DE VERMETELE DOKTER geef mij maar Binnenlands nieuws Waarom zoveel hulp vruchtenyoghurt Kringvergadering Bescherming Bevolking HET LOONBELEID RECHTSZAKEN AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW vraag aw melkhanclëiaar prijs 36 cent Tweede Kamer Commissievergadering Sociale Zaken DE TOESTAND TUSSEN INDONESIë EN AUSTRALIë KNEEDBOM VERNIELT PARIJSE SLAGERSWINKEL Vrijdag 18 oktober 196S yv'6 hi Onder voorzitterschap van bur gemeester mr. H. Rijpstra kwa men woensdag de Zeeuws-Vlaam- se burgemeesters als leden van de A-Kring Zeeland van de B. B. in de raadszaal te Terneuzen bij- Over de begroting over het jaar 1964, die als voornaamste punt ter bespreking op de agen da stond, werden door de heer J. L. van Leeuwen (Oostburg) enige critische opmerkingen ge maakt en nadere uitleg gevraagd. Hij had gaarne een algemene be schouwing ingelast gezien en verlangde ook meer toelichting op de taak en de algemene gang van zaken bij deze dienst. Burgemeester Rijpstra zegde toe, dit alles met het dagelijks bestuur in overweging te zullen nemen. De heer J. C. Hoftijzer (Schoon- dijke) vond meer contact tussen Oost- en West Zeeuws-Vlaan- deren gewenst en noemde als voorbeeld hiervoor oefeningen en bijeenkomsten. Hierop werd door het aanwe zige Kringhoofd, de heer W. I. Catsman, geantwoord, dat de rekeningen van een in 1956 ge houden oefening voor de hierbij betrokken gemeenten vrijwel on betaalbaar waren. Deze mededeling lokte van de heer Van Leeuwen de opmerking uit, het vreemd te vinden, dat dit punt nu pas na zoveel jaren aan de orde werd gesteld. Het ontbreken van latere oefeningen kwam nu niet bepaald de paraat heid ten goede, oordeelde deze spreker. De heer Catsman antwoordde hierop, dat er nadien wel ge oefend is, doch op geheel andere basis. De voorzitter zeide een en an der nog eens met de betreffende gemeenten te zullen bespreken. De op de begroting voorkomen de koffiezetapparaten wekten eveneens de belangstelling van 'de heer Van Leeuwen, die graag wilde weten waarvoor deze moes ten dienen. Ook vroeg hij, of de voorgenomen aanschaf van 500 zandzakken niet wat aan de krappe kant was. Uit het antwoord, dat de 'heer Catsman hierop gaf, bleek, dat de koffiezetapparaten dienst zul len doen ingeval van de staat van paraatheid van de B.B.. Zo lang men nog niet de beschik king heeft over een volledig in gerichte commandopost '''zijn de zandzakken nodig om een even tuele eerste stoot op te vangen. De heer Van Leeuwen vond voorts de vervoerskosten van het Kringhoofd ongehoord hoog. In de vestiging van deze te Terneu zen zag hij een middel deze kos ten te verlagen. Burgemeester Rijpstra zeide dat zulks in de bedoeling ligt, doch dat momenteel nog geen geschikte woning voorhanden is en sprak voorts zijn twijfel er over uit, of deze verhuizing de vervoerskosten wel zouden druk ken, daar immers de heer Cats man 's avonds vaak 'oefeningen an bijeenkomsten in geheel Zeeuws-Vlaanderen moet bijwo nen. De heer Van Leeuwen zeide voorts vernomen 'te hebben, dat de bevolking de verplichting als noodwachter moeilijk aanvaardt. Burgemeester Rijpstra zeide, de opkomst goed te vinden. Er was één weigeraar en deze is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Burgemeester Van Leeuwen noemde dit een zware straf, die zeker niet sympathiek zou wor den opgevat. De voorzitter zegde toe in het dagelijks bestuur de binding on der het personeel nog eens te zullen bespreken. Voor de nieuwe commandopost te Schoondijke werd tot aankoop van een perceel grond van mevr. C. J. Leenhoutsvan Cruijningen besloten. De vergadering verleende even eens fiat aan het voorstel de heer M. Maljaars schadevergoeding uit te keren voor door deze ge pachte grond. Burgemeester Van Leeuwen wees verder op de wachtgelduit kering van ƒ38,77 per maand aan de heer J. A. Eekhout en had deze graag afgekocht gezien. Hierin stond hij niet alleen, doch, zo zeide de voorzitter, de betrokkene wil dit zelf liever niet. De heer A. A. Marteijn te Aar denburg werd ingaande 1 novem ber 1963 in vaste dienst benoemd als magazijnbediende. Van de rondvraag maakte bur gemeester P. V. M. Vercauteren van Clinge gebruik om te vra gen waarom de verschillende brandspuiten niet worden ver spreid over de andere gemeenten. De heer Catsman antwoordde hierop, dat dit eerst de bedoe ling was, doch dat men hiervan heeft afgezien omdat het onder houd te Terneuzen gemakkelijker is. TITO IN WASHINGTON President Tito van Zuid-Sla- vië is donderdagochtend per hefschroefvliegtuig uit Williams burg, in Virginia, te Washington aangekomen voor overleg met president Kennedy. Hij werd hartelijk verwel komd door president Kennedy, die hem met alle militaire eer o,a. 21 saluutschoten ont ving. In een korte rede zei Ken nedy dat zijn gast de Amerika nen. een „krachtig en vooruit strevend volk" zou vinden. Hij was er zeker van dat de Zuid- slavische leider „met warmte en gastvrijheid" zou worden behan deld. Desalniettemin waren talrijke Amerikanen van Zuidslavische afkomst naar het Witte Huis ge komen om te protesteren tegen het bezoek van Tito. Eén groep droeg Amerikaanse en Kroati sche vlaggen en een andere werd geleid door bisschop Donisije van de Servische Oosterse Or thodoxe Kerk in de V. S. Er deden zich geen. incidenten voor. President Tito, die vergezeld was van zijn echtgenote, dankte in het Engels voor de „vriende lijke ontvangst". Hij zei dat het steeds de wens van zijn regering was geweest om goede en vriend schappelijke betrekkingen met de V. S. te onderhouden. Volgens het officiële Indone sische persbureau Antara zijn de Indonesische troepen op weste lijk Nieuw-Guinea in staat van paraatheid gebracht, nadat Australië de federatie Maleisië militaire steun had aangeboden ingeval de statenbond in een ge wapend conflict met Indonesië verwikkeld zou raken. De regionale luchtmachtcom mandant op westelijk Nieuw- Guinea, kolonel Gottschalk, die dit aan het persbureau meedeel de, zei dat zijn eenheden gereed staan om luchtaanvallen af te slaan. Volgens zijn verklaring zouden Australische vliegtuigen dicht bij de Indonesische grens verkenningsvluchten hebben ge maakt. Na afloop van de thans gaan de zijnde loononderhandelingen zal dé regering de Staten-Gene raal een nota daaromtrent zen den om op deze wijze de Kamers in te lichten over de gang van Zaken bij deze onderhandelingen. Dit heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, meege deeld bij de voortgezette, open bare beraadslagingen van de vas te commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid uit de Twee de Kamer over de begroting 1964 van dit ministerie. Bij de beantwoording van de talrijke hem gestelde vragen op het terrein van de lonen en de arbeidsvoorwaarden, deelde mi nister Veldkamp voorts mee, dat de regering de resultaten van de loononderhandelingen zal hono reren. Hij uitte de wens, dat de wellicht komende loonstijging voor de werknemers zoveel mo gelijk een reële loonstijging zal zijn. Bij de beantwoording stelde minister Veldkamp nadrukkelijk, sprekende over de taak van de vakbeweging, de vakbeweging te willen zien als een onmisbaar element in de samenleving en tevens als een onmisbare voor waarde voor het functioneren van de democratie. Hij achtte het „funest", wanneer daarin veran dering zou komen. Het blijven functioneren van het georgani seerde bedrijfsleven zeide dr. Veldkamp eveneens belangrijk te vinden. Hij sprak de wens uit, dat de betrokkenen bij het loon- overleg elkaar zullen weten te vinden. De bewindsman, die o.m. op merkte liever te willen spreken van een „bestedingsverschui ving" dan van een „bestedings beperking", noemde de onverbin- dendverklaring van twee C.A.O.- en (die voor de horeca- en de witwasserijbedrijven) een „vol ledig verantwoorde beslissing." Met betrekking tot het vraag stuk van de pendel van Neder landse arbeidskrachten naar Duitsland, merkte dr. Veldkamp o.m. op, geen enkel 'bezwaar te hebben tegen de suggestie om contact op te nemen met Duitse instanties om deze pendel af te remmen. Overigens voegde hij hieraan toe, van dit overleg niet veel heil te verwachten. Er werd vervolgens door ver schillende leden van de Kamer het woord gevoerd. Algemeen werd gesproken over het vraagstuk van de pen del van Nederlandse arbeids krachten naar Nederland en naar België. Aangedrongen werd op een afremming van deze pendel, waardoor zo werd o.m. opge merkt het bedrijfsleven in Limburg in het hart wordt ge troffen. Ook de huidige gemeen teclassificatie was een onder werp, dat bij de beraadslagingen steeds weer opnieuw aan de orde werd gesteld en waartegen ern stige bedenkingen werden geuit. Minister Veldkamp, die er aan herinnerde dat dit probleem thans in beraad is bij de Stich ting van de Arbeid, deelde mee dat dit beraad wellicht nog vóór het einde 1963 kan zijn voltooid. Ook werd van gedachten ge wisseld over het waagstuk van de miriimum-lonen en oVer dat van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, in welk kader ook de kostwinnersbijslag aan de orde werd gesteld. Minis ter Veldkamp wilde over dit laatste punt zijn uiteindelijk standpunt voorbehouden, omdat hij een S.E.R.-advies hierover wachtende is. Tot een uitspraak over de z.i. meest gewenste rege ling voor de minimum-lonen kwam de bewindsman evenmin. Ook hier moet de S.E.R. advise ren en hij uitte de wens dat dit advies spoedig zal kunnen ver schijnen. Dr, Veldkamp spre kende over het vraagstuk van de koppelbazen, deelde mee dat op zijn departement hard gewerkt wordt aan een wettelijke rege ling terzake. Hij voegde hieraan toe, dat men overigens van deze regeling alleen niet alle heil mag verwachten. in hoger beroep dubbele straf geëist De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem heeft donderdagmorgen tegen dc 43- jarige caféhouder W. J, T. uit Herveld (Betuwe) een gevange nisstraf van vier jaar met af trek geëist. De man was in ho ger beroep gegaan van een von nis van de rechtbank in Arnhem, die hem in juni wegens zijn aan deel in vier geva'len van brand stichting in de Over-Bétuwe, na een eis van de officier van Jus titie van anderhalf jaar, had veroordeeld tot twee jaar met aftrek. T. zou naar zijn zeggen tot zijn daden zijn gekomen, doordat zijn echtgenote schulden maakte en de huiselijke sfeer te wensen overliet. Dc procureur-generaal reken de het T. bijzonder zwaar aan, dat zijn kinderen bij een van de branden gevaar hadden gelopen. De caféhouder was een van de tien inwoners van de Betuwe, die in juni terechtstonden in ver band met een reeks brandstich tingen in de Over-Betuwe. CONJUNCTUURTEST OVËR SEPTEMBER 1963 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de resultaten ge publiceerd van een onderzoek volgens de conjunctuurtestme thode over de gang van zaken in september 1963 bij de Nederland se industrie. De antwoorden van de geënqueteerde ondernemingen mogen representatief worden ge acht voor ca 70 van de indus trie exclusief de voedings- en ge notmiddelenindustrie. De arbeidersbezetting vertoon de een dalende tendentie. De ge middelde dagproduktie bij de in het onderzoek betrokken onder nemingen vertoonde wederom een toeneming. In de beoordeling van de voor raden gereed produkt trad, ver geleken met de vorige maand weinig verandering op. Ultimo september luidde het oordeel bij 75 (vorige maand 80 dei- ondernemingen normaal, bij 10 (vorige maand eveneens 10 te groot en bij 15 (vorige maand 10 te klein. De orderontvangst zowel uit het binnenland als uit het bui tenland nam in september toe. Het indexcijfer van de order- positie uitgedrukt in aantal maanden werk (basis: ultimo januari 1961 is 100) daalde deze maand van 86 tot 85. Aan het ein de van de maanden september 1961 en september 1962 waren deze indexcijfers resp. 9S en 89. In de beoordeling van de order positie deed zich geen wijziging voor. Ultimo september luidde het oordeel, evenals ultimo augustus, bij 70 c/o der onderne mingen normaal, bij 15 groot en« bij 15 klein. ST. NICOLAAS AL IN BRUSSEL AANGEKOMEN Brussel heeft dezer dagen St. Nicolaas uitbundig verwelkomd. Zoals gebruikelijk maakte de kindervriend uit Spanje zijn in trede in de Belgische hoofdstad geruime tijd vóór zijn verjaar dag, hetgeen overigens dikwijls zoals deze keer het voor deel heeft dat een aangenaam herfstzonnetje inplaats van een gure oostelijke wind de Sint be geleidt. Hij maakte zijn intocht met een lange stoet van praalwagens, muziekkorpsen, clowns, steltlo pers en wandelverenigingen, die het verkeer volkomen ont wrichtte maar de duizenden kinderen langs de route in een, zij het vroege. Sinterklaasstem- stemming bracht; niet het minst door de gulle wijze waarop snoepgoed en ballonnen werden uitgedeeld. Voor het eerst was ook een min of meer .officiële rol toebe deeld aan de 3-jarige prins Fi- lip, de zoon van prins Albert en prinses Paola, die 50 Brusselse weeskinderen op het stadhuis had uitgenodigd om samen met hem op het balkon de intrede van St. Nicolaas gade te slaan. Britse soldaat naar Oosten uitgeweken De Britse militair Christopher John Penycate van het vijfde regiment pantsertroepen dat in West-Duitsland is gelegerd, is naar Oost-Berlijn uitgeweken. Volgens het Oostduitse pers bureau A. D. N. heeft hij asiel gevraagd in Oost-Duitsland. Algerië stelt twaalfinijlszóne in Bij decreet zijn dinsdagavond de territoriale wateren van Al gerië uitgebreid tot twaalf mijl uit de kust. Buitenlandse oorlogs schepen moeten eerst toestem ming hebben van de Algerijnse autoriteiten alvorens zij deze zóne binnen mogen varen. Alleen Algerijnen mogen in leze wate ren vissen; buitenlanders hebben een speciale vergunning nodig. wisseltruc In Dordrecht is een gezelschap van twee mannen en een vrouw gesignaleerd, die trachten hier en daar een wisseltruc toe te pas sen. Het zijn vermoedelijk Alge rijnen. Een van de mannen loopt op krukken. De vrouw is gekleed in een zwart leren driekwart jas. Het gezelschap is in het be zit van een auto. Men probeerde in Dordrecht een bankbiljet van 1000,te wisselen, maar de winkelier, wiens zaak zij daarvoor bezochten, kreeg argwaan en ging niet op het verzoek in. In- plaats daarvan alarmeerde hij de politie, die een waarschuwing liet uitgaan. hoefijzer bracht burgemeester bijna ongeluk Bij de in gebruik stelling van de nieuwe kinderbewaarplaats te Linde heeft Arnhems burgemees ter, Chr. G. Matser, bijna een hoefijzer op het hoofd gekregen. Een snelle reactie bespaarde hem letsel. Het hoefijzer was bedoeld om een papieren afscheidswand open te scheuren. Het kaatste echter terug toen burgemeester Matser er aan had getrokken os nam wraak Een losgebroken os heeft op het terrein van het Arnhemse abattoir de 47-jarige slachthuis- bediende J. de Bree ernstig aan de rug gewond. De heer De Bree moest worden opgenomen in het gemeenteziekenhuis in Arnhem, van waaruit hij later is overge bracht naar het St. Canisiuszie- kenhuis in Nijmegen. dodelijk verkeersongeluk Op de rijksstraatweg te Hare- nevmolen is donderdagmiddag omstreeks één uur de 43-jarige grossier C. O. Bijsterveld uit Haren om het leven gekomen, doordat zijn bestelauto in botsing kwam met een vrachtwagen. De bestelauto werd aan de achterzijde aangereden door een personenwagen en botste toen op de linkerrijbaan tegen de hern tegemoetkomende vrachtauto. Het slachtoffer was op slag dood. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. man wilde zijn vrouw doden De politic te Eerbeek heeft een inwoner van deze gemeente aan gehouden die zijn vrouw met een mes driemaal in de buik heeft gestoken. De man zal vandaag worden voorgeleid aan de offi cier van Justitie in Zutphen, be schuldigd van poging tot moord met voorbedachte rade. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis te Apeldoorn. De vier kinderen van liet echtpaar zijn onderge bracht bij liet Leger des Heils. De man had enkele dagen voor hij zijn vrouw de steken toe bracht bij de politie reeds aange kondigd, dat hij het plan had zijn vrouw om het leven te bren gen. De moeilijkheden tussen man en vrouw waren het gevolg van buiten-echtelijke verhoudin gen van de vrouw. Twee van de vier kinderen zouden niet van hem zijn. Toen de man de politie van zijn voornemen in kennis had gesteld, heeft deze de vrouw gewaarschuwd en een speciale bewaking ingesteld. Niettemin heeft de man zondagmorgen aan zijn voornemen gevolg kunnen geven. De politie is pas de vol gende dag van het gebeuren op de hoogte gesteld door de moe der of schoonmoeder van de vrouw. Deze deelde mee, dat de vrouw in 't ziekenhuis was opge nomen. De politie was niet ge alarmeerd, omdat ogenschijnlijk alles in de woning rustig was. De man is, nadat de kinderen bij het Leger des Heils waren onder gebracht, aangehouden. De dader is de 27-jarige fa brieksarbeider J. J. M. R., het slachtoffer de 25-jarige J. R-—K. kleuter bij verkeers ongeval gedood De 2-jarige P. M. uit Utrecht is gistermorgen om het leven ge komen bij een verkeersongeval in de Lange Viestraat. Het kind, dat met zijn oma op het trottoir liep, rukte zich los en liep par does de straat op. Daar werd de kleuter gegrepen door een les auto van de politie. Het kind werd naar het Acadamisch Zie kenhuis gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. aan bij werk opgelopen verwondingen bezweken In het ziekenhuis te Venlo is op 35-jarige leeftijd overleden de heer J. Sevenich. Ruim drie we ken geleden liep hij verwondin gen op bij zijn werk als scharen slijper. Een slijpsteen, die werd aangedreven door een benzine motor. spatte door onverklaarba de oorzaak uit elkaar. De heer Sevenich kreeg enkele stukken tegen het hoofd en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het slachtoffer laat vrouw cn vier kinderen achter. Een Parijse slager, die niet mee deed aan de afspraak om dinsdag uit protest tegen de maximumprijs van biefstuk de winkels te sluiten, heeft onder vonden dat zijn concurrenten be reid zijn aan hun actie kracht bij te zetten. Afgelopen nacht werd zijn slagerij door een kneedbom grondig vernield. Geestelijke in Zuid-Afrika veroordeeld De 72-jarige Anglicaanse eme ritus-predikant Arthur William Blaxall is donderdag in Johan nesburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 28 maanden, waai'van 22 maanden voorwaar delijk, wegens hulpverlening aan verboden politieke organi saties en het in bezit hebben van verboden publikaties. De verdediger van de gees telijke, die alie schuld erkende, deelde mede dat geen beroep zal worden aangetekend. vrijdag 18 oktober TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De rust van een ver doolde". zaterdag 19 oktober TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 u.: „Le Repos du Guernier". Concertgebouw, 8 u.: „The Gunslinger". Zuidersportpark, 3.15 uur: Zeeuws-Vlaams elftalWal- chers elftal. AXEL: Het Centrum, 8 uur „Mondo Cane". door MlhVT GANZ 104) Ursula vroeg zich vaak af, of dit alles zich wel loonde? Daar twijfelde zij dikwijls sterk aan. Gisteren nog had een onverzorg de bedelaar, de soep die in de gang voor hem was klaargezet in een bloempot gegoten. De rub- berplant had de fijne bouillon stomverbaasd uit de grond op gezogen, maar boven op had Ur sula tot haar verontwaardiging de stukjes vlees als corpus de licti aangetroffen. Een andere landloper ging weg en verkocht het paar goede schoenen, dat Christen hem gegeven had in de eerste de beste kroeg voor twee Zwitserse franken en stelde zich schadeloos voor het verlies door zich te bedrinken. En wat had de dokter daar over gezegd? Niets had hij ge zegd! Hij had alleen maar ge lachen en kon nu zijn daagse schoenen ook op zondag dragen de gek! Michaël en Catharina hadden het gymnasium afgemaakt en waren naar de universiteit ge gaan. Broer en zuster waren erg op elkaar ingesteld en hadden er ai een balletje over opgewor pen om na hun studietijd samen een kliniek te openen, die zou werken volgens de genezings methoden van hun vader. Maar als Michaël bij het licht der stu deerlamp tersluiks het regel matige gezicht van zijn zuster gadesloeg, vermoedde hij met een zweem van spijt, dat zij te mooi en beminnelijk was, om op zeke re dag niet te zullen moeten kie zen tussen liefde en beroep. Peter, die nu 18 jaar was, had nooit iets van een geleerd beroep willen weten. Evenals zijn vader was hij een harts tochtelijke liefhebber van na tuur en bloemen en was in de leer bij een tuinder. Maar toch bleef hij de onafscheidelijke ka meraad van zijn stevige zuster Susi. Die twee trokken samen de bergen in, kwamen bruinge brand terug met armen vol ere prijs en alpenrozen en vertelden van hun avonturen alleen dat, wat volgende ondernemingen niet in de weg stond. De streken, die zij nog steeds van tijd tot tijd uithaalden waren hun alleen bekend. Slechts als zij te zeer toegetakeld, vol builen en schrammen of nog erger, naar huis kwamen begon hun vader te vermoeden, dat hun onderne mingen niet zonder gevaar wa rén en dan vermaande hij hen ernstig tot voorzichtigheid. Ursula gedroeg zich anders daar tegenover. Zij kapittelde hen geducht, voortdurend druk heen en weer lopend, stopte hun de lekkerste beetjes uit de pro- viesiekast toe en trok hun de zware schoenen van de voeten. Dikwijls stond Michaël met een superieure uitdrukking op zijn gezicht daarbij met zijn han den in de zakken toe te zien en spotte: „Van jullie twee komt nooit iets terecht! Een beetje in de bergen rondkruipen, dat is alles, wat jullie kennen!" „Haha, wat jij al niet weet!" merkte Peter op. „Ik zal in het zweet mijns aangezichts een mo deltuinderij oprichten en voor vader een mooie bank midden tussen de bloemen timmeren. Als hij dan zijn doktersjas aan de kapstok gehangen heeft, kan hij daar zijn pijpje roken en ple zier. hebben in de natuur, in die ren en bloemen! En er komt ook een heel speciale serre voor bosanemonen en om er voor te zorgen, dat hij het geven niet af leert, kan hij de kransen voor niets leveren voor zijn voorma lige patiënten, die natuurlijk al lemaal kort na elkaar doodgaan, als vader ze niet meer kan in wikkelen. B-.» ik dus even een goede zoon of niet? En maak je over Susi ook maar niet onge rust! Die gaat trouwen en krijgt tien kinderen en benoemt jou tot haar huisdokter!" Daarmee kon Michaël het doen. Hij liep de tuin in en pluk te wat hortensia's voor het ka mertje van Catharina. Temidden van al die zo onge lijke broers en zusters, ver spreidde de vijftienjarige Felici- tas het meeste licht en warmte. Zij hield hartstochtelijk van mu ziek, maar ook van dieren en bloemen. Op zekere dag vond Christen in haar kamer een paar vellen papier met kleine, lyrische gedichten. Uit de aangebrachte correcties bleek, dat zij van haarzelf waren. Christen las de van veel talent getuigende dicht proeven niet zonder ontroering en legde ze weer peinzend naast de vaas met rode anjers. De dokter verzorgde dit kind op een bijzondere manier, want sinds het ongeluk in haar jonge jeugd was Felicitas buitengewoon teer gebleven. In haar tengere lichaam woonde echter een be wegelijke geest en een bijna on begrensde fantasie. Met verbluf fend gemak leerde het meisje piano en viool spelen en Chris ten had haar daarom al lang zijn eigen instrument geschonken. Hij wist, dat zij brandde van ver langen, om in de muziek verder te gaan. Maar als dokter begreep hij heel goed, dat de zenuwen van het kind niet opgewassen zouden zijn tegen de inspanning van die studie. Hij probeerde haar gedachten daarom in ande re banen te leiden, zonder dat zij dit merkte. Zij hield ook van dieren op dat terrein moest hij dus iets kunnen vinden, dat haar verlangens afleidde. Terwil- le van haar deed hij dan ook iets, dat hij anders zeker nooit ge daan zou hebben: hij kocht een paard en een klein koetsje. (Wordt vervolgd.) MET welk doel geven de V.S. en Engeland en andere lan den trouwens grote bedragen uit om onderontwikkelde landen te helpen Deze vraag is actueel geworden doordat de regering in Washington en Londen elk aan 'een wetenschappelijk bureau op dracht hebben gegeven uit te zoeken in hoeverre die hulp aan zijn doel heeft beantwoord. Vóór men een dergelijke onderzoek kan beginnen, moet men dus wel weten wat met die gelde lijke steun was beoogd, maar dat blijkt eigenlijk niet bekend te zijn. Er is een overweging dat men de welvaart van die landen wil verhogen, zonder meer omdat men meent dat het immoreel is grote verschilen in welstand te laten bestaan. Een ander motief is, dat men door een gezonde economische basis het land wil helpen tot een politieke stabili teit te komen die voor zijn ont wikkeling noodzakelijk is. En er is het regelrechte argument dat men de communisten uit het be wind wil houden. Dan weer speelt de gedachte mee, dat het land waar men geld in steekt, een potentiële klant is van de eigen industrie en dat men er dus belang bij heeft dat het zich tot voldoende welvaart opwerkt om veel te kunnen kopen. „Weggegooid geld'' DE regeringsopdrachten vroe gen om een antwoord, het resul taat is dat er nu meer vragen worden opgeworpen dan ooit: waarom geven we geld? Dat de bureaus aan de gang gaan, is (althans wat het Ameri kaanse geval betreft) ook voor een deel omdat er nog al wat verzet rijst tegen het uitdelen van zulke kapitalen. Diverse Amerikaanse senators hebben al hun misgenoegen geuit over de manier waarop de hulp werd ge bruikt en ook het officiële rap port van generaal Clay loog er niet om: hier en daar is het weg gegooid geld geweest. Dat wil zeggen: economisch gezien. Maar wellicht heeft het wel aan zijn doel beantwoord als men uitslui tend kijkt naar de effectiviteit waarmee de communisten bui ten de regering werden gehou den. De opdrachten kwamen omdat de regeringen steeds meer moei lijkheden met hun parlementen krijgen om hulp te verlenen. In de V.S. is al drastisch het rode potlood gehanteerd in het Con gres. En dat komt juist op een moment dat die hulp meer dan ooit nodig is. Wereldbank uitgeput SINDS 1956 is de omvang ver dubbeld tot ongeveer 2000 a 2500 miljoen gulden per jaar. Daarmee is vrij wat op gang ge bracht, dat echter nog niet op eigen benen kan staan. Valt ver dere hulp weg, dan zakken ver scheidene ondernemingen weer in elkaar. Natuurlijk kan men de landen vewijzen naar banken voor lenin gen. Voor regeringen is dat de Wereldbank. Maar die is juist tot de conclusie gekomen dat bijna alle ontwikkelingslanden bij haar zoveel hebben geleend' ais de bank die volgens normale commerciële principes wordt ge leid hun volgens de statuten kan lenen. Deze combinatie van uitputting der leningsmogelijkheden en weerzin bij de geldgevers bij el kaar maakt dat de toekomst er voor de ontwikkelingslanden be paald niet rooskleurig uitziet. (Nadruk verboden.) Metaalbond verliest korte gedingen tegen A.D.M. en N.D.S.M. De vereniging De Metaalbond, een van de werkgeversorganisa ties in het metaalbedrijf, heeft de door haar tegen de Amsterdam se Droogdokmaatschappij en dc Nederlandse Dok. en Scheeps bouw Maatschappij aangespan nen korte gedingen, waarbij een verbod werd gevraagd tot het toezeggen of uitbetalen van niet op tarief gebaseerde beloningen die de vastgestelde maxima over schrijden, verloren. De president van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft donderdagoch tend beslist dat ten aanzien van het gedrag van de A.D.M. hem niet is gebleken dat de metaal bond hierdoor rechtsbescherming zou toekomen. Voorts- vroeg hij zich in het vonnis af of de dooi de metaalbond gevraagde voor ziening wel kan worden geacht, in een redelijke verhouding tc staan tot het belang van de A.D.M.. dat door de voorziening wordt bedreigd. De door de N.D.S.M toegezegde en gedeeltelijk reeds verleende voorschotten op een door een Zweedse klant toegezegde fooi, is naar het oordeel van mr Sthee man geen loon in de zin van het buitengewoon besluit arbeids verhoudingen. De metaalbond had bij over treding van het door hem ge vraagde verbod een dwangsom geëist van 100.000 gulden voor elke overtreding hetgeen volgens de raadsman van de A.D.M. bij de behandeling van dit kort'ge ding zou neerkomen op sluiting van het bedrijf. Opzienbarende arrestatie in Italië Een jonge Italiaanse technische tekenaar is gearresteerd omdat hij journalisten fotokopieën in handen heeft gespeeld van een rapport over een in 1961 door technici van het waterbouwkun dig instituut van de universiteit van Padua genomen proef om de uitwerking na te gaan van een eventuele berginstorting, die in het Meer van Vaiont terecht zou komen. Volgens het blad „Paese Sera" zou op grond van de resultaten van de proef de ramp, die plaat sen in het dal van de Piave heeft getroffen, te voorzien zijn ge weest.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2