a De rekening voor Ben Bella Ben Bella deed vredesaanbod Groots welkom in Islahan Orkaan „Flora" zet zijn vernietigende weg voort Na de staatsgreep in Honduras Maatregelen tegen linksen in Venezuela HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De toestand in Algerië Tijdelijk regen Het koninklijk bezoek aan Perziê Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal: per maand ƒ2,per week 48 et Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 7 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6043 Verschijnt aageirjKS Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per "mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Met de opstand in Ka bylië, die een burgeroorlog haast onvermijdelijk maakt, wordt Ben Bella de reke ning gepresenteerd voor zijn twee grote stembus overwinningen. Hij is nu president en feitelijk alleen heerser: oppositie in het parlement is van de baan geveegd. Dat houdt ook in dat er geen andere manier meer is om zich tegen hem uit te spreken dan door re bellie als nu zijn oude medestander Ait Ahmed en kolonel Ou El-Hadj plegen. Kabylië is de logische plaats voor dit verzet. De welvaart ging dit bergvolk meest voorbij. In en door zijn isolement kreeg het bovendien een eigen karakter: hard, trots en onverzettelijk. Het zijn karaktereigenschappen die een dictator het minst kan wen sen bij de massa die hij naar zijn inzichten wil leiden. Mensen als Ahmed en El-Hadj zijn waardevolle medewerkers als men hen kan overtuigen van een goede zaak en hen mede laat bepalen met welke middelen een doel nagestreefd zal worden. Ze zijn geduchte tegenstanders als President Ben Bella heeft za terdag een onderhoud van drie en een half uur gehad met vier afgevaardigden van het gebied Kabylië, waarbij hij aanbood de crisis-Kabylië vreedzaam op te lossen. Volgens welingelichte kringen zou Ben Bella gezegd hebben be reid te zijn de rebellie in Kaby lië te vergeten, maar dat hij geen oplossing zou aanvaarden waar bij de wettigheid van de regering in het geding zou komen of die zou leiden tot erkenning van het Front der socialistische krach ten als een wettige partij. De rebellenleider in het Alge rijnse Kabylië, Ait Achmed, heeft zondag op een persconferentie gezegd dat zijn soldaten uitge rust zijn met artillerie en zullen vechten wanneer regeringstroe pen het bergachtige gebied van Kabylië binnentrekken. Hij zei dat over het hele land personen zich bij zijn beweging aansluiten. Het aanbod van pre sident Ben Bella binnen het ka der van de F. L. N. te onderhan delen wordt door de opstandelin gen niet aanvaard, maar „wij zijn altijd bereid op een gezonde ba sis buiten de partij te onderhan delen", aldus Ait Achmed. Ait Achmed toonde een geweer dat hij van wijlen generaal Kas- sem ten geschenke had gekre- In de loop van de zondag trok een nieuwe Oceaanstoring naar Noord-Ierland. Deze zal vandaag dicht langs ons land voorbijtrek ken. Voor de storing uit zullen zuidelijke winden aanvankelijk vochtige lucht aanvoeren, daarin zal het bij ons zwaar bewolkt zijn met tijdelijk regen. Later zal de wind draaien naar zuidwest of west en matig tot krachtig wor den. Af en toe zal nog wat regen of motregen voorkomen, maar er kunnen plaatselijk ook enkele opklaringen verwacht worden. De middagtemperaturen zullen dezelfde waarden bereiken als zondag, of iets hogere. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Voorbijtrekkende storing Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later plaatselijk ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zui delijk, later uit westelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. MAANDAG 7 OKTOBER Brestoens Terneuzen Hansweert Walsoorden gen. Hij was zondag uit zijn hoofdkwartier in een „arends nest" boven een pas op bijna 2 km hoogte naar Michelet getogen om de persconferentie te geven. Mislukte moordaanslag op Fidel Castro Het Britse blad „Sunday Ex press" maakte zondag met veel ophef melding van een „ongelo felijke" moordaanslag op de Cu baanse premier, Fidel Castro en de Russische ambassadeur in Cuba. Laatstgenoemden maakten vol gens het blad een rondvlucht bo ven Havana in een Russisch transportvliegtuig, toen plotse ling luchtafweergeschut begon te vuren. Onder de ogen van dui zenden mensen die zich aan de waterkant bevonden manoeu vreerde de piloot zijn toestel als een stuntvliegtuig tussen een ha gel van granaten door, waarna nij het veilig aan de grond zette. Na de aanslag zouden vijf of ficieren van het Cubaanse leger zijn gearresteerd. Het is niet be kend, wanneer de aanslag is ge pleegd. DE TOESTAND IN ZUID-VIETNAM Bij het marktplein in Saigon heeft vrijdagmiddag weer een Boeddhistische monnik zelf moord gepleegd door zich met benzine te overgieten en die in brand te steken. Naar van welingelichte zijde te Washington wordt vernomen is het hoofd van de Amerikaan se geheime dienst in de Zuidviet- namese hoofdstad, John Richard son, teruggeroepen. Officieel zou dit zijn geschied voor overleg, I maar welingelichte kringen zijn 'van oordeel, dat Richardson niet naar Saigon zal terugkeren. Am bassadeur Cabot Lodge zou hier. om hebben gevraagd, omdat Ri chardson niet de politiek van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington zou volgen. Men verwacht dat meer Ameri kaanse functionarissen om de zelfde reden zullen worden te ruggeroepen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.19 4.35 4.54 5.10 5.34 5.50 5.44 6.00 OKTOBER v.m. n.m. 5.00 5.19 5.35 5.54 6.15 6.34 6.25 6.44 Okt, ZON MAAN op onder op onder '1 6.49 18.06 20.53 12.14 8 6.51 18.04 21.40 13.29 men van hen zonder meer ge hoorzaamheid eist. Geduchte reputatie Ben Bella zal dat ongetwijfeld uit de historie van zijn land we ten. Die wetenschap bewoog hem ongetwijfeld ook ertoe het schie ten uit te stellen. Niet alleen omdat de overwinning minder vlot zal zijn dan zijn numerieke meerderheid belooft; er is ook nog zoiets als de reputatie van de Kabylse Berbers voor de fel heid van hun verzet tegen de Fransen. De Algerijn die op deze lieden laat schieten, zal een heel werk hebben zijn landgenoten uit te leggen dat dit de juiste manier is om de bevochten vrij heid te gebruiken. Ben Bella's tegenzet was een verlevendiging van zijn streven naar populariteit. Hij onteigen de wederom Frans grondbezit. Dat verheugt de landbouwende bevolking die haar ideaal zélf een boerderij te bezitten, nader bij ziet komen en op het stads- proletariaat maakt het eveneens een goede indruk van krachtig en onbevreesd bestuur. Franse tegenmaatregelen ducht hij daarbij niet. In Parijs heeft de staatssecretaris voor Alge rijnse zaken, de Broglie, wel eer der gedreigd met het inhouden van de Franse geldelijke steun. Maar het is niet gebeurd on danks de reeks nationalisaties van vorige maand, vooral van hotels en kranten. Te belangrijke partner De Franse economen weten dat Algerije een der voornaam ste handelspartners is belang rijker bijvoorbeeld dan Groot- Brittannië en men verliest die niet graag voor de toekomst aan andere op export beluste naties. Ben Bella's nationalisaties helpen het land overigens niet; alleen de schuld van de staat wordt er groter door. Wellicht wordt die nooit betaald, maar dan nog meer is het onheil zame effect dat niemand meer een cent wil investeren in Al gerije. Om Algerije er econo misch bovenop te helpen zijn niet dergelijke op het (socialis tische) sentiment gerichte ne gatieve maatregelen nodig, hoe zeer die ook Ben Bella's positie verstevigen door populariteit. Er zal iets positiefs gedaan moeten worden, ook al kost 't populariteit, om het land op de been te helpen. Voor het Kabyls verzet zijn on getwijfeld ook wat nationalisti sche overwegingen aanwezig. Maar voor lieden als Ahmed we gen praktische politieke en eco nomische bezwaren die zeker gegrond zijn toch een grotere rol. Zo'n grote dat hij en andere voorvechters van vrijheid voor heel Algerije bereid zijn ervoor te vechten. (Nadruk verboden.) (Adv.) mernbre „com'te national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing HONGAARSE DIPLOMATEN UITGEWEZEN Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag een Italiaans krantenbericht beves tigd, dat twee Hongaarse diplo maten zijn uitgewezen. Het ziin de plaatsvervangend militair en luchtvaartattaché luitenant kolonel Jozsef Banka en de pers attaché van de Hongaarse lega tie Andor Ajtai. Het in Bologna verschijnende blad „II Resto del Carlino" had gemeld, dat de Hongaren half september waren uitgewezen. Italiaanse „carabinieri" had den op een avond in begin sep tember de mannen aangehouden toen zij „geheimzinnige voor werpen" opgroeven uit een schuilplaats onder een kilometer paaltje. Het bleken militaire in lichtingen te zijn, zoals foto's van Navo-installaties in Noord- Italië en schetsen van raketlan- ceerplaatsen, aldus het blad. Westduits minister van Binnenlandse Zaken door journalist aangeklaagd Een Hamburgse journalist heeft bij de openbare aanklager in Karlsruhr klachten ingediend tegen de bondsminister van Bin nenlandse Zaken, Hermann Höcherl en andere functionaris sen inzake het afluisteren van telefoongesprekken en het on derzoeken van briefpost door het bureau voor de bescherming van de grondwet", of wel de Westduitse geheime dienst. De minister heeft herhaaldelijk ontkend dat het bureau zich aan wetsovertredingen schuldig zou hebben gemaakt bij het verlenen van medewerking aan de weste lijke geallieerden, die nog het recht bezitten telefoonlijnen af te tappen en brieven te openen. Hagel richt ravage aan in Perak Vrijdag hebben hagelstenen, zo groot als een tennisbal, het dorp je Alor Pongau, in het noorden van de staat Perak, verwoest. Achthonderd mensen zijn daar door dakloos geworden. Drie mensen .werden gewond. ONTPLOFFING Een ontploffing in een huis in Springfield, in de Amerikaanse staat Missouri, heeft aan vijf personen, namelijk een moeder en vier van haar vijf kinderen, het velen gekost. Eén meisje werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Later is gebleken dat een brand en de ontploffing, zoals eerst werd verondersteld, de levens der slachtoffers heeft gevergd. Het vijfde kind, dat zich in het bran dende huis bevond, eeen 13-jarig meisje, wist zich het leven te redden door uit 'n raam te sprin gen Zij moest in een ziekenhuis worden opgenomen De oorzaak van dit alles is nog niet bekend. VR1J-AF DOOR SCHOOLSTAKING De ouders van ongeveer 300 leerlingen van het Christelijk Ly ceum aan de Emmakade te Haar lem hebben zaterdagmorgen een brief van de rector ontvangen, waarin vermeld staat, dat hun zoon of dochter vier dagen niet op school mag komen, of zich in de omgeving van de school mag ophouden. De oorzaak hiervan is de staking van de leerlingen op vrijdag. Ter voorbereiding van een ver kiezing van leden van het be stuur van de leerlingenvereni ging had een der kandidaten toen in de omgeving van de school een toespraak gehouden. De leerlingen gingen op zijn ver zoek er toe over om te staken, rvaarna zij in optocht door de stad trokken. De leerlingen van de eerste klassen zijn hierbij niet betrokken geweest. Op het majestueuze balkon waar Sjah Abbas de Grote, één der belangrijkste heersers die Perzië ooit gekend heeft, drie eeuwen geleden tussen zijn ha rem-dames gezeten met welge vallen neerkeek op polo-wedstrij den, heeft onze koninklijke fami lie zondag omstreeks het middag uur de hulde van Isfahan in ont vangst genomen. Het welkom in deze eeuwen oude stad midden in Iran was waarlijk verbluffend. Overal wa ren erepoorten gebouwd en op sommige punten reed de stoet van auto's over Perzische tapij ten, die op het asfalt van de stra ten waren neergelegd. Langs de hele circa 10 km lan ge route stonden, juist als in Teheran, juichende en applaudi- serende Perzen, ditmaal meer dan in de hoofdstad. Voor men de kinderen keurig in het gelid zo naast elkaar had moeten er uren zijn verlopen, zodat vele van deze peuters met hun blinkend- witte tanden en hun donkerbrui ne ogen en pikzwarte haar uren lang in de zon op het voorbijgaan van de stoet hebben moeten wachten. Isfahan is de eerste stad die de koninklijke gasten bezoeken op de driedaagse reis door de pro vincies van Iran. Koningin, Prins en Prinses vlogen er met het ge volg in de Fokker-Friendship in een uur tijds naar toe, maar de Sjah en Farah Diba moesten ver stek laten gaan, omdat de Sjah zondagochtend eerst het Iraanse parlement moest openen. Voor de Perzen is nl de vrijdag de dag waarop niet wordt gewerkt. Onze Koningin heeft zich op deze reis tot nu toe onvermoei baar getoond, evenals trouwens Prins Bernhard en Prinses Bea trix, Na de wel bijzonder ver moeiende zaterdag met zijn over laden programma en zijn diner plus vuurwerk tot slot, begon de zondagochtend bij de aankomst van Isfahan allereerst met het inspecteren van de erewacht. In Isfahan was de hete zon nog enigszins dragelijk, omdat de stad op 1500 meter boven de zee spiegel ligt. Bij de intocht ston den de schoolkinderen allemaal in dezelfde uniformen en alle maal met vlaggetjes uitgerust aan de ene kant van de straat en de dichte massa allemaal aan de andere kant. Midden in de stad hield de stoet stil en beklom Hare Majes teit onvermoeibaar de vele hoge traptreden van het Ali-Qapu- 47 doden op Haiti en Cuba De orkaan „Flora" die over de Caraïbische zee in de richting van de Bahama's trekt, heeft donderdag bij het passeren van Haïti aan 25 mensen het leven gekost en duizenden dakloos ge maakt, zo blijkt uit in Miami ontvangen berichten. Bij het passeren van Cuba op vrijdag heeft de orkaan aan kracht verloren, maar deskundi gen achten het niet uitgesloten dat de kracht boven open zee zal toenemen. Radio-Havana meldde schade in de stad Guantanamo, nabij de gelijknamige Amerikaanse basis die onbeschadigd bleef. De elek trische centrale in de stad raakte defect, de oogst liep schade op en de rivier de Myari trad bui ten haar oevers. Boven Haïti kwamen in de or kaan windstoten van ten hoogste 185 km per uur voor. Een etmaal later boven Cuba was deze snel heid verminderd tot 135 km. Intussen bereidt men zich op de Bahama's op alles voor. De bevolking van Nassau spijkert zoveel mogelijk de ramen dicht. Kleine schepen krijgen de raad binnengaats te blijven en vier Britse bommenwerpers zouden naar Bermuda overvliegen om schade te voorkomen. Naar tot dusver bekend is, heeft de orkaan op Haïti en Cu ba aan minstens 47 mensen het leven gekost. De aangerichte schade loopt in de miljoenen dollars. De leiders van de R. K. kerk in Honduras hebben hun steun betuigd aan de militaire Junta, die donderdag j.l. een einde maakte aan het bewind van de liberale president Ramon Villeda Morales. De omwenteling kostte vijftien burgers en zes militai ren het leven. Het nationale en internationale luchtverkeer is hervat. De kamer van Koophandel in de hoofd stad Tegucigalpa heeft laten we ten, dat zij het bewind van ko lonel Osvaldo Lopez Arellano, de nieuwe machthebber, steunt. Men verwacht dat er gevech ten zullen komen aan de gren zen met Guatemala en El Sal vador, waar leden van de bur gerwacht, die op de hand zijn van de verdreven president, een toevlucht hebben gezocht. In het merendeel van het land was het echter vrijdag rustig. Men verwacht dat er spoedig een hoofdzakelijk uit burgers bestaande regering zal worden gevormd, die een neutrale poli tiek voorstaat. Volgens in New York ontvan gen berichten zijn zaterdag in Tegucigalpa, de hoofdstad van Honduras, gevechten uitgebro ken. Er zou een hotel in brand staan. Pogingen om Tegucigalpa per telefoon te bereiken leverden geen succes op. In de regering die intussen in Honduras is samengesteld is kolonel Lopez Arellano premier en tevens opperbevelhebber van de strijdkrachten. Minister van Binnenlandse Zaken is Dario Montès; minister van Buiten landse Zaken Jorge Fidèl Durón en minister van Defensie kolonel Armando Escalona. Ook is een nieuw opperste gerechtshof ge vormd, bestaande uit vijf leden. In Nicaragua zijn berichten ontvangen van Hondurese radio amateurs volgens welke eenhe den van het Hondurese leger momenteel in Tegucigalpa in ge vecht zijn gewikkeld met groe pen gewapende lieden die trouw zijn gebleven aan de afgezette president Morales. Ook op andere plaatsen in Honduras is het tot gevechten gekomen. Volgens de correspondent van de „Chicago Tribune" in Tegu cigalpa zijn tenminste vijf men sen bij de straatgevechten ge dood. Regeringstroepen ontruim den het hotel El Prado dat bij 'n hevig vuurgevecht in brand vloog en gedeeltelijk werd ver woest. Volgens sommige berichten is er later een einde aan de gevech ten gekomen. paleis. Een stormachtig gejuich steeg op van het prachtige plein toen de Koningin, het balkon be reikte. Daar, 35 Tn. beneden haar, stonden links en rechts 66 meis jes in zes rijen dik en ze vorm den samen de gekleurde vlaggen van Nederland en Iran. Zo ston den er dus twee rijen meisjes met helrode jurken, daarvoor 2 rijen met witte en daarvoor 2 met blauwe jurken. Rechts zag men de levende groen-wit-rode vlag van Iran. Tussen hen in stond een meis jesband in geheel zwarte uni formen en terwijl die in snel tempo klapte, zwaaiden de vlag- gen-meisjes met bij hun jurken passende sjaals. Na het bezoek aan het Ali- Qapu-paleis begaf het koninklij ke gezelschap zich naar de Ma- sjede Sjah en de Sjeik Lotfol'ah- moskee, waar de Koningin de gouden en blauwe minaretten en koepels bewonderde. De Nederlandse koninklijke gasten gebruikten de lunch met de Sjah, die direct na de opening van het parlement naar Isfahan was gevlogen, en keizerin Farah. Zondagmiddag werd de Madres- seh Charbaghmoskee bezocht, 'n centrum van Islamitisch goeds- dienstonderwijs. Daarna vertrok het gezelschap naar het even bui ten Isfahan gelegen Julfa, waar een oude Armenische kerk werd bezichtigd. Hierna reden de ko ninklijke gasten naar het Paleis van de veertig pilaren waar een tentoonstelling van schone kuns ten werd bezichtigd en een werk plaats waar Perzische tapijten worden gemaakt. Zondagavond dineerden Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix met de Sjah en Keizerin Farah. Vandaag reist het gezelschap per vliegtuig naar Shiraz in Z.- Perzië. Vijf linkse leden van het Ve nezolaanse parlement, onder wie het hoofd van de communisti sche partij Gustavo Machado, zullen zich voor een krijgsraad moeten verantwoorden als lei ders van en deelnemers aan ter roristische daden. Dit heeft de -ez aspueiuauuig uba -ieisiuiw ken, Manuel Nmantilla, vrijdag avond bekendgemaakt. De vijf mannen die lid zijn van de communistische partij of van de links-revolutionaire bewe ging, staan onder huisarrest sinds zondag jl. dertig verzets strijders, onder wie vijf vrouwen, een overval deden op een trein en daarbij vijf leden van de na tionale garde doodden. Het gedeeltelijke kernstopverdrag Het gedeeltelijke kernstopver drag zal op 10 oktober van kracht worden, zo is vrijdag in Londen bekendgemaakt. In een bekendmaking van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd dat de Ver enigde Staten, de Sowj et-Unie en Engeland zijn overeengeko men dat op die dag in de drie hoofdsteden van deze landen de ratificatiedocumenten zullen worden gedeponeerd, waardoor het verdrag van kracht wordt. Na de ondertekening van het verdrag op 5 augustus in Mos kou, door deze drie landen, heb ben meer dan honderd landen het in één der drie hoofdsteden ondertekend. Onder het verdrag zijn kern proeven in de atmosfeer, de kos mische ruimte en onder water verboden. Roofoverval in Frankrijk In Frepillon in de omgeving van Parijs hebben zich vijf gewa pende en gemaskerde bandieten zondagochtend vroeg toegang verschaft tot een woonhuis, de bewoners neergeslagen en zich meester gemaakt van juwelen ter waarde van ongeveer 1.2 miljoen gulden en een geldbedrag van ongeveer 70.000 gulden, aldus heeft de politie ter plaatse be kend gemaakt. De onlusten in Caracas Bij de vuurgevechten die zich in de nacht van vrijdag op zater dag in de Venezolaanse hoofd stad tussen „terroristen" en or detroepen hebben voorgedaan, zijn elf personen gedood onder wie twee leden van de burger wacht, zo bericht het blad „El Mundo". Er is een tiental arrestaties verricht en een grote hoeveelheid wapens in beslag genomen. DODE BIJ BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO s De 27-jarige heer H. L. uit Lexmond is vrijdagavond op de rijksweg Utrecht's-Hertogen bosch in de gemeente Everdin- gen om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde wag :n botsing kwam met een e vrachtauto. De bestuurder van werd licht gewond. De heer L. reed, zonder op het verkeer te letten, de rijksweg op. Hij werd uit de cabine geslingerd en door een personenauto overreden Beide vrachtauto's werden ver nield. Het verkeer moest gerui me tijd worden omgeleid. Het Venezolaanse hoogge rechtshof heeft inmiddels de twee genoemde partijen uitge sloten van deelneming aan de op 1 december te houden presi dentsverkiezingen. De laatste maal dat personen terechtstonden die verdacht wer. den van terroristische activiteit, werden vonnissen van 18 jaar gevangenisstraf geveld. Bij schermutselingen tussen militairen en verzetsstrijders kwam vrijdag in Caracas een negenjarig meisje om het leven. Zeven burgers en verscheidene politiemannen en militairen lie pen verwondingen op. Volgens latere berichten kwa men bij de schermutselingen in Caracas drie militairen en drie burgers om het leven, terwijl twee personen werden gewond. De financiering van de V. N.-operaties in Kongo Dertien Afrikaanse landen hebben vrijdag in de begrotings commissie van de Verenigde Sta ten een resolutie ingediend waar in de secretaris-generaal der volkerenorganisatie machtiging krijgt om ter financiering van de V. N.-operaties in Kongo tij dens het eerste halfjaar van 1964 een bedrag van hoogstens 3.200.000 dollar per maand uit te trekken. Het bedrag komt over een met hetgeen de secretaris generaal eerder bij de begro tingscommissie had aangevraagd. België dat tot dusver niet in de kosten van het V. N.-optreden in Kongo heeft bijgedragen, liet weten dat het bereid is in het eerste halfjaar van 1964 een bij drage te leveren. Bevroren koffiemelkflessen en dubbele melkflessen Koffiemelk en chocolademelk kan men kopen in flessen en flesjes van vele verschillende grootten. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel wil nu, om de consument niet te zeer in verwarring te brengen, de thans in gebruik zijnde in houdsmaten voor deze flessen en flesjes „bevriezen", dat wil zeg gen voorkomen dat er nog an dere bij komen. „Wegwerpver pakkingen" voor de genoemde produkten zijn in opkomst. Voor de inhoudsmaten daarvan wil het Produktschapsbestuur nu alvast regelen gaan stellen, op dat zich niet over enige jaren bij deze verpakkingen een zelf de situatie zal voordoen als nu bij de flesjes. Verder wil het bestuur, dat op de verpakkingen de inhoudsmaat en de samen stelling van het produkt staan aangegeven. In de bestuursvergadering van gistermiddag sprak men zich in principe voor een en ander uit. Vóórdat ontwerp-verordeningen terzake worden voorgehangen zal men nog de consumptiemelk- commissie en de condenscom- missie van het Produktschap horen. Deze zullen o.m. moeten bespreken wat gedaan kan wor den aan het bezwaar van de in dustrie, die graag de vrijheid wil behouden om koffiemelk flessen te gebruiken voor be paalde produkten. die voorheen in een ander soort fles verpakt werden. De consumptiemelk- commissie kan zich ook buigen over de suggestie, onlangs van de kant van de consumenten organisaties tijdens een gesprek met het Produktschap gedaan, om voor consumptiemelk flessen van twee liter in te voeren.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1