Koninklijke Familie in Teheran ingehaald 3 oktoberfeesten in Leiden Voortzetting algemene beschouwingen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en IP ^STANDEN GROTE AANKOPEN PERSOONLIJKE LENING Eerste motie tegen nieuwe regering verworpen Ben Bella neemt volmachten op zich Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6041 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Geen duizenden, geen tienduizenden, maar vele hon derdduizenden Perzen hebben donderdagmiddag zwaai end, juichend en applaudiserend onze Koningin, Prins en Prinses op hun staatsbezoek aan Iran in Teheran in gehaald. Mannen, vrouwen en kinderen in dichte gele deren stonden vanaf het Mehrabadvliegveld langs de gehele 12 km lange route tot aan het fonkelende Gola Tan-paleis. Het leek wel alsof heel Teheran was uitge lopen, maar al was het slechts de helft, dan waren het nog een miljoen mensen. Zij allen waren gekomen om een sprookjesstoet te zien zoals wij die in Nederland nog nimmer hebben aanschouwd. Nadat een onafzienbare rij auto's de Sjah en zijn gemalin Farah met de Koninklijke Neder landse gasten over de vierbaans Eisenhowerallee in snelle vaart naar de stad gebracht hadden, stapten Koningin Juliana en de Sjah op het 24ste Esfand-plein over in een rijtuig, dat door zes paarden werd getrokken. In een tweede koets volgde Prins Bern- hard met Keizerin Farah. Deze stoet werd voorafgegaan' door de bereden keizerlijke lijf garde op honderd Arabische vol bloeds. De ruiters droegen zil veren helmen met helrode plui men en hielden in de rechterhand recht omhoog een lans met een wapperend vaandel. Hun crème witte uniformen met de bjauwe pantalons maakten tezamen met het bruin van de paarden een kleurrijk geheel, dat tenslotte als- in een verhaal uit 1001 nacht de sprookjesachtige tuinen van het paleis binnen draaide. Achter de rijtuigen volgde in 16 groene jeeps de keizerlijke wacht met vier soldaten per jeep. Als in een Amerikaanse film over Bedoeïenen hadden deze woestijnrijders rechts op de jeep een 2 meter hoge vlaggestok met de Perzische vlag in top. Iedere soldaat hield een geweer in de hand met een bajonet er op. Tevoren beleefde de kleine Nederlandse kolonie, die om half vier op het Mehrabad-vliegveld stond aangetreden een trots mo ment, toen de koninklijke Fok- ker-Friendship met zijn hoge staart en lange vleugel majes tueus aan de horizon verscheen, geëscorteerd door acht kleine Sabre straalvliegtuigen van de Perzische luchtmacht in feilloze V-formatie, vier aan iedere kant. Het leek op een vlucht wilde eenden, geleid en aangevoerd door een grote zwaan. De forma tie maakte een vlucht langs het vliegveld, waarna de Friendship afzwaaide en in een wijde bocht op de landingsbaan neerstreek. Gelijktijdig kwamen de Sjah, Keizerin Farah en onze ambas sadeur in Teheran, de heer A. H. Hasselman, over het platvorm naar voren, terwijl ditmaal met brullend geweld de acht straal jagers laag over raasden. Vóór de meterslange rode loper stopte het vliegtuig, de Koningin daalde de met bloemen getooide trap af en begroette de Sjah en zijn gemalin. Daarna volgden de Prins en ook Prinses Beatrix, die voor Farah een reverence maakte. Staande op het dikke Perzische tapijt, dat het lage platform af dekte, hoorden de Sjah en Konin gin Juliana een minuut later roerloos de beide volksliederen aan. Onze Vorstin hield daarbij de ogen bijna gesloten, omdat ze op dit 1100 meter hoog gelegen vliegveld kennelijk last had van de recht in haar ogen schijnende felle zon. De Nederlandse kolonie riep daarna niet alleen „Leve de Ko ningin", toen onze landsvrouwe voorbij schreed, maar ook „Leve Prins Bernhard". Gezeten in zes lichtgrijze lange open limousines begon het gezel schap vervolgens de triomfale intocht in de stad. De hele route was afgezet door wachten: sol- Leiden ston'd gisteren weer eens op zijn kop, zoals iedere der de oktober het geval is. De sleu telstad vierde het ontzet van 1574, waaraan Leiden zijn uni- Werf, een militaire parade waar aan de studentenweerbaarheid „Pro Patria" en groepen van de drie strijdmachtonderdelen deel namen en een demonstratie met daten van het leger, van de luchtmacht en de marine, politie mensen, leden van studenten- wachten en keizerlijke gardesol daten, die reeds drie uur van tevoren hun plaatsen op enkele meters van elkaar hadden inge nomen en ondanks de verzengen de zon stand hadden gehouden. Het publiek maakte het hun overigens niet lastig. De Perzen hebben veel ontzag voor de ge wapende macht. Nergens ont stond deining of gedrang. Glimlachend als steeds wuifde Prinses Beatrix in de derde wa gen samen met de Perzische pre mier, de heer Assadollah Alam, de menigte toe. Ook toen de Vorsten in de twee rijtuigen wa ren overgestapt bleef zij in de open auto verder rijden, even als de leden van het uitgebreide gevolg, onder wie zich naar be kend minister Luns bevindt. Op het 24ste Esfand-plein bood de burgemeester van Teheran onze Vorstin bij het verwisselen van auto voor rijtuig de gouden sleutel van de stad aan. ,.U bezit reeds de sleutel tot onze harten", zo zei hij. „De inwoners van onze' stad zijn er Zijne Majesteit de Keizer dankbaar voor dat dank zij zijn wijs leiderschap contact met sommige leiders van andere landen, zoals dat van Uwe Majes teit en het volk van Nederland, mogelijk wordt." Des middags vond in het Gole- stanpaleis een korte plechtigheid plaats, waarbij de burgemeester van Teheran Koningin Juliana het geschenk van de stad aan bood: een prachtig versierd al bum, waarin zich reeds foto's bevonden die tijdens de aankomst van de Koninklijke gasten waren gemaakt. Vervolgens werden de bij het keizerlijke hof geaccrediteerde buitenlandse diplomaten met hun echtgenoten aan de Nederlandse bezoekers voorgesteld. Aan het galabanket zaten be halve de vorstelijke personen ook familieleden van de Sjah aan, alsmede leden van de Perzische regering, buitenlandse diploma ten en hoffunctionarissen. De Sjah hield een toespraak, waar op Koningin Juliana antwoord de. De Perzische televisie besteedt grote aandacht aan het bezoek. ONRUST IN BRAZILIë De strijdkrachten in de Bra ziliaanse provincies Rio de Ja neiro en Sao Paulo zijn donder dag in staat van paraatheid ge bracht nadat 80.000 spoorweg employees, werkzaam hij een viertal spoorwegmaatschappijen, in Sao Paulo het werk neerleg den. De stakers eisen een loons verhoging van 40 procent. versiteit en een plaats ïn "de ge schiedenisboekjes te danken heeft. Of de feestvierder zich op deze dag veel van die verwor venheden aantrekken, is een open vraag, maar het feest is er niet minder om. Zoals gebruikelijk stonden gis termorgen vroeg al mensen in de rij bij de historische Waag om de gaven van haring en wittebrood in ontvangst te nemen. Ditmaal waren het er ongeveer negendui zend, die op deze wijze de herin nering levendig hielden aan het eerste voedsel dat de Leidenaren in 1574 na maandenlange honger uit handen van de geuzen ont vingen. Voorts was er weer de reveil le, de koraalmuziek bij het stand beeld .san burgemeester, .Van der Helikopters, georganiseerd door de marineluchtvaartdienst. Grote belangstelling trok voorts het op treden van een stuntteam van een autofabriek. De belangstel ling voor een interkerkelijke dienst in de Pieterskerk viel wat tegen. Het feestgewoel in de gehele binnenstad was weer bijzonder groot, maar de belangstelling leek toch iets minder dan voor gaande jaren. De binnenstad was, zoals gebruikelijk, geheel voor het gemotoriseerde verkeer af gesloten. 's Middags was er grote belangstelling voor de optocht, die ditmaal gewijd was aan de ontwikkeling van de lucht- en de ruimtevaart. Tussen al deze be drijvigheden door vonden de Lei denaren nog gelegenheid SfifiE de Weer haring en wittebrood in Leiden Met het uitreiken van haring en wittebrood is de stad Leiden donderdag weer de jaarlijkse herdenking begonnen van d? bevriJ-Hng van de Spans""*-d-i door de watergeuzen in 1574. Foto: Er was kennelijk reden voor o,-a gulle lech bij deze har tige hap. traditionele maaltijd van huts pot met klapstuk, 's Avonds werd het feest voortgezet op het ker misterrein en besloten met een vuurwerk. (Adv.) kunt u DIREKT doen door liet sluiten van een NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK N.V: ORKAAN „FLORA" EISTE DERTIG MENSENLEVENS OP EILAND TOBAGO De orkaan „Flora" heeft op het eiland Tobago in de Caraï- bische Zee aan dertig mensen het leven gekost, zo heeft het kan toor van Loyds in Londen mee gedeeld. In een boodschap van de agent van deze zee-assurantiemaat schappij op Trinidad werd te vens gezegd, dat enkele honder den mensen nd zijn en dat ongeveer 40 procent van de hui zen en 75 procent van de kokos cultures zijn verwoest. Op Trini dad is slechts geringe schade aan de plantages aangericht. Woensdagmiddag bevond het centrum van de orkaan zich 550 kilometer ten zuidwesten van San Juan op Porto Rico. Volgens het weerkundig instituut te Miami verplaatst, het centrum zich met een snelheid van 20 km per uur in west-noordwestelijke richting. Tegenstanders van het regime Franco gearresteerd in Spanje Van officiële zijde in Madrid is woensdagavond vernomen, dat gisternacht vijf tegenstanders van het regime van Franco zijn aangehouden, wie het behoren tot „onwettige vereniging" ten laste wordt gelegd. VERKENNEND ONDERHOUD TUSSEN RUSK EN GBOMIKO De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en de So wj et-Unie, Dean Rusk en Andrei Gromiko, hebben woensdagavond drie uur van ge dachten gewisseld over moge lijkheden om de spanning tus sen Oost en West te verminde ren. Het gesprek dat geheel in het Engels werd gevoerd, had een verkennend karakter en er wer den geen voorstellen gedaan of besluiten genomen. Minister Rusk vertrok na af loop naar Washington om presi dent Kennedy op de hoogte te brengen. TWEEDE KAMER De heer Vondeling (P.v.d.A.) was gisteren de eerste spreker bij de beraadslaging in tweede instantie over de algemene aangelegenheden. Spreker zeide, dat alle mededelingen overspoeld zijn door gegevens en plannen over de loonpolitieke situatie. De heer Vondeling wilde de regering niet de schuld geven van de bestaande moeilijkheden. De regering is echter verantwoordelijk voor een goed klimaat voor een vruchtbaar loonbeleid. complex van maatregelen, dat door zijn fractie overigens niet met vreugde wordt begroet. Evenwel zegde hij, sprekende namens ziin fractie, medewer king aan de uitvoering van deze maatregel toe als „voorschot" op een verlaging t.z.t. van de direc te belastingen Ook de heer Re Kort (K.V.P.) was van mening dat het ant woord van de regering hoofdza- ke'ijk gaat over het ontspan- ningsorogram van de arbeids markt. De regering heeft ge zegd voor het bedrijfsleven de voorwaarde te willen scheppen voor verantwoorde loonvorming. De regering acht het van belang WESTELIJKE WIND Een depressie die over de Noordzee naar het oosten is ge trokken heeft woensdagmiddag en -avond in ons land flinke re genval gebracht, terwijl de wind aan de kust tot stormachtig toe nam. Achter het koufront van de depressie staat een westelijke stroming, die vandaag boven ons land zal staan. In deze stroming is de lucht onstabiel, terwijl er bovendien met grote snelheid een storing in beweegt die via de Britse eilanden oostwaarts trekt. In verband hiermee moeten vandaag hier en daar buien, maar ook enkele opklaringen, worden verwacht. De wind zal matig tot krachtig zijn uit westelijke rich tingen, en aan de kust mogelijk tot hard toenemen. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Aanvankelijk regen met hier en daar een bui. Plaatselijk opkla rend met ongeveer dezelfde tem peraturen. Tijdelijk afnemende wind, later naar west draaiende wind toenemend tot krachtige en aan de kust harde wind. VRIJDAG 4 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 2.27 2.29 Terneuzen 3.02 3.04 Hansweert 3.42 3.44 Walsoorden 3.52 3.54 ZATERDAG 5 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 3.04 3.10 Terneuzen 3.39 3.45 Hansweert 4.19 4.25 Walsoorden 4.29 4.35 ZON MAAN op onder op onder Okt. 4 6.44 18.13 19.18 8.01 5 6.46 18.13 19.18 8.01 6 6.47 18.0S 20.15 10.52 Daarvoor zouden zijns inziens winstdelingsregelingen en belas ting op vermogensaanwas nodig zijn. Daaraan wenst de regering blijkbaar niets te doen en even min aan het inperken van belo ningen en tantièmes voor com missarissen en directies van gro te ondernemingen. Ook schijnt de regering kennelijk niets te willen doen aan de speculatieve prijsvorming van bouwgrond en huizen. Op het gebied van de onroe rende goederen geschieden op het ogenblik abominabele din gen. En toch blijven speculatie winsten onbelast. Ofschoon de loonvorming een primaire zaak van de organisa ties is, bleef volgens de heer Vondeling de vraag open, of on danks overleg met betrokkenen een feitelijke klimaatsverbetering door het nemen van maatregelen kan worden bereikt. Hij stelde een reeks vragen over het stimuleren van gelijke beloning voor gelijkwaardige ar beid van mannen en vrouwen en het stimuleren van overwerken door maatregelen in de fiscale sfeer. Het arsenaal van de door mi nister Marijnen genoemde moge lijkheden overziende meende de heer Vondeling in feite over een bestedingsbeperking te kunnen spreken. De regering heeft, vóór er een loonsverhoging bestaat, een pakket van lasten, een hy potheek, op tafel gelegd. De re gering néémt, voordat gegeven wordt. De kans is groot, dat die lasten in de verbeteringen wor den doorberekend. Spreker zeide het noodzakeliik te achten de stijging van de in vesteringen in de bouwsector ten behoeve van de woningbouw om te buigen. Recente ciifers geven voor de industrie 21 percent, voor handel en verkeer 11 per cent en voor woningbouw 11 percent stijging. Spreker betwijfelde aan het nut van een mogelijk te verho- In de Tweede Kamer heeft pre mier Marijnen donderdagavond geantwoord op de debatten over de algemene beschouwingen. We zien de premier hier tijdens zijn antwoord. gen „uitgestelde A.O.W." om ar beiders te stimuleren na hun 65ste jaar door te werken Sprekende over het onbekende percentage van de zwarte lonen kreeg de heer Vondeling van minister Veldkamp te horen: „6,3 percent". De heer Roemers (P.v.d.A.), voorzitter van het N.V.V., riep: „Niet waar, het is veel hoger". De minister: „Hoe hoog dan?" De heer Roemers: „Dat zegt niemand". Minister Veldkamp: „Dan kunt u het óók niet zeggen". (Hilari teit). Zijn bezwaren samenvattend zeide de heer Vondeling, dat de verzwaring van lasten, het aan gekondigde pakket maatregelen, dat hij 'niet nodig en passend acht onder de huidige omstandig heden en tenslotte de oneven wichtige verdeling der maatre gelen tussen overheid en parti culieren hem ernstig heeft te leurgesteld. De heer Vondeling kondigde het indienen van een motie, die deze teleurstelling tot uiting brengt, aan. „Nogal teleurstellend", zo vat te de P.S.P.-er Lankhorst zijn commentaar op de uiteenzetting van de minister-president samen. Hij noemde de recente looneisen gerechtvaardigd. Beschamend achtte de heer Lankhorst het be roep van de overheid op werk nemers om overwerk te gaan verrichten. Mr. Geertsema (V.V.D.) noem de een eventuele huurverhoging juist en een mogelijke stijging van de landbouwprijzen onver mijdelijk. De mogelijke verhoging van enige specifieke indirecte belastingen noemde hij een on derdeel van het z.i. evenwichtige De Algerijnse president. Ben Bella, heeft donderdag in de na tionale vergadering bekendge maakt, dat hij de buitengewone volmachten, die in de grondwet zijn voorzien, op zich heeft ge nomen. Ben Bella noemde de toestand „ernstig", nu er tegen zijn re gering in het bergachtige gebied Kabylië in het noorden wordt gerebelleerd Tevoren had de nresident het F. F. S.. het front der socialistische strijdkrachten, dat geleid wordt door de voor malige minister Ait El Achmed, en de afgezptte kolonel El Hadj, verboden. Hij verklaarde nu dat „een misdadig complot de revo lutie en de nationale onschend baarheid" bedreigt. Het Alge rijnse nationale leger zal echter nooit tegen de bevolking in Ka bylië worden ingezet, zei hij. Een motie ter afkeuring van de actie van de F. F. S., inge diend door afgevaardigden van Kabylië, waarin gezegd wordt dat er geen prohleem-Kabylië bestaat, werd door de nationale vergadering met algemene stem men aangenomen. Het betrokken oro- 'wetsarti kel voorziet in soeciale maat regelen om „bij dreigend gevaar d- onafhankelijkheid van het land te verzekeren". dat de loonstijging zo reëel mo gelijk is zo heeft de minister president gezegd. De heer De Kort uitte zijn er kentelijkheid jegens de regering omdat deze zich in eerste instan tie tot de Staten-Generaal heeft gewend bij het ontvouwen van haar beleid. De inperking van bestedingen zag spreker slechts ais een tijde lijke maatregel. Economische ontspanning is thans noodzake lijk, het georganiseerde bedrijfs leven deelt deze mening. Spre ker was tegenstander van het kunstmatig kweken van een ar beidsreserve. Hij hoopt op en vernacht een zorgvuldige dose ring van de te nemen maatrege len. Gelijke beloning van mannen en vrouwen dient slechts uit rechtsvaardlgheidsoverwegingen te worden doorgevoerd, niet om meer vrouwen in het produktie- proces in te schakelen Dr. De Kort drong aap op de grootste spoed bij het tot' stand brengen van het SER-advies over de ruimtemogelijkheden voer loonstiigingen. Ir. O. N. van Dis (S.G.P.) schonk aandacht aan het z.i. ont stellend verderf der zeden. Hij toonde zich tegenstander van de gevraagde wiiziging van de Lo- teriiwet en hekelde voorts beder felijke televisie-uitzending en zinnenprikkelend plaatwerk, dat huis-aan-huis wordt verspreid. Mr. BeevnirU; (C.H.U.l prees het kabinet, dat zich z.i. tijdig bezonnen heeft op eventueel te nemen maatregelen Hii sprak de wens uit, dat het bedrijfsleven er in zal kunnen slagen uit de huidige impasse te kunnen ko men. Aandacht vroeg de heer Beernink voor de positie van de sociaa'-zwakkeren. Een meer positieve redactie in het ant woord van de regering zou hij on priis stellen. De heer Beer nink vroeg de regering een tem- porisering van enige betekenis niet toe te passen in de sectoren woningbouw en landbouw, De heer Roemers (P.v.d.A.). wees het regeringsstandpunt, dat het bedriifsleven de verantwoor- deiiikheid zou dragen, van de hand. De regering heeft, zo meende spreker, kansen voorbij laten gaan om het euvel van de zwar te lonen te voorkomen. Zelfs al zou het percentage zwart loon slechts 6,3 van de loonsom zijn, dan nog wordt die onthouden aan rentetrekkers de ontvangers van A.O.W., A.W.W., enz Of schoon de heer Roemers waar dering voor het Centraal Plan bureau heeft, heeft hij de laatste jaren toch het gevoel, dat de nota's van dit bureau a.h.w. als een verzekeringspolis moeten worden bekeken, namelijk op de kleine lettertjes. De vergadering werd vervol gens tot 20.30 uur geschorst. (Zie verder pag. 2.)

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1