Farah Dibah in gevaar DE VERMETELE DOKTER De kwaliteit van de tarwe De bouwactiviteit in het eerste halfjaar van 1963 Tsjoe En-Lai over de verhouding met de Sowjet-Unie Dinsdag 15 oktober 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 TOENEMENDE BINNENLANDSE SPANNINGEN IN PERZIE Dreigende revolutie Tegen de keizerin Keizerlijke plannen Zij is niet bang Dreigbrieven WEER AMERIKAAN NAAR O.-DUITSLAND GEVLUCHT Groothandelsprij zen gestegen UIENPRIJS IETS GESTEGEN VOORBEREIDINGEN VOOR DE KENNEDY-RONDE GEEN MAROKKAANSE DELEGATIE NAAR GRENSSTAD TLEMCEN Zwitserse hulpactie voor slachtoffers van ramp in Italië (Van onze correspondent in het Midden-Oosten) TEHERAN Ondanks alle feestgedruis rondom het officiële bezoek van ons koninklijk paar, valt toch te bemerken dat in Perzië een drukkende situatie heerst. Dat is vooral waarneembaar in Teheran, de hoofdstad van het rijk. Oncontroleerbare maar toch circulerende geheimzinnige en op windende berichten, vertellen ons van een zekere bestaande poli- tiek-godsdienstige geladenheid onder zekere lagen van de bevol king. Het gist en borrelt verdacht in Perzië. Deze met een waas van geheimzinnigheid omsluierde bericht geving, welke gericht is tegen het op vooruitgang gerichte humane bewind van de sjah, bestaat uit slordig gestencilde of slecht ge drukte pamfletten en soortgelijke vlugschriften en geven alle over duidelijk even zovele blijken van anti-nationale, anti-keizerlijke ge- i voelens. Uit dit illegale drukwerk komt overduidelijk naar voren dat er in het land van de pauwentroon stromingen en organisaties zijn welke min of meer bedekt op een omverwerping van het keizerlijk gezag aansturen. De onbekende leden van die organi saties verspreiden hun vlug schriften liefst op de voor het publiek toegankelijke plaatsen, zoals stations, postkantoren, ge meentehuizen', bankgebouwen, bioscopen, koffiehuizen en op de daarbij behorende terrassen. Er wordt „gewroet" in het land door onverantwoordelijke elementen, door lieden welke tevens de be schikking blijken te hebben over een of meer geheime, zenders die leuzen en uitdrukkingen de lucht inslingeren als „Wij vorderen de val van de sjah en van zijn kliek en Mossadegh zal onze keizer zijn". Tegen het op verbeteringen gerichte bestuur van de sjah be stond reeds lang een zekere on tevredenheid. Een oppositie ove rigens die wel naar voren moest komen, toen de keizer aanving met de herverdeling van de grond en de herziening van de sociale voorzieningen, welke ten slotte het ganse Perzische volk ten goede komen. Er werden toen reeds daden van geweld ge pleegd. De grote demonstratie in Te heran in juni van dit jaar, ge volgd door bloedige onlusten en betogingen, waarbij politie en militairen genoodzaakt werden, handelend op te treden, waren echter niet zozeer tegen de per soon van de sjah als wel tegen die van de keizerin Farah Dibah gericht. Deze betogingen waren een gevolg van het feit, dat de keizerin in haar hoedanigheid van presidente van de Perzische vrouwenorganisaties de rege ring en het parlement ertoe wist te bewegen in te stemmen met de gelijkheid man en vrouw, de emancipatie werd toen ook in Perzië een feit. Gelijktijdig daarmee werd de zogenaamde ontsluiering" (het zich ongesluierd in het openbaar vertonen) 'aan de Perzische vrou wen toegestaan. De keizerin ging ten opzichte van beide zaken zover, door onder meer te verklaren dat in deze de Koran, het heilige boek der Mohamme danen, verkeerd en onjuist werd toegepast en geïnterpreteerd. De gevolgen konden niet uit blijven. Reacties kwamen er voornamelijk van de godsdien- stieg leiders in Perzië, imams ge naamd, welke van mening waren dat door de emancipatie en van het ongesluierd op straat lopen van Mohammedaanse vrouwen, een stormloop tegen de princi piële grondbeginselen van de Islam niet kon uitblijven. Ten slotte volgde toen het geweldda dige antwoord van de godsdien stige leiders in de vorm van een betoging die uitliep op een bloe dige demonstratie en die werd besloten met een bliksemsnelle reactie van de regering, die de politie opdracht gaf om vierhon derd Mohammedaanse priesters, "mullah's" genaamd, in hechte nis te nemen en in te sluiten. Deze priesters, zeer fanatieke lieden overigens, zouden pas na de parlementsverkiezingen in vrijheid worden gesteld. De keizerin, die v.andaag 25 jaar wordt, heeft in haar func tie van presidente van de vrou wenorganisatie in haar land, re gering en volksvertegenwoordi ging ervan in kennis gesteld, dat bij haar de volgende zaken in be handeling zijn: L Het afbreken van een groot aantal krotwoningen in de hoofdstad teneinde deze te ver vangen door nieuwe wonin gen. 2. Dezelfde maatregel toegepast op het platteland, waar de keizerin o.m. heeft waargeno men, dat aldaar nog mensen onder verschrikkelijke om standigheden een onderkomen vinden in hutten en holen in de aarde, waarvan de volks gezondheid ernstige nadelen ondervindt. 3. Over te gaan tot het organi seren van een betere medische hulp op het platteland. 4. Het ontwerpen en bestuderen van plannen die een verho ging van de levensstandaard beogen welke, aldus de kei zerin, in veel gevallen nog on der het gebruikelijke gemid delde blijkt te liggen. Een meer doeltreffende finan ciële bijstand en vooral ook betere sociale voorzieningen ten behoeve van de minst draagkrachtigen onder het volk. Te komen tot de bouw meer plattelandsscholen. van De keizerin schuwde de oppo sitie niet en trok bij de parle mentsverkiezingen welke van 17 19 september j.l. werden ge houden, aan het hoofd der vrou wenorganisaties naar het hoofd stembureau, waarmede zij haar blijdschap te kennen wilde geven dat voor het eerst in de politieke geschiedenis van het land Mo hammedaanse vrouwen waardig werden gebeurd het actief en passief kiesrecht mettertijd uit te oefenen, iets dat volgens de Mo hammedaanse, kerkelijke leiders als een ernstige inbreuk op de Koran moet worden beschouwd. Het vrouwenkiesrecht in het Mohammedaanse Perzië kan wor den beschouwd als een persoon lijke overwinning van Farah Di bah. die voor de verkrijging daar van heeft geijverd. Een overwin ning die de volle instemming van de sjah heeft. Ook hij streeft im mers naar vooruitgang, hetgeen o.m. duidelijk tot uiting kwam tijdens de landhervormingen ten gunste van de kleine boeren. Het optreden van leden van het keizerlijke huis Pahlevi, sloeg bij de weerspannige oppositie in als een bom. Deze op voordelen be luste groepen bestaan voorname lijk uit ontevreden politici af komstig uit de kringen van Mos sadegh en grootgrondbezitters die zich door de landhervormingen van de sjah in hun plannen za gen gedwarsboomd. En dan zijn er nog de leiders van de fanatie ke Mohammedaanse priesterkas te in het land, die menen te kort te worden gedaan, met ten gevol ge daarvan een verminderde in vloed op 's lands zaken. Reeds lang ontvangen de sjah en diens echtgenote dreigbrieven van velerlei samenstelling. Er zijn zekere aanwijzingen, die doen vermoeden uit welke van de hier voor genoemde oppoeitie-groepen die schriftelijke bedreigingen met moord en doodslag, met omver werping van het regiem, met bomaanslagen, en wat dies m.eer zij, kernen. Die bedreigingen hebben er toe geleid, dat de veiligheidsmaat regelen rondom de keizerlijke familie nog zijn verscherpt en de lijfwacht niet onaanzienlijk werd versterkt. De recherche en de agenten van de Perzische gehei me dienst kregen in verband met de gespannen toestand in het land speciale concignes en vèr gaande bevoegdheden. Zij zijn druk doende met het instellen van een nauwkeurig en uitge breid onderzoek. Van bevoegde zijde werd tot de keizerin het verzoek gericht om geen gevolg te geven aan haar voornemen, in de rijen van de vrouwenorganisaties door Tehe ran te marcheren. Maar zij heeft dit naast zich neergelegd en ver schijnt nog geregeld in het open baar. Ook tijdens het bezoek van buitenlandse gasten. Farah Dibah betoont grote moed. Er zal voor de oppositie groter moed nodig zijn om deze hoog staande vrouw iets aan te doen. In grote spanning wacht men in Perzië op de komende gébeur- tenissen. (Nadruk verboden.) Van Oostduitse zijde is ver nomen dat opnieuw een onder officier van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek naar Oost-Duitsland is uitgeweken. Volgens het Oostduitse pers bureau „A.D.N." heeft adjudant Conrad Yumang van het Ameri kaanse militaire hospitaal in Stutgard enige dagen geleden in Oost-Berlijn asiel gevraagd. Drie dagen geleden werd ver nomen dat de sedert 24 septem ber vermiste adjudant Valentini, van het Amerikaanse hoofd kwartier in Heidelberg, naar het Oosten was uitgeweken. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Heidelberg deelde mee, dat de 35-jarige Valentini zich binnenkort voor een Amerikaan se krijgsraad had moeten ver antwoorden wegens oplichting en kwaadwillige verlating van zijn gezin. BIJ REPARATIE VAN AUTO DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD De 49-jarige technisch opzich ter van 't departement van De fensie, de heer M. J. van de Oever uit de Haagse Prinses Mariestraat, is zaterdag vóór zijn woning op slag gedood. Hij werd door een hartverlamming ge troffen. De heer Van de Oever was bezig met een boortol de bumper van zijn auto te schu ren. Zijn echtgenote zag hem achterovervallen en snelde toe. Haar man was toen reeds over leden. Het Produktschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten heeft vorige week het standaard kwaliteitsmonster voor tarwe vastgesteld. Tarwe, die inge leverd wordt bij het Voedsel- voorzienings In- en Verkoopbu reau (V. 1. B.) moet voor de prijsvaststelling met dit monster worden vergeleken. Vóórdat het standaardmon ster kan worden bepaald moe ten uiteraard verschillende an dere monsters worden genomen. Van die voormonsters heeft men dit jaar dertig procent moeten uitschakelen: 10 a 15 procent omdat het schotgehalte te groot Het door de C.B.S. berekende indexcijfer van de groothandels- prijzen per 31 juli 1963 vertoont in vergelijking met ultimo juni 1963, een stijging met 1 punt tot 141 (1948 100). Het prijsindexcijfer van de voedingsmiddelen steeg met 2 punten, dat van de grond- en hulpstoffen met 1 punt, terwijl er geen wijziging kwam in het prijsindexcijfer van de afge werkte produkten. In de groep van de plantaar dige voedingsmiddelen stegen de prijzen van aardappelen en sui ker, hetgeen een stijging van het groepsindexcijfer met 2 punten tot gevolg had. In het indexcij fer van de dierlijke voedings middelen kwam geen verahde- ring. Hogere prijzen van kaas en melk werden gecompenseerd door een lagere prijs van eieren. De verhoging van het index cijfer van de grond- en hulpstof fen werd voornamelijk veroor zaakt door op zichzelf geringe prijsstijgingen van tinerts en halffabrikanten van metaal. In de groep van de afgewerkte produkten kwamen geen prijs wijzigingen van een enige bete kenis voor. door MILL'S GANZ 101) Met bezorgde gezichten werd hij begroet en uitgeleide ge daan. Had zijn kunst dan over wonnen, dan kon men het ook weer zonder hem stellen; ja, men was er eigenlijk blij om, met hem een nare herinnering kwijt te raken. Hij had gedurende de lange jaren van zijn praktijk wel mooie en voldoening gevende dingen meegemaakt, zoals alleen het beroep van de arts dat met zich mee brengt, maar daarnaast bewogen zich toch altijd de som bere schaduwen van lijden en dood. Voor de rest stond hij tegen over de inwoners van Sonnwil nog altijd als een staatsman te genover zijn volk: ofwel men had een hekel aan hem, of men vereerde hem. Dat waren zo ongeveer de ge dachten, die Christen bezighiel den, terwijl hij zijn familiebootje huiswaarts roeide. Voor in de boot zat Felicitas, teer en fris in de ongereptheid van haar vijftien jaren. Zij was het evenbeeld van haar vader. Loom en een beetje hangerig, zat zij vooraan en liet haar hand door het water glijden. Haar moeder zat zichtbaar vermoeid op het kussen van haar bankje. Haar gedachten waren al vooruit geijld, naar huis, waar haar nog zoveel werk wachtte, Ursula was op bezoek bij een vriendin in Anstetten, vanwaar zij pas laat werd. terug verwacht. Nu moesten de bloe men nog begoten worden en de broeikas van Joost moest nog gesloten worden voor het geval de hitte van de dag door een onweer zou worden gevolgd. Bovendien zou iedereen wel flink honger hebben. Ja Ursula, die miste men overal, als zij eens een enkele dag er niet was. Verdiept in die huishoudelijke was (namelijk meer dan 15 pro cent) en 15 a 20 procent omdat de tarwe niet voldoende gezond was. Dit hoeft nog niet te be tekenen dat 30 procent van de tarweoogst van dit jaar niet ge bruikt zal kunnen worden voor de broodbereiding en naar de veevoedersector moet worden verwezen. Er zijn meestal wel handelaren die op. zichzelf min der geschikte tarwe door men ging met goede partijen alsnog voor consumptie in aanmerking doen komen. Het is echter in vorige jaren ook wel gebeurd dat goede tarwe naar de vee voedersector ging, doordat men haar door tarwe met zeer veel schot mengde om deze nog voor de denaturatietoeslag in aan merking te doen komen. Daar heeft het Produktschap dit jaar iets aan gedaan: in tegenstelling met vorige jaren wordt de toe slag voor denaturatie tot vee voeder nu ook gegeven voor tarwe met meer dan 15 procent schot, zij het dat dan een kor ting wordt toegepast. Bij de 70 procent van de voor monster, die bij de bepaling van het standaardmonster wel hebben mogen meetellen, valt het schotpercentage zo op het oog wel mee, vindt men bij het Produktschap. Een cijfer kon men nog niet geven, want dat percentage moet door het Co mité van Graanhandelaren wor den vastgesteld. Dit zal volgen de week gebeuren. Het hectolitergewicht van de tarwe is 74>/2 kg, dat is 2 kg min der dan vorig jaar. NAGEKOMEN TARIEFSVERHOGING BIJ N. S. Op 1 november zal de prijs van de achtdaagse algemene abonnementskaart eerste klasse van de Nederlandse Spoorwegen worden verhoogd van 58,tot 60,—. overwegingen, luisterde Mila slechts met een half oor naar een liedje, dat Fee met haar fijne stem zong en toen het uit was naderde het bootje al de kleine haven van Sonnwil. Niemand zei nog iets men luisterde naar het kleppen van de avondklok ken, dat in alle dorpen rond het meer begonnen was. Plotseling hief de dokter le vendig het hoofd op en tuurde naar de plek, waar zij moesten landen. „Wel, wat is daar nu aan de hand?" zei hij verbaasd. „Er schijnt iets bijzonders gebeurd te zijn! Kijk eens wat een men sen daar staan! Laten we liever een beetje rechts aanhouden!" zei hij tegen Peter. Met eeri paar ferme slagen van de riemen zet ten zij koers naar een kleine trap die iets terzijde van de hoofd haven het water inliep. De mensenmenigte kwam toen echter terstond in beweging en stond even later weer opgesteld op de plaats, waar zij hem roei den. Zij hielden weer naar links en! meteen draafden de men sen eveneens naar links. Toen stuurde zij weer naar rechts en als bezetenen storm den ook de mensen naar rechts. „Allemachtig!" mopperde de dokter. „Dat lijkt wel, alsof ze het op ons gemunt hebben. Wat is dat nu toch vervelend. Ik ben toch Lohengrin niet, maar alleen een eenvoudige dokter! Enfin, er zit niets anders voor ons op, dan „In het eerste halfjaar van 1963 was de produktie in de bouwnijverheid slechts weinig lager dan in de eerste zes maan den van 1962. De totale produk tie, inclusief de weg. en water bouwkundige werken, was in de verslagperiode 1.727 miljoen, tegen 1.738 miljoen in de over eenkomstige periode van 1962." Dit is ontleend aan een publika- tie van het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid. In de gebouwensectoren was de produktie 4 lager dan in het eerste halfjaar van 1962. Deze lagere produktie is geheel toe te schrijven aan de langduri ge vorstperiode aan het begin van het jaar. In het tweede kwartaal van 1963 was de pro duktie aan gebouwen (inclusief woningen) namelijk hoger dan in het overeenkomstige tijdvak van 1962, te weten 78 miljoen. Dit is. het gestegen prijspeil in acht genomen, een reële stijging van ca. 2 De woningbouw heeft in deze stijging niet gedeeld. De produk. tie in die sector was in de twee de kwartalen van 1962 en 1963 van vrijwel gelijke omvang, hoe wel in het tweede kwartaal van 1963 ca. 15 meer personen in de woningbouw werkzaam waren dan in de overeenkomstige perio de van 1962, dit verschil geeft een duidelijke aanwijzing, dat de overspanning op de bouwmarkt de produktiviteit ongunstig heeft beïnvloed. De toegenomen spanning komt onder meer tot uiting in de ster ke stijging in het uitvoeringsni veau, een toeneming met 17 Door de overspanning op de bouwmarkt is ook het aantal vaklieden relatief minder sterk toegenomen dan het aantal on geschoolden en geoefende werk nemers, hetgeen op zichzelf de produktiviteit ongunstig beïn vloedt. De vraag naar bouwwerken in alle sectoren blijft de mogelijk heden tot realisatie aanzienlijk overtreffen. Deze nog steeds toe nemende vraag kan niet alleen worden toegeschreven aan con juncturele factoren, doch wordt mede veroorzaakt door factoren van structurele aard. Gezien het feit, dat de bouw capaciteit slechts in geringe mate toeneemt, blijft de beperking in de afgifte van rijksgoedkeurin gen noodzakelijk om de over spanning van de bouwmarkt onderbezetting van de werken te verminderen en een sterke stijging van het bouwkostenpeil te voorkomen. Op 1 juli 1963 was in de sec toren buiten de woningbouw voor 4.552 plannen met een tota le bouwsom van ƒ3.019 miljoen de rijksgoedkeuring nog niet verleend (1 juli 1962 voor 3.318 plannen met een totale bouwsom van ƒ1.950 miljoen). In het eer ste halfjaar van 1963 werden rijksgoedkeuringen afgegeven voor 1.066 plannen met een tota le bouwsom van 547 miljoen. Het aantal gereedgekomen wo ningen bleef achter bij de ramin gen. In de verslagperiode kwa men 30.066 woningen gereed, tegen 34.716 in de overeenkom stige periode van 1962. Van de 30.066 gereedgekomen woningen zijn er 11.282 bestemd voor be woning door de eigenaren In een gesprek met Gerald Long, algemeen directeur van het persbureau Reuter, die een bezoek aan Peking heeft ge bracht, heeft premier Tsjoe En- Lai verklaard, dat iedereen die meent van de meningsverschillen tussen de Chinese en Russische communistische partijen gebruik te kunnen maken om afzonderlijk met China en de Sowjet-Unie af te rekenen, bedrogen zal uitko men. De premier antwoordde ont kennend op een vraag, of deze meningsverschillen tussen de partijen van invloed zouden zijn op de staatsbetrekkingen tussen beide landen. De contacten tussen de twee landen en de twee partijen blij ven onveranderd en Tsjoe En-Lai verklaarde geen aanleiding te kunnen zien voor de gedachte dat de twee landen van elkaar losgemaakt zouden kunnen wor den. Integendeel, als tegen enig socialistisch land agressie mocht worden begaan, zou dit agressie tegen het gehele socialistische kamp zijn, en in dat geval zou het onmogelijk zijn geen steun te geven. Op een vraag of het terugtrek ken van de Russische hulp in THUISBETER VOOR U Men dacht er anders over. De slagzin „Uitgoed voor u", waarmee het Horecabedrijf een campagne van een half mil joen gulden heeft gevoerd om 't bezoek aan café's en restaurants te stimuleren, heeft kennelijk de huisdeur doen grendelen voor vele huisvaders, die anders nog wel eens een biertje mochten gaan pakken^ 's avonds. De ont wikkeling van het café- en res taurantbezoek is namelijk in het afgelopen jaar zeer teleurstel lend geweest. In Horecakringen is men dan ook heel erg ge schrokken van de pas gepubli ceerde C. B. S.-cijfers, waaruit bleek, dat de uitgaven van par ticulieren en Horecabedrijven in 1962 niet minder dan 7 procent lager waren dan in 1962 en daar mee daalden tot het peil van 1958. Gezien de prijsstijging van 3 procent, die zich in 1962 in de ze sector voordeed, was de da ling kwantititief nog groter, na melijk 10 procent. Overigens denkt de Nederlan der bij „uitgaan" meer aan bio- skoop- en schouwburgbezoek, vacantie e.d. dan aan het bezoe ken van een Horecabedrijf. Bij een enquête bleek slechts 19 pro cent van de ondervraagden de slagzin „Uit goed voor u" te verbinden met café- en res taurantbezoek. Met dit gegeven zal rekening worden, gehouden maar ergens te landen. We kun nen niet tot middernacht hier heen en weer blijven speleva ren Het bootje was nu zó dicht bij de oever, dat men sommige uit roepen al kon verstaan. Christen zag de fabrikant Niederweg tus sen, de mensen instaan en ge weldig met de armen zwaaien. Toen stormde hij naar voren en zijn handen aan zijn mond zet tend riep hij: „Prachtig, dokter, dat u niet bent verdronken „Niet verdronkenbromde Christen. „Dat mankeerde er nog aan Ik geloof dat ze alle maal een zonnesteek opgelopen hebben De boot stootte nu tegen de muur van de kleine kade. Christen; en de zijnen zouden later met geen mogelijkheid meer hebben kunnen zeggen, wie hen uit de boot getrokken had. Zij zagen alleen maar uit gestrekte handen en hoorden honderd stemmen door elkaar schreeuwen. Blijde gezichten en ogen vol tranen bleven in hun herinnering achter. Kinderen hielden Christen aan zijn broek vast en de half idiote Liesbet kuste hem zelfs de hand. Eindelijk slaagde de dokter erin zich verstaanbaar te ma ken. „Zeg me nu eindelijk eens, wat er aan de hand is Ik be grijp er niets van (Wordt vervolgd.) bij de campagne voor het ko mende jaar, die eveneens in het teken van deze slagzin zal staan. De nog steeds niet overwonnen „drempelvrees" zal opnieuw en langs andere wegert worden be streden. De komende campagne zal gesteld zijn in de „gezellig heidssfeer". Tengevolge van een tijdelijke afname van het aanbod, veroor zaakt door drukke werkzaam heden van de telers en een wat toegenomen vraag, is de prijs van de Nederlandse uien vorige week op een wat hoger peli ge komen. De export-geschikte mid del en grove uien die geduren de enige tijd zijn verkocht voor prijzen van 1415 cent per kg, liepen vorige week op tot 17 18 cent per kg. Hiermede zijn de uien overi gens nog steeds goedkoper dan het vorig jaar omstreeks deze tijd. Hoewel het areaal is toege nomen, zal de totale oogst naar verwachting toch weinig ver schil geven met het vorig jaar. Op het ogenblik gaan weke lijks tussen 4 en 5 miljoen kg uien de grenzen over. Daarbij is West-Duitsland de belangrijkste afnemer. Ook naar Engeland worden er heel wat verladen. De uitvoer naar België is van ge ringe betekenis. Sedert eind vorige week mag ook de uitvoer van uien naar Frankrijk weer plaats hebben. Op 23 september werd de Franse grens gesloten voor uien uit de E. E. G.-landen. Toen de export naar dit land nog mogelijk was, werden er heel wat Nederlandse uien naar dit land verladen. Er heeft zich bij de voorbe sprekingen voor de Kennedy- ronde over verlagingen van in voerrechten geen enkel nieuw feit voorgedaan, dat zou kunnen doen veronderstellen, dat er een nieuwe vertraging zou kunnen ontstaan, zo menen goed inge lichte waarnemers. De secretaris generaal van de organisatie der algemene overeenkomst voor tarieven en handel (Gatt), Wynd- ham White, heeft de vorige maand medegedeeld, dat er tot nu toe bij dé voorbereidingen voor de Kennedy-rande een ver traging van drie maanden was ontstaan. Hij meende echter, dat de onderhandelingen in mei of juni 1964 zouden kunnen begin nen. Sedert hij deze mededeling deed, heeft zich niets voorge daan, dat het door de secretaris generaal van de Gatt opgestelde tijdschema in gevaar zou kunnen brengen. Volgens welingelichte kringen zouden in november de werkzaamheden van de onder handelingscommissie dan ook hervat worden. 1960 de moeilijkheden, die China in de laatste jaren heeft onder vonden, heeft vergroot, ant woordde Tsjoe En-Lai dat' dit in. derdaad gevolgen heeft gehad. Dieper hierop ingaan wilde hij niet. Over de incidenten die zich aan de grens met de Sowjet-Unie hebben voorgedaan, zei de Chi nese premier: „Deze incidenten gebeurden in 1962. De toestand is onlangs beter geworden." Hij was vol vertrouwen dat het grensgeschil met India zal worden opgelost en hij verklaar de zich opnieuw bereid naar New Delhi te gaan voor overleg met premier Nehroe. „Zolang India geen nieuwe provocaties begint zal de toesatnd ontspannend blij ven." Dé Chinese premier maakte zich geen illusies over een ver betering van de verhouding met de Verenigde Staten, die hij be schuldigde van een politiek „agressie en oorlogsdreigemen ten". Marokko heeft vrijdag geen vertegenwoordiger naar de Alge rijnse grensstad Tlemcen ge stuurd om een Algerijnse delega tie te ontmoeten, aldus het Ma rokkaanse ministerie van Buiten landse Zaken. De officiële woordvoerder zei, dat de Algerijnse ambassade don- dérdag was meegedeeld, dat Ma rokko niet aan de besprekingen zal deelnemen. Deze zouden een voortzetting moeten vormen van de besprekingen, die afgelopen zaterdag door de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen in de Marokkaanse grens stad Oujda zijn gevoerd naar aan- leiding van botsingen aan de grens. De Algerijnse delegatie, die in Tlemcen verbleef om daar Ma rokkaanse afgevaardigden te ont moeten, is naar Algiers terugge roepen, zo is door gezaghebbende Algerijnse kringen bekend ge maakt. Volgens officiële bron, aldus het Marokkaanse persbureau „Mah- reb", zijn donderdag leden van de Algerijnse gendarmerie in het ge bied Figuig op Marokkaans ter rein doorgedrongen. Zij arresteerden een groot aan tal boeren op hun land en voer den hen mee. Ook vloog een vliegtuig met Algerijnse ken tekenen tijdens deze operatie over het gebied. In het gebied Oejda, aldus de officiële verklaring, drongen don derdag Algerijnse douanebeamb ten binnen. Zij verrichten daar contróle-werkzaamheden. De Marokkaanse autoriteiten hebben naar beide gebieden en kele lichte eenheden gezonden, die een einde aan de infiltraties wisten te maken. Hierbij zijn twee Algerijnen ge arresteerd. De overigen wisten te ontkomen. De Algerijnse troepen gebrui ken alle beschikbare transport middelen om troepen en zwaar oorlogsmaterieel naar de Marok kaanse grens te vervoeren, aldus het persbureau. In Zwitserland kan men per telefoon een bijdrage geven voor de hulpverlening aan slachtof fers van de overstromingsramp in Noord-Oost-Italië. Als men het nummer van de inlichtingen dienst 11 draait behoeft men slechts het bedrag van de gift te noemen. Deze som wordt later met de telefoonrekening over de maand oktober verre kend. De Zwitserse televisie had donderdagavond opgeroepen om op deze wijze hulp te verlenen. Alleen in het Franssprekende deel van het land was vrijdag middag al 170.000 gulden toege zegd. De inlichtingendienst, die nor maal negen telefonisten in dienst heeft, werkt nu met 22 krachten. De Zwitsers voelen zich nauw bij de ramp betrokken, omdat een groot aantal Italiaanse ar beiders elf maanden van het jaar in Zwitserland werken.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5