PROVINCIAAL NIEUWS T®T© LAATSTE NIEUWS DE VERMETELE DOKTER ELKE WEEK WIKKEN-WEGEN- EN SPANNING Feest in Perzië Met VELPON zie je er geen barst van! product Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 9 oktober 1963 TERNEUZEN AXEL AARDENBURG SAS VAN GENT VLISSINGEN Vorstelijke pret om peuter VERZOEK VAN INDIA AAN CHINA Veroordeling van separatisten in Canada Amerikaanse Sowjet leningen aan ■Unie Minister uitgeschakeld bij beslissing lonen N. S.-personeel EEN BEZOEK VAN KENNEDY AAN INDONESIë SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand september. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 225 265.103 Geschut afvaart 219 244.673 Gelost of geladen te: Terneuzen 77 72.117 Terneuzen rede 3 43.799 Sluiskil 7 11.760 Sas van Gent 4 6.886 BINNENVAART. Opvaart. Vrachtschepen Sleepboten enz. Aantal Ton 2015 875.425 336 17.908 Afvaart. Aantal Ton Vrachtschepen 2009 947.855 Sleepboten enz. 298 14.748 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 452 198.101 Terneuzen rede 44 60.853 Sluiskil 217 117.897 Axel-Sassing 20 6.415 Sas van Gent 130 43.840 Bronzen penning der K. L. M. Telken jare op 7 oktober, de verjaardag van de K. L. M., reikt de president-direkteur de tradi tionele onderscheidingen uit aan -vliegend personeel voor 10.000, 15.000 en 20.000 vlieguren in dienst der Maatschappij. Tot hen, die uit handen van de president-direkteur mr, H. Al' barda een onderscheiding ontvin gen behoorde j.l. maandag onze oud-stadgenoot de heer J. F. van Fraaijenhoven van het korps boordwerktuigkundigen, die een bronzen penning ontving in ver band met het bereiken van 10.000 vlieguren in dienst der K.L. M. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven en terug te bekomen aan de daarachter ver melde adressen. Brilmontuur, C. Verhelst, Ver- bindingsstr. 6; Ring en twee sleutels, K. Dees, Van Bovenstr. 40; Een paar rubberlaarzen, J. ■Michielsen, Donze Visserstr. 79; Portemonnaie met inhoud, C. de Fouw, Tulpstr. 12; Portemon naie, J, Donze, Oudelandseweg 12; Padvindersriem, J. v, Waar- denberg, Marijkestr. 14; Halsket ting met hanger, M. Renauld, Oranjestr. 17; Sandaaltjes, Van Akkeren, Irenestr 3; Gummi re genjas, G. de Vries, Van Cant- fortstr. 17; Portemonnaie met inhoud, W. v. d. Berge, Tholens- str. 117; Ring met sleutels, B, Luteijn, Tholensstr. 17; Gouden oorbel, L. Harms, le Feijterstr, 37; Portefeuille met inhoud, J. Willemsen, 2e Kortestr. 1; Herempolshorloge, C. de Vries, Lijsterplein 11 te Sluiskil; Heren horloge, H. van Alphen, Crocus- str. 20; Portemonnaie met in houd, A. Kouwijzer, Margrietstr. 9; Regenjas, v. d. Peijl, Donze Visserstr. 12; Fietstas, Lom- merts, Margrietstr. 28; Bankbil jet, M. de Ruiter, Steenbergen laan 34; Regenjas, Leunis, Zui. dersportpark; Bromfietstas met sleutels, C. Hamelink, Geranium- str. 16; Gouden armbandje, Harms, le Feijterstr. 37; Con tactsleutel, Schrijver, Nieuwstr, 12; Regenbroek, Marsilje, Axel- sestr. 104; Schakelarmband, N, Snap, Azaleastr. 16; Shawl, Nieu wediepstr. 38; Damespolshorloge, Hamelink, Joh. Vermeerstr. 29; Damespolshorloge, A. Regeling, Hogendijk 4. Allen te Terneuzen, Aan het bureau zijn als gevon den aangegeven: Een paar dameswanten, regen jas, Engelse sleutel, brommer rekkers, fietspompje, portemon naie, huissleutel, bos met 10 sleutels, sleutelring met huis- sleutels, huissleutel, dop van benzinetank, Big Ben-regenjas, Gabardin regenjas, kinderwant, portefeuille-iportemonnaie. Eerste paal voor flatgebouw aan de Ie Verkorting Hedenmorgen om 10 uur zal burgemeester M. K. van Dijke de eerste paal slaan voor het eerste flatgebouw alhier. Het betreft een flat, welke ge- bouwd zal worden aan de Kanaal kade bij de le Verkorting op grond van de voorschriften woningwet- bouw. Het flatgebouw zal 22 wonin gen in drie woonlagen bevatten Raadsvergadering De raad kwam maandagavond bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester M. van Berckel. In zijn openningswoord deelde de Voorzitter mede, dat het raads lid rnevr. E. van der Broecke de Man nog steeds in een zieken huis wordt verpleegd. Aan haar werd namens de raad een telegram gestuurd, waarin de raad wensen uitspreekt voor een spoedig herstel en algehele beter, schap. De notulen van de vergadering van 2 september werden vastge steld, nadat de heer Rijckaert nog eens had gewezen op de zeer gevaarlijke toestand bij Draai' brug. De Voorzitter deelde mede, dat de P.Z.E.M. toegezegd heeft deze lichtpunten spoedig te zullen plaatsen. Dit spoedig blijkt bij deze instantie echter een rekbaar begrip te zijn, aldus spreker. Van G. S. was toestemming in gekomen betreffende de aanleg van de Roeselaerestraat te Sint- Kruis. De Voorzitter zeide ver heugd te zijn met deze toestem ming, doch constateerde, dat het werk alleen uitgevoerd kan wor den rnet steun uit de D.A.C.W., daar de gemeente thans niet in staat ;is haar aandeel in dit werk bij te dragen. Dit werk is n.l. be groot op ƒ300.000, Een voorgestelde wijziging van de normen voor de toekenning van de kolentoeslag voor minder draagkrachtigen ontmoette be zwaren bij de heer Rijckaert. Deze kantte zich tegen het vast- stellen van de normen ingevolge de luister- en kijkgelden. Hij zag hiervan in de praktijk niet zoveel goeds komen, en pleitte voor het optrekken van de inkomensnor men voor alleenstaanden en per sonen, die nog kinderen te ver zorgen hebben. Hij zag bij deze normen graag een bedrag van ƒ300,per kind opgenomen. Burgemeester Van Berckel kantte zich tegen dit voorstel, en vond dat de normen al goed op getrokken zijn, n.l. tot 2991, voor gezinnen, en ƒ2039,voor alleenstaanden. Bovendien is er een uitwijk-bepaling, die B. en W. het recht geeft van de gestel de normen af te wijken. Uiteindelijk werd het voorstel van B. en W. met algemene stem men aanvaard. Met gesloten beurs nam de ge meente van het R.K. Kleuter schoolbestuur twee lokalen van de voormalige kleuterschool over, om deze gelijktijdig, ook weer met gesloten beurs over te dra gen aan het R. K. Schoolbestuur van de Meisjesschool ten dienste van het V.G.L.O. De winkeliersvereniging Warvo kreeg van de raad toestemming, om gedurende de winkelweekda gen de winkels tot 9 uur 's avonds open te stellen. Voor de dienst gemeentewer ken werd een tegelsnijmachine aangekocht voor een bedrag van ƒ690,-. Bij de bushalte te Draaibrug, waar de passagiers voor Sluis al tijd moeten overstappen en ge ruime tijd op de aansluiting moe ten wachten, zal een abri ge plaatst worden. De raad voteerde hiervoor een bedrag van 1600,De S.B.M. zal eenzelfde bedrag betalen. De Bijzondere Lagere School te Eede kreeg toestemming om een filmapparaat aan te schaffen tot een bedrag van 750, De begroting 1962 werd gewij zigd, evenals de begroting voor 1963. Naar aanleiding van deze wij ziging, waarin op verzoek van G. S. werd opgenomen een af schrijving van 20 jaar op het in te richten museum, in plaats van 40 jaar zoals men aanvankelijk gepland had. Tijdens de rondvraag bracht de heer Paridaen de onhoudbare si tuatie van de wegen te St. Kruis onder de aandacht van B. en W. Momenteel aldus spreker, kun je er niet rijden, alleen maar va rend rijden. Hij nodigde B. en W. uit eens een ritje naar St. Kruis te maken. De Burgemeester ver zekerde hem, dat sinds hij een fietstocht over de wegen van St. Kruis maakte, deze wegsverbete- ring zijn warme belangstelling heeft. De weg St. KruisWater landkerkje vernieuwen kost meer dan lVz miljoen. De heer Bonte waarschuwde er voor geen verkeerde zuinigheid te betrachten. Straks kost die zelfde weg misschien meer dan 2 miljoen, was zijn mening. Ernstig waarschuwde de heer Bonte voor stilstand in de voor uitgang van de gemeente, want dit betekent in wezen achteruit gang. Zonder goede verbindingen raken we achterop aldus spreker. De Voorzitter deelde deze me ning, en zei, dat het wegenpro bleem te St. Kruis hem niet met rust laat. Hij verzekerde dat de financieringsmogelijkheden van deze werken ijverig worden be studeerd. De Voorzitter sloot hierna de raadsvergadering, waarna men op verzoek van de heer Rijckaert overging in besloten zitting. C ADZ A ND. de De flora en fauna in Kicvittepolder. Er zijn enige aanvullingen ver schenen op het rapport, dat eni ge maanden geleden werd sa mengesteld door de heer H. En kelaar uit Oostburg over de flora en de fauna v.an het westelijk ge deelte van de Kievittepolder te Cadzand. Ook deze aanvullingen wijzen er op dat de voorkomende zeldzame soorten dieren en plan ten pleiten voor een niet-verka- velen en een onbebouwd laten van dit gebied. De aanvullingen kwamen van de heren A. de Visser uit St. Laurens (WA, P. Brakman, Nieuw en St. Joosland en M. P. Peerdeman uit Amsterdam. Zij stelden resp. een onderzoek in naar de planteninventaris, de hoeveelheid kevers en wantsen en de hoeveelheid vlindersoorten. Behalve zeer grote aantallen von den ze zeldzame soorten, zoals de orchidee Harlekijn, die in Ne derland aan het uitsterven is, en een grondwants. die enig in Ne derland is en die tot op heden alleen werd aangetroffen in Noord-West Frankrijk en Zuid- Engeland. De heren laten zich zeer positief uit voor behoud van dit gebied. HULST Kermiskoers voor amateurs. Traditiegetrouw werd ter gele genheid van de kermis de „Ron de van Hulst" voor amateurs verreden. Het was een zeer spannende koers met reeds vanaf het begin diverse uitlooppogingen, onder meer van Cees Brugel uit Zeven bergen, Gerben Kasters uit Lei den en Rini Brouwers uit St. Willibrord, hetgeen echter op niets uitliep. Op ongeveer 35 km van de finish vond de belangrijkste ont snapping plaats. Cees Brugel uit Zevenbergen, Gaby Minneboo uit Heenvliet, Jaak Schouten uit Wognum en Theo van Poecke uit Koewacht wisten uit het peleton te ontsnappen en konden niet meer achterhaald worden. Met nog zeven kilometer voor de boeg weet de zeer sterk rij dende Jaak Schouten uit Wog num er alleen van door te gaan en weet zijn voorsprong snel op te voeren zodat hij met ruim 2.05 min. voorsprong als eerste eindigde, terwijl de sprint tussen Theo van Poecke uit Koewacht en Cees Brugel uit Zevenbergen door eerstgenoemde werd gewon nen. Uitslag: 1. Jaak Schouten te Wognum (100 km in 2.19.10 uur) 2. Theo van Poecke te Koewacht (op 2.05 min.); 3. Cees Brugel te Zevenbergen; 4. Gerben Kasters te Leiden (op één ronde)5. Dies Kosten te Kapelle; 6. Leo Motké te Roermond; 7. Rik Wouters te Baarle-Hertog; 8. Addy van Til burg te Breda; 9. Carton Hos- kens te Vrasene; 10. Ad. Rus sens te Den Bosch; 11, Rini Brouwers te St. Willibrord en 12. Piet Braspennix te Rijsber- gen. N.V. Zuid-Chemie gaat meng- stoffen produceren. De N.V. Zuid-Chemie te Sas van Gent, dochteronderneming van het concern Pechiney/St, Gobain te Parijs, heeft nu naast de produktie van enkel en dubbelfosfaat, zwavelzuur en kiezel fluornatrium ook de fabricage van mengmeststoffen ter hand genomen. Voorlopig worden drie geconcentreerde mengmeststoffen gemaakt, van de volgende samenstelling: N.P.K. 20 10 10, 14 +14 14 en 12 10 18. De eerste is een voor Nederland nieuwe samenstelling, die in het bijzon der geschikt is voor bemesting van granen en grasland. In deze drie mengmeststoffen zijn alle componenten volledig waterop losbaar. De produktiecapaciteit is voor lopig ingesteld op ongeveer 5.000 ton per maand en zal tot 100.000 ton per jaar worden op gevoerd. Deze mengmeststoffen worden in Nederland in de han del gebracht door het Centraal Stikstof Verkoopkantoor 's-Gra- venhage. De Schelde verwacht lager exploitatiesaldo. De directie van de N. V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft een tussentijdse mededeling verstrekt betreffende de gang van zaken gedurende de eerste negen maan den van 1963. De volgende opdrachten wer den tot dusverre in 1963 afge leverd: twee motorvrachtsche- pen van 14.800 ton dwt, een mo- torvrachtschjp van 9.400 ton dwt, twee Schelde-Sulzer scheepsdieselmotoren, zes schcepstandwielkasten, vier ke- telinstallaties voor elektrische centrales, twee hoge druk zui gercompressoren voor synthece- gas en meerdere scheepsrepara- tie-orders. Na langdurige onderhandelin gen slaagde men er in een op dracht voor de bouw van vier geheel geautomatiseerde visver- werkingskoelschepen te verkrij gen. Voor de overige bedrijfsafde lingen werden de volgende gro te opdrachten ontvangen: Vier ketelinstallaties voor elektrische centrales, acht hoge- druk compressoren voor svnthe- scgas en één scheepstandwiel- Icast. in Perzië Zaterdagochtend hebben het Ne derlands Koninklijk paar en Prinses Beatrix in Teheran een bezoek gebracht aan de Neder landse school. Foto: Een peuter veroorzaakte vrolijkheid bij de Koningin Prins Bernhard en minister Luns (Adv De door de strenge winter ont stane achterstand bij de bouw van de nieuwe reparatiewerf wordt dermate ingelopen, dat verwacht mag worden, dat deze werf in het voorjaar van 1964 in gebruik zal kunnen worden genomen. JJet betrekking tot de resul- tffSen wordt verwacht dat het saldo exploitatierekening over 1963 lager zal zijn dan dat over 1962. Of en zo ja in hoeverre de hoogte van het dividend hier door zal worden beïnvloed, is thans nog niet te zeggen, mede gezien de onzekere ontwikkeling inzake lonen en prijzen. (Adv.) California commentaar op het De hoge gasten uit Nederland zlin in Perzië luisterrijk ontvangen. En ook het programma voor de komende dagen vermeldt weer tal van grootse ontvangsten en fees telijke diners. IVjj - in Nederland - volgen de ge beurtenissen met belangstelling. En we denken stiekem: „Ik zou best eens zo'n galadiner willen meemaken Enfin, dat gaat natuurlijk niet. Maar er is één troost. Wij weten dat wh ook thuis vorstelijk kun nen dineren, door onze maaltijden te beginnen met een bordje ver rukkelijke California-socp! De Indonesische regering heeft de ambassade van communistisch China in Nieuw Delhi verzocht, geen pamflet te verspreiden waar- in een „ongebreidelde aanval" op president Tito van Zuid-Slavië wordt gedaan. Dit heeft een woordvoerder van het Indische ministerie van Buitenlandse Za ken dinsdag meegedeeld. Het vlugschrift is getiteld „Is Zuid-Slavië een socialistisch land?". In het Indische verzoek werd gesproken van een aanval op „een bevriende mogendheid en het regeringshoofd van dat land". Twee leiders van een Canadese organisatie die de afscheiding van de provincie Quebec nastreeft zijn maandag in Montreal tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens terroristische activiteit, in het bijzonder wegens een aan slag op een recruteringscentrum voor het leger waarbij 'n nacht waker om het leven kwam. De mannen bekenden schuld op grond van de heersende wetten maar zeiden deze niet te erken nen. Zij meenden dat hun activi teit de enige mogelijkheid was om de provincie, die voorname lijk door Frans-sprekende Cana dezen wordt bewoond, van de rest van het land af te scheiden. HET LEVEN GAAT VERDER IN HUMLIKON Op 4 september j.l. werd het Zwitserse plaatsje Ilumlikon in diepe rouw gedompeld door de vlicgtuigcatastrofe, waarbij 43 in woners van het dorpje on* het leven kwamen. De achtergebleve nen zijn niet b(j de pakken neer gaan zitten, doch zetten de dage lijkse werkzaamheden dapper door, daarbij geholpen door het gehele Zwitserse volk. Ook het leger is ingeschakeld en zo kon men op de velden van Humlikon soldaten bezig zien met het rooien van bieten een werk dat hen beter bevalt dan exer ceren. Volgens het rechtsgezinde Keul se dagblad Deutsche Zeitung van dinsdag zijn de Ver. Staten be reid aan de Sow jet-Unie een kre diet van zes miljard dollar (on geveer 21 miljard gulden) te ver lenen als onderdeel van de her oriëntering van de handel tussen Oost en West, wanneer Moskou welwillendheid betoont ten op zichte van de Amerikaanse poli tieke belangen. Hel. blad schrijft uit Moskou vernomen te hebben dat de Sow- jet-Unie dit geld voornamelijk voor industriële investeringen nodig heeft. Een deel van het krediet, dat over een aantal jaren zal worden verdeeld, zou gebruikt worden ter financiering van de grootste olieraffinaderij van het land, die achter de Oeral zal Slachten honden en katten tegen menselijk gevoel De Wcstduitse regering wil het slachten van honden en kat ten bij de wet verbieden. Het wetsontwerp voorziet in gevangenisstraffen en geldboe tes voor slachting van deze die ren uit winstbejag. De bondsregering is van me ning dat de slachtingen tegen het menselijke gevoel indruisen. (Adv.) p aoor MILLY GANZ 96) Toen van hun ziekbed op stonden. w i zij natuurlijk even onbruikbaar voor het le ven als altijd: maar hun dwaze dokter had toch plezier aan hun genezing, alsof het volwaardige mensen waren, want, zo vroeg hij zich af, verheugen ook die schep sels zich niet in het bestaan? Al was het maar, dat hun het bord soep smaakte, dat voor hen neer gezet werd, of het snoepgoed, dat zij cadeau kregen. Evenals normale mensen voelden zij de zon, die hen verwarmde, de hand die hen streelde, de pijnen die hen plaagden. De meesten onder hen waren ook nog in staat, ple zier te hebben in de sneeuw vlokken, die zij uit de lucht dansend omlaag zagen komen, of in de regendruppels, die langs de vensterruiten gleden. Zeker, zij leefden in een heel eigen wereld. Maar wie kon we ten, of zij zich daarin niet ge lukkiger voelden dan normale mensen in de hunne? Christen meende dit zelfs stellig te kun nen aannemen, want al wat er hier op aarde verachtelijk was drong niet tot hen door. Om al die redenen kon hij niemand hel recht toekennen, deze schepsel tjes in zieke dagen doodeenvou dig aan hun lot over te laten, hun pijn niet te verzachten en niet te proberen hen terug te winnen voor 't leven, waar zij op hun manier van hielden. Daarna beleefde de dokter iets verrassends: alle pupillen van het huis werden in geval van ziekte aan zijn behandeling toe vertrouwd. Alleen voor zichzelf en zijn gezin bleef Fricke nog de oude overtuiging aanhangen. Toen dokter Christen eens in gesprek kwam met de leider van de inrichting, merkte h'i op, dat die een kwaadaardig, maar ge makkelijk te opereren verzwe ring aan de hals had. Hij maakte hem erop opmerkzaam, dat daar voor ingegrepen moest worden, maar dat hij dan ook zeker was van volslagen genezing. Maar Fricke wees alle dokters hulp hardnekkig van de hand, liet zich door een andere fana ticus van zijn sekte de hand op leggen en stierf vreedzaam en vol overgave aan God in zijn mooiste mannenjaren aan bloed vergiftiging en godsdienstwaan zin. Dc leiding van de inrichting werd daarna aan een andere volgeling van de sekte toever trouwd, maar dokter Christen werd toch vast aangesteld en zo doende liep hij thans geregeld het treurige huis in en uit. De meeste kinderen herkenden hem, als hij kwam. Zij liepen hem met hun onbeholpen ma nier van lopen tegemoet. Hij bracht poppen voor hen mee, die zijn dochters en Mila van bonte lappen, stof en zaagsel zelf maakten. Elke pop was anders en merkwaardigerwijze kende bijna elk van de kleintjes de zijne, die niet rood maar groen, niet geel, maar blauw was. De oppaster vertelde, dat de meisjes 's avonds niet wilden gaan slapen zonder de pop van de dokter in hun arm. Soms ge beurde het, dat er een midden in de nacht wakker werd en be gon te huilen, omdat het zijn poppenkind miste. Wel waren er nog verpleegden die er alleen maar op uit waren, ieder stuk speelgoed, dat zij in handen kregen, te vernielen, maar voor hen werden onver woestbare poppetjes of beestjes gemaakt en dat was een speciali teit van Ursula. Daar was zij buitengewoon handig in. Voor het naaien nam zij paardehaar uit haar matras cn de ronmen maakte zij vail leer van oude handschoenen. Er was in „Meertehuis" een kleine Rosemarie een mooi, lief kindje met ogen, waarin het heldere blauw van de zomerse hemel zich scheen te weerspie gelen. Maar armen en benen van het meisje weigerden huil dienst en bewogen zich alleen in voort durende krampen, waardoor het kleine meisje product van een onzinnig huwelijk tussen bloed verwanten steeds viel en zich overal aan stootte als het niet geleid werd. Kwam de dokter de kamer binnen waar het toe vallig aanwezig was, dan snelde het waggelend en met de arm pjes door de lurkt wiekend op hem toe en hield zich aan zijn benen vast en wreef het blonde krullenkopje tegen de stof van zijn broek. Als h" het op zijn armen nam, streek het met al zijn vingertjes door het nog al tijd zwarte, dikke haar en het gezichtje straalde dan van ge luk. Praten kon het arme wicht niet. Er kwamen alleen onver staanbare klanken uit de kleine, mooie mond. Aan dit schepsel tje wijdde dokter Christen altijd heel speciale aandacht, vooral reeds omdat het verstand van dit kind niet in de war was, zo als bij het merendeel van de an dere kinderen het geval was. Heimelijk stopte hij het bonbons of iets anders toe, voordat hij de meegebrachte voorraad snoep goed onder de anderen verdeel de. (Wordt vervolgd.) - worden gebouwd. Een consortium van Westeuropese maatschappijen zou dingen naar het bouwcon tract voor deze raffinaderij, maar volgens de Deutsche Zeitung geeft de Sowjetrussische regering er de voorkeur aan het werk om reden van het krediet te gunnen aan Amerikaanse maatschappijen. DUITSER NIET IN ZUID-AFRIKA TOEGELATEN Zonder opgaaf van redenen heeft het Zuid-Afrikaanse minis terie van Binnenlandse Zaken een visum voor een reis door Zuid-Afrika geweigerd aan de Hamburgse televisieschrijver Ludwig Schubert. Dit is dins dag in Hamburg bekend gewor den. Schubert wilde in opdracht van een filmmaatschappij te Hamburg met een Nederlandse cameraman een documentaire vervaardigen over het missie werk van de verschillende chris telijke kerken in het land. De documentaire zou volgend jaai over het tweede Duitse televisie net in de serie „Balgpg. van de Missie" worden vertoond. Drie maanden .wgjign een visum en een vergunning tot het maken van opnamen aan- gevraagd, de afwijzing werd pas op de dag waarop men wilde vertrekken, ontvangen. Naar het, A.N.P. verneemt, is binnenkort dc afkondiging van het Koninklijk Besluit te ver wachten, waardoor de goedkeu ring van de lonen voor het N. S.- personeel niet meer is voorbe houden aan dc minister van Ver keer en Waterstaat. De werknemersbonden hebben herhaaldelijk gepleit voor een gelijkschakeling met andere groe pen werknemers, wanneer het ging om goedkeuring op de met de directie van de spoorwegen overeengekomen lonen. De praktijk was tot nu toe zó, dat wanneer overeenstemming was bereikt over de in het regle ment dienstvoorwaarden op te nemen lonen, naast de goedkeu ring van het college van rijks- bemiddelaars ook die van de mi nister van Verkeer en Waterstaat nog werd vereist. Deze laatste schakel is nu weg gevallen. De minister bepaalt zich nu uitsluitend tot het zgn. sta tische gedeelte van het reglement dienstvoorwaarden, de c.a.o. voor het N. S.-personeel. DODELIJK VERKEERSONGEVAL De 62-jarige heer A. Kleinen uit het gehucht De Beitel (gem. Heerlen) is dinsdagmiddag ver ongelukt op de provinciale weg onder dc gemeente Simpelveld. Hij stak met zijn bromfiets plotseling de weg over en werd daarbij gegrepen door een bestel auto, bestuurd door een 30-jarige Eindhovenaar. Hij was op slag dood. President Kennedy heeft enige tijd geleden president Soekarno laten weten dat hij Indonesië zou willen bezoeken, doch er be staat op het ogenblik geen vast omlijnd plan voor een dergelijke reis. Dit maakte dc perssecreta ris van het Witte Huis dinsdag bekend naar aanleiding van een bericht uit Djakarta waarin werd gemeld dat de Amerikaanse pre sident waarschijnlijk in decem ber tijdens een reis naar 't Ver re Oosten Indonesië zou aandoen. Kringen die in nauwe betrek king staan met het Witte Huis verklaarden dinsdag echter, dat de president een reis naar het Verre Oosten overweegt, waarbij Japan, de Filippijnen, Indonesië en Australië bezocht zullen wor den.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2