V Aardverschuiving veroorzaakte vloedgolf in Noord-Oost Itali Duizenden doden en vele gewonden Broodprijs één cent hoger Nobel-vredesprijzen voor 1962 en 1963 toegekend MacMillan zal nog vóór de verkiezingen aftreden Vroegere rampen met stuwdammen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Miljoenen kubieke meters water uit meer storten zich uit over nabijgelegen dorpen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per Kwartaeuj per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6047 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct? minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. o<* rik Verondersteld wordt, dat slechts weinigen van de 5.000 bewoners van het gebied van Longarone in Noord-Oost Italië het leven hebben behouden, toen daar in de nacht van woensdag op donderdag een vloedgolf ontstond nadat zich een aardver schuiving van de berg Toe in het Meer van Vaiont had gestort. Reeds zijn 800 lijken geborgen en officieel is bekendgemaakt dat er ten minste 2000 doden zijn. N Bij tientallen drijven de stoffelijke resten van mannen, vrouwen en kinderen overdekt met mod der in de rivier de Piave. De slachtoffers zijn ken nelijk in hun slaap verrast, daar zij nagenoeg on gekleed zijn. Degenen die zich niet direct in veiligheid hebben kunnen stellen zijn vermoedelijk verdronken, want er zijn slechts weinig gewonden. 150 gewonden zijn tot nog toe opgenomen in ziekenhuizen. Hoewel er in het dal van de Piave mist hangt, speuren vliegtuigen en helicopters onafgebroken naar mogelijke overlevenden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen van een NAVO-basis zijn er in geslaagd 60 mensen te redden. 4.000 soldaten van het Italiaanse leger nemen 'aan de reddingsacties deel. Kolonnes met levens middelen, medicamenten en dekens zijn naar het rampgebied onderweg. De dorpen Casso en San Martino aan de noorde lijke en zuidelijke oever van het meer zijn wegge vaagd. Andere plaatsen als Villanova, Pirago on Rivaita zijn ook totaal verwoest. Reddingsploegen die zich met grote inspanning een weg door het dal banen, dat er uit ziet als een maanlandschap, hebben weinig hoop nog over levenden in Longarone aan te treffen. De plaats telde 4.000 inwoners. Aanvankelijk werd gedacht dat de in 1960 ge reedgekomen stuwdam was doorgebroken, doch later bleek dat de ramp was veroorzaakt doordat een aardverschuiving van de berg Toe zich in het meer stortte. Inmiddels vrezen deskundigen voor een nieuwe Op deze archieffoto is te zien hoe hoog de stuwdam boven het dal uit torende. aardverschuiving daar scheuren vertonen. zich in de rotsmassa's KONINKLIJKE FAMILIE GENIET VAN RUST AAN KASPISCHE ZEE Zondag per auto terug naar Teheran Tot besluit van het staatsbe zoek aan Iran, dat de afgelopen week een druk en vermoeiend programma meebracht, zijn Ko ningin, Prins en Prinses Bea trix met het grootste deel van het gevolg en vergezeld door de Sjah en zijn gemalin, gisteroch tend in de keizerlijke trein van Teheran naar de Kaspische Zee vertrokken. Daar zal het gezelschap geheel privé van drie dagen volstrekte rust kunnen genieten. De eerste dag werd doorgebracht in het plaatsje Babol, vandaag gaat de reis per auto naar een nog klei ne»- drnmie venaamd Ramsar. Zondag rijdt men per auto van de Kaspische Zee terug naar Te heran en stopt onderweg bij de grote Karaj dam. waar de lunch wordt geserveerd. De laatste nacht in Iran brengt de konink- liike famfie dan door in het Go- lestan paleis in Teheran, tenein de maandagochtend om 8 uur in de K. L. M.-Electra naar Thai land te kunnen vertrekken. Dit toestel kan de sprong naar Bangkok niet in één dag maken, zodat onderweg 'n nachtstop op het programma staat. Dinsdag 15 oktober om 15 uur plaatselijke tijd wordt de Electra op het mi litaire vliegveld Don Muang bij Rangkok verwacht en dan begint dus het staatsbezoek van een week aan Thailand. MET INGANG VAN MAANDAG 14 OKTOBER Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerij Stichting en het minis terie van Economische Zaken heeft de minister van Economi sche Zaken zich ermee akkoord verklaard dat met ingang van maandag 14 oktober 1963 de prijs van brood met één cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de verder gestegen prijzen van bloem en meel. Bakkers die reeds vóór 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de afspraken met de Neder landse Bakkerij Stichting, dienen de prijsverhoging achterwege te laten, resp. hun prijzen te verlagen. Indien bij onderzoek zou blijken dat voor brood hogere prijzen worden berekend dan met het voorgaande in overeenstemming is, zal epn prijsmaat regel niet kunnen uitblijven. CUBA VRAAGT HULP VAN HET NED. ROODE KRUIS De Cubaanse ambassadeur in Nederland, de heer Carlos Mari- stany Sanchez, heeft gisteren verklaard dat de toestand in Cuba door de schade die de or kaan „Flora" heeft aangericht, „wanhopig" is. De ambassadeur heeft zich tot ,het Nederlandsche Roode Kruis gewend voor hulp in de vorm. van voedsel en medicijnen. In de vier dagen dat „Flora" woedde boven Cuba zijn volgens de ambassadeur „slechts weinig mensen gedood, maar de materi ele schade is nog niet volledig vastgesteld hoewel verwacht wordt dat de helft van de mais-, rijst-, koffie-, cacao- en industrie- katoenoogsten verloren gaat. Omvangrijke schade werd oan- gericht in de suikeraanplantin- gen en onder het vee". (Adv.) Wpasfa Behoud van Uw tanden. 75ct-f Ir Voor 1962: aan Amerikaan dr Linus Carl Pauling Voor 1963: aan Internationale Comité van Rode Kruis en de Rode-Kruisliga De Nobelprijs voor de vrede voor 1962 is toegekend aan de Amerikaan dr. Linus Carl Pau ling, zo is gisteren bekendge maakt. De vredesprijs voor 1963 is voor het Internationale comié van het Rode Kruis en de Rode- Kruisliga, waarbij deze organen elk de helft van het aan de prijs verbonden bedrag krijgen. Dr. Pauling kreeg in 1954 reeds een Nobelprijs, die voor scheikunde. De vredesprijs voor 1962 is door de Commissie voor de Nobelprijs voor de vrede uit het Noorse parlement vastgesteld Driekwart van meer over rand geslagen Bij zijn terugkeer in Rome na een bezoek aan het rampgebied heeft de Italiaanse minister van Openbare Werken Fiorentino Sullo gezegd dat de materiële schade wordt geschat op ver scheidene tientallen miljarden lires. Hij zei dat behalve van justi tiële zijde door een commissie van onderzoek pogingen zullen wor den gedaan om de oorzaken van de ramp vast te stellen. Minister Sullo vergeleek de toestand in het gebied van Lon garone met die in Pompei. Driekwart van het meer, dat een inhoud heeft van 150 mil joen kubieke meter is over de rand geslagen, aldus de minister. Woensdagavond zo omstreeks kwart voor elf, ten tijde van de ramp, hebben seismografische stations van Pavia, Bazel en Chur 'n aardschok geregistreerd, waarvan het epicentrum onge veer 2220 km was verwijderd. Paus geeft opdracht te helpen Paus Paulus de zesde heeft on middellijk na het bekend wor den van de ramp de pauselijke hulpcommissie opdracht gegeven te helpen. De voorzitter van de ze commissie, mgr. Abramo Freschi, begaf zich per vliegtuig naar het getroffen gebied. Nog in de nacht vertrokken vracht wagens met dekens, lakens, over jassen en medicamenten uit Va ticaanstad naar Bulluno. Nederlandsche Roode Kruis biedt hulp aan Het Nederlandsche Roode Kruis heeft het Italiaanse Rode Kruis telegrafisch zijn hulp aangeboden in verband met de damdoor- braak. Het heeft gevraagd, in welke vorm hulp nodig is. Van een gezin van negen per sonen in Spessa is slechts een jongen overgebleven. Hij dankt zijn leven aan het feit, dat hij in een dorp werkte dat niet door de ramp werd getroffen. Van de 80 inwoners van het gehucht zijn er tot nog toe slechts twee terug gevonden. De genie van het Italiaanse leger heeft noodaggregaten in werking gesteld om 't reddings werk te kunnen voortzetten bij schijnwerpers. Andere eenheden zijn begonnen de wegen vrij te maken van modder en andere obstakels om snel Langarone te kunnen bereiken. Inmiddels stroomt uit alle de len van de wereld hulp toe voor ide slachtoffers van de ramp. Een deel van het kerkhof, de klok van een kapel en een huis is alles wat is overgebleven van Pirago, dat 40 meter lager ligt dan de Piave. Bij het huis viel een meisje snikkend in de armen van haar oom. Hij en zijn vrouw zijn de enige overlevenden van Pirago, aldus het meisje. Andere redders, die bij het ge hucht Fae aankwamen, vonden daar een man, die steeds riep: „daar woonde ikFae is ver dwenener is niets meer er is niets meer Slechts de fundamenten van één huis zijn nog te onderschei den in dit gehucht. Ook in Villanova troffen red ders een man aan, die hun een indruk wilde geven hoe het dorp eruit zag. „Daar, aan die kant waren de huizen van Villanova, de brug „Een brug?" „Ia, er was een kleine brug over een zijtak van de Piave." Er is geen weg meer, geen brug, geen huizen. Er is slechts puin en modder. T Brief van premier aan conservatieve partij Premier MacMillan heeft donderdag het jaarlijkse congres van zijn. conservatieve partij in Blackpool laten weten, dat het hem niet mogelijk zal zijn, de partij bij de volgende algemene verkiezingen te leiden. Om gezondheidsredenen In een brief aan het congres, die door de minister van Buiten landse Zaken lord Home een naaste vriend van de eerste- minister werd voorgelezen, zegt MacMillan, dat, als de ope ratie welke hij moest ondergaan een succes blijkt te zijn, het dui delijk is dat hij een aanzienlijke tijd nodig zal hebben voor her stel. „Ik zal niet in staat zijn al. les op mij te nemen wat met een langdurige verkiezingscampagne samenhangt. Ook kan ik er niet op hopen, de taak van eerste- minister voor enige langere pe riode nog te vervullen. Hiervan heb ik de koningin op de hoogte gesteld", aldus MacMillan. „Onder deze omstandigheden hoop ik, dat het spoedig mogelijk zal zijn, de gebruikelijke proce dure van overleg binnen de par tij over haar toekomstige leiding te volgen", aldus het schrijven van de minister-president. Lord Home die met bewogen stem de brief voorlas, had als in leiding verklaard, dat hij woens dag een gesprek met MacMillan had gehad. Deze had hem later een brief gezonden, met het ver zoek deze zo spoedig mogelijk op het partijcongres in Blackpool voor te lezen. De leden van het Britse kabinet die plaats hadden genomen op het podium, hoorden staande de inhoud van de brief san. Zij wa ren allen zichtbaar ontroerd. In de zaal reageerden velen onder de 4200 afgevaardigden echter met applaus. Dit gold zo wel hun zieke leider als de Sedert 1895 hebben zich in de wereld zeven rampen voorge daan met stuwdammen. De dam van Vaisnt is, als gevolg van de zware rotsfundering, de enige die niet is doorgebroken. Op 27 april 1895 brak in de Franse Vogezen de dam van Bousey door als gevolg waar van 86 mensen het leven verlo ren. 9 januari 1959 brak de dam bij Vega de Tera in Spanje, waarbij 144 mensen omkwamen. Bij de ramp van Malpasset (Frankrijk op 2 december 1959) vonden 443 mensen de dood en op 28 maart 1960 bezweek in de Braziliaanse plaats Ors een dam, waarbij meer dan duizend doden waren. 145 mensen stierven toen op 28 maart 1961 in Kiev een dam doorbrak. En op 9 oktober brak jongstleden in Koeala Loempoer (Maleisië) een dam, waarbij voorzover thans bekend 10 men sen omkwamen. staatsman die tenslotte besloten had een einde te maken aan de onzekerheid waarin het congres verkeerde. Intussen werd in Londen be kendgemaakt, dat MacMillan het goed maakt, nadat hem in de ochtend de prostaatklier opera tief was verwijderd. De chirurg die de operatie verrichtte, dr. Alec Badenoch, deelde mee dat de patiënt nog onder pijnstillende middelen wordt gehouden. Lord Home gaf in Blackpool nog als zijn mening te kennen, dat de premier door zijn besluit „opnieuw heeft aangetoond, dat hij geheel bedacht is op het wel zijn van het land en de partij". De minister die belast is met de voorlichting, Walter Deedes, verklaarde later tegenover de pers, dat MacMillan pas zijn ont slag zal indienen als hij voldoen de hersteld zal zijn om persoon lijk koningin Elizabeth te bezoe ken. Als alles naar wens ver loopt, zal de premier nog twee of drie weken in het ziekenhuis moeten blijven. op 257.219 Zweedse kronen (ruim 177.000 gulden) en die voor 1963 op 265.000 kronen (bijna 183.000 gulden). De toekenning van de prijs werd verleden jaar uitge steld, omdat- men geen geschikte kandidaat kon vinden. Het is voor de derde maal, dat de Nobelprijs voor de vrede aan het Internationale Rode Kruis is toegewezen. De eerste maal gebeurde dat in 1917, de tweede maal in 1945 (de prijs voor 1944). Het Internationale comité van het Rode Kruis is de organisatie door Henri Dunant in het leven is geroepen en is een orgaan van het Zwitserse Rode Kruis. De Liga is 't internationale lichaam dat na de eerste wereldoorlog werd gevormd. De vredesprijs was haar nog nooit ten deel ge vallen. Zoals gebruikelijk worden in de officiële bekendmaking niet de gronden waarop de prijs is toegekend vermeld. Dit gebeurt pas bij de uitreiking van de prij zen op de traditionele plechtig heid in het universiteitsgebouw van Oslo op 10 december, de sterfdag van dr. Alfred Nobel. De 62-jarige dr. Pauling is één van de felste tegenstanders van kernproeven. In 1958 organiseer de hij een actie waarbij 11.000 handtekeningen van geleerden van over de gehele wereld wer den verzameld voor een petitie aan de Verenigde Naties waarin op het beëindigen van kernproe ven werd aangedrongen. Hij waarschuwde bij die gelegen heid, dat al minstens anderhalf miljoen mensen zouden sterven 200 DODEN OP CUBA NA DOORTOCHT VAN ORKAAN „FLORA" Volgens radioboodschappen die in Miami zijn gehoord heeft de storm Flora op Cuba minstens aan 200 mensen het leven gekost. De officiële Cubaanse radio heeft tot dusver slechts van 32 doden melding gemaakt. In een radioboodschap van het militaire hoofdkwartier in San tiago aan premier Castro werd voorts bezorgdheid uitgesproken over het lot van meer dan 4000 koffieplukkers in het gebied van Sierra Cristal. aan de gevolgen van kernproe ven die tot dan waren genomen, en dat honderdduizenden kinde ren zouden worden geboren met geestelijke en lichamelijke afwij kingen. Mevr. Curie, die de Nobelprijs voor natuurkunde in 1903 met haar man, Pierre, en een andere Franse geleerde deelde en in 1911 de prijs voor scheikunde kreeg, was tot dusver de enige die met twee Nobelprijzen is on derscheiden. Voor wie de Nobel prijs voor geneeskunde bestemd is, zal volgende week donderdag in Stockholm worden bekendge maakt. Een week later volgt er dan de literatuurprijs en in no vember worden de prijswinnaars voor natuur- en scheikunde be kendgemaakt. Mevr. Lindaa Kamb, de doch ter van dr. Linus Pauling, ver telde donderdag, dat haar vader op zijn buitengoed in Californië verblijft en waarschijnlijk nog van niets weet. Het buitengoed ligt in de buurt van de hoofdver keersweg langs de kust, een der tigtal kilometers ten noorden van San Simeon, en er bevindt zich geen telefoon. Mevr. Kamb had, zodra zij had vernomen dat haar vader de Nobelprijs voor de vre de had gekregen, een brandweer post in de nabijheid van het bui tenverblijf opgebeld, die het nieuws aan haar vader zou door geven. Ontploffing in een fabriek van spe igoed Donderdagavond heeft zich in een speelgoedfabriek in In- s'->r.v,ui een hevige ontploffing voorgedaan. Men vreest dat vijf tien arbeiders zijn omgekomen. De fabriek maakt kurken voor speelgoedpistolen. IETS ZACHTER. Rond een hogedrukgebied waar van het centrum bij zuidwest Engeland ligt, stroomt met ma tige tot krachtige westelijke winden tamelijk zachte en voch tige lucht via de Britse eilanden naar ons land. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar de regenkansen blijven klein. Aan de noordflank van het hogedrukgebied trekt 'n nieuwe Oceaandepressie met grote snel heid naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Hierdoor zal in de komende 24 uur bij ons de wind krimpen naar west tot zuidwest en later opnieuw toenemen. De aanvoer van tame- medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog weer Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Matige, in het noorden van het land vrij krachtige westelijke wind. Iets zachter. lijk zachte lucht met vrij veel bewolking houdt aan, zodat de temperaturen in het algemeen op een iets hoger niveau komen. VRIJDAG 11 OKTOBER Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden ZATERDAG 12 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.18 8.53 9.33 9.43 n.m. 9.04 9.39 10.19 10.29 OKTOBER v.m. n.m. 9.44 10.19 10.59 11.09 10.30 11.05 11.45 11.55 ZON MAAN op onder op onder Okt. 12 6.58 17.55 0.51 16.34 13 6.59 17.53 2.02 16.59 14 7.01 17.51 3.13 17.19 15 7.03 17.48 4.23 17.38 16 7.04 17.46 5.31 17.55 17 7.06 17.44 6.39 18.12

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1