DE VERMETELE DOKTER Overleg over lonen en prijzen 100 jaar spoorlijn Breda-Tilburg Dr. Hatta in Nederland Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 2 oktober 196S BLOEDBAD IN SINKIANG GLOBKE GEPENSIONEERD In Duitsland werkende Nederlanders ORKAAN TREFT TOBAGO Mijnpersoneel vraagt onmiddellijk besprekingen over loonsverhoging Voor N.S.-personeel alvast gratificatie van minstens 175 gevraagd ARRESTATIES IN VENEZUELA GEHEIMZINNIGE RIEKTE IN BOLIVIA DE GROOTHANDEL IN KRUIDENIERSWAREN Gemeenteraad van Schoondijke Lijm kunststofplaat, Ultrapas, Formica etc. met.c"^ SNELFIX DE CRISIS IN ALGERIE NIGERIA REPURLIEK Om drie uur gistermiddag is in het gebouw van de Sociaal- Economische Raad in Den Haag de werkgroep van de commissie ontwikkeling nationale economie van de S. E. R. bijeengekomen om verder te gaan met de voor bereiding van het halfjaarlijkse rapport aan de regering over de lonen en prijzen. Deze vergadering werd geleid door de voorzitter van de werk groep, prof. dr. G. A. Kessler. Prof. Kessler is in de Sociaal- Economische Raad plaatsvervan ger van dr. M. W. Holtrop, door de kroon benoemd lid van de raad. Het merendeel der leden van de werkgroep heeft maandagmid dag j.l. ook deelgenomen aan het overleg tussen een delegatie uit het kabinet en het bestuur van de Stichting van den Arbeid. De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars was eveneens bij dat overleg aanwezig. De Commissie Ontwikkeling Nationale Economie die binnen kort beraad zal moeten voeren over het door haar werkgroep voorbereide ontwerp-rapport, staat onder voorzitterschap van prof. mr. W. C. L. van der Grin ten. In deze commissie hadden tot voor kort ook zitting de hui dige voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. F. J. F. M. van Thiel als voor zitter van het Ned. Kath. Werk geversverbond, en de huidige mi nisters Andriessen en Biesheu vel. In de Commissie Ontwikkeling Nationale Economie heeft, naast een aantal kroonleden van de S. E. R., nagenoeg het gehele be stuur van de Stichting van den Arbeid onder haar leden. De heer P. G. van der Weele (voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond) die namens de middenstands bonden deelneemt aan het over leg in de werkgroep, is. zo ver neemt het ANP, gistermiddag ter vergadering gekomen met gegevens over de cijfermatige gevolgen der verscheiden alter natieven die in het nieuwste rapport van het Centraal Plan bureau zijn opgenomen. Die cij fermatige gevolgen zijn micro- economisch berekend voor loon stijgingspercentages van zes, acht, tien en twaalf en een half procent voor de detailhandel, ambacht, horeca en vervoer. De Christelijke Middenstands hond heeft liet plan in de loop van de volgende week zijn afge vaardigden bijeen te roepen om zich te beraden over de situatie. Dan zal intern ook meer bekend kunnen zijn van de besprekingen die deze week worden gehouden. Maandag komt het bondsbe- stuur van de Christelijke Mid- Chinese soldaten hebben vorig jaar het vuur geopend op 300 in woners van Sinkiang, die zich voor het partijgebouw in Koeldji hadden verzameld om een ver gunning aan te vragen voor uit reis naar de Sowjet-Unie. Dit staat te lezen in het jongste nummer van de Prawda van Ka_ zachstan", dat in Moskou is aan gekomen. Na de beschieting la gen tientallen lijken op straat. Het artikel onder de kop „Van de andere kant van de barricade" is geschreven door een oud-gene- raal-majoor van het Chinese be vrijdingsleger, Zoenoene Taipov, die ongeveer twee jaar geleden met zijn gezin naar de Sowjet- Unie is gevlucht. Taipov beschul digt de Chinese autoriteiten van Sinkiang ervan „nog meer bloed baden voor te bereiden". Dr Hans Globke, de veelom streden staatssecretaris en rech terhand van bondskanselier Ade nauer, legde dinsdag officieel zijn werkzaamheden neer, wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Hij zal echter on officieel de bondskanselier nog blijven assisteren tot aan diens aftreden, op 15 oktober a.s, Dr Globke heeft in binnen- en buitenland aan veel kritiek bloot gestaan wegens het schrijven van commentaren op de beruch te Neurenberger anti-Joodse rassenwetten. Hij was tijdens het nazi-bewind aan het Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken verbonden. Hij heeft echter steeds ontkend aan de Jodenver volgingen deel te hebben gehad en heeft verscheidene malen aangeboden af te treden. Dr Ade nauer heeft evenwel steeds ge weigerd hem te laten gaan. In Oost-Duitsland werd hij enige maanden geleden, bij ver stek, ter dood veroordeeld we gens „ernstige misdaden tegen de mensheid". Het aantal Nederlandse arbei ders dat in West-Duitsland werkt is de laatste vijf jaren gestegen van 28.000 tot 58.000, van wie volgens het Westduitse centrale arbeidsbureau in Neurenberg 48.000 alleen al in Noordrijn- Westfalen werken. Volgens statistische gegevens trekken iedere morgen 24.000 pen delaars uit Nederland over de Duitse grens. denstandsbond in zijn normale vergadering bijeen. Punt van be spreking zal zijn de begroting Van het ministerie van Economi sche Zaken en in het bijzonder de aan middenstandsaangelegen heden gewijde delen van de me morie van toelichting. Verwacht wordt echter dat het loon- en prijsvraagstuk deze maal de grootste aandacht zal krijgen. Vooral de prijsontwikkeling die het gevolg zou kunnen zijn van eventuele loonmaatregelen zal worden besproken. Na een onderbreking voor het nuttigen van voedsel is de werk groep van de commissie ontwik keling nationale economie van de Sociaal Economische Raad dinsdagavond in het gebouw van die raad voortgegaan met haar beraad. Het gebouw was niet toegan kelijk voor journalisten. De por tier had opdracht ze buiten de deur te houden. Een orkaan met de codenaam Flora heeft maandag het eiland Tobago bij Trinidad in het Cari bische gebied getroffen. Alle vluchten naar liet eiland zijn af gelast. De 40.000 bewoners hadden twee uur vóór de komst van de orkaan, waarin windstoten van 160 km per uur voorkwamen, de waarschuwing gekregen dat zij hoger gelegen plaatsen moesten opzoeken, omdat de orkaan ge paard ging met vloedgolven en zware regenval. Dinsdagochtend zou een schip met noodrantsoenen van Port of Spain op Trinidad naar Tobago vertrekken. Vorige week woensdag werd het eiland Martinique door de orkaan Edith geteisterd. De Katholieke Federatie, die bestaat uit de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond en de Katholieke Vereniging van Mijn- beambten, heeft in een dinsdag aan het dagelijks bestuur van het Bedrijfschap voor de Steenkolen mijnindustrie gezonden brief er op aangedrongen, dat er onmid dellijk besprekingen worden ge opend over de maatregelen op loongebied, die volgens de fede ratie onverwijld dienen te wor den begonnen. Verbeteringen van andere arbeidsvoorwaarden, waartoe reeds voorstellen aan hangig zijn of die door eventuele regeringsmaa tregelen mogelij k zullen worden, dienen daarbij naar de mening van de federatie eveneens onverkort te worden verwezenlijkt. De voor het mijnbedrijf nood zakelijke arbeidsbezetting is, zo zegt de federatie, naar het ge meenschappelijk inzicht van werkgevers en werknemers niet in stand te houden of aan te vul len zonder een prioriteitspositie op het gebied van de lonen en de andere arbeidsvoorwaarden. Bij het bepalen van deze prioriteits positie dient niet alleen rekening te worden gehouden met de lan delijke ontwikkeling, maar even zeer ook met de bijzondere situa tie, welke zich op het gebied van lonen en andere arbeidsvoor- Het bestuur van de Federatie van Spoorwegvakverenigingen heeft de directie van de Neder landse Spoorwegen een telegram gezonden, waarin gesteld wordt dat de loonpolitieke situatie van het ogenblik geleid heeft tot een verdere achterstand in de belo ning van het personeel van de Nederlandse Spoorwegen. Het indexcijfer der kosten van on derhoud zal, aldus het telegram, een stijgende ontwikkeling ver tonen. Het bestuur zegt voorts dat het een afwachtende hou ding van de door de directie der Nederlandse Spoorwegen erken de gesprekspartners bij het over leg inzake arbeidsvoorwaarden niet langer verantwoord acht. De federatie, waarbij volgens het telegram 3.000 werknemers van de Nederlandse Spoorwegen zijn aangesloten, verzoekt de N. S.-directie tenslotte in over weging te nemen, vooruitlopen de op een te verwachten loons verhoging bij de aanstaande her ziening van 't reglement dienst- voorwaarden, aan het personeel een éénmalig gratificatie toe te kennen van tenminste 175. waarden in het omringende bui tenland voordoet. „Onze grote bezorgdheid over de onbevredi gende gang van zaken in dit op zicht wordt in deze dagen nog bijzonder geaccentueerd, nu op het hoogste landelijk niveau ern stig wordt beraadslaagd' over in de naaste toekomst tot stand te brengen verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden", zo zegt de federatie onder meer in haar brief. De Venezolaanse autoriteiten hebben maandag een aantal lei ders van de linkse revolutionaire beweging aangehouden, die ver antwoordelijk worden geacht voor de overval op een trein de dag tevoren. Bij deze overval hebben in to taal zes leden van de nationale garde liet loven gelaten. Boliviaanse en buitenlandse medische deskundigen houden zich bezig met een diepgaand onderzoek naar een geheimzin nige virusziekte die in Bolivia aan zeker 200 mensen het leven heeft gekost. De ziekte waarvan de eerste gevallen vier jaar geleden in het noordoostelijke deel van het land, voornamelijk in de 200.000 be woners tellende stad San Joaquin, werden geconstateerd, lijkt op een ziekte die in Korea, Rusland. India, Thailand, de Philippijnen en Argentinië voorkomt. De Amerikaan Ronald MoKen- zle slaagde er vorig jaar in het virus te isoleren, maar men weet nog niet wie de virusdrager is. De symptomen zijn, evenals bij andere tropische ziekten, hoge koortsen, hoofdpijn en bloedin gen. Deskundigen denken met „zwarte tyfus" te doen te heb ben. McKenzie en twee andere on derzoekers hebben aan de ziekte geleden. Zij herstelden na een langdurige behandeling in de Verenigde Staten. Het was gisteren een eeuw ge leden dat de eerste lijn van de Staatsspoorwegen in Nederland, n.l. die van Breda naar Tilburg, werd geopend. Dit jubileum is gisteren in Breda en Tilburg, maar ook in het aan de honderd jarige lijn gelegen Gilze-Rijen, gevierd. Een speciale feesttrein, waarin ondermeer de burgemeesters van Breda en Tilburg zitting hadden genomen, reed dinsdag over het jubilerende traject. In de R. K. Hogeschool in Tilburg sprak prof. dr. H. J. F. M. van den Eeren- beemt tijdens een academische zitting dinsdagmiddag over de betekenis van 100 jaar spoor wegen voor midden-Brabant en de Baronie. Hij legde in zijn in leiding het accent op de stimu lerende effecten, die de aanleg van deze spoorlijn op het be drijfsleven heeft gehad. Hij acht de lijn van meer dan regionale betekenis. Van hoe groot belang men des. tijds de totstandkoming van deze spoorlijn achtte, illustreert het feit, dat het toenmalig kabinet in zijn geheel de openingsfestivitei ten meemaakte. Dagelijks hebben nu de stations Tilburg en Breda resp. 13.500 en 12.700 reizigers te verwerken. Deze cijfers noemde de president van de N.V. Neder landse Spoorwegen, ir. J. Loh- man, in een speech, die hij aan het einde van de middag hield bij de opening van een tentoonstel ling in Breda, die gewijd is aan de jubilerende spoorlijn. In zijn toespraak merkte ir. Lohman on dermeer op. dat 't marktaandeel van de trein door de opkomst en groei van het wegverkeer allengs kleiner is geworden. Hij consta teerde voorts dat de vervoerge- legenheid per trein als oorzaak en als logische begeleiding van andere ontwikkelingen relatief in betekenis is afgenomen. Het Bedrijfschap voor de groot handel in kruidenierswaren gaat in zijn verslag over 1962 in op het door de staatssecretaris van Economische Zaken afgewezen verzoek om een vestigingsbesluit voor deze' groothandel in te stel len. Het bedrijfschap herinnert er aan dat het gesteld heeft dat er geen ramp zal gebeuren als de groothandel in kruidenierswaren geen vestigingsbesluit zou krij gen. „De eerste omineuze tekenen zijn echter reeds te signaleren", aldus het verslag. „Op langere termijn zullen de nadelige in vloeden van het doorbreken van het gevestigde distributiepatroon zich voor iedereen duidelijk ma nifesteren en het in lange jaren uitgebalanceerde evenwicht ver storen". „Deze ontwikkeling", aldus het verslag verder o.m., „zal tot kos tenverhoging voor de groothan del en daarmede tot prijsverho ging voor de consument leiden. Dit terwyl de groothandel tesa- men met de detailhandel in krui denierswaren de laatste twaalf jaar heeft aangetoond dat zulks niet nodig is. Nationaal econo misch is dit verspilling en ver lies". De raad verleende zü" goed keuring aan de oprichting van een openlucht-museum. Do raad van dc gemeente ■Schoonclijke nam maandagavond tijdens zijn vergadering het be sluit mee te werken aan de tot standkoming van een openlucht museum, waarin men alle in vroegere jaren gebruikte land bouwwerktuigen, sjezen etc. gaarne een plaatsje zal geven. In een toelichting op dit voor stel zei de Voorzitter, dat de tijd bijzonder snel gaat. Door cle steeds toenemetidc mechanisatie gaat veel van het oude, vooral op het terrein van de landbouw, verloren. De Schoondijkse gemeenschap, waarin alle verenigingen van Schoondijke zijn vertegenwoor digd, het.ft besloten om als men voldoende medewerking kan krijgen, een openlucht-museum in te stellen, en te trachten zo veel mogelijk oude landbouw werktuigen en boerenwagens bij een te krijgen. Momenteel is men op zoek naar een oude feui'letonne. Tij dens de raadsvergadering waren de raadsleden reeds bezig om te overleggen waar deze nog te vinden zou zijn. De raad stelde zich gaarne volledig achter het voorstel van B. en W. De destruetieverordening werd door de raad, op verzoek van Ged. Staten gewijzigd. Het uitbreidingsplan in onder delen, in het exploitatiegebied 4, de weide van de dames Roose, heeft ter visie gelegen. Er is op dit plan geen enkel bezwaar schrift ingediend, zodat het plan kon worden vastgesteld. Een zelfde lot onderging hel wederopbouwplan, dat ook werd vastgesteld. In dit plan is ver werkt de geprojecteerde nieuwe straat, die de Burgemeester Van Roseveltstraat genoemd zal wor den. De raad gaf haar fiat aan een onderhandse aanbesteding van een nieuw wegdek met klinkers van de yeldstraat aan de firma Elk te Schoondijke. Ondertussen zal getracht worden, alle grond die in de Veldstraat ligt, en van particulieren is, in gemeentelijke handen te krijgen. Besloten werd de premie wo ningverbetering van de heren Risseeuw en De Koeijer te her zien. Beiden zullen een belangrijk - - J j u ij-w u j _r j- j jl aoor MILLY GANZ 90) Met een opgezet lichaam en lange, neerhangende haren lag het lichaam voor de lijkschouwing door de districtgeneesheer op het marmer van het lijkenhuisje van het kerkhof in Sonnwil. De stormwind huilde en floot om de hoeken van het donkere huis je en zwiepte de met sneeuw vermengde regen tegen de vuile ruiten. Het leek, alsof de dood, nadat Christen hem in een ver beten strijd een slachtoffer af handig had gemaakt, allerlei lis ten bedacht om hem de over winning weer uit zijn handen te stoten. En maar al te vaak vond zijn tegenstander dan gewillige handlangers in gewetenloze men sen. Op hetzelfde uur, dat het mes van de dokter het lichaam van de zelfmoordenares behandelde flaneerde de enige zoon van een grote industrieel, flatterig opge dirkt in de fabriek van zijn va der door de zaal waar de spin sters zaten en wierp het knapste meisje een betekenisvolle blik toe. Nog pijnlijker en onvergete- 1 ijker leefde een ander geval in Christen's herinnering: De vorige herfst had hij, toen de winter haast inviel, een jon getje behandeld, dat hem dier baar was geworden als een eigen kind. De jongen heette Karli Fenner en was het moederloze zoontje van een dronkaard een vereenzaamd kind, dat door zijn deugniet van een vader mis handeld en tengevolge van diens slechte naam door zijn school kameraadjes gemeden werd. Karli werd het slachtoffer van een zware longontsteking, die hij opgelopen had, toen zijn dronken vader hem in een koude nacht- buiten de deur gesloten had. Dank zij Christen's bijzon dere moeite en Ursula's etens- mand genas hij. Maar het was een vertwijfelde strijd geweest om het leven van de jongen te behouden, want hij had van zijn vader, de dronkaard, een zwakke constitutie geërfd. De dokter wilde ervoor zorgen, dat het bestaan van de jongen in andere, in betere banen ge leid zou worden. Hijzelf was ge negen-voor de vrolijke "en pien tere jongen een persoonlijk offer te brengen. Het was weer een van zijn rare ideeën, maar ove rigens een volkomen natuurlijk gevoel, dat mensen, die hij in een moeilijke strijd aan de dood ont rukt had, voortaan eigenlijk aan hem toebehoorden. En overigens: wat kwam het er op aan, als er bij de zeven nog een achtste kwam! Tenslotte kon men een brood gemakkelijker in achten delen dan in zevenen! Toen Karli weer kon opstaan, nam dokter Christen hem bij zich thuis om hem gauw weer op krachten te brengen. Het was een genot om te zien hoe de jón gen onder de invloed van een ideaal gezinsleven zich ontplooide als een bloem, die uit de schaduw in het licht wordt overgeplaatst. Op zekere dag kwam zijn vader hem echter plotseling weghalen. Misschien uit trots of jaloersheid misschien ook alleen om niet de indruk te wekken -dat hij over zijn zoon niets meer zou te zeg gen hebben. Die zeggingschap zou hem weliswaar binnenkort ont nomen worden: maar de ambte lijke beschikkingen daaromtrent lieten onverantwoordelijk lang op zich wachten. Het ging dokter Christen erg aan het hart de dronkaard het nauwelijks genezen kind weer te moeten toevertrouwen. Hij kon niet vergeten hoe de ogen van het kind zich bij het afscheid met tranen gevuld hadden en hoe hij slechts met tegenzin als een geslagen hond, die bang is, met zijn onwaardige vader mee ging'. Een paar weken later was het meer weer eens bevroren, doch ditmaal alleen hier en daar langs de oever. Wat de jeugd echter niet weerhield de blanke, maar onveilige ijsvlakte op te gaan. Op zekere dag had dokter Christen het erg druk en hij moest zich haasten om thuis te komen, waar de soep wachtte. Hij had honger en voelde zich als bevroren, want hij had lang in de onverwarmde dakkamer van het lucifersvrouw tje Annie gezeten. Terwijl hij zich weghaastte overlegde hij hoe hij Ursula er toe zou kunnen bren gen om het eenzame oudje, zo lang als zij ziek was, wat brand stof naar haar kamertje te bren gen. Het was heel aardig als Ur sula dat uit zichzelf deed; trou wens als zij het zogenaamd vrij willig deed, dan gaf zij altijd nog iets extra. Ondanks de ijzige wind, die hem om de oren streek, was Christen in een opgewekte stem ming: hij had de beslissing van de autoriteiten in zijn zak, die hem tot voogd van Karli Fenner benoemd hadden en hem mach tigden, de jongen in zijn gezin op te nemen. Vannacht nog zou Karli op Weidehof slapen. Ur sula was al bezig in de kamer van Peter een tweede bed op te slaan en ondergoed, kleren en schoenen voor de jongen klaar te leggen, die slechts in lompen gekleed ging. Het had dokter Christen aanvankelijk verbaasd dat Ursula zo gewillig was, maar hij wist ook niet dat Ursula al lang had ingezien, dat het geen doel had te trachten hem tegen te houden. Het was verstandiger maar in zijn schuitje mee te varen en zo goed mogelijk orde op de zaken té stellen. (Wordt vervolgd.) hoger bedrag kunnen krijgen, dan aanvankelijk was bepaald. Door Ged. Staten werd mede gedeeld, dat men geen bezwaar heeft tegen het vaststellen van de salarisnormen voor het secre- taricpersóneel in de klasse van 2000 tot 3000 zielen, daar te ver wachten is. dat binnenkort het zielental weer boven de 2000 zal stijgen. Bij de vaststelling van de wij ziging van het uitbreidingsplan de Kattekreek kreeg de raad een teleurstelling tè verwerken. Had men in de vorige vergadering grond aangekocht voor dit uit breidingsplan van de wed. Van Lare vrij van pacht, later is ge bleken, dat deze grond van jaar tot jaar verpacht werd. Door de kantonrechter werd, nadat de raad de grond had ge kocht, een paehtcontract op dit terrein gelegd. De Voorzitter sprak zijn teleur stelling uit over deze gang van zaken, en laakte de houding van de pachter van dit stukje grond, waardoor een groot pro ject n.l. het aanleggen van een speelweide en een wandelbos, alsmede hst bouwrijp maken van grond voor de bouw van 16 be jaardenwoningen in gevaar komt. Na heel wat discussie besloot de raad deze verkoop, ook mèt een paehtcontract te laten door gaan, en na de zes jaar te be zien, hoe men deze zaak kan regelen. Ondertussen kan men met een kleine wijziging van het plan, toch aan de uitvoering hiervan beginnen. Aan de Ned. Heide Maatschappij zal gevraagd worden, een plan voor het wan delbos te projecteren. De heer De Badts merkte op, dat de gemeente in de toekomst de pachter zeker schadeloos zal moeten stellen voor de grond, ook al loopt het nu pas gesloten contract af. Hij zeide dat de ge meente de grond heeft gekocht vrij van pacht, en meende, dat deze dan ook vrij van pacht moet worden opgeleverd. De Voorzitter was dit niet met hem eens. daar de eigenaresse: te goeder trouw was, en meende dat het feit dat er geen contract was, en de grond maar steeds opnieuw werd verhuurd, vol doende was om de grond vrij van pacht te kunnen verkopen. De heer VercruUsse vroeg, of met de pachter geen overeen stemming is te verkrijgen. De Voorzitter had de pachter echter nog niet gezien om hier over te praten. De heer Vercruijsse vond dat de raad in vorige vergadering verkeerd was voorgelicht. De Voorzitter antwoordde dat de verwikkeling eerst was geko men, nadat de gemeente had be sloten tot aankoop van bedoelde grond. Uiteindelijk werd besloten om, ondanks de veranderde situatie, de koop door te laten gaan. Aan de heer Scheele werd in principe de woningwetwoning Prinses Irenestraat 13 verkocht, tegen een nader door het rijk vast te stellen prijs. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer De Badts naar een industrievestiging, die door het dagelijks bestuur van het Industrieschap Breskens-Schoon- dijke-Hoofdplaat en Groede zou zijn afgewezen. De Voorzitter kon, daar de al gemene vergadering van dit in- dustrieschap nog niet is gehou den, hierover geen nadere mede delingen doen. DRIJVEND SAUNA-BAD IN HELSINKI De Finse ingenieur Olavo Teldo, die het misschien zat was om steeds maar gewone dingen te ontwerpen, heeft een drijvend saunabad gebouwd, waarmee bij, op de kracht van een buiten boord-motor door de haven van Helsinki sputtert. Aan het bad huis op een vlot zit een woonge deelte vast, zodat liet geheel in de zomer als drijvend buitenhuis kan worden gebruikt. De crisis in Algerië heeft een ander aanzien gekregen, doordat president Ben Bella het verzet van de Berbers in Kabylië in ver band heeft gebracht met Marok kaanse troepenconcentraties die volgens hem aan de Algerijnse westgrens zouden zijn gesigna leerd. Maandagavond-laat zei hij tegenover journalisten, dat op slechts tien meter van de grens Marokkaanse militairen worden samengetrokken. Algerië zou echter geen troepen naar het grensgebied sturen. Volgens de president zijn de Berbers hun opstandige actie be gonnen op een ogenblik, da"t „men van buitenaf graag een actie tegen Algerië zou begin nen". (De Berbers vormen het overheersende ras in Marokko). Aan de Marokkaanse troepen bewegingen was een bezoek van Belkacem Krim aan Tangcr voorafgegaan. Deze staat met Hocine Ait Ahmed aan het hoofd van de oppositiebeweging het „front van socialistische krach ten" (FFS). Zoals gemeld is de militaire bevelhebber van Kaly- lië, kolonel Mohand Oe El Hadj, door Ben Bella ontslagen, nadat hij zich zondag te Tïzi'Ouzou achter het FFS had geschaard. De kolonel heeft al laten weten, dat hij het ontslag niet erkent. Daarop deed het staatshoofd een beroep op alle militairen om geen orders uit te voeren van officieren die „de wettigheid van het huidige regime in twijfel wil len trekken". Intussen is het tot dusver in Kabylië niet tot botsingen ge komen tussen gezagsgetrouwe troepen en aanhangers van kolo nel El Hadj. Wat de grenskwestie tussen Algerië en Marokko betreft, maakt Marokko aanspraak op grote stukken van de woestijn tussen Fikuig en het 800 km verder gelegen Tindoef, waar da grens nooit duidelijk is afgeba kend. Nigeria, tot drie jaar geleden' een Britse kolonie, is dinsdag een federale republiek geworden. In de eerste drie jaren van zijn onafhankelijkheid had het land de status van dominion. De gouverneur-generaal, dr. Nnamdi Azikiwe. wordt de eer ste president. De' feestelijkheden zullen drie dagen duren. Van een amnestie zullen 662 gevan genen profiteren. Een grote staking voor hogere lonen kon maandagavond nog juist worden voorkomen. Nigeria bestaat uit drie auto nome gebieden, ieder met een eigen constitutie. Dr Moh. Hatta, de 61-jarige voormalige vice-president van Indonesië, is gistermiddag met zijn vrouw en dochter uit Dussel- dorp op Schiphol aangekomen. Ruim een maand geleden liet hij zich in het Serafimmer Lasaret- tet in Stockholm opnemen, waar hij enkele weken werd behan deld. Op Schiphol wei"d hij hartelijk begroet door de Indonesische zaakgelastigde in ons land, drs Moh. Sjarif. de voormalige on derdirecteur der K.L.M., dr E. van Konijneburg, die hem de vorige maand op zijn reis naar Djakarta begeleidde en behulp zaam was, en door de regerings commissaris voor Indonesische aangelegenheden van het minis terie van Buitenlandse Zaken, mr N. S. Blom. Dr Hatta stapte na deze be groeting in een op het platform gereedstaande auto, waarin hij naar het Hilton-hotel te Amster dam reed. Naar verluidt zal hij daar een week vertoeven vóór hij ons land weer gaat verlaten.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2