De loonpolitiek ONTDEK VANDAAG NOG HET VERSCHIL TUSSEN SOEP ETEN EN... SOEP GENIETEN r Binnenlands nieuws >r Eric de Noorman - De eerloze krijg fê Don9erdag 17 oktober 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 VERHOGING A.O.W.-UITKERING tot ambassades. HONDERDJARIGEN IN NEDERLAND DE STERFTE AAN LONGKANKER IN UTRECHT f Mi! California soep is j Moeders teste soep' DE BELGISCHE INVOER VAN MELKPRODUCTEN Noord-Ierse steden bij de „Unie van Oranjesteden"? KENIA In het gebouw van de Sociaal- Economische Raad in Den Haag is gisterochtend de commissie Ontwikkeling Nationale Econo mie van de S. E. R. bijeengeko men om zièh te buigen over de resultaten die een werkgroep, onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. Kessler, heeft gehad bij het voorbereiden van het halfjaarlijkse economische rap port dat de S. E. R. aan de re gering moet uitbrengen. De commissie is tot gistermid dag ongeveer half drie in ver gadering bijeen geweest. Het is niet de bedoeling dat zij weer zal vergaderen over de zaak die haar gisteren heeft beziggehou den. Het ziet ernaar uit dat de be vindingen van de commissie niet in de vergadering van de S. E. R. van vrijdag 25 oktober a.s. aan de orde zullen komen, zoals eerst de bedoeling was. Dit zou er op kunnen duiden dat het voorbereiden en uitwerken van het ontwerp-rapport, zoals dat aan de raad pleegt te worden voorgelegd, meer tijd in beslag zal nemen dan was voorzien. Niet onwaarschijnlijk is, dat de raad voor de bespreking van dit ontwerprapport op een voor hem heel ongebruikelijke dag bijeen zal komen, vermoedelijk op dinsdag 5 november. Naar verluidt heeft de door een werkgroep voorbereide ana lyse van de economische toe stand in de vergadering van de commissie O.N.E. wel enige kri tiek ondervonden. De analyse zal nu door een daartoe ge vormde redactiecommissie her schreven worden. De bedoeling is, dat zij dan in de plenaire ver gadering van de S. E. R., op 5 november a.s. besproken wordt. Dan zal inmiddels meer bekend zijn over de resultaten van het overleg tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van den Arbeid, dat, zoals bekend, vrijdag a.s. zal worden voortge zet. Bij een vorige gelegenheid heeft de commissie O. N. E. aan haar analyse ook een sugggestie toegevoegd omtrent het door de S. E. R. te geven advies betref fende de mogelijkheden op loon- gebied in het komende halfjaar. Dat onderdeel van het werk der commissie is nu door het,over leg in de Stichting van den Ar beid doorkruist; deze keer zal de S. E. R. het loon-advies moe ten opstellen zonder een sugges tie van de commissie O. N. E. als uitgangspunt. C ommissievergadering Tweede Kamer Wellicht nog met ingang van 1 Januari 1965 zal het ouderdoms pensioen, de huidige A.O.W.-uit- kering, worden verhoogd tot het niveau van het sociaal minimum. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft dit woensdag middag meegedeeld bij de behan deling vari de begroting 1964 van diens département in de openba re commissievergadering. Bij de bespreking van deze be groting was vanuit de commis sie algemeen aangedrongen op een snelle verhoging van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen. De bewindsman, die stelde het terzake door de S.E.R. nog uit te brengen advies te willen afwach ten, deelde mee, dat het verho gen van deze uitkeringen zich zowel legislatief als technisch snel laat realiseren. Het was met name de heer J- G. Suurhoff (lid van de Partij van de Arbeid) die een snelle op trekking van de thans geldende A.O.W.-uitkering had bepleit. „Vang de vis die vlak voor de wal ligt," zo had hij betoogd. Bij de problematiek van de A.O.W. betrok de heer Berger (P.v.d.A.) de toekomstige moge lijkheid voor 65-jarigen om door te werken onder toekenning van een hogere, uitgestelde uitke ring. Juist nu de economie op het kookpunt staat vond deze afge vaardigde de economische bena dering van dit vraagstuk slecht en de psygologische benadering nog slechter. Minister Veldkamp wilde op die opmerkingen niet reageren. Zijns inziens moet eerst de S.E.R. maar eens zeggen, hoe deze vork even tueel aan de steel kan worden gestoken. Uit de commissie kwam van enige kanten de opmerking, dat de minister met zijn mededeling over verhoging van de A.O.W. de adviesaanvrage aan de S.E.R. over prioriteiten op sociaal ter rein in wezen doorbroken zou hebben. Voorts wer'd gevraagd of een verhoging per 1 januari 1965 uit premies, dan wel uit de algeme ne middelen of uit beide zou moe ten komen. De minister vond, dat zijn A.O.W.-streefdatum het wérk van de S.E.R. allerminst zal door kruisen met name niet t.o.v. een sociaal minimum. Een beoorde ling van de financiering van de verhoging vond hij niet relevant. Hij verklaarde, dat de A.O.W.- verhoging tot een nog te bepalèn sociaal minimum niet per 1 ja nuari 1964 te verwezenlijken is. Hij weigerde een suggestie van de heer De Jager (C.P.N.) in overweging te nemen om uitke ringen ineens te doen of voor schotten in 1964 op de in 1964 uit te keren A.O.W. te geven, onder de opmerking, dat met lapmidde len geen goede oudedagsvoorzie ning wordt geschapen. NEDERLANDS-LAOTIAANS BETREKKINGEN De regering van het Konink rijk der Nederlanden en de rege ring van het koninkrijk Laos hebben In gemeenschappelijk overleg besloten hun wederzijds gezantschappen resp. in Bang kok en Londen te verheffen Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal inwoners van honderd jaar en ouder in ons land in totaal 86, waarvan 32 mannen en 54 vrouwen. Van hen waren 45 (23 mannen en 22 vrouwen) 100 jaar, 23 (6—17) 101 jaar, 11 (2—9) 102 jaar, 4 (1—3) 103 jaar, terwijl voorts 2 vrouwen 104 jaar waren en 1 vrouw 107 jaar. Blijkens deze cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn onder de alleroudsten de vrouwen sterk in de meerder heid. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de 107- jarige vrouw in 1958 op 103-jari- ge leeftijd uit Indonesië naar Nederland is gekomen en voor zover na te gaan in de migratie geschiedenis cfe oudste immi grante is geweest. Inmiddels is zij in april j.l. overleden. Een vrouw van 105 jaar, woonachtig in de provincie Groningen, is sindsdien de oudste inwoonster van ons land. Van de 86 honderdjarigen woonden per 1 januari 1963 24 in Zuid-Holland, 15 in Noord- Holland, 10 in Friesland en 10 in Gelderland. Drenthe en Limburg telden geen honderdjarigen on der de bevolking. Naar verhou ding woont het grootste aantal honderdjarigen in Friesland. Tot 195o blijken de jaarlijkse aantallen honderdjarigen zich op een vrij constant niveau te heb ben bewogen, behoudens duide lijke dalingen in perioden met ongunstige levensomstandigheden (beide wereldoorlogen en daarop aansluitende jaren). Omstreeks 1950 valt een stijging waar te nemen, welke zich tot op heden heeft voortgezet. In de periode 19001962 zijn in Nederland in totaal 950 per sonen van 100 jaar en ouder overleden, waarvan 349 mannen en 601 vrouwen. De reeds eerder vermelde superioriteit der vrou wen in dit opzicht is dus evident. De in de beschouwde periode oudste overledene is een vrouw geweest, een inwoonster van Eibergen, overleden in 1959 in de leeftijd van 110 jaar en 5 dagen. Van de genoemde 950 overlede nen was ruim 8 pet. ongehuwd, 2 pet. nog gehuwd en ruim, 89 pet. in weduwstaat, terwijl 3 hon derdjarigen gescheiden van echt waren. Het aantal agrariërs onder de overleden honderdjarige mannen was opvallend groot. In antwoord op schriftelijke vragen van een drietal raads leden hebben Burgemeester en Wethouders van Utrecht enkele mededelingen gedaan over de longkankersterfte in deze stad. In 1962 stierven in Utrecht 82 mannen en 6 vrouwen aan long kanker. Voor de mannen kwam dit neer op 64,3 per 100.000 en voor de vrouwen op 4.54. In de leeftijdsgroep van 45 jaar en ouder liggen de gemiddelden echter op 221,9 en voor de vrouwen op 14,2 per 100.000. Bij de vrouwen deed zich geen enkel geval van longkanker sterfte voor in de groep jonger dan 45 jaar, bij de mannen slechts twee. Het relatief groot ste aantal sterfgevallen bij de mannen werd geregistreerd in de leeftijdsgroepen 60 tot 74 en 75 tot 84 jaar, namelijk 48 en 11, hetgeen resp. neerkomt op 385,77 en 387,12 per 100.000 mannen van die leeftijd. Opvallend is dat dr. L. Meinstra in zijn ar tikel over longkankersterfte in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde concludeert, dat in de periode 1956/1960 in de stad Utrecht gemiddeld 202 per 100.000 mannen van 45 jaar en ouder aan longkanker overleden. Dit gemiddelde was in 1962 dus met 19,9 per 100.000 gestegen. Het college van B. en W. zegt in zijn antwoord, dat het niet overweegt, een nader onder zoek naar dit verschijnsel te la ten instellen, omdat de gemeen te niet over het daarvoor be nodigde apparaat beschikt. .Bo vendien wordt de kankerbestrij ding reeds gecoördineerd aange pakt, waardoor, volgens B. en W., zowel aan de behandeling als aan het wetenschappelijke speurwerk permanent aandacht wordt besteed. B. en W. vestigen er voorts de aandacht op, dat zii gaarne be reid zijn, mee te werken aan het geven van voorlichting over roken aan de jeugd. Het college heeft aan de ge meentelijke commissie voor de milieu-hygiëne gevraagd, of het in verband met de toenemende sterfte aan longkanker aanbe veling verdient, een meer uitge breid onderzoek in te stellen naar de verontreiniging van de lucht in Utrecht door industrie, huisbrand en gemotoriseerd ver keer of dat beter de resultaten van onderzoekingen elders kun nen worden afgewacht. W:, DE HAVEN VAN ROTTERDAM In de eerste negen maanden van 1963 zijn 19.447 zeeschepen de haven van Rotterdam bin nengelopen; 13 minder dan in dezelfde periode van 1962. Hun gezamenlijk netto-register-ton- nage (49,4 miljoen) overtrof echter dat van vorig jaar (48,1 miljoen). De cijfers voor de maand sep tember waren: 2167 schepen en 5,8 min n.r.t. in 1963, tegen 2133 schepen en 5,6 min n.r.t. vorig jaar. VOOR DE RECHTER Naaldhakjes zijn thans in de zittingszaal van de rechtbank te Groningen taboe. Deze zaal is door de Rijksgebouwendienst in de afgelopen maanden grondig gerestaureerd en onder meer van een parketvloer voorzien. Deze blijkt niet bestand tegen de naaldhakken van de vrouwelijke verdachten en getuigen. Er zit ten nu reeds gaten in het par ket. De griffier heeft zich nu in een schrijven tot de gerechtsdeur waarders gericht, waarin hun wordt verzocht „er op toe te zien dat de dames voorzien van het schoeisel met dergelijke hakjes, alvorens de zittingszaal te betre den hare schoenen even uittrek ken. Deze maatregel ging woens dagmorgen in. Een getuige in een beledigingszaak liet haar ranke schoentjes bij de deur staan en kwam op kousevoeten haar ver klaring onder ede afleggen. OMLEGGING ZEVENBERGEN Het advies aan het vrachtver keer, geen gebruik tè maken van rijksweg 17 (Roosendaal Pelikaan) maar over Breda om te rijden, vervalt dinsdag 22 ok tober omstreeks 11.00 uur. Dan zal namelijk de omlegging om Er is een vlaggetje op ieder i California-product \vUn s\ voor Prachdge 1 H l I 1 geschenken h De commissie van de E.E.G. heeft besloten haar geschillen met het koninkrijk België en het groothertogdom Luxemburg be treffende de invoering, na 1 januari 1958, van een speciaal recht dat geheven wordt bij de afgifte van invoervergunningen voor bepaalde melkprodukten, namelijk melkpoeder geconden seerde melk met suiker in blik, harde en half harde kaas, gesmol ten kaas, blauwgeaderde kaas en zachte kaas, voor het hof van Justitie te brengen. De in feite door de B.L.E.U. geheven bedragen hebben ver anderingen ondergaan; momen teel belopen zij b.v. Bfr. 1 per kg voor Emmenthaler kaas en har de of halfharde kaas en Bfr. 7,25 voor gesmolten kaas, terwijl zij voor Glariskaas tot nihil zijn verlaagd. Voor melk in vaste vorm wordt de heffing berekend op basis van het gehalte aan melksuiker; zij bedraagt b.v. Bfr. 16 voor 1 procent melksuiker in 100 kg volle melk in vaste vorm zonder suiker. De commissie is van mening dat het in het onderhavige .^eval gaat om de invoering in strijd met artikel 12 van het verdrag, van heffingen van gelijke wer king als invoerrechten. Bij het beoordelen van het ka rakter van de omstreden speciale rechten gaat de commissie uit van de definitie van het begrip „heffing van gelijke werking als een douanerecht", welke voor komt in het arrest van het hof van Justitie d.d. 14 december 1962. Opnieuw Amerikaanse onderofficieren naar Oost-Duitsland uitgeweken Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. is de Amerikaanse onderofficier Frank Barton naar Oost-Duits- land uitgeweken, waar hij om politiek asiel heeft gevraagd. Barton zou. volgens A.D.N., deel hebben uitgemaakt van een in Giessen, in de staat Hessen, ge- legerde- raketbatterij. Kortge leden deserteerde van deze bat terij de soldaat Gary Martzke. Barton was de vijfde Ameri kaanse militair, die in korte tijd naar Oost-Duitsland vluchtte. Zowel van de zijde van Car- rickfergus als van die van Hills borough bestaat belangstelling voor toetreding tot de „Unie-van Oranjesteden", zo meldt de „Bel fast Telegraph". Carrickfergus is de Noord-Ierse stad, waar koning-stadhouder Willem III destijds landde in zijn strijd tegen koning James met het doel de Protestantse inwoners van Ulster godsdienstvrijheid te verschaffen. Op zijn tocht zuid waarts heeft Willem III in Hills borough een nacht doorgebracht. Deze gebeurtenissen uit de ge schiedenis zijn voor het Genoot schap NederlandNoord-Ierland aanleiding geweest toetreding van de beide steden tot de „Unie van Oranjesteden" aan te bevelen. Zoals bekend stelt deze Unie, die thans Breda, Dillenburg, Diest en Orange omvat, zich ten doel de historische banden tussen deze steden en het Huis van Oranje te bewaren en te versterken en een blijvend contact tussen de stadsbesturen en uitwisselingen op alle gebieden tussen de inwo ners der steden te bevorderen. De parlementsleden van de re gerende partij in Kenia, de Afri kaanse Nationale Unie, eisen de onmiddellijke terugtrekking van de Britse troepen uit Kenia, nu het constitutionele probleem niet nader tot een oplossing komt. Dinsdag verzochten de in Nai robi aanwezige ministers de on derhandelingsdelegatie in Londen onder leiding van premier Kenjat- ta de besprekingen af te breken, naar Nairobi terug te keren en zondag de onafhankelijkheid uit te roepen. 84. De eerste pijl die Axe hen nazendt mist en ketst af op de rot sen. Verbeten klauteren de twee Pieten voort, langs de smalle ri chel tot de tweede pijl één van hen onschadelijk maakt. „Sta of je bent er geweest," brult Olaf machteloos zijn zwaard zwaaiend. De tweede Piet houdt aarzelend de pas in en duikt ineen om Axe's dreigende pijl te ont gaanmaar er is op de kale rotswand nergens een plek waar hü zich verstoppen kan en Axe's pijl volgt ieder van zijn bewegin gen. „Kom naar beneden," klinkt Axe's stem afgemeten, „en als je doet wat wij zeggen, spaar ik je leven." De Piet staat roerloos op de ri chel en kijkt peinzend naar de korte dolk in zijn hand. „Dwaas," roept Axe hem toe, „denk je dat het beter is door je eigen hand te sterven, dan om door mijn pijl gedood te worden, wat een armzalige hersens heb je, wil je niet leven?" De Piet staart stom voor zich. „We willen je een paar dingen vragen en zullen, bij Thor, uw leven sparen. Al gaat me dat aan 't hart," brult Olaf er achteraan. „Dat wil zeggen als je antwoord geeft op mijn vragen, hahaha..." „Kom er af," zegt Axe bedaard, en kennelijk heeft de Piet inmid dels bedacht dat het leven toch nog wel wat waarde heeft want, zjj 't aarzelend schuifelt hij langs de steile rolswand naar beneden, „Heb je ooit zulke malle kerels gezien?" gromt Svein. „Sterven moeten we allemaal zogezegd, maar toch liever niet eerder dan strikt nodig is en er is zogezegd niets heldhaftigs aan om halver wege een stuk rots te sterven." „Zo," gromt Olaf, zodra de Piet met gebogen hoofd voor hem staat. „Eén vraagje willen we je even stellen opgeschilderde Hein, waar is mijn lief Ingridje?Eh, ik bedoel, waar is die bende Noorse boeven gebleven?" de bebouwde kom van Zeven bergen worden opengesteld en zal het doorgaande verkeer geen gebruik meer behoeven te ma ken van de nauwe stadsstraten van Zevenbergen. DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND Te Banholt, aan de Belgische grens in Limburg, brandden gis termiddag in een uur tijd drie boerderijen af, waardoor vier gezinnen (met in totaal tien kleine kinderen) dakloos wer den, De boerderijen lagen tegen elkaar aangebouwd. De brand brak uit in de hooi schuur van één der boerderijen. Het vuur sloeg in een minimum van tijd over naar de stallen en vandaar naar de naast gelegen panden. De plaatselijke brandweer werd geassisteerd door de brand weren uit Maastricht en Eijs- den. Nagenoeg al het vee kon worden gered, maar het meeste meubilair ging door vuur of waterschade verloren. In de schuren waren de win tervoorraden reeds opgeslagen. Ook deze werden een prooi der vlammen. De schade bedraagt enkele honderdduizenden guldens. BEDRIJFSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP Dinsdag is.de 42-jarige lasser H. Knip uit Nigtevecht, werk zaam bij het aannemersbedrijf Noordenne N.V., tijdens de bouw van een nieuwe brug over de Where bij Purmerend getroffen door een heibril. De man stortte voorover in de bouwput; met ernstige verwondingen werd hij overgebracht naar het Stadszie kenhuis te Purmerend, waar hij aan zijn verwondingen is be zweken. Het ongeluk is vermoe delijk veroorzaakt doordat een stalen draad, waaraan de heibril ging, doorgesleten was. MOTORRIJDER NA BOTSING OVERLEDEN Doordat de bestuurder v^n eën vrachtauto met aanhanger dins dagavond op de Lage Witsiebaan in Tilburg geen voorrang ver leende aan de 22-jarige J. A. M. de Bruijn uit Loon op Zand, kwam deze met zijn motor in botsing met de aanhanger. De motorrijder, een employé van de Nederlandsche Heide Mij, werd daarbij zó ernstig gewond, dat hij in de nacht van dinidag op woensdag in het St. Elisabeth- ziekenhuis is overleden. CIRCUSARTIEST MAAKTE VAL VAN TIEN METER Tijdens een voorstelling van het Circus Belli i s in Geleen één der artisten van een tien meter hoge draad gevallen, De man, de 34-jarige Duitser S. N., die naar het ziekenhuis in Sit- tard werd overgebracht, bleek al leen een voet op diverse plaat sen te hebben gebroken. De artiest maakte deel uit van een groep balanceeracrobaten uit Buenos Aires. Hij fietste in de nok van de tent over de draad, toen zijn balanceerstok in het draad van de verlichting ver strikt raakte. De man verloor zijn evenwicht en stortte naar bene den, voor de ogen van kinderen en bejaarden, die op dat moment de circustent vulden.. TUSSEN 2 VRACHTWAGENS BEKNELD GERAAKT De 38-jarige heer P. J. B., al gemeen verkoper bij de Holland se Vleescombinatie GrootBooy, is dinsdagmiddag op het terrein van het slachthuis te Alkmaar bekneld geraakt tussen twee vrachtwagens. Ernstig gewond werd hij naar .het St. Elisabeth ziekenhuis vervoerd waar hij later is overjeden. DUITSER OVERBOORD GERAAKT Op twee mijl ten noorden van Ameland is woensdagmorgen vroeg van het Duitse vissersvaar tuig „Gertrud" (194 brt.) uit Leer een man overboord geraakt. Aan het opsporingswerk van de ver miste, dat geen resultaat heeft opgeleverd, heeft ook een mari nevliegtuig van de basis Valken burg deelgenomen. ENGELSE MOEDER EN ZOON IN VRIJHEID GESTELD De Engelse dame en haar zoon, die vrijdagochtend 11 oktober door de Amsterdamse politie werden aangehouden, zijn dins dagmiddag op vrije voeten ge steld. Zij gaven te kennen zo snel mogelijk het land te zullen ver laten. Naar de politie aanneemt zijn zij per vliegtuig via Tokio naar Sydney vertrokken. Bij hun aanhouding waren zij in het be zit van de tickets voor deze reis. De reden van hun aanhouding was gelegen in de merkwaardige omstandigheden, dat zij donder dagmiddag op het kantoor van de Twentsche Bank in de Spuistraat te Amsterdam 100 splinternieuwe bankbiljetten van vijf pond ster ling aanboden ter telegrafische overmaking naar Sydney (Aus tralië) en, na een woordenwisse ling met de kassier over de koers, het gebouw weer verlie ten. Toen de Amsterdamse politie dinsdagmiddag van Scotland Yard vernam dat de vijf ponds biljetten niet in verband konden worden gebracht met de overval op de posttrein en voorts noch in Londen noch in Amsterdam is gebleken dat de biljetten van diefstal afkomstig zijn, heeft zij het onderzoek afgesloten en moe der en zoon hun vrijheid her geven.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3