Alléén gerichte hulp is nuttig voor de ontwikkeling RECHTSZAKEN Gedeeltelijk kemstop- akkoord van kracht De minister antwoordt BEURSOVERZICHT ♦DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Onregelmatigheid bij Bank berecht VOETBAL Vrijdag 11 oktober i960 Een probleem dat beslist niet leeft onder ons volk maar nu toch dagelijks de aandacht vraagt, is dat van de internationale hulp verlening. Als volk zullen wij ons daar meer mee moeten bemoeien, omdat de structuur van de wereld van morgen, ook economisch, afhankelijk zal zijn van de wijze waarop wij op de tot heden on derontwikkelde naties kunnen bouwen. Financieel hebben wij er als gemeenschap reeds mee te maken, want naar schatting 0.6% van het nationaal inkomen is in 1962 uit de publieke middelen aan ontwikkelingshulp besteed. Onze vertegenwoordigers in het parle ment zullen erover moeten beslissen of en in hoeverre deze hulp zal moeten worden uitgebreid. Nu zijn alle politieke groeperingen in Nederland overtuigd dat de westelijke landen, dus ook Neder land, een groter deel van hun welvaart zullen moeten offeren om het bestaanspeil vooral van de oostelijke helft der wereld op te trekken. Doen wij dit niet dan zullen toenemende sociale onrust en grote economische onstabiliteit ook ons deel zijn en zal de Aziatisch- Afrikaanse grondstoffenschuur in een politiek en militair wereld gevaar verkeren. IN TWEE PORTIES Naar onze mening moeten de plannen inzake het achtergeble ven Azië, Afrika en Zuid-Ame- rika in twee duidelijk gescheiden porties worden gesplitst: een steungedeelte en een hulpge deelte. Steun is bedoeld om nood te leningen. Hierbij denken wij bijvoorbeeld aan de anti-honger acties. Bij de anti-honger-week heeft Prins Bernhard er nog eens duidelijk op gewezen dat er 300 tot 500 miljoen mensen in de we reld nog dagelijks honger lijden Vóórdat deze mensen worden ge holpen, moeten zij eerst eten hebben. Daarvoor moeten wü als volk in verhouding tot andere volken ons verplicht aandeel bijdragen. Daarnaast kunnen wij uit particuliere acties nog een extra bijdrage bieden. Samen werking met andere landen moet de spil zijn waarom deze steun draait. Vinden wij geen bijval bij anderen dan is Nederlandse steun slechts een druppel op een gloeiende plaat. Dat moeten wij goed beseffen. Op steun kan hulp worden ge bouwd. Hulp is bijstand waaruit de betrokkenen groeien naar een toestand waarbij zij geen hulp meer nodig hebben. Ook dit pro bleem kan alleen door vele lan den tegelijk worden opgelost. De V. S. hebben sinds het einde van de tweede wereldoorlog 100 mil jard dollar uit eigen middelen aan steun en hulp uitgegeven. WAAR BLIJFT HET GELD? Uit een Onlangs verschenen rapport is gebleken dat een groot deel van dit bedrag is verspild, omdat geen toezicht op de be steding is uitgeoefend. Een des kundig Frans hoogleraar heeft zich laten ontvallen dat de vruchten goeddeels door een kleine elite in de ontwikkelings landen worden geplukt maar dat de grote massa er niets van ziet. Een bittere en dure ervaring, die leerzaam is voor degenen die zonder meer en zonder controle hulp wensen te verlenen. De Amerikaanse ontwikke lingshulp zal drastisch worden herzien. De V. S. zullen de hulp aan Afrika in de toekomst gro tendeels aan Europese landen overlaten. Het leeuwendeel van de yankee-hulp zal voortaan naar Zuid-Amerika gaan, mits die landen medewerking willen verlenen, met andere woorden wanneer er toezicht op het re sultaat kan worden uitgeoefend. Het hemd is nader dan de rok, de Noord-Amerikanen hebben grote behoefte aan sociale rust in hun eigen omgeving. De hulp aan Azië zal sterk worden geselecteerd. Vijandig gezinde staten moeten zich zien te redden. Landen, die toege kende middelen gebruiken om bepaalde bedrijfstakken of in dustrieën te nationaliseren, wor den van hulp uitgesloten. Indo nesië zal, worden deze plannen uitgevoerd, geen hulp meer krij- - - <r* gfeftOlg v De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. J. Wiarcja heeft gistermiddag tegen de vroegere directeur van het bijkantoor IJmuiden van de Twentsche Bank de 55-jarige J. H. L. uit Santpoort wegens ver duistering van 324.000,en valsheid van geschrifte een ge vangenisstraf van tien maanden geëist. Eind april is de verdachte aan gehouden en na enkele weken in'thuis v—i bewaring te Haar lem gedetineerd te zijn geweest voorlopig op vrije voeten gesteld. Omstreeks 1930 was J. H. L. be noemd tot directeur van het bij kantoor in IJmuiden en volgens mededelingen van de huidige rayonbestuurder van de Twent sche Bank te Haarlem stond hij goed aangeschreven. Los van het feit waarvoor hij terecht staat heeft de vroegere dierecteur zich goed gedragen en de belangen van het bedrijf in de IJmond behartigd. In 1955 kwam verdachte in contact met de 44-jarige W. T. S., vroeger eigenaar van een las- eil constructiewerkplaats in IJ muiden, die de toenmalige direk- teur kredieten vroeg om zijn be drijf uit te breiden. Hoewel in de instructies van de bankdirecteu ren stond dat hij geen krediet mocht verstrekken buiten voor kennis van de rayon-bestuurder gaf hij W. T. S. toch bedragen van 15.000 en 10.000. De kre dietontvanger kon het bedrag niet teruggeven maar vroeg om meer en de bankdirecteur ver strekte uit eigen middelen een bedrag van 25.000. Hij deed dit door effecten te verkopen en hij vroeg een rente van vier pro cent. Ook dit geld kwam in 1955/56 niet terug en verdachte ging er in de daaropvolgende jatten re gelmatig toe over kredieten te verstrekken. Pas in 1961 kwam een bepaling dat directeuren van bijkantoren kredieten van 15.000,mochten verstrek ken en in het begin van dit jaar is het bedrag verhoogd tot 25.000. Verdachte merkte op dat het usance was van directeu ren van bijkantoren van bank instellingen niet alleen van de Twentsche Bank, maar ook van andere instellingen om kleine bedragen beschikbaar te stellen zonder voorkennis van de superi euren. Tot 1963 toen verdachte gearresteerd was, was het bedrag ten nadele van de Twentsche Bank opgelopen tot 324.000 en bovendien had de directeur f 25.000 uit zijn eigen zak gege ven. Ter terechtzitting verklaar de verdache dat hij het krediet aan S. niet op de juiste wijze noteerde in het register. Hij ver hoogde de kredieten van andere debiteuren waardoor niet aan het licht kwam dat S. kredieten het einde van het jaar was er in ontvangst had genomen. Aan een controle, dan zorgde een re latie van S. ervoor dat er con tanten bij de bank waren be zorgd of dat een cheque was aangeboden. In het begin van het daarop volgend jaar gingen de contanten en de chèques weer terug naar de relatie, zodat er bij controle geen onregelmatigheden ontdekt wer den. Verdachte vertelde groot vertrouwen te hebben gehad in S. en dat de hoop zijn geleende 25.000 terug te ontvangen ook een rol heeft gespeeld. De vroe gere bankdirecteur werden be langrijke werken voorgespiegeld door S. en hij zag er wel wat in, waardoor hij er toe overging steeds kredieten aan te bieden. „Ik heb zes jaar in beroerigKeid geleefd" verklaarde verdachte, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat dacht ik dat het mis zou lopen. Maar alles ging toch goed en il? hoopte dat het S. voor de wind zou gaan waardoor het geld weer terecht zou komen. De ray- onbestuurdv en de accountant van dc bank, die de controle had uitgeoefend hadden nooit iets onregelmatigs ontdekt. De directeur van het bijkantoor IJmuiden genoot het volste ver trouwen. Als getuige werd ook gehoord W. T. S. die meedeelde dat hij in april verdacht was geweest van héling. Bij zijn aanhouding is het faillissement van zijn zaak uitgesproken. Hij heeft vertrou wen weer aan dé slag te kunnen komen. S. vroeg regelmatig cre- dieten om werken in binnenland en in het buitenland te kunnen uitvoeren. Het zat hem echter niet mee en de kredieten gingen op. Aan het einde van Verschei dene jaren heeft hij gezorgd voor bedragen die dan tijdelijk aan de verdachte ter hand werden ge steld, gedurende de periode dat er controle was. De officier van justitie achtte de tenlaste gelegde feiten bewe zen en noemde het ontslag aan L. als dierecteur van het bijkantoor verleend réeds een straf. Het is de officier nog steeds niet dui delijk waarom hij de bedragen vèteerde. Volgens spreker is een gecombineerde straf niet moge lijk ondanks een gunstig reclas- seringsrapport. De raadsman mr. C. H. van Wijk schetste de verdachte als èen goed bankdirecteur die moei lijke perioden omstreeks 1930, in de oorlog en daarna achter de rug heeft. De industrie in IJmui den hééft hij goed gediend. Plei ter verzocht een lichtere straf op te leggen,' waarna de rechtbank de uitspraak bepaalde op 23 ok tober. gen als het geen orde op eigen zaken stelt en geen politiek wenst te volgen waarbij buiten landse ondernemingen en schuld eisers billijk worden behandeld. EEN TAAKVERDELING De Amerikaanse taal is duide lijk. Er moet toezi'cht zijn op een nuttige besteding van het geld en er moet een arbeidsverdeling ko men tussen Europa en de V. S. inzake de gebieden, die hulp krij gen. Noord-Amerika gaat voor Zuid-Amerika zorgen en Europa kan Afrika voor haar rekening nemen. In Azië zullen beide wel vaartssferen hulp bieden. Liggen er met Amerikaanse hulp kansen voor regeling van de Indonesische schulden aan Ne derland, met name voor de gena tionaliseerde bedrijven? Wordt er aangedrongen op het maken van schoon schip met Nederland ten einde het bieden van hulp door Nederland aan Insulinde moge lijk te maken? Het zou voor Nederland pretti ger zijn wanneer de door haar te verstrekken hulp op een land als Indonesië gericht zou kunnen zijn, omdat het daar met kennis van zaken kan handelen. Wan neer onze zuurverdiende belas tingen voor een deel aan ontwik kelingshulp moeten worden be- steèd, dan hebben wij er recht op te weten hoe die besteed worden. Daarom juichen wij een initiatief toe als het zenden van vrijwillige jongeren, die daadwerkelijk hulp bieden. NIET VOOR EEN HOFHOUDING Wij behoeven aan het verlenen van hulp geen bevoorrechte posi tie in het hulp-ontvangende land te ontlenen, maar de Westerse landen zijn er niet om voor een kleine elite elders een harem of een hofhouding met toebehoren op te bouwen. Voor het overige heeft Neder land niet te zoeken naar gebie den, die ontwikkeling nodig heb ben en waar controle op de uit gaven mogelijk is. Ons gehele hulpprogram kan op Suriname en de overige rijksdelen in de West worden gericht. Daar vraagt men een en andermaal om meer hulp. Óp die gebieden gerichte bijstand zou door ons volk het meest wor den gewaardeerd en die hulp zou rente opbrengen zonder dat wij er om vragen. De kwestie van de hulpver lening zal een belangrijke rol spelen bij dc vraag of de tarie ven van inkomsten- en loonbe lasting t.z.t. omlaag, kunnen. De zaak zal dus goed moeten .worden overwogen, want dit is een teer punt bij velen. Waar is de partij in Nederland die economische hulpverlening principieel wil con- centreren op de eigen rijksdelen? En hoe is het ooit te verantwoor den wanneer 3 tot 5 °/o van alle fiscale inkomsten in Nederland aan ongecontroleerde en deels verspilde hulpverlening wordt be. steed? Het antwoord op 4ez® vra gen zal dc Tweede Kamer moe ten geven. Een oneerlijke Duitser en een boekenwurm De achttienjarige machine bankwerker E. M. R. uit Keulen is woensdag in Rotterdam gear resteerd De jonge Duitser heeft zich naar hij bekende schuldig gemaakt aan een serie winkeldiefstallen. Hij liep tegen de lamp bij een hotelcontróle. De rechercheurs vonden n 1. op zijn bed allerlei goederen met de prijskaartjes er nog aan. R., die geen middelen van bestaan heeft en platzak was, kon weinig an ders doen dan bekennen. Hij was in september uit. het ouderlijk huis in Keulen weggelopen en 6indsdien zwervende. Voor hij in Rotterdam kwam was lii.i eerst in Parijs en later ook nog in Brussel geweest. Donderdag is in Rotterdam voor de officier van Justitie ge leid een 36-jarige drukker, die de laatste jaren uit allerlei win kels boeken heeft gestolen, niet alleen in Rotterdam, maar ook in Den Haag en Amsterdam. Ruim 200 stuks onbetaalde ro mans en werken over moderne geschiedenis stonden er in zijn boekenkast. Hij was in Amsterdam op he terdaad betrapt maar naar Rot. terdam overgebracht om berecht te worden. EX-KEIZERIN SORAYA ALS CATHARINA DE GROTE Ex-keizerin Scraya en haar vriend dc Duitse acteur Maximilian Schell, gefotografeerd op het vliegveld van Rome. Soraya ver trok naar Miinchen na een ont moeting te hebben gehad met filmmaker -De Laurentis. Deze heeft aangekondigd, dat Soraya dc titelrol van keizerin zal spe len in de film over Cathcrina de Grote. OUDHEIDKUNDIGE VONDST In Amen (gemeente Rolde) is tijdens graafwerkzaamheden een zogenaamde hielbijl gevonden, die dateert uit omstreeks 1300 jaar voor Christus. Het onder zoek van de praehistorische af deling van het provinciaal mu seum in Assen, heeft uitgewe zen, dat het een der best gecon serveerde bronzen hielbijlen is uit die tijd, die men tot dusver heeft gevonden. De hielbijl on derscheidt zich onder andere door een gleuf in het heft, waar aan het houten handvat met een pen bevestigd is geweest. Drs. HERMES. (Nadruk verboden.) Om de Europese beker voor bekerwinnaars Sporting Lissabon— Atalanta 3—1 Portugals vertegenwoordiger in liet Europees toernooi voor bekerwinnaars, Sporting Lissa bon, heelt donderdag in Lissabon met 31 (11) gewonnen van het Italiaanse Atalanta, in de re turnwedstrijd van de eerste ron de. De eerste wedstrijd was met dezelfde cijfers gewonnen door Atalanta, zodat een derde, be slissende ontmoeting noodzake lijk is. Hij leefde als een prins van andermans geld „Ik heb van het. geld geleefd als een prins", zo had de 26-ja rige vertegenwoordiger H. W. B. uit Den Haag aan de politie mee gedeeld. De man had kans gezien voor 13.000 aan levensmiddelen los te krijgen van ?en Haagse zui velhandelaar onder het .mom, dat hij secretaris was van een ver eniging, die voor haar leden weekends in een kamp ging orga niseren, waarvoor grote leveran ties door de zuivelhandelaar ge daan konden worden. Het te Moskou door vertegen woordigers van de Sowj et-Unie, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië ondertekende gedeel telijke kernstopakkoord is giste ren van kracht geworden door de uitwisseling van bekrachti gingsoorkonden door deze drie landen. Dit geschiedde in korte plechtigheden in Washington, Londen en MosköüT Het thans door ruim honderd staten bekrachtigde verdrag voorziet, als.bekend, in een ver bod op het nemen van kernwa penproeven. in de ruimte, in de dampkring en onder water. On dergrondse proefnemingen blij ven nog toegestaan, omdat de drie oorspronkelijke onderteke naren het niet eens konden wor den over het toezicht op de na leving van een verbod, dat ook voor deze proeven zou gelden. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken Lord Home ver klaarde op de plechtigheid op het Britse ministerie van Buiten landse zaken onder meer: „Met dit vastbesloten begin als uit gangspunt kunnen wij pogen tot goede internationale betrekkin gen te komen en een betere we reld op te bouwen". De Ameri .janse ambassadeur te Londen, David Bruce, sprak de hoop uit dat de overeenkomst „steeds betere resultaten zal op leveren en voortdurend meer zal bijdragen tot beveiliging van de vrede". En de Sowjetrussische zaak gelastigde Romanov noemde het akkoord „de eerste en een zeer belangrijke stap naar internatio nale ontspanning." De Britse regering heeft, ter gelegenheid van het van kracht worden van het verdrag, de tekst van brieven gepubliceerd, die door president Kennedy en eer ste minister MacMillan werden gewisseld. Kennedy schrijft hierin onder meer dat ,,in de geschiedenis de onmisbare rol, die MacMillan bij het tot stand brengen van het akkoord heeft gespeeld, zal wor den geboekstaafd". In zijn antwoord schrijft Mac Millan dat hij „zeer bemoedigd is geweest door de wetenschap dat de president zijn overtuiging deelde, dat het de plicht was van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië om samen te werken ter versterking van de vrede". Te Moskou vond de onderte keningsplechtigheid plaats in het uit de negentiende eeuw daté- rende Spiridonovka-paleis, eens de woning van een welgestelde koopman uit het Tsaristische tijdperk. Zij werd door ongeveer honderd verslaggevers bijge woond. De stukken werden hier hebben thans op overtuigende wijze in de praktijk hun beves tiging ondervonden. Er is dan ook reden voor diepe voldoe ning", aldus onderminister Zorin. De Amerikaanse ambassadeur Toy Kohier verklaarde: „Mijn regering heeft steeds gewerkt voor het ontstaan van een vreed zame internationale samenle ving, waarin ontwapening mo gelijk is. Indien dit verdrag een succes wordt, kunnen wij hopen op nieuwe stappen. Sommige hier van zullen mogelijk moeilijker zijn te volbrengen, doch zij zul len alle bijdragen aan een ver vulling van de wens van het mensdom, om in vrede te kun nen leven. De Verenigde Staten zullen een dergelijke ontwikkeling naar beste vermogen helpèn bevor deren". Tenslotte verklaarde de Britse zaakgelastigde te Moskou. Tho mas Brinslow, nog: ,.De bijzon der sterke recatie op het gedeel telijke kernstopakkoord bewijst dat dit in overeenstemming is met de wensen en bet streven van regeringen en volken". Invoer van goederen voor persoonlijk gebruik Het is niet waar. dat de invoer door toeristen van goederen voor persoonlijk gebruik op het ogen blik minder toelaatbaar wordt geacht dan een tiental jaren ge leden. Integendeel, de vrijstellin gen zijn belangrijk verruimd, zo zegt staatssecretaris Van den Berge in antwoord op schrifte lijke vragen van het Eerste Kamerlid Burger (P.v.d.A.). On zekerheid over deze materie kan ook niet bestaan, zo meent de staatssecretaris want de toeris tenverenigingen, grote banken en andere bij het reizigersver keer betrokken organisaties ver spreiden sinds jaren op ruime schaal vlugschriften, waarin het reizend publiek wordt meege deeld tot welke hoogte vrijstel- Regeringstroepen lieten zich terugdringen door opstandelingentroepen in Les Ouadhias ïn Algerië In Les Ouadhias, een stadje in Kabilië dat zich in handen van de tegen president Ben Bella agerende troepen bevindt, is het donderdag bijna tot een treffen gekomen tussen een onderdeel van deze troepen en een eenheid van de regeringstroepen. ling van belasting wordt ver leend bij de invoer van goederen voo\- persoonlijk gebruik. Omtrent de desbetreffende ge gevens is veelal tevoren overleg gepleegd met het ministerie van Financiën. Van bestaande onze kerheid inzake de strekking van die vrijstellingen is tot dusver niet gebleken. Er bestaat dus geen aanleiding opnieuw tot de verspreiding van een circulaire over te gaan, aldus de heer Van den Berge. Toen deze laatste, ter sterkte van ongeveer honderd man, de buitenwijken van het stadje ge naderd was, werd zij geconfron teerd met de opstandelingen. Hun commandant, die schuil ging onder het pseudoniem „kolonel Sadok". gelastte toen de rege ringstroepen zich terug te trek ken op liet 14 kilometer van Les Ouadhias gelegen Boghni, daar hij hen er anders „uit zou laten gooien". Na kort beraad gaven de met mortieren en een bazoeka gewapende regeringstroepen aan dit bevel gedeeltelijk gevolg. Zij trokken zich over een afstand van ongeveer een kilometer te rug tot achter een kromming in de weg. „Kolonel Sadoc" liet daarna de wegen naar Tizi Oezoe en Mi- chelet onder bewaking stellen, om te voorkomen dat uit Tizi Oezoe versterkingen voor de re geringstroepen zouden worden gezonden. CUBA ZAL BEPERKTE KERNSTOPVER DRAG NIET TEKENEN De Russische pers heeft pas donderdag melding gemaakt van het besluit van Cuba, het be perkte kernstopverdrag niet te onderschrijven. De „Prawda" pu bliceerde zonder commentaar 'n samenvatting van de toespraak die maandag jl. door de Cu baanse afgevaardigde Carlos Le- chuga in ,de algemene vergade ring der Verenigde Naties werd gehouden en waarin deze zei. dat Cuba hét verdrag niet zal onder tekenen zolang de Amerikaanse regering „haar misdadige en il legale acties tegen ons land niet stopzet". Dit bericht was in de „Prawda" afgedrukt boven een mededeling waarin stond dat tot 9 oktober negentig landen in Moskou het kernstopverdrag hadden ondertekend en naast 'n bericht uit de Verenigde Staten over de ontspanning van het po litieke klimaat in dat land door het akkoord. Aanvankelijk betaalde verdach te de artikelen, doch later hieldjn ontvangst genomen door de hij daarmee op. De artikelen had hij verkocht aan personeelsleden van het Haags energiebedrijf, waar hij werkzaam was. De officier van justitie had 14 dagen geleden tegen verdachte een jaar en zes maanden gevan genisstraf geëist met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering. De rechtbank heeft B. donder dag veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstel ling van de regering. Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Zorin. Deze wees er in een toespraak op dat het verdrag „in de gehele we reld met vreugde is ontvangen" en dat het door een honderdtal staten is bekrachtigd. „De krachten, die voor de vrede strijden, hebben grote vooruitgang geboekt. De begin selen van een vreedzame inter nationale samenleving, die spe ciaal jn onze tijd, welke de kern wapens kent, de enige basis vor men vóór het voeren van een verstandige buitenlandse politiek door de verschillende staten, Kennedy tegen de omverwerping van wettige regeringen door militaire staatsgrepen President Kennedy heeft woensdag op een persconferentie gezegd tegen de omverwerping van wettige regeringen door militaire staatsgrepen te zijn. Sprekende over de toestand in sommige Latijns-Amerikaanse landen zei Kennedy dat dictatu ren voedingsbodems voor com munistische regiems kunnen zijn. Hij sprak zich echter uit tegen elke gedachte aan het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten om staatsgrepen in Latijns-Ame- rika te verhinderen. INTERNATIONALS FLAUW, SCHEEPVAARTEN VAST De stemming ter beurze heeft zich donderdagmiddag geken merkt door een tweeledig karak- tey. De internationale waarden lagen beslist flauw in de markt, daarentegen gaven de scheep vaartwaarden forse koerswinsten te zien. De flauwe stemming voor de hoofdfóndsen moet mede wor den toegeschreven aan het feit, dat Wall Street woensdag voor de derde achtereenvolgende beurs- dag koersverliezen te zien heeft gegeven. Daarnaast wordt het Damrak nog steeds, voor wat de kooplust betreft, afgeremd door de vraag welke maatregelen er uit de bus zullen komen ten aan zien van de looneisen. De handel in de hoofdfondsen nam welis waar geen grote afmetingen aan. doch gebrek aan kooplust had tot gevolg, dat flinke koersdalingen werden geregistreerd. De spelde- prikken gingen reeds de vorige beursdagen aan de koersdaling van donderdag vooraf. AKU daal de van 493 tot 490%, tegen een vorige slotkoers van 503. Het was hoofdzakelijk het publiek dat hier uit de markt stapte. Kon. Olie zakte in van ƒ165.10 tot ƒ164.10 167.50). Dit mede door de on rust in Venezuela. Philips ander half, Unilever een halve gulden lager op resp. 148.90 en 141.50. Hoogovens tênslótte zeer flauw op 460, na een opening van 465 en een vorige slotkoers van 580. De zeer flauwe stemming voor dit fonds werd veroorzaakt door dat de Dortmund Hörder waarin Hoogovens een zeer groot belang heeft het dividend passeert. (Vo rig jaar werd zes procent divi dend uitgekeerd). De hoofdfond sen sloten op vrijwel het laagste punt van de dag. De scheepvaartwaarden lagen uitgesproken vast in de markt op vraag van het publiek. Aan de vaste stemming is de overeen komst van grote graanleveranties door Amerika aan Rusland, waar voor veel scheepstonnage nodig is, niet vreemd. De koerswinsten voor de scheepvaartaandelen lie pen nogal wat uiteen. Zij bedroe- gen twee tot acht punten. De han del in deze hoek was yrijwel ge durende de gehele beursduur aan de ruime kant. Met de leidende cultures wilde het niet al te best vlotten. De stemming was nau welijks prijshoudend zonder za ken. In dc Staatsfondsenmarkt lagen de 4% procent leningen aangeboden in de markt. Ook in de lokale afdelingen werden merendeels koersverlie zen geregistreerd. Aandelen Ne- derlandschc Kabel en die van de Gebr. Naeff werden lager gead viseerd op de minder gunstige resultaten. Claims de Drie Hoef ijzers kregen een tien gulden lagere adviesprijs op 485. Du Croo en Brauns stelt over het boekjaar 1962/63 een onveranderd dividend van acht procent voor. Beursindices 8/10 9/10 10/10 Intern, conc. 544.2 543.3 534.2 Industrie 354.6 352.4 350.0 Scheepvaart 159.8 159.8 163.3 Banke». 251.3 250.6 249.5 Handel enz. 160.5 160.7 159.5 Algemeen 394.6 393.7 388.8 Nabeur.skoer.se n AKU: 490—492 gl (49114) Hoogovens: 560 gb561 (562%) Kon. Olie: 162.60—163.80 (164.40) Philips: 147.50 gb—148.50 (149.10) Unilever: 140.70141.50 (141.0) Stemming iets tegen het slot. vriendelijker Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse pond Amerikaanse doll. Canadese dollar Franse frank (100) Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Zweedse kroon (100) Deense kroon (100) 10.03—10.13 3.57%3.61% 3.30%—3.35% 73.20—73.70 7.14%—7.19% 90.20—90.70 68.63—69.65 51.55—52.55 Noorse kroon (100) 49.6550.65 Zwitserse frank (100) 83.2083.70 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.00 Portugese esc. (100) 12.45—12.60 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5/92%—6.07%

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 7