17 tabakken geven half zware Drum die bijzondere, pittig- smaak! DE VERMETELE DOKTER A.O.W. wordt opgetrokken en zo mogelijk opgeschoven Prins Willem VI landt Scheveningen weer in STEEDS MEER MANNEN ROKEN RADIO EN TELEVISIE Dinsdag 8 oktober 1963 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Kinderbijslag voor alle zelfstandigen Drum is een veelzijdige mélange uit liefst 17 soorten tabak van de beste plantages ter wereld. Pittige, donkere uit Kentucky en Tennessee, heldere uit Carolina, geurige Burley en vele andere. Van goudgeel tot rijpbruin. Prachtige tabakken. Lang gerijpt. Met zorg geselecteerd, kundig gemengd, voorzichtig ge sneden ensnel verpakt in de handige tabakszak! SOCIAAL PERSPECTIEF 1964 Uit verschillende uitlatingen van regeringszijde is ons nu duidelijk geworden dat er in de toekomst zal worden gestreefd naar het optrekken van het ouder domspensioen tot een sociaal minimum. Gesproken wordt over een bedrag van 3200,per jaar voor ge huwden, maar gezien de ontwikkeling aan het loon- front is het nog een open vraag of dit bedrag niet hoger moet worden gesteld. Bovendien is 't zeker dat door de jongste loonontwikkeling roet in het eten van de sociale verzekering wordt geworpen. Minister Marijnen sprak: al van een uitgestelde, maar verhoogde A. O. W. Wanneer een volk gedwongen is een groter deel van het nationaal inkomen aan de werkenden af te staan, dan is het duidelijk dat dit altijd ten koste van de n'iet- produktieven moet gaan. De regering zal overigens niet nalaten de werknemers-vertegenwoordigers er op te wijzen dat een bovenmatige loondruk ons sociaal be stel dreigt aan te tasten. Wij vertrouwen dat de komende loononderhandelin gen in redelijkheid zullen worden gevoerd en baseren daarop ons betoog. Deel A. O. W. uit schatkist Het kabinet heeft de gedachte prijs gegeven dat de premie voor elke sociale verzekering voldoen de moet zijn om de uitkeringen te dekken. In de toekomst zal 'n deel van de uitkeringen volgens de Algemene Ouderdomswet uit de schatkist worden gedekt. Het is duidelijk dat hiermee de rijks middelen extra zwaar worden belast. Bovendien dreigt het ge vaar dat wanneer er eenmaal 'n begin is gemaakt met deze fi nanciering. er spoedig voor an dere sociale voorzieningen ook een beroep op de algemene mid delen zal worden gedaan. Wij noemen hier met name de kinderbijslagverzekering, omdat deze tot op heden voor zelfstan digen de grote onbillijkheid in hield, dat zij pas vanaf het der de kind voor kinderbijslag in aanmerking komen, terwijl zij evengoed het volle pond aan premie betaalden. De loontrek- kenden daarentegen ontvangen reeds vanaf het eerste kind kin derbijslag. Alleen kleine zelfstan digen beneden een bepaald in komen mochten de hand ophou den. Die inkomensgrens moet vervallen. Waar komt het geld vandaan Wij zien langzaam een ontwik keling in de richting van het centraliseren van de heffing en van de uitkeringen. De heffing van de algemene kinderbijslag premie en die voor de A. O. W. geschiedt immers reeds door de ontvangers van de rijksbelastin gen. Aan deze ontwikkeling is niet te ontkomen en de toekomst zal ons een beeld te zien geven, waarbij alle volksverzekeringen door de rijkskanalen zullen stro men. Daarbij worden kansen ge boden om de administratie op vele punten te vereenvoudigen, welke kansen met beide handen moeten worden aangegrepen. Wanneer ergens nog adminstra- tieve inefficiency bestaat, dan is het o.i. zeker op het terrein van de sociale verzekering. Alles goed en wel, zo zal me nigeen verzuchtten, maar waar moet het geld vandaian komen om al die rijksuitkeringen te dek ken? Tot nu toe geschiedt dit door premieheffing. Die kan blij ven bestaan en de rest van de uitkeringen moet dan door be lastingheffing worden gedekt. Het resultaat van deze gang van zaken wordt, dat een willekeurig deel via de weg van de premie op tafel komt en een ander deel via de inkomsten-, loon- of ven nootschapsbelasting. Biïi Waarom niet ineens Bij nadere beschouwing blijkt dus dat de overheid dan maar beter al die afzonderlijke premie heffingen kan afschaffen en in plaats daarvan beter verschillen de soorten belasting kan verho gen. Naar onze mening moet het thans in gang gezette proces daarin uiteindelijk uitmonden, dat wij minder soorten premies betalen, zo mogelijk ook minder soorten belasting en dat het to tale bedrag aan heffing ineens van ons inkomen wordt afgetrok ken of ons in één enkele aanslag bereikt. Het zal op de duur blijken dat een deel van de heffingen niet terstond op het inkomen of loon zal kunnen worden verhaald. De druk op het loon of inkomen zou te groot worden. Er blijft dan niet anders over dan de heffin gen of van het bedrijfsleven te vragen of deze via indirecte be lastingen in de schatkist te doen vloeien. Willen wij ons voegen in de Europese marsorde, dan zullen wij er niet aan ontkomen om stapsgewijze onze indirecte be lastingen te verhogen, omdat de landen van de E. E. G. buiten 'Nederland stuk voor stuk een systeem kennen van hogere in directe belastingen, waarbij ter stond moet worden opgemerkt dat zij veel lagere directe belas tingen hebben. Wanneer ons volk verder de weg op wil naar ver volmaking van de legkaart der sociale voorzieningen zullen daar via de indirecte belastingen of fers voor moeten worden ge bracht A. O. W. pas op latere leeftijd Er bestaan nog wel andere we gen, die naar hetzelfde doel lei den, maar zij zullen onbegaan baar blijken omdat dan langs die weg gedeeltelijk moet worden af gebroken hetgeen in het verleden met moeite werd tot stand ge bracht. Teneinde snel te komen tot een ruimere arbeidsmarkt, is voor gesteld, de A. O. W. eerst op een latere leeftijd te laten ingaan, bij voorbeeld op 67- of 68-jarige leeftijd. Het streven naar een kortere arbeidsduur in het leven wordt dan omgezet in een lan gere arbeidsduur. Het is dus een systeem waarbij het thans so ciaal-wenselijke gedeeltelijk het reeds sociaal verworvene ver dringt. Op dezelfde manier zou de overheid kunnen besluiten het toekennen van kinderbijslag voor het eerste kind over de gehele linie af te schaffen en in de plaats daarvan aan iedereen, dus ook aan zelfstandigen, vanaf het tweede kind kinderbijslag te verlenen. De ene groep gaat er dan op vooruit ten koste van een andere groep. Niemand is erop gesteld ach teruit te gaan en daarom zijn dergelijke maatregelen sociaal maar ook politiek dikwijls moei lijk te verteren. Het sociaal per spectief in het algemeen is gun stig, maar wij moeten niet den ken dat verder gewenste voor. aieningen zo maar uit de lucht kunnen worden geplukt. «r». A. G. H. (Nadruk verboden.) De nagebootste landing ijl Scheveningen van Prins Willem VI, de eerste der Oranjes die een koningskroon zou dragen, en zijn triomfantelijke intocht in Den (Haag, zullen daar op 30 no vember de hoogtepunten vormen van de feestelijkheden ter her denking van 150 jaar koninkrijk. De geschiedenis zal hierbij op de voet worden gevolgd. De Prins, de latere Koning Willem I, zal op de ochtend op een oorlogsbodem vertrekken vergezeld van zijn hofhouding bestaande uit baron Perponcher, lord Clancarty, Jacob Fagel, Ra- gay, Von Pfuhl en Hoppener. Wanneer het schip voor de Sche- veningse haven ligt zullen er twee vletten naar toe varen. Op dat moment zal de Scheve- ninger Jacob Pronk in een rij tuig uit Den Haag in Schevenin gen arriveren. In de Keizerstraat zal Pronk, zoals het in de ge schiedenisboekjes staat, „om stuwd worden door burgers met oranje wimpels en onder groot enthousiasme wordt de vrijheid geproclameerd". Enkele oude vis sers zullen zich uit de groep los maken en samen met Pronk zul len zij de oranjevlag naar de Oude Kerk brengen en daar hijsen. Even daarna volgt de landing. Eerst worden Fagel en Hoppener door Engelse matrozen naar de wal geroeid als eerste officiële berichters van de komst van de Prins. Ijlings verdwijnt de zoon van Jacob Pronk dan te paard naar Den Haag om Van Limburg Stirum mede te delen dat de Prins werkelijk in aantocht is. In de tweede vlet landt de lijfwacht van Engelse mariniers met de Prins, die, nadat hij door de branding is gedragen, wordt be groet door Jacob Pronk. Op de nettenwagen van Dirk van Duyn gaat het vervolgens naar de pas torie van ds. Faassen de Heer in de Keizerstraat. Berkenbosch Blok, Kouwenhoven Pais en de dochters van ds. Faassen zullen de Prins ontvangen. Berkenibosch Blok zal de Prins welkom heten, waarna deze een dankwoord zal spreken. Na het verlaten van de pasto rie, op weg naar de residentie, ontmoet de Prins Van Limburg Stirum op de hoek van de Jur- riaan Kokstraat en de Prins Willemstraat. Hij nodigt hem uit in het rijtuig plaats te nemen, waarna de tocht wordt voortge zet. Voor de Amsterdamse Bank staat een groep jongelieden te paard. Een van hen roept „Leve de Koning", waarop de mannen zich bij het rijtuig aansluiten. Bij Promenade zal de stoet wor den ontbonden. Het ligt tevens in de bedoeling 's middags een historische op tocht te houden, waaraan alle personen en figuranten van de landing deel zullen nemen. Dat zijn: 20 Engelse matrozen (roei ers), 20 Engelse mariniers (lijf wacht Prins), 12 dragers (van sloep naar wagen). 40 man ere wacht te paard, 20 Franse sol daten, 20 vissers (dragers van de oranje wimpels) en de Prins en zijn gevolg. U proeft het al bij 't eerste trekje. DRUM WOENSDAG 9 OKTOBER HILVERSUM I; 7.00 Nws.| 7.10 Ochtendgymn.7.20 Soc. strijd].; 7.23 Lichte gram. en bef\; (7.30—7.35 Van de voorpag., praatje;) 8.00 Nws. en soc. strijdl.; 8.18 Lichte gram.; 8.55 Kookpraatje; 9.00 Gymn. voor de vrouw; 9.10 Klas. gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Schoolradio; 10.00 Lichte gram.; 11.00 Voor de vr.; 11.40 Europese Songcocktail: Italiaanse liedjes; 12.10 Lichte orkestmuz. en draaiorgelklanken; 12.30 Meded. t.b.v. land. en tuinb.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelkwartet; 13.00 Nws.; 13.15 Vocaal ensemble met orgel begel.; 13.55 Licht instrument. sextet; 14.00 Amsterdams kamer- ork.: Klas. muz.; 14.50 De coöpe ratieve gedachte in een veran derde samenleving, toespr.; 15.00 Voor de jeugd; 16.50 Voor de! 24.00 Nws zieken; 17.20 Lichte orkestmuz en zangsol.; 17.50 Regerings- ork en piano-sol.; Klas. en mo derne muz.; 21.30 Report, van de laatste 20 minuten van de voet- balwedstr. P.S.V.—Esbjerg te Eindhoven; 21.55 Hart op de tong; 22.10 Europese volkslied jes; 22.30 Nws.; 22.40 Act.; 22.55 Instrument, trio en zangsol.: Jazz; 23.15 Lichte gram.; 23.55— HILVERSUM I'I: 7.00 Nws. en uitz.: Geven en nemen, tips voor SOS-ber.; 7.10 Dagopening; 7.2.0 en van weggebruikers; 18.001 Moderne gram.; 7.45 Radiokrant; Nws.; 18.15 Report. Koninklijk8.00 Nws.; 8.15 Lichte gram.; bezoek aan Iran; 18.20 Uitz. van'8.45 Volksliederen; 9.00 Voor de de Anti-Revolut. Partij; 18.30 Radio-Volks-Universit.: Natuur- wetensch. en techniek in de oud heid, door prof. dr. R. Hooykaas; 19.00 Paulus de boskabouter; 19.10 Lichte muz. voor kind.; 19.25 Ramblers Hitparade; 20.00 zieken; 9.35 Gram.; 9.40 Voor de huisvr.; 10.10 Klas. kamermuz.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Klas. muz.; 11.15 Een Hollandse fami lie in de Franse tijd, hoorsp. (3) 11.45 Amerikaanse operette-frag menten; 12.05 Marsmuz.; 12.20 Nws.; 20.05 Tango-rumba ork. en' Pianosp.; 12.30 Meded. t.b.v. zangsol.; 20.30 Radio-Filharm. land- en tuinb.; 12.33 Koorzang Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPl TOGAL HELPT TOGAL HELPT VERKEERSONGEVAL Op de Verlengde Hereweg te Groningen is vrijdagavond een scooterrijder, de 35-jarige chauf feur C. H. Tonkes uit Haaren, onder de wielen van de aanhang wagen van een vrachtcombinatie terechtgekomen en op slag ge dood. De scooterrijder wilde de vrachtauto, bestuurd door de 32- jarige A. van T. uit Tiel inhalen. Toen er tegemoetkomend ver keer naderde, raakte hij in een slip en kwam onder de vracht auto terecht. door MILLY GANZ 95) Zoals bij het temperament van dokter Christen moeilijk anders kon, geraakte hij al spoedig in een polemiek verwikkeld met de bestuurders van het huis, die, afgezien van hun religieuze waangedachten, flinke mensen waren. Het zieke jongetje was ondergebracht in een kamer, waarin nog andere bedlegerige patiëntjes lagen, die allen aan dezelfde ziekte leden. Zonder daartoe verlof te vragen, onder zocht dokter Christen die kin deren ook en gaf voorschriften. „Als u mij daarvoor niet wilt betalen", zei hij zonder veel com plimenten tegen Fricke, de di recteur van het instituut, „dan laat u het; maar u kunt van mij niet verlangen, dat ik als dok ter langs de bedjes van zieke kinderen loop, zonder mij iets van hen aan te trekken en mijn zorgen alleen te besteden aan degene, die toevallig verstandi ger en misschien ook rijkere ouders heeft. Nee dan kent u mij slecht! Maar ik zal het u niet moeilijk maken; ik behan del vijf kinderen en bereken er een." Fricke antwoordde met geen woord. Hij was buitengewoon verbaasd en voelde, dat hier een sterke, onbuigzame wil tegen zijn fanatieke overtuiging in op stand kwam. Daar moest men over nadenken. Overigens stond het hem altijd nog vrij, de aan wijzingen van de dokter op te volgen of niet. Hij kende de hardnekkigheid van Christen om eenmaal ge nome besluiten uit te voeren, nog veel te slecht. Christen had ech ter besloten, alle jongetjes op kamer nr. 8 te behandelen en te genezen! De kleine kinderen le den aan zeer gevaarlijke influ enza en hadden daardoor hoge koorts. Terwijl het echter zijn „legale" patiënt hoe langer hoe beter ging, maakten de vier anderen geen enkele vordering inte gendeel! Er traden gevaarlijke complicaties op, zodat Christen begon te beseffen dat men zijn aanwijzingen voor die arme schepseltjes niet opvolgde. Zonder dat men hem daarom vroeg legde hij bij een van zijn bezoeken hoed en jas af en bracht alles in gereedheid voor een langer oponthoud. Als in de nabijheid van een veldheer vlo gen nu zijn bevelen naar alle richtingen. Kamermeisje en kokkin waren in een minimum van tijd druk in de weer. Buiten liep een droefgeestige herfstdag ten einde. Regenbuien zwiepten kletterend tegen de rui ten van het Spartaans eenvou dige ziekenvertrek en een sterke wind woedde stootsgewijs rond de hoeken van het huis. Aan de muur, aan het hoofdeinde van de bedjes, hing een afbeelding van Christus. Het was, alsof de Nazarener, die eens het woord sprak: „Wie een van deze klei nen ontvangt, ontvangt mij", de opgeheven hand zegenend uit- sterkte over de manoeuvres van die merkwaardige dokter, die met doeken en water omging, met koppen thee van bed tot bed liep, kussens opschudde en dekens rechttrok. Niemand had de moed om te protesteren. Men liet hem niet alleen doen wat hij wilde, maar voerde ook uit wat hij op be sliste toon beval. „Die denkt dat hij Julius Cae sar is en wij zijn slaven!" mop perde een van de huisknechten die veel historische romans las, toen hij voor de tiende keer in een uur tijds met een emmer warm water de wenteltrappen naar boven moest. Nee, als een Caesar voelde dokter Christen zich helemaal niet; hij had eerder het gevoel alsof hij in een menagerie aan het werk was. Dit was immers de krankzinnige ziekenkamer, die hij ooit had meegemaakt! Bij het gehuil en gefluit van de herfststorm voegde zich het dierlijke gebrul en gekrijs van zijn zorgenkinderen, als zij in windels gedraaid werden. Zij trommelden dan met handen en voeten op het hout van de bed den, wierpen de kussens naar alle kanten en beschikten over een ontstellende trefzekerheid ten aanzien van de koppen en waterkruiken, die overal ston den. Christen zag dat alles niet langer aan: de windels werden alleen maar langer gemaakt, zo dat nu ook armen en benen te gelijkertijd ingepakt werden, zo dat de activiteit van de door koorts opgewonden patiënten, die ook in gezonde dagen al niet rustig waren, zich verplaatste naar hun stemorganen. Maar deze energieke water kuur had een verrassende ver betering tot gevolg in de alge mene toestand, en wel bij alle patiënten. Christen hoefde zich voor geen der patiënten meer bezorgd te maken, toen hij tegen midder nacht eindelijk naar huis ging. (Wordt vervolgd.) 12.53 Gram., event, act.; 13.00 Nws.; 13.15 Licht instrument, ensemble en zangsol.; 13.40 Klas. gram.; 14.00 Fragm. uit de opera Macbeth; 14.55 Klas. gram.; 15.20 Samenzang met orgel- en trompetbegel.Geestel. liederen; 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Europese jazzmuz.; 17.45 Akkordeonork.; 18.10 Dames koor; 18.30 Het spektrum, lez.; 18.45 Nieuwe gram.; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Leger des Heilskwartier; 19.30 Radiokrant; 19.50 Bregenzer Festspiele 1963: Das brennende Haus, opera; 21.20 Wat gebeurt er in de Ara bische wereld?, lez.; 21.40 Licht instrument, kwartet; 22.00 Kant tekeningen; 22.15 Lichte gram.; 22.30 Nws.; 22.40 Avondoverd.; 22.55 Bregenzer Festspiele 1963: Das brennende Haus, opera (verv.); 23.30 Het Tweede Vati caans Concilie, comment, vanuit Rome; 23.40 Lichte gram.; 23.55 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Lichte muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Lichte orkestmuz.; 12.50 Beursber.; 13.00 Nws.; 13.15 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Schoolradio; 15.45 Folklore; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Engelse les; 16.24 School- quiz; 17.00 Nws.; 17.15 Instru ment. ree.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.30 Filosofie en lekenmoraal; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws.; 19.40 Europese fol klore; 21.30 Gevar. muz.; 22.00 Nws.; 22.15 Engelse volksmuz.; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Kamermuz.; 23.00 Nws.; 23.05 Dansmuz.; 23.55 Nws.; 24.00— 0.45 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. TV: 17.00 Voor de kind.; 17,3517.40 De Verrekijker, jeugdjoum.; 19.30 Van onze sportredacteur; 20.00 Journ. en weeroverz.; 20.20 Brandpunt; 20.45 Piste, amusementsprogr. 21.25 Het huis, detective-spel in vier delen; 22.05 Eén alleen is maar verdrietig, een progr over mogelijkheden en middelen tot communicatie; 22.35 Cöncilie- journ.; 22.5022.55 Journ. VLAAMS BELG. TV: 17.00— 18.00 Voor de jeugd; 19.00 Ne- darl. les; 19.15 Openbaar kunst bezit; 19.25 Voor de vrouw; 19.50 De weerman; 19.55 Sport; 20.00 Nws.; 20.20 Progr. over de Ronde van Frankrijk; 21,10 Filmtribune; 22.40 Nws

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 5