KORTER DIENEN Weer aardschokken in Skoplje Verf met voldoening Nederland krijgt televisie uit zee De situatie in Maleisië De koninklijke reis naar Perzië Verenigde Naties over Zuid-Airika geef mij maar WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6045 In verband met spanning op de arbeidsmarkt: HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Radio De Koek vruchtenyoghurt Ftanlsering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 -, Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per 'kwartaal; per .maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In verband met de spanning op de arbeidsmarkt zal reeds met ingang van 21 november een verkorte militaire diensttijd worden ingevoerd. Het Ministerie van Defensie verstrekt hierover het volgende communiqué: „De minister van Defensie heeft op vc.zoek van en in nauw overleg met zijn ambtge noot van Sociale Zaken en Volks gezondheid beslaten de dienst tijd van het dienstplichtig per soneel van de parate onderdelen van de Koninklijke Landmacht met ingang van 21 november 1963 te verkorten met één, res pectievelijk twee maanden. Dit betekent dat alle soldaten-niet- specialist 18 inplaats van 20 maanden in werkelijke dienst zullen zijn en alle soldaten-spe cialist en de dienstplichtige offi cieren en onderoffi ieren 21 in plaats van 22 maanden. De Minister van efensie nam zijn beslssing om een bijdrage te leveren tot het verminderen van de spanning op de arbeidsmarkt. Reeds eerder had de minister be sloten, dat ter stimulering van de woningbouw begin 1964 vrij stelling van militaire dienstplicht zal worden verleend aan 1800 bouwvakarbeiders, die in de loop van 1964 voo reerste oefe ning in werkelijke dienst zouden worden geroepen. Door de verkorting van de diensttijd bij de landmacht zul len ruim 4000 dienstplichtigen eerder voor het arbeidsproces beschikbaar komen, dan onder de thans geldende diensttijdbe palingen. Behalve de soldaten-niet-spe- (Adv.) Maandagnacht omstreeks half twee hebben zich in de Zuidsla- vische plaats Skoplje verscheide ne tamelijk sterke aardschokken voorgedaan, waardoor aan ver scheidene huizen die na de ramp van dit jaar waren hersteld, op nieuw werden beschadigd. Tal rijke mensen renden de straten op. Sinds de verwoesting van de stad bij de aardbeving van 26 juli, waarbij meer dan duizend mensen om het leven kwamen, zijn in Skoplje meer dan 300 aardschokken waargenomen. Vóór de ramp was de stad een bloeiend industriecentrum met 200.000 inwoners. Nog steeds kamperen nu ongeveer 120.000 mensen in parken en op open plekken, met als enige schuil plaats een tent of een primitieve (Adv.) Een produkt van de Sikkens Groep OPKLARINGEN De afgelopen nacht trok een frontensysteem van een depres sie bij IJsland over ons land. Het bracht plaatselijk enige regen. Het wordt gevolgd door een in betekenis toenemend gebied van hogedruk, dat ten zuiden van Ier land naar het oosten trekt. Aan de noordflank van dit hogedruk- gebied stroomt met een matige tot krachtige wind tussen west en noordwest drogere en enigszins onstabiele lucht ons land binnen. Er zullen dan ook opklaringen voorkomen en slechts hier en daar zal een bui vallen. De tempera turen zullen tot omstreeks 14 graden oplopen. medegedeeld door het K. N. M.I., geldig tot hedenavond. Overwegend droog Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.51 6.19 Temeuzen 6.26 6.54 Hansweert 7.06 7.34 Walsoorden 7.16 7.44 DONDERDAG 10 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 6.57 7.35 Temeuzen 7.32 8.10 Hansweert 8.12 8.50 Walsoorden 8.22 9.00 keet. Vorige week vrijdag wer den de meesten door hevige re genval gedwongen hun onder komen te zoeken in de bouwval len. Het ministerie van Voorlich ting van Macedonië heeft later het persbureau Reuter telefo nisch meegedeeld dat er „geen gebouwen zijn ingestort en dat er niet één is beschadigd. Nie mand werd gewond. De eerste berichten waren lichtelijk over dreven." Castro stelt bezoek aan Algerië uit Premier Fidel Castro van Cuba zal voorlopig geen bezoek aan Algerië brengen wegens de moei lijkheden die de orkaan „Flora" heeft geschapen. Dit is door ra dio Havanna meegedeeld. De storm heeft volgens de radio aan zeker elf mensen op Cuba het leven gekost. 50.000 perso nen moesten worden geëvacu eerd. De schade aan gewassen is groot. cialist van de lichtingsgroep 1962-11 zullen thans ook de rond 3000 soldaten-niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-III op 21 november 1963 met klein verlof in afwachting van groot verljf naar huis keren. Op die datum gaan ook ruim 1000 soldaten- 1 specialist en dienstplichtige ka derleden van de lichtingsploeg 1962-1 met het klein verlof, dat hen anders pas op 6 december zou zijn verleend. Voor de sol daten specialist en de kaderleden van de lichtingsploeg 1962-11 wordt de datum van klein ver lof 4 januari 1964 inplaats van 4 februari 1964. De werkelijke diensttijd van de dienstplichtigen bij de parate onderdelen bedraagt thans voor de soldaten-niet-specialist 20 maanden met twee maanden klein verlof en voor de soldaten- specialisten en het dienstplichtig kader 22 maanden en 1 maand klein verlof. Het was aanvankelijk het voornemen van de Minister van Defensie de diensttijdver korting in te voeren, zodra de daarvoor in aanmerking ko mende onderdelen van de land macht zouden hebben over geschakeld op het nieuwe on- derdeelsaanvullingssysteem. Bij dit systeem (ONDAS) be hoort een werkelijke dienst tijd van 18 maanden voor sol daten niet-specialist en van 20 maanden voor soldaten-specia list en dienstplichtig kader, ge volgd door zes maanden klein verlof. De spanning op de arbeids markt heeft de Minister van De fensie er evenwel toe gebracht, de diensttijdverkorting die an ders pas in het voorjaar van 1964 tot stand zou zijn gekomen, nu reeds door te voeren. In antwoord op vragen heeft het ministerie van Defensie nog meegedeeld dat de diensttijd verkorting niet geldt voor mili tairen die dienen bij niet-pa- rate onderdelen van de Konink lijke Landmacht. Deze militairen dienden overigens al korter dan zij die bij de parate troepen wa ren ingedeeld, namelijk 18 (niet specialisten) en 21 (specialisten) maanden. Voorts zullen dus mi litairen bij parate onderdelen dezelfde tijd dienen als die bij niet parate troepen. Koordfrtraat 102 - Telefoon 8120 Temeuzen Regering beperkt haar investeringen gedurende een half jaar met vijf procent De regering heeft besloten haar investeringen gedurende een half jaar met vijf procent te beperken. Dit staat in een brief, die de minister van Financiën, prof. dr H. J. Witteveen, aan alle minis teries heeft doen uitgaan en waarin hij verzoekt hem nog de ze week een opgave te verstrek, ken van het totale bedrag, waar mee de overheidsinvesteringen op deze wijze kunnen worden be perkt. Naar het A.N.P. verneemt zal tegen het volgend voorjaar een televisiezender vanuit zee pro. gramma's met reclamebood schappen gaan zenden. Deze nog naamloze zender zal in volle zee gebouwd worden buiten de vaar routes. Het bereik zal een groot deel van Nederland bestrijken, althans de dichtstbevolkte ge deelten. De beeldzender zal een daartoe voldoende vermogen hebben. Kanaal en golfbereik zullen zodanig worden gekozen, dat de bestaande verbindingen in het land-, lucht- en zeeverkeer volstrekt geen hinder zullen on dervinden. De programma's en de reclame worden verzorgd door de dezer dagen geregistreerde naamloze vennootschap „Reclame Exploi tatie-Maatschappij R. E. M." te Den Haag, De diréctie van de R.E.M. zal worden gevoerd door de heer W. J. Hordijk uit Den Haag. Op het ogenblik worden voor bereidingen getroffen om voor de nieuwe zender een veilig vast punt in de Noordzee te zoeken buiten de Nederlandse territoria le wateren. Op dit punt zal een basisconstructie worden gebouwd naar voorbeeld van de construc ties van oliewinningsplaatsen in volle zee, zoals men die in de Perzische Golf en de Golf van Mexico aantreft. Deze permanen te constructies hebben reeds tal van jaren hun betrouwbaarheid bewezen. Het zendeiland krijgt naast de noodzakelijke ruimten voor de zendinStallaties woonge legenheid voor de bemanning, een aanlegplaats voor kleine schepen en een landingsplaats voor helicopters. Onderzoekingen voor de meest gunstige plaats in zee en de laatste finessen voor de con structie zijn thans in een beslis send stadium getreden. Gister avond kon met stelligheid wor den gezegd, dat platform en zen der binnen afzienbare tijd door maatschappijen buiten Nederland zullen worden geleverd en ge plaatst. Van de R. E. M. wordt verno men, dat het project volkomen rond is. De R.E.M. deelde met nadruk mede-, dat in de uit te zenden programma-onderdelen geen reclame zal voorkomen. Het uitzenden van reclame zal enige minuten per uur duren, 's Avonds zal gedurende een half uur ge legenheid bestaan voor het ver tonen van gesponsorde program ma's. Met gebruikmaking van de er varingen die in de ons omrin gende landen, Engeland en de Ver. Staten werd opgedaan, is besloten om onafhankelijke, niet- De Britse minister van marine, lord Carringtoin, die van een inspectiereis naar de Britse vlootbasis in Singapore gebruik heeft gemaakt in Koeala Loem- poer besprekingen te voeren met premier Raobman van Ma leisië over de gespannen toe stand in dit gebied, heeft gis teren tijdens een persconferentie verklaard, dat de Britse regering bereid is op te treden tegen elke bedreiging van de veiligheid van Maleisië, als dit land daarom vraagt. Voorts deelde -o minister mee, dat de Britse vloot aan Maleisië de nodige hulp zal verlenen om een einde te maken aan het op treden van zeerovers in de wa teren rondom Malakka. Intussen heeft in Djakarta een woordvoerder van de Indone sische marine, kolonel Ambardy, door Maleisië geuite beschuldi- digingen als zouden Indonesiërs zich aan zeeroverij schuldig ma- ZON MAAN op onder op onder Ukt. 14.32 9 6.52 18.02 22.37 10 6.54 18.00 23.42 15.23 11 6.56 17.57 16.03 12 6X8 17.55 0.51 16.34 In een moordende, nietsont- iende hitte van zegge en schrij ve 45 graden Celsius heeft de koninklijke karavaan dinsdagmid dag een uitputtende, uren duren de rondrit van 225 km gemaakt door de barre, schaduwloze woes tijnvlakte van Zuid-West Iran. Voor de koninklijke gasten en voor vele leden van het grote ge volg was het één van de zwaar ste, zo niet de zwaarste autotocht van hun leven. Het baatte niet meer om de raampjes van de auto open te zetten, want men kreeg er slechts een meedogen loze hete luchtstroom door naar binnen. Haast zou men medelij den krijgen met de aasgieren die hier rondvliegen en met de jak halzen, waarvan er zich zowaar een vertoonde. Bijna levend geroosterd kwa men sommige leden van het ge volg tenslotte in Dezful bij de aan, die in deze troosteloze, kale hoogvlakte in de afgelopen 5 jaar een proefterrein van 22.000 hec taren heeft weten te bevloeien. Met snelle vaart over de deels geasfalteerde, deels stoffige grint, wegen rijdend zagen de konink lijke gasten dan ook na een af stand van 80 km te hebben afge legd de eerste groene vlakte, een verbazingwekkend gezicht. Veel stond er echter nog niet op, maar een begin van landbouw is er toch. „Ik ken een baasje dat nu in de schaduw gaat staan" grapjas te minister Luns, toen hij plichts getrouw de Koningin volgde, die het bestond onderweg toch nog de 25 meter hoge ruïne van de 3000 jaar oude tempel „Tchoga Zambil" te beklimmen. Zonder schroom de waarlijk eng-hoge trappen beklimmend, bereikte zij in enkele ogenblik ken met Prins Bernhard en Prin- ses Beatrix de top. De shah en keizerin Fara lieten haar het laatste deel alleen omdat op deze Nederlandse Heidemaatschappij verwoeste top geen plaats, yoor iedereen was. Ook minister Luns bereikte die top, maar terwijl de Koningin schijnbaar nog fris zich in de ver zengende hitte het panorama liet uitleggen, daalde de minister maar gauw weer af, zeggende: „Hare Majesteit heeft meer aan een levende dan aan een dode minister". Het was de derde en laatste dag van de rondreis door de provin cie. Reeds was de avond geval len toen de shah zijn hoge gasten in zijn particuliere kleine, doch met 4 straalmotoren uitgeruste Jet Star over de flonkerende lichtjes van de miljoenenstad Te heran weer op het uitgangspunt terug bracht. Heden zal Koningin Juliana een bezoek brengen aan het hoofd kantoor van de Iraanse petro- leummaatschappij, in Boiz Zahra, waar zij tevens de lunch zal ge bruiken. Prins Bernhard zal dan deelnemen aan een jachtpartij in Farahabad, terwijl Prinses Bea trix een bezoek zal brengen aan het nabij Teheran gelegen .Oozaj. DE ORKAAN „FLORA" Volgens de jongste berichten zou de orkaan „Flora" alleen al op het eiland Hatti vierduizend slachtoffers hebben gemaakt. Foto: Overlevenden trachten de aandacht van een vliegtuigbe- nrxiiiing te trekken. Tevens krijgt men een beeld van de aan gerichte vernielingen. DE TOESTAND OP HAÏTI De Haïtiaanse minister van Volksgezondheid, Philippeaux, heeft dinsdag gezegd dat thans vaststaat dat 2500 mensen zijn omgekomen als gevolg van de or kaan „Flora" en dat verwacht wordt dat het totale aantal doden tussen de 3.000 en 4.000 zal liggen. Het aantal daklozen wordt ge schat op omstreeks 100.000. Volgens minister Philippeaux heeft de vernietiging van de voedsel- en exportoogst het land een geweldige economische klap gegeven, ken, tegengesproken. Volgens deze woordvoerder hebben de Indonesische oorlogsschepen die zich in de buurt van de Riouw- archipel bevind tot taak de Indonesische vissers tegen agres sie te beschermen. De comman dant van dit vlootonderdeel, be vindt zich, aldus de woordvoer der verder, op het ogenblik in Djakarta om instructies te krij gen voor het verzekeren van de veiligheid in bedoelde wateren, na de verbreking van de eco nomische betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië. Uit Koeala Loempoer wordt nog gemeld, dat de verenigde Arabische republiek zich op ver zoek van Indonesië bereid heeft verklaard de Indonesische be langen in Koeala Loempoer te behartigingen nu de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië zijn verbroken. Militaire Unie tussen Irak en Syrië Naar in Damascus en Bagdad is bekendgemaakt is tussen Irak en Syrië een militaire unie ge sloten. Tot opperbevelhebber van de gezamenlijke strijdkrachten is benoemd de Iraaltse minister van Defensie, generaal Mahdie Saleh Ammache. Het hoofdkwartier zal in Damascus worden geves tigd. De unie zou ook openstaan voor Egypte en alle andere vrije" Arabische landen. politieke en niet-religieuze pro gramma's te maken en uit te zenden. Een in vorming zijnde programmaraad van zo breed mogelijke samenstelling zal het beslissende woord krijgen bij de vormgeving van de programma's waarop onder geen enkel beding invloed door adverteerders zal mogen worden uitgeoefend. (Adv.) YV 638 VOEDSELTEKORT OP CUBA De vlees- en groenterantsoe nen op Cuba zullen met de helft worden verminderd wegens de schade die de orkaan Flora in de provincies Oriente en Camaguey heeft aangebracht, zo heeft ra dio Havanna dinsdag officieel bekendgemaakt. Beide landbouw- provincies zijn volledig verwoest. Gezegd werd voorts dat de Cu banen tijdelijk geen koffie zullen kunnen kopen omdat aan de plantages ernstige schade is toe gebracht. Met de Sowjet-Unie is overeengekomen met Sowjetrus- sische vaartuigen 5000 ton Brazi liaanse koffie naar Cuba te laten vervoeren, aldus radio-Havanna. Staat van beleg in Dom. republiek In de Dominicaanse republiek is de staat van beleg afgekondigd na betogingen door studenten aanhangers van de afgezette president Juan Bosch. De politie trachtte maandag eerst de bijna 2000 studenten door middel van traangas uiteen te drijven, en, toen dat niet hielp, met schiet wapens. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. Zwitsers in Oost-Berlijn veroordeeld Twee Zwitsers zijn dinsdag door een Oostberlijns gerechts hof tot respectievelijk twee jaar en vijftien maanden veroordeeld, zo is van gerechtelijke zijde ver nomen. De Zwitsers waren beschul digd van een poging om een Oostduitser naar West-Berlijn -te helpen vluchten. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Lange, heeft dinsdag in de algemene verga dering van de Vere ïigde Naties gezegd dat van de Zuid-Afrikaan se regering geen uitnodigingen voor een bezoek werden verlangd maar „een verandering van po litiek". Als er aanwijzingen waren van een verandering in de politiek van „apartheid, gedwongen in stelling van Bantoestans en mo gelijke scheiding, zouden uitno digingen worden toegejuicht en aanvaard", zo zei hij. Noorwegen had, evenals de andere Noorse landen, een uit nodiging van Zuid-Afrika afge wezen. In de speciale politieke com missie van de V. N. heeft Guinea dinsdag om een directe bijeen komst gevraagd van de com missie voor de geloofsbrieven, teneinde de geloofsbrieven van Zuid-Afrika ongeldig te verkla ren. De Guinese afgevaardigde, Diallo Telli, zei dat de afwijzing door de Zuid-Afrikaanse regering van pogingen van de Verenig de Naties om een einde aan de apartheid te maken slechts tot de „gevolgtrekking konden lei den dat de Zuid-Afrikaanse rege ring onbevoegd is lid te zijn van de Verenigde Naties". Volgens hem moest de commissie voor de geloofsbrieven onmiddellijk bij eenkomen zodat de algemene vergadering de geloofsbrieven ongeldig kon verklaren, „die zijn ondertekend door een rege ring die officieel verklaart vij and van de Verenigde Naties te zijn". „Zij die hun wenkbrauwen fronsen bij de gedachten aan uit stoting uit de Verenigde Naties schenden in werkelijkheid de be treffende bepalingen van het handvest", aldus Telli. GEVECHTEN IN ALGERIË President Ben Bella van Alge rië heeft dinsdag op een pers conferentie bekend gemaakt, dat die dag bij de Marokkaanse grens gevechten waren uitgebroken tus sen het Algerijnse leger en „on geregelde «lementen." Volgens lien Bella waren tien mensen gedood. De Algerijnse leider begon zijn persconferentie met te zeggen, dat hij meende dat de problemen bij de Algerijns—Marokkaanse besprekingen van vorige week waren opgelost en ging toen over tot het bekendmaken van de ge vechten. Dinsdagavond trok een convooi Algerijnse artillerie de bergen van Kabilië in, waar tegenstan ders van Ben Bella hun schuil plaatsen hebben. Eerder op de dag verklaarde de Algerijnse president in een vraaggesprek, dat hij bereid was alle middelen aan te wenden om zijn tegenstan ders in Kabilië te verslaan.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1