De Algerijns-Marokkaanse grensstrijd Het nieuwe Westduitse kabinet Koninklijke Familie weer vroeg op geef mij maar vruchtenyoghurt ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Stichting Recreatie vraagt aandacht voor kindervakantieweek Harmonisatie van omzetbelasting in E.E. G. Frankermg bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswai Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 19 e Jaargang No 6053 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 212 ct Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur- Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. 3ERGEMDE WEG WORDT VERVANGEN ironderdag duurde de strijd in het Algerijns-Marokkaanse grensgebied onverminderd voort. De prefect van het Algerijnse district waar zich de gevechten voornamelijk afspelen Djellouli Lahbib, deelde op een perscon ferentie mee dat Algerijnse troe. pen in de buurt van de Marok kaanse grens een aanval hebben ingezet en dat versterkingen on derweg zijn. De 400 man Alge rijnse troepen in het betrokken gebied staan tegenover 4.000 Marokkanen die bovendien nog gesteund worden door vliegtui gen en tanks die worden ge bruikt als artillerie, zo zei hij "De Marokkaanse verliezen zijn vol gens hem echter „beslist zwaar". De Algerijnen hebben alle be langrijke strategische punten en inkplaatsen nog in hun bezit, o beweerde de prefect. Van de Algerijnse troepen zouden de af gelopen vier dagen slechts vier man gewond zijn, terwijl 28 Ma rokkaanse militairen gevangen werden genomen. Het Algerijnse nationale pers bureau A.P.S. heeft donderdag avond gemeld, dat de Marok kaanse troepen, „die nu zijn aan. gegroeid tot tienduizend man", de gehele dag met verdubbelde kracht hebben gepoogd, de pos ten Hassi Beida en Tindjoub te veroveren. Zij hebben volgens het persbureau enkele bombarde menten voornamelijk met raket ten, op de Algerijnse troepen uitgevoerd, maar deze hebben „ondanks hun minderheid in manschappen en materieel alle aanvallen afgeslagen". Volgens het persbureau blijven de Ma rokkaanse troepen hun posities versterken en is hun uiteindelijke doel, de stad Tindouf, 400 kilo meter meer naar het zuidwest-en, te isoleren. Het persbureau meld. de verder, dat een Franse offi cier die in het bezit was van pa pieren, hem verstrekt door het (Adv.) YV 638 Marokkaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken, in de buurt van Hassi Beida de dood heeft gevon den. De officier was bij de ge vechten- gewond. Algerijnse mili tairen hadden hem verzorgd, maar hij was uiteindelijk toch aan zijn verwondingen bezwe ken, zo berichtte het persbureau. DE GEZ.C DHEIDS- TOESTAND VAN MACMILLAN Dc 3ritse premier, MacMillan, die vorige week een operatie onderging en thans in een Lon- dens ziekenhuis ligt is naar het oordeel van zijn arts, dr. Richard son, zeer vermoeid. Hij heeft sinds de operatie een voortdu rende stroom van regerings- en partiifuctionarissen aan zijn bed gehad. „Een gewone patiënt zou op het ogenblik slechts zijn naaste verwanten even mogen zien. Indien MacMillan niet iemand van buitengewone fysie ke sterkte en bijzondere mentale veerkracht was zo h" dit niet gekund hebben. Maar hoe langer deze toestand duurt des te meer tijd zal zijn herstel vergen", zo deelde dr. Richardson mede. KREDIETVERLENING WORDT BEPERKT De Nederlandsehe Bank heeft de gedragslijn, krachtens welke de kredietverlening aan de par ticuliere sector aan bepaalde normen is gebonden weer inge voerd. Deze werd op 7 januari van dit jaar opgeschort. Met het oog op de voortgezette omvangrijke kredietvraag van het bedrijfsleven en de invloed die deze nog zou kunnen onder gaan van de recente economi sche en financiële ontwikkeling, heeft de Nederlandsehe Bank, zo deelt zij mede, in overleg met de representatieve organisaties van het bankwezen tot wederinvoe ring van de gedragslijn besloten. De voor de peri-ade september tot en met december 1963 toelaat baar geachte expansie van de kredietverlening is gesteld op 4 procent van de gemiddelde stand der kredietverlening in het eer ste halfjaar 1963. Prof. Ludwig Erhard, de nieu we Westduitse kanselier, heeft donderdagmorgen de samenstel ling van zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Als nieuwe ver tegenwoordiger van de Chris ten-Democratische Unie heeft daarin zitting Hans Krüger (61 jaar), voor vluchtelingenzaken. Na de voorstelling van de mi nisters in de nieuwe regering door bondskanselier Erhard, reikte president Lübke de be noemingsoorkonden uit. In een korte toespraak deed hij een be roep op de nieuwe regering de politieke debatten ridderlijk en eerlijk te houden. Prof. Erhard verklaarde daar op, dat de vorming van het nieu we kabinet niet zonder moeilijk heden is verlopen, doch dat thans alle leden zulen samen werken. Tevoren had prof. Erhard zijn lijst van ministers voorgelezen aan de C. D. U.-fractie in het parlement. Toen hij daarbij de naam van dr. Erich Mende als minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende, noemde, ging onder de leden een luid ge mompel op. Kennelijk stemde een deel der fractie er niet mee in dat deze portefeuille na het De Stichting Recreatie is ge schrokken van de door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gehouden enquête naar de va kantiebesteding van de Neder landse bevolking, speciaal ten aanzien van de lagere school jeugd. Uit deze enquête blijkt name lijk, dat van de twee miljoen kinderen in de leeftijd van 614 jaar, ruim de helft in de vakan tie niet buiten de eigen woon plaats komt. Van deze kinderen hebben er 538.000 totaal niets in de vakantie, zelfs geen daguit stapjes. De Stichting Recreatie wil hier nu iets aan doen en heeft een werkgroep ingesteld om de belangstelling van de gemeente lijke overheid voor dit probleem te vragen. De voorzitter van de Stichting, oud-burgemeester H. Molendijk uit Amersfoort, heeft er donder dagmorgen op een persconferen tie in Utrecht zijn teleurstelling over uitgesproken, dat niet alle gemeentebesturen gevolg had den gegeven aan de oproep van de Stichting over dit vraagstuk te discussiëren. Met name die gemeenten die werkloos toezien, ontbraken. De heer Molendijk herinnerde eraan, hoe direct na de oorlog de wil aanwezig was op sociaal- pedagogisch terrein iets te doen. Er groeiden instituten die heil zaam werken. Met name bloeide het kindervakantiewerk. Gelei delijk aan zijn de activiteiten afgezakt en men verkeerde in de veronderstelling, dat aan dit soort werk weinig of geen be hoefte meer bestond. Uit de C. B. S.-cijfers, aldus de heer Mo lendijk, blijkt thans dat er een ontstellende behoefte is aan kin derrecreatie. De wethouder voor onderwijs en culturele zaken in Utrecht, de heer H. van der Vlist, sprak op deze bijeenkomst over de taak van de gemeentelijke over heid op het gebied van het kin dervakantiewerk. Hij zei onder meer, dat dui zenden kinderen, wier ouders geen tijd hebben zich met hen bezig te houden, in de vakantie aangewezen zijn op hun ouder lijke huis, meestal zonder speel ruimte, en op de onmiddellijke omgeving daarvan. De kinde ren vervelen zich vaak en zoe ken een uitweg in baldadig heden; het is nodig, zo betoogde de heer Van der Vlist, dat voor deze kinderen mogelijkheden voor spel, ontspanning en vrije activiteiten worden geschapen. Hij noemde de meest wenselijke vorm hiervoor een instituut door particulieren opgericht met zo ruim mogelijke steun, zowel mo reel als materieel, van het ge meentebestuur. Is zulks niet mo gelijk dan zal men, aldus spr., de vorm van een gemeentelijke stichting moeten kiezen. De heer Van der Vlist meent, dat bij dit werk voorop moet staan, dat hetgeen aan moge lijkheden geboden wordt, reke ning houdt met de eigenaardig heden der leeftijdsgroepen en vooral gericht is op een zo groot mogelijke mate van zelfwerk zaamheid. Overorganisatie dient vermeden te worden, zo zei hij. Britse straaljager stortte neer op weg Hasselt- Eindhoven In de vroege middag van don derdag is een Britse straaljager van de Duitse basis Geilenkir- chen neergestort op het militair domein Helketere in Belgisch Limburg, op de weg Hasselt- Eindhoven. De twee inzittenden konden zich met de schietstoel redden en bleven ongedeerd. Het toestel, dat in een weiland neer kwam, brandde geheel uit. Het ongeluk gebeurde op een oefenvlucht. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt door een Brits-Belgische commissie een onderzoek ingesteld. aftreden van C. D. U.-minister Rainer Barzel aan de F. D.P. is toegewezen. Het eerste kabinet-Erhard werd donderdagmiddag door de voorzitter van de Bondsdag, Gerstenmaier, beëdigd. Bonds kanselier Erhard zelf legde reeds woensdag zijn ambtseed af. Na de beëdiging kwam het nieuwe kabinet voor de eerste maal in paleis Schaumburg, waar prof. Erhard officieel zijn zetel heeft, in zitting bijeen. De beroemde, maar smalle en gevaarlijke weg langs het Meer van Luzern in Zwitserland, de „Lopperweg", heeft zijn langste tijd uitgediend: men is bezig met de bouw van een nieuwe autoweg. Hier zien we een beeld van de constructie van een deel van deze nieuwe weg, dat als via duct wordt uitgevoerd het z.g. „Lehnenviaduct"dat door 97 zware betonnen pijlers wordt gedragen. Men hoopt de nieuwe weg het volgend jaar voor het verkeer open té hunnen stellen. NOBELPRIJS VOOR GENEESKUNDE De Nobelprijs voor genees kunde is dit jaar toegekend aan de Australiër Sir John Carew Eccles en aan de Engelsen Alan Lloyd Hodgkin en Andrew Fiel ding Huxley. De drie neurologen delen de onderscheiding voor hun ontdek kingen op het gebied van „Ioni sche processen bij prikkeling en remming in de buitenste en cen trale gedeelten van de zenuw- celwand". De prijs bedraagt ongeveer 193.000 gulden en zal op 10 de cember in Stockholm worden uitgereikt door koning Gustaaf van Zweden. Vorig jaar werd de Nobelprijs voor geneeskunde eveneens aan drie geleerden toegekend, n.l. de Britten Francis Crick en Mau rice Wilkins en de Amerikaan James Watson, voor hun arbeid op het gebied van de erfelijk heidsleer. Prof. Hodgkin is 49 jaar. In de oorlog was hij voor het Britse ministerie van Luchtvaart met onderzoekingen op het gebied van de radar bezig. Prof. Huxley, 47 jaar, is sinds 1960 hoogleraar in de fysiologie. Dit ambt bekleedt ook de 60- jarige Sir John Eccles, en wel aan de universiteit van Can berra. Lady Churchill in ziekenhuis opgenomen De echtgenote van Sir Winston Churchill, de 78-jarige Lady Qhurchill, is voor een rustkuur in het Westminster-ziekenhui^ in Londen opgenomen. Op deze foto zien de Sir Winston bij zijn terugkeer aan zijn woning in Londen, nadat hij zijn vrouw woensdagavond een bezoek had gebracht. In afwijking van het officiële programma is de Koninklijke familie donderdag, de derde dag van het staatsbezoek aan Thai land, reeds om zes uur opgestaan voor een matinues boottochtje over de Chao Phya rivier naar het buitenverblijf van de Thaise luchtmaarschalk Davee Chulasap eens een vermaard toneel-acteur en filmster, evenals zijn vrouw. De drukkende hitte en de be nauwde atmosfeer schijnen onze Koningin niet in het minst te deren. Monter en fris bezocht zij woensdagavond na een zeer drukke dag de prachtige voor stelling van klassieke Thaise dansen en de volgende ochtend was zij al weer vroeg present voor het ingevoegde bezoek aan de luchtmaarschalk. Het gevolg was dit juist iets te veel. Dat bleef uitslapen. Samen met het vroegere film echtpaar gebruikte het Konink lijk gezelschap in het huis van de luchtmaarschalk het ontbijt, waarna men in Sampans de zeer schilderachtige drijvende markt bezocht. Koningin, Prins en Prinses bewonderden hier, gezeten in hun Sampan, de om hen heen drijvende vaartuigjes, die bela den waren met exotische bloe men en planten. Bangkok bood onze vorstin galant een Sampan gevuld met de mooiste exempla ren aan. Door dit uitstapje liep echter het programma in de war. Om 9 uur moest het gezelschap in het nationale museum zijn en anderhalf uur later bij het Rode Kruis. Tot grote teleurstelling van het museumpersoneel werd bekend gemaakt, dat de hoge gasten niet konden komen. Ze reden regelrecht door naar het Rode Kruis. Prins Bernhard ging echter een kijkje nemen op een luchtbasis van de Thaise lucht macht. „Moet ik daar heus in?", grie zelde de Koningin, toen ze in de tuin van het pasteur-instituut van het Rode Kruis voor de slangenkuil stond, waarin zij via een trapje kon afdalen. De slan gen bevonden zich daar in een soort kippenren, waarvan echter de deur openstond. Onze vorstin bleef maar veilig achter de be- Amerikaanse waarnemingssatellieten Sinds woensdagavond draaien twee Amerikaanse satellieten om de aarde, die tot taak hebben klandestiene kernproeven in de ruimte te ontdekken. De lucht macht en het bureau voor ruim tevaart bewaren een strikt stil zwijgen over de lancering. Er is slechts meegedeeld, dat er een Atlas-Agena raket met lading is gelanceerd. Het in een baan bren gen van ontdekkingssatellieten werd al enige tijd verwacht. Officieel is geen verklaring ge geven voor de geheimzinnigheid. Men wil in totaal tien van der gelijke kunstmanen afschieten, ook voor het ontdekken van kern. proeven op de grond, er onder en in de atmosfeer. Het Europese parlement heeft donderdag voorstellen van de E. E.G.-commissie voor hervorming van de omzetbelasting in de Europese Economische Gemeen schap goedgekeurd. Volgens deze plannen zullen Nederland, België, Luxemburg, Duitsland en Italië vóór het ein de van de overgangsperiode naai de volledige gemeenschappelijke markt de huidige omzetbeias- tingstelsels moeten vervangen door het Franse systeem van be. lasting op de toegevoegde waar de. Dit wordt namelijk het enige stelsel geacht, dat algemeen kan worden toegepast en dat niet de nadelen van de huidige, cumula tieve cascadestelsels van de ove rige E.E.G.-landen bezit. Deze voordelen moeten zwaarder we gen dan het nadeel, namelijk dat overschakeling op het Franse systeem tot prijsverhogingen kan leiden. Het parlement heeft de hoop uitgesproken, dat de grotere concurrentie op de E.E. G.-markt zo'n ontwikkeling zal tegengaan. De E.E.G.-commissie ver klaart in de overwegingen van haar ontwerprichtlijn, dat har monisatie van de omzetbelasting nodig is omdat de volledige ge meenschappelijke markt alleen kan worden bereikt als de om zetbelasting in de lid-staten de concurrentieverhoudingen niet vervalst en het vrije verkeer van goederen en diensten niet belem mert. De huidige stelsels in Ne derland, België, Luxemburg, Ita lië en Duitsland voldoen niet aan deze eis. Negerkerk in de Ver. Staten door ontploffing verwoest Een negerkerk in het hart van de stad Chattanooga is gis teren door een ontploffing ver woest. De explosie deed zich voor nadat er brand was uitge broken. Volgens de eerste berichten zouden vier mensen in de kerk opgesloten zitten en tenminste zes brandweerlieden bij het blus sen van de brand verwondingen opgelopen hebben. Gebouwen in de, omgeving werden ontruimd toen het vuur naar een aangrenzend huis over sloeg, tonnen afscheiding naar beneden kijken, waar een arts en met enkele „slangenhoeders" onver schrokken de griezelige kronke lende giftige cobra's beetpakten, de bek openden en met een pincet stukken vlees in staken of het gif aftapten. Gastvrouwe bij dit bezoek was de 31-jarige even slanke als charmante koningin Sirikit, die beschermvrouwe is van het Rode Kruis. Later op de dag bezocht Ko ningin Juliana de zijdefabriek in Bangkok, waar ook Prinses Beatrix vorrg jaar een bezofek had gebracht. Aandachtig sloeg de Koningin het weven en ver ven van de beroemde Thailandse zijde gade. Intussen ontving de Kroon prinses tal van studenten van de universiteit in de Thailandse hoofdstad, terwijl de Prins een bezoek bracht aan de door een liefdadigheidsinstelling gedreven „Mariniersclub", een pleister plaats voor vele buitenlandse zeelieden. 's Avonds boden Koningin Ju liana en Prins Bernhard een banket aan, ter ere van Konine Phoemibol en Koningin Sirikit. Hedenochtend zullen Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix een bezoek brengen aan de erevelden Kanchanburi en Chungkai, waar meer dan 2200 Nederlanders en vele an dere geallieerde krijgsgevange nen zijn begraven, die tijdens de tweede wereldoorlog als krijgs gevangenen bij de aanleg van de Birmaspoorweg om het leven zijn gekomen. ERHARD IN FUNCTIE Tijdens een zeer sobere plech tigheid in paleis Schaumburg heeft dr. Adenauer donderdag morgen zijn ambt van bonds kanselier overgedragen aan zijn opvolger, prof. Ludwig Erhard. Even tevoren had de scheidende bondskanselier afscheid genomen van de 230 leden van zijn staf. Aan ieder van hen schonk hij een exemplaar van het geïllu streerde boek „Adenauer en zijn tijd", Na de ambtsovername begaf de nieuwe bondskanselier zich naar president Lübke, aan wie hij een lijst overhandigde met de samenstelling van zijn nieuwe kabinet overhandigde. GEEN KERNWAPENS IN DE RUIMTE De algemene vergadering heeft donderdag met algemene stem men en bij acclamatie de woens dag reeds door de politieke commissie aangenomen resolu tie overgenomen, waarin op alle landen een beroep wordt gedaan zich te onthouden van het in een baan om de aarde brengen van kernwapens, dan wel deze op hemellichamen te doen plaat sen. De Rus Fedorenko noemde het besluit een nieuwe belang rijke stap naar vermindering van de internationale spanning. Ook de Amerikaan Stevenson en V. N.-secretaris Thant toonden zich ingenomen met het aan vaarden van de resolutie. ZON MAAN op onder op onder Okt. 19 7.10 17.40 8.52 18.51 18 7.08 17.42 7.45 18.31 20 7.11 17.38 9.58 19.14 Geen vervolging in nlanta-affaire Naar het A.N.P. verneemt is Van den Bergh en Jurgens N.V.. die zoals bekend tegen de aan haar uitgebrachte kennis geving van verdere vervolging inzake planta een bezwaarschrift had ingediend, thans door de ar rondissementsrechtbank in Rot terdam buiten vervolging ge steld. De officier van justitie te Rot terdam heeft tegen deze beschik king hoger beroep ingesteld. (Adv.) Het K.N.M.I. deelt medë: Een voorbijtrekkende storing bracht ons donderdag tijdelijk regen. Daarachter breidde een rug van hogedruk zijn invloed naar onze omgeving uit. Deze rug is ons land de afgelopen nacht met opklaringen gepas seerd. Qp het oostelijk, deel van de oceaan is al weer een volgende depressie op weg naar het zee gebied ten noorden van Schot land. Het bijbehorende front zal in de loop van vandaag het Noordzeegebied bereiken. Dan gaat de zuidwestelijke wind in ons land toenemen tot matig of krachtig en komt er meer be wolking. Het zal echter op de meeste plaatsen droog weer blijven. In de temperaturen zal weinig verandering komen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Op de meeste plaatsen droog Vooral aanvankelijk opklarin gen, later toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke, later ma tige of krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur VRIJDAG 18 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.13 2.27 Terneuzen 2.48 3.02 Hans weert 3.28 3.42 Walsoorden 3.38 3.52 ZATERDAG 19 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.43 2.57 Terneuzen 3.18 3.33 Hansweert 3.58 4.12 Walsoorden 4.08 4.22

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1