PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Werkgevers in de metaalindustrie wenden zich tot stichting van de arbeid Suikerbietencampagne begint met pijn en moeite Vrijdag 11 oktober 1963 TERNEUZEN SAS VAN GENT VOGELWAARDE NA DE ORKAAN OP CUBA Gemeenteraad van Sas van Gent BELGISCHE STAATSUITGAVEN VOOR 1964 STIJGEN Adenauer ereburger van Berlijn AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW UITBREIDING VAN VISSERSHAVEN YERSEKE AANBESTEED Gistermorgen is door de ge meente Yerseke de uitbreiding van de vissershaven aanbesteed. Hoogste inschrijver was de C.V. Gebr. Verlaat uit Hardinxveld met ƒ2.117.000. De laagste in schrijving was de N. V. Van Oord uit Werkendam met 1.683.000. Het werk is aan laatstgenoemde firma gegund, behoudens hogere goedkeuring. Brand op de Terncuzense Scheepsbouw Maatschappij In ons vorig nummer konden wij in het kort nog melding ma ken van de brand, die in de nacht van woensdag op donder dag een scheepsbouwloods heeft verwoest. De brand werd tegen half twee ontdekt door schipper G. Spek snijder van de „Shell 2", die er bij de gemeentepolitie onmiddel lijk melding van maakte. Tien minuten daarna was de vrijwillige Terneuzende brand weer aanwezig en ging onder lei ding van haar commandant, de heer C van Strien, de vuurzee met groot materieel te lijf. Het bleek dat de grote scheepsbouw, loods, die een oppervlakte van 1500 m- heeft, in brand stond. Daar men vreesde dat de brand zou overslaan naar de benzine opslagplaatsen van de nabij ge legen Shell werd de brandweer van Sluiskil gealarmeerd. Ook deze was zeer spoedig ter plaat se, doch behoefde niet aan het blussingswerk deel te nemen. De scheepsbouwloods brandde geheel uit, waarbij vele kostbare machines en materiaal verloren ging. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt,, is zeer aan zienlijk. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Nieuwe zaak van De Buck geopend. Precies om 2 uur donderdag middag draaide men de sleutel om van de nieuwe zaak van Fa De Buck te Sas van Gent en hier mede was de derde van drie zaken van de firma De Buck uit Tea-neuzen geopend. Er is nu een zaak in Terneuzen, een in Hulst, welke zaterdag j.l. is geopend en thans in Sas van Gent. Zodra men de Zuidstraat te Sas van Gent inrijdt valt ieders oog op het mooie pand waarin de nieuwe zaak is gevestigd. De voorgevel, welke zeer mooi van vorm is door zijn insprin gende entree en bijna geheel ver vaardigd is uit glaswerk is slechts een voorproefje van wat men binnen aantreft. Volledige series radio's en tele- visie's staan beschikbaar voor kopers en kijkers en de zaak is voorzien van de eenvoudigste en goedkoopste wasmachine en cen trifuge tot de meest volautoma. tische wasautomaten. Een zaak in Sas van Gent is er bijge komen, die zowel naar ieders smaak als naar ieders beurs haar clientèle kan bedienen. Direct na de opening toonde men spoedig van alle zijden be langstelling en op deze openings dag kon de firma De Buck suc cessen boeken, hetgeen har dub bele voldoening zal hebben ge schonken. De televisies en radio's, even als de wasmachines en andere huishoudelijke electrische arti kelen, waren zeer smaakvol ge- etaleerd en opgesteld. Alles gaf blijk van smaak en gevoel en de bevolking van Sas van Gent en omgeving heeft een nieuwe zeer moderne zaak er bij gekregen. Winterprogranvnia Centrum voor Maatschappelijk Werk. In het verenigingsgebouw te Stoppeldijk werd de eerste bij eenkomst gehouden in het kader van het winterprogramma van het Interparochieel Centrum voor Maatschappelijk Werk te Vogelwaarde. Op deze eerste avond sprak de heer W. Coisen uit Hulst over 't onderwerp „Onze gemeenschap vroeger". Op een zeer deskundi ge wijze gaf spreker een karak terschets van de Oost Zeuews- Vlaming, wzarbu hij de verschil lende eigenschappen van de streekbewoners in veel gevallen een historische grondslag gaf. Het Centrum trok met deze cursus-avond een verheugend grote belangstelling en speciaal de jongeren waren goed verte genwoordigd. Vergadering beugelclub „De Vogel". De hengelsportvereniging „De Vogel" hield in het clublokaal in café De Waal te Hengstdijk een bijeenkomst, waarop onder meer de prijzen werden uitgereikt aan de seizoenkampioenen van de af deling zeevissers en de afdeling binnenvissers. Deze prijzen, een werphengel met beker, werden uitgereikt door wethouder Ever- aert van Hontenisse en de ge meentesecretaris B. de Schepper van Vogelwaarde. Bij de binnenvissers viel deze eer te beurt aan de heer R. Boo- gaert, terwijl de heer J. de Waal zich de sterkste had getoond bij de zeevissers. De algemeen voor zitter van beide afdelingen, de heer F. de Waal, liet zowel de zee. als binnenvissers ruim aan het woord en op bekwame wijze wist hij het visserslatijn binnen de perken te houden. Besloten werd onder meer tot een verhoging van de contribu tie van 2,50 tot 5,— per afde ling per jaar. Aan de welgedekte tafel be wezen de sportvissers tenslotte wist hij het visserslatijn binnen dat zij ook hierbij hun manne tje stonden. Het dodencijfer als gevolg van de orkaan „Flora" op Oost- Cuba is donderdag gestegen tot vijftig. De Cubaanse luchtmacht werpt boven de geïsoleerde gebieden voedsel en medicamenten uit, terwijl hefschroefvliegtuigen en boten nog steeds mensen van daken en uit bomen, halen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gispte de afwij zing van Amerikaanse hulp door premier Castro. Deze noemde en kele dagen geleden het aanbod dat het Amerikaanse Rode Kruis deed „huichelachtig". Wij achten het een bedroevend feit dat een leider, die zegt dat het welzijn van zijn volk na te streven, dit volk de bij een ramp aangebo den hulp om politieke redenen onthoudt, aldus de woordvoer der. TWEE KINDEREN OP OVERWEG OMGEKOMEN Twee kinderen zijn donderdag middag omstreeks half vijf om het leven gekomen bij een onge luk op een zogenaamd particu lier overpad tussen Helvoirt en Udenhout. De kinderen, een bijna negenjarig dochtertje van de fa milie Melissen uit Udenhout en haar vijfjarig broertje, werden door een trein, die van Nijmegen op weg was naar Roosendaal ge grepen en gedood. De kinderen wilden het pad op de fiets over steken. Het meisje bestuurde de fiets. De contactgroep van werkge vers in tie metaalnijverheid heeft aan liet dagelijks bestuur van de Stichting van de, Arbeid, de na volgende brief gezonden: In het kader van het overleg dat thans in de Stichting van de Arbeid wordt gevoerd over het verbeteren van de arbeidsvoor waarden brengen wij het volgen de onder uw aandacht. Uiteraard zijn wij er ons vol komen van bewust, dat de heer sende woningnood, waarvan ook in de metaal- en electrotechni- sche industrie reeds jaren de na delige gevolgen worden onder vonden, eindelijk dient te worden opgeheven. Naar onze mening mogen ech ter de te nemen maatregelen niet een discriminatie inhouden met betrekking tot de primaire en secundaire arbeidsvoorwaar den in andere bedrijfsakken. Al leen reeds het verlenen van voor rang aan bouwvakarbeiders bij het verkrijgen van een woning zou onzes inziens een dergelijke discriminatie inhouden. Voorts zijn wij van mening dat het openen van de mogelijkheid om per onderneming van het in c.a.o. of bindende loonregeling bepaalde voor alle categorieën werknemers naar boven af te wijken, tot het volledig failliet van de tot dusver gevoerde Op de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Direct na opening door de voor zitter, burgemeester Den Boer, ging de vergadering gedurende een kwartier in besloten zitting. Na het weder openbaar wor den der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de gemeen te-secretaris nog niet hersteld was van een operatie en sprak de hoop uit, dat de secretaris spoedig geheel hersteld zal zijn. De drie punten van de te behan delen agenda bevatte als eerste punt het voorstel tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van onbebouwde eigendommen, gelegen in het uit breidingsplan Noord-West. Het is, aldus de Voorzitter, nog wel niet zo vér, dat men tot de onteigeningsDrocedure zal over gaan, maar de gelegenheid daar toe moet er zijn om eventueel daartoe te besluiten. Het betreft de percelen van de heer A. Dhuy- vetter, de erven Neijt -en de fami lie Maenhout. Tot de procedure van onteige nen zal eerst worden besloten in dien een minnelijke schikking uitgesloten is. Eerst zal dus met betrokkenen een bespreking worden gehou den. Dit voorstel werd zonder hoof- dehiko stemming aangenomen. Punt 2 was het voorstel van B. en W. om tot. verkooo over te gaan van 350 vruchtbomen. De heer E. M. van Vooren was de bomen uiterlijk binnen een half jaar gerooid en weggevoerd De heer Stevens wilde nog aan het voorstel toegevoegd zien, dat de bomen binnen een half jaar zijn, waarmede de raad zonder hoofdelijke stemming zich ver enigde. werd aangenomen. Punt 3 was een wijziging van de gemeentebegroting 1963, welk punt ook zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. De heer De Meijer informeerde naar de mogelijkheid om op de Westkade vanaf de Stijfselfa- briek tot aan de woning van de heer Kok een inhaalverbod in te stellen, daar er anders in de bie tencampagne veel ongelukken zullen gebeuren. De personenauto's die uit de richting Zelzate komen, evenals die welke uit de richting Terneu zen komen, moeten herhaaldelijk voor tractoren en bietenwagens uitwijken, hetgeen met vele ge varen gepaard gaat. De Voorzitter zou dit bespre ken met de betrokken instanties. Hierna ging de raad nogmaals in besloten zitting, de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewer ken in Oost Zeeuws-Vlaandeven en de stedebouwkundigen van het Adviesbureau Schut om de raad van voorlichting te dienen. Na heropening van de openbare vergadering werd deze door de Voorzitter gesloten. ACTIE VOOR SNELHEIDSLIMIET 100 KM PER UUR De „O 11" organisatie ter be strijding van de verkeersonvei ligheid, gevestigd in Sittard is gestart met een actie ,,100". De bedoeling van deze actie is te komen tot een absoluut snel heidsmaximum van 100 km/uur, allereerst voor Nederland en vervolgens ook voor de overige Westeuropese landen. Op de autorijders wordt een beroep ge daan zichzelf te verplichten niet harder te zullen rijden dan 100 km/uur. Door bevestiging van een 100-emblecm tegen hun ach' terruit geven zij te kennen voor stander te zijn van deze snel heidslimiet. Om financiële reden wordt de actie voorlopig beperkt tot de mijnstreek. Met pijn en moeite wordt deze week een begin gemaakt met de suikerbietencampagne. Bij de twaalf Nederlandse suikerfabrie ken was de verwachting dat men, nu de? oogst zo veel later is dan normaal, deze week wel ineens onder bieten bedolven zou wor den, maar de regen van vorige week heeft weer roet in 't eten gegooid. Gistermiddag kon het Instituut voor Rationele Suikerproduktie in Bergen op Zoom een nauw keurige opgave verstrekken van data, waarop bij de verschillende bietsuikerfabrieken in ons land de campagne is begonnen of be ginnen zal. De beide fabrieken in de pro vincie Groningen, die aanvanke lijk pas in het weekeinde een aanvang met de campagne zou den kunnen maken, hebben uit de veenkoloniën voldoende bieten aangekregen, zodat de fabriek te Hoogkerk-Vierverlaten woens dag al kon beginnen en de Fries- Groningse donderdag. Dinsdag j.l. begonnen de fa briek van de Centrale Suiker- Maatschappij te Sas van Gent en de fabrieken te Roosendaal, Zevenbergen en Puttershoek. Woensdag begon de Coöpera tieve fabriek in Sas van Gent, donderdag de fabriek te Half weg. Zaterdag a.s. hoopt men in Steenbergen en Breda te kunnen beginnen cn maandag a.s. in Dinteloord en Oud- Eeijerland. Mee- en tegenvallers bij hectare-opbrengst Er zijn streken in 't land waar de gemiddelde hectare-opbrengst van de laatste tien jaar gehaald zal worden, maar ook grote, be langrijke produktiegebieden waai de late uitzaai en het slechte weer dat hebben verhinderd. Dat geldt dan speciaal de klei gronden in het zuidwesten en westen des lands, die het vele water slecht is bekomen. In het noorden en oosten des lands zal het tienjarig gemiddelde ook lang niet overal worden gehaald, maar hier en daar toch wel. Het Instituut voor Rationele Suikerproduktie heeft al een proefcarnpagne uitgevoerd om de technische verwerkbaarheid van de bieten na te gaan. Over de uitslag daarvan was men wel te vreden, maar hoe het in de prak tijk in de fabrieken zal uitval len, moet nog worden afgewacht. De Belgische staatsuitgaven voor 1964 worden geraamd op 168.1 miljard Belgische frank, 'n verhoging van meer dan 10.5 miljard (750 miljoen gulden), aldus blijkt uit de bij het parle ment ingediende begroting. Het tekort voor het komende jaar wordt geschat op 18.S miljard Belgische frank. De hogere uitgaven worden vooral veroorzaakt door de stij gende lasten voor sociale voor zieningen. De begroting gaat er van uit, dat het bruto nationaal produkt het komende jaar met 5.5 procent zal stijgen. loon- en prijspolitiek zal leiden. Genoemde afwijkingsmogelijk heid kan gemakkelijk leiden tot het ontstaan van een inflatoire situatie waarin de concurrentie positie ten opziche van het bui tenland slechter wordt, de ex port belangrijk afneemt en een groot aantal ondernemingen in een marginale positie kan gera ken. In dit verband valt nog te wij zen op het gevaarlijke karakter van loonsverhogingen welke uit gaan boven de stijging van de productiviteit: dergelijke loons verhogingen hebben o-a. de ten dens de toch reeds gedaalde winstquote van het nationale in komen te verminderen. Wij vra gen ons met ernstige bezorgd heid af, of bij een verdere ver mindering van de genoemde winstquote de in verband met de bevolkingsgroei en de technische vooruitgang .voortdurend nood zakelijke uitbreidings- en vooral diepteinvestei-ingen nog wel ge financierd zullen kunnen worden. Het zou wellicht nuttig zijn, ook in dit opzicht ernstig reke ning te houden met de progno ses van liet Centraal Planbureau. Terzake van de loonvorming per onderneming tekenen wij nog aan, dat men in de indivi duele onderneming, zeker éven- min ais dit op het centraal ni veau steeds mogelijk is gebleken, in staat is om een met betrek king tot de toekomstige werkge legenheid juiste ioonshoogtc vast te stellen. Tenslotte willen wij wel als voorheen pleiten voor het schep pen van een zodanige mogelijk heid tot differentiatie in de belo ning van de diverse categorieën werknemers binnen een onderne ming, dat vakbekwaam personeel relatief hoger kan worden be loond. Wij vertrouwen, dat het be lang van de ontwikkeling van onze nationale economie steeds richtsnoer zal kunnen blijven bij te nemen beslissingen. De aftredende Westduitse bondskanselier, Konrad Ade nauer, is donderdag in West-Ber- Iijn benoemd tot ereburger van deze stad. De oorkonde, die hem in het gebouw van het West duitse parlement werd overhan digd, zegt dat „de Duitse hoofd stad daarmee uit naam van alle steden" de verdiensten van Ade nauer eert, de eerste kanselier van de Bondsrepubliek. Burgemeester Willy Brandt herinnerde eraan dat Adenauer van 1917 tot 1933 burgemeester van Keulen geweest is en nu veertien jaar lang de politiek van het vrije deel van Duitsland heeft geleid. Dat er tegenstellingen tussen Bonn en Berlijn zijn ge weest doet niets af aan het feit dat ook binnenlandse politieke tegenstanders hun respect voor deze man tonen, aldus Brandt. Samen met de oorkonde over handigde Brandt de bondskanse lier een geschenk van de stad Berlijn, een cassette met gravu res van Duitse landschappen om streeks 1700. In zijn antwoord- rede zei Adenauer, dat het ere burgerschap van Berlijn te gro ter waarde heeft, daar dit Ber lijn sinds de ineenstorting van Duitsland steeds dapper en trouw vrijheid heeft voorgestaan. Hij verklaarde zich zeer bewo gen door deze onderscheiding. Wat zijn persoonlijke toekomst betreft zei hij: „Ik zal pas weer in de politieke arena terugkeren wanneer mij daarom verzocht wordt of wanneer het erom gaat. de vrijheid te verzekeren voor de jeugd, die ik zojuist met zulke stralende en moedige gezichten ook in de straten van Berlijn heb gezien. Nimmer zal er in Duits land meer in dictatuur en sla vernij worden geleefd." In zijn rede had burgemeester Brandt nog verklaard: „Wij Berlijners haden de bonds kanselier gaarne vaker in onze stad gezien. Op een bepaald tijd stip hebben wij hem werkelijk ge mist". De socialistische burge meester herinnerde hiermee aan het feit, dat de christen-demo cratische regeringsleider na de oprichting van de „muur" in augustus 1961 later naar West- Berlijn kwam dan de bevolking van dit stadsdeel had verwacht. In het begin van de avond keerde de bondskanselier van zijn bezoek van twee dagen aan West- Berlijn terug in Bonn. h f> rr m r* aoor MIL LY GAN Z 98) Aangemoedigd door de opge wekte toon van Christen, vatte Ursula moed en vertelde: „Dat is het juist, dokter, een ongeluk is het geweest. Mijn verloofde moest bomen omhakken in het bos. Een week vóór ons trouwen werd hij verpletterd door een sparreboom, die te vroeg omviel. Ik was in verwachting, bezat geen geld en had geen familie. Ik heb u immers verteld, dat ik als uitbesteed kind ben opge groeid. Om kort te gaan, ik hield de zaak geheim en ging in betrek king bij een paar halfblinde, oude mensen; die zagen niet in wat voor een toestand ik mij be vond. Op een zwoele zomer nacht bracht ik heel alleen op een mansardekamer mijn kind ter wereld. De volgende dag maakte ik het hele huis nog schoon, want het was ongeluk kigerwijze zaterdag. Daarna be kleedde ik een grote mand met schone doeken, legde mij klein tje erin en bracht het naar een vrouw, die het goed met mij meende, kinderloos was en al lang naar een pleegkind had uitgezien. Mijn Hanneke is bij die brave vrouw opgegroeid en is nu bijna zestien jaar. Het is een goed opgevoed, vlijtig kind. Maar haar pleegmoeder is nu ongeneeslijk ziek geworden en men. heeft haar naar een zieken huis moeten brengen. Er is nu niemand meer, die zich van Hanneke nog iets aantrekt. Daarom heb ik gedacht, dat het toch wel goed zou zijn, als het meisje in mijn buurt een be trekking zou kunnen krijgen. U zult dat ongetwijfeld begrijpen. En verder dacht ik: de dokter komt ais huisarts in zoveel rijke families, misschien kan hij bij gelegenheid wel eens horen of er ergens een plaats vrij is, die geschikt zou zijn voor Hanneke". „Maar natuurlijk, Ursula!", haastte Christen zich te ver zekeren. „Je dochter moet goed onderdak hebben en je zult haar vaak genoeg kunnen zien, wij zullen haar zoveel mogelijk hier in huis halen, want dat is im mers al lang ook jouw huis ge worden. Domoor, als ik eerder op de hoogte was geweest van dat geheim van je, dan was je kind hier op Weidehof opge groeid!" Ursula straalde. Een last, die zij jarenlang met zich had ge sleept, was plotseling van haar afgevallen. Het was haar, alsof zij uit een donkere kamer in eens in de volle zonneschijn kwam. Nu zou zij over haar kind mo gen spreken, zoveel zij wilde; en zij zou even trots op haar doch ter zijn, als Mila op Catharina, Susi en Fee Peinzend keek dokter Christen haar na, toen zij de kamer uit ging om zich weer aan haar nederige arbeid te begeven. Had een moeder daar jarenlang in hun midden geleefd, van vreem de kinderen gehouden en ervoor gezorgd terwijl zij haar eigen kind had moeten ontberen, ja er zelfs niet over had durven spreken Stakkerd van een Ur sula Reeds enkele dagen daarna vernam dokter Christen, dat er in „Meertehuis" een jonge hulp gezocht werd. Hij sprak met de bestuurster over Ursula's- Han neke en wist haar te bewerken, dat deze plaats kreeg. Een helderblauwe voorjaars lucht stond boven Sonnwil. In de weiden bloeiden helmbloem pjes en pinksterbloemen en op de nok van het doktershuis had 's morgens in alle vroegte voor de eerste keer de merel weer gezongen. Rond het middaguur verscheen er op Weidehof een slank, gebruind meisje en vroeg naar Ursula Rau. Bij de eerste klank van de jeugdige stem, stormde Ursula uit haar met damp gevulde keuken en om helsde de bezoekster stormach tig met haar vol meel hangende handen en onder een vloed van tranen. „Dat is nu mijn Hanneke zei zij trots tegen Mila, die juist met een bos gele narcissen in haar armen uit de tuin de gang inkwam. „Nu ben ik volkomen gelukkigvoegde zij eraan toe en veegde met haar schort over haar vochtige ogen. Inderdaad mocht Ursula trots zijn op haar kind, dat als een viooltje in het verborgene was opgegroeid. Hanneke was een lief, sympathiek meisje. Haar hazelnootbruine ogen verrieden dezelfde goede aard als haar moeder, terwijl de levendige, lenige bewegingen van haar handen bewezen, dat zij ook even ijverig was als Ursula. Het waren twee prettige weken, die het meisje op Weide hof mocht doorbrengen, maar toen bracht haar moeder haar naar de nieuwe betrekking. Vanaf dat ogenblik was Ur sula een heel ander mens ge worden, zij was als iemand,,die het doel van zijn geheimste ver langens heeft bereikt. (Wordt vervolgd.) RELLETJES IN ROME In Rome is het woensdag tot ge vechten gekomen tussen, bouw vakarbeiders, die betoogden te gen een voorgenomen opschor ting van de bouwactiviteit in Rome voor een week en de po litie. Talrijke demonstranten en politiemannen liepen verwondin gen op, een politieman overleed in een ziekenhuis aan zijn kwets uren. Een dertig mensen wer den aangehouden. De opschorting die maandag zou ingaan, is vol gens de aannemers een gevolg van economische moeilijkheden. Foto Toen de strijd op de Cliizza Venezia gestreden was, zag dit plein eruit alsof het door een oorlog geteisterd was. HEDEN TERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: ,De man die doorvocht". ZATERDAG 12 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: .De man die doorvocht". Concertgebouw, 8 u.: „Het geheimzinnige eiland". Zuidersportpark, 3.15 uur: Tern. Boys 2—Zaamslag 1. AXEL: Het Centrum. 8 uur: „Vrouwen buiten de wet".

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2