Peli wrijf was voor de DE VERMETELE DOKTER Middenstand, lonen en prijzen Binnenlands nieuws Adenauer wantrouwt de So wj et-regering De Belgen en Luxemburgers in Nederland RECHTSZAKEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 oktober 1963 De gegevens die de heer P. G. van der Weele, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, dinsdag j.l. na mens de middenstandsbonden ter tafel heeft gelegd in de ver gadering van de werkgroep uit de Commissie Ontwikkeling Na tionale Economie van de S. E. R., zijn gebaseerd, zo verneemt A. N. P., op berekeningen die de commissie sociaal-economische politiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft doen maken. Die raad, samenwerkingsor gaan van de Hoofdbedrijfschap pen Ambachten en Detailhandel, heeft onlangs nog, zoals is ge meld, een nota over loonbeleid en prijsbeleid vastgesteld. Zijn commissie sociaal-econo mische politiek, onder 's raads voorzitter dr. mr. A. F. H. C. Schrijvers, heeft nu voor de leden van de raad een aantal notities opgesteld met het oog op de hui dige problemen op het gebied van het loon- en prijsbeleid. Deze notities zijn een eerste globale berekening van gevol gen voor ambacht en detailhan del van een aantal alternatieve veronderstellingen over de stij ging van de loonsom per werk nemer en over de repercussies van doorberekeningen in de prij zen. Achtereenvolgens is nagegaan de stijging van de loonsom per werknemer bij een contractuele loonsverhoging van zes procent, acht procent, tien procent en twaalf procent. In al deze geval len is de „overloop" geschat op 0,7 procent en de incidentele verhoging op 2,5 procent. Op die grond komt men tot de veron derstelling dat een contractuele loonsverhoging van zes procent een totale stijging van de loon som per werknemer oplevert van 9,2 procent. Bij acht procent ver hoging van het contractuele loon wordt dit percentage 11,2 bij tien procent 13,2 en bij twaalf procent 15,2. De commissie, sociaal-economi sche politiek van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft aan de hand van de globale be rekeningen vastgesteld dat de in vloed van de door een grotere loonsverhoging gecreëerde con sumptieve vraag op het produk- tievolume in bedrijven slechts gering is. Met een grotere stij ging van het loonpeil zal een grotere daling van het onderne mingsinkomen in het ambacht gepaard gaan. Bij een verhoging van de contractuele lonen met zes procent zal het ondernemers inkomen in het ambacht .met 1,8 procent verminderen, bij acht procent met 3,8 procent, bij tien procent met 6,2 pet en bij twaalf procent met 8 pet. Zou het ondernemersinkomen in het ambacht op het peil van 1963 worden gehandhaafd, dan betekent dit reeds dat aan een prijsstijging niet is te ontkomen. Deze stijging zou voorshands ten minste één a anderhalf procent moeten bedragen. Zou daarnaast de stijging van de arbeidskosten moeten worden doorberekend, ook één a anderhalf procent, dan In bouwbedrijf een loonsysteem, dat prikkelt tot werken „Als 'het bouwbedrijf de ge legenheid krijgt om het loon werkelijk te binden aan de reële prestatie, dan zal naar mijn overtuiging blijken welke enor me mogelijkheden tot produkti- viteitsverbetering op dit gebied nog aanwezig zijn". „Ik kan het kort, maar heel duidelijk zo zeg gen: van de wijze van beloning zal een zodanige prikkel moeten uitgaan, dat er inderdaad wordt gewerkt". Dit zei gisteravond de heer D. Versloot, voorzitter van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsbond, in een radiotoe spraak over het bouwbedrijf, waarin aandacht werd besteed aan de bestrijding van de wo ningnood, waaraan de hoogste prioriteit zal worden gegeven. Na opmerkingen in dit ver band aan het adres over het Nederlandse volk, het bedrijfs leven in zijn geheel en de over heid, noemde de heer Versloot het bouwbedrijf. Volgens hem moeten de maatregelen, die ge nomen zulen worden, zo'n sti mulans voor het bouwbedrijf in houden, dat daardoor de produk- tie drastisch omhoog gaat. Zich beperkend tot het belangrijkste aspect, de lonen, merkte hij op, dat alle andere maatregelen zul len falen als ze niet met een in grijpende herziening van het loonsysteem gepaard gaan. Ook hierop ging hij niet in details in. Wel zei hij, dat in de grote lijn het speciale loon systeem voor de bouwnijver heid het karakter dient te dra gen van een algemeen mini mum-loonniveau. Daarboven be staat dan voor de individuele onderneming een grote mate van vrijheid om inderdaad loon naar prestatie te betalen. De heer Versloot vond, dat de wijze, waarop minister Bogaers tot nu toe de zaken aanpakt, in de kringen van het bouwbedrijf veel weerklank heeft gevonden en verwachtingen heeft gewekt. De komende weken zullen naar zijn mening het bewijs moeten leveren, of de hoogste prioriteit voor de woningbouw een goed kope leuze is, danwel of het Nederlandse volk bereid is daarmee ernst te maken. zou een prijsstijging van in to taal twee a drie procent worden veroorzaakt. Voor de detailhandel werkt een stijging van het loonpeil snel door op de particuliere consump tie, zodat dit ook een omzetver- betering betekent. Niettemin stij gen de arbeidskosten aanzienlijk. Er blijft evenwel ook nog ruimte voor een stijging van het onder nemersinkomen. Bij lopende prij zen zou, als de.loonsverhoging zes procent zou zijn het onder nemersinkomen met 3,2 procent stijgen t.o.v. 1963. Onder dezelf de omstandigheden en bij een loonsverhoging van acht procent zou het ondernemersinkomen kunnen stijgen met 4,1 procent; bij tien procent loonsverhoging met 4,7 en bij twaalf met 5,7. Zouden de gestegen arbeids kosten van detailhandel in die vier veronderstelde gevallen van loonsverhogingen worden door berekend in de prijzen, dan kan in deze bedrijfstak globaal een prijsstijging van 0,1 procent tot 0,3 procent worden berekend. De commissie van de raad voor het midden- en kleinbedrijf heeft echter ook globaal berekend wat de gevolgen zouden kunnen zijn, als de ondernemer in het am bacht zowel zijn arbeidsonkosten- stijging als zijn inkomensver meerdering gelijk aan de stijging van de loonsom per werknemer zou doorberekenen. De totale prijsstijging zou dan worden, bij een loonsverhoging van zes procent 2,63 procent; bij een loonsverhoging van acht pro cent 3,61 procent, bij tien procent een prijzenstijging van 4,68 en bij twaalf procent van 5,60. Wordt rekening gehouden met een ge wogen prijselasticiteit van 1,2 dan betekenen deze prijsstijgin gen een meer dan evenredige verlaging van de omgezette hoe veelheid. Voor de detailhandel zijn be rekend de volgende alternatieve noodzakelijke prijsstijgingen 0,80, 0,97, 1,15 en 1,30. De voor de detailhandel bere kende prijselasticiteit 0,7) in aanmerking nemende, kan wor den geschat dat de omzetwaarde in alle vier gevallen zal stijgen. Met ingang van 1 oktober geldt een nieuwe regeling voor het verblijf van Belgen en Lu xemburgers in Nederland. Deze regels zijn vervat in een over eenkomst over de tenuitvoerleg ging van enkele artikelen van het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie. Het beginsel van de nieuwe regeling in de drie Beneluxlan- den voor staatsburgers uit de twee partner-landen is nationale behandeling, behoudens uitzon deringen. Op grond van de nieuwe rege ling kan slechts in uitzonde ringsgevallen worden overge gaan tot verwijdering. Als Bel gen en Luxemburgers hier lan ger dan drie jaar wonen, worden zij praktisch als geassimileerd beschouwd en dan is de moge lijkheid tot verwijdering nog be perkter. De mogelijkheid bestaat dan nog als zij bijvoorbeeld de nationale veiligheid in gevaar brengen. Als zij geen middelen van bestaan hebben, is dat op zichzelf geen reden om hen uit te zetten. Belgen en Luxemburgers kun nen zich thans in Nederland ves tigen als zij middelen van be staan hebben en van goed zede lijk gedrag zijn. Overlegging van een bewijs van goed zedelijk ge drag mag echter niet meer van hen worden geëist. Zij blijven wel onderworpen aan de wettelijke bepalingen over het bezit van een geldige verblijfsvergunning. Indien zij voor een termijn van langer dan drie maanden in Nederland wen sen te verblijven, zullen zij bin nen acht dagen bij de plaatse lijke politie een verblijfsvergun ning moeten aanvragen. De plaatselijke politie zal voortaan niet zelfstandig een afwijzende beslissing mogen nemen op een verzoek om toe stemming tot een verblijf in Nederland. Als de plaatselijke politie meent dat er termen aan wezig zijn om het verblijf niet te aanvaarden, moet de politie een rapport in tweevoud aan de procureur-generaal, fungerend directeur van politie, zenden. Deze zendt één exemplaar met ziin advies aan de minister van Justitie. Verwijdering van een reeds hier te lande vertoevende Belg of Luxemburger mag, zo lang de minister nog geen be sluit heeft genomen, nooit zon der toestemming van de minis ter geschieden. De regeling kent bovendien het recht van beroep. Werkgevers: We hebben nog wat tegoed aan belasting verlaging Wc hebben nog wat tegoed, zo schrijft het Verbond van Neder- landsche Werkgevers in zijn tijd schrift „De Nederlandse Indus trie" naar aanleiding van het be sluit van de minister van Finan ciën, dat er in 1964 nog niets zal kunnen komen van belastingver. laging of correctie van de pro gressie. In een beschouwing naar aanleiding van de Miljoenennota merkt het Werkgeversverbond op, dat minister Witteveen nu nog drie jaren heeft om een heleboel dingen te doen, die in het regeringsprogramma zijn toe gezegd. De globaal oP 600 miljoen gul den te ramen progressiecorrectie moet nu in drie jaar tijds worden gerealiseerd (1965-1967). Boven dien is er nog een echte verla ging van. het belastingniveau in uitzicht gesteld. En tenslotte heb. ben we nog een achterstand in te lopen, die tijdens het kabinet- De Quay is ontstaan. In het komende jaar, zo con stateert het Werkgeversverbond, zal minister Witteveen het dus druk hebben: hij zal deze tijd moeten gebruiken om zijn geza menlijke collega's terug te druk ken op de Zijlstra-norm (de to tale overheidsbestedingen dienen in haar groei achter te blijven bij de 4 r/c jaarlijkse groei van het nationale inkomen, opdat de hoge prioriteit van een verla ging van het belastingniveau tot gelding kan komen in het fiscale beleid) en zelfs nog daaronder. Dit in verband met de ontstane achterstand. Economische groei is 'n voortreffelijke doelstelling, maar in onze economische orde zal .die groei niet in hoofdzaak in de overheidssector moeten wor den gevonden, aldus het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. DE CHOLERA-EPIDEMIE IN KOREA foto, welke A. N. P. giste ren bereikte, geeft een beeld van de cholera-epidemie, welke Ko rea heeft getroffen. In een in derhaast als kliniek ingerichte ruimte in Poesan, de hoofdstad van Zuid-Korea, worden patiën ten met geimpro"'meerde midde len behandeld. Politie, leger, doktoren, verpleegsters en medi sche studente.' cl]en gealar meerd om de .demie te hel pen bestrijden. tweede doos halve prijs (kleur naar keuze) UIT HET VERTROUWDE ERDAL-HUIS VOOR PRETTIGER HUISHOUDEN Optreden van Indonesische kanonneerboten tegen Maleisische vissers Opvarenden van een dertigtal Maleisische vissersvaartuigen, die dinsdag j.l. Port Swettenham, de haven van de Maleisische hoofd stad Koeala Loempoer, zijn bin nengelopen, hebben medegedeeld dat Indonesische kanonneerboten thans op terroriserende wijze tegen Maleisische kustvaarders optreden. „De Indonesiërs willen de Maleisische vissers uit de vis- gebieden in Straat Malakka ver drijven", verklaarden zij. De vissers zeiden ook dat hun vaartuigen door Indonesische patrouilleboten waren beschoten. De Indonesische marinevaar tuigen hadden twee Maleisische vissersboten aangehouden. De Indonesiërs hadden de zes Ma leisische opvarenden getrapt en geslagen. Nadat zij tegen de Maleisiërs hadden gezegd dat zij niet weer in deze wateren moch ten vissen, waren zij vrijgelaten. Aan boord van één der 30 Ma leisische vissersboten bevonden zich drie opvarenden van een kleine Maleisische kustvaarder. Zij deelden mede dat hun vaar tuig door een Indonesische kanonneerboot was aangehouden en in brand geschoten. ARRESTATIES VAN NEGERS IN VERENIGDE STATEN De politie.in Orangeburg (Zuid. Carolina) heeft de afgelopen da gen meer dan 680 negers gevan gengezet, die tegen de rassen scheiding demonstreerden. Maanda-g werden meer dan 200 negers, in hoofdzaak studenten van middelbare scholen, aange- houdep terwijl zij zingend door de straten trokken en probeerden binnen te gaan in restaurants die alleen voor blanken bestemd zijn. De demonstraties begonnen zaterdag. In Selma (Alabama) werden meer dan 300 negers na demonstraties gevangen gezet. Meer dan tienduizend negers en ongeveer 50 blanken waren bij het stadhuis van New Orleans samengekomen. Deze demonstra tie verliep rustig. ARBEIDER OM HET LEVEN GEKOMEN BI.T BEDRIJFSONGEVAL Bij een bedrijfsongeval in Utrecht is woensdagmorgen de 59-jarige arbeider J. J. F. uit Utrecht om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de haven op het industrieterrein van de N.V. Pegus. De man viel van een hoogte van omstreeks acht meter van een kraan, waarmee een schip werd gelost. Het slacht offer kwam op het dek van het schip terecht. Hij werd zwaar ge wond naar het Academisch zie kenhuis gebracht, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. NA VERKEERSONGEVAL OVERLEDEN Bij een verkeersongeval, dat dinsdagavond is gebeurd op de Zandvoorterweg in Aerdenhout, is de 31-jarige aannemer H. Re vers uit deze plaats zó ernstig gewond geraakt, dat hij enkele uren later in het „Grote of Elisa beths Gasthuis" in Haarlem is overleden. De heer Revers is met zijn grote personenwagen op het gladde wegdek geslipt en frontaal in botsing gekomen met een uit de richting Zand- voort komende vrachtauto. De chauffeur van deze vrachtauto bleef ongedeerd. De heer Revers was gehuwd en vader van twee kinderen. TRAANGAS MAAKTE WERK AAN VIADUCT ONMOGELIJK Bij een militaire oefening met traangasgranaten in het z.g. puindorp van de legerplaats Craailoo, dreef de wind het gas naar het kruispunt Craailo, waar personeel van de firma Blok uit Rotterdam bezig is een viaduct over de rijksweg te bouwen. Het traangas wer.d oorzaak dat ver der werken onmogelijk werd en de arbeid gestaakt moest wor den. Ook het wegverkeer onder vond hinder, doch uiteraard in mindere mate dan de ter plaatse werkende arbeiders. Om om streeks vijf uur was de overlas! voorbij, nadat ,de politie de be trokken militaire instantie had gewaarschuwd. Het Westen handelt onverstan dig en maakt een fout als het de Sowjet-Unie helpt bij haar eco nomische moeilijkheden. Bondskanselier Adenauer heeft dit dinsdag gezegd toen hij een re.de hield voor de Duitse werk- 9 aoor 9 MILLY GANZ 91) In de beste stemming ging Christen dus naar huis. Toen hij een hoek omsloeg liep hij plot seling tegen een een man aan, die iets dwars over zijn schou der droeg. Het zag er uit als een plank maar het was het stijf- bevroren lichaam van Karli, die door zijn aangeschoten vader naar huis getransporteerd werd. De jongen was met andere dorpskinderen, die niet door hun ouders voor het gevaar ge waarschuwd waren, op het dun ne ijs gaan schaatsen en voor de ogen van zijn kameraden door het ijs gezakt en verdronken. De dokter was enkele minuten lang zó onder de indruk, dat hij tegen een huis was blijven leu nen. Doodsbleek had hij de man, die daar met zijn afgrijselijke last voortwankelde, nagekeken Nee, zulke dingen waren toch niet gemakkelijk te vergeten Zij lagen als zware brokken op de diepste bodem van iemands ziel. De pijp van Christen was uit gegaan hij keerde met zijn gedachten terug naar deze be toverende zomeravond, hoorde weer het zachte ruisen van de fontein in de tuin en de verre klank van de blokfluit. De spo ken uit 't verleden waren weg- gebannen maar zij zouden terugkeren, telkens weer, er) ieder keer weer smartelijker. Het waren zijn onzichtbare, tra gische metgezellen. De merel op het dak had zijn concert beëindigd. Hij huppelde naar de goot om daar wat van het regenwater te snoepen dat er vahet nachtelijk onweer in was blijven staan. De vogel hinkte een beetje, het was dan ook één van Christen's kliënten. Op een goede dag hadden de kinderen hem met een gebroken pootje in de tuin gevonden en waren met hem de spreekkamer binnengekomen. Hij had het pootje gespalkt en het diertje zolang opgesloten, totdat de ge nezing zich had voltrokken. De vogel bleef nu altijd in de buurt. De duisternis werd dieper. Mila had haar handwerkje al lang opzij gelegd en was naast haar man op de canapé gaan zit ten die zij in de zomer altijd naar buiten droegen als het goed weer was, zodat de dokter zijn welverdiende rust kon genieten in het gezicht van zijn tuin, zijn bloemen en vogels. Mila leunde vermoeid tegen de schouder van haar man; zo zaten zij zwijgend in de geheim zinnige atmosfeer van de mooie zomeravond. Hun harten waren vervuld van vrede, die uit de besterde lucht op de aarde scheen neer te dalen en als een eeuwig liefdelicht over hun leven waakte. De maan hield zich nog ach ter de bomen verborgen, tuurde brutaal tussen de takken door in de kamer van Ursula binnen, waar deze aan een wankel tafel tje zat, met haar haren losge maakt en dromerig starend naar het verbleekte portretje van een klein meisje, dat haar trekken droeg. Beneden op het terras legde de dokter zijn meerschuimpijp in het foudraai en Mila pakte haar werk bijeen. Kort daarna viel het lamp licht in een gele streep uit het raam van de woonkamer en de viool van Christen zong een klein wiegeliedje van een groot meester. Hoofdstuk XXX. Hei einde van de hoefsmid. Het arbeidsveld van dokter Christen groeide nog steeds, groeide met de kinderen om het hardst. De weinige uren, die hem nog gegund werden voor zijn gezin, werden dan ook echt feestelijke uren in het dokters huis. Men las elkaar voor uit mooie boeken of men maakte muziek. Maar als er muziek ge maakt werd op Weidehof, dan zaten de buren op één van de hekken om naar het kleine con cert te luisteren. Dat was voor deze mensen, in een tijd die nog geen radio kende, een zeldzaam genot, want er was in Sonnwil geen gelegenheid om goede mu ziek te horen. Op een mooie zomeravond, dat weer een stel geestdriftige luis teraars op de broze stangen zat, zakte plotseling het hek ineen, Dokter Christen moest de viool terzijde leggen om de gebroken arm van de slotenmakersleer ling Betschert te verzorgen. Dat hij dit gratis deed, sprak natuur lijk vanzelf. Hij verbloemde dat met de opmerking, dat zijn mu ziek de oorzaak was van het on geluk. De jonge Betschert wist daar weinig tegen in te brengen, want hij verdiende per maand slechts twintig Zwitserse fran ken en liep altijd met een ge scheurde broek rond, omdat zijn grootmoeder die hem opvoedde hem geen nieuwe kon kopen. Toen zijn arm genezen was, droeg hij een pak van de man, die gratis zijn arm behandeld had. (Wordt vervolgd.) groep van democratische organi saties in Bonn. De 87-jarige staatsman zei dat hij de huidige Sowjet-regering niet vertrouwt zolang zij haar vredeswil niet met reële daden heeft bevestigd. Hij vreesde dat de huidige span ning in de wereld „voor lange duur" zou blijven bestaan. De bondskanselier roerde ver volgens ,de politiek van de Britse socialisten aan, die militaire niet- verbondenheid en ontwapening gekoppeld aan vermindering dei- internationale spanning en con cessies inzake de Duitse kwestie en Berlijn voorstaan. „Ik vrees, dat bij de experi menten tussen labour en de Westduitse socialisten om elkan der te overtuigen, het de (Duit se) sociaal-democraten zullen zijn dié overreed worden. Dit", al dus Adenauer, „kan zeer gevaar lijk zijn voor onze buitenlandse politiek." De bondskanselier zei er „hei lig van overtuigd" te zijn dat Oost.-Duitsland naar „ons" zal terugkeren. Volgens Adenauer dient de vriendschap met Frankrijk, en niet uitsluitend die tussen hem en generaal De Gaulle, bewaard te blijven. Zonder vriendschap pelijke samenwerking tussen deze twee landen kan er geen Verenigd-Europa zijn, aldus de mening van de Westduitse staatsman. Minister van Defensie Von Hassel, die de congressisten ver volgens toesprak, zei dat Aude- nauers politiek inzake defensie en buitenlandse Zaken na diens aftreden voortgezet zullen wor den. Hij drong aan op even wichtige uitrusting van de West duitse strijdkrachten met kern en conventionele wapens. Hij verwierp de Russische idee van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Warchaupact en die van de Navo. Hij vond dat beide defensieblokkên niet in é.én adem genoemd moesten worden. BEJAARD ECHTPAAR DOOR GAS BEDWELMD Het bespeuren van gaslucht bij haar buren heeft een bewoonster van de Kleine Kattenburger straat te Amsterdam de politie doen waarschuwen. Deze trof bij haar komst de Sö-jarige bedlege rige Dirk Broerse en zijn 76-ja- rige echtgenote in bewusteloze toestand aan. Doordat de gas kraan niet voldoende was dicht gedraaid waren de oudjes be dwelmd. Zij zijn in het Weesper- plein-ziekenhuis opgenomen. BEJAARDE FIETSER OMGEKOMEN De 73-jarige fietser J. v. H. uit Vught is woensdagmorgen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bejaarde fietser werd bij het oversteken op de Boxtelse- weg in zijn woonplaats door een bestelauto gegrepen. Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen ver wondingen. AUTO'S VOOR „HET DORP" BRACHTEN BIJNA TWEE MILLE OP In het Olympisch stadion te Amsterdam heeft de „E.N.A.V. O." woensdagavond op verzoek van de stichting „Het Dorp" een veiling gehouden, waarop drie auto's en een motorfiets die tij dens de actie „Op$n het Dorp" aan de stichting werden geschon ken, zijn verkocht. De totaal- opbrengst van de- auto's ~fwiö. een antiek 4-cylinder cabrioletje uit 1930) en de motorfiets be droeg 1913,88. Dit bedrag is, zonder aftrek van enige koster ter beschikking gesteld van „He1 Dorp". HONKVAST Is het al een hele prestatie om de negentig te passeren, om al die tijd in dezelfde straat te heb ben gewoond, dat is iets, waarop weinigen kunnen bogen. Dit merkwaardige „record" is geves tigd door de heer Gerard Peters, die op 12 oktober 1870 in de Kerkstraat in Noordwijkerhout werd geboren en in diezelfde Kerkstraat nog steeds woont. De volgende week zaterdag, op zijn verjaardag, komen zijn zeven dochters op bezoek. Zij doen dat ieder jaar, want zo honkvast als hun vader is, zo trouw blijven zijn dochters „opa Peters" opzoe. ken. Nu en dan neemt een van hen opa mee uit rijden, om hem eens te laten zien, wat er al zo veran derd is in de wereld rond zijn straatje... En de heer Peters is dan telkens diep onder de in druk. TWEE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL Tussen Dieverbrug en Geeu- werbrug in de gemeente Diever zijn dinsdagavond twee elektro- monteurs uit Den Haag, de 38- jarige G. van der Pol en de 31- jarige P. Becks, dodelijk veron gelukt. Hun personenauto reed in volle vaart onder een stil staande vrachtwagen, die goed verlicht was. De personenauto! reed in de richting Assen. De vrachtwagen van liet expeditie- bedrijl Kuipers uit Peize, die met dakpannen was beladen, was op een alstand van ruim 100 meter al te zien. Men neemt aan, dat de chauffeur van de personenauto, de heer V.an der Pol, te snel ge reden heeft. VEROORDEELD WEGENS OPLICHTING Het gerechtshof in Den Haag heeft woensdagmorgen de 59-ja- rige Rotterdamse smid C. van N. veroordeeld tot één jaar en vijf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, d.i. bevesti ging van het vonnis van de recht bank van Rotterdam. De smid had zich aan een Rot terdamse buffetjuffrouw, met wie hij relaties onderhield, onder een valse naam voorgedaan als aan nemer. Hij had kans gezien al het spaargeld van de vrouw, een bedrag van 25.000,los te krijgen. De smid bekende echter dat hij slechts 10.000,had ontvangen, welk bedrag hij zou terugbetalen. De procureur-generaal had 14 dagen geleden verzwaring der straf tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2