PROVINCIAAL NIEUWS top-drop Peli wrijfwas voor de DE VERMETELE DOKTER 25 cl. Dertien Amerikaanse militairen vermist Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 10 oktober 196S PAS OP UW HANDTEKENING TERNEUZEN WITTE TANDEN DROP zwart en zout, maar aofe onder apofhekeis-ioezfcftt vervaardigd uit -de beste grondstoffen» dus: voor de kenners! REP BAND AXEL KERKNIEUWS Financiële maatregelen in Zuid-Vietnarn' verwacht GEVECHTEN IN VENEZUELA Een dezer dagen werden kaar. ten huis aan huis bezorgd waar- mee volwassenen worden uitge nodigd voor een grote voorlich tingsshow, die vrijdagmorgen 11 oktober a.s. om 9.45 uur in het Luxor Theater te Terneuzen wordt gegeven. De achterzijde van de kaart is o.a. voorzien van een nummer waardoor de be- zoeker(ster) recht heeft op één van de 5 vermelde prijzen. Op deze zijde van de uitnodiging Staat bovendien vermeld dat „aangezien deze voorstelling U niet wordt aangeboden door het theater (er wordt n.l. ook nog een film vertoond) kan men U daar geen inlichtingen verstrek ken". De inspekteur-korpschef van de Gemeentepolitie van Terneu zen waarschuwt de bezoekers (sters) voorzichtig te zijn met het plaatsen van zijn of haar handtekening, zogenaamd voor het in ontvangst nemen van het geschenk. Naar de ervaring in andere plaatsen heeft geleerd, blijken velen zo argeloos te zijn geweest „voor ontvangst" te hebben ge tekend maar daarmee tevens een koopcontract te hebben onder tekend voor een elektrisch kin derdekentje dat na enige tijd per post wordt toegezonden en waar voor men dan pl. m. zeven en achtig gulden moet betalen. Ook, al zou men ran aangifte doen, in een dergelijk geval kan de politie daaraan niets verande. ren omdat het koopcontract met uw handtekening is bevestigd. Men zij dus gewaarschuwd.' GEMEENTERAAD VAN FOLKESTONE OP BEZOEK IN MIDDELBURG De bijna voltallige gemeente raad van de Engelse badplaats Folkestone brengt komend week einde een bezoek aan Middelburg. Beide steden onderhouden reeds dertien jaar om de twee jaar een sportuitwisseling. Het gezelschap van 21 raadsleden en hun echt genoten staan onder leiding van de vrouwelijke, voor een jaar ge kozen burgemeester miss Diana Moody. De opzet is dat de raadsleden van beide "steden die meestal niet aan internationale uitwisselin gen te pas komen, op die manier met eikaars werk kunnen ken nis maken. Het bezoek is geen feestbezoek maar een werkbezoek. De raads leden uit Folkestone komen vrij dagmiddag in Oostende aan. Des avonds worden zij op het stad huis in Middelburg ontvangen. Zaterdagmorgen houdt prof. dr. S. O. van Poeljen van de Technische Hogeschool te Delft en directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een inleiding over de bestuursvorm van de Nederlandse gemeenten. De burgemeester van Middel burg mr. J. Drijber spreekt hier na over verleden, heden en toe komst van Zeeland en Middel burg. Zaterdag en zondag staan voorts bustochten op het pro gramma, alsmede een bezoek aan het klank- en lichtspel in Mid delburg en een gezellige avond met onder meer een costuum- show. Maandagmorgen brengen de Engelse raadsleden een bezoek aan de N.V. Vitrite Works in Middelburg. Om twaalf uur ver trekken zij weer naar Oostende. Brand in een montagehal van de Terneuzense Scheepsbouw Maatschappij Hedennacht om half twee ont stond door onbekende ooi-zaak brand in de grote montagehal van de N. V. Terneuzense Scheeps bouw Maatschappij, waarop dooi de politie groot alarm werd ge geven en de brandweer met vol ledig materiaal uitrukte. Direct werd met 9 stralen en de nevelspuit de felle brand be streden, terwijl de brandweer van Sluiskil als reserve aanwezig was. Te half drie was een groot deel van de dakbedekking en een deel van de ijzerconstructie naar be neden gestort en kon de brand weer met de nablussing aanvan gen, hoewel het hier en daar in het grote gebouw nog brandde. Met de directie, de heren J. F. de Klerk en J. Pannevis, waren op het terrein aanwezig de waar nemend burgemeester de heer M. de Vos en de inspecteur-korpschef van de gemeene-politie de heer D. van Ooijen. 50-jarig ambtsjubileum. Gisteren was het een mijlpaal in. het leven van onze stadgenoot de heer K. J. D. Tolhoek. Het was die dag een halve eeuw ge leden, n.l. op 19 okt. 1913, dat hij als jongste bediende op het kan toor van notaris C. Ie Nobel zijn intrede in het notariaat deed. Dat deze dag niet onopgemerkt zou blijven bleek wel uit de vele bloemstukken en felicitaties, die de heer Tolhoek van vele zijden mocht ontvangen. Ook de heer Terlouw, inspecteur der registra tie, gaf blijk van zijn belangstel ling. In de namiddag gaf burge meester Rijpstra, vergezeld van de heer J. Versprille, ten huize van de jubilaris blijk van zijn be langstelling en zij boden de heer Tolhoek hun gelukwensen aan. De burgemeester sprak zijn den, wilde de bestuurder van de achterste auto de heer F. B„ eveneens wonende te Terneuzen. de auto van de heer N. links in halen, in plaats van rechts, ten gevolge waarvan een botsing ontstond en het voorspatbord van beide auto's werd ingedeukt. Om kwart voor elf had op het kruispunt OranjestraatWillem de Zwijgerlaan een aanrijding plaats tussen een bostelauto, be stuurd door de heer L. M. J. B., wonende te Zaamslag, en een auto bestuurd door de heer G. G. M., wonende te Aardenburg. De heer B., die over de Oranje straat in de richting van de Axelsestraat reed, verleende geen voorrang aan de voor hem van rechts komende personen auto, waardoor een aanrijding ontstond en beide voertuigen licht beschadigd werden. waardering uit voor de voortref felijke behartiging van de aan de heer Tolhoek ter afdoening toe vertrouwde zaken en voor de snelle afwerking hiervan. Na mens het gemeentebestuur dank te hij voor de steun die steeds van de heer Tolhoek werd ont vangen. De grote waardering voor het werk van de heer Tolhoek kwam tot uitdrukking toen de burge meester mededeelde dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had de heer Tolhoek bij bevorde ring de ere-medaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau toe te kennen, waarop mr Rijpstra de jubilaris deze onderscheiding op de borst spel de. Bij de oorkonde was tevens een felicitatie van het ministerie van Justitie bijgesloten, hetgeen als een bijzonderheid kan worden aangemerkt. De heer Tolhoek dankte, mede namens zijn echtgenote, zoon en schoondochter, voor de ontvan gen felicitaties en voor de hem verleende onderscheiding en ver zocht zijn dank aan Hare Ma jesteit de Koningin te willen over brengen. Notaris Hoving, die van zijn echt genote en een zoon was verge zeld, sprak vervolgens zijn waar dering uit voor hetgeen de heer Tolhoek gedurende vele jaren voor het notariaat heeft bete kend. De heer Tolhoek was goed op de hoogte met de inwoners van de streek, hetgeen van groot belang is voor een notariskan toor. Slechts op lange termijn kan er een vertrouwenssfeer wor den geschapen en dit is ook in derdaad geschied. Hij sprak de hoop uit dat de heer Tolhoek zijn onderscheiding nog lang zal mogen dragen en dat deze steeds een herinnering aan zijn lange loopbaan zal zijn. Tijdensen een gezellig samenzijn werden oude herinneringen op gehaald waaruit o.m. bleek dat- heer Tolhoek tijdens de ziekte van notaris Callenfels practisch alleen het notariaat waarnam en werkzaamheden verrichtte, die op het terrein van de notaris lagen. Werden vroeger alle akten met de hand geschreven, thans wordt gebruik gemaakt van plee- trische machines en worden foto kopieën daarvan gemaakt. Met de groei van Terneuzen is ook het notariaat meegegroeid en van de groei heeft de heer Tolhoek alle facetten meegemaakt. Een intiem diner besloot deze voor de familie Tolhoek zo be langrijke dag. Laatste excursie van het seizoen. Onder leiding van mevrouw P. VerlindeMaandag gingen 45 dames, leden van de reisvereni- ging „Vlieg uit" voor de laatste maal in dit seizoen op excursie. Ditmaal was het doel de Sola- fabrieken te Zeist waar het ge zelschap op hartelijke wijze werd ontvangen en waar men volop de gelegenheid kreeg rond te kijken in de fantastische toonkamers waar al het Solazilver, de droom van Iedere huisvrouw, te zien is. De dames hadden een mooie en gezellige dag. Lichte aanrijdingen Gistermorgen om negen uur reden twee auto's achter elkaar in de Axelsestraat in de richting van de invalsweg. Bij het voorsorteren van de voorste auto, bestuurd dóór de heer W. A. N., wonende te Ter neuzen, om de voor hem links ge legen Anna Bijnsstraat in te rij- (Adv.) Agenda gemeenteraad. De agenda van de op donder dag 17 oktober des avonds te half acht te houden vergadering van de gemeenteraad bevat de volgende punten; 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 5 sep tember 1963. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming in vaste dienst van de heer ir. W. C. Dees te Hoogeveen tot directeur van gemeentewerken. De heer Dees werd op 12 maart 1934 te Haarlem geboren. Hij is gehuwd. Na het behalen van het einddiploma H. B. S. B in 1951 volgde hij een opleiding aan de Hogere Technische School, afdeling weg- en water bouwkunde te Haarlem, welke studie in 1955 werd bekroond met een getuigschrift. Na enkele jaren praktisch werkzaam te zijn geweest bij enkele aanne mingsbedrijven studeerde de heer Dees aan de Technische Hogeschool te Delft, alwaar hij tevens assistent was van een hoogleraar. Na liet behalen van het diploma civiel-ingenieur in 1960 werd hij verbonden aan de dienst gemeentewerken te Rot terdam, afdeling havenwerken, welke werkkring hij in 1962 ver wisselde voor zijn huidige func tie van plaatsvervangend direc teur van gemeentewerken en -bedrijven te Hoogeveen. 4. Idem tot benoeming in vas te dienst van de heer F. R. Kest te Middelburg tot onderwijzer aan de openbare schippersschool. zulks onder voorbehoud dat hem vervroegd klein verlof in afwach ting van groot verlof van de mi litaire dienst wordt verleend en met ingang van een nader door burgemeester en wethouders te bepalen datum; 5. Idem tot benoeming van de navolgende personen als leraar/ lerares aan de gymnasiale afde ling van het Petrus Hondius Ly ceum, zulks met ingang van nader door burgemeester en wethouders te bepalen data, na melijk: (Adv.) i iMi-, ililfii ECHTE DROP ZUIVERE DROP OP-EN-TOP-DROP ROOSENDAAL tweede doos halve prijs (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS «f VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN A. In vaste dienst de heren: G. J. van Baak, J. Berends, A. M. Cohen, A. Cornells, W. H. Drij ver, E. Popelier, R. Slot, A. Ver donk, F. C. de Waal en W. de Zeeuw; B. In tijdelijke dienst tot 1 september 1964: Mevr. J. K. B. StuurmanHoward en de heren F. Brunnekreeft, A. G. M. KrijT nen, R. S. W. Perdeek. S. Schram de Jong en F. J. M. van der Stam. 6. Idem tot herbenoeming van de leden van de commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van de Woonruimtewet 1947, in welke in twee kamers gesplitste commissies, namelijk voor de kom en voor Sluiskil, zitting hebben: Kamer I (kom); de heren A. D. van Driel, J. Eeckelaar. J. Fraanje, D. M. Ollebek en J. H. Rijnberg. Kamer II (Sluiskil): de heren H. A. Brakman, C. J. Compiet, M. A. Duine, D. M. Ollebek en J. H. Rijnberg. 7. Idem tot het, op verzoek, verlenen van eervol ontslag aan mevr. J. H. Mulder—Schutte als lerares en aan de heer J. M. Ha melink als leraar van de gymna siale afdeling van het Petrus Hondius Lyceum, zulks met in gang van respectievelijk 1 jan. 1964 en 1 september 1963; 8. Idem tot verkoop van per celen grond aan de Axelsestraat (exploitatieplan Zuid) aan de heren: W. J. van Pienbroek en J. P. Vergouwe. 9. Idem tot verkoop van grond in het exploitatieplan „Noord" aan de heren: J. A. Loof en R- G. Vrieling. 10. Idem tot verkoop van een perceel grond, gelegen in het ex ploitatieplan „Sluiskil", aan de heer R. W. Fermont. 11. Idem tot verkoop van zgn. erfpachtsgrond, gelegen aan de Stationsweg, aan de N.V. Han del-, Industrie- en Scheepvaart maatschappij „De Hoop". 12. Idem tot het verlenen van een opdracht aan het architec tenbureau Gouwetor en Mulder te Rotterdam tot het bestedings- gereedmaken van het plan voor een nieuw gemeentelijk politie bureau. 13. Idem inzake onderhandse aanbesteding van de bouw van het hoofdsportgebouw met tri bune in het Zuidersportpark al hier. 14. Idem tot de bouw van een noodlokaal ten behoeve van de Zuidlandschooi en tot onder handse aanbesteding daarvan. 15. Idem tot het beschikbaar stellen van een tweede lokaal van de „Zonneschool" alhier ten behoeve van het geven van on derwijs aan Amerikaanse kinde ren. 16. Idem tot het verlenen van een vergoeding voor het vakon derwijs over 1963 aan het be stuur van de Hervormde School alhier. 17. Idem inzake het geven van vakonderwijs aan de openbare ulo-school alhier. IS. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de lager onderwijswet 1920 aan: a. het bestuur van de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Geref. Grond slag, ten behoeve van de school aan de Schoollaan; b. het bestuur van de R. K. lage re Sint Antoniusschool te Sluiskil (voor aanschaffing leermiddelen voor 15 leerlin gen); c. het bestuur van de R. K. la gere Sint Antoniusschool te Sluiskil (voor aanschaffing van een methode voor het vak natuurkunde) d. het bestuur van de Christe lijke lagere school te Sluiskil. 19. Idem inzake het verlenen van machtiging tot het aangaan van vlottende schuld. 20. Idem tot wijziging van de gemeente-begroting 1963 en de begroting 1963 van het grondbe drijf. I 21. Aanbieding van de ge-* meente-begroting 1964 en van de begrotingen 1964 van de takken, van dienst als bédoeld in artikel 252 van de gemeentewet. 22. Rondvraag. Opbrengst Zeeuwse Collecte. De vorige week alhier gehou den Zeeuwse collecte heeft op gebracht ƒ329,46. De strijd in Zuid-Vietnam Gereformeerde Kerk TERNEUZEN Ds W. C. van Hattem. Gerefor meerd predikant te Terneuzen, heeft het beroep naar Igreja Re- formada de Brasil te Carambei in Brazilië aangenomen. Ds Van Hattem is sinds 11 fe bruari 1960 verbonden aan de Geref. Kerk te Terneuzen. Hij zal begin volgend jaar naar zijn nieuwe standplaats vertrekken. In Zuid-Vietnam worden der tien Amerikaanse militairen ver mist, nadat dinsdagavond op bij na 600 km ten noorden van Sai gon een Zuid-Vietnamees jacht vliegtuig en twee hefschroef- vliegtuigen verongelukten. Men vreest dat alle dertien man om het leven zijn gekomen. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn in het betrokken gebied herhaal delijk vliegtuigen door commu nistische troepen beschoten. De twee hefschroefvliegtuigen waren op zoek naar het jacht vliegtuig, waarin zich een Ame rikaanse kapitein van de lucht macht en een lid van de Zuid- Vietnamese luchtmacht bevon den. De wrakken van de helikop ters zijn inmiddels waargenomen door Vietnamese militairen die per vliegtuig naar het betrokken gebied zijn gebracht. Zij werden hevig beschoten. Bij de wrakken werden geen overlevenden ge zien. Uit een der verongelukte hef schroefvliegtuigen haalde men de lijken van vier Amerikaanse mi litairen. Men vond op het eerste toestel geen sporen die op be schieting wezen. Een reddings ploeg is onderweg naar de twee de helikopter. «oor MILLY 0 GANZ 97) Een merkwaardig schepsel onder de kleine abnormalen was de zesjarige Ernstli Hurter een kind ven een dronkaard. Tengevolge van epileptische aan vallen was hij half idioot ge worden. Deze flink uit de klui ten gewassen jongen stortte zich als een dolleman op de zak ken van de dokter, zodra hij hem maar even zag en probeerde met geweld eruit te halen, wat er in zat, als was het maar een zak doek. Met zijn buit verstopte hij zich dan ergens onder een bed en maakte het ding volkomen kapot. Tot ontsteltenis van Mila had hij op die manier al een half dozijn van de mooie, linnen zak doeken van haar man te pakken gekregen en tot flarden „ver werkt". Dan was er Hansli spruit van een deftige syfilis! ij der. Die zat altijd maar op zijn hoge stoeltje dof voor zich uit te sta ren. Niets bewoog aan hem en er was niets wat hem plezier of verdriet deed hij was in levenden lijve dood. Dikwijls werd zijn stoeltje door ravottende kinderen het onderste boven gelopen en dan kreeg hij builen en schrammen, maar zelfs de ergste pijn slaagde er njet in hem uit zijn dierlijke bestaan te wekken. Hij huilde nooit, doch bleef onbewegelijk liggen, totdat een ontfermende hand dat zware bundeltje op raapte. Hansli was in het hele ^eer- tehuis" het enige geval, dat de bewering van de dokter logen strafte, als zou ook de idiootse mens nog op een andere manier levensvreugde kennen. Dikwijls werden de kinderen uit het tehuis in een soort van reclameoptocht door de straten van het dorp „gedreven". Men had graag, dat de rijke mensen van Sonnwil zich het bestaan van het tehuis zouden herinne ren en een beetje scheutig zou den zijn met hun giften, want zelfs het innigste gebed deed geen goed gevulde soepketels en melkemmers uit de hemel rege nen. Met nauwelijks verholen afschuw zagen de volwasenen de treurige stoet voorbijgaan en de kinderen van het dorp liepen er spottend achteraan. HOOFDSTUK XXXII Stormklokken in een zomernacht NA een zwaar spreekuur liet dokter Christen zich met een ge voel van het hoogste genot in de hoek van de canapé vallen. Vlak daarop ging de deur open en ver scheen Ursula met zwarte koffie en het jongste nummer van het tijdschrift voor geneeskunde. Gewoontegetrouw had zij nu zo gauw mogelijk weer naar de keuken moéten verdwijnen: maar inplaats daarvan had zij ditmaal bijzonder veel omhaal nodig om de dokter zijn kop koffie te ge ven. Vier keren zette zij de sui kerpot anders en toen zij hem tenslotte wel moest laten staan, omdat de dokter suiker nam, be gon zij haar schort glad te strij ken. Kortom: Ursula had wat op haar lever en kon niet de moed vinden om het te zeggen. De dokter waren die zielepij- nen niet ontgaan en daarom kwam hij op een gemoedelijke manier te hulp. Terwijl hij kof fie inschonk, keek hij met een fijn lachje om zijn mondhoeken naar haar verlegen gezichtje en zei aanmoedigend: „Wel, Ursula, wat is er voor nieuws?" Zij haalde opgelucht adem: Goddank, het begin was er en nu kon zjj vrijuit spreken. „Tja, dokter, ik moet u iets opbiechten!" zei Ursula, voor haar doen ongewoon zachtjes en onzeker, terwijl zij hevig met haar handen in haar schort kneep. „Opbiechten?" herhaalde dok ter Christen verbaasd en legde het tijdschrift neer. „Wat is er dan aan de hand: een bord ge broken, een boodschap vergeten of misschien trouwplannen in de herfst? Vertel op!" „Nee, dokter, dat is het alle maal niet! Ik hebenfin ik heb iets voor u verzwegen, toen ik bij u in huis kwam. Ik wilde voorkomen, dat u ver keerd over mij zou denken! Maar nu ik u zoveel (Jaren zo goed mogelijk gediend heb, zult u na mijn bekentenis misschien niet meer zo slecht over mij oorde len, als u vroeger wellicht zou hebben gedaan. „Och, och, wat een omwegen allemaal, Ursula? Kom toch op met je geheim, ik zal eerlijk proberen, het dapper te dragen!" „Nu ja, dokter het. is zo ik heb een dochter! Dat ik geen man daarbij heb, weet u uit mijn papieren." Ursula bedekte haar gezicht met een punt van haar schort en keek angstig schuin daaron der uit, om te zien welke indruk haar woorden maakten. Dokter Christen, die in het hoekje van de sofa zat, was nu toch werkelijk wel een beetje verrast. Dus dat was het geheim van Ursula's moederlijke manier van doen: zij had zelf een kind en v/as gedoemd, gescheiden daarvan te leven. Maar hij liet geen moment merken, hoe ver bluft hij was, en zei opgewekt: „Nou als dit alles is! Gefeli citeerd met die blijde gebeurte nis! Zeker pech gehad met je uitverkorene?" (Wordt vervolgd.) Naar verluidt overweegt de Zuidvietnamese regering belang rijke financiële maatregelen ten einde het hoofd te kunnen bieden aan een verwachte drastische vermindering van de Ameri kaanse hulp. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zal de Amerikaan se economische hulp met ten minste 35 procent en mogelijk zelfs met 50 procent worden ver minderd. Deze hulp beliep over het afgelopen jaar ongeveer 700 miljoen gulden, terwijl de mili taire hulp die Amerika verleent wordt geschat op ruim een mil jard gulden. Sinds de actie tegen de Boeddhisten in Vietnam, die eind augustus werd onderno men, is de economische hulp van de V. S. vrijwel stopgezet. IMPORTHEFFING OP BEVROREN VLEES WORDT LAGER Het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees heeft woensdag op zijn openbare ver gadering in Utrecht besloten, de importheffing op bevroren vléés met ingang van 1 januari aan staande te verlagen van 80 tot 50 cent per kilogram. Deze maatregel wordt pas op 1 januari van kracht, zodat allé belanghebbenden er rekening mee kunnen houden. De afleve ring van het bevroren vléés uit Argentinië bijv. geschiedt door gaans pas twee maanden na de aankoop. Op de varkensmarkt zijn de prijzen de afgelopen week weer iets aangetrokken. Het béstuur besloot daarom, de tussentijds met vijf cent verlaagde overna meprijs voor baconvarkens op nieuw op 2,75 per kilogram ge slacht gewicht te brengen. Dé gewichtsgrenzen blijven gehand haafd op 63 en 67 kilogram. De heer De Veer zei, dat de export van levende varkens toe neemt. De spekpositie is op het ogenblik gunstig. Er wordt wel iswaar wat minder spek naér Duitsland uitgevoerd, maar Bel gië en Frankrijk nemen meer af. Een groep extremisten, bij wie' zich een aantal vrouwen bevond, heeft zich woensdag enige uren meester gemaakt van dé hoofd plaats van het Venezolaanse kan ton Macoruca, El Turugal. Bij 4© gevechten werden twee personen gedood. Na vier uur lgjjg 4e plaats te hebben geterroriseerd vertrokken de extremisten naar hun schuilplaatsen in de bergen. Bij een hevige schietpartij dia zich dinsdagavond in Caracas voordeed vielen vijf doden, on der wie een politieman. i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2