President Kennedy akkoord met graanleveranties aan de Sowjet-Unie Ludwig Erhard blijft in politiek spoor van Adenauer Eerste Amerikaanse boter in Nederland aangekomen K?5Dampo Koningin deed haar eigen zin in Iraans rampgebied v- HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6046 T.B.C. bij recruut in „Frederik Hendrik kazerne" te Vucht Gehele compagnie onder strenge controle PANAMEES VRACHTVLIEGTUIG VERONGELUKT DAMDOORBRAAK IN KOEALA LOEMPOER Drie politiemannen gedood bij een vuurgevecht tijdens razzia's in Caracas VORSTIN LIEP VIEZE TENTEN EN KROTTEN IN EN UIT EN SPRAK MET ARME BEWONERS Oog in oog met het meest armoedige facet van het land „Ik wil wat zien" Geconfronteerd met armoede ORKAAN „FLORA" NAM WEER TOE IN KRACHT MEVROUW NHOE BESCHULDIGT DE V. S. Allemaal in nieuwe huizen of niemand Andere rampgebieden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek; Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Kennedy heeft gis teravond op een persconferentie bekendgemaakt dat de Ameri kaanse regering de levering van graan aan de Sowjet-Unie en andere Oostewropese landen goedkeurt. De prijs zal op het normale internationale handelspeil liggen. De partij omvat verscheidene miljoenen tonnen tarwe en voe- dergranen. De president voegde hieraan toe dat de transactie vier miljoen ton graan met een waarde van ongeveer 250 miljoen dollar om vat, te leveren tegen contante be taling in dollars of goud en op normale handelsvoorwaarden. Kennedy zei dat de transactie wellicht politieke gevolgen kan hebben doordat sommigen het er niet mee eens zijn, doch, aldus de president, deze verkoop is in het belang van de Verenigde Staten. Hij legde er de nadruk op' dat de levering geen inleiding was van een nieuwe handelspolitiek tussen beide landen. De president opperde voorts de mogelijkheid dat ook andere lan den van het Sowjet-blok land- bouwprodukten bij de Verenigde Staten kopen. Het ministerie van Handel zal exportvergunningen verstrekken (Adv.) op voorwaarde dat de zendingen uitsluitend voor de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen bestemd zijn. Het vervoer zal door Amerikaanse schepen wor den verricht, zonodig aangevuld met scheepsruimte van andere landen. Er zullen regelingen wor den getroffen om te voorkomen dat enkele handelaren een buiten sporig groot aandeel in de leve ring krijgen. De Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen zul len dezelfde behandeling krijgen als andere kopers op de wereld graanmarkt, aldus de Ameri kaanse president. Volgens Kennedy zou het „dwaasheid" zijn om de Ameri kaanse verkopen tegen te houden terwijl de bondgenoten van de Ver. Staten graan kunnen kopen omdeze aan communistische landen te leveren, hetgeen zij al lange tijd op uitgebreide schaal doen, aldus de Amerikaanse pre sident. Bij één van de recruten van de eerste compagnie van het garderegiment Grenadiers in de „Frederik Hendrik kazerne" in Vught is bij een doorlichting open longtuberculose geconsta teerd. De jongeman is opgeno men in het militairesanatorium in Amersfoort. Om eventualitei+en te voor komen staat de gehele compagnie op het ogenblik onder een stren ge controle. De ongeveer hon derd man van de compagnie moeten drie maal daags en ge durende zes weken, medicijnen slikken. De militair geneeskun dige dienst in de kazerne heeft bepaald dat ze wel normaal met verlof mogen. Een bijzonderheid is nog, dat de besmette jongeman in het dorp waar hij woont propaganda voerde voor het vrijwillige borst onderzoek. Zelf had hij zich niet laten doorlichten, omdat hij wist. op korte termijn in dienst te moeten en omdat hij aannam dat hij daar wel zou worden doorge licht. De recruten in de „Frede rik Hendrik kazerne" zijn op 2 oktober j.l. onder de wapenen gekomen. Tot de compagnie waarbij de besmette recruut is ingedeeld be hoort ook de midvoor van het Nederlandse elftal Kaas Nuninga. De besmette recruut is op 5 ok tober overgebracht naar het mi litaire sanatorium in Amersfoort en Nuninga kwam met spe ciale toestemming pas op 7 oktober in dienst in plaats van óp 2 oktober. Hij is dus niet met de besmette recruut in aanraking geweest maar slikt wel drie maal per dag de pillen omdat die vei ligheidsmaatregel nu eenmaal voor de gehele compagnie geldt. (Adv.) Een Panamees vrachtvliegtuig van het type Globemaster, dat met 30 koeien op weg was van Denemarken naar Saoedi-Arabië, is woensdagochtend kort na een tussenlanding op het vliegveld Marignanen bij Marseille veron gelukt. Alle inzittenden kwamen om het leven toen het toestel tegen een heuveltop vloog. Aan boord van het vliegtuig, dat eigendom was van „Air Sys tem Corporation", bevonden zich een bemanning van drie Ameri kanen en drie Denen een Een twee-en-een-halve meter hoge muur water stortte zich gis termiddag uit over het zuidelijke deel van Koeala Loempoer toen als gevolg van zware regenval een rondom een meer gelegen dam doorbrak. Volgens een officiële lijst van slachtoffers zijn drie kinderen en een volwassene omgekomen. Zeventien mensen werden ge wond, terwijl omgtreeks 8000 per sonen dakloos zo'iden zijn gewor den. De politie zocht in rubberboten naar geïsoleerde mensen en op roerpolitie hield een menigte op een afstand die naar familieleden wilde zoeken. Als gevolg van de overstroming moest de startbaan van het vlieg veld van Koeala Loempoer, op een afstand van drie kilometer van de dam, buiten dienst worden gesteld. De ruim 3,5 meter hoge aarden dam omsloot een meer van 800 m lengte en 6 meter diepte, dat volgens de politie eigendom is van een Chinese mijnmaatschap- pij, de Pacific Tin Consolidated. Na zonsondergang werden de reddingswerkzaamheden voortge zet bij het licht van schijnwer pers. ladingmeester en twee mannen die voor de koeien zorgden. De brandende wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid terecht. Overwegend droog weer Bij zuidwest Engeland ligt het centrum van een hogedrukgebied dat maar weinig van plaats ver andert. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied trekt een ac tieve storing met grote snelheid van Schotland in de richting van zuid Zweden. Op het noor den en midden van de Noordzee veroorzaakt deze storing storm tussen west en zuidwest. Het laat zich aanzien, dat dit storm- veld zich niet verder naar het zuiden zal uitbreiden, maar wel zal in het Waddengebied en langs de kust van Holland de wind tot hard aanwakkeren tussen west en zuidwest. Overigens blijft het op de meeste plaatsen droog weer, maar in het uiterste noor den van het land neemt de kans op regen toe. r-> middagtempe- raturen zullen tot omstreeks 14 graden oplopen. medegedeeld door het K. N. M. I., .geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Onge veer dezelfde middagtempera- turen als gisteren. DONDERDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.57 7.35 •Terneuzen 7.32 8.10 Hansweert 8.12 8.50 Walsoorden 8.22 9.00 VRIJDAG 11 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 8-18 9-04 Terneuzen 8.53 9.39 Hansweert 9.33 10.19 Walsoorden 9.43 10.29 ZON MAAN op onder op onder Okt. 10 6.54 18.00 23.42 15.23 11 6.56 17.57 16.03 12 6.58 17.55 0.51 16.34 Professor Ludwig Erhard, de I-jarige Westduitse minister van Economische Zaken, die naar men verwacht volgende week dr. Adenauer als kanselier opvolgt, is van plan dezelfde politiek na te streven, ook al zal hij soms andere methoden gebruiken. „Ik ben niet van plan met mijn regering een nieuwe weg in te slaan, maar ik zal manmoedig en vastbesloten het pad volgen dat voor het Duitse volk een zegen is gebleken", en „natuurlijk moet men na verloop van tijd ver anderingen verwachten, die een wijziging van de tactiek eisen", zo zei de minister kortgeleden op een bijeenkomst. Erhard is al sinds september 1949 lid van het Westduitse ka binet, hij is dus reeds veertien jaar minister, even lang als Ade nauer zijn kanselierschap be kleedt. Hij heeft zich ernstig voorgenomen op democratische wijze te regeren. Erhard wil dan ook meer overleg plegen met zijn ministers en met de leiders van de drie grootste partijen. Adenauer daarentegen stond er sinds lang om bekend, dat hij zijn beslissingen alleen nam. De minister van Economische Zaken wordt wel de architect van het Westduitse economische wonder genoemd. De altijd op gewekte professor met het wel gedane uiterlijk, die vrijwel steeds met een sigaar in de mond wordt gezien, geldt voor miljoenen Westduitsers als sym bool van de herwonnen wel vaart. Ludwig Erhard werd op 4 fe bruari 1897 uit een familie van boeren en handwerklieden ge boren in het industriestadje De eerste Amerikaanse boter is dinsdag in Nederland aange komen, maar het zal nog wel tot na de volgende week duren voor zij de consument bereikt. Dinsdag brachten de „Kerke- dijk" van de Holland-Amerika lijn en het Noorse schip „Havs- kar" samen 160 ton in Rotterdam binnen. Gisteravond werd daar de „Westerdam" van de H. A. L. verwacht met veertig ton en maandag komt het IJslandse vaartuig „Dettifoss" met nog eens honderd ton. Importeur van deze driehonderd ton is de fir ma Buisman in Leeuwarden. Van de vierduizend ton Amerikaanse boter, waarvan het Produktsehap voor Zuivel de invoer mogelijk heeft gemaakt, zal deze firma het grootste gedeelte, namelijk 2500 ton, importeren. De boter wordt van de impor teurs gekocht door het Voedesl- voorzienings in- en verkoopbu reau (V. I. B.), dat op zijn beurt de binnenlandse groothandel zal voorzien. De dinsdag aangeko men boter ligt nu in het koel huis en moet nog door het V. I. B. bemonsterd, gekeurd en over genomen worden. Waarschijnlijk zal het V. I. B. volgende week vrijdag de groothandelaren me dedelingen kunnen doen over het gedeelte dat hun van deze eerste zending wordt toegewe zen. Na de volgende "week heeft de consument dan kans, de boter bij de kleinhandel aan te treffen. Met de import van de totale hoeveelheid van vierduizend ton zal een maand of vier gemoeid zijn. Fürth bij Neurenberg. Hij be zocht de middelbare school en werkte korte tijd als jongste as sistent op een handelskantoor, waarna hij tijdens de eerste we reldoorlog voor militaire dienst werd opgeroepen. In Vlaanderen raakte hij gewond. Hij draagt nu nog speciale schoenen vanwege deze verwondingen. Tijdens zijn herstel begon hij economie te studeren, eerst in Neurenberg, later in Frankfort, waar hij zijn doctorstitel behaal de. Erhard trouwde inmiddels met zijn medestudente Louise Lotter. Toen Hitler in 1933 aan de macht kwam was Erhard hoofd van het instituut voor econo misch onderzoek in Neurenberg. Hij weigerde lid te worden van de nazibeweging en werd van zijn post ontheven. Door Duitse industriëlen werd hij echter in staat gesteld zijn onderzoekingen voort te zetten. Gedurende de tweede wereld oorlog begon Erhard aan een ge heim plan te werken qm het Duitse geldwezen aan te passen aan de toestand die na de oor log zou ontstaan. Dit plan werd de basis voor de succesrijke her vorming van het Westduitse geldwezen in 1948. Tot het einde van de tweede wereldoorlog heeft Erhard nooit buiten Duitsland gereisd. Sinds dien bezocht hij tal van landen, waaronder de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Italië. (Adv.) In de Venezolaanse hoofdstad zijn dinsdag drie politiemannen om het leven gekomen bij een vuurgevecht tijdens razzia's in de gehele stad tegen extremis ten. Drie extremisten werden ge arresteerd en er zijn arrestatie bevelen uitgevaardigd tegen 14 linksgeoriënteerde leden van het parlement, die zijn „ondergedo ken" nadat hun parlementaire onschendbaarheid was opgehe ven. Een 75-jarige rechter stierf aan een hartaanval toen een po litiebureau door overvallers, on der wie 12 meisjes in korte broe^ ken, werd bezet. Onze doortastende Koningin heeft zich woensdag in Iran geen knollen voor citroenen laten verkopen. Kennelijk opgelucht dat het strikt formele deel van het staatsbezoek achter de rug is, deed zij woensdag tot schrik van enkele hoge Iraanse autori teiten precies haar eigen zin en wandelde in het rampgebied van Boin Zahra onverstoorbaar aller, lei vieze tenten en krotten in en uit, waarin mensen leven in voor Europese begrippen mensonte rende toestanden. „Nou mag ik weer niks zien. Ik wil wat zien. Ik wil niet weer op een receptie zitten", zo riep ze voor ieder, die zich in haar nabijheid bevond, hoorbaar uit, toen ze na een stoffige rit over bijna 200 km, weer door woestijngebied, in Boin Zahra aankwam. Dit is het grootste van een 15- tal dorpen, die in september van het vorig jaar in enkele secon den tijds door een aardbeving volledig werden verwoest. Van de 3000 inwoners kwamen er 1000 onder het zware leem van hun eigen woningen om. Toch zwichtte onze v-orstin even, want er was nu eenmaal De orkaan „Flora" is woens dag met windstoten van om streeks 160 km. per uur, over een klein aantal dunbevolkte eilanden in het zuidoosten van de Bahama-archipel getrokken. Daarna ging hij in de richting van de Atlantische Oceaan ter wijl de kracht weer toenam. Het Amerikaanse weerkundige bureau heeft gezegd dat de kracht van de orkaan zal afne men als hij boven de Noord-At lantische Oceaan in aanraking komt met koude lucht. Cuba heeft dinsdag de hulp die het Amerikaanse Rode Kruis voor de slachtoffers van de or kaan had aangeboden afgewe zen en het aanbod „huichelach tig" genoemd. Tijdens een televisie-interview heeft mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de schoonzuster van president Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet- nam, de Amerikaanse regering ervan beschuldigd langs „onoffi ciële" weg te trachten de rege ring van haar zwager ten val te brengen. De U.S.I.R, de Ameri kaanse voorlichtingsdienst, zou volgens haar „koortsachtig" bij dit „komplot" zijn betrokken. een parmantig 9-jarig Perzisch ventje, dat voor de nieuw ge bouwde school gereed stond en in keurig Nederlands kon zeg gen: „Het is voor mij een grote eer, dat ik Hare Majesteit na mens alle inwoners van Boin Zahra welkom mag heten" en hem wilde ze niet teleurstellen. Maar na een koele dronk kon men onze landsvrouwe toch niet meer aan het programma nage len, Ze liet zich linea recta naar de tijdelijke onderkomens bren gen van de overlevenden. Daar was niet op gerekend en de gevoelige Perzen ge neerden zich er voor, dat de Koningin ditmaal werd gecon fronteerd met het meest ar moedige facet van het land. Niemand behoefde haar trou wens iets wijs te maken, want dan zei ze direct: „Weet U dat wel zeker?" en verder liet ze via een tolk de arme bewoners zelf ondervragen: of ze veel familie leden hadden verloren, waarom ze nog niet in de nieuwe huizen woonden (waarvan er 300 leeg staan), waar ze van leven, of ze genoeg te eten hebben. En het resultaat was, dat in een uur tijds geleidelijk een ge voel van warmte onder deze trieste gemeenschap ontstond, dat zich in daverende ovaties voor haar ontlaadde. De moeilijkheid met die 300 nieuwe huizen schijnt te zijn, dat er 500 gegadigden voor zijn en het dorpshoofd wil niet discrimi neren. Allemaal in nieuwe huizen of niemand. Mogelijk zal de ver. huizing dus pas komen als de Een beeld van het bezoek, dat de Nederlandse Koninklijke gasten in Iran, samen met de sjah en keizerin Farah maandag hebben gebracht aan Persepolis, met zjjn vele ruïnes in de buurt van de stad Sjiraz. Links op de foto de sjah. met keizerin Farah. rechts Koningin Juliana. Prins Bernhard en Prinses Beatrix wijdden zich! in deze fraaie omgeving aan foto graferen en filmen. 500 woningen allemaal gereed zijn. 's Middags bezocht het gezel schap het 10 km verder gelegen Tofak, een ander verwoest dorp, dat 112 van zijn 420 inwoners Verloor. Dankzij Nederlands initiatief, gebundeld in het Rode Kruis, verrijst thans naast het verwoes te dorp een nieuw Tofak, ditmaal met huizen van echte stenen en niet meer van kleiachtige aarde, vermengd met wat stro. Gelijktijdig wandelde Prinses Beatrix gisteren rond in Dou- sadj, weer een ander door de aardbeving verwoest dorp, waar Nederlandse studenten helpen aan de opbouw. Naar bekend is de Prinses beschermvrouwe van de aktie tot' wederopbouw van dit dorp. Prins Bernhard ging gisteren met Iraanse gastheren op jacht. Vandaag gaat het vorstelijk gezelschap drie dagen van de vermoeienissen uitrusten aan de Kaspische Zee. Zondag keert men terug naar Teheran en maandag is het bezoek aan Iran ten einde. Dan vliegt het koninklijk gezel schap naar Thailand Voor het tweede staatsbezoek. (Adv 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1