CP- O Melkprijs wordt met twee cent per liter verhoogd Verzoek van Peking om toelating tot V.N. opnieuw afgewezen Verf met voldoening?" t;,t f32>63 per w Bliksemaktie voor vluchtelingen van start Staatsbezoek aan Thailand ten einde Landbouwschap over regerings beslissing inzake melkprijs HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT WITTE KRUIS -echte WITTE KRUIS j REGERING VERHOOGT IVERREKENPRIJS VOOR CONSUMPTIEMELK MET TWEE GULDEN PER 100 KILOGRAM Ernstige beschuldiging van Chinese leiders jegens Russen ffankering btj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per 'kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 22 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6056 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Voorstel van Nkroemah KONING HASSAN VAN MAROKKO AKKOORD MET STAKEN VAN HET VUREN AAN DE ALGERIJNSE GRENS Koning Hassan van Marokko heeft het voorstel van president Nkroemah van Ghana aanvaard om het vuren aan de Algei-ijnse grens te staken, zo meldt het Ghanese persbureau. Volgens het persbureau heeft Koning Hassan zich tot samen werking bij het beëindigen van de gevechten bereid verklaard in het belang van de Afrikaanse eenheid en solidariteit. De Ghanese minister van Bui tenlandse Zaken Botsio had het verzoek van president Nkroemah overgebracht aan koning Has san en aan de Algerijnse presi dent Ben Bella. Het plaatselijke bestuurshoofd in Figuig (Noordoost Marokko) heeft maandag gezegd, dat zich aan beide zijden van de Alge rijns-Marokkaanse grens troepen samentrekken. Er zijn in de nacht van zondag op maandag echter geen incidenten voorge komen. ALGERIJNSE VERSTERKINGEN OP WEG NAAR HET FRONT Vrachtwagens met Algerijnse troepen verlaten hier Colomb Bechar op weg naar het grens gebied tussen Algerië en Marok ko, waar zij gaan deelnemen aan de strijd om Hassi Beida en Tindjoub. De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft zich maandag opnieuw uitgesproken tegen toelating van communis tisch China tot de volkerenorga nisatie en uitstoting van nationa- (Adv.) DE PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere pla gende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Salicyl-vrij en daardoor geen maagklachten. VERANDERLIJKE BEWOLKING Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de westflank van een krachtig hogedrukgebied boven het continent wordt met zuidwes telijke winden nog voortdurend tamelijk zachte lucht naar ons land gevoerd. In deze stroming beweegt een front, dat in Bre- tagne en Normandië enige regen en motregen brengt, langzaam naar het noorden. Ook bevindt zich boven de Britse eilanden een front van een bij Noord-Noorwegen gelegen depressie. Het bij dit front beho rende regengebied trekt echter maar heel langzaam naar het oos ten. In verband met deze storin gen bestaat er heden voorname lijk in het westen van het land kans op wat regen. Overigens zal er een veranderlijke bewolking zijn met middagtemperaturen van 15 tot 17 graden en een zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. DINSDAG 22 OKTOBER listiseh China. Een resolutie die door Albanië en Cambodja was ingediend om erkenning van Pe king te verkrijg werd afge keurd met 57 tegen 41 stemmen, bij 12 onthoudingen. De Sowjet-Unie, India en Groot-Brittannië stemden voor de resolutie, Frankrijk en de Ver enigde Staten behoorden tot de tegenstemmers. Vorig jaar werd een desbetreffende resolutie af gewezen met 56 tegen 42 stem men bij 12 onthoudingen. Tot de voorstemmers behoor den o.a. ook nog Cuba, alle le den van het Sowjetblok, India, Indonesië, Algerië, Tunesië, Ma rokko, Egypte, Denemarken en Finland. Bij de landen die tegen toela. ting stemden waren voorts nog België, Luxemburg, Spanje en, behalve Cuba, alle Zuidameri- kaanse leden. Met o.a. Oosten rijk, Portugal, IJsland, Israël en Saoedi-Arabië onthield Neder land zich van stemming. De landen die hun stem, ver geleken met vorig jaar, wijzigden waren Togo, Maleisië en Cyprus, Sierra Leone, Mauretanië, Je men, Ethiopië, en Koeweit. Albanië, dat het verzoek om toelating van Peking had inge diend, noemde het bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken, Behar Shtylla, ongerecht vaardigd dat de Verenigde Na ties, „onder invloed van de Ver enigde Staten" de wettige rech ten van één van de grootste na ties ter wereld negeren. De vergadering werd verdaagd tot dinsdagmiddag, wanneer o.a. Engeland zijn stem zal motive ren. KONINKLIJKE GIFT VOOR HULP AAN DE VLUCHTELINGEN Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, zo deelt de R.V.D. mee, hebben een be langrijke gift ter beschikking gesteld van de actie van de stich ting „Nederlands Comité Vluch telingenhulp 1963". Egyptische militaire missie in Algerië Voor het eerst is in Cairo mel ding gemaakt van de aanwezig heid van een Egyptische mili taire missie in Algerië. Een rege- ringgwoordvoerder deelde het feit mee terwijl hij commentaar gaf op het bericht van zondag dat de Marokkanen een Alge rijns hefschroefvliegtuig hadden veroverd met vijf Egyptische en vier Algerijnse officieren aan boord. De woordvoerder zei niets over het werk van de militaire missie. Koffiemelk 5 cent omhoog; karnemelk, yoghurt, pap en vla met 2 cent per liter De regering heeft beslo ten, voor de „overgangs periode", dat is de periode tussen het in november '63 eindigende, oude, en het in april '64 beginnende, nieu we melkprijsjaar, de aan de boer toekomende verreken- prijs voor consumptiemelk met twee gulden te ver- devd kilogram. Voorts wordt de toeslag per honderd kilogram in- (Adv.) STAKINGEN IN DE AMSTERDAMSE HAVEN E=n produkt un de Sikta, S'oepp,^V™ iZiï abreidres hebben gisteravond het werk neergelegd. Bij de Maatschappij „Neder land" waar de stakingen begon nen, legden omstreeks honderd hanvenarbeiders het werk neer. Ook bij drie andere maatschap- Pijen in het oostelijk havenge bied, het Amsterdams Havenbe drijf 50 man, K.N.S.M. 100 man, Kon. Hollandse Lloyd 50 man, legden daarna enkele ploegen het werk neer. Omtrent de eisen van de sta kers ontbreken nog exacte gege vens. De ontevredenheid zou zijn Voortgekomen uit een extra be drag dat werd uitbetaald aan een aantal havenarbeiders. Avondploegen in Rotterdam normaal aan het werk De avondploegen van de di verse havenbedrijven in Rotter dam zijn normaal aan het werk gegaan. Een vergadering van de O. V. B. die gisteravond werd ge houden trok 125 belangstellen den. De vergadering besloot dat men vandaag normaal aan het werk zal gaan, maar dat men zich zal verzetten tegen even tuele „rancune-maatregelen" van werkgeverszijde. Na een indringende T.V. film en een radio-klankbeeld onder de titel „Hun laatste kans" over de drieduizend vluchtelingen die sinds de eerste wereldoorlog on der erbarmelijke omstandigheden in Griekenland en Turkije leven is de nationale bliksemactie van de Stichting „Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1963" gister avond om tien minuten voor ne gen van start gegaan. Het comité, dat onder voorzit terschap van dr W. Drees en de hoge bescherming geniet van Ko ningin Juliana, hoopt met hulp van 8000 vrijwilligers ten minste enige miljoenen guldens bijeen te kunnen brengen. Hiermee zouden naar schatting 1000 van de 3000 vluchtelingen geholpen kunnen worden. Op een bijeenkomst die in de Spaarbank voor de Stad Amster dam met enige organisatoren en v.m. n m Breskens 4.16 4.32 Terneuzen 4.51 5.07 Hansweert 4.59 5.13 Walsoorden 5.09 5.23 WOENSDAG 23 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 4.50 5.11 Terneuzen 5.25 5.46 Hansweert 6.05 6.26 Walsoorden 6.15 6.36 ZON MAAN op onder op onder Okt 22 7.15 17.33 12.06 20.17 23 7.17 17.31 13.04 21.01 24 7.18 17.29 13.55 21.53 Vorstelijke picnic op rotsen naast waterval Met 300 inheemse Thaise meis jes die om half tien plaatselijke tijd ten afscheid op het platform van het vliegveld te Tsjiengmai dansen zullen uitvoeren en uiter aard met het spelen der beide volksliederen zal hedenochtend het statiebezoek aan Thailand worden besloten. Om 10 uur stijgt de K.L.M.-Electra, die hier de hele week heeft gewacht, op voor de lange reis terug naar Neder land. Het toestel zal ei-vol zijn met het koninklijk gezelschap van bij na 30 personen en vooral met alle bagage en cadeaus. Om op te kun nen stijgen van het kleine vlieg veld bij Tsjiengmai heeft men per trein vanuit het 800 km zui delijker gelegen Bangkok een Btartwagen, een elektrisch agre- gaat en een tank met kerosine brandstof laten aanrukken, want daarover beschikt Tsjiengmai niet en een Electra kan niet zelf de motoren aanslaan. Na een hele dag vliegen zal het gezelschap hedenayond in Kara chi de nacht doorbrengen en het einde van de vermoeiende 3 we ken lange prachtige reis komt dan tenslotte woensdagavond om streeks 19 uur op Soesterberg. Onderweg van Karachi wordt in Beiroet nog een tussenlanding van 2 uur gemaakt. De laatste twee dagen heeft koning Phoemibol zijn gasten da schoonheid der natuur laten be wonderen. Na de indrukwekken de show die 38 gedresseerde oli fanten zondag gaven namen Ko ningin, Prins en Prinses een duik in het koele water van de rivier die zich in de bergen met vela watervallen een weg naar bene den baant. Een vorstelijke picnic die koning Phoemibol hier op de rotsen naast de waterval had la ten aanrukken en die hem ruim 10.000 gulden had gekost, stilde daarna de hongerige magen. Maandag was geen programma bekend gemaakt. De pers werd niet gewenst. In de hoge bergen waren de koninklijke gasten in het exclusieve paleis onder el kaar. Er gingen geruchten dat zij op deze laatste dag nog een tocht in jeeps door de bergen hebben gemaakt. de pers was belegd, deelde dr Drees mee, dat vóór de actie was gestart reeds een bedrag van ƒ150.000 door diverse instanties en particulieren was toegezegd. Later op de avond kwam ook dr A. C. van Swol, die na de TV film een persoonlijk woord tot de kijkers had gericht, naar deze bij eenkomst. Om tien vóór tien kwam reeds de eerste volledige melding bin Griekse vluchtelinge van Nederlandse afkomst kan in bejaardentehuis in Rotterdam Het R.K. Parochieel armbe stuur van Rotterdam heeft zich gistermiddag bereid verklaard mevrouw Anna Dendrinos-Strik (79) op te nemen in zijn bejaar denhuis „Simeon en Anna" te Rotterdam. Mevrouw Dendrinos, die in 63 jaar niet in haar geboorteland is geweest, liep, toen ze 16 jaar was, met een Griekse zeeman van huis (in Rotterdam) weg. Zij en haar man dreven tien jaar een logement in Engeland, be heerden vervolgens een zeemans hotelletje in Piraeus en tenslotte opnieuw een logement in Smyr na. In 1922 werd het echtpaar door de Turken uit deze plaats verdreven. Haar man is reeds lang over leden, kinderen zijn er niet en zij heeft lange tijd 'als vluchtelinge een armoedig bestaan geleid. Ook thans nog verkeert zij in behoef tige omstandigheden, al beschikt zij nu over een kleine woning. Via de Nederlandse ambassade in Athene ontvangt zij iedere maand een kleine toelage, juist genoeg voor het allernoodzakelijkste. Zij krijgt geen pensioen, al heeft haar man de laatste jaren van zijn leven in Griekse gemeente dienst gewerkt. Het is overigens wel de vraag, of mevrouw Dendrinos van het aanbod gebruik zal maken, daar zij kort geleden, toen Nederland se journalisten haar bezochten, heeft verklaard te vrezen, dat de overgang in klimaat voor haar gezondheid funest zou zijn. nen. Molenaarsgraaf in Zuid- Holland had ƒ111,25 ingezameld. Daarna volgde Sloten in Fries land met ƒ417,22. In Sliedrecht heeft de burge meester gistermiddag om vijf uur bij het uitgaan van fabrie ken en kantoren op het kruis punt alle stoplichten op rood gezet, waarna hij in een ge luidswagen de wachtenden op riep hun bijdrage voor de actie te geven. Een collecte in Koudekerk aan de Rijn (2200 inwoners) leverde 1350 op, dat is ruim 60 cent per inwoner. Het comité is deze actie begon nen, nadat het op verzoek van het hoge commissariaat van de vluchtelingen heeft toegezegd de financiële zorg voor duizend vluchtelingen op zich te nemen. Woensdagavond zal de volledi ge uitslag over geheel Nederland bekend zijn. dustriëel verwerkte melk voor deze periode verhoogd van zeven gulden tot acht gulden. In het lopende melkprijsjaar november '62 tot november '63 dus, l?e- droeg deze industriemelk- toeslag 6,30 per honderd kilogram melk. De regering heeft nu echter besloten haar voor dit lopende jaar (november '62 november '63) met terugwerkende kracht te verhogen tot 7,- per honderd kilogram melk. Als gevolg van de ver hoging van de verreken- prijs zal de melkprijs voor de verbruiker met ingang van 3 november 1963 met twee cent per liter worden verhoogd. KOFFIEMELK 5 CENT OMHOOG De verhoging van de ver- rekenprijs kan ook gevolgen hebben voor de prijzen van de consumptiemelkprodukten, zo als koffiemelk, vla, pap en yoghurt. Economen van het ministerie van Landbouw heb ben uitgerekend dat het voor koffiemelk kan neerkomen op een prijsverhoging van vijf cent per liter, voor karnemelk, yoghurt, pap en vla op twee cent per liter. De verhoging van de prijzen van consumptiemelk en con sumptiemelkprodukten, zo deel de minister Biesheuvel maan dagmorgen in een perconferentie mee, zal een verhoging van de kosten van levensonderhoud met 0,2 procent met zich brengen. BOTER- EN KAASPRIJZEN NIET OMHOOG De verhoogde toeslagen voor industriemelk, zo deelde de mi nister maandagmorgen in de persconferentie mee, zullen geen invloed hebben op de prijzen van de uit industriemelk ver vaardigde zuivelprodukten zoals boter en kaas. Het besluit tot verhoging van Verrekenprijs en industriemelk- toeslag is vrijdag j.I. door het kabinet genomen. Minister Bies heuvel zei, dat hij voor deze ka binetsbeslissing zêer veel waar dering heeft en er voor honderd procent achter staat. Het Landbouwschap had voor het lopende melkprijsjaar (no vember 1962november 1963) een industriemelktoeslag van ƒ8,per honderd kg gevraagd. Het is ƒ7,geworden, dus een gulden lager. Het Landbouw schap heeft de minister zijn te leurstelling hierover kenbaar ge maakt. De reactie van het Land bouwschap op de besluiten voor de interimperiode (november '63 —april '64) was de minister nog niet bekend. VERBETERING VAN INKOMEN VAN DE VEEHOUDERS De beslissing van het kabinet, zo zei de minister verder moet gezien worden tegen de achter grond van de wens van alle po litieke partijen, een verbetering van het inkomen van de Neder landse veehouderij tot stand te brengen. Er is niet naar ge streefd, exact een richtprijs vast te stellen, maar wel naar het be werkstelligen van een inkomens vermeerdering voor de veehou derij van tenminste twee cent per kilogram melk. In de overgangsperiode van vijf maanden zullen de door de regering genomen maatregelen, tezamen met de verwachte ho gere opbrengst van de industrie melk op de markt, er toe leiden dat het inkomen der veehouders, gerekend op jaar basis, 130 mil joen gulden hoger wordt. De aanvullende industriemelk toeslag voor het melkprijsjaar november 19621963 gaat het Landbouw-Egalisatiefonds van het rijk ongeveer 32 miljoen gul den kosten, de toeslag op de in dustriemelk in de overgangs periode november 1963—april 1964 kost het Landbouw-Egali satiefonds honderd miljoen gul den en de verhoging van de. ver rekenprijs voor consumptiemelk In de overgangsperiode komt de consumenten op 15 miljoen gul den te staan. In een artikel, dat heden door de Chinese partijorganen „Het Volksdagblad" en de „Rode Vlag" zal worden gepubliceerd, worden de Russische leiders ervan be schuldigd, racistische argumenten te gebruiken in hun ideologische geschil met de Chinese commu nistische partij. In het artikel staat volgens het persbureau Nieuw-China, dat de Russische lieders „de erfenis hebben over genomen van de Duitse keizer Wilhelm H van een halve eeuw geleden, door moord en brand te schreeuwen over het „Gele ge vaar" en de „onmiddellijke drei ging van Djengis Khan". Over premier Chroesjtsjov zegt het ar tikel: „Met zijn dienen van het neo-kolonialisme van de imperia listen is Chroesjtsjov geen haar beter dan de oude revisionisten, die het oude kolonialisme van de imperialisten dienden". Nader onderzoek naar de dood van Diana Churchill Er zal een nader onderzoek worden ingesteld naar de wijze waarop Diana Churchill, de oud ste dochter van Sir Winston, om het leven is gekomen. De lijk schouwing zal donderdag wor den verricht. Even voordat hij zijn perscon ferentie begon, heeft minister Biesheuvel maandagmorgen het dagelijks bestuur van het Land bouwschap op de hoogte gesteld van de regeringsbeslissing in zake de melkprijs. In een com muniqué heeft het Landbouw schap nu zijn commentaar op deze beslissing bekend gemaakt. De minister heeft al aan de pers verteld, dat het Landbouw schap teleurgesteld is omdat de industriemelktoeslag voor het lopende melkprijsjaar niet tot ƒ8,maar tot ƒ7,verhoogd is. In het communiqué licht het Landbouwschap zijn teleurstel- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het westen van het land kans op wat regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid en weinig ver andering in temperatuur. ling nader toe. Wat de regeringsbesluiten voor de overgangsperiode november 1963april 1964 betreft: de ver hoging van de verrekenprijs met 2,per honderd kg komt over een met het voorstel van het Landbouwschap. Als toeslag op de industriemelk voor deze over gangsperiode had het Land bouwschap 8,60 per honderd kg gevraagd, ƒ0,60 meer dus dan waartoe de regering besloten heeft. Volgens het Landbouwschap is dat verschil te verklaren uit het feit, dat de minister en het Land bouwschap verschillende ver wachtingen koesteren omtrent de marktopbrengst van de in dustriemelk. Het Landbouwschap heeft zich gebaseerd op de op brengst over het thans lopende melkprijsjaar, de minister gaat uit van een 'hogere opbrengst. Het Landbouwschap heeft de in druk, dat de minister daarmee vooruitloopt op nog te nemen beslissingen aangaande inleve- ringsregelingen voor zuivelpro dukten, maar hoopt dat 's mi nisters verwachting zal worden' bewaarheid. De voorzitter van de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. drs R. Zijlstra, sprak tegenover het ANP als zijn mening uit, dat gezien deze regeringsbeslissing, het Land bouwschap toch wel iets wezen lijks heeft bereikt voor de boer. Bij de beoordeling zal men de negatieve punten niet moeten laten prevaleren boven de posi tieve. Nieuwe Engelse ministers en onderministers Lord Home, de nieuwe Britse premier, heeft maandag de na men bekendgemaakt van een aantal ministers en onderminis ters. Maurice MacMillan, de 42- jarige zoon van de vorige minis ter-president, wordt onderminis ter van Financiën, special belast met de behandeling van econo mische kwesties. Tot minister van Marine is be noemd de graaf van Jellicoe en tot minister van Oorlog James Ramsden. Hugh Fraser blijft mi nister voor de Luchtmacht. In to taal maakte lord Home maandag 16 benoemingen bekend.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1