PECTORAAL HET WEER Troonrede van Noorse koning Prijsbeleid moet worden voortgezet ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Koninklijk paar naar Teheran vertrokken DE ARRESTATIES IN VENEZUELA TWEE DODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK NOORS SCHIP GEZONKEN DE ORKAAN „FLORA" INCIDENT IN BERLIJN OE THANT NEEMT NEDERLANDS AANBOD AAN DE ARRESTATIES IN BIRMINGHAM Keizer van Ethiopië in de Verenigde Staten Woensdagochtend vroeg is het Nederlands koninklijk paar met Prinses Beatrix in een regerings Friendship van de vliegbasis Soesterberg vertrokken naar Teheran voor een staatsbezoek aan Iran. Foto: H. M. de Koningin en Prinses Beatrix begeven zich aan boord. Prins Bernhard was reeds eerder aan boord gegaan. Sinds maandag zijn in Vene zuela 150 activisten en leiders van de communistische partij en de linkse revolutionaire be weging aangehouden, van wie 63 in Caracas, zo heeft de politie woensdag bekendgemaakt. Bij huiszoekingen zijn een grote hoeveelheid wapens, opruiende geschriften en technische appa ratuur in beslag genomen. De luchtmachtvoorlichtings dienst deelde gisteren mede, dat twee leden van de Koninklijke luchtmacht zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk, dat zich 's middags heeft voorgedaan boven West-Duitsland. Er zijn daar twee Thunderstreaks F 84 F van het op Eindhoven gestatio neerde squadron 314 tijdens een navigatie-oefening met elkaar in botsing gekomen. De vliegtuigen en de stoffelijke overschotten van de piloten zijn gevonden drie km ten zuidwesten van Horn, in de omgeving van Detmold. Het 4.608 ton metende Noorse vrachtschip „Ronda" is woens dagmorgen vroeg in de haven van Le Havre gezonken, na en kele uren tevoren in de vaar geul in aanvaring te zijn geweest met het Amerikaanse vracht schip „Lucile Bloomfield" (6.103 ton). Na de aanvaring werd de „Ronda" met zware slagzij ver der de haven ingesleept, waar het later is gezonken. De be manning was reeds van boord gehaald. Het Amerikaanse schip liep slechts lichte schade op en zette zijn reis naar Antwerpen voort. Koning Olav van Noorwegen heeft woensdag in zijn troonrede bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar gezegd dat Noorwegen zal blijven streven naar versterking van de Verenig de Naties, de samenwerking met de ontwikkelingslanden zal uit breiden en zich tegen elke vorm van rassendiscriminatie zal blij ven keren. De samenwerking met het Westen op defensiegebied zal eveneens worden voortgezet. Noorwegen zal de huidige mili taire paraatheid handhaven ter wijl de militaire diensttijd zal worden bekort onder plannen op lange termijn. Noorwegen zal werken aan het wegnemen van belemmeringen voor buitenlandse handel en voor toenadering tussen de landen van de Europese vrijhandelszone en de Europese gemeenschappe lijke markt, aldus koning Olav. De Noorse regering zal een rapport indienen over een alge mene ouderdomsverzekering en wetsontwerpen indienen voor een vakantie van vier weken voor iedereen, alsmede een systeem van sociale voorzieningen voor weduwen, alleenstaande vrouwen en moeders met kleine kinderen. Met ingang van 1 januari 1964 zullen de pensioenen worden ver hoogd. De regering zal voorts een wets ontwerp indienen voor de orga nisatie van door de Staat gelei de maatschappijen en het aan deel van de arbeiders in het be stuur daarvan. Bovendien zullen besprekingen begonnen worden over de medezeggenschap van ar- Volgens onbevestigde berich ten, die in de hoofdstad van Tri nidad en Tobago, Port of Spain, zijn ontvangen, zijn maandag, toen de orkaan Flora over To bago trok, een moeder en haar drie kinderen onder het puin van hun huis omgekomen. Ver der zouden nog tenminste vijf personen door de orkaan "zijn gedood. Het ziekenhuis in Scarborough, de hoofdstad van het eiland To bago, ligt vol met gewonden. De elektriciteit op Tobago is uitge vallen, ongeveer de helft van de daken van de gebouwen is be schadigd, ontwortelde palmbo men versperren de wegen en de haven ligt vol drijfhout. Volgens een onofficiële schat ting zijn in totaal 16 mensen om het leven gekomen. Van zes van hen is de dood officieel beves tigd. Vijf vissers die maandag avond van een haven op Trini dad waren uitgevaren, worden vermist. Men neemt aan dat zij zijn verdronken. De orkaan „Flora" is, zoals verwacht werd, gisternacht op circa 280 km ten noorden van Curagao gepasseerd. Hier en daar op Curagao is wat regen gevallen. Dinsdagavond stond er wat meer wind dan normaal, maar daar is het dan ook bij gebleven, alle circulerende ver halen over vroegere orkanen ten spijt. Van Amerikaanse zijde in West-Berlijn is woensdag beves tigd dat bij de Westberlijnse enclave Steinstücken maandag een incident is voorgevallen tus sen Duitse grenswachters en Amerikaanse militaire politie. De Amerikanen hebben hierbij het werpen met stenen door de Oostduitsers beantwoordt met het gooien met traangas- en rookgranaten. Het Oostberlijnse persbureau A. D. N. had dinsdag gesproken van een „provocatie tegen Oost- duitse grenspolitie", maar niet gemeld dat er stenen naar de Amerikanen waren geworpen. beiders in het bestuur van par ticuliere industrieën, aldus koning Olav. (Adv.) RED BAND Het blauwe busje voor 'n kwartje Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft het aanbod, dat door Nederland, Denemarken. Finland, Noorwegen en Zweden is gedaan om mili taire eenheden ter beschikking van de Verenigde Naties te stel len, aanvaard. De secretaris-generaal stelcfe nadrukkelijk vast, dat hieraan de voorwaarde is verbonden, dat de betreffende eenheden ter be schikking van de Ver. Naties zul len worden gesteld wanneer deze organisatie hen nodig heeft om de vrede te handhaven en dat het aanbod geen financiële gevolgen voor de Ver. Naties heeft zolang niet daadwerkelijk van deze een heden gebruik wordt gemaakt. Deze voorwaarde lag ook al in het aanbod van genoemde landen opgesloten. Volgens de verklaring van Oe Thant hebben behalve de vier Scandinavische landen en Neder land ook andere landen de Ver. Naties informeel benaderd om dergelijke eenheden aan de Vol kerenorganisatie ter beschikking te stellen. De drie mannen, die in Bir mingham zijn gearresteerd in verband met de aanslag tegen de negerkerk op 15 september j.J., zullen worden vervolgd wegens het onwettig in bezit hebben van dynamiet. Een van hen, Robert Cham- bliss, die tijdens het afgelopen weekeinde werd aangehouden, is dinsdagavond tegen borgstelling van 300 dollar voorlopig in vrij heid gesteld. John Hall, die in het begin van deze week werd gearresteerd, zou ook tegen een zelfde borgstelling zijn voorlopige vrijheid kunnen krijgen, doch had dinsdagavond nog geen 300 dol lar bijeen kunnen krijgen. Een verzoek van de derde ar restant, Charles Cagle, om tegen borgstelling te worden vrijgela ten, zou gisteren in behandeling genomen zijn. Inmiddels heeft de staatspolitie van Alabama 135 staven dyna miet gevonden, die in een bos even buiten Birmingham waren verborgen. Ds. Shüttlesworth, een der lei ders van een integratie-beweging in Birmingham, heeft tegen vrij latingen geprotesteerd. Hij werd zelf enige maanden geleden we gens „demonstreren zonder ver gunning" veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 90 dagen, ter wijl de rechter zijn borgstelling op 2500 dollar bepaalde. Ds. Shüttlesworth wees op de wan verhouding tussen de borgstel lingen en verklasJcde, dat het recht tot een aanfluiting is ge maakt. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand f2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 3 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6040 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DEZELFDE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mecte: Een depressie die over de Noordzee naar het oosten is ge trokken lag woensdagavond bo ven Denemarken. Achter de depressie om is onstabiele lucht over ons land gestroomd waarin flinke buien vielen. Ook vandaag zal de buien activiteit nog niet geheel zijn verdwenen, al is wel een af neming te verwachten. Van de Britse eilanden uit beweegt n.l. een zwakke rug van hoge lucht druk naar onze omgeving, die de stabiliteit in de atmosfeer ge leidelijk zal doen toenemen. Deze rug wordt weer gevolgd door een oceaanfront dat dins dag tot dicht bij Ierland was doorgedrongen. Het is echter ZON MAAN op onder op onder Okt. 3 6.42 18.15 18.55 6.35 4 6.44 18.13 19.18 8.01 5 6.46 18.11 19.45 9.27 6 6.47 18.08 20.15 10.52 niet waarschijnlijk dat dit front, het weer vóór de avond bij ons zal beïnvloeden. Met winden uit westelijke richtingen blijft lucht toestromen waarin de tempera turen ongeveer dezelfde zullen zijn als woensdag. medegedeeld door het K.N.M.I. geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Enkele opklaringen maar voor al aanvankelijk ook enkele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. DONDERDAG 3 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 4 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 i.m. 1.53 2.28 3.08 3.18 OKTOBER v.m. n.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 zeidehij o.m., dat deze in 1964 wel degelijk groter zal zijn, dan voorheen, namelijk 30 miljoen en verhoging van garanties voor de Int. Herstelbank van 50 tot 70 min. De premier zeide inzake een vermoeden van de heer Vonde ling (P.v.d.A.), dat de ƒ47,5 min voor E.E.G.-ontwikkelingshulp niet zouden worden uitgegeven, dat deze gedachte volstrekt on juist is. Inzake de betrekkingen met Indonesië corrigeerde minister Marijnen de mening van de heer Vondeling (P.v.d.A.), dat een culturele missie daar welkom zou zijn. Daarvan is niets ge bleken. De grote economische groep daarentegen was wel wel kom. De situatie in de landbouw be ziende bleek de premier van mening, dat het ontwikkelings fonds inclusief de suppletoir aan gevraagde 25 min voor 1963, in het volgend jaar geen extra fondsen nodig zal hebben. Over de wens van de heer De Kort (KVP) om in nood verke rende boerenbedrijven financieel verder bij te springen, zeide mi nister Marijnen, dat de regering deze niet kan inwilligen. Wel zal tot snellere uitbetaling van di verse toeslagen worden overge gaan terwijl bovendien verho ging van de toeslag op indus- triemelk voor het lopende jaar in overweging is. Er bestaat thans geen voor nemen om bij de ontwikkeling van de prijzen van grond en huizen in te grijpen. Wel worden de grondprijzen nauwkeurig ge volgd. Na afloop van de rede van de minister-president ontstond aan vankelijk tussen de oppositie en de regeringspartijen verschil van mening over het tijdstip, waarop het debat zou worden voortge zet. Tenslotte ging de gehele Ka mer akkoord met een uitstel tot heden 13.00 uur. Keizer Haile Selassie van Ethi opië brengt op h.{ ogenblik een bezoek aan de Verenigde Sta ten. We zien hem hier bij zijn aankomst in Washington, waar hij begroet werd d~or president Kennedy en diens echtgenote. REGERING TOT DE TWEEDE KAMER: MAATREGELEN ONTVOUWD VOOR ONTSPANNING OP DE ARBEIDSMARKT Minister-president Marijnen verklaarde gisteren in zijn antwoord in de Tweede Kamer tijdens de algemene beschouwingen dat de minister van Sociale Zaken in zake de loonpolitieke situatie, vooruitlopende op de normale procedure van overleg over het in 1964 te voe ren beleid reeds enige tijd geleden het initiatief heeft genomen tot informeel overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. Daarbij werd onder ogen gezien welke maatregelen kunnen worden getroffen om de zwarte loonvorming gezamenlijk te beteugelen. Op 28 augustus heeft deze mi nister, tijdens een gesprek, dat hij toen met de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid en die van de Looncommissie heeft gehad, erop aangedrongen, dat men zich aan de zijde van het bedrijfsleven zou beraden hoe de kwalijke gevolgen van de spanningen op de arbeidsmarkt zouden kunnen worden bestre den. Daarna hebben nog twee besprekingen met het bedrijfs leven plaatsgevonden. De eerste keer tussen de regering, de zeven voorzitters van de centrale werk nemersorganisaties, de centrale industriële werkgeversbonden, een vertegenwoordiger van de middenstandsorganisaties en een van de landbouworganisaties. De tweede bespreking werd afgelo pen maandag tussen de regering en het voltallige bestuur van de stichting gehouden. Bij deze besprekingen bleek duidelijk, dat alle partijen al hoewel van werknemerszijde ge conditioneerd in beginsel de hand wensen te houden aan de spelregels van het systeem van loonvorming. De regering heeft er' begrip voor, dat met name de vakbeweging op het standpunt staat, dat in de huidige omstan digheden zo spoedig als mogelijk is een beslissing met betrekking tot dé loonpolitieke situatie wordt genomen voor de wens van het bedrijfsleven in 1964 een loonstijging door te voeren, die buiten het kader gaat van de macro-economische ramingen voor 1964. Desondanks kan zij op dit ogenblik, evenmin als in het overleg van 1.1. maandag met de Stichting van de Arbeid, over de omvang van de loonstijging een uitspraak doen. Eerst dient immers hierover het halfjaarlijkse economische rapport van de S.E.R. te worden afgewacht. De regering hoopt, dat dit rapport op korte termijn zal kunnen worden uitgebracht. Minister Marijnen zeide voorts, dat de regering in het bijzonder bezorgd is over de gezagscrisis, welke zich in het sociaal-econo misch leven in verschillend op zicht, openbaart. De discrepantie, welke bestaat tussen de rechtens geldende lonen en de lonen wel ke in werkelijkheid worden be taald, ondermijnt het gezag van de centrale organisaties van werknemers en ondernemers, maar ook dat van de centrale overheid in ernstige mate. Hier door heeft bovendien de beteke nis van de C.A.O. als rechtsin stituut en als sociaal instrument in belangrijke mate aan beteke nis ingeboet. Wat de conjuncturele aspecten betreft stelt de regering zich op het standpunt, dat in ieder geval een situatie van overbesteding dient te worden voorkomen. De ervaring van de overbesteding van 1956/1957 en de daarop ge volgde pijnlijke aanpassings maatregelen liggen nog te vers in het geheugen om de regering en het verantwoordelijke be drijfsleven alles in het werk te doen stellen om een herhaling daarvan te voorkomen. Daarnaast acht de regering het noodzakelijk ook de structurele ontwikkeling in de beschouwing te betrekken. In de eerste plaats moet daarbij worden gesteld, dat onze concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland niet op een wijze mag worden beïnvloed, die structurele schadé aan onze economie zou toebrengen. Overspanning op de arbeids markt kan de groei remmen. Maatregelen om de spanning op de arbeidsmarkt te verminderen zijn ook uit dien hoofde wense lijk. Het tot stand komen van voldoende diepte-investeringen zou zowel de arbeidsmarkt kun nen ontspannen, alsook de econo mische groei ten goede komen. Op grond van structurele en conjuncturele overwegingen wenst de regering een krachtige voortzetting van het prijsbeleid. Zij is er zich van bewust, dat een eventuele sterke loonstijging niet zonder gevolgen voor de prijsontwikkeling zal kunnen blijven. Zij wenst echter zowel ter bescherming van de consument in het algemeen, als met het oog op de positie van de werknemers en die van de sociaal zwakkere groepen in onze samenleving in het bijzonder, de nodige tegen druk tegen opwaartse prijsten- denties te geven. Vervolgens besprak premier Marijnen enkele maatregelen, die de regering in overweging heeft. Om een effectieve verminde ring van de spanning op de ar beidsmarkt te bereiken is een beperking van de vraag van es sentieel belang. Het kabinet stelt hiertoe een programma samen. Daarbij zal allereerst de over heid een bijdrage moeten leve ren. De overheid is een grote op drachtgever en kan op korte ter mijn een vermindering van de vraag bereiken door terughou dendheid te betrachten bij het doen van bestellingen. Het kabi net overweegt een onmiddellijk ingaande temporisering van in vesteringen waarmede het rijk bemoeienis heeft en gaat na op welke wijze en in welke mate dit zal geschieden. Een deel van de daarvoor in de begroting uitge trokken bedragen zou voorals nog onbesteed kunnen worden gelaten. 'De woningwetbouw zal daarbij nadrukkelijk uitgezonderd moe ten zijn. Naast het rijk is de lagere overheid een belangrijke, op drachtgever. Onder ogen wordt gezien op welke wijze ook in die sector een overeenkomstige tem porisering van investeringen te bewerkstelligen is. Vervolgens acht de regering het noodzakelijk de kredietverlening aan het be drijfsleven in de hand te houden. De Nederlandse Bank, die over de hiervoor nodige wettelijke be voegdheden beschikt en die een goede samenwerking heeft met de representatieve organisaties van het bankwezen, heeft het overleg dienaangaande reeds ge opend. In het complex van maatrege len, dat de regering beoogt, over weegt zij in het volgend jaar een huurverhoging in te voeren. De modaliteiten daarvan en met name hoogte en tijdstip van doorvoering zou de regering mede afhankelijk willen stellen van de resultaten van het over leg, dat in en met het bedrijfs leven plaats heeft. Het is Vervol gens juist, dat ook de noodzake lijke stijging van enige land bouwprijzen tot enige verder stij ging van de kosten van levens onderhoud zal leiden. De rege ring beraadt zich in dit kader voorts op enige verhogingen van specifieke indirecte belastingen, die een deflattoire invloed zullen uitoefenen doch slechts beperkt effect op de lasten van levens onderhoud zullen hebben. De minister-president ver klaarde, dat naast een beper king van de vraag, ook een uitbreiding van het aanbod van arbeid moet worden gesti muleerd. In de eerste plaats komt daarbij in aanmerking het stimuleren van overwerk. Voorts beziet de regering in hoeverre de gehuwde vrouw meer dan voorheen in het ar beidsproces kan worden betrok ken. In dit verband kan bin nen het kader van de te maken loonafspraken mede van be lang zijn een snellere invoering van het beginsel van gelijke be loning voor mannen en vrouwen. Een andere maatregel, welke op het gebied van de bevordering van het aanbod van arbeid kan worden getroffen, zou kunnen zijn de invoering van een uitge steld hoger ouderdomspensioen. 'De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid overweegt na overleg met het georganiseer de bedrijfsleven te bevorde ren, een daartoe strekkende wij ziging van de A.O.W. in over weging wordt genomen, alsmede dat nagegaan wordt hoe aan de oudere arbeidskrachten aange paste arbeid kan worden gege ven. De derde categorie van maat regelen ligt op het gebied van de lonen. Het is de voorlopige indruk, dat het effect van loonsverhogin gen op de geregistreerde ar beidsreserve op korte termijn zeer beperkt is. De psychologi sche spanningen op de arbeids markt kunnen door een loons verhoging afnemen. Wat de lan gere termijn betreft, zal het effect van deze loonsverhogin gen vooral afhangen van de .vraag of de dan te verwachten stijging van de arbeidsreserve in bepaalde sectoren van de ar beidsmarkt niet voor een meer of minder groot deel zal worden gecompenseerd door de groei van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid. Naar mening van de minister president zal het vraagstuk van de zwarte lonen in volle omvang niet op zeer korte termijn uit de wereld kunnen worden geholpen. Tot de heren De Kort (KVP) en Smallenbroek (ARP) die we zen op een regeling van de mini mumlonen zeide de minister, dat bij de S.E.R. nog steeds in over weging is een adviesaanvrage van de regering terzake. Het is de regering dan ook bijzonder moeilijk om hangende de behan deling van deze adviesaanvrage thans hierover een uitspraak te doen. Vervolgens merkte hij op. dat de sociale verzekeringswetten verschillende mogelijkheden bie den de uitkeringen aan de loon ontwikkeling aan te passen. Dé regering zal in samenhang met de op loongebied te nemen be slissingen deze aangelegenheid zo spoedig mogelijk onder ogen zien. Inzake het benoemen van staatssecretarissen zeide de mi nister-president o.m., dat minis ters in een nieuw kabinet eerst zelf moeten bekijken voor welke taken zij staan alvorens zij hun keuze doen. Het stante pede be noemen van staatssecretarissen en het gelijkelijk verdelen der plaatsen onder de partijen is geen wet van Meden en Perzen. Inzake de Oost-West-verhou- ding zeide mr. Marijnen, o.m., dat met alle prudentie in de re latie tot de Sowjet-Unie en be wust van de jdeële, politieke en maatschappelijke tegenstellin gen. die ons gescheiden houden, Nederland bereid is arrange menten, die internationale span ningen en oorlogsdreiging ver minderen, te steunen. Inzake de ontwikkelingshulp 4

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1