M Nieuwe aardverschuiving bij V aiontdam Kennedy brengt ere-saluut aan Adenauer Twee militaire toestellen neergestort w^wmrm Marokkaanse „tegenaanval" a DINSDAG 15 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6050 Voorlopig dreigt er er geen gevaar Berging duurt voort Geen „acties" Amsterdamse dagbladen gaan niet in op eisen van typografen ZUID-AFRIKA Amerikaanse minister afgetreden Weer Amerikaanse militair naar Oost-Duitsland INDONESIË VERBREEKT VERBINDINGEN MET MALEISIE BEN GOERION BRENGT HULDE AAN ADENAUER De Russische technici op Cuba ADENAUER MILITAIR AFSCHEID VAN ADENAUER IN HANNOVER DUITSE KUSTVAARDER VERGAAN KONINKLIJK BEZOEK AAN PERZIE TEN EINDE HET WEER ZON- en MAANSTANDEN Frankering by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 nur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op de Toe, een berg bij de Vaiontdam in Italië waar zich vorige week een aardverschui ving voordeed, is wederom een massa gesteente aan het glijden gegaan. De rotsmassa beweegt zich met een snelheid van 40 cm per uur in de richting van het stadje Cimolais en het ziet er naar uit dat zij zich in het stuw meer zal storten. De grondmassa beweegt zich naar de tegenover de dam ge legen zijde van het stuwmeer, dat door de grondverschuiving van woensdag in tweeën werd gedeeld. De autoriteiten geloven dat de dam het zal houden. Deze nieuwe aardverschuiving komt vijf dagen nadat een ge weldige rotsmassa zich in het achter de Vaiontdam gelegen stuwmeer stortte. Naar schat ting 2.000 mensen kwamen om het leven in de vloedgolf die zich over de dam stortte. Cimolais is een kleine stad met een duizendtal inwoners. Het fungeert op het ogenblik als basis van waaruit de reddings- en opruimingsoperaties worden geleid en waarheen vele be woners van dorpen in de buurt van het meer zijn geëvacueerd. Volgens de eerste berichten schijnt Cimolais geen gevaar te lopen. Men gelooft dat de nieu we aardverschuiving ten westen van Cimolais, dat 5 km ten noor den van het ontruimde dorp Erto ligt, in het oostelijke stuk van het stuwmeer terecht zal komen. Intussen zijn militairen en burgers nog bezig de lijken te bergen van in de modder lig- gende slachtoffers, die het leven lieten bij de vloedgolf van vo rige week. Een officiële commissie van onderzoek is maandag haar werk begonnen. Het kabinet heeft gis teren hulpverleningsmaatrege len voor de overlevenden van de ramp besproken. Verwacht wordt dat de re gering vandaag in het parlement vragen over de ramp zal beant woorden. Een officiële woordvoerder ontkende gisteren dat zich, zoals in bepaalde persberichten was gezegd, bij het bezoek van presi dent Segni aan het getroffen ge bied betogingen zouden hebben voorgedaan. Het in Bolzano verschijnende dagblad „Alta Adige" heeft gis teren een brief ontvangen die afkomstig zou zijn van het „Co mité voor de bevrijding van Zuid-Tirol", en waarin wordt gezegd dat er gedurende drie weken geen „acties" meer zul len zijn opdat het leger de over levenden van de ramp bij de Vaiontdam kan helpen. Marokkaanse strijdkrachten hebben maandag aan de Alge rijnse grens een „tegenaanval" gedaan waarbij de posten Hassi Beida en Tin joeg werden her overd, die vorige week door de Algerijnen waren bezet, zo heeft het hoofd van het koninklijke Marokkaanse kabinet, Guerida, meegedeeld. Guerida zei dat de Marokkaan se troepen in contact waren ge weest met de Algerijnse strijd krachten, maar maakte geen na dere bijzonderheden bekend. „Marokko achtte zich verplicht zijn troèpen weer in de door de Algerijnen bezette posten te le geren", aldus Guerida. Voor de Algerijnse aanval was er in het gebied slechts een kleine bezet ting die ter beschikking stond van de plaatselijke stamhoofden. „Na de aanval werd deze zwakke strijdmacht vervangen door het koninklijke leger", zo zei hij. Guerida zei dat Marokko alte middelen zal aanwenden om de geschillen bij te leggen. Hij acht te het in het belang van beide landen tot een oplossing te ko men over de grensproblemen. Het bestuur van de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" heeft gisteravond het volgende meegedeeld „De directies van de Amster damse dagbladbedrijven zullen geen gevolg geven aan de eisen die zaterdag j.I. te Amsterdam zijn gesteld door actiecommissies uit de typografen. De thans gel dende C.A.O. voor het grafisch bedrijf wordt bij de Amsterdam- Se dagbladen voor de volle hon derd procent toegepast. Loons verhogingen daarboven zijn bin nen het kader van het thans in ons land geldende loonsysteem niet mogelijk. De directies van de Amster damse dagbladbedrijven hebben reeds vóórdat de huidige onrust in Amsterdam was ontstaan aan de personelen meegedeeld, dat zij bereid zijn de nieuwe richtlijn waarover thans tussen werk gevers en werknemerscentrales wordt onderhandeld tot het ma ximaal toegestane uit te voeren zodra dat wettelijk mogelijk is. Andere toezeggingen kunnen de directies niet geven en zijn van hen dan ook niet te verwachten. Dat zovele typografen zich bij deze zeer duidelijke situatie niet willen neerleggen betreuren de directies ten zeerste. Het is zorg. wekkend, dat de typografen in Amsterdam zich tot acties heb ben laten verleiden die henzelf en de bedrijven waarin zij werk zaam zijn zeer grote schade toe brengen. Daardoor wordt tevens de voorlichting in ons land waar voor allen die in het dagbladbe drijf werkzaam zijn en verant woording dragen grote schade toegebracht waarvan de abonnees van.,de dagbladen de dupe wor den! Eveneens worden de eigen belangen van de typografen ge schaad omdat over de gestaakte uren geen loon wordt uitbetaald. De directies van het Algemeen Handelsblad het Nieuws van de Dag, Het Parool, De Telegraaf, Trouw, De Tiid, De Volkskrant en Het Vrije Volk vertrouwen dat die personeelsleden die tot ver antwoordelijk denken in staat zijp de overgrote meerderheid dér typografen tot bezinning zulten komen en niet zullen voortgaan met het tegen de dringende adviezen van regering, vakcentrales en eigen organisa ties in schenden van de ver plichtingen waaraan zij volgens zijn gebonden. Het is duidelijk, dat die bezinning snel moet ko men willen niet de schade aan de openbare voorlichting en de blijvende nadelen voor de dag bladondernemingen en allen die daarbij betrokken zijn een on aanvaardbare omvang gaan aan nemen." Het embargo op de wapen leveranties aan Zuid-Afrika, dat gesteund wordt door de op 7 augustus in de Veiligheidsraad aangenomen resolutie, schendt het artikel in het handvest van de V. N. waarin het recht van alle staten op wettige zelfver dediging word*- erkend, aldus de Zuidarfikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Eric Louw, in een brief van 11 oktober aan secretaris-generaal Oe Thant: Volgens minister Louw vormt het wapenembargo een bedrei ging van de vrede en internatio nale veiligheid van de kant van de Afrikaanse staten. In ziin brief no'-nt hij voorts de resolutie een inmenging in de binnenlandse r ongelegenheden van een lid van de Verenigde Naties. „Tot zo lang zulten er inciden ten voorkomen", zo zei hij. (In Algiers was geen onmid dellijke reactie te krijgen op het nieuws dat het Marokkaanse leger de grensposten weer had bezet.) Van Marokkaanse militaire zijde in Tagounite is vernomen dat meer dan 10 Algerijnse mili tairen het leven hebben verloren en dat acht Algerijnen zich heb ben overgegeven. De Marokkanen hebben lichte verliezen geleden, zo werd er aan toegevoegd. Het Algerijnse ministerie van Defensie heeft maandagavond bekendgemaakt dat de gevechten aan de Algerijns-Marokkaanse grens voortduren. De speciale afgezant van pre sident Bourguiba van Tunesië, Tajeb Sabani. is maandag naar Tunis teruggekeerd na bespre kingen met koning Hassan. Bourguiba tracht, naar bekend, te bemiddelen in het Algerijns- Marokkaanse grensgeschil. Van officiële zijde in Rabat is verno men dat maandag twee afgezan ten van president Ben Bella van Algerije in Marokko werden ver wacht om over de jongste ge beurtenissen aan de grens te spreken. Volgens de Algerijnse bekend making trokken in de nacht van zondag op maandag eenheden van het Marokkaanse leger bij Ghamid El Ghozlen, ten zuid westen van Colomb Bechar, over de Algerijnse grens. De Marok kanen vielen de posten Hassi Beida en Tinjoeb, 30 km op Al gerijns gebied aan, maar de be zetting hield stand ondanks ac ties van pantsereenheden en vliegtuigen van de Marokkaanse luchtmacht, aldus het in Algiers uitgegeven communiqué. Volgens de Marokkaanse auto riteiten in het betrokken gebied zouden duizend Marokkaanse militairen tegenover een gelijk aantal Algerijnse soldaten staan. In een verslag van een A.F.P.- verslaggever wordt gezegd, dat het Algerijnse garnizoen van Hassi-Beida het sterkste van de twee bolwerken na ruim acht uur strijd naar het zuiden moest terugtrekken in de rich ting van zijn basis Tinfouchy. Een uur tevoren had de bezet ting van Tinjoeb al het veld mekten ruimen. In de strijd werd gebruik gemaakt van mor tieren en zware mitrailleurs. Van het garnizoen van Hassi- Beida zouden minstens tien Al gerijnse militairen zijn gedood en acht gevangen genomen. De verliezen aan Marokkaanse zijde zouden licht zijn, aldus het A.F.P.-verslag. De Amerikaanse minister van Marine, Fred Korth, is maandag afgetreden, zo heeft president Kennedy bekendgemaakt. Ken nedy zei van plan te zijn de on derminister van Defensie, Paul Nitze, te benoemen tot minister van Marine. Van de zijde van het Witte Huis werd gezegd, dat het af treden van minister Korth niets te maken had met het geschil over een contract voor het zo genaamde „TFX"-vliegtuig, een vliegtuig dat zowel door de ma rine als door de luchtmacht zou kunnen worden gebruikt. Het ministerie van Defensie had het contract op technische en militaire gronden verleend aan „General Dynamics" in Texas in plaats van aan de „Boeing"-maatschappij, die la- Naar het Oostduitse persbu reau A.D.N. meldt, heeft weer een Amerikaanse militair asiel gevraagd in Oost-Duitsland. Het is een korporaal van een in Giessen in West-Duitsland ge legerd bataljon rakettroepen, Gary Martzke. Amerikaanse functionarissen ,Q, onderzoeken de kwestie, ger had ingeschreven. Een se naatscommissie stelde daarop een onderzoek in dat nog niet is afgesloten. Ex-minister Korth kwam uit Texas, hij zal een functie in het bedrijfsleven aanvaarden. Minister Korth had vorige week een voorlopige beslissing van minister van Defensie Mc- Namara betwist om het pro gramma voor een door kern energie aangedreven vliegdek- schip te beëindigen. De Indonesische P.T.T. heeft maandag alle commerciële r dio- en kabelverbindingen met Maleisië verbroken als onder deel van de „confrontatiepoli tiek" jegens de nieuwe federa tie. Vrijdag j.I. werden de com merciële telefoonverbindingen verbroken. De vorige maand was hetzelfde gebeurd maar alle verbindingen werden de volgende dag hersteld zondet dat een reden werd opgegeven. Thans verklaarde een woord voerder van de P.T.T. dat de maatregel voor onbepaalde tijd yajLkESSkt zal WÖV.en, President Kennedy heeft maan dag een ere-saluut gebracht aan de Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, die heden af treedt na West-Duitsland 14 jaar als bondskanselier te hebben geleid. In een brief aan Adenauer prijst Kennedy hem als oen man die West-Duitsland geleid heeft naar democratie en stabiliteit na de nederlaag van het land in de wereldoorlog en na jaren van nazi-dictatorschap. Kennedy zegt dat Adenauer een vooraanstaand bevorderaar is ge weest van de Westeuropese een heid en het Atlantisch bondge nootschap en dat de betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Verenigde Staten nog nooit zo nauw zijn geweest en dat „de banden welke gij in zo grote mate hebt helpen smeden" zullen blijven voortbestaan. West-Duitsland wordt gerespec teerd als kampioen van vrede en vrijheid, „want gij hebt in uw eigen land een stabiele, vrije en democratische maatschappij ge schapen, die een scherpe tegen stelling vormt met de verdruk king waaraan zovelen van uw landslieden nog steeds onderwor pen zijn". Hun hebt gij zowel hulp als hoop gegeven door terecht te weigeren om de onna tuurlijke verdeling van uw land, hoofdstad en volk als blijvend te aanvaarden", aldus president Kennedy in zijn brief aan dr. Konrad Adenauer. Ook premier MacMillan van Groot-Brittannië heeft Adenauer een brief geschreven MacMillan schrijft: „Uw per soonlijke prestatie gedurende uw 14-jarige ambtsperiode is waar lijk groots. U hebt uw volk van de duisternis van een rampzalige oorlog naar een vrij, gelukkig en democratisch bestaan geleid". MacMillan besluit zijn brief met de hoop, dat democratie zich ook zal uitbreiden „tot de onder worpen Duitsers in de Sowjet- zóne". Dr. Adenauer, een van de grootste staatslieden van onze tijd, zal in de geschiedenis be waard blijven als de bewerker van de economische, politieke en morele wedergeboorte van zijn land, na de ramp en de schande waarin het nazi-regime Duits, land en een groot deel van Euro pa had gestort zo schrijft de Israëlische oud-premer David Ben Gourion bij het aftreden van de 87-jarige Westduitse rege ringsleider. In een verklaring, geschreven in het dorp Sdeh Boker waar hij zich in juni naar zijn aftreden als eerste-minister terugtrok, zegt de 77-jarige Ben Goerion, dat Adenauer in de veertien jaar van zijn bewind zijn land tot een Naar van welingelichte zijde te Washington is vernomen, be vinden zich op Cuba minder dan 7.600 Russische technici. In april had president Kennedy ver klaard, dat er nog 12.000 Russi-, sche technici op het eiland wa ren, maar dat de terugtrekking yan deze mensen voortging. van de rijkste en hoogst ontwik kelde landen ter wereld heeft ge maakt. Het samengaan van West-Duitsland met het Frank rijk van president De Gaulle acht Ben Goerion „waarschijnlijk het duidelijkste bewijs van de wijs heid en het verstand van Aden auer". Diens bereidheid om tegemoet te komen aan de Israëlische aan spraken op materiële schade loosstelling van het Joodse volk vergelijkt hij met de weigering' van Oost-Duitsland om dergelij ke aanspraken te erkennen. De gebeurtenissen op de auto weg naar Berlijn zijn naar de mening van de scheidende 87- jarige Westduitse bondskanselier Adenauer niet veroorzaakt door eigenmachtig optreden van lage re officieren van het Russische leger. Kunt u zich voorstelten dat bij ons een militair van lage re rang zoiets zou kunnen doen zonder politieke ruggesteun, zo vroeg Adenauer aan verslagge vers op een afscheidsreceptie voor de pers, die hij maandag in Bonn hield. Chroesjtsjov wilde door deze actie, na zijn graan- transactie met het Westen, be wijzen dat hij niet van de 'Ver enigde Staten afhankelijk is. Vol gens de bondskanselier was direct na het voorval met de Amerikaanse convooien „alarm fase één" ingetreden, hetgeen betekende dat een aantal geal lieerde eenheden in paraatheid werden gehouden. In Hannover is afscheid geno men van bondskanselier Ade nauer door een grootse parade van de Duitse „Bundeswehr" Foto: Na de parade werd de open wagen, waarin Adenauer stond met de minister van De fensie Kai Uwe von Hassel, door een grote menigte omringd. Mijnenvegers van de West duitse marine hebben de stoffe lijke resten geborgen van vijf bemanningsleden van het West duitse kustvaartuig „Marianne Wehr" (499 brt), dat maandag in een zware storm voor de mon. ding van de Elbe is gezonken. Vier man worden vermist. Maandagochtend had de kapi tein van de „Marianne Wehr" een noodsein uitgezonden, toen het schip met zware slagzij ten noordwesten van het lichtschip „Elbe 1" ronddreef. De „Marianne Wehr" die met een lading stenen onderweg was van Zuid-Engeland naar Lübeck telde een bemanning van negen koppen en had als thuishaven Hamburg. Langs de Duitse Noordzeekust woedde de zwaarste storm van dit jaar. Het is een uitloper van de orkaan „Flora" met wind kracht elf. Bij Cuxhaven hebben meer dan 25 schepen beschutting gé- zocht voor het natuurgeweld en bij het eiland Helgoland 50. Gistermorgen omstreeks elf uur zijn twee Thunderstreak- straaljagers van de vliegbasis Eindhoven, die met een derde straaljager in formatie vlogen, boven St. Oedenrode met elkaar gebotst, waardoor zij omlaag stortten. Het ene toestel explo deerde tijdens de val; de piloot hiervan kwam om het leven. Het andere toestel kwam brandend neer; de piloot heeft het tijdig met behulp van de schietstoel kunnen verlaten en bleef onge deerd, afgezien van een snij wond aan het gezicht. Het weiland van de landbou wer W. van Heeswijk in Olland, een kerkdorp van St. Oedenrode, waar de toestellen neerkwamen, is bezaaid met wrakstukken van het geëxplodeerde vliegtuig. Er ligt ook munitie en men vond zelfs een machinegeweer. De boe rin, die op het veld aan het werk was, zag een staartstuk van een der toestellen rakelings langs zich schieten. Haar man had het ongeluk zien gebeuren. Hij zag, hoe de toestellen elkaar met de vleugels raakten en vervolgens neerstortten. De derde straaljager is, na even boven de plaats .van het on geluk te hebben rondgevlogen, naar zijn basis teruggekeerd. Bij de blussingspogingen werd de brandweer van St. Oedenrode geholpen door die van Boxtel. Later voegde zich daarbij de brandweer van het vliegveld. De vlieger die het ongeluk heeft overleefd en aan een val scherm naar beneden kwam, had nagenoeg geen enkele gelegen heid om van de schrik te beko men: hij kwam terecht in een weiland waar een stier er blijk van gaf geen enkele prijs te stellen op deze bezoeker die uit de lucht was komen vallen. De bestuurder heeft, hoe beroerd en geschokt hij zich ook voelde, on middellijk benen moeten maken voor het beest. Nog juist op tijd kon de vlieger het hek bereiken en zich voor de tweede maal deze dag in veiligheid stellen. De formatie van drie „Thun- derstreaks", waartoe de twee verongelukte vliegtuigen be hoorden, had geoefend en was op de terugweg naar de thuis basis. De drie bestuurders waren be zig zich gereed te maken voor de nadering' van de thuisbasis toen het ongeluk gebeurde. De omgekomen vlieger is ka pitein T. B. de Kat Angelino. Hij was 32 jaar oud, gehuwd en va der van drie kinderen. Hij woon de in Eindhoven. De andere vlieger, die onge deerd bleef, is de 30-jarige eer ste luitenant A. Broekhuyzen uit Eindhoven. Het bezoek van Koningin Ju liana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix aan Perzië is ten einde. Na een verblijf van elf dagen in dit land vertrokken zij maandagochtend van het vlieg veld Mehrabad bij Teheran naar Thailand. De koninklijke gasten werden op de luchthaven uitgeleide ge daan door de sjah en keizerin Farah. Voorts waren bij het af scheid premier Alam en leden van het corps diplomatique, als mede vertegenwoordigers van de Nederlandse gemeenschap in Perzië, aanwezig. KONINKLIJK GEZEL SCHAP IN CALCUTTA AANGEKOMEN Koningin Juliana, Prins Bern hard en Prinses Beatrix zijn maandagavond met hun gevolg per vliegtuig uit de Perzische hoofdstad Teheran in Calcutta aangekomen. Zij zullen daar overnachten en dan hedenmor gen vroeg de reis naar Thailand voortzetten. Op het vliegveld van Calcutta werd het gezelschap verwelkomd door hoge Westben- gaalse autoriteiten en de Neder landse ambassadeur in India, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland. PLAATSELIJK REGEN Het K.N.M.I. .'t mede: De tropische cycloon „Flora", die zich intussen tot een depres sie van noordelijker breedten heeft omgevormd, is in het zee gebied tussen Groenland en IJs land aangekomen. Zij gaat ver gezeld van een frontensysteem dat maandagavond regen bracht boven Ierland en de Britse eilan den. Dit regengebied, waarvan de neerslag slechts een licht ka rakter bezit, zal vandaag tot ons land doordringen. Daarbij neemt de wind weer toe uit richtingen tussen zuid en west. De tempe ratuur van de met zuidweste lijke winden aangevoerde lucht ligt enkele graden hoger dan die, welke maandag met een noordwestelijke luchtstroom ons land binnenvloeide. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind s 1 Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Tot matig en in de kust provincies tot krachtig toer^men- de wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. DINSDAG 15 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoordén v.m. 0.33 1.08 1.48 1.58 n.m. 0.45 1.20 2.00 2.10 WOENSDAG 16 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 n.m. 1.24 1.59 2.39 2.49 ZON MAAN op onder op onder Okt. 15 7.03 17.48 4.23 17.38 16 7.04 17.46 5.31 17.55 17 7.06 17.44 6.39 18.12

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1