mede na inge wonnen adviezen bij werkgevers en, werknemersorganisaties van oordeel, dat de gevolgde methode om hier te lande aan het werk te komen, tot hoogst ongewenste toestanden zou leiden en daarom niet kan worden aanvaard. Het wordt ernstig betreurd, dat deze Turken vermoedelijk het slachtoffer zijn geworden van de activiteiten van zogenaamde koppelbazen. Hun was blijkbaar niet bekend dat het werken van buitenlanders in Nederland aan vergunningen is gebonden en dat er bijvoorbeeld ook een medische keuring wordt vereist. Nederland komt op de elfde plaats Eind september waren er in Nederland 108 schepen (van 100 ton bruto of meer) met een to tale tonnage van 333.620 ton in aanbouw, waarmee Nederland onder de scheepsbouwlanden de elfde plaats innam en 3.64 pet. van het wereldtotaal voor zijn rekening nam. Drie maanden eerder waren 116 schepen van in totaal 421.098 ton in aanbouw. Dit blijkt uit het overzicht van Lloyd's register of shipping voor het derde kwartaal van dit jaar. Over de gehele wereld (zon der communistisch China, Oost Duitsland en de Sowjet-Unie) waren aan het eind van het der de kwartaal 1363 schepen van tezamen 9.173.034 ton in aanbouw tegen 1352 stuks van 8.882.517 ton drie maanden eerder. Het voornaamste scheeps bouwiand was weer Japan, waar de in aanbouw zijnde tonnage in het derde kwartaal een stijging van 113.899 tot 1.635.507 ton on derging. Het Japanse aandeel in het wereldtotaal bedroeg 17.83 pro cent. De tweede plaats was voor Een kotter van de Amerikaan se kustwacht heeft het zaterdag avond ter hoogte van de kust van Noord-Carolina op drift ge slagen Amerikaanse fregat „Fogg" bereikt. De tien opva renden bevonden zich in goede welstand. De kabel, waarmede de bui ten dienst gestelde „Fogg" werd gesleept was, als gevolg van het geweld van de orkaan „Ginny", geknapt. De „Fogg" kan op eigen kracht niet varen. Men verwacht, dat dinsdag, na het aanbreken van de dag, zal worden gepoogd de kabel weer aan de „Fogg" te bevestigen. Amerikaanse en Mexicaanse douanebeambten hebben aan de grens tussen Mexico en Texas zes personen, onder wie twee Amerikanen, gearresteerd die munitie voor lichte wapens trachten binnen te smokkelen. In Australië worden vijf offi cieren van de Australische ma rine vermist, die een oefentocht maakten met een zeilsloep. De sloep is zonder mast en vol wa ter teruggevonden. De Newyorkse politie heeft zondag zeven jongelui van 12 tot 19 jaar gearresteerd, die een schoolgebouw waren binnenge drongen en daar zo te keer wa ren gegaan, dat er voor zeker 5000 dollar schade werd veroor zaakt. De vandalen, waarschijn lijk nijdig geworden omdat zij geen geld konden vinden, heb ben in alle 51 klaslokalen een ware ravage aangericht. De gan gen waren bezaaid met boeken, papieren en schrijfgereedschap. In de nacht van zaterdag op zondag is, naar pas maandag bekend werd, het geboortehuis van Paus Paulus VI in Concesio bij Brescia het doelwit geweest van enkele geweerschoten. Alleen de voordeur werd beschadigd. Men heeft na de schoten een auto met gedoofde lampen snel zien wegrijden. Aangenomen wordt, dat jeugdige branieschop pers de hand in deze beschieting hebben. Zondag zijn voor de Kore aanse Westkust achttien vrou wen en een man verdronken toen de boot van waaruit ze oes ters verzamelden omsloeg. Slechts één vrouw overleefde het ongeluk. Groot-Brittannië met 155 sche pen van 1.443.702 291.829) ton, overeenkomende met 15.74 procent van het wereldtotaal. Daarop volgden Zweden met 63 schepen van 863.065 22.526) ton, Italië met 87 schepen van 796.126 7.299) ton, West- Duitsland met 120 schepen van 772.663 - 85.267) ton, Frank rijk met 84 schepen van 604.217 25.762) ton en Noorwegen met 81 schepen van 489.575 32.831) ton. De cijfers betekenen record? voor Japan, Zweden en Noorwe gen, maar de aanhoudende druk in Nederalnd en de bondsrepu bliek heeft de scheepsbouw te ruggebracht tot de kleinste om vang sedert resp. 1952 en 1956, De verschillen illustreren vol gens Lloyd's de scherpe concur rentie bij het verwerven van op drachten, die op het ogenblik bestaat. De man die zondag j.l. des nachts, niet ver van Algiers, overboord sloeg van het m.s. „Willem Ruys", blijkt de 25-ja- rige Duitser Withold Just te zijn geweest. Het was 's nachts twee uur toen Just een weddenschap aan ging dat hij wel over de railing kon wandelen. Dat lukte, een klein eindje, toen volgde een plons. Het grote passagiersschip werd onmiddellijk gestopt en met gro te spoed werd een motorboot ge streken. Binnen drie kwartier lag de ontnuchterde hevig ge schrokken Duitser in de zieken boeg. De volgende morgen bleek hij de gevolgen van zijn wedden schap goed doorstaan te hebben. Vraag aan de minister van Justitie Is de minister van Justitie be reid te bevorderen dat gedeti neerden, die willen trouwen daartoe in staat worden gesteld, zo luidt een vraag in het voor lopig verslag van de commissie van justitie uit de Tweede Ka mer op de begroting van het de partement voor het jaar 1964. In de vraag worden drie mogelijk heden voor een dergelijke huwe lijkssluiting genoemd: een huwe lijk buiten het gesticht, een hu welijk in de gevangenis en een huwelijk bij volmacht. Volgens 't Belgische blad „Le Peuple" worden de mogelijkhe den onderzocht van een pijplei ding van Nederland via België naar Engeland voor de distribu tie van Nederlands aardgas. Naar aanleiding van Britse be langstelling voor aardgas uit Nederland zouden twee routes voor een pijpleiding worden be studeerd. De eerste is een recht streekse leiding van IJmuiden naar de Britse kust en de twee de gaat via België naar Enge land. Het tweede projekt biedt het voordeel, aldus het blad, dat geen lang traject onder zee moet worden afgelegd en dat gelijk tijdig een aantal centra in België van aardgas zou kunnen worden voorzien. België heeft echter nog geen moderne wetgeving op het ge bied van pijpleidingen en dit heeft deskundigen doen vrezen, dat een dergelijke leiding door België grote kosten met zich brengt. In Belgische regeringskringen echter deelt men deze opvatting niet. Er wordt daarbij gewezen op het feit, dat de huidige wet geving niet de aanleg van een groot binnenlands gasnet heeft kunnen verhinderen. DONDERDAG 24 OKTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Oehtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Progr.-overz. en lichte gram.; 9.00 Oehtendgymn.; 9.10 De groenteman; 9.15 Klas. gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Mor genwijding; 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huishoudelijke zaken, lez. voor de vrouw; 11.15 Radiophilharm. ork. en sol.: Klas. muz.; 12.00 Licht ensemble; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Lich te gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Me ded., event, act. of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Dansork. en zangsol.; 14.05 Cello en piano: Moderne muz.; 14.35 Klank- omrankte levens, muzikale bio grafie; 15.30 Pianorec.: Moderne muz.; 16.00 Van vier tot vijf, een radioprogr. in een notedop; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Gespr, brief; 18.00 Nws.; 18.15 Event, act.18.20 Uitz. van de C. H. U. Politieren. Nws. en commentaar van de C.H.U.; 18.30 Licht en semble met zangsol.; 19.00 Voor de kind.; 19.05 De sportparade; 19.30 Voor de jeugd; 19.55 Nws.; 20.00 De dag der Verenigde Na ties: Symfonie-erk. van de Pool se omroep met sol. en het BBC- Northern Orchestra met koor en sol. In de pauze: 20.4521.10 door M1LLTI GANZ 108) Hij zweeg en vocht weer tegen zijn bewusteloosheid. Hij was weer aan de winnende hand en vervolgde: „Neem potlood en pa pier! Ik zal mijn kuur voorschrij ven. Haalt zij niets uit, laat mij dan maar met rustdood gaan kan ik ook zonder jullie wondermedicijnen!" Daarna dik- teerde hij zijn vriend hoe hij be handeld moest worden. Het vele spreken putte hem uit. Op het moment, dat het ge zicht van Mila in de deur ver scheen, was hij al weer weg. Twee dagen lang bleef hij onaf gebroken in het gebied, dat aan de eeuwigheid grenst. Aarzelend keerde hij van daar terug, toen men hem volgens zijn eigen voor schrift voor de zoveelste maal koude, natte doeken op de ge kwetste borst legde. Langzaam begon de genezing zich baan te breken. In het begin van het voorjaar, zat in de schaduw der oude bomen van Weidehof een man met een bleek lijdend gezicht en geheel grijs- geworden haren. Als hij opstond om tussen de bloembedden door te wandelen, leunde hij zwaar op een stok. Joost Christen was invalide geworden. Een rugge- mergkwetsuur had hem gedeel telijk verlamd. In die periode van innerlijke strijd, waarin hij in opstand kwam tegen het noodlot, week zijn dochter Fee geen ogenblik van zijn zijde. Als een helder ziende vermoedde het jonge meisje, wat er in haar vader om ging. Het kind, dat Christen altijd met bijzondere zorgen omringd had, betaalde hem die liefde thans met roerende ijver terug. Fee zorgde voor de bloemen van haar vader, maakte zijn pijp schoon en mengde zijn tabak, zo als hij dat hebben wilde. Als het mooi weer was, zat zij met een handwerkje of een boek naast zijn stoel in de tuin en probeer de hem op te monteren. Vaak hield zij hem dan zulke kinder lijke verhalen, dat er zonder dat zij het bemerkte, een vrolijk glimlachje om zijn mond speelde. De eerste stappen probeerde de half verlamde man aan de arm van zijn dochter. De zonni ge glimlach van de kleine Fee, die haar sprookjesnaam zoveel eer aandeed, was een verhelde rend lichtpunt in de sombere ge- dachtenwereld van de invalide en voorkwam, dat de vertwijfe ling in zijn binnenste de rest van het vroegere optimisme overwoe kerde. Het was eveneens die glimlach, die hem tenslotte tot de overtuiging bracht, dat hij geen recht had om de moed te verliezen, zolang zijn huisgeno ten hem nog nodig hadden. Die overtuiging bracht hem weer tot een positieve houding tegenover het leven. Hij overwoog, dat hij tenslotte toch nog kon werken zijn hoofd was immers helder der dan ooit. Fee zou hem naar zijn zieken rijden maar goed dat hij nu het paard had en het rijtuigje. Toen de zomer met het mooie weer kwam, nam dokter Chris ten zijn praktijk weer op. Spoe dig hoopte hij weer kontakt met zijn oude patiënten te zullen krijgen. Had men hem niet eens als een koning uit het terugke rende roeibootje gehaald? En was hij dit keer de dood niet veel meer nabij geweest dan toen? Ook nu zouden zij weer op hem wachten beslist! Hij wilde daar niet aan twijfelen! Dus moe dig aan het werk hij alleen wist, hoe slecht het er eigenlijk met zijn geld voorstond! Hij had de autoriteiten ver zocht, hem als districtarts ontslag te verlenen. Het was hem duide lijk, dat een invalide niet tegen de verplichtingen van dat ambt was opgewassen. Met een over vloed van lovende woorden werd zijn verzoek maar al te snel in gewilligd. Dokter Christen rekende op 'n belangrijke som, die hij van de ongevallenverzekering zou ont vangen. Dat geld moest onvoor waardelijk dienen voor de studie van Michaël en Catharina. Na de grote offers, die hij voor deze twee reeds gebracht had, was het uitgesloten, dat zij hun doel dooi gebrek aan geld niet zouden kun nen bereiken. Salzmann, die hoe langer hoe minder geestdriftig werd voor zijn beroep, had er al over ge sproken, zijn praktijk over te doen aan Michaël; Catharina zou een plaats als assistente vinden; Peter kon zijn brood verdienen als tuinier, al zou het misschien niet meer voldoende zijn voor een eigen zaak. Maar voor deze sterke, stevige jogen hoefde men zich wel allerminst zorgen te ma ken. Sinds haar vader het ongeluk had gekregen woonde Susi in het huis van Hagen om de zie kelijke vrouw des huizes gezel schap te houden. Zij werd behan deld als een dochter, daar Ha gen evenals Salzmann kinder loos was. Max en Moritz verdienden zelf hun brood en Bertel Heinzel- mann had een belangrijke nala tenschap van zijn vader en kon verder studeren. Na een paar ja ren zouden alleen nog de ouders met Fee op Weidehof achterblij ven,. Zijn gereduceerd inkomen zou in alle geval nog toereikend zijn om met de beide vrouwen behoorlijk te leven. Maar de ar men Hij wist, dat Ursula op eigen verantwoording gebro ken had met de traditie der etensmanden en met kerstmis voor de eerste keer in vier en twintig jaren geen kerstbroden gebakken had.. (Wordt vervolgd.) Gehoord, gezien, gelezen, het 14- daags kunstsymposion; 22.00 Lichte gram.; 22.30 Nws. en me ded.; 22.40 Act.; 23.05 Disoo-ta- ria; Nieuwe gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM H: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouver tureradio voor vroege men sen; (7.307.35 Voor de jeugd;) 7.55 Overwegging; 8.00 Nws.; 8.15 Conciliejourn.; 8.25 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvr.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Moderne or kestwerken; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Lichte gram.; 12.15 Leven op het land, gespr.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Deze week: ber. van bui- tenl. correspondenten en praatje; 13.00 Nws.; 13.15 Amusements- Fabrieksfanfare; 14.30 Hun laat- Fabrieksfanfare; 14.30 Hunlaat- ste kans, klankb. over Griekenl (herh.); 15.10 Moderne -orkest werken; 15.50 Aria's uit Russi sche opera's; 16.00 Bijbeloverd.; 16.30 Volksliederen; 16.45 Mo derne kamermuz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.45 Lichte orkestmuz.- 18.15 Sport- rubriek; 18.30 Opera-aria's; 18.50 Soc. perspektief, praatje; 19.00 Nws. en weerber.; 19.10 Op de naan af, praatje; 19,15 Geestel. liederen; 19.30 Radiokrant- 19.50 Lichte gram.; 20.10 Een Holland se familie in de Franse tijd, hoorsp. (6); 20.40 Samen uit samen thuis, gevar. progr.; 22 00 Kerkorgelconc.22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Boek- bespr.; 23.00 Platennws.; 23.30 Subsidiëring van de kerkenbouw, lez.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.12.35 Latijns-Amerikaanse muz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; 15.45 Gevar. muz.; 16.00 Nws.; 16 03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Liederen; 16.50 Gitaarmuz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kind.; 17.50 Klas. muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.28 Paarde- sportber.; 18.30 Koormuz.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.; 19 40 Lichte muz.; 19.50 Polit. uitz.; 20.00 Lichte orkestmuz. met zangsol.; 20.45 De wereld van 't boek; 21.00 Intern, festival van de lichte muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Nieuwe gram.; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Volksmuz.; 23.00 Nws.; 23.05 Opera en Bel Canto- eonc.; 23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 15.00 Voor de vr 15.45 Pauze; 16.00—16.15 Voor de kleuters; 19.30 In de vrije wildbaan, een report, over het edelhert in Neder!; 19.56 't Man neke; 20.00 Journ.; 20.20 Achter het nws.; 20.45 Uit; 21.10 Het gezin van Paemel, toneelstuk; 22.4522.50 Journ. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Teletahlles; Engels; 19.30 Sport- progr.; 19.55 Sport; 20.00 Nws.; 20.20 Henks Fanfaria, show; 21.05 Ten huize van Dirk Bak steen; 21.50 Nws.; 22.00—23.40 Hedda Gabler, drama.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5