„Stichting van den Arbeid" beraadde zich over loonbeleid in 1664 Giftig gas stroomde over de weg Nederland heeft 12 millioen inwoners De positie van de gulden geef mij maar Uitwisseling van Amerikaanse en Russische spionnen vruchtenyoghurt HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN FranSerïng t>9 abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande v- Redactie-adres: Noordstraat 555r Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 14 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6049 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Op de persconferentie van de Centrale Werkgeversorganisatie, die na afloop van het beraad in dè „Stichting van den Arbeid" zaterdagmorgen en -middag in Den Haag is gehouden, werd het volgende medegedeeld: „Het in 1964 te voeren beleid dient naar het oordeel van de werkgevers primair gericht te blijven op een gezonde ontwik keling van de economie, die ook een verdere groei van het be steedbare inkomen zal mogelijk maken. Onder de huidige om standigheden vormt de situatie op de arbeidsmarkt daarvoor een gevaar.. Een verruiming van het aanbod en een bespreking van de vraag naar arbeidskrachten die. nen te worden bevorderd, zowel door het mede daarop gericht loon. en prijsbeleid, als door an dere speciaal voor dit doel ge richte maatregelen. Het belang van onze hele be volking brengt mede, dat door bovengenoemde maatregelen onze exportpositie niet in gevaar wordt gebracht. In aansluiting in de reeds op 30 september JJ. ge dane mededeling kan thans, na bestudering van de door de werknemers-vakcentrales geda ne voorstellen en na uigebreid overleg in eigen kring, de opvat ting en prijsbeleid als volgt wor den aangegeven. Hierbij wordt ervan uitgegaan, dat alle groeperingen in de „Stichting van den Arbeid" naar een oplossing van de huidige moeilijkheden zoeken, welke past in het kader van het geldende systeem van loonvorming. Ingestemd wordt met een zo danige herziening van de C.A.O.'s en andere arbeidsvoorwaarden regelingen, dat als gevolg hier van de lonen zullen kunnen stij gen met 8 Deze herziening zal een tweeledig karakter hebben: a.) Per 1 januari 1964 wordt de mogelijkheid geopend voor een verhoging van het rechtens geldend loonniveau met 4 Deze verhoging geldt zowel voor die C.A.O.'s die per 1 januari '64 moeten worden vernieuwd als voor contracten die op een latere datum expireren. Deze verhoging moet gezien worden in het kader van een aanpassing van het Nederlandse loon- en prijsniveau. b.y Voor de hernieuwing van de C.A.O.'s op de normale af loopdata zal naar het oordeel van de werkgevers de aanvaardbare gemiddelde loonkostenstijging op 4 kunnen worden gesteld. Dit percentage correspondeert met de voor 1964 voorziene macro- economische mogelijkheden. 2. De beoogde ontspanning kan niet worden bereikt, wanneer niet ook een optrekking van het prijsniveau en een verbetering van de prijsstructuur plaatsvindt. Daarom staan de werkgevers op het standpunt dat de tot dusver re geldende regels voor het prijs beleid niet gehandhaafd kunnen blijven. 3. Een huurverhoging wordt door de werkgevers beschouwd als een noodzakelijke prijsaan passing, welke naar hun oordeel per 1 januari 1964 dient te wor den geëffectueerd. 'De werkge vers achten een huurverhoging van 15 noodzakelijk, met wel ke maatregelen zij bij de bepa ling van hun standpunt rekening hebben gehouden. De huren voor een zeer groot deel van ons wo ningbestand vertonen nog een aanmerkelijke achterstand bij wat onder gegeven verhoudingen als een evenwichtsniveau moet worden beschouwd. Bij een aan passing van ons loon- en prijs niveau kunnen de huren derhal ve zeker niet worden uitgezon derd. 4. Daar waar in een bedrijfs tak behoefte blijkt te bestaan aan een zekere differentiatie in de beloning per onderneming, kan hiermede rekening worden gehouden door een differentiatie mogelijkheid in de C. A. O. De werkgevers stellen voor in een overleg in de „Stichting van den Arbeid" te onderzoeken hoe een dergelijke mogelijkheid binnen het kader van het huidige loon systeem kan worden geëffectu eerd, 5. De werkgevers kunnen geen medewerking verlenen aan het doen van uitkeringen ineens in 1963. Zij achten deze uitkeringen economisch niet verantwoord, terwijl bovendien de gevolgen hiervan de spanning op de ar beidsmarkt zouden doen toene men. 6. Een uitbreiding van de va kantierechten zal een vergroting van de spanning op de arbeids markt ten gevolge hebben. Deze maatregel wordt daarom voor 1964 door de werkgevers ten sterkste ontraden. 7. Het vraagstuk van de mi nimum-lonen ligt thans ter fine van advies bij de Sociaal-Eco nomische Raad (S. E. R Het zal de werkgevers welkom zijn indien de raad spoedig zijn advies uitbrengt. 8. De in punt 1 onder a.) be doelde aanpassing zal naar het oordeel van de werkgevers ook in de verschillende sociale ver- zjekeringensuitkermgen door middel vap een daartoe geëigende maatregel tijdig tot uitdrukking dienen te worden gebracht. 9. In de methode van toetsing van loonvoorstellen door de Stichting van den Arbeid'" be hoeft naar het oordeel van de werkgevers geen wijziging te worden gebracht. Evenals in het verleden zal de Stichting bij de toetsing van loonvoorstelling be leidsoverwegingen betrekken. „In een nota bene voegen de werkgeversorganisaties aan deze in 9 punten vervatte uiteenzet ting van hun standpunt t.a.z. van de loon- en prijspolitiek het vol gende toe: Door de Koninklijke Neder- landsche Middenstandsbond werd te kennen gegeven dat men ten aanzien van de toelaatbare loon stijging in 1964 een afwijkend standpunt inneemt en dat voor lager percentage verantwoorde lijkheid kan aanvaarden." Ir J. Bosma verklaarde in de persconferentie dat de resulta ten van de vergadering zeer con structief zijn geweest. Het ge sprek is in een prettige en be grijpende sfeer, veel beter dan verwacht werd, gevoerd. Vrijdag a.s. zal de „Stichting van den Arbeid" opnieuw vergaderen. Dan zal nader overleg worden gepleegd over de standpunten waarover men nu nog geen overeenstemming heeft kunnen bereiken. Een huurverhoging zal bij de wet moeten geschieden. Daardoor is het mogelijk dat de verhoging later dan 1 januari a.s. zal afkomen. De loonsverhoging van 4 procent op die datum zal dan toch doorgaan. Naar bere kening zal de huurverhoging van 15 procent neerkomen op 1 pro cent van de loonsom. Er zal geen andere compensatie voor de huurverhoging worden gegeven. Deze is in de 4 procent bere kend. Het prijsbeleid zal moeten worden aangepast aan de loons verhoging. Volledig doorbereke ning zal niet overal mogelijk zijn, dat zal van de bedrijfstakken af hangen. Verklaard werd, dat men van werkgeverszijde niet tegen enig prijsbeleid is, maar dat deze loonsverhoging zal moeten wor den doorberekend, daarna zal er weer prijsbeleid worden gevoerd. Opgemerkt werd nog, dat met deze loonsverhoging en een groot deel van de zwarte lonen wegge werkt zullen zijn. De werknemersdelegatie, geleid door drs. D. Roemers, kwam niet met één stuk papier in de pers conferentie. Hij stelde in het licht dat het een illusie zou zijn te menen dat alles nu goed is en dat een algehele overeenstem ming tussen partijen in het be stuur van de Stichting voor het grijpen ligt. Dat is nog geenszins het geval. Er is dus geen reden voor een hoera-stemming. Het stuk dat de werkgeversor ganisaties in de vergadering heb. ben gebracht en na afloop open baar hebben gemaakt, is naar het oordeel van de werknemersorga nisaties een „serius stuk". Werknemers hebben daarvoor hun waardering geuit en dit stuk ook besproken in de vergadering. Ais dat niet zo was geweest, had de vergadering niet zo lang ge duurd, „maar de patiënt is nog niet overleden". Het stuk, hoe serieus ook, is evenwel in deze vorm geen basis voor algehele overeenstemming. De heer Roemers, die vervol gens punt voor punt het stuk van de werkgevers naging, noemde als essentieel voor het bereiken van een algehele overeenstem ming: Als de Staten-Generaal tot huurverhoging zouden beslui ten, dan moet tussen werkge vers en werknemers overeen- -stemming bestaan over com pensatie. Essentieel Is in niet mindere mate de in punt vier genoemde differentiatie. Zeer essentieel voor het el kaar vinden in het bestuur van de „Stichting van den Arbeid" is naar de mening van werknemers de in punt 7 aangeduide mini mumlonen. De vakcentrales zijn wat de prijzen betreft van oordeel dat er bedrijven zijn (de praktijk heeft het immers uitgewezen), die, als er een loonsverhoging komt, zeer beslist niet ook met een hun prijzen behoeven te ver. hogen. Anderzijds zijn er bedrijven die een loonsverhoging niet of zeer moeilijk zullen kunnen dragen. Het prijsbeleid zal derhalve aangepast moeten worden. Het had de vakcentralen tevre den gestemd dat het woord „overwerk" in het gehele stuk van de werkgevers niet voor komt. Wat de opmerking van de werkgevers betreft over een uit breiding van vakantierechten hadden werknemers met tevre denheid tevens geconstateerd dat de werkgevers hier spreken van een „ten sterkste ontraden". Aan het einde van de perscon ferentie van werkgeverskant heeft de heer P. G. van der Wee. Ie, voorzitter van de Koninklijke Nedrelandse Middenstandsbond, zijn afwijkend standpunt ten aanzien van de door de andere werkgeversorganisaties toelaat baar geachte loonstijging toege licht. De heer Van der Weele acht dit percentage te hoog met het oog op de vergroting van het in flatiegevaar dat daarvan naar zijn. mening onvermijdelijk het gevolg zal zijn. Ook overigens zullen de reper cussies ernstiger zijn. Naar verluidt zouden de an dere Middenstandbonden deze bezwaren niet of minder duchten. (Adv.) r. van grembergen- de doelder wij hebben (wéér) de studiedagen mee gemaakt van „les journées de prestige de la coiffure francaise" te parijs (nieuwe modelijn en haarverzorging), gepresen teerd door de „haute coiffure francaise". salon robèrt markt 16 temeuzen telef. 2506 Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat de Sowjet- Unie twee van spionage beschul digde Amerikanen heeft vrijge laten. Van hun kant zullen de Verenigde Staten twee Russen, een man en een vrouw, die bij het V.N.-secretariaat werkzaam waren en op 2 juli onder verden king van samenzwering tot spio nage voor de Sowjet-Unie waren gearresteerd, in vrijheid stellen. Het zijn de 41-jarige Iwan Egorov, ambtenaar van de per soneelsafdeling van het V.N.- secretariaat, en zijn vrouw Alek- sandra. De vrijgelaten Amerikanen zijn de pater-Jezuiet Walter Ciszek, die sinds 1940 in Siberië werd vastgehouden, en de student Mar- vin Makinen, die bijna twee jaar geleden in Kiev werd gearres teerd. Beiden zijn vrijdag per vliegtuig uit Moskou vertrokken een zaterdag in New York aan gekomen. Ambtenaren van het ministe rie van Buitenlandse Zaken deel den mede, dat de Amerikaanse regering aan de betrokken dis- trictrechter in New York had verzocht de aanklacht tegen het echtpaar Egorov in te trekken, op voorwaarde dat zij met het eerstvolgende vliegtuig de Ver enigde Staten zouden verlaten. Vrijdagavond vertrokken zij dan ook met een vliegtuig naar Mos kou. Naaf het ministerie mededeel de, was pater-Jezuiet Ciszek vóór maart 1940 in de Sowjet-Unie aangekomen. Spoedig daarna werd hij gearresteerd. Het groot ste deel van de sindsdien ver streken 23 jaren bracht hij in Siberië door, op de beschuldiging dat hij onder een Russisch pas poort met valse naam zou heb ben gereisd en zich met spionage had beziggehouden. De student Makinen werd in december 1961 in Kiev gearres teerd en van spionage beschul digd. Hij werd tot twee jaar op sluiting veroordeeld en zes jaar doorbrenging in „verbeterings werkkamp". Tegelijk met de arrestatie van het echtpaar Egorov in New York, werden op 2 juli in Wash ington John en Jane Doe aange houden, die in de buitenwereld zich uitgaven als Robert Baltch en Joy Ann Baltch. Dit tweetal is zaterdag voor de districts- rechter van Columbia in Washing ton geleid. De Egorov's werden ervan be schuldigd de Sowjet-Unie gege vens te hebben verstrekt over Amerikaanse raketlanceerinstal- laties, met kernwapens uitgeruste schepen en andere aspecten van de Amerikaanse verdediging. Voorts zouden zij Amerikaanse militairen hebben bewerkt om als agent voor de Sowjet-Unie op te treden. V.N.-operatie in Kongo met half jaar verlengd De begrotingscommissie der algemene vergadering heeft met 68 tegen 11 stemmen en 18 ont houdingen besloten de V. N.-ac- tie in Kongo voort te zetten tot 30 juni van het volgend 'jaar. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling het optreden der Ver enigde Naties in de Kongolese republiek op 31 december a.s. te beëindigen. Bijna vier uur zijn politie, brandweer en werklieden van Publieke Werken vrijdagmiddag op de Ringbaan Zuid bij het kruispunt met de Ringbaan Oost in Tilburg bezig geweest met een omgeslagen tankwagen. Daaruit stroomde een zeer giftig en brandbaar vloeibaar gas (desmo- dur) over de weg. Drie brand weerlieden werden door het gas, dat inwerkt op het lichaam, aan getast. Zij moesten voor een bad naar het ziekenhuis. Vermoede lijk zullen zij korte tijd in obser vatie worden gehouden. De tankwagen van een Engels chemisch bedrijf, met een lading ROTSVERSCHUIVING IN PERU In de Del Pato-canon, onge veer 300 km ten noorden van de Peruviaanse hoofdstad Lima, is donderdag door het omlaag storten van grote rotsblokken een natuurlijke dam van 40 m hoogte gevormd in de Santa- rivier. De grondverschuiving ge beurde slechts enkele kilometers stroomopwaarts van grote wa terkrachtinstallaties. Volgens deskundigen is er geen onmid dellijk gevaar voor doorbraak van de dam. Zij ramen de hoe veelheid rotsen, die het rivier water tegenhouden, op onge veer 100.000 m3. Malakka en Indonesië De premier van Malakka, toenkoe Abdoel Raehman, is van mening dat een topconferentie met Indonesië momenteel geen zin heeft. Na een bijeenkomst van zijn alliantiepartij zei hij tot verslaggevers, dat hij zijn partij genoten tot een eensgezinde hou ding; had opgeroepen tegen Indo nesië, dat Maleisië „confronteert" en de federatie wil vernietigen. De toenkoe deelde voorts mee, ■dat het geenszins in de bedoeling ligt om in allerijl verkiezingen in Malakka te ófièn houden. De al gemene verkiezingen zullen vol gens plan in 1964 worden ge houden en er is gelegenheid ge noeg om campagnes te voeren, zo zei hij. Nu in de afgelopen week de Nederlandse bevolking definitief de grens van 12 miljoen is gepas seerd, heeft prof. dr. Ph. J. Iden- burg, directeur-generaal van de statistiek, zaterdagmorgen via de zender Hilversum II gesproken over de achtergronden van onze bevolkingsgroei en gewezen op een aantal consequenties daar van. Prof. Idenburg herinnerde aan de sterke groei van de bevolking: in 1775 bij de eerste volkstelling nog slechts 2 miljoen, aan het eind van de vorige eeuw was de bevolking gestegen tot 5 miljoen, en in 1949 was het aantal inwo ners van ons land verdubbeld tot 10 miljoen. In de loop der jaren is met het groeien van de bevol king mede de leeftijdsopbouw van de bevolking sterk veran derd. „De Nederlandse bevolking T Nederland heeft niet zo heel veel meer te verspelen om in plaats van een goedkoopte- eiland een duurte-eiland te wor den. Tot deze conclusie komt het weekblad „De Financiële Koe rier" aan de hand van een aan tal berekeningen, die ten doel hebben het inzicht te verdiepen in de koopkrachtverhoudingen tussen de verschillende betaal middelen. Van revaluatie van de gulden zal, vogens de conclusie van de F. K., in de gegeven om standigheden geen sprake kun nen zijn. Het optrekken van het binnenlandse kostenpeil door een golf van loonsverhogingen zou zonder gevaar voor de betalings balans alleen mogelijk zijn door een verschuiving in de verdeling van het nationale inkomen. Tien tegen één dat de verschuiving dan gaat ten koste van de oude- dagvoorziening. De stijging van het gemiddelde loonpeil met 70 procent sedert 1963, zo merkt de F. K. op, is niet ongemerkt aan de binnen landse koopkracht van de gul den voorbijgegaan, al zijn de kosten van levensonderhoud in veel mindere mate gestegen dan het loonpeil. Tegenover de bui tenlandse betaalmiddelen is er ook nog een wijziging in de koopkrachtverhouding ontstaan door de revaluatie van de gulden. Had er in 1953 niet een belang rijke onderwaardering van de gulden in het stelsel van de gefi xeerde wisselkoersen bestaan, dan zou er thans eerder sprake van een stevige devaluatie moe ten zijn. Doordat de kosten van levensonderhoud in Nederland sterker zijn gestegen dan elders, en er ook door de revaluatie van 1961 een aanpassing heeft plaats gevonden. is de onderwaardering van de gulden, die in 1953 duide lijk waarneembaar was, groten deels ingelopen. Ten opzichte van de dollar is de binnenlandse koopkracht van de gulden 22 cent ongunstiger geworden dan in 1963. Bij een bezoek aan Ne derland zal een Amerikaan erva ren dat hij voor hetgeen hij in 1953 voor een dollar kon kopen, nu 1,40 dollar moet geven. Het goedkoopte-eiland, dat Nederland in 1953 voor hem was, is door de stijgende kosten in het binnen land verzwolgen. De wijze van berekening der koopkrachtpariteiten leert, dat de koers van de dollar op het ogen blik, op basis van de kosten van levensonderhoud, eigenlijk 4,40 zou moeten bedragen. De offi ciële wisselkoers is echter maar ƒ3,62, zodat wij, vergeleken met 1953, te weinig voor de dollar be talen. Dit wil zeggen dat de gul den overgewaardeerd wordt. Die overwaardering bedraagt 22 pro cent. In 1960 was de overwaar dering maar negen procent. Dit zijn vergelijkingen ten opzichte van de toestand in 1953, toen op grond van gelijksoortige bereke ningen een onderwaardering van de gulden ten opzichte van de dollar kon worden aangetoond tegenover de koersen van 1938. 'Die onderwaardering is door de bestaande overwaardering geni velleerd. Uit de berekeningen blijkt derhalve, dat de binnen landse koopkracht van de gulden sedert 1953 in sterker mate is verminderd dan die van de ande re betaalmiddelen. AANSLAGEN IN VENEZUELA Op verschillende punten in Caracas zijn vrijdag kneedbom- men ontploft. Er werd slechts weinig schade aangericht. Een student werd ernstig gewond toen een kneedbom ontplofte, die hij bij een gebouw in het cen trum wilde neerleggen. Ook in andere Venezolaanse steden zijn bomaanslagen ge pleegd. In een villa dicht bij de hoofdstad heeft de politie docu menten in beslag genomen be treffende de plannen en de acti viteit van uiterst linkse organisa ties. Deze ontdekking was aan leiding tot arrestatie van een communistische leider. In Maracaibo, waar ook docu menten zijn gevonden, is een grote hoeveelheid wapens ont dekt. Talrijke uiterst-linkse per sonen zijn daar aangehouden. is langzaam aan het ouder wor den.' Sociaal-economisch, aldus prof. dr. Idenburg, heeft de snelle toe neming van de bevolking en het ouder worden gevolgen van uit eenlopende aard. De sterke toeneming van de bevolking dwingt bijv. tot een sterke uitbreiding van de be staansmiddelen. Vooral van het industriële apparaat, dat anders door verdergaande mechanisatie en automatisering alleen maar mensen zou afstoten. Voorts dwingt de bevolkingstoeneming tot grotere inspanningen op het gebied van de bouwnijverheid en dat niet alleen in de sector van de woningbouw, want de groeien de bevolking heeft mede behoef te aan meer scholen, kerken, bioscopen, theaters, wegen en sportvelden. Een ander met de snelle groei van de bevolking samenhangend probleem is dat van de bevol kingsdichtheid. Deze stijgt im mers met het toenemen van de bevolking en bedraagt op het ogenblik reeds meer dan 358 in woners per vierkante kilometer. Dit maakt het noodzakelijk om 't samenwonen van zoveel men sen op zo'n kleine oppervlakte te ordenen. „Het leiden van de ruimtelijke ontwikkeling zal on ze bijzondere zorg vragen en samenwerking van alle belang hebbenden". Hoewel de toeneming van de bevolking niet in een onvermin derd tempo zal voortgaan en ook aan het ouder worden van de bevolking een grens is, bestaan op dit ogenblik nog geen aanwij zingen dat gedurende de eerst komende decennia in de toene ming van de bevolking aanmer kelijke veranderingen zullen op treden. De bevolking zal bij voortzetting van de huidige ten denties volgens berekeningen in 1970 ongever 13 miljoen en in 1980 14% a 15 miljoen bedragen. Voor rond 2000 behoort een cijfer van 18 a 2o miljoen tot de reële mogelijkheden, zo becijferde prof. Idenburg. Nederland zal de enorme eco- nomiche vraagstukken, die zich in de toekomst zullen voordoen, alleen niet tot een bevredigende oplossing kunnen brengen. Het zal de problemen slechts aan kunnen als deel van een geïnte greerd Europa, zodat de ontwik keling daarvan van vitaal belang moet worden geacht. Daarom zal tot die economische integratie van Europa krachtig moeten wor den bijgedragen. Daarnaast zul len wij al ons organisatietalent moeten gebruiken om de toene mende bevolking van ons land met haar behoefte aan ruimte voor werken, wonen, verkeer en recreatie menselijk en toch ef ficiënt op het beperkte Neder landse grondgebied onder te bren gen, zo zei prof. dr. Idenburg. S. .E. R. adviseerde tot arbeidsverbod 14-jarigen met leerplichtverlenging In een vorig jaar maart aan de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid uitge. bracht advies heeft de Sociaal- Economische Raad aanbevolen dat, als een arbeidsverbod voor 14-jarigen wordt ingevoerd dit gepaard zou moeten gaan met verlenging van de leerplicht met één jaar. De raad wees in dat advies op het zeer grote belang van een samengaan op korte ter mijn van deze maatregelen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft thans dit advies voor publikatie vrijgege ven. Naar de mening van de S.E.R. zou op het arbeidsverbod slechts een uitzondering mogelijk moe ten zijn voor zwakbegaafden en anderszins gehandicapten. De raad achtte het ongewenst een absoluut arbeidsverbod voor 14-jarigen in te voeren zolang er onvoldoende doelmatige onder wijsmogelijkheden zijn. Twee blanken in Birmingham schuldig verklaard Twee blanke jongens van 16 jaar, Hichael Farley en Larry Sims, zijn vrijdag door een jury te Birmingham schuldig ver klaard aan moord op de 13-jari- ge negerjongen Virgil Ware. Deze verloor het leven op 15 septem ber, enkele uren nadat bij een ontploffing in een kerk te Bir mingham vier negermeisjes om het leven kwamen. De twee jongens, die tegen borgtocht op vrije voeten blijven, zullen later in het jaar voor de rechter verschijnen, die de straf maat zal bepalen. Een politieagent, die bij de rel letjes na de ontploffing een neger jongen van 16 jaar doodde, werd door de jury onschuldig ver klaard. De jury was van oordeel dat de jongen het slachtoffer is geworden van een verdwaalde kogel. De agent zou alleen in de lucht hebben geschoten. uit Duitsland op weg naar Rot terdam en bestuurd door de Rot. terdammer F. Edam, slipte toen de chauffeur voor een verwarde situatie op het kruispunt remde. De lading deed de auto het even wicht verliezen. De zware wagen sloeg in de middenberm om. Daarbij werd een lichtmast mee genomen die aan de overzijde van de weg op een stilstaande auto terecht kwam. E. was uit de totaal vernielde cabine van de tankwagen geslingerd. Een auto die het omgeslagen gevaarte wilde ontwijken ramde daarbij nog een Italiaanse personenauto. De tankwagen zelf had een deel van de carosserie van de vracht auto weggeslagen. Door de ravage die was ont staan werd voor de weggebrui kers veel ongemak veroorzaakt. Het verkeer moest ter plaatse vier uur lang worden omgelegd. Omzichtig werd door de brand weer, terwijl een grote politie macht het samengestroomde pu bliek op een afstand hield, ge tracht de kranen van de tank dicht te draaien. Hierbij werd ge bruik gemaakt van zuurstofmas kers. De tankwagen kon later door een hefkraan van de A. A. T. overeind worden gezet. Het ge vaarte is weggesleept naar de gemeentelijke vuilnisstortplaats en blijft onder politiebewaking. (Adv.) Y°ï- VV 633 NOORDWESTER BUIEN Tijdens het weekeinde ver plaatste een depressie zich sterk uitdiepend van het zeegebied ten noorden van Schotland naar Zuid-Zweden. Vooral boven het noordelijke deel van de Noord zee wakkerde de wind tot storm, kracht aan. Verscheidene sche pen meldden windkracht tien. Dit stormveld is in de nacht van zondag op maandag juist langs de Waddenkust getrokken, waarbij windkracht negen werd bereikt. Vandaag neemt de noordwestelijke wind geleidelijk in kracht af. Met deze noordwes telijke luchtstroming vloeit kou de onstabiele lucht naar ons land, zodat de buiïgheid, vooral langs de kust, zal toenemen. De tem peraturen zullen ten opzichte van het weekeinde een flink stuk omlaag gaan. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Afnemende wind Opklaringen, maar ook plaat selijke buien, vooral in het noor den van het land. Matige tot krachtige, langs de kust aanvan kelijk nog stormachtige wind tussen noordwest en noord. Later geleidelijk afnemend. Lagere temperaturen. MAANDAG 14 OKTOBER v.m. n.m Breskens 11.42 12.02 Temeuzen 0.17 12.37 Hansweert 0.57 1.17 Walsoorden 1.07 1.17 Walsoorden 1.07 1.27 DINSDAG 15 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.33 0.45 Temeuzen 1.08 1.20 Hansweert 1.48 2.0C Walsoorden 1.58 2.1C ZON MAAN op onder op onder Okt. 14 7.01 17.51 3.13 17.19 15 7:03 17.48 4.23 17.38 16 7.04 17.46 5.31 17.55 17 7.06 17.44 6.39 18.12

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1