PROVINCIAAL NIEUWS E 1962 Gemeenteraad van Hoek Chefarme.4 Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Eric de Noorman - De eerloze krijg 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Pagina t DE VUTTE ZEEUW Dinsdag 22 oktober 1963. AARDENBURG AXEL BRESKENS HOEK SLUISKIL SLUIS IJZENDIJKE Bezoek Heemkundige Kring. KERSTGROETEN VOOR MILITAIREN OVERZEE De Aziatische reis van Prinses Beatrix IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATIEK? Nederlands-Vlaamse culturele manifestatie te Wakken HET BLIJFT ONRUSTIG IN DE ROTTERDAMSE HAVEN Modern geschut voor Amerikaanse troepen in Europa en Pacific Scholen te Caracas tot volgend jaar gesloten HEDENOCHTEND BESLISSING OF DE TURKEN AL DAN NIET, WERKVERGUNNING KRIJGEN Jaarvergadering Departement SluisAardenburg. Het departement SluisAar denburg van het Nut hield in Aardenburg zijn jaarvergadering. De heer J. J. Rosseel gaf een fi nancieel overzicht en de heer P. Bosch te Sluis werd tot secreta ris gekozen. Het winterprogram- ma werd samengesteld. Er zullen geen beroepsgezel schappen meer aangetrokken worden, omdat de financiële consequenties hiervan te groot zijn. Wel zal getracht worden 'n amateurgezelschap uit de streek aan te trekken. Opbrengst collecte Vluchte lingenhulp 1963 De gisteravond alhier gehou den collecte ten behoeve van de Stichting „Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963", heeft opgebracht ƒ1255,15. Nationale collecte Vluchte lingenhulp 1963 De gisteravond alhier gehouden collecte „Nationale Bliksemactie van de Stichting „Nederlands Co- mité Vluchtelingenhulp 1963"' is een succes geworden. Zij heeft het prachtig bedrag van 1404,71 opgebracht. Oud-burgemeester van Hoek plant eerste boom De 81-jarige oud-burgemeester van Hoek mr J. A. van Tienho ven zal a.s. zaterdag in het naar hem genoemde plantsoen een boom planten. Het officiële inplanten van de eerste boom zal met enige fees telijkheden gebeuren. Plotseling sterfgeval Bij de bouw van de nieuwe Hervormde kerk alhier, door het aannemersbedrijf Gebr. Simons te Terneuzen, werd gistervoor middag te kwart voor twaalf de 55-jarige opperman P. de Witte, wonende te Breskens, terwijl hij op de begane grond aan het werk was, plotseling onwel en vroeg aan een van zijn mede-arbeiders om hem even vast te houden, daar hij zich onwel gevoelde. Direct daarop viel de ongeluk kige ter neer en bleken de levens geesten geweken te zijn. Het stoffelijk overschot werd per ambulance-auto naar het zie kenhuis alhier overgebracht. De W. was gehuwd en had drie kinderen. Goed afgelopen. Een auto-ongeval, dat plaats vond nabij het gemeentelijk sportterrein, is voor de IS-jarige J. R. uit Zuidzandc wonderlijk goed afgelopen. Hij kwam met zijn auto uit Zuidzande en is in de bocht de macht over het stuur kwijtgeraakt. De auto nam een bermpaaltje van de weg mee en kwam ondersteboven in een naburige sloot terecht, tengevol ge waarvan deze totaal vernield werd. Hij slaagde erin zichzelf uit zijn wonderlijke positie te be vrijden. De verkeerspolitie, die spoedig De gemeenteraad van Hoek kwam gisteravond in openbare zitting bijeen onder voorzitter- A. Hanssens. Afwezig de heer J. Leunis. Na opening door de Voorzitter en vaststelling van de notulen van de vorige vergadering kwa men in behandeling de ingekomen stukken. Van het ministerie van Volks huisvesting was een schrijven in gekomen waarin werd medege deeld, dat de aanvragen voor een premie voor woningverbetering voor de heren M. de Meester, J. A. Tholens, J. van de Velde, I. Basting, I. M. Risseeuw en mevr. M. Verhelst weiden goedgekeurd. Het Centraal Bureau voor Ve rificatie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bericljt- to, dat kas1 en bescheiden van de gemeente-ontvanger voor wat betreft de gemeentelijke kas, het burgerlijk ambestuur en leges- kas werden gecontroleerd en in orde bevoinden. In een uitvoerig schrijven zet te de P. Z. E. M. uiteen, dat in de Koudepolderstraat Noord en Zuid geen electriciteit kan worden aangelegd omdat twee eigenaars te weten de heren K. Riemens in het plan Zuid en de heer G, Tol lenaar in het plan Noord geen electriciteit willen laten aan leggen. De heer L. Jansen betreurde het in hoge mate, door het wei geren van twee mensen in apar te plannen, beide plannen geen doorgang kunnen vinden. Hij vroeg aan B. en W. nog eens te willen bemiddelen, daar door het weigeren van twee personen velen gedupeerd zullen worden. De Voorzitter deelde mede, dat van de zijde van de gemeente al het mogelijke is gedaan om de be trokken personen tot andere ge dachten te brengen. De heer Jansen bracht nog ter sprake, dat het hier gaat om een oude vete, die steeds weer boven komt. Hoe dan ook, ondanks dat het gemeentebestuur bereid is een groot bedrag in de electrifieatie van dit onrendabele gebied te steken, blijkt het niet mogelijk met de eigenaars van de twee betrokken panden overeenstem ming te verkrijgen. De gewijzigde begroting 1963 werd door G. S. goedgekeurd, evenals de herziening van het grondexploitatieplan in de Oud- Westenrijkpolder, het nieuwe uit breidingsplan. De begroting van de Bescher ming Bevolking voor 1964 werd voor kennisgeving aangenomen, evenals het accountantsrapport betreffende de exploitatiereke ningen van het Juliana Zieken huis te Terneuzen. De Stichting Schooltandver- zorging zond de jaarrekening over 1962 en de begroting voor 1964. Voorts werd voor kennisgeving aangenomen een uitvoerig rap port van het ingenieursbureau Wintersveen en Bos betreffende de stand van zaken bij de uit voering van het afvalwaterlei dingkanaal van Sas van Gent naar de Schelde. Een motie van de gemeente Purmerend betreffende de onge. rustheid over het afschaffen van de Rijkssubsidies op de school- melk. werd door de raad voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van G. S., om de Destructieverordening te wijzi gen werd door de raad ingewil ligd. Op verzoek van de heer A. W. Nieuwelink werd aan hem een stukje grond verkocht aan de Molendijk gelegen bij zijn wo ning, voor de som van f 50 Wel werd er voor gewaarschuwd dat het alleen de grond van de gemeente betreft, daar de gren zen van de percelen ter plaatse nogal grillig verlopen. Zonder discussie besloot de raad tot wijziging van het Amb tenarenreglement, het arbeids- overeenkomstenbesluit. wacht geldregeling, de uitkeringsver ordening en de toelage verorde ning. Op voorstel van B. en W. be sloot de raad, dat een herziening van liet plan in onderdelen Oud- Westenrijkpolder in voorberei ding is. Burgemeester Hanssens zette uiteen, dat het gaat om enkele stedebouwkundige aspecten van het plan, die niet geheel volgens de inzichten van de Planologi sche Dienst zouden zijn. Aan de stedebouwkundige is opgedragen, zich in verbinding te stellen met de Planologische Dienst, om te trachten de wen sen die deze dienst heeft i.v.m. de geprojecteerde brandvijver en de bouw van een viertal woningen te verwezenlijken, en in het plan te verwerken. RONDVRAAG De heer Tollenaar informeerde naar de straatverlichting, welke in verschillende wijken nogal te wensen overlaat. De Voorzitter antwoordde, dat een plan tot verbetering van de straatverlichting er is. Een dezer dagen zal alhier een bespreking met de heer Vis van de P.Z.E.M. plaats vinden over de uitvoering van het plan. De heer Tollenaar zou gaarne zien, dat er aan de kreek ook een lichtpunt komt. Wethouder Van der Pejji vond, dat er dan ook een lichtpunt moet komen in de Lovenpolder. De Voorzitter wees er op, dat reeds het besluit is genomen waar lichtpunten nodig waren. Aan de Wulpenbek, waar meer verlich ting noodzakelijk was, komt er een lichtpunt bij, en ook in de nieuwe straten. Hij zegde toe nog eens te willen overwegen of er nog lichtpunten bijgeplaatst kunnen worden. Voorts informeerde de heer Tollenaar naar het herbouwplan van het gemeentehuis. De Voorzitter zeide, dat hij hoopt dat het plan over enkele weken bestekklaar is. Vóórdat echter de raadszaal verbouwd kan worden, moeten er eerst op de gehoorzaal twee kleedkamers gebouwd worden. Wethouder Van der Peijl beves tigde dit. Als dit niet zou gebeu ren, zouden ze tijdens de toneel- voorsellingen van de raadszaal een paardenstal maken. Wanneer de Voorzitter van me ning is, dat het gemeentehuis in het voorjaar van 1964 verbouwd zal zijn, vindt hij enige pessimis tische raadsleden, die dit opti misme van de raadsvoorzitter niet delen, en zeggen al blij te zullen zijn, als men in 1965 in 'n verbouwde raadszaal kan verga deren. Hoe dan ook, de verbouwing is hard nodig, en men hoopt dat de aannemer er in zal slagen het werk snel af te werken. De heer Donze bracht de ver schillende vuilnishopen, die er steeds in de gemeente verrijzen, De Voorzitter vond het eveneens jammer, dat dit steeds weer ge beurd, de gemeente laat de rom mel steeds opruimen, en verzoekt dan de politie om scherp toezicht te houden, wie er vuilnis neer gooien. Voorts bracht de heer Donze nogmaals de bouwval van café Van Waes in herinnering. Deze daarna op het toneel verscheen, stelde een onderzoek in. Inbraak in alleenstaande woning. Tijdens de afwezigheid van de heer P. de Bruijne werd zater dagavond in zijn alleenstaande woning in de St. Annastraat in gebroken. Toen de heer De Bruijne en zijn echtgenote des avonds thuis kwamen bemerkten zij dat zij be zoek hadden gehad van een on genode gast, die via een plat dakje aan de achterzijde van de woning de openstaande deur van de slaapkamer was binnenge drongen en een aantal kostbare sieraden en enig huishoudgeld uit een portemonnaie had buit gemaakt. Onmiddellijk werd door de Rijkspolitie alhier met het onder zoek aangevangen en werd nog dezelfde nacht met de speurhond van wachtmeester Van de Vrede uit Zaamslag het onderzoek voortgezet. In de loop van zon dag heeft ook de technische re cherche uit Den Haag een on derzoek ingesteld. Tot op heden is dit nog zonder resultaat gebleven en wordt het onderzoek voortgezet. De leden van de Heemkundige Kring West Zeeuwsch-Vlaande ren brachten in grote getale een bezoek aan IJzendijke. De voorzitter van de kring, burgemeester J. L. van Leeuwen uit Oostburg, deelde mede dat het in de bedoeling lag ook naar an dere plaatsen in de streek een excursie te maken. Het jaarboek van de Kring zal nog vóór Sint Nicolaas verschij nen en dr. P. J. Meertens uit Amsterdam heeft de toezegging gedaan voor de Kring een inlei ding te houden. De heer J. Ch. Cornells hield daarna een causerie over de ge schiedenis van de „stede Isen- dike" en leidde daarna het gezel schap door de gemeente. Er werd o.a. een bezoek gebracht aan de Hervormde Kerk, de eerste die speciaal in Zeeland'voor de Pro testantse eredienst gebouwd werd. Na de rondwandeling gaf hij, met behulp van een groot aantal lichtbeelden een goede in druk van IJzendijke en zijn om geving. Burgemeester J. J. M, Ficq uit IJzendijke, die deze dag gastheer was, sprak namens het gemeen tebestuur een welkomstwoord. fl| Lichte regenval bracht het afgelopen weekeinde enige ver lichting, in sommige gedeelten van de door droogte getroffen oostelijke helft van de Verenigde Staten, maar op de meeste plaat sen duurde de ernstige situatie voort. Dc aangerichte schade, hoofdzakelijk door bosbranden, loopt nu al in de miljoenen' dol lars. Enkele districten zijn tot rampgebied verklaard. bouwval is een gevaar voor de omgeving. Ook de Voorzitter is van oor deel, dat er nu lang genoeg ge duld is betracht en er eindelijk eens iets moet gebeuren. De heer Van Waes zal in de volgen de B. en W.-vergadering worden ontboden. Hem zal dan aange zegd worden de bouwval op te knappen, zodat deze geen gevaar meer vormt voor de omgeving. Wordt dit niet op korte termijn gedaan, dan zal opdracht gege ven worden proces-verbaal op te maken. Tenslotte vroeg de heer Donze aandacht voor het tijdig ophogen van de grond achter de nieuwe woningen, die nog in aanbouw zijn. B. en W. hebben inmiddels al opdracht gegeven om de grond op te hogen. Hierna ging de raad in beslo ten zitting voor de behandeling van verschillende ingekomen re clames op de belastingen. Na het weder openbaar worden der vergadering werd ,deze door de Voozitter gesloten. (Adv.) Een der middelen zorgt ervoor dat dc maag niet van streek raakt! Chefarïne „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want é£n der bestanddelen beschermt de maag. BEROEMDE GENEESMfDDELEN *N ÉÉN TABLET De dienst Welzijnszorg leger, organiseert evenals vorige jaren in samenwerking met de dienst Ontwikkeling, sport en ontspan ning der Koninklijke marine, een kerstgroetenactie voor familie leden van die militairen, die tij dens de Kerstdagen in Suriname of de Nederlandse Antillen ver blijven. Tijdens een tournee door ons land, dat op zaterdag 26 oktober a.s. in Den Haag begint en op za terdag 16 november in Utrecht zal eindigen, worden de stem men van meer dan zevenhonderd families op de band vastgelegd, waarna van elke groet een gram mofoonplaatje wordt „gesneden" en naar de militair wordt ver zonden. De bedoeling is deze grammofoonplaten op de Kerst dagen aan betrokkenen uit te reiken. Uit een bericht van vrijdag j.l. over de reis van Prinses Bea trix naar verschillende Aziati sche landen zou kunnen worden opgemaakt, dat deze reis duurder is uitgekomen, dan begroot werd. Deze indruk wordt gelogen- staft door het feit, dat het plan voor de reis opkwam, toen de begroting 1962 reeds lang gereed was. Aangezien de reis gefinan cierd moest worden uit de post „onvoorzien" van 150.000,van het departement van Buiten landse Zaken, was reeds van stonde af aan duidelijk, dat een aanvullend bedrag zou moeten worden gevraagd. Dit laatste is verleden week bij suppletoire begroting gedaan, namelijk tot een bedrag van 125.000.voor de post „on voorzien", waaruit trouwens ook andere kosten betaald moesten worden, aldus vernemen wij van het departement van Buiten landse Zaken. Vragen aan de minister De Duitse oorlogsmisdadigers Wil de minister toezeggen, dat een voorwaardelijke invrijheid stelling van de vier zwaarste nog in ons land gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers (Lages, Kotalla, Ausderfünten en Fischer) niet in zijn voornemen ligt. om dat dit onder meer duidelijk in strijd zou zijn met de opvattingen van het Nederlandse volk, zo luidt één van de 112 vragen in het voorlopig verslag van de com missie voor justitie uit de Tweede Kamer op de begroting van Jus titie. Ook wordt de vraag- gesteld of de gevangenis in Winschoten in verband met zijn ligging dicht bij de Duitse grens wel geschikt is voor deze oorlogsmisdadigers. Uit de commissie voor justitie wordt verder gevraagd hoeveel gedeti neerden voor deze inrichting voor gevaarlijke misdadigers bestemd zijn, hoe groot dc capaciteit zal zijn en wanneer de verbouwing gereed komt. De stijging van de welvaart,' de voortdurend gunstige econo mische ontwikkeling, de emanci patie van .de arbeid en van de arbeider en de technische ont wikkeling roepen tezamen een bouwbehoefte op die het tekort aan bouwcapaciteit tot een struc tureel vraagstuk maakt. Alleen een nieuwe algemene impuls in de bouwprestatie kan -hier een oplossing brengen. Dit schrijft de directeur-gene raal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, de heer H. M. Buskens, in de inleiding tót het dezer dagen verschenen jaarver slag 1962 van de Centrale Direc tie van .de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid, waaraan ook 't volgende is ontleend. Het heeft er alle schijn van, dat de woningbouw het eerst en het meest te lijden heeft van het gedrang op de bouwmai-kt. Het aantal in 1962 gereedge komen woningen (78.375) bleef voor het eerst sinds een aantal jaren beneden de 80.000. Het aan tal in uitvoering zijnde woningen steeg van 108.799 op 1 januari 1962 tot 122.272 op 1 januari 1963. Het achterblijven van de wo ningbouw manifesteert zich liet duidelijkst bij de woningwet- bouw. Voor dc moeilijkheden op de bouwmarkt en het achterblijven van de sociale woningbouw blijkt het grote beroep, dat de „vrije sector" in de eerste helft van 1961 op de bouwcapaciteit deed, niet geheel en niet alleen verant woordelijk gesteld te mogen wor den. Het tempo van gereedkomen in de sociale woningbouw blijkt immers het meest vertraagd te zijn in de grote steden, waar de zogeheten vrije sector het minst van invloed was. Met reguleringsmethodieken kunnen wel enige bezwaren wor den tegengegaan, gevaren van wanorde in de produktie worden bestreden en ongewenste span ningen worden beperkt, doch 'n substantiële opvoering van de woningproduktie zal vooral van het bedrijfsleven moeten uitgaan. Geen middel mag daarbij onbe proefd blijven. Dit beroep op het bedrijfsleven krijgt nog meer relief als men bedenkt, dat de behoefte aan nieuw gebouwd onroerend goed in alle sectoren sterker toeneemt dan de totale bouwcapaciteit. De groeiende discrepantie tussen be hoefte en capaciteit blijkt steeds uit het steeds oplopende stuw meer van alle aanvragen voor rijksgoedkeuringen buiten de woningbouw. Per 1 januari 1962 had dit reeds een volume van 1623 mil joen en per 1 januari 1963 was dit gestegen tot ƒ2445 miljoen. Daarenboven steeg in dezelfde periode in de woningbouwsector het aantal aanvragen om rijks goedkeuring voor ongesubsidi eerde woningen van 25.07S tot 59.222, het aantal aanvragen om premie daalde van 72.521 tot 57.873. De algemene -bekommernis omtrent de woningvoorziening vindt steun in de uitkomsten van de volkstelling 1960. Daaruit blijkt onder meer, dat de behoef ten onder invloed van de langere gemiddelde levensduur van de mensen en van de verbeterde welvaart duidelijk structuurwij zigingen ondergingen. Het aantal zelfstandig wonende alleenstaanden en kleine huis houdingen is aanzienlijk meer gestegen dan tevoren voor mo gelijk werd gehouden. Een andere behoefte-element dat de aandacht trekt, is de noodzaak tot vervanging van een (Adv.) Ja, Togal. En niet tegen reumatiek-alleen. Ook griep en spit en zenuwpijnen verdwijnen snel, afdoend en veilig. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apothekers en drogisten. TOGAL 0,95; 2.40; 8.88. groot aantal krotwoningen. Stu dies en ramingen schijnen te wij zen op aantallen van circa 300.000 zeer slechte woningen, waarvoor om technische of economische redenen geen verbetering is weg gelegd. Buiten deze 300.000 woningen zijn er tenminste 240.000 wonin gen die niet aan de minimum eisen uit een oogpunt van volks huisvesting voldoen, doch waar van verbetering economisch ver antwoord is. De verbetering van deze woningen is uit een sociaal oogpunt vrijwel even urgent als het opruimen van slechte, niet te verbeteren woningen. Het streven om in Nederland 90.000 woningen per jaar te bou wen en zo mogelijk zelfs meer, blijft voor vele jaren in de toe komst onverminderd noodzake lijk. De bouwnijverheid zal dit moeten leveren en bij voorkeur niet door produktievermindering in andere sectoren. Moderne bouwmethoden, nieu we materialen, grotere efficien cy, uitbreiding van arbeidscapa citeit, continuïteit, doorwerken bij onwerkbaar weer, betere werkvoorbereiding en organisa tie, normalisatie en standaardisa tie en vooral vindingrijkheid en een enthousiaste toewijding en inspanning in alle gelederen, zul len het recept voor 1963 en vol gende jaren moeten zijn. Het huurprobleem wordt een steeds gecompliceerder aangele-j genheid, ook en vooral voor de' volkswoning. Het vormt nóg al tijd, en wellicht steeds meer, een struikelblok voor vele verbete ringen in de sector van dc wolks huisvesting, De doorschurving, de kwaliteitsverbetering, de ver eenvoudiging van de subsidiere geling, de vermindering van de overheidsbemoeienis zijn even zovele verlangens, waaraan lich ter kan worden tegemoetgeko men naarmate de huren de kost prijzen volgen en een vrijere markt het patroon van vraag en aanbod kan bepalen. Van een volledige oplossing is men in Nederland nog een eind vandaan. Stijging van grond- en bouwkos ten schijnt de lange weg naar een vrijere woningmarkt telkens weer te verlengen. Het Westvlaamse plaatsje Wakken heeft dit weekeinde een Nederlands-Vlaamse culturele manifestatie georganiseerd. Het gold een driedubbele herdenking; de 400ste geboortedag van de kartograaf Jodocus Hondius, het 275-jarig bestaan van de plaat selijke rederijkerskamer „De Le lie" en de 205e geboortedag van de .dichter-rederijker Petrus- Jodocus de Borchgrave. Op zaterdagmiddag werden ruim vijftig Nederlandse afstam melingen van Hondius feestelijk ingehaald. Ook de Commissaris van de Koningin in Zeeland, j-hr. De Casembroot, bevond zich on der de aanwezigen. Op een aca demische zitting in de schouw burg die het dorp rijk is sprak onder meer dr. Ernst Crone een rede uit over Jodocus Hondius. De 75-jarige Sylvain Dervaux werd daarna door prof. Paul de Keyser uit Gent geïnstalleerd als „prins" van de rederijkers kamer. Tegen het vallen van de avond bood de heer J. M. Hon dius (directeur van de Interna tionale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort) namens de fami lie Hondius een tweetal door hem vervaardigde bronzen plaquettes van Jodocus Hondius en P. J. de Borchgrave aan de gëmeentc Wakken aan. 's Avonds voerde de rederijkerskamer het stuk „Hemel en Aarde" op. Het werd geschreven door één van de leden. Zondagochtend is een mis op- Het blijft onrustig in de Rot terdamse haven. Een manifest, uitgegeven door de O.V.B., een „wilde" vakorganisatie, waarin aangedrongen werd op een sta king van twee uqr in de morgen, ■heeft bij negen merendeels klei ne bedrijven, tot interrupties in het werk geleid. In dat manifest werd tevens aangedrongen gedu rende die twee uur bijeen te. ko men. op een punt op de noorde lijke en een punt op de zuidelijke oever. Hieraan hebben de arbei ders geen gehoor gegeven. Het is dus niet tot demonstraties geko men. Een aantal werkgevers heeft arbeiders die het werk neerleg den „als straf" voor de rest van de dag uitgesloten. Of deze maat regel tot repercussies zal leiden is nog niet gebleken. Wel blijft het onrustig in het Rotterdamse •havengebied. Van de 15.000 werknemers bij de havenbedrijven in Rotterdam zijn bij de arbeidsongeregeldhe- den van maandag 112 vaste ar beiders en 152 arbeiders van de reserve van de Scheepvaart Ver eniging Zuid in totaal dus 264 man betrokken. 88. „Komaan kind," zegt Eric zacht, „kom eerst tot jezelf en ver tel alles dan nog eens kalm en duidelijkHij voert haar naar een ruwe zetel nabij het knappen de houtvuur in de enige kamer van de, als hoofdkwartier inge richte Romeinse bouwval. „Je bent nu in veiligheid," ver volgt hij, „en medunkt, dat je wel genoeg zult hebben van dit onza lige avontuurDie twintig krijgers, die bij jou waren heb ik voorlopig onder bewaking gesteld, dat zullen wel kerels van Erwin geweest zijn?!" „Oh, maar het zijn echte hel den," zegt het meisje geschrok ken. „Als zij niet tussenbeide ge komen waren, zou Erwin nu dood zijn en ik de gevangene van Cam- lech, de Pietenvorst.En in korte zinnen vertelt zij, wat hen allemaal overkomen is. „DusErwin leeft, ook nog?" zegt Eric ademloos en even komt er wat meer glans in zijn- ogen. Het meisje knikt zwijgend. „Maar waarom is hij dan niet hier? Hij is dus zwaargewond?" zegt de Noorman„Is het zijn koppigheid „Nee," onderbreekt zij hem haastig. „Op weg naar het zuiden ontdekten wij ruitersporen, die in noordelijke richting gingen, sporen van beslagen paarden; alléén Britten hebben beslagen paarden, dus gingen enkele van onze man nen op onderzoekHet waren geen Brittenmaar Saksers! Deze ontdekking vond Erwin be langrijk genoeg, om er méér van te willen weten, dus bleef hij met vijf man achter „Inderdaad," knikt Eric ernstig, „belangrijk is het, want wat heb ben Saksers zo ver noordelijk in het land der Pieten te zoeken?" gedragen aan de Heilige Katha- rina, schutsvrouwe van de rede-' rijkerskamer. Aanstaande vrijdag zal een de-, legatie uit Wakken de opening van de tentoonstelling over Jo docus Hondius in Amsterdam bij wonen. De Amerikaanse grondstrijd krachten in Europa en in het ge bied van de Stille Oceaan krij gen de beschikking over aanvul lende moderne artillerie, waar onder raketten met atoomkoppen zo heeft de Amerikaanse leger leiding maandag meegedeeld. In de bekendmaking werd gezegd,' dat in Europa meer sergeantra ketten die atoomkoppen over een afstand van ongeveer 120 kilometer kunnen vervoeren worden ondergebracht. Een nieuw type gemotoriseerd kanon. niet voor kernwapens wordt zowel naar de troepen in Europa als die in het gebied van de Stille Oceaan gezonden. De Amerikaanse troepen overzee krijgen voorts een. - verbéterde versie van de Honegfc-Iohnraket met een bereik van 25 tot 30 kilo meter en ook „grotere aantallen atoomkoppen" voor de 20 cm- houwitzerkanonnen. De bekend making zei: „Dit programma, dat de Verenigde Staten hebben be sproken met hun bondgenoten, zal over de hele linie een verbe tering in kwaliteit en kwantiteit van de vuurkracht van de artil lerie bewerken". De universiteit en alle middel-., bare scholen te Caracas zullen' tot 7 januari a.s. gesloten blijven.! De Venezolaanse regering had dit besluit reeds 14 oktober j.l. genomen. Het was ingegeven door het aandeel dat studenten en scholieren hadden gehad aan wan. ordelijkheden, waarvan het uit breken verband hield met de al gemene verkiezingen, die 1 dec.1 a.s. in Venezuela zullen worden' gehouden. Het universiteitsbe stuur heeft nu, na een week van beraadslagingen, besloten zich achter het regeringsbesluit te scharen. Het Venezolaanse ministerie' van Binnenlandse Zaken heeft de' arrestatie bekend gemaakt van zeven terroristen. Eén van hen was betrokken bij de bomaanslag welke, als gemeld, zaterdag j.l. in het gebouw van een verhuurkan-j toor te Caracas van Amerikaanse; films is gepleegd en die twee mensenlevens heeft gevergd en grote schade heeft aangericht. De minister van Sociale Za-«. en Volksgezondheid, dr. G. M. J.' Veldkamp, zal hedenochtend be slissen of de 68 Turken al dan; niet een werkvergunning zal worden verleend. Hij wacht* daarvoor op het advies dat he-l denochtend zal worden uitge bracht door de directeur-gge-J neraal van de arbeidsvoorzie-1 ning, dr. ir. D. R. Mansholt. Naar wij vernemen zou hetj verlenen van een werkvergun-, ning aan de Turken niet alleen! op tegenstand van werknemers-, maar ook van werkgeverszijde zijn gestuit. De vrees heerst dat bij toewijzen van de werkver gunning een vonk naar het bui tenland zal overspringen, waar door vele buitenlandse arbei ders hun geluk in Nederland zouden komen beproeven. Mocht de minister van Sociale Zaken gunstig beschikken en een werkvergunning toekennen, dan nog is het laatste woord aan de minister van justitie, mr. Y, Scholten. Als deze de Turken' geen verblijfsvergunning geefti zou een eventuele werkvergun-! ning geen waarde.hebben.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2