Vierduizend doden op Haïti? Vier kil méér dan één! Ckefarine.,4" Toeslag op industrie- melk wordt verhoogd Het Koninklijk bezoek aan Perzië De Verenigde Naties en Cuba Britse pers over Adenauer HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN geef mij maar Christelijke bouwvakkers vóór motie Bogaers HET WEER DINSDAG 8 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6044 DE ORKAAN „FLORA NIEUWE LOONGRENZEN OVERSTROMINGEN IN JAMAICA Syrische troepen naar Irak voor strijd tegen de Koerden? vruchtenyoghurt DREIGENDE STAKING IN SINGAPORE Chinees in Tokio vermist Iets zachter DE TOESTAND IN BRAZILIë Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een hulpverleningsfunctiona ris heeft maandag in New Vork verklaard dat Haïtiaanse autori teiten hem hadden meegedeeld dat op Haïti tengevolge van de orkaan „Flora" vierduizend slachtoffers zijn gevallen. In eerdere berichten was reeds melding gemaakt van vierhon derd doden. De functionaris, Fred Devine, zei dat het dodencijfer hem was meegedeeld door de Haïtiaanse (Adv.) minister van Gezondheid, Girarg Philippeaux, tijdens een telefoon gesprek met Port-au-Prince. De vine is adjunct-directeur van de Amerikaanse hulpverleningsor. ganisatie „Care", Devine zei dat volgens minis ter Philippeaux tweevijfde van Haïti door de orkaan was ver woest. Vijftigduizend tot hon derdduizend Haïtianen zouden dakloos zijn geworden. President Duvalier heeft, aldus de minis ter, de verwoestingen een natio n-lie ramp genoemd. Een woordvoerder van de Haï tiaanse minister, die het persbu. reau Reuter telefonisch te woord stond bevestigde het doden- V/er middelen in één tablei werken krachtiger zonder de maag van streek te maken! Cijfer. De vier middelen, verenigd in Che- Volgens de woordvoerder was farine „4 heipen elkaar en werken zeer grote schade aangericht in daardoor bijzonder weldadig tegen de omgeving van Jaemel en Pe pijn en griep. Eén der middelen tit Goave, in het zuiden van het zorgt ervoor dat ook een gevoelige eiland. - Haïti heeft ongeveer 4 miljoen bewoners en is het dichtst be volkte land van midden-Amerika. Vele Haïtianen wonen in primi tieve hutten, die weinig weer stand aan hevige stormen kun nen bieden. maag niet van streek raakt De aan de veehouders ten goe de komende toeslag van ƒ6,30 per honderd kilo op het melk prijsjaar november 1962 tot no vember 1963 industrieel verwerk te melk zal worden verhoogd. De minister van Landbouw en het Landbouwschap hebben vo rige week in hun maandelijks gesprek overeenstemming be reikt over een correctie van de industriemelkwaarde 1961/1962 die als basis voor de vaststelling van die toeslag heeft gediend. De industriemelkwaarde was door de vorige minister vastge steld op grond van een schatting, waarvan de nauwkeurigheid later van de kant van het bedrijfs leven is aangevochten. Het be drag van de correctie is nu vast gesteld op 30 cent per honderd kg industriemelk. De regering heeft nog geen be slissing genomen over het bedrag dat naar het oordeel van het Landbouwschap extra boven deze correctie dient te worden ver strekt ter tegemoetkoming in de slechte bedrijfsuitkomsten over het afgelopen jaar. Het Land bouwschap verzocht de minister te bevorderen dat de nabetalin gen over het bijna verstreken melkprijsjaar, gezien de acute nood, ten spoedigste zouden wor den uitgekeerd. In de bespreking tussen minis ter en Landbouwschap kwam voorts aan de orde het voorstel van de minister om de aanvang van het melkprijsjaar te ver schuiven van november naar april. In dit voorstel zou het tijd vak ncvember 1963april 1964 gelden als een afzonderlijke pe riode. Het Landbouwschap heeft tot een verlaging van de verwer- zijn bereidheid getoond hieraan mede te werken, mits deze inte rimperiode niet. ge/tipgeld wordt aan het thans lopende melkprijs jaar en mits de beleidsmaatrege len voor deze periode een aan zienlijke verbetering van de ren tabiliteit van de melkveehouderij tot gevolg zullen hebben. De mi nister heeft toegezegd het melk prijsjaar 1962/1963 per 2 novem ber a.s. af te sluiten en voor de interimperiode november 1963 april 1964 een afzonderlijk zuivel- fonds in te stellen. Het Landbouwschap stelt zich voor, in de loop van deze week gedetailleerde voorstellen aan de minister voor te leggen betref fende de gewenste hoogte van de verrekenprijs en de toeslag op de industriemelk. In het overleg met de minister is ook van gedachten gewisseld over de te verwachten algemene ontwikkeling van het loon- en prijsbeleid en de consequenties hiervan voor de land- en tuin bouw. Wat de akkerbouw betreft heeft het Landbouwschap gepleit voor een belangrijke verhoging van de suikerbietenprijs voor oogst 1964. Een dergelijke verhoging acht het noodzakelijk zowel ter verbete ring van de rentabiliteit van de bedrijfsvoering als ter stimu lering van het areaal, dat de laat ste jaren sterk is teruggelopen. Onder de huidige omstandig heden, zo stelde het Landbouw schap, moet ons land dure suiker uit het buitenland invoeren, ter wijl deze suiker goedkoper in Ne derland zelf kan worden gepro duceerd. Wanneer een forse ver hoging van de suikerbietenprijs leidt tot een produktie waarmee in de nog steeds stijgende bin nenlandse behoefte kan worden voorzien, kan tevens worden be reikt, dat de aanwezige agrari sche en industriële produktieca- paciteit intensiever wordt ge bruikt. Dit leidt op zichzelf weer De berichten van het eiland worden met grote vertragingen ontvangen omdat alleen Port-au- Prince nog telefonisch contact met de buitenwereld heeft en vele wegen op het eiland onbe gaanbaar zijn geworden. Men gelooft dat veel schade is aangericht door het van de ber gen stromende regenwater. Wanneer het dodencijfer op Haïti juist is, zou dit de grootste door een orkaan veroorzaakte ramp sinds 1942 zijn. In 1942 verloren bij een orkaan in Ben galen elfduizend mensen het leven. Een orkaan, die in 1928 West-Indië en Florida trof, maakte 4000 slachtoffers. Bedreigd door hoog water zijn duizenden bewoners van Oost- Cuba naar het binnenland ge evaeueerd. De provincies Orien- te, Camaguey en Las Villas wor den ernstig door de orkaan be dreigd, zo waarschuwde 't weer kundig bureau in Havanna zon dag. De orkaan „Flora" bedreigde maandag de oostkust van Mexi co, waar alle havens in staat van alarm zijn gebracht. Schepen in de gevarenzone zoeken met spoed een veilige haven op. In verband met de vaststelling van een nieuw prijsindexcijfer levensonderhoud zal de loon grens van de Ziektewet, van de Werkloosheidwet en van de In validiteitswet met ingang van 1 januari 1964 worden verhoogd. Dit blijkt uit een door minister Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp. Reeds enige malen werd de loongrens, in deze wetten ge noemd, verhoogd en laatstelijk, ingaande op 1 januari van dit jaar vastgesteld op ƒ8650. Ge zien de ontwikkeling van de in dexcijfers dient het bedrag van de loongrens andermaal te wor den verhoogd. Voorgesteld wordt de grens thans te brengen op 8950. Tijdens de ontvangst door de Perzische premier, zaterdagavond in Teheran, werd deze foto ge maakt. V.l.n.r. zien we H. M. de Koningin, Z. K. M. de Sjah, H. K. M. Keizerin Farah, Z. K. H. Prins Bernhard en H. K. H. Prinses Beatrix. Op Jamaica zijn tijdens het weekeinde grote overstromingen ontstaan door de hevige regen val, die door de orkaan Flora werd veroorzaakt. Bruggen, hui zen, een gedeelte van een spoor lijn en stukken dijk werden door de gezwollen rivieren weg gespoeld. Twee mensen verdron ken en velen zijn dakloos. Aan aanplantingen en huizen in aan bouw werd dooi d_e storm be langrijke schade toegebracht, in sommige gedeelten van het eiland is de oogst vernield, hier en daar zijn aardverschuivingen veroorzaakt. Het weerbureau voorspelde zondagavond zware regenval zolang de orkaan Flora in het Caribische gebied blijft. Koningin Juliana, Prins Bern hard en Prinses Beatrix hebben maandag, in gezelschap van de sjah en keizerin Farah, een be zoek gebracht aan het 2500 jaar oude Persepolis. Het hoge gezel schap maakte de reis per vlieg tuig van het vliegveld van Isfa han, nabij Teheran, naar Shiraz, de stad van dichters, rozen en nachtegalen, waar burgerlijke en militaire autoriteiten ter begroe ting aanwezig waren. Vandaar ging de tocht per auto verder naar Persepolis, de vroegere hoofdstad van het uitgestrekte Achaemenische rijk, waar de pa leizen van de vroegere koningin Darius en Xerxes, gebouwd toen Perzië op het hoogtepunt van zijn macht stond, werden bewonderd. Aan Koningin Juliana werd een prachtig met ivoor en goud mo- zaiken ingelegd album over de oudheidkundige wonderen van Persepolis aangeboden. Na de rondrit door Persepolis en een bezoek aan de monumenten van het nabijgelegen Naghshé Ros- Cuba heeft maandag in de al gemene vergadering van de Ver. enigde Naties de Russische „vredespolitiek" die heeft ge leid tot het gedeeltelijke kern- stopverdrag, toegejuicht, maar het zal het verdrag niet onder tekenen zolang de Amerikanen kingskosten. Ook de minister bleek van mening dat het zeer gewenst is te komen tot een uit breiding van het suikerbieten areaal. Het overleg over de daar toe noodzakelijke prijsverhoging en over de nadere uitwerking van de suikerregeling zal op korte termijn worden voortgezet. Het Landbouwschap heeft aan dacht gevraagd voor de z.i. de loyale concurrentie op de poot- aardappelmarkt, doordat Frank rijk thans naast een exportsubsi die op de consumptie-aardappe len ook een exportsubsidie op de pootaardappelsn verleent. Het Landbouwschap en het Bedrijf schap voor de Pootaardappelhan- del hebben gezamenlijk aan de minister concrete voorstellen voor tegenmaatregelen voorge legd. hun „agressie"-politiek voort zetten. De Cubaanse afgevaardigde, Lechuga Hevia, zei: „Cuba kan een verdrag niet tekenen, als een van de ondertekenende machten tegelijkertijd voornaamste hoofd persoon is van een ons vijandige politiek en van vele aanvallen tegen ons land, die neer komen op een oorlog zonder oorlogs verklaring". In tegenstelling tot andere sprekers zei Lechuga dat de hui dige omstandig," leden geen reden tot optimisme geven. Hij zei dat Cuba een plan voor een kern- wapenvrije zóne in Latijns- Amerika niet kon steunen als Panama, Port" Rico, de Ameri kaanse bases op het vaste land van Latijns-Amerika en de Amerikaanse marinebasis in Guantanamo niet tot deze zóne zouden behoren. Verscheidene hoofdartikelen yan de Britse pers waren maan. iagochtend gewijd aan de rede, lie zaterdag door bondskanselier Adenauer in München is gehou- 3en en waarbij deze zich keerde tegen de levering van graan aan ie Sowjet-Unie door het Westen. De onafhankelijke „Times" schreef onder meer: „De West- duitse bondskanselier heeft zich deftig uitgesproken tegen het kopen van graan in het Westen door de Sowjet-Unie. Het is moeilijk te zien wat het Westen 'hierbij te verliezen heeft. Het ar gument dat deze aankopen de Sowjet-Unie in staat stellen meer hulpbronnen voor de pro duktie van militair materieel in te schakelen is zwak. De Russen moeten zich in ieder geval in- 'spannen om te verhinderen dat het mislukken van de oogst van dit jaar zich herhaalt. Zij zullen daarom een belangrijke hoeveel heid goud uitvoeren, die zij ook hadden kunnen gebruiken voor de aankoop van industriële uit rusting in het Westen. Wanneer zij ecrtïer graan van de Verenig de Staten kopen, zullen deze over 200 miljoen dollar beschikken om hun betalingsbalans in evenwicht te brengen en hun programma van hulp aan het buitenland, dat tegen het communisme is ge richt, te financieren". De labourgezinde „Daily He rald" schreef: „Adenauer, die zijn kanselierschap gelukkig komen de week beëindigt, heeft klaar blijkelijk besloten tot het einde toe de rol van internationale spelbreker te spelen". „Zelfs wanneer men vergeet dat de kanselier verondersteld wordt als christen te spreken en men aanneemt, dat zijn stelregel voor de buitenlandse politiek: „Ieder voor zich" correct is, dan noe is zijn houding dom en be krompen. Niemand denkt dat de koude oorlog een einde zal ne men. De kansen hiertoe zijn ech. ter beter dan zij ooit zijn ge weest. Dit te ontkennen is geen bewijs van realisme, doch van seniele blindheid. Het weigeren van graan aan de Sowjet-Unie kan betekenen dat enkele Russen honger zullen lijden. Dit zal Rus land echter op geen enkele wijze hinderen in de mogelijkheid een rakettenoorlog te voeren". „Wat het verwijt van Adenauer aan het Westen echter nog dwa zer maakt, is zijn onthulling, dat hij een jaar geleden zelf heeft geprobeerd een geheime overeen komst met Rusland te sluiten over de Duitse hereniging". „Hij voerde natuurlijk een poltiek in van eigenbelang. Rusland en het Westen doen dit echter thans ook en wel openlijk en met een heel wat bredere kijk op de vraag wat eigenbelang in werkelijkheid be. tekent", aldus het blad. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidwestenwind Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre gen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Iets zachter dan gisteren. DINSDAG 8 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.00 5.19 Terneuzen 5.35 5.54 Hansweert 6.15 6.34 Walsoorden 6.25 6.44 WOENSDAG 9 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 5.51 6.19 Terneuzen 6.26 6.54 Hansweert 7.06 7.34 Walsoorden 7.16 7.44 ZON op onder op Okt. 8 6.51 18.04 21.40 9 6.52 18.02 22.37 10 6.54 18.00 23.42 11 6.56 17.57 MAAN onder 12 6.58 17.55 0.51 13.29 14.32 15.23 16.03 16.34 Direct na de rede van de Cu baan maakte de Amerikaanse afgevaardigde Stevenson ge bruik van zijn recht op repliek. Hij noemde de rede van Hevia ongematigde koude oorlog re toriek" en zei dat Cuba zich aan de zijde van China schaarde door het verdrag niet te ondertekenen. De Verenigde Staten hadden dit ten zeerste betreurd". Nog geen jaar geleden hadden zelfbeheersing en groot staats manschap in de Cubaanse crisis het ergste voorkomen en „dit veroorlooft ons nu het beste te hopen", aldus Stevenson. Door een politiek te voeren van infiltratie in Latijns Ameri kaanse staten had Cuba „de oorlog aan het westelijk halfrond verklaard", zo zei hij. Stevenson eindigde onder ap plaus met het betuigen van me de leven van de Verenigde Sta ten aan de Cubanen die de laat ste dagen door de orkaan „Flora" zijn getroffen. Het gezaghebbende Egyptische blad Al Ahram heeft maandag geschreven, dat er thans Syri sche troepen in Irak zijn om te helpen bij de bestrijding van de Koerdenopstand. Volgens het blad is de troepen beweging geheim gehouden. Er zouden 2 oktober 5000 Syrische soldaten op de basis Habaniyah in Irak zijn .aangekomen. Met Syrische hulp zou Irak willen proberen de opstand nog voor het invallen van de winter te doen eindigen. tam keerden de hoge bezoekers terug naar Shiraz, waar de graf tomben van de beroemde Perzi sche dichters Saadi en Haliz wer den bezocht. 's Avonds hebben Koningin, Prins en Prinses met het keizer lijke paar aangezeten aan een di ner in de ambtswoning van de (Adv.) In Singapore werden maandag avond politie en veiligheidstroe pen paraatgehouden in verband met een staking van 100.000 ar beiders, die in de komende dagen de gehele industrie op het eiland dreigt stil te leggen. Heden zullen de 60.000 leden van de vereniging van vakbonden het werk neerleggen en woens dag zullen 40.000 andere arbei ders zich bij deze staking aan sluiten. Een woordvoerder van de vereniging beschuldigde maandag de regering ervan de linkse vak beweging te willen vernietigen. gouverneur van Shiraz. Hier werd ook de nacht doorgebracht. He den zal het gezelschap per vlieg tuig naar Shushar en Dizful door reizen, in het zuidwesten van Perzië. Bij de aankomst op het vlieg veld van Shiraz lag het in de be doeling dat een klein meisje een boeket bloemen aan Koningin Juliana zou aanbieden, maar de emotie was het meisje te mach tig en het barstte al spoedig in tranen uit. Hierop trachtte Ko ningin Juliana het meisje tot be daren te brengen, waarin zij ook spoedig slaagde. De bevolking van Shiraz had het vorstelijk gezelschap een warme ontvangst bereid en langs de straten stonden duizenden mensen geschaard, die hun wel kom luide tot uitdrukking brach. ten. Een lid van de Chinese indus triële afvaardiging die momen teel een bezoek aan Tokio brengt, werd maandag vermist Volgens geruchten is hij over een muur van de Sowjetrusslsche ambas sade geklommen en heeft hij yv 638 daal' asiel sevraagd. Een fime- tionaris van deze ambassade zei dat hij nergens van wist, de Ja panse politie meent dat de man inderdaad de ambassade is bin nengegaan. Amerikaanse versterkingen uit Steinstücken terug Het Amerikaanse detachement ter sterkte van twintig man, dat drie dagen geleden naar de bij West-Berlijn gelegen enclave Steinstücken werd gezonden naar aanleiding van enkele incidenten tussen leden van het daar geves tigde Amerikaanse garnizoen en Oostduitse grenswachten, is zon dag naar West-Berlijn terugge keerd. Een rug van hoge luchtdruk zal in de nacht van maandag op dinsdag met opklaringen ons land passeren. Daarachter voeren zuidwestelijke winden, die aan vankelijk zwak, later matig tot krachtig zullen worden, iets zachter e lucht naar onze om geving. Daarin zal de bewolking verder toenemen, terwijl plaat selijk wat regen of motregen zal vallen. De regenhoeveelheden zullen echter vermoedelijk niet groot zijn. De bondsraad van de Neder lands Christelijke bond van werk nemers in de hout- en bouw nijverheid vindt dat de plannen, die de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid voor de naaste toekomst heeft ont wikkeld, met in achtneming van bepaalde voorwaarden, alle steun verdienen. De bondsraad heeft zich gis teren in Utrecht langdurig bezig gehouden met de problematiek van de bouwnijverheid. De raad constateert met dankbaarheid, dat waarschijnlijk wat meer aan dacht zal worden besteed aan hetgeen door de bouwnijverheid zelf ten aanzien van de produk tie van deze bedrijfstak reeds jarenlang is gesteld. Met be- langstelïng nam men kennis van de poging, die zal worden onder nomen om de werknemers in de bouwnijverheid weer die status te geven, die hun, aldus ver klaart de bondsraad in een com muniqué, krachtens hun oplei ding en functie toekomt.' De bondsraad is het eens met de door de minister noodzakelijk geoordeelde bijzondere beloning van de werknemers in de bouw nijverheid. De raad is verder van oordeel dat de plannen van de minister in grote lijnen kun nen bijdragen tot opvoering van de produktie. In hoeverre men gevolg kan geven aan de wens tot meer overwerk, zal afhan kelijk zijn van de vraag of men er in zal slagen dit overwerk voor de werknemers aantrekke lijk te maken, aldus de bonds raad. President Goulart van Brazilië heeft maandag op het laatste mo ment zijn verzoek aan het parle ment om voor een periode van dertig dagen de staat van beleg af te kondigen in verband met de binnenlandse onrust, terugge trokken. Het huis van afgevaardigden zou het oorspronkelijk maandag in behandeling hebben genomen. Braziliaanse vakbondleiders had den met een algemene staking gedreigd als het verzoek zou worden ingewilligd. De president trok zijn verzoek in nadat militaire leden van zijn regering hadden gerapporteerd dat de situatie het afkondigen van de staat van beleg niet lan ger nodig maakt.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1