Wetenschap maakt vorderingen bij niertransplantaties BEURSO VERZICHT Binnenlands nieuws RECHTSZAKEN SPORTNIEUWS Woensdag 2S oktober 198S DE VRIJE ZEEUW Pagina S Vrijdag begin van de Kinderboekenweek 1963 Wijziging wet op Nederlanderschap het BRIDGE (Adv.) Dr. L. B. van der Slikke meent 'dat een optimistische houding ten aanzien van de ontwikkeling van de niertransplantaties ge zien de vorderingen in het theo retische onderzoek gerechtvaar digd is. In principe is een niet- overzetting reeds mogelijk ge bleken. Er zijn patiënten die meer dan drie jaar geleefd heb ben na de operatie. De kans op een zo gunstig re- eulaat is echter niet groot. Vol gens de thans bekende cijfers leeft nog slechts ongeveer tien procent van de patiënten langer dan zes maanden na de trans plantatie. Bij de rest is de nier el eerder uitgestoten of zijn ze aan complicaties overleden. Dr. van der Slikke zei dit gis termiddag in een openbare les die hij in de aula van de uni versiteit te Groningen hield ter gelegenheid van zijn ambtsaan- yaarding als lector in de facul teit der geneeskunde. Hij zal de Studenten volgens zijn leerop dracht inleiden tot de inwendige geneeskunde. De niertransplantatie is een Van de mogelijkheden voor be handeling van patiënten met in het eindstadium verkerende hieraandoeningen. Zonder meer is deze operatie niet mogelijk. De ontvanger zal de nier lichaamsvreemd beschouwen en het orgaan trachten uit te stoten. Het mechanisme van dezé re actie berust op een immunolo gisch proces. De belangrijkste mogelijkheden tot onderdrukking van deze reactie zijn een totale röntgenbestraling en/of een me- dicamenteuse beïnvloeding van de ontvanger met zogenaamde cytostatische stoffen. De transplantatie wordt ver richt in de periode dat de ont vanger niet op de vreemde nier kan reageren. De beïnvloeding moet zodanig zijn, dat het orgaan op den duur volledig wordt ge accepteerd. Dan pas kan men de operatie als geslaagd beschou wen. Een van de meest gevreesde complicaties is infectie. Het pro bleem van de donoren is moei lijk en ligt volgens dr. Van der Slikke hoofdzakelijk op ethisch terrein. Verwantschap tussen do nor en ontvanger is de meest voorkomende situatie. Een ande re mogelijkheid is transplantatie van de nieren van pasgestorve nen. Het zal nog wel geruime tijd duren voor men de niertrans plantatie bij mensen geperfectio neerd heeft. Het is een zware operatie, die alleen door een team van specialisten kan wor den uitgevoerd waarbij de mate riële voorzieningen tevens opti maal moeten zijn. Maar dr. Van der Slikke is er van overtuigd dat de wetenschap ook deze zwa re opgaaf onder de knie zal krij gen. Vrijdag zal in het Prinsenhof te Delft de Kinderboekenweek 1963 worden geopend met de uit reiking van de prijs voor het kindèrboek 1963 aan mej. Tonke Dragt. Mr. L. B. van Ommen, hoofd van de afdeling volksont wikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, zal die prijs uitrei ken. Deze openingsavond valt mid den in het congres over het kin- der- en jeugdboek, dat de com missie voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek, INTERNATIONALS EEN WEINIG LAGER De internationale waarden heb ben dinsdagmiddag bij de ope ning goede weerstand geboden. Het aanbod in de Philipshoek ivoor Amerikaanse rekening werd *gocd opgevangen op 150.50. Dit betekende een koersdaling van ben halve gulden ten opzichte van het slot van maandag. Kon. Olies, die voor Londense rekening aan de markt waren, noteerden op 164.30 slechts een dubbeltje la ger. Unilever op ƒ141.60, evenals AKU op 510% praktisch onver anderd. Hoogovens een paar pun tjes lager op 566. De handel in alle hoeken van de hoofdfondsen was zeer rustig. Het publiek blijft merendeels in de hoofdfondsen met kooporders een gereserveerde houding aan nemen. Weliswaar wordt er ter beurze over inflatie gesproken, dit in verband met eventuele for se loonsverhogingen met alle ge- Volgen van dien, doch van grote Vraag naar de aandelen is zeker geen sprake. Men houdt het hoofd koel en wacht de gebeurtenissen af. Wall Street werkt niet mee Ban eèn koersverhoging voor dc hoofdfondsen. Aldaar lagen de Nederlandse waarden maandag fractioneel lager in de markt. Wall Street zelf sloot echter ho ger. De Westduitse beurzen gaven dinsdag koersverliezen te zien van drie tot vijf punten. Gedurende dc verdere beursduur kreeg hei lichte aanbod toch nog de over hand. Hierdoor daalde Philips tot 149.90. Unilever zakte in tot 141.10 en Kon. Olies tot 164.10. In de scheepvaartsector gebeur den geen bijzondere dingen. In deze sector bleven de koersdalin gen beperkt tot één a twee pun ten. De leidende cultures lagen vrijwel verwaarloosd in de markt. Dc Staatsfondsenmarkt kon zich goed handhaven echter met wei nig zakèn. Ook in de lokale afdelingen Waren de orders zeer dun gezaaid. Aandelen Pluvier werden iets ho ger geadviseerd als nawerking op een bericht over het samengaan ,van deze maatschappij met een Japans concern. Sanders Behang dankte een hogere advieskoers aan het eerder voorgestelde divi dend van vijftien procent waar van tien procent stock uit de agio (12% procent in contanten). Aandelen van de verzekering maatschappijen werden wederom hoger geadviseerd. Dit op de sa menwerking van de drie grote verzekeringmaatschappijen nl. de HAV Bank, Holland van 1859 en de Utrecht. De 4% procentconver- teérbare obligaties Havenwerken lagen beter in de markt. Ook Ex ploitatie Maatschappij Schevenin- gen werd hoger geadviseerd- De Zwolsman groep brengt de hotels en andere Horeca-bedrijven met vestiging Scheveningen onder in de organisatie der maatschappij Exploitatie Maatschappij Scheve ningen (E.M.S.). Deze week staan voor de Zwols- man groep twee belangrijke vèr- gaderingen op het programma nl. die van Vorstenlanden en Grond- briefbank. De beurs wacht nog steeds met spanning op cijfers .van de Zwolsman groep. Op donderdag 31 oktober kan 5 pari met claimrecht worden in geschreven op ƒ1.050.000 aan delen Deseaux in de verhouding één op twee. Beursindices Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 19/10 537.4 348.8 162.3 246.0 158.8 389.6 21/10 540.2 348.8 163.6 243.0 159.9 390.9 22/10 537.3 347.6 163.1 243.3 159.9 389.3 Nabeurskoersen AKU: 506—507% (509%) Hoogovens: 558 (561) Kon.F Olie: 162.80—163.00 (164.10) Philips: 147.90—149.20 (250.00) Unilever: 139.70—140.50 (141.10) Stemming flauw. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse pond 10.04—10.14 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.20—73.70 Belgische fr. (100) 7.16%—7.21% Duitse mark (100) 90.3090.80 Zweedse kroon (100) 68.7569.75 Deense kroon (100) 51.5552.55 Noorse kroon (100) 49.70—50.70 Zwitserse frank (100) 83.3083.80 Italiaanse lire (10.000) 56.75—58.75 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.47%—12.62% Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5,92%—6.07% in samenwerking met het cen trum jeugd en lectuur en met steun van het Prins Bernhard- fonds, op vrijdag en zaterdag in Delft houdt. Er hebben zich een paar hon derd deelnemers voor dit congres gemeld die allen iets te maken hebben met de jeugd of de lec tuur voor de jeugd. Het kinderboekenweek ge schenk „Viermaal J. en Janus" werd geschreven door Hans An dreus en geïllustreerd door Babs van Wely (het verhaal gaat over de 4 x J.-club, Jan I, Jan II, Jan III en Jeannetje, die vele avon turen beleven bij de ontmaske ring van de bekende boef Janus de Gladde). Enkele dagen voor de Kinderboekenweek wordt op alle lagere scholen de 4-J.-club krant uitgedeeld. Voorts wordt dit blad door de boekhandel ver spreid. DE OPERATIE „BIG LIFT" Dinsdagmorgen 07.00 uur Neder landse tijd is op de luchtmacht basis Fort Hood in Texas 't start sein gegeven voor de operatie „Big Lift", waarbij de komende drie dagen een volledige Ameri kaanse pantserdivisie naar Duits land zal worden overgevlogen. Aan deze oefening zullen meer dan 16.000 militairen deelnemen. Maandag is reeds een voor-com mando geland op het Duitse vliegveld Ramstein. Links op de foto: gereedstaande pantservoertxngen en munitiekis- ten, rechts de aankomst van het voorcommando. Een lekkere geuoonte UIT HET VUISTJE NEDERLANDSE GENIE BOUWT NIEUWE WEGEN IN FRANKRIJK Dit zijn militairen van, de Ne derlandse genie, die met zwaar materiaal in de streek van Fe- leetin in Frankrijk bezig zijn een weg aan te leggen. Heel de be volking van La Creuse, het ge bied rondom La Courtine, waar ieder jaar Nederlandse troepen worden gelegerd, dit jaar tot 31 oktober, is dankbaar gestemd je gens de Nederlandse militairen, die door het aanleggen van we gen duizenden mensen hebben verlost uit hun isolement in dc bossen, waarin zij tot voor kort alleen bereikbaar waren via aarden wegen van schier onbe rijdbare kwaliteit. De komst van de Nederlandse militairen be tekent voor de bewoners van die plaatsjes in de bossen een waar feest en het begin van allerlei nieuwe activiteiten. ZOMERHUIS AFGEBRAND - VUURBOL OORZAAK t In Egmond aan Zee is maandag avond een zomerhuis van de fa milie De Jong uit Hillegom, door brand verwoest. Met het huis ging de inventaris verloren. De schade wordt geschat op ongeveer 10.000 gulden. De brandweer kon niets uitrichten, omdat het huis, dat in een duinpan lag, niet te bereiken was. Verschillende bewoners van de Boulevard hebben maandagavond een vuurbol gezien, die in het ge bied waar het huis stond is te rechtgekomen. Vermoedelijk is deze vuurbol de oorzaak van de brand geweest. Dc politie stelt een onderzoek in. Tweede Kamer Kent u Leidse. of Goudse boerenkaasWees niet een kennig: houd van meer kazen. Fen voorstel tot wijziging' van de rijkswet op het Nederlander schap en het ingezetenschap bracht in de Tweede Kamer me juffrouw Schilthuis (P.v.d.A.) op het spreekgestoelte. Zij was het wel eens met het voorstel om een van oorsprong Nederlandse vrouw, die met een buitenlander trouwt, haar natio- Telefonische weerberichten voor de bouwvakken Van 1 november tot 1 april kunnen de speciale weerberich ten voor de bouwvakken weer telefonisch beluisterd worden. De telefoonnummers van deze service zijn voor de vier rayons, waarin het land is verdeeld, on gewijzigd gebleven. In de laatste winter werd het telefonische weerbericht voor de bouwvakken bijna 300.000 maal beluisterd, tegen rond 225.000 mag] in het daaraan vooraf gaande seizoen. Hot daggemid- delde bedroeg 2927 resp. 2428 aanvragen. VRIJSPRAAK IN ZAAK VAIONTDAM De technisch tekenaar Lorenzo Rizzato, die, beschuldigd van het verdonkeremanen van een doku- ment over de Vaiontdam voor de rechtbank van Padua was ge daagd is maandag wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Het do- kument dat in 1961 was opgesteld bevatte een studie over de moge- lijke gevolgen van een aardver schuiving bij deze Noord-Italiaan se dam waar onlangs meer dan tweeduizend mensen verdronken toen zich inderdaad een dergelij ke catastrofe voordeed. Volgens de beschuldigingen zou Ri?zato het geschrift enkele dagen aan de communistische pers ter inzage hebben gegeven. De rechtbank achtte echter het bewijs hiervan niet geleverd en sprak de teke naar vrij. naliteit zelf te laten kiezen. De Nederlandse of die van haar echtgenoot. De vrouw zal, zo zij dit wenst, Nederlandse kunnen blijven, ook als de nationaliteit van haar bui tenlandse echtgenoot haar van rechtswege toevalt. De vrouw wordt dan bipatride. De wetswijziging beoogt voorts een vereenvoudiging van de na tionaliteiten-procedure voor de buitenlandse vrouw, die met een Nederlander trouwt of daarmee getrouwd is geweest. Een bezwaar van mej. Schilt huis tegen een regeling, waarbij een van een buitenlander ge scheiden ex-Nederlandse, die niet in Nederland verblijft, binnen een jaar na haar scheiding te kennen moet geven, dat zij haar Nederlanderschap wenst terug te krijgen, kon de minister delen. Hij diende een nota van wijzi ging in, waarbij iedere ex-Neder landse, die met een buitenlander gehuwd is, in staat wordt gesteld binnen een jaar na afkondiging van de wet haar Nederlander schap en ingezetenschap terug te vragen. Zij zal dit ook later kun nen doen, mits zij dan minstens een jaar hier te lande woont. Uit gezonderd hiervan worden vrou wen, die bij huwelijk met een bui tenlander uit eigen wil de Neder landse nationaliteit verliezen. Het wetsontwerp werd zonder- hoofdelijke stemming aanvaard. Drie jaar geëist voor poging zijn vrouw dood te schieten Wegens poging zijn echtgenote te doden, eiéte de officier van justitie bij de Haagse rechtbank dinsdag tegen de 39-jarige cafe tariahouder C. H. uit Den Haag drie jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Talrijke ruzies tussen de echte lieden werden in december van het vorig jaar gevolgd door een mishandeling. De man wierp zijn vrouw tegen een deurpost, waar door zij het rechtersleutelbeen brak. Inmiddels was een echt scheidingsprocedure aan de gang waarbij de man was toegezegd éénmaal per week zijn zoon te mogen bezoeken. Zijn echtgenote was een ijjs- salon begonnen. Op 17 mei ver voegde de man zich daar om zun zoon te bezoeken. Er ontstond op nieuw een woordenwisseling. De man trok "een pistool en loste en kele schoten. De vrouw werd in de buik getroffen. Lange tijd ver keerde zij in levensgevaar. Verdachte verklaarde voor de rechtbank, dat hij die middag nogal had gedronken. Hij wist niet meer wat hij deed. Het pistool had hij altijd bij zich, orpdat hij meermalen door zijn a.s. schoon zoon was bedreigd. De officier van justitie liet in zijn eis gelden, dat ook de vrouvy in deze geschiedenis geen al te fraaie rol heeft gespeeld. De verdediger, mr. Fijn van Draal', bepleitte clementie. Uitspraak 5 november. Zes weken voor stomp in gezicht van politieagent De 27-jarige Tidde S. uit het psychopatenasiel te Avereest kreeg dinsdagmorgen van de Groninger politierechter zes we ken gevangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar opge legd. De eis tegen hem luidde zes weken gevangenisstraf. Hij had op 11 juli j.l. in het huis van bewaring te Groningen een wachtmeester van de rijkspoli tie, de heer S. van der L., een stomp in het gezicht gegeven De wachtmeester zou hem bege leiden naar een dokter. Verdach te weigerde een politieman in uniform als geleider en hele maal deze wachtmeester die hij van vroeger kende. Beiden zijn afkomstig uit Baflo. Volgens ver dachte was hij als jongen door de politieman geslagen en zou toen gezegd hebben hem (de po litieman) het pak slaag eens te rug te zullen geven. „Ik ben er echt door opgelucht," zei ver dachte ter zitting. „Dat is dan ook het enige lichtpunt," merkte de politierechter op. OVERLEDEN NA RUZIE MET HOND De 58-jarige Amsterdamse kas telein V. de Vries is maandag in het Wilhelminagasthuis in 'de hoofdstad overleden aan de ge volgen van een vechtpartij met de 28-jarige elektricien F. D. De kastelein en de elektricien raak ten in de nacht van 10 op 11 ok tober in de Dapperstraat met el kaar slaags nadat de kastelein, die bezig was zijn hond uit te laten, de grommende hond van de elektricien een trap had gegeven. De elektricien nam dit niet en ging op de vuist. De kastelein ging tegen de grond, waarna bei de rivalen naar huis terugkeer den. Er leek verder niets aan de hand, maar de volgende avond kreeg de heer De Vries pijn. Hij ï'aadpleegde de huisarts, die op neming in het ziekenhuis nodig vond. Aanvankelijk dacht men aan een hartinfact, maar later bleek dit niet het geval te zijn. Hij leed o.m. aan een leverkwaal. De elektricien is 's nachts in zijn woning aangehouden. Hij wordt verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met do delijk gevolg en zal deze week aan de officier van justitie wor den voorgeleid. Dr. J. Zeldenrust heeft dinsdagochtend sectie op het stoffelijk overschot verricht. 6000 havenarbeiders legden werk neer in de haven van Londen In de haven van Londen zijn gisteren meer dan 6000 haven arbeiders in staking gegaan. De stakers behoren tot de na tionale bond van stuwadoorsper- soneel. Zij hebben het werk neer gelegd uit protest tegen uitslui ting van hun vakbondsleider van besprekingen met de werkgevers over een 40-urige werkweek. VALLENDE BALK DOODT BEJAARDE BEWAKER De 72-jarige Amsterdammer T. Blijleven is maandagmiddag op het gemeentelijk sportterrein aan de Troelstralaan in Amsterdam getroffen door een vallende balk. In het Wilhelminagasthuis is de man, die op het terrein dienst deed als bewaker, aan zijn ver wondingen overleden. Tijdens sloopwerkzaamheden viel de balk plotseling naar beneden en kwam op het hoofd van de man terecht. TREIN RIJDT WEGWERKERS AAN Twee doden Even buiten het stationsem- p}acement in Tilburg enkele honderden meters voorbij de overweg aan de Kroegstraat, zijn twee werklieden van de Neder landse Spoorwegen .door een passerende posttrein gegrepen. Eén hunner, de 54-jarige gehuw de C. M. Willems uit Tilburg werd daarbij op slag gedood. De ander, J. F. van Iersel, eveneens uit Tilburg, werd met ernstige verwondingen naar het St. Eii- zabethziekenhuis in Tilburg ver voerd, waar hij later op de avond is overleden. Omtrent de toedracht tast men nog in het duister. De machinist van de posttrein, die om 16.27 uur met bestemming Eindhoven het station Tilburg had verlaten, heeft verklaard, dat hij op het zelfde ogenblik dat een personen trein hem passeerde een schim zag en onmiddellijk daarop een klap hoorde. Hij heeft terstond gestopt en vond, toen hij op on derzoek uitging, de lichamen van beide slachtoffers enkele tien tallen meters terug langs de spoorbaan. Of de beide mannen zich op of naast de baan hebben bevonden op het moment, dat zij door de trein werden gegrepen, is niet komen vast te staan, tot vier uur had het tweetal deel uitgemaakt van een ploeg weg werkers, die bezig was met on derhoudswerkzaamheden. Daar na waren zij getweeën overgeble ven om nog een klein karweitje af te maken. Of zij daarmee nog bezig waren, dan wel dat zij reeds klaar waren, is evenmin komen vast te staan. De post trein is na het ongeval terugge reden naar het station Tilburg en met een vertraging van een uur later naar Eindhoven ver trokken. VROUW IN HUIS BEWUSTELOOS GESLAGEN EN BESTOLEN In de Valentijn-Clotstraat in Maastricht is maandagavond om elf uur ide 33-jarige mevr. E. C. B. bewusteloos geslagen. De vrouw die alleen thuis was, maakte haar huisdeur open, na dat er gebeld was. De vrouw dacht, dat haar man thuiskwam en liep, nadat zij de deur ont grendeld bad, terug de gang in. Op dat moment kreeg zij een klap op haar hoofd. Zij raakte bewusteloos. Toen zij weer tot bewustzijn kwam, constateerde ze dat uit de buffetkast in de woonkamer een bankbiljet van ƒ25,was ontvreemd. ZEEUWS-VLAAMSE I'AREN -COMPETITIE Na de tweede ronde in de pa rencompetitie van de Ned. Brid gebond afd. Zeeuws-Vlaanderen, die in hotel „Des Pays Bas" werd gespeeld is de stand: HOOFDKLASSE: 1. HH. v. VeenSmet (Oost burg) 128 pnt.; 2. HH. Al—Cat- toir („Sas") 125,5 pnt.; 3. Mej. JurryHr. Geele (Terneuzen) 118.5 pnt.; 4. HH. Belderokvan Hijfte (Oostburg) 109 pnt.; 5. Mevr. Thomaes—Hr. De Klerk (Terneuzen) 109 pnt.; 6. HH. v. d. Goes—Simpelaar (Luctor) 105 pnt.; 8. DD. v. d. Dries—Maat (Luctor) 100,5 pnt.; 9. HH. IJse- baertv. d. Poel (Luctor) 96 pnt. en 10.' HH. Geerling—Ger- rits (Sas) 87,5 pnt. EERSTE KLASSE: 1. HH. Drok—Jurry (Terneu zen) 114 pnt.; 2. HH. Verstrae- tenVerstraeten (Oostburg) 113,5 pnt.; 3. HH. Meeusen—B, IJsebaert (Luctor) 111 pnt.; 4. Hr. en Mw. De Jong (Sas) 110,5 pnt.; 5. Hr. en Mw. Robijn (Luc tor) 110,5 pnt.; 6. HH. Ran- schaertRemery (Sas) 1Ó7 pnt.; 7. Hr. en Mw. v. ,d, Ouden (Luc tor) 106 pnt.; 8. HH. Franken— Elffers (Luctor) 105 pnt.; 9. HH. Geenede Bruijn (Luctor) 103,5 pnt. en 10. HH. Roszenkranz v. d. Velde (Oostburg) 99 pnt. TWEEDE KLASSE". 1. HH. Ten Broek—Casteleijn (Oostburg) 146,5 pnt.; 2. HH. OuweneelDielenian (Oostburg) 134,5 pnt.; 3. Hl", en Mw. San- drini (Luctor) 129,5 pnt.; 4. Hr. en Mw. Jansse (Luctor) 122 pnt.; 5. DD. Bakkerde Bruijn (Luc tor) 121 pnt.; 6. HH. Kareis— Neve (Oostburg) 120 pnt.; 7. Hr. en Mw. Bogaard (Luctor) 117 pnt.; 8. HH. VermeulenLyp- pens (Terneuzen) 116,5 pnt.; 9. DD. Van RaalteWillemsteiji (Luctor) 111 pnt; 10 Mw. Wijne -Hr. Theunissen (Luctor) 107,5 pnt.; 11. Hr. en Mw. Hemelsoet (Luctor) 102,5 pnt. en 12. DD. Bruggeman—van Damme (Luc tor) 98 pnt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3