HET WEER Staking in de Amsterdamse haven Minister Luns vermoeid maar voldaan terug in Nederland President Tito zegt 700 gasten af partij voor Brits vliegtuig neergestort EXTRA PRIJS ZONDAG DUBBELE POT Eerste vliegtuig punctueel op tijd Frankfort in WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 19e Jaargang No. 6057 HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT §adio De Koek PROTEST TEGEN „SHIP AMERICAN" PLAN VOOR T ARWÈLEVERINGEN Voorwaardelijk arbeidsverbod voor jongens van 14 jaar Frankering by abonnement: Temeuzen drecteur-HooMrefeeteur I. van fle Sande Redaeüe-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 12,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. j. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bij verscheidene van de ca. 25 bedrijven in de Amsterdamse haven zijn grote aantallen arbei ders dinsdagochtend niet aan het werk gegaan. Slechts in enkele bedrijven vond hel werk normaal voortgang. Van de zijde der Scheepvaart- vereniging Noord wordt medege deeld dat het bericht dat de di rectie van de N.V. Stoomvaart maatschappij Nederland aan een aantal harer kraandrijvers een extra bedrag van 50 gulden heeft gegeven, de indruk kan wekken alsof dit een illegale uitkering is. Dit is niet het geval. In mei van dit jaar is aan deze kraandrijvers in overeenstemming met de Scheepvaartvereniging Noord en met de contracterende vakorga nisaties een vergoeding ver strekt van 50 gulden in verband met de omstandigheid dat zij ge durende drie maanden onder houdswerkzaamheden aan een kraan hebben moeten verrichten. Deze werkzaamheden waren bij zonder vuil en de vergoeding KONINGIN ZIET OLIFANTEN DANSEN Zondag maakten de Nederlandse Koninklijke bezoekers aan Thai land een autotocht naar de plaats in de omgeving van Chiengmai in het noorden, waar olifanten aan het werk zijn. De logge, schrandere dieren vertoonden er hun mooiste kunsten zeer tot ver maak van Koningin Julianadie hartelijk lachte en van Prins Bernhard en Prinses Beatrix, die ijverig de filmcamera's gebruik ten. moet dan ook worden gezien als een equivalent van de in de c.a.o. voor de haven voorkomende ver goedingen voor vuil werk, aldus de Scheepvaartvereniging Noord. Deze uitkering zou de oorzaak zijn van de ontevredenheid die tot de stakingen aanleiding heeft gegeven. In de loop van dinsdagochtend heeft de staking zich tot de ge hele haven uitgebreid. In alle met de kleinere mee zijn dat om streeks veertig bedrijven heb ben de in totaal 5000 arbeiders het werk neergelegd. In de gehele haven werden pamfletten verspreid ondertekend door het „Actie-comité". Daarin wordt tot staking opgeroepen om kracht bij te zetten aan de eisen: „Een uitkering ineens van 100 gulden" en een niet nader gepre ciseerde „vaste loonsverhoging". De demonstratie verliep rustig, het verkeer werd niet gehinderd. Enkele 5x8 auto's patrouilleer den in de omgeving. In de eerder genoemde circa 5000 Amsterdamse havenarbei ders zijn de avond- en nachtploe gen, die totaal omstreeks 1700 man tellen, begrepen. Van de ca. 3300 arbeiders in de dagploegen hebben zich, volgens het bestuur, dinsdagochtend ongeveer 2500 aangesloten bij collega's die maandagavond in staking zijn ge gaan. De overige ongeveer 800 werken, verspreid over alle be drijven, thans nog normaal door. De meesten van de stakende havenarbeiders zijn dinsdagmid dag bijeengekomen in een pro testvergadering op het terrein voor de markthallen. De aanvan kelijk gehuurde zaal van „Belle- vue" bleek veel te klein voor de ongeveer 3000 stakers die de ver gadering bijwoonden. Op voorstel van een actiecomité werd beslo ten de staking voorlopig tot hedenavond half zes voort te zet- MEER BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Achter een depressie, die van het noorden van de Noordzee naar Zweden trok, ontwikkelde WOENSDAG 23 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.50 5.11 Temeuzen 5.25 5.46 Hansweert 6,05 6.26 Walsoorden 6.15 6.36 DONDERDAG 24 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.27 6.02 6.42 6.52 n.m. 5.58 6.33 7.13 7.23 ZON MAAN op onder op onder rM:t 23 7.17 17.31 13.04 21.01 24 7.18 17.29 13.55 21.53 25 7.20 17.27 14.38 22.55 zich een gebied van hoge luch' druk. Dit hogedrukgebied be weegt langzaam naar het oosten Aan de westflank trekt een klei ne depressie, afkomstig van de Azoren, over Ierland in de rich ting van Schotland. In ons land gaat de wind daarbij weer toe nemen uit zuidelijke richting en zal er opnieuw zachte en vochti ge lucht binnenstromen. De be wolking neemt toe, maar de regenkansen blijven gering. De middagtemperaturen zullen on geveer dezelfde zijn als dinsdag of iets hogere. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Aanvankelijk enkele zonnige perioden, later toenemende be wolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind uit zuidelijke richting. Dezelfde mid dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. ten en voortaan geen werk meer te verriohten in de weekeinden. In de loop van heden zal het ac tiecomité de stakers nieuwe or ders geven. De duizenden stakers zetten zich na de bijeenkomst in bewe ging om een protestmars te hou den naar het hart van Amster dam, de Dam. Voor deze opptocht was geen toestemming van de politie ge vraagd, maar de stakers kregen de opdracht zich door de politie niet te laten provoceren. De eer ste maatregel van de politie was: de mannen van het bureau Mar- nixstraat, waarlangs de stoet zich bewoog, tijdelijk te consigneren. De tocht naar de Dam verliep ordelijk. Politie te paard hield hier een oogje in het zeil, terwijl een extra politie-detachement ge reed stond om in actie te komen. Tegen vier uur stond het hele terrein voor het koninklijk paleis vol stakers. Stakingsleider Nelis Heyt deelde toen mede dat de demonstratie beëindigd was, waarop de stakers zonder inci denten de Dam ontruimden. De eis van een uitkering van honderd gulden ineens en een doorbreking van de c.a.o.-Ionen werd gehandhaafd, „want wij ko men per week 40 tot 50 gulden tekort. De enige kans voor de vakbonden om nog een goede beurt te maken is het steunen van onze actie", aldus de sta kingsleider. De stakers kregen opdracht terug te gaan naar de bedrijven om te voorkomen dat andere ploegen arbeiders het werk hervatten. Heden zal het (Adv.) rutraat 102 - Telefoon 8190 Tèrneuzen Bouwvakarbeiders gaan demonstreren Een overkoepelend comité van Amsterdamse bouwvakarbeiders belegt donderdagmiddag in „Bel- levue" in Amsterdam een demon stratieve bijeenkomst. Aan deze vergadering gaat een demonstra tie door de stad vooraf. De stoet wordt bij het Vondelpark aan de Amstelveense weg geformeerd. De politie heeft toestemming voor deze mars verleend. actie-comité een manifest uit geven. AVONDPLOEGEN KWAMEN NIET OP Elf honderd van de circa 1200 arbeiders van de avondploegen in de Amsterdamse haven zijn om half zes niet aan het werk ge gaan. Slechts hier en daar zijn, over een twintigtal bedrijven verdeeld, totaal 100 havenarbei ders aan de arbeid gegaan. REIS VAN ONS KONINKLIJK PAAR EEN ENORM SUCCES GEWEEST Grote belangstelling voor de E. E. G. in Perzië en Thailand Na een lange vermoeiende reia via Tokio is de minister van Bui tenlandse Zaken, mr, M. A. H. RUST IN ROTTERDAMSE HAVEN WEERGEKEERD Nadat het de laatste dagen nogal rommelig is geweest in de haven van Rotterdam, waarbij zich verschillende arbeidsinter- rupties voordeden, zij het dan ook van geringe omvang, is gis teren de rust weergekeerd. Alle dagploegen op alle bedrijven zijn gistermorgen normaal aan het werk gegaan. Maandagavond is bij een be drijf (Kortevaart) niet gewerkt omdat de vroege avondploeg aan kondigde uit solidariteit met de dagploeg eerst enkele uren te willen, staken. Dit was voor de directie van het bedrijf aanlei ding de werknemers naar huis te sturen. Tito in New York President Tito van Zuid-Slavië heeft dinsdag een partij voor 700 gasten afgelast uit protest tegen de mishandeling van twee leden van zijn gevolg maandagavond. Het stadsbestuur van New York wordt door de Zuidslaven ver weten onvoldoende veiligheids maatregelen te hebben genomen voor de receptie, die donderdag avond gehouden zou worden. Zoals gemeld, werden maan dagavond bij het Waldorf-Asto ria hotel, waar Tito logeert, twee Zuidslavische emigranten gear resteerd en werden twee leden van het gevolg van de president door demonstranten aangevallen. Volgens diplomatieke kringen heeft de Amerikaanse afgevaar digde bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson, uit naam van de Amerikaanse regering zijn spijt over het gebeurde betuigd. Tito keert vrijdag naar Europa terug. In de algemene vergadering van de Verenigde Naties hield presi dent Tito een rede, waarin hij zei dat de politiek van niet gebonden zijn vervangen is door een meer positieve ontwikkeling in de in ternationale betrekkingen. Tito zei dat het kernstopver- drag en andere onlangs genomen maatregelen duidelijke tekenen zijn van een neiging tot het op heffen van de verdeeldheid, die de wereld in militaire en politie ke groeperingen heeft gespleten. De landen nemen nu steeds meer een standpunt in van vreedzaam naast elkaar bestaan, aldus Tito. De 71-jarige Zuidslavische pre sident sprak voor de tweede maal voor de V. N. In 1962 was hij gastheer van 25 staatshoofden en regeringsleiders op de conferentie van niet gebonden landen in Bel grado. „Het atoomtijdperk eist een radicale verandering van ons in zicht in de internationale betrek kingen en de oplossing van de huidige wereldproblemen", aldus Tito. Hij vond het essentieel, on derscheid te maken tussen ideolo- gische tegenstrijdigheden en de Zeven inzittenden - allen deskundigen van de BAC - omgekomen Het enige luchtwaardige Proto type van het nieuwe 111-straal- verkeersvliegtuig van de „British Aircraft Corporation, waarvoor zeer goede verkoopmogelijkheden in het buitenland aanwezig wor den geacht, is dinsdag in de buurt van Tisbury in Zutdwest-Enge- Tien vooraanstaande zeevaren de landen zijn voornemens bij de Amerikaanse regering een geza menlijk protest in te dienen tegen haar „Ship American"-plan voor tarweleverlngen naar Oost-EUro- pese landen, zo heeft een woord voerder van het Noorse ministe rie van Buitenlandse Zaken gis teren medegedeeld. Volgens hem zal het protest vermoedelijk in overeenstemming zijn met het standpunt dat Noor wegen vorige week bij het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken naar voren heeft gebracht, nl. dat als het vervoer van Amerikaanse tarwe met Ame rikaanse schepen zou worden voorbehouden hiermee een nieuw en ingrijpend beginsel in de in ternationale scheepvaartpraktijk zou worden ingevoerd. land neergestort. Alle zeven test vliegers en deskundigen aan boord verloren het leven. Het toestel kwam in het open veld terecht, vloog in brand en werd volledig verwoest. Dit pro totype maakte zijn eerste vlucht op 20 augustus. De B.A.C.-lll kan 74 passagiers vervoeren en is bestemd voor korte vluchten (van 800 tot 1600 kilometer). Zes landen hebben bij elkaar reeds zestig van deze vliegtuigen besteld; Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen alleen al 31. Vier vliegtuigfabrieken met ongeveer 8000 man personeel zijn betrokken bij de bouw van het toestel. Het prototype maakte zijn 54ste proefvlucht. Het was opgestegen van Wisley, ten zuidwesten van Londen. Een woordvoerder van de B.A.C. heeft meegedeeld, dat een tweede prototype waarschijn- betrekkingen tussen de landen, en achtte het belangrijk elke inmen ging in de binnenlandse aange legenheden van andere landen te vermijden. Tito zei het voorstel, dat president Adolfo Lopez Ma- teos van Mexico onlangs gedaan heeft, namelijk de Ver. Naties het sluiten van een internationale non-interventie en niet-inmen- gingsverdrag te doen bevorderen, te steunen. Hij zei het niet eens te kunnen zijn met hen „die denken dat de koude oorlog in hun bëlang is", waarmee hij blijkbaar communis tisch China bedoelde. Nadat president Tito zijn rede had beëindigd, trachtten tegen standers van hem, merendeels jongelui, de politie-afzetting buiten het V. N.-gebouw te door breken, gepaard met uitroepen: Tito-moordenaar" en „weg met Tito." De demonstranten werden door bereden politie verspreid en ver volgens onder politiegeleide uuit de omgeving van het gebouw weggevoerd. De Zuid-Slavische minister van Buitenlandse Zaken, Popovic, heeft zich bij zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk beklaagd over onvoldoende bescherming van de president door de politie van New York. Luns, gisterochtend vroeg op Schiphol teruggekeerd uit Bang kok. De minister had zondag in Chieng Mai afscheid genomen van het Koninklijk paar en Prin ses Beatrix, met wie hij heeft meegereisd tijdens de staatsiebe- zoeken aan Perzië en Thailand. Werk wacht Minister Luns wilde iets eer der naar Nederland terugkeren dan aanvankelijk in de bedoeling lag, omdat drukke werkzaamhe den in Den Haag op hem wach ten. Vrijdag'begint in Den Haag de conferentie van ministers van de Westeuropese Unie, waar voor de minister nog enige voor bereidingen moet treffen en te vens wil hij deze week de kamer commissie voor buitenlandse zaken nog inlichten over zijn be zoek aan de V. N.-vergadering. „De reis van ons Koninklijk paar is een enorm succes ge weest," zo zei minister Luns op Schiphol. „Zowel in Perzië als Thailand was de bevolking zeef enthousiast. Touchant was, dal zelfs in de kleinste dorpen por tretten van ons Koninklijk paar met Nederlandse teksten als „Oranje boven" waren opgehan gen," aldus minister Luns. Belangstelling voor de E. E. G. In gesprekken met regerings autoriteiten in de twee landen was minister Luns getroffen door de grote belangstelling, die men in Perzië en Thailand heeft voor de E. E. G. Met name in (Adv.) lijk de volgende maand zijn eer- den toe. ste vlucht zal maken. Levenslang voor aanrander van 16-jarig Engels meisje De moordenaar van het 16- jarige Engelse meisje Barbara Herron uit Liverpool, Edward Webb, is tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Zijn hel per, de 27 jaar oude Douglas Blunt, kreeg vier jaar. Webb kreeg bovendien nog veertien jaar gevangenisstraf voor poging tot doodslag op de 17-jarige vriendin van het slachtoffer. De 23 jaar oude vrachtautochauffeur en zijn vriend hadden de twee meisjes, die stonden te liften, meegenomen. Op een eenzame plaats trachtten zij de meisjes aan te randen. Bij een worstéling doodde Webb een van de meis jes met een bijl en verwondde de ander. Beide verdachten ont kenden schuld doch op de zitting van dinsdag gaf Webb zijn da- Thailand vreest men, dat de zes Europese landen een protectio nistisch blok zullen vormen, maar de Nederlandse minister heeft in dit verband enkele ge ruststellende mededelingen kun nen doen. Mr. Luns heeft o.a. gesproken met de minister-president van Perzië en met de minister van Buitenlandse Zaken van Thai land. Voor zijn vertrek uit Bang kok had hij ook nog een toeval lig onderhoud met de vice-mi nister van Buitenlandse Zaken van de Philippijnen, die hem het Philippijnse standpunt ten aan zien van de vorming; van de Ma- leise Federatie heeft verklaard. Ook de Philippijnse minister bracht evenwel de ontwikkeling van de E. E. G. ter sprake, waar uit volgens minister Luns wel duidelijk blijkt met welke belang stelling men de Europese econo mische eenwording in de ver schillende Aziatische landen volgt. „Steeds weer bemerkte ik, hoe groot de vrees is voor hoge buitentarieven. Wanneer ik dan het gematigde Nederlandse standpunt met betrekking tot de hoogte van de E. E. G.-buiten- tarieven uitlegde, was men heel wat meer gerustgesteld," aldus minister Luns. Vriendschapsbanden versterkt Over de staatsiebezoeken aan Perzië en Thailand zei mr. Luns, dat de vriendschappelijke rela ties tussen deze landen en Ne derland zeer versterkt zijn. Het is volgens hem moeilijk te analyse ren hoe bijvoorbeeld ook het zakenleven hiervan direct profi teert. „U moet het beschouwen als een kwestie van public rela tions," zo zei hij. „Dat ook het zakenleven hiervan een gunstige weerklank zal ondervinden is wel duidelijk." De minister had zondagavond uit Bangkok moeten vertrekken met het K. L. M.-toestel van Djakarta naar Amsterdam. Deze vlucht moest echter geannuleerd worden, omdat het toestel in Djakarta met pech stond. De ge hele nacht heeft minister Luns moeten wachten of het vliegtuig wellicht nog zou komen. Pas maandagochtend kreeg hij defi nitief te horen, dat de vlucht niei doorging. Hij nam toen de K. L. M.-machine van Manilla naar Tokio en vloog van daar over de pool naar Nederland te rug. De minister werd op Schip hol o.a. verwelkomd door zijn echtgenote. stellen, sneuvelde op de bezwaren van de ministers Veldkamp (Soc. Zaken) en Bot (Onderwijs), om dat daartoe ruimte noch leer krachten voorhanden zouden zijn. Alleen zijn eigen fractie stemde voor dit amendement. Ben voorstel-Van Buel (K.V.P.) om de verplichte cursusduur op twee jaar te stellen werd door de ministers niet aanvaard, omdat de werkgevers dan wellicht met aanstellingen tot het vijftiende jaar zullen wachten. Dan zou enerzijds een wachttijd, een va cuum, voor de 14-jarigen ont staan en anderzijds zou het voor schrift van beroeps- en vormings cursussen zijn doel missen. Het wetsontwerp kwam, behoudens kleine technische amendementen, verder ongeschonden door de be handeling. Namens K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. verklaarden de heren En- gelbertink en Kleywegt alsmede mevrouw Van SomerenDowner niet geheel voldaan te zijn over de tegelijk met het wetsontwerp behandelde „Nota leerplichtwet". Men zou gaarne bij dergelijke stukken meer cijfermateriaal zien en een langere tijd van voorbe reiding willen hebben. Aange kondigd werd, dat over deze ma terie bij de behandeling van de begroting van O., K. en W. ver der zal worden gesproken. ARBEIDSWET EN NOTA LEERPLICHT VERLENGING IN DE TWEEDE KAMER De Tweede Kamer aanvaardde dinsdagmiddag zonder hoofdelij ke stemming een wijziging van de arbeidswet, waarbij arbeid van 14-jarige jongens voorwaar delijk wordt verboden. Deze arbeid zal alleen dan zijn toegestaan, wanneer de 14-jarige niet langer dan 32 uur per week werkt en bovendien een jaar lang een voorgeschreven vak- en vor mingscursus volgt gedurende acht uur per week. In het voorstel tot wijziging van de arbeidswet was 36 uur werktijd voorgesteld, dfcch deze tijd werd bij een aanvaard amendement-Engelsman (P.v.d.A.) tot 32 uur teruggebracht. Minis ter Veldkamp stond genuanceerd tegenover de 32 uur, omdat in tal van (dienstverlenende) bedrijven op zaterdagen wordt gewerkt. De V.V.D.-fractie kon, omdat men 32 uur niet in overeenstemming achtte met de realiteit, niet met dit amendement mee gaan. Een tweede amendement-Engelsman om de verplichte cursusduur op drie halve dagen van vier uur te Operatie Big Lift" Het eerste vliegtuig van de operatie „Big Lift" de grootste en langste luchtbrug in vredes tijd, is gisteren om 17.26 uur, punctueel op tijd, op het bij Frankfort gelegen Rijn-Main- vliegveld geland. Het toestel, de eerste van 234 Amerikaanse transportvliegtuigen die in onge veer zeventig uur een bijna vijf tienduizend man tellende pantser divisie van de Verenigde Staten naar Europa zullen brengen, had de negenduizend kilometer lange oversteek zonder tussenlanding in tien en een half uur gemaakt. Tankvliegtuigen voorzien de transporttoestellen in de lucht van brandstof. In het vliegtuig dat de luchtbrug opende bevond zich de commandant van de pantserdivisie, generaal-majoor E. Burba. Driehonderd Amerikaanse ver slaggevers maken de oefening mee, die ten doel heeft na te gaan hoe snel een divisie, waar van de uitrusting in Europa ge reed ligt, uit de V. S. ter plaatse kan zjjn. Russen zijn als radijsjes volgens de Chinezen „In de ogen van de Chinezen zij de Russen als radijsjes rood van buiten maar wit van bin nen", aldus mr. D. U. Stikker, de secretaris-generaal van de N.A.V.O. in een toespraak die hij gisteren op een persconferentie in Berlijn van de Friedrich Ebert- stichting voor internationaal be grip heeft gehouden. Mr. Stikker waarschuwde te gen pogingen om Europa de rol van „een derde macht of een scheidsrechter" op te dringen en pleitte voor een ruimere integra tie van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1