Uw T.V. - Radio - Bandrecorder of Platenspeler defect Radi° Televisie - Electra BEL OP Reparatie's door eigen dg olie met 24-mige werkdag! Uit de Provincie De loon- en prijspolitiek Eric de Noorman - De eerloze krijg S\*MCC e JL E technische dienst 11 3D"5ö3 Vakkundig - vlug - voordelig Kantongerecht Terneuzen 'Woensdag 16 oktober 1963DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Oranjestraat 2 Zeestraat - AXEL BRIDGE Gerrit de Jonge en Zonen Welvaart, overvloed, hoogcon junctuur, woningbouw, arbeids markt, overwerk, prestatiebelo ning, werken op zaterdag, zwarte lonen, collectieve arbeidsovereen komst, E.E.G., de moeilijkheden van het midden, en kleinbedrijf, versoepeling der prijsbeheersing, grotere samenwerking, ziedaar punten die gistermiddag werden aangeroerd door de voorzitter van de Christelijke Middenstands Bond, de heer H. de Mooij uit Rijnsburg, op een bijeenkomst in Den Haag. Het lag voor de hand dat de voorzitter van de C.M.B. in de huidige omstandigheden meer aandacht schonk aan hetgeen er jn en om de Stichting van de Arbeid gebeurt dan aan dit lus trum van zijn bond. In zijn uitvoerig betoog merk te hij o.m. op dat men. bij alles wat thans op het terrein van lo nen en prijzen wordt overwogen, het algemeen belang moet voor opstellen. Het beleid moet gericht zijn op hetgeen sociaal wenselijk en eco nomisch mogelijk is. Daarbij moet men oppassen voor een sprong in het duister. Men moet zich thans niet geheel en al rich, ten op de praktijk en daarna pas de cijfers gaan bekijken. Niet vergeten mag worden dat tot nog toe geregeerd is bij theorie en cijfers. Het beleid moet gericht blijven op de werkgelegenheid en men moet er voor oppassen dat bij het nemen van maatregelen over enige tijd het vraagstuk van de werkloosheid zich zou gaan aan dienen. Ons land kan niet los van de ontwikkeling van Ionen en prij zen in het buitenland. Nederland zal in zekere zin meemoeten. „Machtig belangrijk" noemde de heer De Mooij het dat werk gevers en werknemers in de stichting begrip hebben voor eikaars moeilijkheden en dat er de wil is om tot een oplossing te komen. Hij bekende dat velen, niet zonder grond, hebben ge vreesd dat het zaterdag in de stichting fout zou lopen en hij voegde er aan toe dat er zuchten van verademing waren toen za terdag bleek dat er een mogelijke basis voor een verder gesprek was. Ook de heer De Mooij merkte op (zoals de heer Roe mers namens de vakcentrales zaterdag j.l. heeft gedaan) dat alle gevaar nog niet voorbij is. In het overleg spreekt het mid den- en kleinbedrijf wel degelijk mee. De heer De Mooij betreurt het dat de middenstandsbonden niet als eenheid optreden, al be grijpt hij het standpunt van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond wel die een loon stijging van maximaal vier pro cent verantwoord acht. De dienstenverlenende sector wordt steeds duurder, nrodukti- viteitsverhoging is daar niet meer mogelijk, het is daar een vraagstuk van kosten. Het prijs beleid zal daarom niet meer in de bestaande vorm kunnen wor den voortgezet, maar het zal ver soepeld moeten worden. Zolang er nog loonbeheersing is, zal er een zekere prijsbeheersing moe ten blijven, maar men moet nu niet voortgaan met langdurige onderhandelingen over de verho ging van b.v. de prijs van een brood met één cent. Een loonsverhoging van acht procent betekent voor de bakker da+ het brood met één cent o£ anderhalve cent in prijs moet worden verhoogd. Een loonsver hoging van tien procent zou het brood anderhalve cent duurder doen zijn. Voor een gezin van vier personen betekent dat. per week hij gebruik van een brood per dag, een dubbeltje in de week meer. Waarom zijn de Katholieke en Christelijke Middenstandbonden meegegaan met de tegenvoor stellen van de werkgevers in de Stichting van de Arbeid? „Om dat wij als leidinggevende perso nen verantwoordelijkheid dragen voor het midden- en kleinbedrijf en voor het Nederlandse volk. Ik geloof niet dat het belang van het Nederlandse volk gediend zou zijn, als de C.M.B. „neezou Zein6het midden- en kleinbedrijf leven sterk de gedachten van de werknemers op de Pinten van meer vrijheid en van differentia- tie per onderneming. In wezen is de C.M.B. het daarmee eens maar men moet daarmee met beginnen in een periode van een overspannen arbeidsmarkt. Hoe eerder de stap op de weg naar meer vrijheid wordt gezet om van de zwarte lonen af te komen, hoe beter. Maar nog al te veel komt men de mening tegen dat het m het «mdden. en klelnfcedriif wel mee valt. Ook in de begroting van het departement van Economische Zaken treft de teneur dat het nog niet zo slecht gaatDe heer De Mooij noemde hier de cijfers die de raad voor het midden- en kleinbedrijf onlangs heeft uitge geven over de inkomens in 1961 Die cijfers geven een heel ander beeld. De C.M.B. is het van harte eens met de wens van de vak centrales op het stuk van een minimum-loon van 100 per week, maar het valt de heer De Mooij steeds weer op dat er zo weinig wordt gedacht om de middenstand. Door het prijsbe leid wordt de grens naar boven voor de middenstand steeds af gegrendeld; men is altijd nog be zig met de zgn. „koude sane ring". De tijd is ver voorbij, al dus de heer De Mooij dat men een trouwpak kocht voor het leven en een ameublement voor het nageslacht. De nieuwe gene ratie kent geen tradities, aan passing van ondernemers is no dig. De heer De Mooij betoogde dat er één centraal trefpunt voor het midden- en kleinbedrijf moet komen. Er zijn drie centrale middenstandsbonden, daarnaast is er nog een middenstandshond. Kan dat zo bliiven? De heer De Mooij betwüfelt het. Verder zijn er drie publiekrechtelijke orga nen. Teveel punten van menings vorming in deze tijd. Hij verwees naar de situatie in de landbouw; de kracht van de boerenorgani- satie is het ene centrale nunt. „Als ieder ziin eigen Frankriik groot wil maken, komt men er niet? Europa lijdt onder de hal- starrigheid van een generaal". Men moet tezamen een begin maken met de organisatorische opbouw van het midden- en kleinbedrijf. (Adv.) N. A. M. past op Wadden unieke methode voor onderzoek zeebodem toe De Nederlandse Aardolie Maat schappij past sinds kort op de Waddenzee1 een nieuwe methode van seismische opsporingen toe, ivelke uniek is in de wereld. Van de twee helikopters van een Amerikaanse chartermaat schappij, die hierbij worden ge bruikt, laat de eerste een meter of tien boven het zee-oppervlak een lading dynamiet vallen, welke even later explodeert, en vangt de tweede, met een kilo meter lange kabel welke over het water sleept en waaraan seismografen zijn verbonden, de veroorzaakte trillingen met een ingewikkelde en verfijnde appa ratuur op. Op deze wijze krijgt men een inzicht in de structuur van de zeebodem en in de mo gelijkheden van een proefbo ring. Foto boven: In de z.g. „schiet- helikopter" wordt de lading klaar gehouden. Onder: De „meet-helikopter" met de niet uitgerolde kabel. beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dusgéén corrosie! Russin vraagt asiel De hofmeesteres van het Rus sische motorschip „Keila" dat in de haven van Hamburg ligt, is maandag van boord gevlucht en heeft om asiel verzocht, zo heeft de politie van Hamburg dinsdag meegedeeld. De Russin, Evdocia Merrusje- wa, zal voorlooig in West-Duits- land mógen blijven hoewel er geen reden voor politiek asiel schijnt te zijn. TERNEUZEN Be bromfietsencontröle. De gemeentepolitie heeft een begin gemaakt met de controle op de bromfietsen. Gedurende de eerste en tweede dag werden 19 processen-verbaal opgemaakt voor het feit dat de remmen niet deug delijk genoeg waren, de banden te ver afgesleten, enz. Een tech nische controle op bijv. de carbu rateur werd nog niet uitgevoerd. Wanneer zou blijken dat door daaraan aangebrachte wijzigin gen de snelheid is opgevoerd, kan inbeslagname volgen, omdat er dan niet meer van een bromfiets kan worden gesproken, maar wel van een motorrijwiel, waarvoor dus een rijbewijs, wegenbelasting- kaart enz. nodig is. BRESKFNS Verkeersongeval Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is het 4-jarig meisje N. Pol derman op de Boulevard door een auto aangereden. Het meisje stak plotseling de weg over. On danks krachtig remmen van de automobilist kon deze niet ver hinderen dat het kind tegen de zijkant van de auto opliep en op straat viel. Dokter Ossewaarde verleende eerste hulp en constateerde bij haar een armbreuk. Hij liet het meisje naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. Zitting van 15 oktober. Overschrijding maximum snelheid. Drie Belgen stonden gistermor gen voor het kantongerecht terecht, omdat zij op 11 augus tus van dit jaar in de Zandstraat te Sas van Gent de maximale rijsnelheid hadden overtreden. Voor het vaststellen hiervan had de rijkspolitie gebruik gemaakt van een Philips elektronische meter. De 39-jarige geneesheer P. S. M. U. te Zelzate ontkende 70 te hebben gereden en was hierin zó hardnekkig, zijn verweer der mate breedsprakerig, dat zijn be rechting heel wat tijd in beslag nam. Hij kreeg van de waarne mend kantonrechter, mr. A. Berkhout, het volle pond, doch toen hij overigens reeds na de uitspraak een verhandeling wilde beginnen over Belgische politie-methoden, stuurde eerst genoemde hem weg met de op merking: „Ja mijnheer, wij heb ben hier nu eenmaal betere ap paratuur dan in België." U. twijfelde sterk aan de be trouwbaarheid van de Philips- meter en had blijkens zijn uit latingen gaarne een technische uiteenzetting van de kantonrech ter over de werking van het ap. paraat vernomen, hoewel zijn niet-afiatende woordenstroom nie mand de kans zou hebben gege ven iets te zeggen, ware het niet, dat de kantonrechter hem zo nu en dan onderbrak met de woor den: „Nu ben ik aan de beurt". Noch de kantonrechter, noch de officier van Justitie, mr. J. L. Andreae, koesterden ook maar de geringste twijfel aan de betrouw baarheid. „Een gatsometer sluit inderdaad een kleine onnauwkeu. righeid niet helemaal uit, doch dit apparaat werkt uiterst minu tieus", zei mr. Berkhout. „Ik zou wensen, dat verdachte evenveel vertrouwen in dit ap paraat (de rechtspraak) had, als ik in de Philips elektronische meter", zuchtte mr. Andreae en eiste /3o boete. „Ik heb absoluut geen vertrou wen" hield de verdachte vol en probeerde het daarna op de weersomstandigheden te gooien, die moesten bewijzen dat de meter tóch te hoog genoteerd had. De kantonrechter vond dat U. (Adv.) HOEK Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt maandag a.s. des namid dags zeven uur bijeen ter behan deling van o.m. de volgende pun ten: Voorstel tot wijziging van de Verordening op de destructie; Verzoek van A. W. Nieuwelink tot aankoop van een stukje grond aan de Molendijk, gelegen nabij zijn woning; Voorstel tot wijziging van: a. het Ambtenarenreglement; b. het Arbeidsovereenkomsten- besluit; c. de Wachtgeldregeling; d. de Uitkeringsverordening; Voorstel van B. en W. om te besluiten, dat een herziening van het plan in onderdelen „Oud Westenrijkpolder" jn voorberei ding is. Rondvraag. 83. Het troepje Noren op het strand is nog gering en de Pieten hadden geen beter moment voor hun aanval kunnen uitzoeken, ten minste met andere tegenstanders dan Olaf de Berenjager en Svein Langtand. De eerste ontsteekt in onstuit bare woede bü de aanblik van de Pieten, die hij, nogal onlogisch, de schuld van alle ellende geeft. En de tweede is ieder gevecht een welkom! Met dezelfde snelheid gaan deze twee geweldenaars, gevolgd dooj; de rest van de Noren, hun aan stormende tegenstanders tegemoet en de botsing schudt de rijen van de Pieten danig dooreen. „Goed zo," buldert Olaf, recht er op in, da's je ware." De Pietenkrijger tegenover hem ondervindt wat dat „ware" te be tekenen heeft. Inmiddels neemt Axe het bevel op zich van de Noren, die tijdens het eerste treffen aan land zijn gekomen. Terwijl de groep Pieten de han den yol heeft om zich de razende Berenjager en de Saksische kamp vechter met zijn kleine bende krij gers van het lijf te houden, wor den ze door de overige Noren, die steeds meer in aantal toene men, snel omsingeld. „Laat er geen één ontsnappen," buldert Olaf, „dan blijft het een verrassing voor de overigen, dat wij er zijn Het gevecht, dat de Pieten met zo'n goede moed begonnen zijn, is voor hen binnen een half uur ver loren en uit de samengedrongen, troep overlevenden komt hier en daar een stem om genadedie echter door de overige Pieten vol verontwaardiging overstemd wordt. Kennelijk vechten ze zich liever dood dan zich over te geven. Maar dat blijkt niet geheel waar te zijn, want plotseling ziet Axe enkele Pieten wegglippen langs een rotsrichel. „Houdt hen," schreeuwt hij, „als ze ontsnappen halen ze versterkin gen." Boog en pijl te voorschijn ruk kend snelt Axe achter de vluchte lingen aan. nu echter wel genoeg college had gegeven en vonniste conform de eis. De volgende verdachte, E. F. C. v. E. te Antwerpen, had blijkbaar van dit spirituele tournooi zóveel opgestoken, dat hij de bij zijn rijden gecontroleerde snelheid van 79 km „sterk overdreven" noemde. „Ach ja, de meter deugt niet", zei de kantonrechter. „U hebt zoeven wèl goed geluisterd." Na de eis van 50 van de of ficier toonde deze verdachte de kantonrechter een in het Frans verschijnend Belgisch dagblad, waaruit hij ten gerieve van de rechtbank een stuk in de Neder landse vertaling had meegebracht Het betrof een overtreding van hetzelfde soort, in Breda gecon stateerd, nauwkeurig beschreven met dialoog tussen overtreder en verbalisant en als triomfantelijke anti-climax een schikkingsbedrag van ƒ10, dit voor het rijden met een snelheid van 62 km. „De Hol landers spotten niet met de ver keersreglementen" besloot het krantenartikel, dat door mr. Berkhout werd voorgelezen. De kantonrechter zeide ervan overtuigd te zijn dat v. E. geen snelheidsmaniak was en veroor' deelde hem tot 35 boete. M. A. de D. te Oostakker ont kende eveneens de tenlasteleg ging die een snelheid van 74 km vermeldde. „Ik reed er maar 65 zei hij. „In ieder geval mocht U daar niet meer dan 50 km rijden1 voegde mr. Berkhout hem toe en sprak een boete uit van 25; de eis was ƒ30. Ook in het verkeer te water moet men bepaalde regels in acht nemen, wil men een aanva ring vermijden. Op 8 augustus van dit jaar voer het Belgische motorschip „Renée 10", schip per A. A. R„ eveneens uit Bèl- gië, in het pas van Terneuzen in de richting van de Oostbuiten haven. Op het moment dat hij de haven binnen wilde varen was een ander schip, de „Capri", vóór de mond van de haven op z.g. „stil water". De schipper van de Renée, die niet verschenen was, wilde volgens getuigenverklarin gen van de schipper van de „R. V. 19", sergeant J. A. v. d. M. en de verbalisant, de wacht meester der Rijkspolitie te water, L. M. D., kennelijk het eerst de haven binnenvaren. Hij had vaart moeten minderen en moeten stoppen voor de „Capri". Hij deed dit echter niet, waardoor een aanvaring volgde. Mr. Andreae vond, dat R. hier mee een ernstige fout had ge maakt en met voorbijzien van alle risico's van dien, domweg de haven was binnengevaren. Tweemaal een boete van 75 was de eensluidende eis en uit spraak. Als de drank is in de man Een tikkeltje beneveling des geestes door alcoholische geneug ten was er misschien de oorzaak van de Lokerse (B.) „garnierder" F. R. L. v. D. met zijn bromfiets tegen een afscheiding in de Axel- sestraat te Terneuzen reed, waar bij hij en zijn duo-passagier kwa men te vallen en de garnierder tien dagen in het ziekenhuis op verhaal moest komen. „Wat is een garnierder", wilde de kantonrechter eerst weten. Deze bleek in het Nederlands stoffeerder te heten. Mr. Berkhout wees erop, dat verdachte erg hard gereden had, doch deze wist zich van het ge beurde niets meer te herinneren. Vast stond in ieder geval, dat hij tevoren een aantal café's had be zocht, hoewel ook om dit aan de weet te komen zijn geheugen door de kantonrechter eerst moest worden opgefrist. Zijn bromfiets kon een snelheid behalen van 80 km, doch hij reed nooit harder dan 40 Op de vraag, wat hij dan eigen lijk aan de overige 40 km had, bleef hij het antwoord schuldig. De officier vond, dat v. D. wel enig lesgeld had betaald met zijn verblijf in het ziekenhuis, „niet dronken, maar toch te veel", zei hij, en eiste 50 boete. Bij de uitspraak hield ook de kantonrechter nog enigszins reke ning met bepaalde omstandig heden en vonniste ƒ40 boete. De 21-jarige zakkenstopper A. F. M. V. te Hulst was aldaar met zijn fiets vanuit de Grote Bagij- nenstraat komende op een hem tegemoetkomende auto in de Nieuwstraat gereden. Kantonrechter; „Ik meen, dat er daar ergens op een hoek een cafétje staat. Zat U misschien niet al te vast in 't zadel?" Verdachte: ,,'t Was kermis." „Hoeveel bier zat er in?" vroeg de kantonrechter verder. „Twee", antwoordde V. „Kisten?" vroeg de eerste weer. „Flesjes", was het lakonieke antwoord. De officier van Justitie meen de zich te herinneren, dat tegen V. al eens eerder proces-verbaal was gemaakt, wegens mishande ling, hoewel toen geen veroorde ling volgde. „Uw dronkenschap is in dit geyal dubieus, doch heeft wel meegespeeld. Er zijn bepaal de mensen, die steeds met de politie in aanraking komen. Dit gebeurde was niet nodig ge weest." Eis 40 boete. De kantonrechter zeile, dat er niets tegen was, dat V. eens een biertje drinkt, zeker niet als het kermis is, doch dit moet geen onprettige gevolgen hebben. Uitspraak conform de eis. E. M. A. C., tuinier te Honte- nisse, liet zijn vrouw, die geen rijbewijs bezit, een personenauto besturen. Toen zij de kom van het dorp nalerden, vond hij het raadzaam zelf achter het stuur plaats te nemen. Hiertoe trapte hij plotseling op de rem, waar door de wagen met een ruk tot stilstand kwam. Een achter hem rijdende bromfietser J. B. K. uit Graauw en Langendam vloog hierdoor bovenop de wagen, waardoor nogal wat schade aan de bromfiets ontstond, welke een bedrag van ƒ80 beliep. Eis en uitspraak 35, plus toe wijzing van de civiele vordering. E. L. M. B. te Hulst reed bij de brug over de Middensluis te Terneuzen op een auto, die plot seling moest stoppen voor -een andere. Gedaagde had op dat mo ment zijn aandacht bij een an dere auto bepaald. Eis: ƒ25 boete; uitspraak ƒ20. Overtreding van het inhaal- verbod op de Rijksweg 61 kostte H. J. de J. te Terneuzen een boete van 15. Wegens het niet verlenen van voorrang op het kruispunt van de Kerkdreef te Axel werd D. F. de D. te St. Amandsherg (B.) ver oordeeld tot 50 boete; de eis was ƒ60. Voor eenzelfde feit, dat plaats vond op de kruising Scheldekade Westkolkstraat te Terneuzen, werd A. B. C. te Terneuzen over eenkomstig de eis tot 30 boete veroordeeld. Het ontbreken van een spiegel aan een door hem bereden trac tor kwam J. T. J. J. M. te Ter neuzen op 20 boete te staan. M., die met twee aanhangwa gens achter de tractor gereden had, betoogde, dat men als chauf feur hiervan beter achter zich kan kijken zónder spiegel, zó'n ding staat te trillen en belem mert hierdoor het uitzicht. De officier was van mening, dat een spiegel een zeer nood zakelijk onderdeel van een auto is. Het verkeer is al gevaarlijk genoeg. Hij eiste 25 boete. De landbouwer P. R. te Sas van Gent was op 18 september des avonds om 7.20 uur met een land bouwtrekker met aardappelrooi- machine op de weg tussen Drie kwart en Phiiipine Zandstraat dus, in dit geval gemeente Ter neuzen waarvan de laatste niet voorzien was van een ach terlicht. R. zou niet weten, zei hij, waar zulk een licht volgens de wet zou moeten zitten. Donker was het bovendien nog niet geheel en zijn broer reed ter beveiliging boven dien nog achter hem met een andere tractor. Mr. Andreae vond, dat R. wel had getracht het risico van een ongeval zoveel mogelijk te ver minderen en eiste 25 boete. De kantonrechter reduceerde dit bedrag tot 15. B. T. v. M. te Hulst, kon als scooterberijdster geen rijbewijs tonen, toen haar hierom door de politie werd gevraagd. Zij ver keerde in de mening, dat dit niet nodig was, omdat er iemand op de duo zat met een rijbewijs. Eis: ƒ30 boete; uitspraak 20. „LUCTOR" WON BEKER IN VIERTALLENWEDSTRIJD Door bemiddeling van de heer Boerman, oud-voorzitter van de Terneuzense bridgeclub „Luctor',' kwam vorige week een groep van een zestigtal bridgeliefhebbers, werkzaam bij Rijkswaterstaat te Den Haag naar Terneuzen voor een ontmoeting met een zestal een bridge-ontmoeting met een zestigtal Zeeuws-Vlamingen. De viertallenwedstrijden wer den in hotel „Des Pays-Bas" te Terneuzen gespeeld. De heer H. Voorhans van „Luc tor" organiseerde de wedstrijd. De „Luctor-speiers werden ge assisteerd door leden van de bridgeclub „Terneuzen" en „Sas". In de voormiddag waren de Haagse gasten op de kantoren van de Rijkswaterstaat ontvan gen. Vóór de wedstrijd werden zij door de voorzitter van „Luctor", de heer P. J. v. d. Goes, van har te welkom geheten. De viertallenwedstrijd waarvoor „Luctor" een beker beschikbaar had gesteld, verliep op vlotte en sportieve wijze. „Luctor" won tenslotte de be ker met 109 tegen 71 winspunten (893789 matchpunten). De voorzitter van de Rijkswa terstaatsvereniging, de heer Van Dorp, dankte de gastheren voor het vriendelijke onthaal en bood ter herinnering een vaantje aan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3