PROVINCIAAL NIEUWS Reserve dekt tekort van 210.000 op begroting 1964 voor Provincie Zeeland Groeiend spaarsaldo Eric de Noorman - De eerloze krijg Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 23 oktober 1963 AXEL HULST SLUISKIL SLUIS Jaarvergadering woningbouw vereniging „Werkmansbelang" te Terneuzen HANDBOOGSPORT TERNEUZEN Incident aan grens tussen Israël en Jordanië Naar minder café's in België HOOFDPIJNPOEDERS AMERIKAANS SCHIP DOOR VLIEGTUIG VOOR CUBA BESCHOTEN RUSSISCHE DELEGATIE IN DE VER. STATEN VOOR GRAANAANKOPEN Vader van mevrouw Ngo Dinh Nhoe vormt Zuidvietnamees schaduwkabinet VERHOGING VAN UITKERINGS PERCENTAGE VOOR PROVINCIEFONDS DRINGEND GEWENST Van groot belang voor Zeeland Documentaire over Zeeland Veel slechte woningen Oestercultuur en mosselverwatering Herdenking 500e verjaardag Staten-GeneraaL der Nederlanden GEEN NEGERS IN POLITIEKORPS Oe Thant herinnerd Indonesië aan verplichting tegenover Nieuw-Guinea Oe Thant heeft Indonesië gis teren herinnerd aan zijn ver plichting om de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea voor het eind van 1969 het recht te geven zelf over haar toekomst te be slissen. Marktberichten Brommers botsten Maandagavond te half tien reed de heer P. van B. uit Axel op zijn bromfiets vanaf de Zeestraat over de ventweg van de Zuidsin gel en wilde aan het einde hier van de verkeersweg oprijden. Op dat moment kwam uit de richting van de Sassing de heer D. B., eveneens uit Axel, aange reden, die de ventweg wilde op rijden. Hij kwam daardoor op het linker gedeelte van de rijweg, waardoor een botsing ontstond met de andere brommer. Geen van beide bromfietsbe- rijdèrs liep enig letsei op, maar beide brommers werden bescha digd. Vergadering Plattelands, vrouwen. De Plattelandsvrouwen uit Axel kwamen gistermiddag in „Het Centrum" in vergadering bijeen onder leiding van de presidente mevr. DekkerBecu. De verzorging van het verdere programma berustte bij mej. Aimée van Tricht uit Amster dam. Zij hield een lezing met als titel „Ontmoetingen" Aan de hand van privé-dia's vertelde zij over het leven van belangrijke personen, die zij uit hoofde van haar beroep ont moette: Koningin Astrid, koning 'Boudewijn, de zangeres Renate Tebaldi, de filmsterren Gina Lollobrigida, en Claudia Cardi- nale, het wonderkind Roberto Robertino. Paus Pius XII. Paus Johannes XXIII en Paus Paulus VI, koningin Frederika van Grie kenland e.a. Het geheel werd op. geluisterd door het laten draaien van platen van Tebaldi en Rober- tino. Het was een prachtige middag en de belangstelling voor deze lezing was vrij groot. Universitair examen. Aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen slaagde voor het arts-examen onze stadgenoot de heer L. L. de Graaf. Universitair examen. Aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen slaagde voor het arts-examen de heer Th. M. van de Bilt, alhier. Vergadering gemeenteraad. Dinsdagmiddag 29 oktober zal Maandagavond hield de Wo ningbouwvereniging „Werk mansbelang", alhier, onder voor zitterschap van de heer J. Meeu- sen, haar jaarvergadering in de bovenzaal van café „Du Commer ce', bij de heer H. C. de Vrieze. Ofschoon niet overweldigend, was er toch een grote opkomst van de leden, waarover de voor zitter zijn voldoening uitsprak. De notulen van de vorige ver gadering werden door de admi nistrateur, de heer P. de Putter, voorgelezen, waarna deze onge wijzigd werden vastgesteld. De heer S. Polderman, die aan de beurt van aftreden was, stel de zich niet meer beschikbaar voor de functie van bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer J. de Jong. Het jaarverslag over het boek jaar 1961/62 werd ten behoeve van de aanwezige leden in z'n geheel voorgelezen door de ad ministrateur. op grond waarvan men een indruk kon verkrijgen van de verrichtte werkzaamhe den, welke ook dat jaar weer veelomvattend waren. Daarna werd de jaarrekening met ver lies- en winstrekening overeen komstig de aangeboden stukken vastgesteld en de penningmees ter décharge verleend voor het gevoerde beheer. De ledenvergadering verleende het bestuur de machtiging, die nodig is, om ook gedurende liet komende jaar alle werkzaamhe den te kunnen verrichten in het belang der vereniging. De voorzitter deelde mede, dat de thans in aanbouw zijnde wo ningen vermoedelijk nog dit jaar voor bewoning, gereed zul len komen. Inmiddels werd de bouw gegund van 282 woningen in het plan „Zuid-West" aan het Wilgenplantsoen en 45 wonin gen aan de Rembrandtlaan in de Ser Lippenspolder. Hieronder bevindt zich een beperkt aantal bejaardenwoningen. Mede in verband met het feit, dat het aantal woningen steeds groter wordt, zullen de huurders na verloop van tijd een circulaire ontvangen, waarin zal worden uiteengezet dat, en op welke wijze, de week-huren zullen wor den vervangen door maand- huren. Het op de agenda geplaatste onderwerp „closets met water spoeling en achterstallig onder houd" gaf de voorzitter aanlei ding erop te wijzen, dat thans 't wachten is op het verkrijgen van overeenstemming inzake de toe laatbare aannemingssom. Na mens liet bestuur releveerde hij de gehele geschiedenis van deze netelige kwestie. Ondanks deze zeer duidelijke uiteenzetting meende een der aanwezigen goed te doen met 't uiten van, volgens het bestuur, zeer misplaatste beschuldigin gen'. De voorzitter zegde toe, dat a] het mogelijke zal worden ge daan om deze kwestie tot een goed einde te brengen. Niet al leen de huurders, maar ook het Geslaagde kalkoenschieting tot besluit Voor de tot besluit van haar seizoen organiseerde j.l. zondag handboogmij „De Westerschelde" een grote kalkoenschieting op de staande wip, waarvoor een grote belangstelling bestond, zo wel van de leden van de plaatse lijke vereniging als uit België en Zuid-Beveland. Vijftien kalkoenen waren als prijs beschikbaar gesteld. De uitslag luidt: hoogvogel E. van de Velde te Nieburg (B.), zij vogels Theo Staal te Lamswaar- de fbeide in één schot!); kallen Inghels te Koewacht en Gust. Martens te Assenéde <B.). Als bijzonderheid zij vermeld, dat Th. Staal, voornoemd, kans zag 3 kalkoenen „af te schieten" en R. van Pottelberghe te Zuid- dorpe en Inghels uit Koewacht iéder 2 kalkoenen. bestuuur wil gaarne van deze zaak af. Van de daarna volgende „om vraag" werd weer een levendig gebruik gemaakt. Zo kwamen o.m. ter sprake de verharding van de brandgangen, de verkoop van woningen en enkele onder houdsklachten. Na nog enkele minder van be lang zijnde vragen te hebben be antwoord, sloot de voorzitter deze vergadering met een woord van dank voor de gehouden geanni- meerde besprekingen. UIT HET JAARVERSLAG Aan het jaarverslag van de ad- ministrateuur ontleiien wij: Het ledental der vereniging telde per 14 november 1962 in totaal 1580, waarvan 1147 reeds een pand der vereniging be wonen en 433 leden, die geno teerd staan als woningzoeken den. Eind vorig jaar bedroeg dit laatste aantal 379. De meeste vraag geldt liet goedkopere type woningen, waaraan slechts te voldoen is door opschuivingen van bewoners uit oudere wonin gen der vereniging naar de nieuwbouw, waarvan de huur voor deze bewoners geen be zwaar is. In verband met de diverse kostenstijgingen wordt in het verslag de opmerking geplaatst, dat de huurders toch geleidelijk aan zullen moeten wennen aan iets hogere huren. In de loop van het boekjaar werd aan onderhoud betaald 87.410,38, het jaar daarvoor was dit bedrag ƒ99.014,28. Wegens dotatie kwam dit jaar 121.993,93 beschikbaar vorig jaar was dit bedrag 119.195,93. Uit deze cijfers blijkt, dat in het boekjaar minder werd uitge geven aan onderhoud, dan de dotatie groot was. De samen steller van het verslag wijt dit mede aan het feit, dat de uit gaven voor de oudere woningen, welke binnenkort gerestaureerd moeten worden, zo laag mogelijk zijn gehouden. Het bestuur roept ter vermij ding van onnodige uitgaven de medewerking van de huurders in om tijdens reparaties voor zo ver mogelijk ook zelf toe te zien, dat de opdracht op afdoen de wijze wordt uitgevoerd. Klach ten over het uitgevoerde werk zal het bestuur gaarne direkt vernemen, opdat de opzichter alsdan de ambachtslui kan aan sporen tot het opnieuw, maar dan behoorlijk uitvoeren van zijn opdracht. Binnen niet al te lange tijd zal een onderzoek worden inge steld naar de mogelijkheid van hét doen uitvoeren van onder houd „in eigen beheer". In de löbp van het boekjaar werd hier over reeds van gedachten gewis seld mét een vertegenwoordiger van de Nationale Woningraad. Wat de tuingronden te Sluis kil betreft, is het de bedoeling dat deze grond, gelegen in de omgeving van de Veldstraat en dè Landstraat, terug in handen der gemeente gegeven wordt. Het verlies-saldo van plus miT nus 160Ö zal dan doof de ge meente als vergoeding aan de vereniging worden betaald. Latei- zal het bestuur, wanneer èr dooi de vereniging wordt gebouwd, deze grond van de gemeente kunnen kopen. De tegenwoor dige pachters van deze grond ontvingen bericht, dat zij met ingang van 15 november 1962 deze gronden voor eigen risico gratis mogen gebruiken. Wat betreft de woningtoewij zing voor 1962 die 176 woningen bedroeg, vermeldt het verslag, dat per balansdatum 153 wonin gen in aanbouw waren. Het ligt in de bedoeling om het restant van 88 woningen als volet te ver delen: 10 bejaardenwoningen te Sluiskil' aap de Visartstraat 19 eensgezinswoningen in de 'Ser Lippenspolder, 18 bejaardenwo ningen eveneens in de Ser Lip penspolder en het restant in het plan Zuid-West aan het Wilgen-' plantsoen. de gemeenteraad van Sluis in vergadering bijeen komen. Het college van B. en W. stelt voor lid te worden van de Zeeuwse Muziekschool omdat het anders voor de leerlingen uit Sluis af komstig niet meer mogelijk is van de lessen van deze Stichting gebruik te maken. Het college voelt zich in een dwangpositie geplaatst. De vorige raadszitting werd n.l. besloten voorlopig 1000 beschikbaar te stellen, maar de muziekschool gaat hier mee niet akkoord. Men verlangt het volledig lidmaatschap. Verder vermeldt de agenda een voorstel van liet college om maximaal 2500 beschikbaar te stellen voor de restauratie van het wandtapijt in de raadszaal. Het Bijk is bereid ƒ1500 bij te dragen. De ontwikkeiingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen heeft een afgerond plan voor het cen traal ophalen van huisvuil. Voor de eerste emmer kost dit 15; voor elke volgende emmer 10, ophaling van 2 x per week. (Adv.) Een Israëlische grenspatrouil- le heeft maandagavond ten zui den van Tiberias het vuur ge opend op twee infiltranten uit Jordanië, aldus een Israëlische legerwoordvoerder. Een der infiltranten werd doodgeschoten, de ander ont kwam. Op een vergadering van de bond van caféhouders,' hoteliers en restaurateurs in Brussel is woensdag de opheffing van het verbod overal heimelijk sterke sterke drank in openbare gele genheden en een vermindering van het aantal café's in België bepleit. Het schenkvel-bod is vastge legd in een wet van 1919 en op de vergadering werd door het bestuur de aanpassing ervan aan de „moderne levensomstandig heden" voorgesteld. Daarbij werd aangevoerd dat ondanks het verbod overal heimelijke sterke drank wordt geserveerd. Het be stuur sprak zich echter uit tegen een volledige vrijmaking van de verkoop van sterke drank. Even als tn andere landen zou in Bel gië een controlesysteem op ba sis van vergunningen moeten worden ingevoerd. Dit zou ech ter gepaard moeten gaan met 'n vermindering van het aantal van 70.000 café's in België. Terwijl, zoals aan de leden van de bond werd medegedeeld, in Nederland 25.000 café's op 12 miljoen inwoners voorkomen tl (Adv.) PER ETUI YAN 6 EN 12 Een Amerikaans, onder Libe riaanse vlag varend vrachtschip is dinsdagochtend vroeg ter hoog te van Cuba door een niet ge- identifioeerd vliegtuig beschoten, zo wordt officieel in Washington meegedeeld. Men vermoedt dat het een Cubaans vliegtuig was. Het schip, de ,.J. Louis" van ruim 20.000 ton was met een la ding bauxiet van Jamaica op weg naar Texas. Het bevond zich der tien miil ten zuiden van Kaap Corrienties aan de uiterste zuid westpunt van Cuba toen het door het vliegtuig met mitrailleurs werd beschoten. De aanvaller had eerst licht- kogels afgeschoten. Het schip liep schade op. mede doordat er brand uitbrak. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. op 480 inwoners), is er in Bel gië één café op elke 120 inwo ners. Op de vergadering werd de wens uitgesproken, dat de wet op de alcoholverkoop spoedig zal worden aangepast. VAN BELGIE GEDOOPT PRINS LAURENS Prins Lauren van Belgia, de zoon waaraan Prinses Paola za terdag het leven schonk, is dins dag in het Belvédèrepaleis in Brussel gedoopt. Bij deze plech tigheid waren aanwezig Konin gin Elisabeth, Koning Boude wijn en Koningin Fabiola en an dere leden van de koninklijke familie. Peter en meter waren de zwager van prinses Paolo, baron Ricazoli, en prinses So phie van Arenberg. Een uit vier personen bestaan de Russische handelsdelegatie is maandagavond in New York ge arriveerd om te onderhandelen over de aankoop van Amerikaans graan. De vier onderhandelaars zijn Sergej Borisov, eerste onder minister voor Buitenlandse Han del, Nicholas Moezinsky. hoofd van de afdeling buitenlandse han del, Victor Iwanov, plaatsver vangend hoofd van de afdeling vreemde valuta en Alexej Man- joelo, hoofd van dc afdeling han del met het Westen. Tran van Ts.ioeong, ex-ambas sadeur van Zuid-Viënam in de V. S. en vader van mevr. Ngo Dinh Nhoe, heeft een schaduw kabinet gevormd, zo meldt het Vietnamese persbureau. Dit kabinet zou bestaan uit drie man die al acht jaar in Pa rijs wonen en vijf die nog in Zuid-Vietnam zijn. Tran van Tsjoeong zou zelf premier zijn. Zoals bekend is hij ontslagen als ambassadeur van Zuid-Vietnam omdat hij zich in het openbaar gekeerd had tegen de politiek van zijn regering tegenover de Boed dhisten. Tran van Tsjoeong staat in deze diametraal tegenover zijn dochter, mevr. Ngo Dinh Nhoe die gehuwd is met Zuid- Vietnams „sterke man". Gedeputeerde Staten van Zee land kunnen Provinciale Staten voor 1964 geen reëel sluitende begroting aanbieden. Het in deze begroting geraamde, uit de re serve gedekte tekort, beloopt ƒ210.000. Het is voor het eerst sinds in 1948 de nieuwe finan ciële verhouding tussen Rijk en Provincie is geregeld, dat deze situatie zich in Zeeland voordoet. Het college van G. S. acht ver hoging van liet uitkeringspercen. tage voor het provinciefonds voor Zeeland nu wel zeer drin gend, daar in deze provincie ob jecten van nationale betekenis, zoals het Sloeplan. de Ooster- scheldebrug, de ontwikkeling van de kanaalzone en dergelijke wor den uitgevoerd, waarmee de cul turele en sociale voorzieningen in overeenstemming moeten worden gebracht. Onder deze omstandigheden moet het niet denkbeeldig worden geacht dat bij gebrek aan voldoende steun hetgeen in de loop der jaren in de provincie tot stand is ge komen op sociaal, cultureel en ander gebied niet verder tot ont. plooiing kan komen of zelfs moet worden beknot. Het college van G. S. heeft een overzicht opgesteld van streef data voor het gereedkomen van de verschillende verbindingen tussen Midden-Zeeland en het westen des lands. De hoofdver binding zal via de Oosterschelde- bru.g. de Grevelineendam. de Vol- kerakdam, met Haringvlietbrug over Rijksweg 19 naar Den Haag voeren. De Oosterscheldebrug met toeleidende wegen moet om streeks eind 1965 voor het ver keer kunnen worden opengesteld. De Grevelingendam en de Vol- kerakdam met de Haringvliet brug zu'len volgens het tijd schema van Rijkswaterstaat me dio 1964 gereed moeten komen. Het gedeelte Volkerakdam-Klaas- waal is een onderdeel van de toomwoo Antwei'nen-Bergen op Zoom-Dinteioord-Volkerakdam. met Haringvlietbrng-Klaaswaai- zuidelijke randweg Rotterdam- Beneluxtunnel-noordelijke rand weg Rotterdam-Den Haag). De gedeelten van de Zoomweg van Klaaswaal tot de zuidelijke rand weg Rotterdam richting Bene- luxtunnel en van de noordelijke randweg Rotterdam naar Den Haag zullen volgens het tijd schema uiterlijk in 1975 zijn vol tooid. Zolang het wegvak Klaaswaal -zuidelijke randweg Rotterdam, hetwelk aansluiting geeft aan de Beneluxtunnel, niet gereed is. zal de verbinding gaan via Rijks weg 19a f Klaaswaal-Rotterdam), welke in 1967 zal zijn voHoo'id met inbegrip van een nieuwe brug over de Oude Maas ten zui den van Barendreeht. Het college van G. S. acht de spoedige voltooiing van het gedeelte Klaaswaal-zuidelijke randweg Rotterdam met aan sluiting aan de Beneluxtunnel van zeer groot belang voor Zeeland. De provincies welke bij de Zoomweg rechtstreeks belang hebben plegen hier omtrent inmiddels overleg. Voorts hebben G. S. bij de mi nister van Economische Zaken gepleit voor aanpassing van de Rijksweg 58 (Middelburg-Vlis- singen-Bergen op Zoom) aan de eisen van het moderne verkeer. Met de aanleg van de weg Nieuw en St. Joosland-Vlissingen zal in de loop van 1964 worden begon nen. G. S. van Zeeland delen mee, dat zij gedurende drie achtereen volgende jaren de belangrijkste gebeurtenissen in de provincie zullen laten verfilmen. Deze op namen zijn vooral bedoeld voor de filmjournaals in de bioscopen. Evenzeer zullen zij diensten kun nen bewijzen in actualiteitenuit zendingen voor de televisie. Naast deze actualiteitenfilms acht het college de vervaardiging van een documentaire film over Zeeland van zeer grote beteke nis. Over de woningbouw wordt meegedeeld dat het aantal slech te woningen in Zeeland zeer groot is. namelijk 20 procent van de woningvoorraad of ongeveer 17.000 woningen. Dit aantal be treft woningen die in een tijds verloop van ongeveer 10 jaar vervangen zouden moeten wor den. Voor liet vervangen van de noodwoningen in Zeeland wordt jaarlijks een afzonderlijk contin gent verkregen. In 1965 zal voor alle noodwoningen vervangend volume verstrekt zijn. G. S. onderzoeken momenteel de mogelijkheid van aankoop door de provincie van gronden voor recreatiedoeleinden. De bestedingen van de ver- blijftoeristen worden berekend op circa 20 miljoen gulden. Verontrust zijn G. S. over het standpunt van het Rijk met be trekking tot de oesterculuur en mosselverwatering. De belangstelling voor de Zeeuwse Visserijschool te Vlis- singen blijft gering- Het nieuwe cursusjaar is met 15 leerlingen ingegaan. Naast de individuele schade vergoeding vraagt de collectieve compensatie van de getroffen visserijgemeenschappen de aan dacht. Met. steun van de regering zal in Yerseke en later ook in Bruinisse, Tholen en Zierikzee de ontwikkeling van nieuwe be- staansbronnen moeten worden gestimuleerd. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is bij spaarbanken en handelsbanken in Nederland, blijkens het Centraal Bureau taal (in miljoenen guldens) 5126,8 tegen 4343,4 in dezelfde periode 1962. Hiervan werd gestort bij de R.P.S. 895.0, bij de Bondsspaar banken 1761.5 en bij de aange sloten Boerenleenbanken 2255.1. Het resterende had betrekking op niet aangesloten algemene spaarbanken, niet aangesloten gelieerde spaarbanken en niet aangesloten Boerenleenbanken. Niet alleen in Nederland, maar ook in België zal in 1964 de dag worden herdacht, waarop 500 jaar geleden de Staten-Generaal der Nederlanden voor het eerst bijeenkwamen. Op 29 mei zal in Brussel een grootse optocht worden gehouden waarin de historische figuren uit die tijd zullen worden uitgebeeld, gevolgd door een openluchtspel op de Grote Markt met de ge beurtenissen in 1464 tot onder werp. Het initiatief tot de herdenking is genomen door de raadgevende interparlementa ire Beneluxraad, waarin parlementariërs uit Bel gië, Nederland en Luxemburg zitting hebben. Het doel is te herinneren aan de welvaart en grote invloed van de 17 provin ciën, verenigd onder het bewind van de hertogen van Bourgon- dië, nu de drie landen in Bene lux zo nauw en vriendschappelijk samenwerken. De viering zou aanvankelijk in Brugge plaatsvinden. Dit stuitte echter op onoverkomenlijke fi nanciële bezwaren. Het was in Brugge, waar de Staten-Gene raal in 1464 voor het eerst in werkvergadering bijeenkwamen. De keuze is daarna op Brussel gevallen, waar in die tijd het hertogelijke hof was gevestigd en bovendien de Grote Markt een historische omgeving biedt voor de herdenkingsfeestelijkheden. Terugbetaald werd in totaal 3985.9 tegen 3513.8 in dezelfde periode 1962. Van dit bedrag had1 betrekking op de R.P.S. 674.5, op de bondsspaarbanken 1429.3 en op de aangesloten Boerenleen banken 1709.7. Er ontstond dus in die periode een voordelig spaar- verschil van 1140.9 t.w. 220.5 bij de R.P.S., 332.2 bij de bonds spaarbanken en 545.4 bij de aan gesloten Boerenleenbanken. Birmingham wijst ultimatum af Het gemeentebestütïGyan .Bir mingham, de hoofdstad van de zuidelijke Amerikaanse ""staat Alabama, heeft het ultimatum afgewezen waarin de negerlei ders eisten dat negers in het po litiekorps zullen worden opge nomen. De leiders van de orga nisaties die strijden tegen de ras senscheiding hebben het dreige ment geuit dat zij hun betogin gen zullen hervatten wanneer deze eis zou worden afgewezen. De secretaris van de V. N. deel. de Indonesië mee, dat het V. N.- fonds voor de ontwikkeling van westelijk Nieuw-Guinea, over enkele maanden in actie komt. Nederland heeft zich, zoals ge meld, bereid verklaard de ko mende drie jaar jaarlijks tien miljoen dollar bij te dragen. 89. „Haal Cuned!" beveelt Eric de Brit, die zwijgend meegeluis terd heeft. Even later treedt de oude aan voerder binnen het meisje en hij kijken elkaar wel even onzeker aan. Snel vertelt Eric wat hij van In- grid te weten is gekomen. „Een ernstige zaak," zegt ook Cuned; „temeer daar zij koning Vortigern de laatste tijd behande len, alsof hij nauwelijks nog mee-^ telt." ,En ik had opdracht, om Vorti gern te waarschuwen voor de Saksers," zegt het meisje zacht. De Brit lacht spottend. „Het zou weinig helpen, vrees ik. Die brutale Saksers Hengist en Horsa laten hem geen moment uit het oog en de kans dat men de koning te spreken krijgt buiten aanwe. zigheid van die twee is uiterst ge- ring!" „In ieder geval gaan wij er achteraan!" beslist Eric opsprin gend. „Dit is een zaak die ons al len aangaat en alléén kan mijn zoon niets uitrichten!" Dat valt evenwel nog wel mee; met. ijzeren wil zijn dodelijke ver moeidheid en verwonding over- vier metgezellen nu al dagenlang het spoor der Saksers. Soms krij gen zij de kleine krijgsbende in 't oog, maar het gevaar, zelf ook gezien te worden is té groot, niet alleen wat betreft de Saksers, ook en dat is een veel ernstiger bedreiging wat betreft de Pie ten. Volgens zijn berekening be. vinden zij zich nu al hoog en breed op het grondgebied der Pie ten en zelfs de bedaarde Guttorm vertoont tekenen van onrust Dan, op een middag ontwaren zij behalve de troep Saksers een tweede groep ruiters, verder winnende, volgt Erwin met zijn noordelijk, welke snel nadert, Pic' ten! De Noren brengen hun paarden tn veiligheid in een droge, over groeide rivierbedding en met twea van zijn mannen zoekt Erwin een plek, vanwaar hij de ontmoeting tussen beide groepen kan gade daan. „Ik gaf een aardige duit, als ik kon horen, wat ze daar aan het smoezen zijn," gromt hü, „het ia zoals ik dacht, mannen..v... die Saksers spelen een of ander vev raderlijk spelletjeDan wijk hij opeens geschrokken achteruit..., „Let opze keren omhe hele stel komt hierheen VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam! werden in totaal aangevoerd 3052 stuks vee, zijnde: 300 vette! koeien en ossen; 789 gebruiks- vee; 350 vette kalveren; 3131 graskalveren; 889 nuchtere kal veren; 5 varkens; 59 lopers; 34 'biggen; 36 paarden; 16 veulens:! 215 schapen of lammeren; 46 bokken of geiten. De noteringen waren als volgtS Vette koeien ƒ2,60—ƒ3,40? Vette kalveren 33,80. Per kg. Graskalveren 260—400 Nuchtere kalveren ƒ155ƒ195; Lopers 90135; Biggen, 58— 73; Slachtpaarden ƒ200ƒ250; Schapen ƒ90115; Lammeren ƒ90—120; Kalf- en melkkoeien ƒ880—ƒ1190; Vare koeien ƒ600 860; Vaarzen 630—1' 880! Pinken ƒ370ƒ580. Alles peï stuk. Overzicht; Vette koeien: aan-j voer gewoon, handel redelijk goed prijshoudend; Vette kalve ren: aanvoer iets meer, handel stroever, iets lager in prijs. Pri« ma's boven notering; Graskalve- ren: aanvoer gewoon, handel lui vooral niet hoger in prijs; Nueh tere kalveren: aanvoer ruimer handel stug, gedrukt in prijs| Lopers en biggen: aanvoer al! vorige week, handel kalm, goed prijshoudend; Slachtpaarden: aanvoer matig, handel flauw gedrukt in prijs; Schapen ei; lammeren: aanvoer even groter) handel tamelijk, prijzen stabiel! Kalf- en melkkoeien: aanvoel tamelijk, handel kalm, prijzen on veranderd; Vare koeien; aanvoel njatig, handel rustig, prijshou dend; Vaarzen en pinken: aan. voer kort, handel zeer kalm, prj>i zen als vorige week.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2