Provinciaal nieuws Verkoudheid DE VERMETELE DOKTER De huidige crisis in de loonpolitiek AGENDA Pagina 2 DE VRIJDE ZEEUW Vrijdag 4 oktober 1963 Arbeidsonrust bij Stokvis en Zn in Rotterdam TERNEUZEN HET PROCES TEGEN CHRISTINE KEELER Vroeg Chinese diplomaat asiel in Moskou VOORTZETTING ALGEMENE BESCHOUWINGEN HET BRITSE LABOURCONGRES BEN BELLA ONTBINDT OPPOSITIEBEWEGING HET VERHOOR VAN VALACHI DE STRIJD IN VIETNAM Gasontploffing in Birmingham HET CONCILIE AARTSBISSCHOP VAN PRAAG VRIJGELATEN Aan een artikel in Economisch- Statistische Berichten van prof. D. Schouten, hoogleraar in Til burg, over: „Kanttekeningen bij de huidige crisis in de loonpoli tiek", is het volgende ontleend: De vraag, die thans weer aan de orde is, luidt: Wat moeten wij doen, o.m. met ons loon- en prijs peil, opdat de veel te grote vraag naar arbeidskrachten geredu ceerd kan worden tot het niveau van het beschikbare aanbod, zo dat de vakbeweging weer meer invloed op de feitelijke loonvor ming kan verkrijgen. Het ant woord, dat de vakcentrales reeds gegeven hebben, nl. dat een forse loonsverhoging noodzakelijk is om het verbroken evenwicht 'tus sen vraag en aanbod te herstel len, klinkt ogenschijnlijk plausi bel. Leert men immers niet in alle economische handboeken, dat de prijs van een goed of dienst omhoog moet gaan als de vraag groter is dan het aanbod? Het is dan ook waarschijnlijk, dat een forse loonsverhoging, met of zon der centrale leiding terzake, bij de huidige spanning op de ar beidsmarkt tot stand zal komen. Van werkgeverszijde wordt een andere remedie aangeprezen om uit de huidige moeilijkheden te geraken, met name zou men de huren moeten verhogen en an dere consumptiebeperkende maat- regelen moeten doorvoeren. Ten slotte denken verschillen de onafhankelijke economisten aan het instrument om de ar beidskosten te verhogen zonder arbeidsinkomensverhoging, dus zonder consumptiestijging uit hoofde van een groter arbeids loon. Het komt de hoogleraar voor, dat geen van de voorgestelde maatregelen doeltreffend is, om dat de oorzaak van de huidige ellende niet gelegen is in het heden, maar in het verleden. Het is bijv. duidelijk, dat, wat gisteren werd opgebouwd, niet zo maar weer kan worden afge broken. Met name kunnen de in vesteringen in de breedte, die wij in het verleden onder invloed van een te laag arbeidsloon heb ben kunnen realiseren, en die wij vandaag gaarne volledig zouden willen bemannen, thans niet zon der meer teniet worden gedaan. We hebben nu eenmaal die nieu we kapitaalgoederen en het zou zonde zijn om ze in meer of min dere mate braak te laten liggen. Daarom zijn onze ondernemers ook zo gewillig om een veel ho ger arbeidsloon te betalen: het niet benutten van produktiecapa- Een groot deel van het laad- en lospersoneel van R. S. Stok vis en Zn in Rotterdam (ca. 200 man) heeft gistermiddag het werk neergelegd om kracht bij te zet ten aan looneisen. Enkele maga zijnbedienden sloten zich bij hen aan. De actie heeft een rustig verloop. De mannen zijn in het bedrijf gebleven, maar voeren geen arbeid uit. De directie van het concern heeft naar aanleiding van de ge beurtenissen verklaard, dat geen sprake is van een werkelijke sta kingsactie, maar van „enige ar beidsonrust". Heden zal aan de werknemers een circulaire wor den uitgereikt, waarin hun wordt opgedragen „bij het betreden van de werkruimten de opgedragen werkzaamheden te hervatten, op straffe van schorsing". Bij R. S. Stokvis en Zn in Rot terdam zijn ongeveer 700 arbei ders werkzaam. Er heerst al en kele dagen onrust, nadat de col lectieve arbeidsovereenkomst, die per 1 september afliep, in over leg tussen directie en vakbonden voor drie maanden werd ver lengd. De laatste week werden onder het personeel pamfletten verspreid met de oproep het werk neer te leggen. De werklust is sindsdien sterk gedaald, zo con stateerde de directie. De actie onder het laad- en lospersoneel begon gistermiddag na schafttijd. Voor zover bekend is R. S. Stokvis en Zn op het ogenblik het enige bedrijf in Rotterdam waar sprake is van openlijke ar beidsonrust. Premiepercentages Alg. Kinderbijslagwet en Kinderbijslagwet voor loontrekkenden vastgesteld Bij beschikking van 27 sep tember 1963 heeft d£. minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de besluiten van het bestuur der Sociale Verzeke ringsbank inzake vaststelling van het premiepercentage kin derbijslagwetten voor 1964 goed gekeurd. Het premiepercentage Alge mene Kinderbijslagwet is vast gesteld op 2 (thans 1,9). Het percentage voor de Kinderbij slagwet voor loontrekkenden is ep 3 vastgesteld, d.w.z. ongewij zigd gebleven. Twee Zweedse televisiever slaggevers vonden donder dag de dood toen het hef- schroefvliegtuig van waaruit zij oefeningen van de Zweed se marine gadesloegen, nabij Gotenburg in zee stortte. Ook de piloot van het toestel kwam om het leven. Vier gemaskerde mannen die donderdag een overval op een Parijse bank pleegden, maakten zich uit de voeten toen de alarminstallatie in werking trad. Hun buit: vijf tien franken. citeit is erger dan het betalen van een te hoog loon: continuï teit gaat voor de winstgevend heid van dit moment. Niet de ondernemer maar de algemene economist dient zich echter af te vragen of de winst gevendheid van thans nog vol doende is om de in verband met onze bevolkingsgroei en onze technische vooruitgang voordu rend noodzakelijke uitbreidings- resp. diepte-investeringen te kun nen financieren. Het antwoord op deze vraag is niet zo gemakkelijk te vinden. Met name wil de schrijver wij zen op de dalende tendens in de afgelopen jaren van de winst quote van het nationaal inkomen. Wanneer men thans onder in vloed van de omstandigheden om een forse loonsverhoging vraagt resp. bereid is deze te geven, ligt een verdere daling van de nationale winstquote voor de hand. Wat daarvan over drie a vier jaren het gevolg is, is niet zo moeilijk te bedenken: een zeer grote mate van werkloos heid, althans wanneer in het buitenland niet tegelijkertijd het zelfde gebeurt als hier te lande. Thans hebben we leren inzien, dat we op centraal niveau min der kunnen dan we gedacht heb ben. De schijnbaar grootste eco nomische macht op de arbeids markt is immers bij gebrek aan voldoende vooruitzicht hoogst waarschijnlijk weer te laat met haar actie om de werkelijkheid te controleren. Zij leidt op dit moment niet meer doch wordt kennelijk geleid. De conclusie is: de ellende van vandaag veroorzaakten we eer gisteren en die van overmorgen veroorzaken we wat we ook doen vandaag. Examen Ziekenverpleging. Bij het alhier in het Juliana- ziekenhuis gehouden examen voor het diploma A ziekenverpleging slaagden de dames J. B. de Boer, M. Bronke, C. de Kraker, S. A. van der Linde, M. J. de Smit, J. E. Stenssen en L. K. M. Versluijs. Gedelegeerden waren de artsen E. Vermaavan Konijnijburg en W. W. Stevens, beiden uit Middel burg. Examinatoren waren chirurg H. A. Boland, dr. D. Dorrepaal en de adjunct-directrice van het Ju- liana-ziekenhuis zuster S. de Rid der. AXEL Vergadering Hengelsportver- cniging „Geduld overwint ales". Woensdagavond werd iif het clublokaal van de hengelsport vereniging een vergadering ge houden, welke zeer matig bezocht werd. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer A. van Riel, hierover zijn teleurstelling uit, temeer daar enkele zeer belang rijke punten op de agenda ston den. De notulen van de vorige ver gadering, welke door de tweede secretaris, de her J. Deij, wer den opgemaakt, werden onver anderd goedgekeurd. Nadat de verschillende agenda punten door de voorzitter en de secretaris, de heer J. Rooze, uit voerig waren toegelicht, werden de volgende voorstellen door de vergadering aangenomen: le. de uitgifte van dagvergun ningen te wijzigen, n.l. voor de viswaters „Kleine Kreek" en ÏJs- baanvijver een vergunning uit te geven; 2e. de IJsbaanvijver in de toe komst ook door de jeugd-leden te laten bevissen; 3e. opheffing van het voer- verbod op de IJsbaanvijver; 4e. alle wedstrijden voor het kampioenschap te houden op de IJsbaanvijver; 5e. het organiseren van een internationale zeehengelwedstrijd in 1964; 6e. de prijzen voor de grootste vis uit te breiden met de vangst van zeelt en winde; 7e. het vissen op snoek jaar lijks aan te vangen op de eerste zaterdag in september. Gevonden voorwerpen. Beige portemonnaie, Mar- grietstr. 20; donkerbruine porte monnaie met inhoud. Rijkspolitie Zuiddorpe; collier zwarte kralen, Kanaalkade 42; belichtingsmeter, Schoolstr. 2, Koewacht; regen pijpen, Capellestr. 49; bruine portemonnaie, Bernhardstr. 48; een touw, Nieuwendijk 40; gou den trouwring, Zeestr. 15; brom- fietsbril Beatrixstr. 4; Psalm boekje, Margrietstr. 23; overall, Sassing P 58; hondehalsband met penning, Zeestr. 15; bankbiljet, Pironstr. 48; linker dameshand schoen (zwart), Julianastr. 30; bruin dekzeil van landbouwwa- gen. Sassing P 10; damespols- horïoge, Weststr. 2; een konijn, Kaaiwal 3; herenrijwiel, Juliana str. 99; neuswieltje van cara van, Kanaalkade 60; een paar zwarte regenpijpen, Julianastr. 5; zwarte alpinomuts. Emmastr. 16; een schakelkettinkje, Kerk- str. 8. Op het bureau van de Rijks politie zijn te bekomen: Bruinlederen aktetas, bosje sleutels, zonnebril in étui, grijze regenjas, kinderportemonnaie met inhoud, een rechter dames schoen en f ietspompje (wit). BRESKENS BedrijtsongevaL Op de jachtwerf van de Gebr. Maas heeft donderdagmorgen een ongeval plaats gehad. Toen de heer V. R. aan de fraisbank stond, sprong plotseling een stuk 'hout weg en trof hem in zijn rechteriies waardoor een slagaderlijke bloeding ontstond. Twee leden van het personeel pasten eerste hulp toe en riepen medische hulp in, welke door dokter Ossewaarde werd ver leend. Deze liet R. per ambulan ce naar het ziekenhuis te Oost burg overbrengen. Vluchtelingenhulp 1963. In „De Uitkomst" is onder voorzitterschap van wethouder v. d. Hooft een bespreking ge houden voor actie „Vluchtelin genhulp 1963". Door de heer v. d. Hooft werd een uiteenzetting gegeven van de actie, welke op 26 oktober in Breskens start met 't rondbren gen van zakjes. Op 28 oktober zullen de zakjes na de televisie en radiouitzending weer worden opgehaald. De opbrengst is hoofdzakelijk bestemd voor de kleine agrariërs in Griekenland. In het gevormde comité heb ben zitting genomen mevr. Spaans, mevr. LuteijnPelt en de heren J. Roofack, I. Verduijn en A. van Overbeeke. School-ongeval. De 16-jarige N. V. uit Breskens is op de Technische School te Oostburg met zijn linkerhand met een werking zijnde draaibank in aanraking gekomen. In het ziekenhuis aldaar is de top van zijn pink geamputeerd. Verkeersongeval. De 13-jarige J. W., die op de kruising WeijkmanlaanPh. van Kleefstraat op zijn rijwiel de weg wilde oversteken, reed tegen een personenauto op, welke bestuurd werd door de heer J. H. uit Bres- kens. De knaap liep bij deze botsing een sleutelbeenfractuur op. De auto werd licht beschadigd. Aanvoer van suikerbieten. Donderdag zijn alhier aan de haven de eerste suikerbieten van de oogst 1963 aangevoerd. Als eerste passeerde de weegbrug een vrachtauto van de heer G. Doens uit IJzendijke met een lading van 10 ton voor de Coöp. Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent. Winterseizoen „De Instuif". Zaterdag zal „De Instuif" in de „Uitkomst" wederom baar deuren openen voor de Bresken- se jeugd vanaf 14 jaar en ouder. Evenals vorig jaar zal de ope ning plaats vinden in smenwer- king met de drumbnd van de muziekvereniging „Uit het Volk - Voor het Volk." SAS VAN GENT Algemene ledenvergadering K.V.P. afd. Sas van Gent. Deze week hield de plaatselijke afdeling van de K.V.P. in het Verenigingsgebouw een vergade ring, welke zeer slecht bezocht werd. De voorzitter, de heer Colsen, betreurde dit weliswaar, maar had open oog voor de huidige passiviteit van de mensen en tevens waren er dezelfde avond verschillende andere vergaderin gen. De agende bevatte 12 punten, die allen min of meer de tradi tionele kwesties waren na een nieuw parlement. Het was name lijk een herkiezing van het be stuur en verschillende kandidaat stellingen van de K.V.P. voor diverse functies in de Staten- kring Hulst en de Kring Middel burg. Dc secretaris las zijn verslag voor over de afgelopen vierjarige Donderdagochtend is het pro ces tegen Christine Keeler en drie anderen in Londen voort gezet. De vier beklaagden wa ren nu allen een half uur voor aanvang van de zitting aan wezig. De zitting begon met de behandeling van een verzoek van de schrijver die een boek over Keeler wilde maken, zijn naam'geheim te mogen houden. Dit werd afgewezen, maar de naam werd niet onthuld. Vervolgens getuigde de huis arts van Keeler, dr. Francis Hu ghes, welke verwondingen hij bij Keeler na afloop van het ge vecht had geconstateerd. Het voornaamste punt dat vastgesteld moet worden is het tijdstip waarop deze verwondin gen waren toegebracht. De vol gende getuige, Camacchio, gaf zijn beschrijving van het gevecht en antwoordde op vragen dat hij geen verwondingen en zeker geen bloed bij Keeler had opge merkt, waarna „Lucky" Gor don zijn lezing van de toedracht van het incident gaf. Volgens het Engels-talige For- mosaanse blad „China News" heeft de tweede secretaris van de Chinese ambassade in Lon den, Tjsou Sjoeng Poe, met zijn gezin politiek asiel in Moskou gevraagd toen hij midden-augus- tus van Londen naar Peking op weg was. In Londen bevestigde men dat de diplomaat inderdaad in augustus uit Londen was ver trokken maar men wist niet of b^lj politiek asiel heeft gevraagd. HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Hatari". ZATERDAG 5 OKTOBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Hatari". Concertgebouw, 2.30 uur: „Bulletje en Boonestaak bij de rechter"; 8 uur: „Soldaten in nylon". Zuidersportpark. 2.30 uur: Tern. Boys I—V.C.K. I. Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „De avonturen van Graaf Bobby". Terrein Buitenweg, 4 uur: AZW I—Aalburg I. ZAAMSLAG Sportterrein, 4 uur: Zaamslag 2Rillandia 2. periode, waarin hij als de twee belangrijkste gebeurtenissen noemde de forumvergadering van 9 november 1959, toen er een grote onzekerheid in de lucht hing omtrent het kanaal Gent— Terneuzen, en de laatste verkie- zingstrijd. Verder werden er diverse kan didaten genoemd voor voorzitter en secretaris van de Kring Mid delburg. De afdeling Sas van Gent stelde de heren Lansu en Dikötter tot kandidaat. Als kan didaat voor de Statenkring Hulst werd voorgesteld de burgemees ter van Vogelwaarde, de heer Molthof. Verder werden er nog ver schillende kandidaten genoemd voor de vacante bestuursplaatsen in het Kringbestuur, terwijl mevr. VervaetDierinx en de heer Van den Abeele kandidaat werden gesteld voor bestuurslid van de Statenkring. Douceurtje voor de plaatse lijke afdeling van E.H.B.O. Mevr. VervaetDierinx ontving dinsdagmorgen als penningmees- terese van de plaatselijke afde ling van E.H.B.O. van de puzzle- pot 1-2-3 een bedrag van 60.—. Dit was natuurlijk een zeer wel kom geschenk voor de vereni ging. die zich de laatste tijd in een flinke bloeipperioae mag ver heugen. (Adv.) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: TWEEDE KAMER GEMEENTE ROSSUM KAN WONINGEN NIET KWIJT Tijdens de dezer dagen gehou den vergadering van de gemeen teraad van Rossum hebben de vroede vaderen met verontwaar diging maar ook met verbazing kennis genomen van het feit dat de twee woningen welke de ge meente Rossum heeft laten bou wen in liet dorp Hurwenen niet aan de man gebracht kunnen worden, hoewel ook deze ge meente nog een grote lijst met woningzoekenden heeft. Men overweegt thans om maatregelen te nemen tegen de ingeschreve nen die zonder gegronde reden weigeren een aangeboden woning te accepteren. Een voorstel van een der leden om bij de le weigering de wo ningzoekenden 2 plaatsen te laten-zakken, bij de tweede wei gering onder aan de lijst te plaatsen en bij een derde weige ring van dc lijst geschrapt te worden zal het college van B. en W. in overweging nemen. Het jaarlijkse congres van de Britse labour-partij heeft don derdag met algemene stemmen een ontwerp voor een nieuwe sociale verzekering aanvaard. Ook werd een resolutie aangeno men om de pensioengerechtigde leeftijd, die voor mannen nog 65 jaar is, te stellen op 60 jaar. Margaret Herbison, lid van het nationale bestuur, die het plan had ingediend, beschuldigde de conservatieve regeringen van een „afschuwelijke behandeling van gepensioneerden, zieken en wedu wen". Zij zei dat de werkloos heids- en ziekte-uitkeringen in vergelijking met veel andere Europese landen ongelijkwaardig waren. Het nieuwe ^lan voorziet onder meer in een werkloosheids- en ziekte-uitkering van 50 procent van het loon voor dc hoogst be taalde werknemers en van twee derde voor de laagst betaalden. Zeven jaar nadat het plan in werking zou treden moeten de ouderdomspensioenen op 50 pro cent van het laatst genoten sala ris zijn gebracht. De Algerijnse regering heeft woensdag het „front van socialis tische krachten" (F.F.S.), een clandestiene oppositiebeweging officieel voor ontbonden ver klaard, omdat het optreden van het F.F.S. „de territoriale on schendbaarheid en de nationale eenheid kan aantasten". Door dit basluit is de juridische basis gelegd voor de eventuele vervolging van leiders en leden van het F.F.S.onder wie Hocine Ait Ahmed en kolonel Mohand Oe El Hadj die in het gebied van Michlet in Kabylië een opstan dige actie zijn begonnen. Volgens de nieuwe grondwet, die onlangs in een volksstemming is goedgekeurd, mag er slechts één politieke partij optreden, n.l. het „nationale bevrijdingsfront" (F.L.N.). Het F.F.S. heeft bet bewind van Ben Bella onwettig genoemd en aangekondigd dat het zich met alle middelen zal verzetten tegen „een verder af glijden van Algerië naar het fascisme". (Vervolg van pag. 1.) DE AVONDVERGADERING. Tijdens de avondvergadering' vatte minister-president Marijnen de bezwaren van de socialistische oppositieleider de heer Vondeling tegen het .program van maatre gelen in verband met de arbeids markt en de loonbeweging als volgt samen: 1. de regering maakt een lasten- programma bekend terwijl zij zich niet uitlaat over de vraag of een forse loonsver hoging nodig is; 2. de overwogen beleidslijn is niet passend voor dit tijdsbe stek; 3. het complex van maatregelen zou onevenwichtig zijn. De heer Marijnen wees er op, dat de regering tekort zou schie ten in haar taak als zij nu niet in verband met de loonbeweging en de spanning op de arbeidsmarkt dit complex van maatregelen zou nemen. Het verwijt, dat zij zich niet uitlaat over de lonen was z.i. ge heel onverdiend. De spelregels leggen de loonzaken primair in handen van het bedrijfsleven. Dit weerhoudt de regering thans van uitspraken. Het tweede punt van bezwaar van de heer Vondeling weer sprak de premier eveneens. Het streven om het aanbod van ar- De Newyorkse politie heeft donderdag verklaard dat Vala- chi, de Amerikaanse gangster, die voor een senaatscommissie van onderzoek verklaringen over de Newyorkse onderwereld aflegt, niets hebben onthuld dat zij niet allang wist. Een politie functionaris noemde Valachieen „van publiciteit houdende schooi er". Volgens hem waren de in lichtingen van Valachi niet vol-' doende door bewijzen gestaafd. Ruim tweeduizend bergbewo ners zijn woensdag hun versterk te dorpen in de Zuidvietnamese provincie Pleikoe ontvlucht toen zij werden aangevallen door communistische Vietcong-rebel- len. De bewoners, leden van de Bajnarstam, waren vijf maanden geleden uit hun traditionele woonplaatsen in de bergen weg gevlucht toen zij last kregen van communistische guerillastrijders. De Zuidvietnamese regering ver schafte hun toen in samenwer king met het Amerikaanse leger twee woonplaatsen, die extra versterkt waren, terwijl zij voorts wapens kregen. Bij de nieuw-o communistische aanval 'zouden 'vijf stamleden zijn gesneuveld. In de provincie Phoeoc Long reed een Vietnamese militaire colonne in een door rebellen aan gelegd mijnenveld. Een Ameri kaanse officier en acht Vietna- mezen kwamen hierbij om. De Amerikaanse plaats Bir mingham is woensdagavond op geschrikt door een zware gas ontploffing, die een slagerswin kel in puin heeft gelegd. Nie mand werd hierbij gewond. Even na de ontploffing snelde met geweren gewapende politie toe. Na de tweede wereldoorlog zijn er in deze stad meer dan veertig ontploffingen geweest, meestal in de negerwijk. Er werden nu geen incidenten ge meld. De politie heeft later een ne ger, de 20-jarige John Ruffin, aangehouden. Ruffin had zich bij het ziekenhuis vervoegd om brandwonden aan linkerarm, zij en dij te laten behandelen, die hij volgens zijn zeggen bij een petroleumbrand had opgelopen. De man wordt van brandstich ting beschuldigd. De winkel was eigendom van een blanke, aldus de politie. a oor MILL Y GANZ 92) In de loop van dat jaar be leefde dokter Christen een merkwaardige ondervinding met zijn buurman, de hoefsmid Hein- zelmann uit de Oude Preek stoel, wiens moederloze jongen een van zijn beschermelingen was. De hoefsmid werkte vlijtig van de vroege morgen tot de late avond. Toen de kinderen van de dokter nog klein waren, had den zij urenlang staan toekijken, hoe hij de gloeiende spijkers aanpuntte. Eigenlijk waren zij een beetje bang voor hem, om dat hij altijd zo somber keek en nooit iets zei. Op zekere dag was het geluid van zijn hamer, waar men zo mee vertrouwd was, verstomd. Mila stuurde Ursula naar de armoedige woning, om te zien wat er met de man aan de hand was. Dokter Christen had al een tijd geleden opgemerkt, dat de hoestende Heinzelmann niet zo lang meer zou leven. Ursula trof de hoefsmid in bed aan. Hij lag in een slordige, on- geluchte kamer en was zieker dan ooit. In dezelfde kamer sliep ook zoontje Bertel. Toen Christen van zijn vele dorpsvisites terugkwam ging hij naar de zieke kijken. Bertel werd terstond naar Weidehof overge bracht en Ursula liep bij Hein zelmann in en uit. Zij schold en mopperde wel iedere keer als zij van haar mis sie terugkeerde: „Wat een stank, wat een hel! Dat is niet om uit te houden! Je maag keert er van om in je lijf! 't Is alsof de duivel daar heen en weer kuiert en zijn beroemde viooltjesgeur achterlaat!" „Kalm maar, Ursula!" zei Christen, „laat hem in vrede sterven. Heinzelmann zal je niet lang meer tot last zijn! Ursula zweeg zij schaamde zich zelfs een beetje, want plot seling zag zij voor haar ogen de angstaanjagende duisternis van een winternacht op het ijs, dat begon te scheuren en zy zag ook een verlossende lamp op zich af komen. Bovendien had de dok ter haar een van die blikken toegeworpen, die iemand direct het zwijgen oplegde, als hij on redelijk ongeduldig dreigde te worden. Zij overwon haar afkeer en bleef ook in zijn laatste uren bij de langzaam stervende man. Het was een herfstnacht waar in het stormde. Kort voor het einde vroeg de hoefsmid naar de dokter. Ursula voelde, dat hij nog iets bijzon ders op het hart had en haastte zich door de storm naar Weide- hof. Het liep tegen middernacht en Christen was al naar bed ge gaan. Niettemin stond hij even later bij het bed van de sterven de man. Een zwak olielichtje brandde er en wierp angstaanjagende schaduwbeelden op de muren en het plafond van hét kleine ka mertje. Wat er uit het kussen naar de dokter opkeek, was al bijna geen menselijk gelaat meer, maar het masker van de dood zelf. „Ik wil alleen met u spreken!" rochelde de zieke. Ursula was al weg. De koort sige ogen van de stervende sche nen zich in het gezicht van de dokter te boren, terwijl hij met moeite het ene woord op het an dere liet volgen. „Dokter!" fluisterde hij zo zachtjes, dat Christen zich naar zijn mond moest overbuigen om hem te verstaan. „Dokter, ik kan niet sterven, voordat ik een schuld heb opgebiecht. Ik ik benik ben een ver schrikkelijk mens! Want ik heb ik heb een moord bedreven!" „Vertel nu geen onzin, Hein zelmann! U hebt koorts en dat brengt u wat in de war. U bent altijd een behoorlijk, vlijtig en nuchter mens geweest dat moet men u nageven." „Een behoorlijk mens! Haha!" spotte de ander met een honen de grijns. „Een moordenaar ben ik! Een moordenaar! Ik heb de waardin van de Zon- nehoeve vermoord! Magdalena!" De hoefsmid moest zwijgen. Moeilijk haalde hij adem. Christen stond eerst als door de bliksem getroffen, zonk toen naast het bed op een stoel neer. Hij zag ineens weer die winter nacht voor zich, toen hij naast een in de sneeuw liggend, huive ringwekkende donker hoopje, de slagen van de dorpsklok had zitten tellen om niet wankelmoe dig te worden. Weer klonk hem het gekras van de raven in de oren die boven de plaats van de moord rondvlogen, nu zou hier voor hem de moordenaar liggen en die moordenaar zou Hein zelmann, de hoefsmid zijn, die hij altijd voor de fatsoenlijkste van alle mensen had gehouden, on danks zijn stuursheid. Maar toen rees er ineens een andere herinnering voor hem op: het lichtschijnsel tussen de kie ren van de iuiken van een ven ster bij de Oude Preekstoel, toen hij hij het aanbreken van de dag van de plek van de misdaad naar huis gegaan was. (Wordt vervolgd.) beid te vergroten, de vraag er naar te verkleinen en de lonen aan te passen, voegt zich zeer wel naar de eisen. Over het vrijwillig doorwerken van pensioengerechtigden met het vooruitzicht op uitgestelde, verhoogde A.O.W., dat door de heer Vondeling van weinig be tekenis werd genoemd, zeide mr. Marijnen, dat het hier „één der middelen", beslist niet „hét mid del" betreft om de spanning to verminderen. Op het gebied van O. A. W. en A. W. W. wordt een S. E. R.-rap port inzake een aanvaardbaar sociaal minimum afgewacht. In dien prijsverhogingen en huur verhoging optreden, dan is ga rantie van waardevastheid hét middel tot verbetering. Over de klacht, dat het com plex van maatregelen niet even wichtig zou zijn, zeide spreker, dat de kwantitatieve aspecten nog niet bekend zijn, maar dat bij kwalitatieve opzet toch zeker is gestreefd naar een evenwich tige verdeling van lasten in de sectoren van overheid en particu lieren. Bij het verlenen van vergun ningen in de bouwsector aan de industrie en dergelijke wordt voorrang gegeven aan projecten, die door middel van diepte-inves teringen voor automatisering enz. de druk op de arbeidsmarkt kun nen verminderen. Het zou onjuist zijn deze investeringen door het opschorten van de investerings aftrek onaantrekkelijk te maken. Het gaat, evenals met eventueel door de Nederlandse Bank te ne men kredietmaatregelen, om eni ge temporisering. niet om ver laging van het peil investeringen en bestellingen, alclus mr Marijk nen. Minister-president Marijnen deelde mee, dat de overheid de hand zal houden aan de stich- tingskosten bij de woningbouw. Een onderzoek zal worden uitge oefend op speculaties in bouw gronden en huizen. Mr. Marijnen merkte op, dat geen bouwver gunningen worden verleend voor woningbouwobjecten en premie- bouw waarvan de bouw- en grondkosten te hoog zijn. Met betrekking tot het inscha kelen van gepensioneerde ambte naren in het arbeidsproces, dat geheel op vrijwillige basis zal ge schieden, werd meegedeeld dat inschakeling van deze oud- amb tenaren in het georganiseerd overleg zal worden gebracht. De heer Vondeling, niet tevre den zijnde over het regeringsant- woord bracht de volgende motie ter tafel: „De Kamer, er van uitgaande, dat een for. se loonsverhoging onontkoom- baar is, welk uitgangspunt kennelijk, zij het hïët* dui delijk uitgesproken door de regering wordt gedeeld, van mening, dat, behalve loonsver hogingen ook andere maatre gelen nodig zijn om de span ningen in onze volkshuishou ding te verminderen. gelet op de jongste voorstel len van de regering, geeft als haar oordeel te kennen dat dit samenstel van maatregelen nodig noch geschikt is om het gestelde doel te bereiken, geeft de regering in overwe ging haar houding nader tc bezien." De heer Bakker (C.P.N.) kwam ook van zijn ontevredenheid ge tuigen en deelde mede deze motie tc steunen. De heer Geertsenia (V.V.D.) noemde de motie volstrekt on juist, omdat hier ingrijpen in loononderhandelingen wordt voorgesteld, terwijl de regering de resultaten dezer onderhande lingen slechts kan toetsen aan het algemeen belang. De heer Beernink (C.H.U.) vond op dezelfde gronden de motie volstrekt overbodig. Het complex van maatregelen van de regering boezemt vertrouwen in. De heer De Kort (K.V.P.) nam een soortgelijke houding aan. De heer Smallenbroek (A.R.ï vond de motie ook niet gewenst voor een juiste ontwikkeling vaq het loonoverieg. De premier ontraadde aanvaar ding van deze motie. De heer Vondeling vroeg hoof delijke stemming. De motie werd verworpen met 79 tegen 46 stemmen. (Vóór stem den ,de .fracties van de P. v. d. A., P.S.P., C.P.N. en Vrije Boeren. Aan het einde van de alge mene vergadering van het con cilie van donderdagochtend is meegedeeld dat einde deze week de tekst van het schema over de liturgie aan de concilievaders ter hand zal worden gesteld opr dat de vergadering zo mogelijk aanstaande week met de bestu dering daarvan kan beginnen. De concilievaders is opnieuw verzocht de hun verstrekte tekst geheim te houden. De Rooms-Katholieke aarts bisschop van Praag, mgr. Joseph Beran, is door de Tsjechoslo- waakse autoriteiten in vrijheid gesteld, zo is in het Vaticaan vernomen. De persdienst van het Vati caan deelde in een communiqué mee, dat het Vaticaan bericht heeft ontvangen, dat in Tsjecho- Slowakije met ingang van 2 ok tober de beperking van cfe per soonlijke vrijheid waaraan een aantal prelaten was onderwor pen, is opgeheven. i

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2