HET WEER Tweede Kamer begon aan algemene beschouwingen EXTRA PRIJS ZONDAG DUBBELE POT De Britse ambassade in Djakarta Amerikaans-Russisch- Engelse besprekingen HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN to WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 19e Jaargang No 6039 DE ORKAAN FLORA ZAL CURACAO PASSEREN Radio De Koek TIJD IS GEKOMEN VOOR EUROPESE VESTIGINGEN IN V. S. Frankering bü abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa! Telefoon 01150—2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De socialistische fractieleider de heer Vondeling nam gisteren aan het begin van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer de minister van Buiten landse Zaken de heer Luns on der vuur met het verwijt, dat hij de eigen positie en daarmee die van ons land onnodig zwak maakt. De minister verzuimt de aanwezige krachten in eigen land te mobiliseren, te stimuleren en te coördineren, om te studeren en te rapporteren. De heer Vondeling doelde daar mee op de bestaande studie over een Europese bewindsman en de behandeling van de zaken van de Europese gemeenschappen. De minister heeft maar een ac tieve niet-ambtelijke commissie, die hem over een bepaald onder deel van beleid adviseert. De regering heeft geen commissies of studiegroepen voor de ontwa- peningsproblematiek de hulp aan ontwikkelingsgebieden, de jongerenhulp, de Europese sa menwerking of de Beneluxpoli- tiek ingesteld. Sprekende over de Oost-West verhouding zeide de heer Vonde ling: „Onze houding tegenover de Russen, die vooral tijdens Stalin door een angstige, defensieve, vastberadenheid werd geken merkt, kan nu, mee als gevolg van de indruk die stellig ook de ontwikkeling van de Europese samenwerking op Moskou heeft gemaakt, meer één worden van een zelfbewuste, minder kramp achtige, offensieve waakzaam heid. Dat offensieve uiteraard in politieke, in culturele en econo mische zin. In de dagelijkse poli tieke praktijk moet dat m.i. be tekenen, dat ontmoetingen met de Russen en hun satellieten op welk niveau ook, niet meer be lemmerd zouden moeten worden door de regering of ontraden, zoals tot nu toe gebruikelijk. Ontstemd was de heer Vonde ling over de 221 miljoen, die in 1964 voor ontwikkelingshulp beschikbaar komt. De geraamde f 221 min is minder dan een half percent van het geschatte natio naal inkomen in 1964. De heer Vondeling informeer de of de regering nog steeds op het „hopeloos ouderwetse stand punt" staat, dat zij zich niet wil bemoeien met binnenlandse aan gelegenheden in andere landen en „dus" geen stappen deed bij de Amerikaanse regering inzake de rassendiscriminatie tijdens de mars naar Washington. Voorts vroeg bij of de regering staat achter de resolutie van de Veilig heidsraad inzake een wapenem bargo voor Zuid-Afrika. Hij vroeg een strenge veroordeling van het Franse voornemen om kernproeven in de atmosfeer te houden. Het beschikbaar stellen van een contingent mariniers aan de Ver. Naties voor internationale bewakingsdiensten werd door spreker met vreugde begroet. Over de verhouding met Indo nesië zeide hij o.m.: dat het wel licht raadzamer is goodwill-am- bassadeurs te zenden, dan zware handelsdelegaties. De heer Vondeling noemde het aantrekken van ministers van buiten het parlement nogal on bevredigend. Maar bij het aan trekken van staatssecretarissen heeft het kabinet het toch wel heel erg bont gemaakt. De heer Vondeling noemde het een bele diging, een slag in het gezicht van de Staten-Generaal, dat geen parlementariërs voor deze func ties werden gekozen. Dat minis ter Andriessen zijn staatssecreta- dis niet zocht in de Protestantse rijen vond spreker een „onver geeflijke fout". Spreker ontwikkelde bezwaren tegen de driedeling van het de partement van defensie en de topleiding van beroepsmilitairen. Geen der staatssecretarissen was lid van een politieke paitij. Sprekende over de moeilijk heden bij de loonvorming zeide de heer Vondeling o.m. deze niet te onderschatten. De rijksoverheid is m hoge mate verantwoordelijk voor een gunstig klimaat. Naar de mening van de heer Vondeling heeft het regerings beleid van de laatste jaren de spanningen aan het loonfront tot een maximum opgestuwd. Spreker wees op grote win sten een hoog niveau van inves teringen uit ingehouden winsten en het vrijwel ontbreken van winstdelingsregelingen. Winsten en investeringen in talrijke be drijven worden door belasting en prijspolitiek merkbaar ge remd. Het gemiddelde der divi- nog steeds geen voorstel tot wij ziging van het vennootschaps recht is gedaan teneinde tantiè mes en beloningen van commis sarissen enz. te matigen. Sprekende over de schaarste aan arbeidskrachten zeide de heer Vondeling, dat bij begren zing van lonen ook begrenzing van de prijzen van schaarse goe deren behoort, met name van huizen en grond. Hij noemde de eenzijdige bevoorrechting van in komen uit vermogens, belegd in schaarse goederen een afdoend beletsel voor huurverhoging. Sprekende over zwarte lonen, koppelbazen en de 50.000 Neder landers, die in Duitsland werken zeide hij o.m., dat een broeierig klimaat is ontstaan, waardoor het vertrouwen is aangetast. Het is een wonder, dat de bom niet veel eerder gebarsten is, alsook dat nog geen complete chaos is ontstaan. De heer Vondeling vroeg op korte termijn om een grote, vaste lijn in de loonpoli tiek. Voorts vroeg hij om forse verhoging van de A.O.W. en an dere voorzieningen. Ofschoon veel vertrouwen in minister Bogaers hebbende, vond hij de bedragen aan nieuwe ver plichtingen voor de woningbouw te gering. De heer Vondeling toonde zich bezorgd over de benoeming van de heer Grosheide tot staats secretaris bij O., K. en W. De Anti-Revolutionaire staatssecre taris Grosheide was voorheen een geharnast tegenstander van deze wet op het voortgezet on derwijs. Hij wenste minister Biesheu vel een durvend, dynamisch en humaan structuurbeleid voor de landbouw toe, om tot gezonde bedrijven te komen. „De troonrede heeft meer het karakter van een programmablad dan van een staatsstuk", aldus de heer H. J. I.ankhorst (P.S.P.) bij de algemene beschouwingen. Hij hekelde het ontbreken van prin cipiële uitgangspunten over het te voeren beleid in de troonrede, De heer Lankhorst, die op nieuw o.m. aandrong op vermin dering van de bewapening, stelde voorts, dat z.i. van een Europese gemeenschap geen sprake is. Veeleer is er, naar zijn oordeel, sprake van een streven naar de macht in West-Europa. Bij een bespreking van de hui dige loon- en prijsontwikkeling deed de heer Lankhor-st de sug gestie de S.E.R. een rapport te laten opmaken over de gevolgen van een beperking van dividend en tantièmes-uitkeringen. Hij stelde met nadruk dat z.i. bij het huidige loonbeleid de factor ar beid onvoldoende gehonoreerd wordt. Tenslotte zeide de heer Lankhorst het progressief karak ter van het huidige kabinet in twijfel te willen trekken. De communistische afgevaar digde de heer Bakker fulmineer de tegen de gevolgde loonpolitiek en de vervolging van de A.D.M.- directie wegens het betalen van hogere lonen dan de C.A.O. toe staat. Evenals de heer Vondeling be sprak de heer Bakker de ont stane situatie na het kernstopak- koord. Er is geen verandering in het communisme gekomen, wel in het inzicht van anderen in het communisme, waarbij het begrip, dat niet alleen de Ver. Staten een tijger is. Mr. W. J. Geertsema (V.V.D.) stelde o.m. dat naar zijn oordeel de overeengekomen getalsver houding met betrekking tot de benoeming van staatssecretaris sen „wel wat scheef is getrok ken". Hij verlangde opheldering over de politieke kleur van de staatssecretaris van Defensie voor landmacht-aangelegenheden en vroeg voorts op welke departe menten eventueel nog staatsse cretarissen zullen worden be noemd. Mr. Geertsema, die eraan her innerde dat eind 1964 de huidige wettelijke regeling voor de toto afloopt, drong erop aan deze regeling grondig en spoedig on der ogen te zien. „Maak de sport- toto aantrekkelijker, o.m. door het groter maken van de hoofd prijs", zo zeide mr. Geertsema, die memoreerde dat zowel de deelname als de inleg als gevolg van de concurrentie van de Duit se lotto terugloopt. Sprekende over de aanhangige loonkwesties spoorde de heer Geertsema de regering aan vast te houden aan de afspraken van Wassenaar. Ofschoon sceptisch staande tegenover de verwachting dat loonsverhogingen een ontspan ning op de arbeidsmarkt teweeg zal brengen, meende hij toch, dat aan een forse verhoging niet te ontkomen zal zijn. Daarbij moet echter de uiterste zelfbeheersing worden betracht, teneinde onze exportpositie niet in gevaar te brengen. Indien deze laatste wordt aangetast, dan volgt auto matisch ontspanning van de ar beidsmarkt, zo meende hij. De heer Geertsema voorziet wel een groei naar het Europese loon- en prijspeil, maar dit moet een geleidelijke groei zijn, waar bij evenwicht tussen lonen, prij zen en arbeidsmarkt moet be staan. Z.i. zullen huurverhoging, enige prijsstijging en loonsver hoging hand in hand moeten gaan teneinde het evenwicht niet te verstoren. Gematigheid is dus geboden. Dit alles eist van de regering de juist stuurmanskunst. De vergadering werd tot 19.45 geschorst. (Adv.) De orkaan „Flora" heeft in de loop van maandagnacht een iets noordelijke koers gevolgd en bevond zich om vier uur dinsdag morgen plaatselijke tijd op onge veer 520 km ten oosten van Wil- lemstad-Curagao, aldus de me- teriologische dienst op Curagao Verwacht wordt, dat de orkaan omstreeks middernacht Curagao zal passeren op een afstand van 150—200 km. De wind zal in de loop van de middag langzaam naar het noor- :len draaien en tijdens 'het pas seren uit veranderlijke tot weste lijke richtingen draaien met snel heden van tien mijl en uitschie ters in buien tot 25 knopen. De Indonesische permanente afgevaardigde bij de Ver. Naties, de heer Palar, heeft maandag in de algemene vergadering ver klaard. dat er wapens en muni tie zijn gevonden in de Britse ambassade in Djakarta, die on langs door betogers grotendeels werd verwoest. Hij vroeg zich af. met welk doel de wapens daar waren opgeslagen. De heer Palar antwoordde op redevoeringen welke de Maleisi sche ambassadeur Dato Ong Joke Lin en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, lord Home, vorige week vrijdag hadden ge houden. Volgens de Indonesische afge vaardigde waren in het ambas sadegebouw geweren, lichte ma chinegeweren en „een aanzien lijke hoeveelheid munitie" aan getroffen, waarvoor de autoritei ten in Djakarta geen vèrgunning hadden gegeven. Hij noemde dit in strijd met elk diplomatiek ge bruik. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dinsdag bevestigd, dat fïtHr in het gebouw van de Britse ambassade in Dja karta een kleine hoeveelheid wa pens heeft bevonden. Op uit drukkelijke last van de ambassa deur werd daarvan echter geen gebruik gemaakt, toen het ge bouw op 18 dezer door demon stranten werd aangevallen en in brand gestoken. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de kleine hoeveel- bestemd was ter bescherming van het personeel en het gebouw tegen mensen die de ambassade wilden binnendringen. De wa pens waren bij de grootscheepse aanval op de ambassade echter niet gebruikt omdat het gebruik tegen een zo groot aantal perso nen alleen maar had kunnen ver ergeren. De jongste gebeurtenis sen in Indonesië hebben wel dui delijk aangetoond dat men niet op de Indonesische regering kan rekenen wanneer het gaat om bescherming in overeenstem ming met de internationale ver plichtingen, aldus de woordvoer der. ALGERIë. President Ben Bella heeft, dins dagavond bekend gemaakt, dat alle landeigendommen van voor malige Franse kolonisten in Al- gerië met ingang van dinsdag zijn genationaliceerd. Volgens Amerikaanse kringen verlangt de Sowjet-Unie er naar de belangrijkste Oost-West pro blemen zoals Berlijn en Duits land uit te stellen ten gunste van overeenkomsten van secundair belang. Van Westelijk standpunt ge zien zou het Russische voorstel om aan beide zijden van het ijzeren gordijn waarnemingspos ten te stationeren teneinde tegen verrassingsaanvallen te waken het meest hoopgevende project voor de naaste toekomst zijn. Amerikaanse functionarissen geloven dat het diepe conflict Britse ieüdé«*stëeeidaorloperid - terwijl Lgedaan, Toekomstmuziek voor Londen Een hotel met 120 kamers, een winkelcentrum» een theater, een kunstysbaan, een kunstgalerij, on derling verbonden door rollende trottoirs, en het geheel onderge bracht in een gigantische, zeven verdiepingen hoge glazen brug over de Theems: ziedaar een 70 miljoen gulden-plan, dat hier vi sueel uitgedrukt is met behulp van een maquette en een foto van dat deel van Londen, waar het bouwsel is geprojecteerd. De plan nen z|jn een dezer dagen in de hoofdstad uit de doeken WOENSDAG 2 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG 3 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.03 1.38 2.18 2.28 n.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 OKTOBER n.m. v.m. 1.47 2.22 3.02 3.12 1.53 2.28 3.08 DEZELFDE TEMPERATUREN De regenzone die dinsdagavond ons land bereikte behoorde bij het front van een depressie die over Schotland naar het zuidoosten is getrokken. Vandaag zal deze depressie dicht langs ons land voorbij koersen, zodat de invloed ervan nog niet verdwenen zal zijn. Er moet dan ook plaatselijk regen worden verwacht, maar later neemt de kans oip opklaringen iets toe. De wind zal ruimen 3.18-naar richtingen tussen West en Noord en matig tot krachtig zijn zodat de temperaturen aan de lage kant blijven. - De genoemde windruiming hangt samen met de aanwezig heid van een rug van hoge luchtdruk die zich over de Brit se eilanden uitbreidt. Deze rug wordt echter aan de westkant weer snel aangetast door een nieuwe actieve depres sie die zich bij IJsland ontwik kelt. Het onbestendige weer zal daarom de komende dagen voort duren. tussen het Kremlin en Pekipg voor Rusland aanleiding is ge weest om bespreking van de be langrijkste Oost-West vraagstuk ken tijdens de laatste ronde van de besprekingen tussen Enge land, de Ver. Staten en Rusland in New York te vermijden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Ver enigde Staten zouden met be langstelling hebben geconsta teerd, dat minister Gromyko tij dens de eerste bijeenkomst op zaterdag de vraagstukken Ber lijn en Duitsland zelfs niet heeft aangeroerd, evenmin als het Russische stokpaardje, een niet- aanvalsverdrag tussen de N.A.- V.O. en de landen van het War- schaupakt. Op het beperkte gebied van overeenkomsten op het tweede plan zouden volgens Amerikaan se kringen de Moskouse plannen voor het uitwisselen van waarne mingsposten niets positiefs kun nen bieden, gesteld dat hierin een groot gebied zou kunnen worden betrokken en de overeenkomst geen bepaling zou bevatten over een vermindering van de militai re uitgaven. Volgens het Russische plan zouden waarnemers moeten worden geplaatst op strategisch belangrijke punten zoals luchtha vens en spoorwegknooppunten. Zij zouden moeten waarschuwen wanneer zij oorlogsvoorbereidin gen zouden constateren. Het zou echter moeilijk zijn om .doelmati ge overeenkomsten aan te gaan zonder de medewerking van Frankrijk. Frankrijk heeft de ontwape ningscommissie van de Ver. Na ties in Genève geboycot. Waar schijnlijk zal het plan echter juist in deze commissie worden uitge werkt wanneer de grote mogend heden in principe overeenstem ming hebben bereikt. Zelfs zonder tastbare overeen komsten over de belangrijkste kwesties zouden de Verenigde Staten van mening zijn dat de huidige besprekingen hun nut hebben om het gesprek gaande te houden, aldus Amerikaanse kringen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend onbestendig Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur BURGGRAAF OP DE ARM Prinses Margaret van Engeland is met haar gezin, na een vakan tie in Balmoral, Schotland, terug gekeerd in Londen. Foto: Bij de aankomst op liet Kings Cross station in Londen zorgde de prinses voor de hond, terwijl haar man, graaf Snorvdon, liet zoontje van he.t echtpaar, burggraaf Linley, op de arm nam. De burggraaf wordt in november twee jaar. (Adv.) tfoontatraat 102 - Telefoon 81M Terneuzen ZON MAAN op onder op onder Okt. 2 6.40 18.18 18.33 5.11 3 6.42 18.15 18.55 6.35 4 6.44 18.13 19.18 8.01 5 6.46 18.11 19.45 9.27 6 6.47 18.08 20.15 10.52 ROCKEFELLER: De gouverneur van de staat. New York, Nelson A. Rockefel ler, heeft dinsdag in Brussel ver klaard dat de tijd is aangebro ken voor vestigingen van Euro pese ondernemingen in de Ver enigde Staten. Sprekende aan een lunch, die hem in Brussel werd aangebo den door een aantal Belgisch- Amerikaanse verenigingen, zeide hij, dat ongeveer 250 Amerikaan se ondernemingen thans actief zijn in België en andere landen van de Europese Economische Gemeenschap en dat nu het de beurt is aan Europese onderne mers al dan niet in samenwer king met Amerikaanse firma's een deel van de produktie te ver plaatsen naar de Verenigde Sta ten. Hij betoogde dat in de Verenig de Staten nog een ruime arbeids markt bestaat, terwijl in Europa een arbeidstekort heerst en door de toenemende welvaart een groeiende afzet op de eigen markten ontstaat. Gouverneur Rockefeller zal in Brussel een bureau voor de in ternationale handel van de staat New York openen, de eerste ves tiging in Europa van de 50 Ame rikaanse staten. Het doel van het bureau is de handel tussen de Europese Economische Ge meenschap en de andere vrije landen van Europa uit te brei den, de Europese industriëlen aan te moedigen tot het stichten van fabrieken en filialen in New York, het stimuleren van de uit voer uit de staat New York naar Europa en de bevordering van het toerisme tussen Europa en de staat New York. Voordat Rockefeller vandaag zal doorreizen naar Parijs zal koning Boudewijn hem in audiën tie ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1