Provinciaal nieuws DE VERMETELE DOKTER Binnenlands nieuws Pagina 2 MAANDAG 14 OKTOBER löod TERNEUZEN BIERVLIET CLINGE VLÏSSINGEN Internationaal werkende oplichters in arrest Werknemers in de kanaalzone akkoord met nieuwe C. A. O. AXEL KERKNIEUWS DE VR[|E ZEEUW ZEEUWSE POLDER- EN W WATERCHAPSBOND De voorzitter van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond, de heer P. J. J. Dekker heeft tij dens de zaterdag in Kortgene ge houden algemene vergadering zijn ongerustheid uitgesproken over bepaalde artikelen in het ontwerp-Bijdragewet. De heer Dekker vond het niet billijk, dat in de Bijdragenwet voor de financiering van aanpas- singswerken tengevolge van het Deltaplan zo veel nadruk wordt gelegd op de draagkracht van het betrokken gebied. De hoogte van de rijksbijdrage zal daar dus van afhangen. Spreker vond dat dit in Duits land veel beter geregeld is. Daar neemt de overheid 95 procent van de kosten van dergelijke werken voor haar rekening, omdat de overheid daar veel meer door. drongen is van het nationale be lang. De uitvoering van de Del tawerken, aldus spreker, is im mers een nationaal belang. De heer Dekker herinnerde er aan, dat mej. Schilthuis (lid van -de Partij van de Arbeid) in de overheid bij uitvoering van de Tweede Kamer heeft gepleit voor een algehele financiering door de Bijdragenwet. Kon de heer Dekker met en kele artikelen van het wetsont werp akkoord gaan, bepaald on eens was hij het met de rege ringsplannen, die het gemeenten mogelijk maken belastingen te heffen op onroerende goederen. Hij vond dit bij uitstek een wa- terschapsaangeiegenheid. Na het huishoudelijk gedeelte hield de directeur van de Cul tuurtechnische Dienst, ir S. Her- weijer, een inleiding over de op handen zijnde ruil- en herverka velingen in verscheidene delen van Zeeland. De op het ogenblik in uitvoe ring zijnde werken zoals de Oos- terscheldebrug. het Sloeplan. de Crevelingendam en de kanaal- werken in Temeuzen, zullen hun bijdragen leveren aan de struc tuurveranderingen in Zeeland. Bij de herverkaveling zal men er straks terdege rekening mee moeten houden dat de land bouw een springlevende be drijfstak grootscheens zal moeten mechaniseren. Grótere percelen en minder sloten zullen dan ook noodzakelijk zijn. VEEU PRUIMEN. LAGERE OPBRENGST Ook de late nruimenrassen zijn thans op de Zeeuwse fruit veilingen uit het veilingbeeld verdwenen. Het seizoen voor dit produkt is ten einde. Begin vo rige week werden de laatste partijen verkocht tegen prijzen van rond 1 gulden per kilogram voor de goede kwaliteit. Volgens een mededeling van de fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge is het voor de pruimen- telers geen al te best jaar ge weest. De produktie was hoog want bij deze veiling bedroeg de aanvoer dit jaar ruim 1 miljoen kilogram tegen 800900 ton in de voorgaande jaren. De gemiddelde prijs viel ech ter tegen want deze bedroeg 43,19 per 100 kg tegen het vorig jaar gemiddeld 65,50 en in 1961 ƒ55,69 per 100 kg. Hier door bracht de grote pruimen- oogst voor de telers toch nog minder geld op. WEINIG MOSSELZAAD De voorraad mosselzaad op de banken in de Zeeuwse stromen, die vorige week voor de publie ke visserij werden open gesteld, valt tegen. In de „Laagte van Renesse" bijv., andere jaren nogal eens een belangrijke vind plaats van mosselzaad, is nog niets ontdekt, evenmin als bij Hellevoetsluis. Verkeersongeval Even na middernacht van za terdag op zondag had in de Ar senaalstraat op de hoek var, de Noordstraat een aanrijding plaats tussen een brommer en een auto. De heer J. de R. uit Hoek reed vanaf het parkeerterrein links in de richting van de Burg. Geill- straat en verleende daarbij geen voorrang aan een uit deze straat komende auto, bestuurd door de heer D. O. M. R. uit Gent. De bromietsberijder kwam door de botsing te vallen en daar hij aan de rechterhand en knie nogal ontvellingen had opgelopen, liet dokter Van Breda Vriesman, die de eerste hulp verleende, hem naar het Julianaziekenhuis over brengen. Na behandeling door de ge neesheer-directeur dokter Boland kon De R. per taxi naar huis worden vervoerd. Zowel brommer als auto wer den aanzienlijk beschadigd. ma" uit Axel een gelijk aantal punten. Door loting kwam de Douane-groep in het bezit van de wisselbeker. De uitslagen waren: 30 km: le pr. Douane en W. S. V „Emma", 1003 pnt; 2. pr. W. S.V. „Hontenisse", 861 pt; 3e pr. R. K. Jeugdwerk (meisjes), 820 pnt en 4e pr. R. K. Jeugdwerk (jongens) 740 pnt. 10 km: le pr. W. S. V. „Emma (meisjes) 973 pnt; 2e pr. W. S. V. „Emma" (2e groep meisjes) 962 pnt; 3e pr. „O.D.A.", Axel, 935 pnt; 4e pr. W. S. V. „Emma" (jongens), 912 pnt; 5e pr. „Oran- je-Nassau, Zaamslag", 889 pnt; 6e pr. W. S. V. „Terhole", 868 pnt en 7e pr. H.A.V. „Hulst". 786 punten. 5 km: le pr. W. S. V. „Emma" (meisjes), 927 pnt; 2e pr. Kabou ters Axel, 842 pnt; 3e pr. W. S. V. „Terhole". 802 pnt; 4e pr. W. S. V. „Emma" (jongens) 795 pnt en 5e pr. Kabouters, Axel, 764 pnt. Ingebruikneming tweede handboogwip. Zaterdag was het voor de handboogvereniging „Ons Ver maak" een grote dag. Bij de be staande wip, welke overgedragen is aan de Sportstichting, is nu een tweede wip geplaatst, welke zaterdag j.l. in gebruik werd ge- men. Voor deze gelegenheid wa ren B. en W, en de waarn. ge meente-secretaris de heer M. Ogel, alsook de voorzitter van de Sportstichting, de heer A. H. van der Lee, naar het schietter- rein gekomen. De voorzitter van de vereni ging sprak er zijn vreugde over uit dat met deze tweede wip er nu is. Hij bedankte het gemeen tebestuur en de Sportstichting voor hun medewerking en hoop te dat er veel gebruik van geT maakt zal worden. Hierna verzocht de voorzitter burgemeester M. K. van Dijke de eerste pijl op de wip te schieten, hetgeen hem als een volleerd boogschutter goed afging. De burgemeester wees er op, dat door do spontane medewer king van de leden, die vele uren van hun vrije tiid hebben geof ferd het mogelijk was geworden een 2e win te doen verrijzen. Hii hoopte dat de vereniging er veel Diezier aan zal beleven en dat het mag bijdragen om de hand boogsport in Zeeuws-Vlaande- ren te doen bloeien. De heer Van der Lee. zeide als voorzitter van de Sportstichting zeer tevreden te zijn, dat via deze Stichting deze mooie wip aange boden kon worden en wenste de vereniging veel succes. Na dit officiële gedeelte werd een zeer grote kalkoenschieting gehouden. Er waren van heinde en ver schuttersgeknmen om aan deze schieting deel te nemen. Zodat er een record-aantal deel. nemers waren. De uitslag luidde; Eerste wip. Hoogvogel: A. van der Poel te Terneuzen; le zij- vogel: R. Sta as te Mersele (B.); 2e zij vogel: F. van Peteghem te Hulst; le kal: G. Pienbroek te Klinge (B.) en 2e kal: F, Wau- ters te Zwijndrcht (B.). Tweede wip. Hoogvogel: M. L. M. I.Tsebaert te Axel; le zij- vogel: C. Dertog té Vredebest (B.); 2 zijvogel: C. de Cap te Nieuw Namen; le kal J. van Britsom te Kemseke (B.) en 2e kal: A. Reijns te Graauw. Opbrengst Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft al hier 450.60 opgebracht. Dit mooie resultaat is te danken aan de grote medewerking van alle vrouwenorganisaties. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven slaagde voor het examen ingenieur werktuig bouwkunde onze dorpsgenoot H. L. M. van Duyse. Koninklijke onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heer M. F. Kok. hoofdingeneiur bij de N. V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Verkeersongeluk. Op de Westsouburgse Weg in Vlissingen is vrijdagavond een personenauto met de familie Belzen uit Arnemuiden tegen de aanhanger van een stilstaande vrachtauto gereden. De 36-jarige mevr. Belzen was op slag dood. Haar man, die de wagen be stuurde, en hun drie achterin zittende kinderen werden ern stig gewond. Voor het leven van een 4-jarig zoontje wordt ge vreesd. Een geraffineerde oplichter en zijn vrouwelijke collega zijn dooi de rijkspolitie in Mook gearres teerd. Er schijnt een goede vangst gedaan te z*ijn. De politie in Italië, Frankrijk, Duitsland en ook in ons land speurden reeds maanden naar deze zwendelaars: de 50-jarige bankwerker G. W. uit Düsseldorf en de eveneens 50-jarige vrouw K. M. Nadat ze bij een plaatselijke bank niet-gedekte chèques trachtten te verzilveren zijn ze gegrepen. Het ging op de bank om verschillende bedragen, na melijk van negen tot 40.000 Duit. se Marken. De kassier twijfelde aan de echtheid van de cheques en informeerde het hoofdbestuur van de bank in Eindhoven hier over. Deze verzocht per telex in lichtingen bij de Duitse Bank, die onmiddellijk een order tot niet- betaling doorgaf. De gearresteerde man is tij dens het voorlopig onderzoek op gesloten in het huis van bewa ring in Vught. de vrouw in Arn hem. Vanaf maart van dit jaar heb ben de oplichters hun praktijken kunnen uitvoeren. Bij de speur tocht werd Interpol ingeschakeld Deze heeft uitlevering van de gearresteerden gevraagd. HAASTIGE SCHOOLJEUGD EN VERKEERSONGELUKKEN Het gemeentebestuur van Utrecht maakt zich ernstig zor gen over de toeneming van het aantal verkeersongevallen waar bij schoepen betrokken zijn. Eén van de belangrijkste oor zaken van deze ongelukken is volgens het gemeentebestuur de factor haast. In de eerste helft van dit jaar werden er in Utrecht 124 verkeersongevallen genoteerd, waarbij jongens en meisjes van 6 tot 14 jaar waren betrokken. Het grootste aantal ongelukken gebeurde 's middags tussen twaalf en twee uur en tussen vier en zes uur. Het gemeentebestuur heeft nu een dringend beroep op de ouders* gedaan om er op toe te zien dat de kinderen vooral bij tijds van huis gaan en dat de kinderen zich niet haasten bij de terugkeer naar huis. DOOR ONGELUK OF BOERDERIJ OMGEKOMEN De 25-jarige ongehuwde G. S. uit De Purmer is zaterdagmor gen om het leven gekomen, toen hij op liet landbouwbedrijf van zijn vader een tractor aan een aanhangwagen wilde bevestigen Daarbij kantelde de wagen. De heer S kreeg de wagen in zijn nek. Bij aankomst in het St. Li- duina-ziekenhuis in Purmerend bleek hij te zijn overleden. (Adv.) NATUURZUIVER X OPWEKKEND VERKWIKKEND Zaterdagmorgen en -middag werden in het Centrum ,te Axel in twee gecombineerde vergade ringen van leden van de Alg. Be drijfsgroepen Centrale, de Chr Bedrijfsgroepen Centrale en „St. Will ebrordus" de bereikte over eenkomsten voor de nieuwe C.A.O. in de kanaalzone toege licht en later zonder één enkele tegenstem goedgekeurd. Nadat de heer J. Spoelstra, hoofdbestuurder van de C.B.C., als voorzitter van de vergadering een welkomst- en openingswoord had gesproken, gaf de heer J. M. Smit, hoofdbestuurslid van ..St. Willebrordus"', een uiteenzetting van de gehouden onderhandelin gen en de bereikte resultaten. Uit zijn mededelingen bleek, dat in de nieuwe C.A.O. voor de werkne mers heel wat verbeteringen zijn opgenomen Zo zal op bet gel dende loon van 1 juli 1963 op 1 januari 1964 een verhoging tot stand zijn gebracht van gemid deld 23 cent per, uur, t.w. pl.m. 15 Vc door verhogingen van het basisuurloon en verhoging van de productiepremies. Verder zal er een nieuwe regeling komen voor de anciënniteitstoeslag, waarbij dan voor 10 dienstjaren ƒ50 per jaar en voor iedere vijf jaar f25 worden uitgekeerd; bij 30 dienstjaren dus 150.De anciënniteitstoeslag zal gelijktij dig met de 4 c/i> vakantiegeld worden uitbetaald. Ook is er een flinke verbete ring tot stand gekomen voor ex tra vakantie bij 'n langer dienst verband: bij 10 dienstjaren 1 dag en voor iedere 5 jaar meer 1 dag extra. Verder zal getracht wor den om door het geld van de ge subsidieerde spaarregeling 1 jaar langer geblokkeerd te houden de belasting en sociale lasten, die hierop werden ingehouden, te doen vervallen. Een aanmerkelijke verbetering is ook, dat de spaarregeling voor jeugdigen in kan gaan na twee maanden dienstverband en dal de tijd doorgebracht in militaire dienst voor eerste oefening, zal blijven meetellen voor anciënni- teits jaren. Het ziekengeld wordt uitge breid tot 3 jaar. Dit zal ook gel den voor de bovenwettelijke uit kering, die 94 van het loon be draagt. Dit geldt eveneens voor ongevallen. Bij wijze van proef zal voor een jaar voor de eerste ziektedag die anders een wachtdag was een uitkering worden gedaan van 43 9r van liet loon. Wanneer zou blijken dat door deze uitkering de ziekte curve niet omhoog gaat, zal later onder ogen worden gezien om ook over deze eerste dag een volledi ge uitkering te doen. Bij de vo] continu-dienst is de volgende verbetering te constate ren: was het zó dat bij een ge middelde week van 42 uren ei' 55% werden betaald, thans dit worden opgetrokken tot een uitbetaling van 57 uren. De Belgische arbeiders die in de kanaalzone werkzaam zijn zullen een verhoogde kinderbij slag uitbetaald krijgen. Voor iedere Nederlandse arbeider zal dit hogere bedrag in een fonds worden gestort, dat zal worden uitgekeerd in overleg met de vakorganisaties. Verder wei-den nog kleine wij zigingen in de C.A.O. toegelicht, zoals kort verzuim bij overlijden en zo meer. Ook was men met de werkge vers overeengekomen om een ex tra betaald verzuim van maxi maal 3 dagen voor bezoek aan statutaire vergaderingen van de drie vakbonden, alsook voor be zoek aan kadercursussen. Met al deze verhogingen zal per 1 januari 1964 het loon in de kanaalzone gelijk zijn aan dat in de bedrijven aan de Waterweg. Na de uitvoerige uiteenzetting van de bereikte resultaten bij de onderhandelingen werd gelegen heid gegeven om hierop in te gaan en vragen te stellen. Van deze gelegenheid werd door diverse leden gebruik ge maakt. Zij werden door de heer H. Penninkhof, hoofdbestuurder van de A.B.C., naar ieders vol doening beantwoord. De voorzitter, de heer Spoel stra, vroeg hierna de vergadering of men met de bereikte resulta ten tevreden was en of men ak koord kon gaan met deze voor-; stellen van de nieuwe C.A.O. Zonder een enkele tegenstem werd de nieuwe C.A.O. aange nomen. door MILLY GANZ Wandeltocht. Zaterdag werd door de afde ling „Wandelen" van liet R. K. Jeugdwerk een wandeltocht ge organiseerd over de afstanden 20—10—5 km. Er waren hiervoor 422 deelne mers gekomen, wat voor een eerste wandeltocht zeker goed te noemen is. De tocht was uitstekend gere geld, zodat geen enkele wanklank werd vernomen. De jury, bestaande uit de heren Hid'des, Van Zuiddam, Geen- sen en Luik, hebben een zware taak gehad,' daar er door alle .deelnemers goed gewandeld ■werd. In de 20 km tocht, behaal- W§4ê Douane .en de W.S.V. „Em- 100) Toen Christen de bestuurster in het oog kreeg ging hij onmid dellijk naar haar toe en vroeg heftig: „Mevrouw Lehnert, waar is Hanneke Rau? Waar sliep zij?" De vrouw keek hem bijna als idioot aan; toen wendde zij haar hoofd weer af en staarde met ge vouwen handen in de vlammen zee, die rond het tehuis loeide. Haar lippen bewogen zich tril lend zij scheen te bidden. Nadat hij vergeefs op een ant woord gewacht had, greep de dokter haar zonder veel compli menten bij een arm en schreeuw de haar, buiten zichzelf van woede, toe: „Ik vraag u waar dat jonge meisje is, dat ik u heb toever trouwd! Geeft alstublieft ant woord. Waar is Hanneke Rau de dochter van onze Ursula?" „Ach zo...." zei de vrouw op een afwezige toon. „Hanneke? Ja, die sliep op een mansarde kamer; meer weet God alleen!" Nu maakte zich een razende woede van Christen meester: „Op een mansarde? Waarom hebt u met uw gezin niet in die oude, gevaarlijke kast geslapen? Dal was u zeker niet veilig ge noeg, nietwaar?" „Laat haar maar, dokter!" Een brandweerman trok hem uit de kring van nieuwsgierigen, die spoedig te hoop was gelopen. Een tweede kwam aangelopen, die de dokter nodig had voor een ver ongelukte, die een neerstortende balk op een been gekregen had. Dokter Christen had met ple zier de vrouw door elkaar willen schudden, zodat op haar onbe weeglijk, in onverschillige gela tenheid verstarde gezicht tenmin ste de levendige uitdrukking van een of ander gevoel zou zijn ver schenen. Terwijl hij met bevende han den de verongelukte verbond, kon Christen alleen maar met het grootste medelijden denken: ar me Ursula! Goede, arme Ursula!' De reusachtige fakkel langs de oever van het meer bleef nog korte tijd tegen de met sterren bezaaide nachtelijke hemel flak keren; toen stortte 't voormalige kindertehuis met ijzingwekkend gekraak in elkaar en begroef on der het puin ook het kind van Ursula. De overblijfselen van de veron gelukte pleegkinderen vond men bij.het ppruimjngswerk onder de verkoolde balken en ingestorte muren. In een massagraf op het kerkhof van Sonnwil werden zij bijgezel'. Op Weidchof echter liep de trouwe gedienstige zwijgend en als in een booze droom met af wezige blikken door keuken en kamers, zij deed haar plicht even nauwgezet als vroeger, al ge beurde het ook zichtbaar auto matisch en zonder vreugde. Het duurde lang, heel lang, voordat men haar door een liefdevolle behandeling aan haar verslagen heid kon onttrekken. De beste troost vond zij ten slotte hierin, dat zij nog meer van de bewoners van Weidehof ging houden dan vroeger. HOOFDSTUK XXXIII. IK BEN LOHENGRIN NIET! Tussen de zwarte haren van de districtsarts Joost Christen waren triomfantelijke lange, wit te strepen verschenen. In zijn rusteloze werkzaamheid zou hij het misschien nauwelijks hebben opgemerkt, hoe de jaren voorbij gegaan waren, maar het waren zijn kinderen, die hem daar op een onbarmhartige manier aan herinnerden. Zij groeiden op en stelden aan hun ouders hoe lan ger hoe grotere geestelijke en financiële eisen. Vaak verwonderde zich Mila erover, hoe gemakkelijk haai man de zware last van zijn druk ke werk nog altijd op de smalle schouders droeg. Zij dacht wel eens: in hem brandt een kracht, ,die gevoed wordt uit een hart dat overloopt van liefde voor de mensen. Tot mijn laatste adem zal ik mij altijd gelukkig blijven prijzen, de vrouw van Joost Christen geweest te zijn! Mila had gelijk. Joost Christen hield van de mensen. Dat belette intussen niet, dat hy hen vaak éen beetje wantrouwde en aan hen twijfelde. Hij had trouwens al heel wat herinneringen aan bittere ervaringen bijeen gegaard. Daarom vervulde hem, wat hij op een zomeravond beleefde met een ongelovige verbazing. Hoe wel het misschien het aardigste bedrijf was uit het theatertje van zijn leven. Hagen zou hem dat best hebben kunnen benijden! Was het immers niet een troost, zich in uren van teleurstelling dat tafereel steeds weer voor ogen te kunnen halen? Het was een avond in augus tus en de schemering viel. Chris ten roeide in zijn eigen boot, ge holpen door Peter, met een deel van het gezin over de glanzende spiegel van het meer langzaam in de richting van huis. Met regelmatige maatslag werden de riemen opgeheven en van hun rand vielen dan schitterende, glasheldere druppeltjes in het onbewegelijke water. Terwijl dok ter Christen de riemen stevig in het water op en neer bewoog, zweefde zijn blik naar de over kant, waar het dorp naar hem toe scheen te drijven. Het lag rustig temidden van de groene boomgaarden rond het vreed zame kenteken: de hoge, slanke kerktoren. Christen moest er on willekeurig aan denken; hoe veel leed en hoe weinig vreugde hij onder al die daken beleefde! Maar dat was nu eenmaal zijn beroep; zijn komst werd bijna altijd bepaald door ziekte of dood; waar hij een drempel over schreed begon telkens een moei lijke tijd. (Wordt vervolgd.) DODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN Drie mannen in een gestolen auto waren zaterdagmorgen be trokken bij een ernstig ongeluk in de Rosestraat in Rotterdam- Zuid, waar om even vóór haif zeven de 45-jarige fabrieksar beider P. P. door hen op zijn bromfiets werd aangereden. Het slachtoffer was op slag dood. De botsing was zó hevig, dat de auto, die waarschijnlijk een veel te hoge snelheid had, een slag in de rondte maakte en op drie ge parkeerde wagens inreed. De drie inzittenden vluchtten. Eén van hen. de 19-jarige café- bediende J. M. D. uit de Maas stad, kon kort daarop worden aangehouden. Hij verkeerde on der drankinvloed en bekende met een zeeman, die volgens hem de chauffeur was, en een onbe kende Duitser, de wagen te heb ben gestolen op de Schieweg. Op de Pieter Stuyvesantweg te Leeuwarden is zaterdagavond de 9-jarige Alida de Vries overreden door een haar achteropkomende personenauto, toen zij plotseling linksaf sloeg. Het meisje reed op de fiets. Zij was vrijwel op slag dood. Op de weg Zutphen-Emmerik in de gemeente Steenderen is zaterdagavond tegen half tien een voetgangster, het 16-jarige meisje T. uit Hummelo, door een tegemoetkomenden auto aange reden. Zij overleed enige uren later in een ziekenhuis. De beide inzittenden van de personenauto werden gewond. Op de Brugweg te Echt is in de nacht van zaterdag op zondag een auto met vier inzittenden in volle vaart tegen een boom ge reden. waardoor de 26-jarige J. H. uit Sittard om het leven kwam. De bestuurder en de an dere twee inzittenden, allen uit Sittard, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Sittard gebracht. Over de juiste toe dracht van het ongeluk is nog niets bekend. KLEUTER MAAKTE EEN TUKJE De hele buurtschap Vinkenpad, behorende tot de gemeente Seve- num. heeft vrijdagavond enkele uren gezocht naar een kind van 2 jaar, dat door zijn ouders ver mist werd. Men vreesde dat het in een naburige sloot verdronken zou zijn. De kleine was met zijn vader naar de boomgaard gegaan en vandaar met appels naar huis gestuurd. Tegen etenstijd ver miste men het kind ep tenslotte sloegen alle inwoners zelf mét auto's en fietsen aan het zoe ken Toen de angstige spanning zowat ten top gestegen was, vond iemand de kleine, rustig slapen de in een veilingskist aan de rand van de boomgaard. DODELIJK VERKEERSONGEVAL Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor zes is op de Wouw sestraatweg in Bergen op Zoom een verkeersongeval gebeurd waarbij één persoon werd ge dood en drie personen werden gewond. Een bestelauto van de firma Palthe, komende uit de richt in; Bergen op Zoom, wilde een mili taire kolonne die op nachtpa trouille was, inhalen. Hij kwam daarbij in botsing met een uit de andere richting komende vracht wagen, bestuurd door L. V. uit Oudewater. Deze vrachtauto hot ste vervolgens tegen een boom. De bestuurder van de bestelauto, de 26-jarige heer Donders uit Tilburg] werd op slag gedood. Eén inzittende van de bestelauto wend zwaar, een ander licht ge wond. Ook de bestuurder van de vrachtauto liep lichte verwondin gen op. MEISJE BIJ VERKEERSONGELUK OMGEKOMEN Het 11-jarige meisje E. van Loon uit Roosendaal is vrijdag middag in haar woonplaats door een passerende vrachtauto met aanhangwagen gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer kreeg de wie len van de wagen over het lichaam. Het ongeluk gebeurde in de Domineestraat, waar het meisje fietste op weg van school naar huis. Een bij haar op de fiets achterop gezeten vriendin netje werd met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis te Roosendaal opgenomen. OPLICHTER WAS RECHERCHEUR TE VLUG AF Door op het Rotterdamse Cen traal station zijn jas voor de voeten van een rechercheur te gooien, waardoor deze viel, heeft een veel gezochte oplichter vrij dagavond de kans gezien om uit handen van de justitie te blijven. De man, de 22-jarige Amster dammer R. J. K„ wordt ervan verdacht enige tijd geleden in Eindhoven een aantal fototoe stellen door oplichting in zijn bezit te hebben gekregen. Vrij dagmiddag verkocht hij in de Rotterdamse binnenstad één van deze toestellen aan een hande laar, die achteraf de zaak niet vertrouwde en de politie waarschuwde. Toen de recher che kwam, was de man al ver dwenen. De winkelier herinner de zich dat hij naar het station zou gaan en met de trein naar Amsterdam zou vertrekken. De rechercheur en handelaar gin gen achter hem aan en jnder- daadherkendede winkelier op het station de man. Toen deze zag, dat het bijna met zijn vrij heid was gedaan, trok hij zijn jas uit en wierp die voor de voeten van de rechercheur. De man is daarna in de drukte ver dwenen. DIEFSTALLEN IN MAASTRICHT Door het oprollen van twee jeugdbendes hoopt de politic van Maastricht, dat er thans een einde is gekomen aan een reeks diefstallen en inbraken die in de loop van het laatste jaar in tal van Maastrichtse scholen, kantoren en huizen werd ge pleegd. De ene bende, bestaande uit drie knapen van 14, 15 en 16 jaar, heeft ingebroken bij zes scholen en een groentehande laar. In de scholen stalen zij geldbedragen en een bandrecor der. De tweede bende bestond uit acht jongens, variërend in leef tijd van 15 tot 17 jaar. Zij heb ben zich schuldig gemaakt aan inbraken in acht scholen en twee noodkerken. Ook hier ber den geldbedragen ontvreemd. Van het geld is niets meer over. Het is uitgegeven aan sigaret ten, snoep, bioseoopjes en der gelijke. De jongens zijn verhoord en na overleg met de officier van Justitie, naar huis gestuurd. DODELIJK ONGELUK De 43-jarige mevr. G. Kei manBosschaart werd vrijdag ochtend gedood toen een door haar bestuurde bestelwagen in botsing kwam met een autobus. Het ongeval gebeurde vrijdag ochtend om kwart over zeven aan de Houtenseweg in Utrecht ter hoogte van rijksweg 12. De bus, die bestuurd werd door de 59-jarige J. v. d. B. uit Utrecht, geraakte in een slip en botste frontaal tegen de uit de rich ting Houten komende bestelwa gen. Mevr. Keiman raakte be kneld in haar cabine en overleed ter plaatse. AFSCHEID DS A. VAN LEEUWEN Gisteravond werd in de Gede formeerde kerk in de Pironstraat afscheid genomen van ds A. van Leeuwen, wegens zijn aangeno men beroep naar de Geref. Kerk te Pernis. Het kerkgebouw was geheel gevuld met gemeenteléden ..en deputaties van "plaatselijke kerkelijke colleges en enkele col lega's' uit de classis Axel. Van de zijde van het gemeentebestuur was aanwezig het college van B. en W. met de plaatsvervangende secretaris, de heer M. Oggel. De dienst nam een aanvang met het zingen van Gez. 45 1 „Grote God, wij loven U". Na votum en zegen zong de ge meente Psalm 84 1 „Hoe lieflijk hoe vol heilgenot". Ds Van Leeuwen las hierna de apostolische geloofsbelijdenis, waarop de gemeente Gezang 43 in zijn geheel zong. Het gebed van de scheidende predikant werd gevolgd door Schriftlezing uit 1 Korinthe 1 18 en Kor. 2 5. Het tekstwoord luidde: Want ik heb niet voorgenomen iets te we ten onder U, dan Jezus Christus en Dien gekruisigd. Dit naar aanleiding van 1 Kor. 2 2. Ds Van Leeuwen herinnerde er aan hoe hjj hier op 1 juli 1958 zijn intrede deed in deze gemeen te en dat hij zijn roeping aldus had opgevat zoals Paulus dit deed onder de Korinthiërs, Het centraal stellen van het Woord en het Geloof is Jezus Chrisuts. Dit Woord en Geloof in Christus is niet volmaakt als wij er niet centraal het Kruis bij denken. „In deze geest heb ik hier 5 jaar onder u mogen wer ken en wij hebben er samen veel vreugde aan beleefd". Ds Van Leeuwen sprak het vertrouwen uit, dat men in deze gemeente met hun toekomstige nieuwe herder het voorbeeld van Paulus zullen blijven volgen, tot grootmaking van d-, Naam van Hem van Wien het als is gele gen. De plaatsvervangende praeses van de kerkeraad, de heer A, de Waard, sprak namens de kerke raad en de gemeenteleden woor den van dank aan ds Van Leeu wen voor de prettige samenwer king die er altijd is geweest en betrok in deze erkentelijkheid ook de echtgenote van de domi nee. Ds Verbeek uit Hoek sprak na mens de classis Axel der Gere formeerde Kerk en wenste hem in zijn nieuwe standplaats Gods beste zegen toe. Burgemeester M. K. van Dijke herinnerde er aan dat het voor het gemeentebestuur altijd pret tig was met ds Van Leeuwen in contact te komen op het terrein der burgerlijke overheid. Hij dankte ds Van Leeuwen voor zijn bijdrage aan het culturele leven in Axel als voorzitter der Chris telijke openbare leeszaal. Ds Van Leeuwen dankte alle sprekers en zeide, dat hier ban den zijn gegroeid waarvan men zich node losmaakt. Hij haalde nog evens enige facetten van het parochiale werk aan ter illustra tie van de goede geest die er al tijd is geweest. De gemeente zong hierna staan de ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". Van de gezondheid om de scheidende ds en mevr. Van Leeuwen de hand te drukken, werd een deuk gebruik gemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2