1 3 s De Gaulles strijd met de biefstuk Ramp aan stuwdam dreigt schandaal te worden Samenwerking in Stichting van den Arbeid in gevaar Amerikaanse convooien door Russen aan zönegrens aangehouden Radio Ue Koek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HET WEER en met K. S. G. en met E. E. G. 7 Frankering bi} abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG lj? OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6048 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bordjes op Franse winkelpuien getuigen ervan dat de handelaar die daar woont vertrouwen heeft in de rege ringsplannen om de prijzen te stabiliseren. Die bordjes vermelden niet wat hij erbij denkt: mits ik niet het kind van de rekening wordt. Zoals hij denken de meeste middenstanders en boe ren erover. En de prijzen die zo nodig gestabiliseerd moeten worden? Die gaan rustig omhoog. Een mooi voorbeeld kan men bij de slagers zien. Hun is toegestaan de attendriseur de malsmaker te gebruiken, waar door de koe voor een groter percentage bevorderd kon worden tot biefstuk. En, redeneerde de regering: daar door moet de prijs dalen. Nu, die prijs bleef gelijk eD de slager lacht, want de koe bevat nu voor hem meer duur te verkopen stukken. De klant huilt niet. Hij lacht ook, maar dan om de regerings plannen. Hij is al zo lang ge wend aan inflationaire bewegin gen van de franken in zijn loon zakje, dat het hem niet verbaast dat Pompidous groots opgezet saneringsplan zo deerlijk faalt. Hij vindt het op zijn hoogst hu moristisch dat het Gaullistische bewind zich verbeeldt zomaar met een paar papieren maat regelen de traditie te kunnen omver werpen. En hij vindt het lachwekkend dat de regering poogt door overreding de econo mie zó om te buigen dat minis ter Giscard d'Estaing niet ge noodzaakt zal zijn over te gaan tot een devaluatie van de frank op wier sterkte De Gaulle zo trots is. Overreding heeft nog nooit gebaat om de middenstand zijn hoge winstmarges te laten opgeven, om de ellenlange keten van tussenhandelaren die alle maal iets aan een produkt tus sen boerderij en tafel willen ver dienen, te verkorten. SPREKEND VOORBEELD HET gevolg van een en ander is dat de populariteit van de generaal merkwaardigerwijze zeer hoog genoteerd staat bij de middenstand die vroeger het minst van hem wou weten, en zeer laag dat wil zeggen be neden de vijftig procent bij de andere groepen, die de prij zen moeten betalen. Dit wil al lemaal niet zeggen dat de Fran se natie aan de rand van de af grond staat, integendeel. Maar moeilijkheden, geaccentueerd door sociale onrust, zijn wel te duchten. Deze interne Franse historie zou geen belang hebben als men niet een voorbeeld bij de hand had van wat er gebeurt als de generaal iets gelast en iedereen hem laat praten. Dan gebeurt er niets. En dat is internationaal wel belangwekkend, vooral voor de medeleden van de Europese gemeenschappen. Dit temeer nu de Franse afgevaardigde in de raad van ministers van de K. S. G. eiste dat die gemeenschap maatregelen zou nemen tegen de prijsdaling van staal door de in- (Adv.) voerrechten te verhogen, ook al zou dat Amerikaanse repres- sailles uitlokken. En deed de gemeenschap het niet, dan zou Frankrijk het in zijn eentje doen: met andere woorden een deel van de K. S. G. weer teniet doen. De moeilijkheid schuilt in het feit dat de behoefte aan staal langzamer en minder groeit dan de produktiecapaciteit. Natuur lijk heeft de K. S. G. wel een taak om te voorkomen dat de Europese staalindustrie van de kaart gewerkt wordt door goed kope buitenlandse concurrentie, maar zó ernstig is de zaak nu zeker niet. ONMOGELIJKE EISEN HET is bepaald niet goed de Europese staalfabricage achter al te hoge tolmuren te bescher men, omdat dit bepaald geen methode is om tot de laagst mo gelijke prijzen te komen. Als de voor concurrentie veilige Euro pese staalindustrie hoge prijzen kan berekenen, schuift de moei lijkheid door naar de verbrui kers die hun met duur staal ge produceerde artikelen toch nog concurrerend op de wereldmarkt moeten zien te slijten. Het is zo'n Franse eis van het kaliber als De Gaulles verlan gen dat de E. E. G. agrarisch zichzelf gaat bedruipen, wat volgens hem vóór het eind van het jaar moet zijn besloten, an ders heeft het instituut geen waarde meer voor hem. Moeten de anderen daar dan maar ge woon aan toegeven Waarom Men kan eenvoudig op z'n vingers narekenen dat Frankrijk aan de E. E. G. zoals die nu is, toch meer voordeel ontleent dan na deel en dat Parijs daarom zeker niet zo onstuimig tewerk zal gaan als nu gedreigd wordt. Krijgt de president zijn zin niet, dan zal hij ongetwijfeld met een ander idee op de proppen ko men, waarover weer gepraat kan worden en dat wellicht voor de anderen ook iets aantrekke lijks bevat. Voorlopig kunnen de anderen gewoon volstaan met niet te reageren en af te wachten. Het is het voorbeeld dat in Frankrijk zelf gegeven wordt met de prijsstabilisatiepolitiek. Die lukt in zijn huidige vorm ook niet en daar zal dus iets anders en iets beters op gevon den moeten worden. Als in zijn eigen land De Gaulles wil geen wet is hoeft ze dat in de E. E. G. zeker niet te zijn (Nadruk verboden.) v. Grem berger), do dorider wij hebben weer de studiedagen mee gemaakt van „les journées de prestige de la coiffure frangaise" te parijs (nieuwe modelijn en haarverzorging), gepresen teerd door de „haute coiffure frangaise". markt 16 salon robèrt telef. 2506 terneuzen (Adv.) PHILIPS n RADIO en TELEVISIE Koordutraat 102 - Telefoon 8138 Terneuzen 350 MAN TECHNISCH PERSONEEL BIJ HET ALGEMEEN HANDELSBLAD IN STAKING Het gehele circa 350 man tel lende technische personeel op vier buitenlandse werkkrachten, een Italiaan, een Turk en 2 Por tugezen na van het „Algemeen Handelsblad" te Amsterdam heeft gistermiddag omstreeks twee uur het werk neergelegd, zodat dit blad en ook de stadseditie van het in hetzelfde bedrijf gedrukte dagblad Trouw' niet verschijnen. Het personeel blijft de eis stel len de lonen met ingang van 1 oktober met acht procent te ver hogen. Naar verluidt is het per soneel voornemens zondagavond 8.00 uur het werk te hervatten. Nader vernemen wij dat de edities voor Noord-Holland, het Gooi, Haarlem en Amsterdam van het dagblad „Trouw" gister avond niet zijn verschenen. Tenzij de staking tijdig mocht worden opgeheven, zullen ook de zaterdag-edities van het „Alge meen Handelsblad" en evenzo die van het dagblad „Trouw", doch voor dit blad uitgezonderd de beide edities voor Zuid-Hol land, die in Rotterdam worden gedrukt niet uitkomen.- ZOON VOOR JORDAANS VORSTENPAAR Prinses Moena El Hoessein, de echtgenote van koning Hoessein van Jordanië, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. Dit is de tweede zoon, die prin ses Moena, van geboorte een Engelse, heeft gekregen. De eerste, kroonprins Abdoella, aan schouwde in januari 1962 het levenslicht. Koning Hoessein heeft zijn tweede zoon Faycal, naar zijn grootvader, genoemd. HAD RAMP VOORKOMEN KUNNEN WORDEN Het ziet met het ramp Naiont wel eens een ZATERDAG 12 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.44 10.19 10.59 11.09 n.m. 10.30 11.05 11.45 11.55 ZONDAG 13 OKTOBER Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.00 11.35 0.15 0.25 n.m. 11.25 12A0 12.50 Dr W. Albeda, secretaris van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft op een studiecon ferentie van het C. N. V. de con sequenties toegelicht van een eventueel opzeggen van samen werking in de Stichting van den Arbeid door de werknemersorga nisaties. Dit gevaar is volgens hem namelijk aanwezig, als de werkgevers het standpunt van de werknemers afwijzen. Hard. noemde dit het de vakbe- Geen huurverhoging Het door de regering aange kondigde complex van maatrege len roept volgens de heer Albeda het gevaar van een recessie op. Deze maatregel doet volgens hem sterk denken aan de bestedings beperking van 1957, Deze beper. king had toen tot gevolg dat het aantal werklozen binnen korte tijd steeg tot honderdduizend. Dat gevaar dreigt ook nu en de heer Albeda waarschuwde de regering dan ook zeer voor zichtig te zijn, opdat 1957 niet wordt herhaald. Dr Albeda meent, dat er aanleiding is de breedte investeringen van het bedrijfsleven te beperken, om dat die de laatste jaren het grote kwaad hebben aange- richt. Een huurverhoging mag er volgens hem in geen geval ko men. Combinatie van een loons verhoging met een huurver- MAANDAG 14 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 11.42 12.02 Terneuzen 0.17 12.37 Hansweert 0.57 1.17 Walsoorden 1.07 1.17 Walsoorden 1.07 1.27 ZON MAAN op onder op onder Okt. 13 6.59 17.53 2.02 16.59 14 7.01 17.51 3.13 17.19 15 7.03 17.48 4.23 17.38 16 7.04 17.46 5.31 17.55 17 7.06 17.44 6.39 18.12 Dr Albeda sterkste wapen van weging. Opzegging van de sa menwerking in de „Stichting van den Arbeid" zou tot gevolg heb ben, dat de vakcentrales niet meer mee doen aan het toetsen van C. A. O.'s en dat de vakbon den weer gaan doen wat ze over al ter wereld doen: proberen zo groot mogelijke loonsverhogin gen los te krijgen in onderhan delingen met de werkgevers per bedrijfstak. Hard, maar op een verantwoorde wijze. De regering kan dan een loonstop afkondigen, aldus de, heer Albeda, maar het is de vraag of ze dat doet. Als chris telijke vakbeweging zullen bij het C. N. V. aangesloten bon den niet tegen de regering sta ken, maar de heer Albeda is van mening, dat de opzegging van de samenwerking in de „Stichting van den Arbeid" de VrUChtSnyOQuUrt regerihg voor het blok zet en haar dwingt tot overleg met de vakbeweging. hoging zou volgens hem de ge nadeslag voor de vakbeweging zijn en het klimaat totaal ver knoeien, juist nu de vakbewe ging streeft naar verbetering van dit klimaat. Die klimaatsverbe tering is volgens de heer Albeda dringend noodzakelijk. Méér betalen alléén in Nederland verboden Er zijn mensen, zo zei hij, die denken dat er niets meer aan de hand is dan een wat hoog uitge vallen looneis van de werkne- merse maar het gaat om veel meer. Het gaat om de verhouding van de vakbeweging tot haar le den, tot de overheid en tot het algemeen belang. Het gaat om ons bestaan, zo zei dr Albeda. De vakbeweging kan zich dan ook niet permitteren een com promis te sluiten, dat neerkomt op doorsudderen zoals de laat ste acht of negen jaar is gedaan. Er is wel een compromis denk baar, aldus dr Albeda, maar dit zal alleen tot stand kunnen ko men met handhaving van de es sentie van wat de vakbeweging wil: aanpassing van loon- en prijspeil en grotere vrijheid bij loononderhandelingen. Die gro tere vrijheid is volgens hem noodzakelijk omdat Nederland het enige land is, waar het ver boden is meer te betalen dan in de C. A. O. is vastgesteld. er naar uit dat de stuwmeer van schandaal kan veroorzaken. Er zijn berichten geweest dat reeds lang bekend was dat er op de steile hellingen van de berg Toe gevaar bestond voor aard verschuivingen. Het communistische dagblad Unita herhaalde vrijdag de kop van een bericht uit 1961 „Zal de grondverschuiving die wordt, ver oorzaakt door het stuwmeer van Vaiont zich langzaam voordoen of met een verschrikkelijke slag?" Er zijn geruchten dat er met een snelheid van 40 centimeter per dag grondmassa's van de berg verschoven en dat de bur gemeester van het dorp Erto en Casso al gewaarschuwd had voor aardverschuivingen en had aan geboden te evacueren. Ook zou den herders reeds het gebied hebben verlaten omdat de scha pen het gevaar hadden gevoeld. Ook in uiterst rechtse bladen wordt gesuggereerd dat de ramp had kunnen worden voorkomen. De regering heeft een onder zoek aangekondigd. Als de com munisten beschuldigingen dat er sprake zou zijn geweest van mis dadige onachtzaamheid waar kunnen maken, zal dat hun poli tieke kracht versterken. In verband met het aftreden van de regering-Lone volgende maand, worden moeilijke onder handelingen verwacht over de vorming van een nieuwe coalitie van centrum en links. De com munistische partij, die de groot ste in West-Europa is, poogt de linkse-socialisten van Nenni te bewegen geen deel te nemen aan de coalitie maar samen te gaan met de communisten in een volksfront. SLACHTOFFERS VAN VLOEDGOLF UIT STUWMEER In het dal van de Piave. dat door een geweldige vloedgoif uit het nabijgelegen stuwmeer werd getroffen, waren vrijdagmiddag de stoffelijke resten van 1050 slachtoffers geborgen. Telkens ontdekten de reddingsploegen nieuwe lijken. (Adv.) Deze foto geeft een beeld, waar eens de huizen van het dorp La- varone stonden. De gebouwen op de achtergrond zijn gedeeltelijk/ gespaard gebleven. VOORLOPIGE BALANS AANTAL SLACHT OFFERS De laatste voorlopige balans van het aantal slachtoffers van de ramp bij het stuwmeer van Vaiont is: 2200 doden en 80 ge wonden. Maar het dodencijfer stijgt met het uur. Honderden zwaar verminkte lijken van mannen, vrouwen en kinderen verschijnen nog steeds aan de oppervlakte van het wa ter van de rivier de Piave, ter wijl andere lijken nog onder het slijk liggen waarmee de omge ving van het stuwmeer is bedekt. Het gevaar van nieuwe instor tingen dreigt evenwel. Technici zijn van plan een opening te ma ken waardoor het resterende wa ter in het stuwmeer kan weglo pen. Dit is nu voor minstens een derde gevuld met gesteente. De kunstmatige breuk zal het einde betekenen van de grootste dam in Europa en de trots van de Italiaanse ingenieurs. Maar het schijnt, dat dit offer noodzakelijk is om nieuwe rampen te ver mijden. Door de modder wordt het op- ruimingswerk in het gebied van Longarone zeer bemoeilijkt. De directeur van het districts-zie- kenhuis heeft al gewaarschuwd, dat de situatie zeer ernstig zal worden als in het komende et maal niet alle stoffelijke resten van mensen en dieren worden gevonden. Om het gevaar voor het uitbreken van epidemieën te verminderen wil men de overal verspreid liggende dode dieren] met vlammenwerpers vemieti-j gen. -U YV 638 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog Overwegend droog weer met veel bewolking, maar ook plaat selijk enkele opklaringen. Zwak' ke tot matige, in het noorden van het lan,d tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temperatuur. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdag een beroep gedaan op de Russische autoriteiten hun „on wettige" handelingen, het tegen houden van Amerikaanse mili taire convooien op de Autobahn naar West-Berlijn, te staken. Het State Department zei geen bevredigende verklaring te heb ben gekregen voor de Russische belemmeringen. Het had echter goede hoop dat de Russen hun houding zouden herzien. Gespannen toestand Vrijdag werd de situatie enigs zins gespannen toen Russische pantserwagens de wacht bij de controlepost Babelsberg, op één van de autowegen die West-Duits- land over Oost-Duits gebied met West-Berlijn verbinden, kwamen versterken. Daar werd al gerui me tijd een Amerikaans convoöi, bestemd voor West-Berlijn, tegen gehouden omdat de comman dant van het transport weigerde te voldoen aan een eis van de Russen, die verlangden dat alle manschappen uit de legerauto's zouden stappen om geteld te worden. Terwijl Amerikaanse hefschroefvliegtuigen en Russi sche straaljagers boven de con trolepost vlogen bleven de Ame rikanen onbewogen in hun voer tuigen zitten. Een tweede convooi werd vrijdagochtend drie kwar tier bij Babelsberg vastgehouden, doch kreeg later verlof door te rijden. De transporteommandant verkoos echter te wachten tot het andere convooi zou worden vrij gegeven, zodat zich vrijdagavond ruim tweehonderd Amerikaanse militairen in hun die-en-veertig voertuigen gereed maakten om de nacht in Babelsberg door te brengen. Overleg in Washington Volgens onbevestigde berichten zou het gebruikelijk zijn dat de Amerikanen bij Russische con troleposten hun voertuigen ver laten wanneer het convooi meer dan zeventig, andere berichten spreken van honderd, militairen omvat. Waarnemers vestigen de aandacht op een Amerikaans transport van 143 man, die vrij dag bij de grenspost even uit- de trucks stapten en vervolgens on gehinderd de grens konden pas seren. Inmiddels wordt in Washing ton overlegd wat de Verenigde Staten te doen staat. President Kennedy riep zijn diplomatieke en militaire raadgevers bij zich en minister Rusk ontbood de Russische ambassadeur op het State Department om hem een Amerikaans protest te over handigen. In Berlijn kwamen de drie geallieerde comman danten bijeen. Ook donderdag werden enkele Amerikaanse transporten enige tijd vastgehouden. Het particu liere verkeer, ondervindt geen be lemmering. De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Gro- miko, die op het ogenblik in de Verenigde Staten verblijft, is on kundig van de Russische acties. Hij verklaarde dit donderdag tij dens een conferentie met presi dent Kennedy en minister Rusk, zo deelde de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Zaken, Ball, mee. Volgens het State De partment scheen ook ambassa deur Dobrynin niet met de nieu we Russische houding op de hoogte. VEEL BEWOLKING In de omgeving van Parijs ligt het centrum van een hogedruk- gebied, dat langzaam naar het oosten beweegt. Aan de noord flank van dit hogedrukgebied trekken storingen over de oceaan juist ten noorden van Schotland naar Zuid-Soandinavië. Ze ver oorzaken op het noorden en mid den van de Noordzee tijdelijk een westerstorm. Met de westelijke winden houdt de aanvoer van zachte en tamelijk vochtige lucht aan. In deze lucht komt veel be wolking voor, maar de kans op regen blijft klein. Af en toe zul len plaatselijk enkele opklarin gen voorkomen. Bij een zwakke tot matige en in het noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en west zullen de temperaturen ongeveer dezelfde zijn als vrijdag.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1