Het Koninklijk bezoek aan Thailand Brits legerconvooi tegengehouden Prof. Ludwig Erhard tot Westduitse bondskanselier benoemd Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig De gevechten aan de Algerijns-Marokkaanse grens HET WEER HOOGWATER ZOf'- en MAANSTANDEN DONDERDAG 17 OKTOBER 196S 19e Jaargang No 6052 KRITIEK OP KENNEDY Chinees-Russische overeenstemming Het mijnongeluk in Zuid-Afrika Minister Van Aartsen roept op tot bezinning op de verkeersonveiligheid Overval in Caracas AMERIKA ONTKENT ALGERIJNSE BEWERING FWtnRering bij abonnement: Terneuzen Mrecteur-Hoofdreflaeteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In de majestueuze aula van de Thammasat universiteit van Bangkok heeft Koningin Juliana woensdag het ere-doctoraat in de politieke wetenschappen ontvan gen. Geflankeerd door Prins Bernhard en Prinses Beatrix zat zij op het podium, waar gister avond sierlijke Thaise meisjes klassieke d- van Thailand voor het Koninklijk gezelschap vertoonden. „Hare Majesteit Koningin Ju liana van Nederland is een groot monarch", zo zei de. rector vóór hij haar de bul overreikte. „Zij heeft altjjd het landsbelang boven dat van haar zelf gesteld. Op het gebied van buitenlandse betrek kingen heeft zij veel bijgedra gen tot verbetering van de ver standhouding, ook dank zij haar bezoeken aan vreemde landen." Voor een microfoon staande, gehuld in de zwarte toga met drie vierkante stukjes wit bont, die haar nog extra statigheid schonk, dankte onze Vorstin voor de haar verleende eer. Helder en rustig weerklonk haar stem in het Engels door de grote zaal, ge heel gevuld met studenten, waar van de universiteit er liefst 10.000 telt. „Wij zullen de handen ineen moeten slaan willen wij op deze aarde voldoende ruimte blijven behouden," zo sprak zij in haar rede. „Er is nog slechts plaats voor een beperkte groei der mensheid. Het moment is geko men waarop we ons moeten rea liseren dat niemand meer aan spraak mag maken op ongelimi teerde ruimte. We moeten met overleg te werk gaan, met begrip voor eikaars noden. Spoedig zal de aarde zo dicht bezet zijn dat de uiterste capaciteit bereikt wordt. Samen zullen we naar een oplossing moeten zoeken om de blijkbaar onuitputtelijke rijk- Ex-president Eisenhower 73 jaar De vroegere Amerikaanse presi dent Dwight D. Eisenhower en zijn echtgenote Mamie, gefoto grafeerd op hun boerderij te Gettysburg, ter gelegenheid van ie 73e verjaardag van de oud president. Het echtpaar leidt een rustig leven gelijk duizenden Amerikaanse staatsburgers van hun leeftijd. dom van de aarde zo aan te wen den dat er ruimte geschapen kan worden voor de komende miljar den mensen". Deze tweede dag van het staats bezoek aan Thailand was begon nen met een receptie in het Grand Palace, waar onze Konin gin de Thaise premier en de mi nisterraad ontving. Dezen waren niet met lege handen gekomen. Zij boden de Koningin een gou den toiletgarnituur aan, de Prins een koperen gong (opgehangen aan de naar elkaar buigende slagtanden van een olifant) en Prinses Beatrix 'n gouden avond, tasje. Alle leden van het gevolg, alsook minister Luns, kregen een grote zilveren, fraai bewerkte sigarettendoos. Gistermiddag om 3 uur, toen het in Nederland dus pas 9 uur 's ochtends was, keek zij opgeto gen naar een schouwspel, dat zelfs voor Bangkok iets nieuws was: races in de slanke, hoogge- spitste barken van Thailand, die doen denken aan grote Vene- tiaanse gondels en die geroeid werden door tientallen in felge kleurde blouses gestoken jonge meisjes. Ook de koninklijke met goud vergulde bark „De gouden zwaan", voortgeroeid door 54 in rode tenues gestoken mannen, kwam op de Cbao Phya rivier statig voorbij glijden. De bootraces, die speciaal voor de Koninklijke gasten waren ge organiseerd door de Thaise mi nister van Binnenlandse Zaken en de koninklijke marine van Thailand, duurden anderhalf uur. Het hoge Nederlandse gezelschap en het Thaise Vorstenpaar sloe gen het bonte schouwspel vanaf de „koninklijke steiger", vlak achter het koninklijk paleis, gade. Aan het slot van de wedstrijden stelden de deelnemers, gekleed in de traditionele kostuums van de verschillende provincies, zich vóór de koninklijke tribune op en reikte Koningin Juliana onder groot enthousiasme prijzen uit aan de zes winnaars. Om 17.30 uur plaatselijke tijd hielden de Thaise premier, Sarit Thanarat, en zijn echtgenote een receptie in het regeringspaleis ter ere van de Koninklijke gas ten. Woensdagavond woonden Ko ningin, Prins en Prinses en hun gevolg in de aula van de Tham- masat-universiteit, waar Konin gin Juliana 's morgens het ere doctoraat in de politieke weten schappen had ontvangen, een uit voering van klassieke Thai-dan- sen bij, waaraan zestig studenten van de universiteit van schone kunsten van Bangkok medewer king verleenden. Dertig meisjes in kleurige kostuums knielden na afloop op het toneel en wierpen bij wijze van offerande rijst in twee enorme gouden schalen on der het zingen van heilwensen voor Koningin Juliana en haar gezin. Een Brits militair transport is woensdagmorgen op de snelver- keersweg naar Berlijn, bij de contrölepost Babelsberg, door Russische militairen tegengehou den. Het convooi, bestaande uit negen voertuigen en 28 militai ren, kwam uit West-Berlijn en was op weg naar West-Duitsland. Het kreeg woensdagochtend om kwart vóór zeven geen toestem ming zijn tocht voort te zetten. Naar verluidt is het incident, evenals vorige week bij Ameri kaanse transporten het geval was, een gevolg van verschil van mening over de gang van zaken bij de contröle aan de Russische grenspost. Van Algerijnse regeringszijde is meegedeeld, dat de gevechten tussen Algerijnse en Marokkaan se troepen in het betwiste grens gebied in de Sahara voortduren. Vele Marokkanen zouden gesneu veld en gevangen genomen zijn, terwijl de Algerijnse verliezen tot dusver één dode zouden be dragen. De autoriteiten in Colomb Be- char, 300 km ten noordoosten van het strijdtoneel bij de grens posten Hassi Beida en Tinjoub, hebben een passagiersvliegtuig, dat uit Algiers was aangekomen, voor het vervoer van troepen ge vorderd. Uit geheel Algerië zijn berich ten binnengekomen over de aan melding voor het leger van jon ge Algerijnen en oudgedienden uit de guerilla-oorlog tegen de Fransen. Officieren in Algiers noemden dit een algemene mobi lisatie. Ingeschreven werden mannen tot 35 jaar van wie de oud-strijders onmiddellijk tot de strijdkrachten konden toetreden, terwijl de anderen tot nader or der naar huis gezonden werden. Ook enkele vrouwen met gue- rilla-ervaring werden aangewor ven. Afgezanten van president Ben Bella van Algerië zijn, na ver slag uitgebracht te hebben, weer in Marrakesj aangekomen voor besprekingen met Marokkaanse functionarissen. Het Algerijnse ministerie van Defensie heeft met klem tegen gesproken, dat Algerijnse mili taire vliegtuigen Marokkaanse dorpen hebben gebombardeerd, zoals de Marokkaanse minister van Voorlichting woensdagmid dag had bekend gemaakt. Generaal Franco van Spanje en de Soendanese president heb ben een beroep gedaan op presi dent Ben Bella en koning Hassan om hun geschillen op vreedzame wijze te regelen. President Ab- boud heeft bovendien zijn goede diensten aangeboden. Zowel Marokko als Algerije zeggen, dat zij in het bezit zijn van de grensposten Hassi Beida en Tinjoub en beide zijden ver klaren, dat de tegenstander zware verliezen heeft geleden. Volgens een Britse woordvoer der eisten de Russen voor hét eerst dat de militairen hun voer tuigen zouden verlaten teneinde een telling mogelijk te maken. Dit werd geweigerd omdat de Britten zulks, in strijd achten met de traditionele gang van zaken. Een tweede Brits convooi, dat woensdagochtend uit West-Ber lijn zou vertrekken, is niet op weg gegaan. De Britse militaire comman dant in Berlijn, generaal Darling, heeft bij de Russen geprotesteerd. De Russen bleken voor het eerst het aantal voertuigen en niet het aantal militairen als maatstaf voor een telling van de mensen aan te nemen. Woensdagmiddag kwamen de drie geallieerde commandanten in Berlijn voor overleg bijeen. Brits convooi zette tocht voort. Een Britse woordvoerder in Berlijn "heeft woensdagmiddag medegedeeld, dat het Britse kon vooi dat woensdagmorgen op de snelverkeersweg naar Berlijn bij de controlepost Babelsberg door Russische militairen werd tegen gehouden, gistermiddag zijn tocht heeft voortgezet. Na een oponthoud van tien uur werd het militaire transport door de Russen vrijgegeven. De woordvoerder zei nog, dat het convooi vanzelfsprekend op onze voorwaarden werd vrijge laten. De Britse minister van Buiten landse Zaken, lord Home, heeft woensdagmiddag de Russische ambassadeur bij zich ontboden en deze gewezen op het „belang van het nemen van maatregelen om dergelijke incidenten in de toe komst te vermijden". De minister ontbood de ambas sadeur kort na de ontvangst van de eerste berichten over het tegenhouden van het konvooi. Het onderhoud had plaats nadat het weer door de Russen was vrijgegeven. Een tweede konvooi, dat de Britten van West-Berlijn naar West-Duitsland wilden sturen, is van de contrölepost Dreilinden naar zijn kazerne in West-Ber lijn teruggekeerd. Een Britse woordvoerder zei dat het zenden van het tweede konvooi niet nodig was, nu het eerste konvooi op de Britse voorwaarden was doorgelaten. Met het oog op het incident met het eerste konvooi is een oefening van Britse militairen bij de Westduitse plaats Soltau, die tien- dagen zou duren, met een dag bekort. Ongeveer 600 mili tairen van het Britse brigade hoofdkwartier in West-Berlijn zullen donderdag naar hun stand plaats terugkeren. De leider van de Algerijnse onderhandelaars in Marrakesj heeft gezegd, dat er hoegenaamd geen'sprake van is, dat er thans over een grensregeling gespro ken wordt. Maar van Marok kaanse zijde wordt de mogelijk heid. dat de grenskwestie wordt besproken niet uitgesloten, mits er een bestand aan voorafgaat. De Ghanese minister van Bui tenlandse Zaken is uit Londen vertrokken naar Marokko en AL gerië met een bemiddelingsop dracht van president Nkroema van Ghana. De voorzitter van het Ameri kaanse republikeinse nationale comité, William E. Miller, heeft dinsdagavond op een diner ter gelegenheid van de 73ste ver jaardag van oud-president Eisen, hower kritiek geuit op de manier waarop president Kennedy en zijn echtgenote in het Witte Huis partijtjes geven. In de dagen van het echtpaar Eisenhower werd de waardigheid hoog gehouden en was er respect voor het hoogste ambt in het land. zei hij. Van 1953 tot 1961 werd het Witte Huis niet onveilig gemaakt door types van het soort Sinatra, werd er in de historische oostelijke bal zaal niet getwist en waren er geen wilde dwaze zwembadpar tijtjes, die het hele land met ver bijstering slaan of feesten in het buitenland, die een hele nacht voortduren. Onder Kennedy „is het vertrouwen van onze bond genoten in de oordeelkundigheid en de volharding van onze leiding verdwenen". Tijdens de regering van Eisenhower behoefde het Amerikaanse volk nooit bevreesd te zijn voor geheime overeenkom sten, particuliere afspraken en geheime verstandhouding met het Kremlin, alius Miller. Volgens een bericht van het Chinese persbureau Nieuw-Chi- na is tussen China en de Sow- jet-Unie overeenstemming be reikt over het doorgaand goe derenvervoer per trein tussen beide landen. De besprekingen hierover werden van 5 tot 15 ok tober gevoerd in Harbin. Na dere bijzonderheden werden niet bekendgemaakt. Professor Ludwig Erhard Is woensdagmorgen met steun van 279 C.D.U.- en F.D.P.-afgevaar- digden in de Westduitse Bonds dag tot kanselier van de bonds republiek gekozen. De socialisten stemden tegen de kandidatuur van de 66-jarige Christen-Democraat. De stemverdeling was: 279 vóór; 180 tegen, 24 onthoudingen en 1 ongeldig. De Bondsdag telt 499 leden. Bij de stemming waren vijftien afgevaardigden niet aanwezig. De Christen-Democraten hebben 241 afgevaardigden in het par lement, de Liberalen (F.D.P.) 67 en de Socialisten (S.P.D.), die in de oppositie zijn, 190. Uit het resultaat van de stem ming blijkt wel, dat minstens 14 afgevaardigen van de coalitie partijen zich van stemming ont houden hebben. De ongeldige stem was van de socialistische afgevaardigde P. Jacobs, die later aan de journa listen vertelde dat hij vóór dr. Adenauer had gestemd omdat hij zijn stem niet aan Erhard wilde geven. Maar volgens de proce- dure-regels kan alleen een stem vóór of tegen de door de bonds president gestelde kandidaat in dit geval Erhard worden uitgebracht. Dr. Adenauer, die zelfs in de laatste week van zijn kanselier schap duidelijk vermeden had de naam van dr Erhard te noemen, Kernstopverdrag door V.N. geratificeerd Het beperkte kernstopverdrag is nu ook door de Verenigde Na ties geratificeerd. Op deze foto zien we hoe secretaris-generaal Oe Thant zijn handtekening zet onder het verdrag, terwijl (v.l. n.r.) de Amerikaan Stevenson, de Rus Federenko en de Brit Dean toezien. Bij de ontploffing die zich dins dag in een goudmijn nabij de Zuidafrikaanse plaats Boksburg voordeed, zijn volgens de mijn- directie zeven mijnwerkers om het leven gekomen. Eén man wordt nog vermist. Er zouden dertig gewonden zijn. nadat hij in het verleden reeds te kennen had gegeven dr. Erhard niet bepaald de meest geschikte opvolger te achten, gedroeg zich toen Erhard zonder stemverhef fing verklaard had zijn verkiezing te aanvaarden, zeer vormelijk. Hij applaudiseerde even met de coa litie-afgevaardigden mee, maar hield als één der eersten ermee op. Toen Erhard daarna door dege nen die hem geluk kwamen wen sen werd omringd, bleef Adenau er eerst terzijde met een ander staan praten en ging toen pas zijn glimlachende opvolger de hand drukken. Vanwege de gelijkmoedigheid waarmee prof. Erhard over het algemeen de straffe en soms Een beeld van de nieuwe West duitse bondskanselier prof. Ludwig' Erhard. We zien hem hier links op de foto tijdens 'n kabinetszitting, geflankeerd door zijn voorganger, dr. Kon rad Adenauer (rechts). hooghartige behandeling van de kant van dr. Adenauer heeft ver dragen, heeft men hem wel „het gummi leeuwtje" genoemd. De nieuwe bondskanselier Lud wig Erhard heeft gistermiddag in de Bondsdag de eed op de grond wet afgelegd. (Adv.) N Alléén Liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het -s originele Liebig recept. Voor een heerlijke, - goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbel tablet. LIEBIG PRODUCTEN héérlijk voor de fijne keuken Een bende van 5 mannen en 2 vrouwen van het „nationale be vrijdingsfront" heeft dinsdagmor gen een overval gepleegd op een kantoor van de „Alliantie voor de vooruitgang" in een zuidelijke voorstad van Caracas. Zij hiel den 't personeel in bedwang met pistolen, verfden op de kantoor muren het embleem van de orga nisatie, vernielden kantoormachi nes en meubilair, staken het ar chief in brand en ontkwamen met een buit in geld van onge veer 4000 dollar. Het kantoor, waarop de terroristen het gemunt hadden, is een regerings-instel- ling, die leningen voor huizen en boerderijen financiert met be hulp van fondsen van de „Al liantie", Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag een bericht tegengespro ken van radio-Algiers, waarin was gezegd dat de Amerikanen hadden geholpen met het vervoer van Marokkaanse troepen naar het strijdtonel in het Algerijns- Marokkaanse grensgebied. Amb tenaren van het ministerie heb ben gezegd, dat er vorige week uit Marokko wel „aanduidingen" waren gekomen, dat dit land gaarne Amerikaanse hulp bij troepenvervoer voor onbekende doeleinden zou ontvangen. De Verenigde Staten hebben echter volgens deze ambtenaren de in formele Marokkaanse verzoeken terstond van de hand gewezen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, heeft gisteravond in een toe spraak voor radio en televisie ter gelegenheid van de dag van de nationale bezinning op de ver keersveiligheid, de maatregelen opgesomd, die de regering denkt te nemen ter bevordering van de verkeersveiligheid. In dit ver band noemde de bewindsman een net van zo veilig mogelijke auto snelwegen, dat zoveel mogelijk tegemoet komt aan de toenemen de eisen van het snel groeiende wegverkeer. Bij de aanleg van nieuwe auto snelwegen zal worden getracht de middenberm zo bre.ed moge lijk te maken. Kruisingen a ni veau, die bij grote wegen voor aanvaardbaar zijn zullen zoveel doorgaand verkeer in wezen on aanvaardbaar zijn, zullen zoveel mogelijk worden vermeden. De aanpassing van de bestaande wegen zal veel zorg vereisen en veel moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, vooral voor modernisering van' kruispunten of wegaansluitingen. De minister herhaalde nog eens dat de druk ste wegen met gescheiden rij baan geleidelijk van een midden bermbeveiliging zullen worden voorzien. Op wegen, die meer dan 20.000 auto's oer dag moeten verwer ken, is hiermee reeds een begin gemaakt. Od daarvoor in aan merking komende weggedeelten wil de bewindsman een maxi mumsnelheid invoeren, zoals reeds on een aantal wen^edeel- ten met succes is gebeurd. Mede door het vele voorberei dende werk van prof. A. D. Be- 'infante zullen op vrij korte ter mijn de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement ge heel worden herzien, zodat de wetgeving op dit punt voor de weggebruiker begrijpelijker en overzichteliiker zal ziin. Tenslotte wees mr. Van Aartsen nog op het belang van het verkeerson- derwijs op de scholen. Hij was echter van oordeel dat vergro ting van de verkeersveiligheid voor het grootste deel afhanke lijk is van het gedrag van de weggebruikers. De minister be sloot met een opwekking, zich als deelnemer aan het verkeer steeds bewust te zijn van de gro te verantwoordelijkheid jegens anderen en jegens zichzelf. DEZELFDE TEMPERATUREN Het. K. N. M. I. deelt mede: Woensdagavond bevond zich boven Oost-Engeland een oud front, dat ook in het noorden van ons land enige regen bracht. In.de loop van vandaag.ver plaatst dit front, vermoedelijk in betekenis afnemend, zich lang zaam naar het oosten, terwijl een nieuwe storing overde Oceaan naar Schotland koerst. Bij ons zaleen en airder ten-, gevolge hebben, dat er op vele plaatsen tijdelijk veel bewolking; zal zijn, met in 9e noordelijke helft hier en daar enige regen; maar dat er ook ertltele opklarin gen zullen voorkomen. De wind. die aanvankelijk zwak tot matig blijft, wordt latei- matig tot krachtig uit het zuid westen. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Meer wind Zwaar bewolkt met hier en daar enige regen; elders ook enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, later ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. DONDERDAG 17 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 1.42 1.56 Terneuzen 2.17 2.31 Hansweert 2.57 3.11 Walsoorden 3.07 3.21 VRIJDAG J.8 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.13 2.27 Terneuzen 2.48 3.02 Hansweert 3.28 3.42 Walsoorden 3.38 3.52 ZON MAAN op onder op onder Okt. 17 7.06 17.44 6.39 18.12 19 7.10 17.40 8.52 18.51 18 7.08 17.42 7.45 18.31 20 7.11 17.38 9.58 19.14 21 7.13 17.36 11.03 19.42

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1