STAATSGREEP IN HONDURAS Binnenlands nieuws Belgische reserves tegen Schelde-Rijnakkoord Eric de Noorman - De eerloze krijg DE VRIJE 'ZEEUW Pagina 3 Hagenaars verwonderen zich niet EVEN NAAR DE KINDEREN.... Schietpartij in Kansas City HET RUSSISCHE GRAANTEKORT Vrouw veroordeeld omdat zij dieren brood gaf POSTOVERVAL IN FRANKRIJK Sittard moet f 28.000 uitkeren aan twee oud-wethouders In Honduras is een staatsgreep uitgevoerd. Dit deelde het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken donderdag mede. Het Amerikaanse ministerie maakte bekend dat de bevelheb ber van de strijdkrachten in Honduras opdracht tot de staats greep .had gegeven waarop mi litairen het presidentiële paleis omsingelden. President Ramon Vileda Morales zelf, stelde de Amerikaanse ambassadeur in de Hondurese hoofdstad Tegucigal pa telefonisch van de gebeurte nissen op de hoogte. De afgelopen dagen deden ge ruchten de ronde dat een staats greep, waarschijnlijk om de pre sidentsverkiezingen die eind deze maand zouden plaatsvin den 'te verhinderen, op handen was. Volgens eerdere mededelingen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verliep de verkiezingscampagne in Hon duras „buitengewoon vreedzaam en ordelijk". Dr. Villede Morales, een libe raal, werd op 21 december 1957 voor een periode van zes jaar als president van de Midden- Amerikaanse republiek geïnstal leerd. De volksvertegenwoordi ging bestaat uit een enkelvou dige Kamer van 58 leden die bij :1 i recte verkiezingen voor de tuur van zes jaar worden geko men. Honduras heeft een bevol- ïing van ongeveer twee miljoen lielen en heeft voornamelijk landbouw als bestaansbron. Volgens later verkregen in lichtingen was de staatsgreep zonder bloedvergieten verlopen en heerste in de hoofdstad vol strekte rust. De president be vond zich nog steeds in zijn pa leis. De organisatie van Ameri kaanse staten is donderdagavond in spoedzitting bijeengeroepen ter bespreking van de gebeurte nissen in Honduras. Volgens een ooggetuige wer den donderdagmiddag in Tegu cigalpa vuurgevechten geleverd tussen enerzijds het leger en an derzijds de burgerwacht en ge wapende leden van de (libe rale) regeringspartij. De oogge tuige, die zich in een hotel in de Hondurese hoofdstad bevond, maakt deel uit van een delega tie van de organisatie van Ame rikaanse staten, die zich in Hon duras bevindt om de regering te adviseren bij verkiezingsaange legenheden. Deze delegatie was in juli in Tegucigalpa gearri veerd. Hij deed zijn verslag tele fonisch aan de secretaris-gene raal van de O.A.S., José Mora. Woensdag berichtte het Ame rikaanse blad .Washington Post' dat plannen aan het licht waren gekomen volgens welke de Hon durese luchtmacht de United Fruit Company, een groot Ame rikaans bedrijf in dit land, ver zocht had steun te verlenen aan een poging de regering af te zet ten. Van officiële Amerikaanse zijde werden deze geruchten tegengesproken. „Zo, we zijn even naar de kin deren geweest". Lachend zei de 75-jarige heer Klaas Ele- veld uit het Drentse Smilde dit gisterochtend op Schiphol tegen zijn 69-jarige echtge note, precies 1 jaar nadat zij samen van de Amsterdamse luchthaven waren vertrokken voor een „reisje" langs hun vier geëmigreerde kinderen. Op 3 oktober 1962 vertrok het bejaarde echtpaar naar Zuid- Afrika en via Australië, Ca nada en de Verenigde Staten, keerde het op 3 oktober 1963 weer in het kille Nederland terug. Tienduizenden kilo meters legden de heer en me vrouw Eleveld, die een jaar geleden nog niet wisten hoe een vliegtuig er van binnen uitzag, af in snelle straalreu- zen. Als het echtpaar Eleveld over 2 jaar vijftig jaar getrouwd is, kovfejf alle geëmigreerde gezinnen naar hun geboorte- .plgp,f? om het gouden feest mee te vieren. De 27-jarige Hagenaar J. B., die op 9 juli uit de Scheveningse strafgevangenis is ontsnapt, heeft woensdag, nadat hij zich bij de politie had gemeld, verteld, dat hij op de dag van zijn ontsnap' ping in looppas in zijn sportkle- ding door de Haagse binnenstad heeft gedraafd, zonder dat iemand hem een strobreed in de weg heeft gelegd. B. had, zoals bekend, tijdens een sportoefening op de binnen plaats van de gevangenis kans gezien op het schuurtje te klim men. Met een enorme sprong overbrugde hij vervolgens een afstand van drie en een halve meter naar de muur, daarbij ook nog een hoogteverschil van an derhalve meter nemend. In zijn sportkleding belandde hij op straat. Aanvankelijk heeft hij zich .verborgen in de duinen rond de kazernes in de buurt van de gevangenis. Hij besefte evenwel, dat hij daar ook niet kon blijven en zo kwam hij op het idee maar in looppas naar de stad te lopen. Hij was van mening en terecht, dat men hem dan zou houden voor een wellicht buitenissige sportbeoefenaar, maar dat men hem in ieder geval niet lastig zou vallen. In het begin van de avond heeft hij zijn tocht gewaagd. In derdaad bereikte hij, zonder door iemand gehinderd te zijn wel had men hem enigszins bevreemd aangekeken kennis sen, bij wie hij zich verkleedde. Zijn kleding heeft hij vervol gens, vergezeld van een briefje, teruggestuurd naar de gevange nis. De volgende maanden ver bleef B. her en der in Nederland bij kennissen. Toen bijna drie maanden ver streken waren zag hij evenwel in, dat hij zo ook niet door kon gaan. Hij heeft zich toen maar weer gemeld om. de resterende maanden van zijn driejarige ge vangenisstraf wegens een over val op een Haagse taxichauffeur uit te zitten. Thans verblijft hij weer in de Scheveningse gevan genis. In de Amerikaanse plaats Kan sas City (Missouri) zijn woens dagavond negen personen licht gewond door kogels, die werden afgevuurd door een groep jon gelieden die met een auto door een negerwijk reden, zo heeft de politie van deze stad gemeld. Volgens de politie waren zowel de aanvallers als gewonden al len negers en zouden de daders zonder aanleiding in het wilde weg geschoten hebben. DRIE DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN BIJ VERKEERSONGEVAL Op de rijksweg te Cadier en Keer zijn vanmiddag om half vijf bij een frontale botsing tussen een Duitse en een Belgische per sonenauto drie personen om het leven gekomen. In de Duitse personenauto za ten vier personen waarvan er twee op slag gedood werden en de beide andere zeer ernstig werden gewond. In de Belgische auto zat alleen de bestuurder, die eveneens op slag gedood werd. De botsing ontstond, doordat de Belg links reed. Gedood werden de bestuurder van de Belgische wagen, de 20- jarige W. uit Bilzen en de twee vrouwen, die in de Duitse wagen zaten, mevr. S.. 41 jaar en mevr. E„ 23 jaar, beiden uit Salzgitter. Hun echtgenoten werden zwaar gewond. JONGETJE VERDWENEN Sedert dinsdagmiddag half één is de 4-jarige Ronald Brummel- huis uit Geesteren (O.) ver dwenen. Met behulp van tiental len bewoners heeft de rijkspo litie de omgeving van de boer derij van de ouders afgezocht, doch men vond van het kind geen spoor. Men vreest, dat het ventje in een beek is verdron ken. DODELIJK ONGEVAL De 26-jarige ongehuwde chauf feur F. A. Keijlers uit Heesch is woensdagmiddag in Nijmegen bekneld geraakt tussen de graaf- armen van een sleuvengraver. Hij werd zó ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Buiten de kabine staande, wil de K-, die niet vertrouwd was met de bediening van de ma chine, de stand van de graaf- armen veranderen. Een seconde later werd hij door de grijpers tegen de kabine gedrukt. AUTOMOBILIST NA ONGELUK DOORGEREDEN Een automobilist uit Gronin gen, die volgens de politie ver moedelijk onder invloed van al cohol, in de nacht van dinsdag op woensdag op het trottoir van het viaduct te Groningen een wandelaar aanreed en daarna is doorgereden, kon woensdag avond door de Groninger politie worden aangehouden en ingeslo ten. In de nacht van dinsdag op woensdag om twaalf uur is op het viaduct de 41-jarige zeeman C. Jager uit Groningen op het trottoir aangereden door een slineerend riidende auto. Het slachtoffer liep een zware her senschudding, een scheur in de schedel en wellicht een schedel- basisfractuur op. De G.G.D. heeft hem naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De auto mobilist, die vermoedelijk onder invloed van sterke drank ver keerde, is doorgereden. Het on geluk werd door verscheidene mensen gezien, zodat een goed signalement van de auto aan wezig was. Een uur later werd de auto door de politie gevon den, totaal vernield en geheel onder een geparkeerde vracht auto geschoven. De bestuurder bleek verdwenen. Hij kon echter woensdagavond worden aange houden. i DODEN EN 2 GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK IN ROTTERDAM Twee mannen zijn om het leven gekomen- en twee vrou wen werden ernstig gewond, toen gisternacht om even over half één in het Rotterdamse ha vengebied een personenwagen met een harde klap tegen en gedeeltelijk onder een stil staande vrachtauto vloog. Het ongeluk gebeurde in de Marconistraat, ter hoogte van de fruitveiling, waar de weg een flauwe bocht maakt. De chauf feur van de wagen, een 52-jari ge Rotterdammer, is daar waar schijnlijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. De auto, een Citroen, raakte het trottoir en vloog dwars over de weg tegen de vrachtwagen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de personenauto bleef niet meer over dan een wrak, waaruit de vier inzittenden slechts met veel moeite door de brandweer kon den worden bevrijd. Drie van hen moesten worden uitgezaagd. De slachtoffers werden naar het Bergweg- en 't Dijkzigt-zieken- huis in de Maasstad gebracht; daar bleek dat de beide man nen, die links in de wagen zaten, waren overleden. De inzittenden van de wagen waren twee Rotterdamse echt paren, waarvan de mannen om het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn de bestuurder, de 51-jarige industrieel C. Bernos- ki, en de 55-jarige expediteur P. L. L. J. van Kool, die uit de wagen werd geslingerd en op slag dood moet zijn geweest. Ook de heer Bernoski overleed op de plaats van het ongeluk. Mevrouw M. A. Bernoski Van der Laan (45) kreeg ern stige wonden aan het hoofd en het gelaat. Zij heeft een gebro ken arm en wordt verpleegd in het Diikzigt-ziekenhuis. Mevr. St. van Kool—Hemmink (40) werd met ernstige hoofd- en ge- laatswonden naar het Bergweg ziekenhuis overgebracht. GEVAARLIJKE STUNT Vier jonge Oostduitsers in Russische „uniformen" de grens over Pas deze week is bekend ge worden hoe begin vorig jaar vier jonge Oostduitsers de grens wachten van de Sowjet-zöne bij de neus namen toen zij naar West-Berlijn vluchtten. De jongelui, drie jongens en een meisje, voorzagen een opge kochte Russische auto van een zelfgeschilderd militair kenteken en maakten uit groene regenjas sen Russische „uniformen", waarop zij uit verguld papier geknipte Sowjet-sterren plak ten. Ook de ondescheidingen werden niet vergeten: twee jon gemannen „bevorderden" zich tot officieren, terwijl de derde de nederige rang van soldaat aannam. Om argwaan te vermij den verborg het vrouwelijk lid van het gezelschap zich onder de autobank, terwijl de „Russi sche militairen" met stroeve ge zichten de grensovergang voor buitenlanders, grenspost „Char lie", passeerden. De Oostduitse grensbewakers sprongen stram in de houding voor de „Russi sche officieren", die hooghartig terug salueerden. In West-Berlijn vertelden zij niets van hun avontuur en ver kochten de auto. De nieuwe eigenaar borg het voertuig als „bijzonderheid" in een garage. Op den lange duur werd de ga- ragehuur echter te bezwaarlijk en woensdag reed hij de auto naar de grensovergang, zette hem met de neus richting oost en liet het voertuig als „ironi sche groet" aan de oostelijke grensbewakers, onbestuurd ver trekken. De wagen bleef echter door een mechanisch defect op westelijk grondgebied staan en werd daar door Amerikaanse militaire politie in beslag ge nomen. Amerikaanse grenspost opnieuw door Oostduitsers met stenen bekogeld Oostduitse grenswachters heb ben woensdagavond, voor de tweede maal binnen 48 uur, stenen gegooid naar een Ameri kaanse grenspost in de Westber- lijnse enclave Steinstücken. Naar van Amerikaanse zijde is bekendgemaakt, trachtten de Oostduitsers de Amerikanen met een zoeklicht te verblinden en wierpen zij stenen naar hen. De Amerikanen beantwoord den het „vuur" met enkele traangasgranaten en rookbom men. Eerder deze week hadden de Oostduitsers de Amerikanen in Stèinstücken ook met stenen be kogeld. Een Russische vrouw is in Chi ta, Noord-Rusland, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf om dat zij haar varkens, kippen en kalkoenen brood voerde Het blad „Plattelandsleven", dat dit meldt, zegt dat de politie bij een huiszoeking bij haar achttien broden had gevonden, die daar voor bestemd waren. Een andere krant, „Sowjet Kir gizië" schrijft dat diefstallen van graan en meel uit boerderijen strenger worden gestraft. Vier mannen zijn in deze midden- Aziatische republiek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, omdat zij zakken meel en graan hadden gestolen. De conservatieve Westduitse krant „Deutsche Zeitung" te Keulen schreef donderdag dat met de Russische importen van graan uit Canada, Australië, West-Duitsland en andere niet- communistische landen een eind gekomen is aan de Sowjetrussi- sche economische onafhankelijk heid, „die op ondervoeding is ge- baseerd". „De opmerkingen dat Moskou graanreserves wil vor men uit politieke beweegredenen, zijn niet overtuigend. In vroeger jaren leidde de lage landbouw- opbrengst in de Sowjet-Unie niet tot invoer van graan, maar tot het aanhalen van de buikriem, vooral onder Stalin, die er zich niet om bekommerde of miljoe nen mensen honger leden. In 1963 kan de Sowjetrussische re gering eenvoudig geen honger meer laten lijden". Het blad schrijft verder dat de Sowjet-Unie meer dan voorheen aan de wereldhandel zal moéten deelnemen, wat een zekere af hankelijkheid met zich brengt. ,In de toekomst kan dit verrei kende gevolgen hebben voor de gehele Sowjetrussische politiek. Wat nu gebeurt is een proces, dat niet moet worden onderbro ken", aldus de Deutsche Zeitung. De Engelse posttreinroof schijnt thans in Frankrijk school ge maakt te hebben. Naar pas thans bekend is geworden is in de nacht van dinsdag op woensdag j.l. in de buurt van Tours door gemaskerde personen een over val gedaan op een postauto waarbij een bedrag van 60.000 francs is buitgemaakt. De auto was op weg langs verschillende dorpsbureaus om de ingekomen geldbedragen te verzamelen. De 21-jarige chauffeur Girard ver haalde dat zijn auto op een holle weg_ werd tegengehouden door zes a zeven gemaskerde en ge wapende mannen die hem som meerden zich rustig te houden. Twee van de mannen gingen naast hem zitten en Girard moest verder rijden terwijl de andere overvallers in twee auto's met naar later bleek valse num merplaten volgden. Twee kilo meter verder hield het convooi stil en snel brachten de overval lers de postzakken uit Girards auto over in de hunne en gingen er daarmee vandoor. Girard bleef niets anders over dan aan de politie in een naburig dorp zijn belevenis te gaan vertellen. Van de overvallers is nog geen spoor gevonden. AUSTRALIË VERONTRUST OVER GEBEURTENISSEN IN DJAKARTA De Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft don derdag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties gezegd verontrust te zijn over de jongste gebeurtenissen in Dja karta en over de Indonesische verklaringen in de V. N. Sir Gar field Barwick herhaalde dat Australië militaire hulp aan de federatie Maleisië zal geven bij een „gewapende inval of on dergrondse activiteit" in dat ge bied. Hij hoopte dat Indonesië en de Philippijnen de federatie alsnog zullen erkennen. De minister verwiero de Zuid- Afrikaanse apartheidspolitiek doch was tegen uitstoting van dit land uit de Verenigde Na ties. Tenslotte zette sir Garfield de plannen uiteen voor een „orde lijke dekolonisatie" van Austra lisch Nieuw-Guinea. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak van de voormalige Sittardse wethou ders, dr. S. Servaes en de heer J. Dohmen, contra de gemeente Sittard. De raad besliste dat Sit tard aan elk van de ex-wethou ders een uitkering van f 14.000 moet doen. De Centrale Raad vernietigde het besluit van B. en W. van Sit tard (van 19 december 1962) waarbij het college uitmaakte dat de oud-wethouders niet voor uitkering in aanmerking kwa men. De Centrale Raad stelt zich op het standpunt dat dr. Servaes en de heer Dohmen op een uit kering gedurende twee jaar, die bestaat uit 80 procent van de jaarwedde voor het eerste jaar en 65 procent voor het tweede jaar. Dit komt neer op een be drag van, 14.000,voor elk van de beide heren. De Raad baseert zijn oordeel op de pensioenverordening voor wethouders, een verordening die sinds 1957 in Sittard wordt ge hanteerd. Deze verordening is samengesteld naar het voorbeeld van de rijksregeling voor oud ministers en staatssecretarissen. De Centrale Raad besliste voorts dat de periode van uit kering was ingegaan op de dag dat beide wethouders aftraden. Tijdens de zitting nu zes weken geleden had de ge machtigde van de ex-wethou ders, mr. B. J. Sens, gesteld dat deze uitkering van twee jaar een algemene garantie is, die de wet biedt voor ieder die zich beschik baar stelt voor een bestuursfunc tie. Hij kwalificeerde dit als een KUSTVAARDER IN MOEILIJKHEDEN De Nederlandse kustvaarder „Maaskade", die 478 ton meet en eigendom is van de rederij Van Santen te Rotterdam, heeft om streeks twaalf uur donderdag middag om hulp gevraagd in het kanaal van Bristol. Het schip heeft zware slagzij in een zuide lijke wind met windkracht vier tot vijf, doordat de lading, die uit machineonderdelen bestaat, is gaan schuiven. De kapitein van de „Maaskade" meldde, dat zijn positie veertig mijl ten noordnoordoosten van Landsend was. De Nederlandse zeesleep boot „Titan" van N. V. Bureau Wijsmuller, die voor hulpverle ning aan de scheepvaart is ge stationeerd in de westelijke toe gang tot het Engelse Kanaal, heeft zijn assistentie aangebo den. De kapitein van de „Maas kade" heeft deze geaccepteerd. Op het ogenblik ligt een En gels oorlogsschip in de buurt van de „Maaskade" om bij een even tueel verslechteren van de situa tie onmiddellijk te kunnen in grijpen. De coaster heeft 9 op varenden aan boord: vijf Span jaarden en vier Nederlanders. stuk democratische zekerheid, door de wet gegarandeerd. De gemachtigde van de ge meente Sittard, prof. mr. dr. J. Simons uit Rotterdam, had tij dens de zitting verklaard, dat wanneer deze zaak uitsluitend naar de letter van de wet zou worden beoordeeld, eisers onge twijfeld een uitkering zouden krijgen. Zij konden er, volgens hem, uit het oogpunt van rede lijkheid en billijkheid echter geen enkele aanspraak op ma ken. Zoals bekend waren dr. Ser vaes en de heer Dohmen in sep tember van het vorig jaar tot wethouder benoemd. Zij oefen den hun functie nauwelijks een week uit, toen zij ontslag vroe gen en kregen. De oorzaak van het ontslag was gelegen in het feit dat de K.V.P. waartoe beiden behoor den, bij de wethoudersverkie zingen aanspraak maakten op 4 zetels. Tot de kandidaten, die zij stelden behoorden de heren Ser vaes en Dohmen echter niet. Dit tweetal werd door de oppositie partijen kandidaat gesteld en ge kozen. Dit leidde tot interne strubbelingen in de K.V.P.-frac- tie. Hetgeen resulteerde in de ontslagaanvrage van de beide wethouders. VERHOOGDE WACHT AAN SECTORGRENS Dichter achter de sectorgrens op Oostduits gebied bij het West- berlijnse district Neukolln heb ben de Oostduitse autoriteiten in de Kiefholzstraat een loop brug over de van oost naar west lopende spoorbaan gebouwd. De bedoeling hiervan is, dat grens bewakers alle open goederen wagons die over het spoor naar West-Berlijn rijden, kunnen con troleren op verstekelingen, die naar het Westen willen vluch ten. Foto: Een Oostberlijnse grens wacht doet zijn werk tijdens het passeren van een goederentrein. Anderhalf miljoen geregistreerde televisietoestellen Woensdag is bij de dienst Luister- en Kijkgelden het an derhalf miljoenste televisietoe stel geregistreerd. Onderstaand staatje geeft een beeld van de toename van het aantal televisietoestellen in ons land: 250.000 toestellen op 16 jan. '58 500.000 toestellen op 24 juli '59 750.000 toestellen op 17 okt. '60 1.000.000 toestellen op 14 nov. '61 1.250.000 toestellen op 21 nov. '62 1.500.000 toestellen op 2 okt. '63 In België bestaan nogal wat bezwaren tegen het deze zomer tussen Nederland en België ge parafeerde akkoord over de ver betering van de verbinding tus sen de Schelde en de Rijn, aldus schreef dinsdag het Brusselse blad „Het Laatste Nieuws". Deze bezwaren zouden zowel van tech nische als van financiële aard zijn. Volgens het blad bestaan in „bepaalde kringen" in België on danks het belangrijke winstpunt dat het vormt voor de Benelux- gedachte „zekere reserves" over de voordelen, die de nieuwe ver binding voor de beide landen met zich mee zullen brengen. Tegenover het voordeel voor Belsië, dat de nieuwe vaarweg 39 km korter zal zijn en geschikt zal zijn voor de duwvaart een groot economisch belang voor Antwerpen zijn bezwaren ge rezen niet alleen van Waalse zijde, maar ook in Antwerpse havenkringen. In extremistisch Waalse kringen zou men het „on gehoord" achten, dat ook Wallo nië moet betalen voor een ver binding, die het niet ten goede komt. Men had de voorkeur ge geven aan een goede verbinding 74. Met opeengeklemde tanden sluit Erwin de ogen, als hij Aidogh, de beul van Camlech, met getrok ken zwaard op zich toe ziet ko menMaar het fluitende ge luid dat hp hoort is niet van het neersuizende wapenwant se conden later klinkt een reutelende gil en tot zijn verbijstering ziet Erwin nog juist zijn moordenaar geveld door een pijl ter aarde val lenNiet minder verbijsterd is Camlech, die nog juist een twee de pijl, voor hém bedoeld, weet te ontwijkenen terwijl de Pic- tenvorst zonder verder een mo ment te verliezen schuimbekkend van woede en spijt het hazenpad kiest, stormt het troepje Noren onder aanvoering van Guttorm op de kleine kampplaats toe „Grijpt die boef!" schreeuwt de Norenaanvoerder, „laat hem niet ontsnappen!" Een zwerm pijlen snort de vluchtende Camlech ake lig dicht om het hoofd en een snel le blik achterom overtuigt hem dat hij nog niet van deze wraak zuchtige Noren af is Inmiddels knielt Guttorm naast Erwin neer. „Was Ingrid hier niet?" roept hij de half bewuste loze prins toe. „Wij zagen meer sporen, dan van deze twee kerels alleen „Ingridherhaalt de Noorse prins en dit woord lijkt hem even tot zichzelf te brengenBij de godenzij is al op weg naar Camlech's burchtHoe wil je haar nu nog redden tussen Luik en het Ruhrgebied of met het Franse Duinkerken. In Antwerpse havenkringen aldus het blad is men evenmin enthousiast, omdat België zware financiële lasten worden opge legd. Terwijl uiteraard de kosten voor de werkzaamheden op Bel gisch grondgebied moeten wor den gedragen door België zelf, komen ook de kosten van de Bel gisch-Nederlandse grens tot de Oosterschelde voor 85 procent ten laste van België. Doch ook de aanleg van de Oosterschelde tot het Volkerak zal door de Belgi sche regering moeten worden ge financierd. Dit alles zou de Bel gische schatkist op 3348 miljoen frank komen te staan, 92 procent van de totale kosten, terwijl Nederland slechts 292 miljoen Belgische frank (ruim 20 miljoen gulden) voor zijn rekening zou rekening zou nemen. Volgens het protocol zou Bel gië moeten afzien van „alle rech ten waarop het nog aanspraak kan maken in de tussenwateren". Betekent dit, dat België moet af zien van zijn recht om water van de Maas voor het Albert-kanaal en moet bijdragen tot de zoet watervoorziening van het grote meer, dat door de Deltawerken tot stand komt?, aldus vraagl „Het Laatste Nieuws" zich af. Het blad wijst er vervolgens op, dat ook in Nederland onze kerheid bestaat de welvaart van de middenstand in Wemel- dinge en Hansweert is te danken aan het verkeer van 80.000 sche pen per jaar over het gepara feerde akkoord. „De Raad van State in België zou kunnen aanvoeren, dat het verdrag door de afschaffing van de Rijnvaartpremies indruist tegen de bepalingen van het Benelux-verdrag voor het waar borgen van een ongestoorde con currentie tussen beide landen. De vraag is ook of de nationale sou- vereiniteit niet in gedrang komt." „Het Laatste Nieuws" vreest voorts, dat België door Nederland een deel van de exploitatiekos ten van de nieuwe verbinding op Nederlands gebied zal worden overgedragen omdat het in het bijzonder een voordeel voor Ant werpen betreft, herinnerend aan het feit dat in 1927 een verdrag over de ScheldeRijnverbinding in Nederland niet werd goedge keurd wegens de financiële con sequenties. „Ongetwijfeld zal zowel in Bel gië als in Nederland een grote meerderheid worden gevonden voor goedkeuring van het ver drag. Het blijkt echter noodzake lijk nog vele punten op te helde-

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3