Provinciaal nieuws Moeilijkheden voor Ben Bella Afscheid van de heer J. J. Kaan als hoofd van de Zuidlandschool te Terneuzen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 1 OKTOBER TERNEUZEN SLUIS ZAAMSLAG NOODLANDING VAN BRITS STRAALVLIEGTUIG GOED AFGELOPEN RUSSEN EERST Overleg TL... Kabinet-Stichting van de Arbeid §gp DRUM Aanbieden afscheidsgeschenk van Oudercommissie en leerlingen van de Zuidlandschool In „De Schakel" vond gister avond een bijeenkomst plaats waarop de heer J. J. Kaan gehul digd werd ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd der Zuid landschool. Met ingang van heden wordt zijn plaats ingenomen door de heer Peeters. die door de gemeenteraad tot zijn opvol ger is benoemd. In vele bewoordingen gaven verscheidene sprekers uiting aan hun dankbaarheid de heer Kaan te hebben leren kennen en met hem te hebben mogen samen werken; elk van hen gaf uiting aan zijn bewondering voor de be kwaamheid, de flair om met kin deren om te gaan en bovenal voor de legendarische kennis van personen, die het scheidend hoofd der school bezit. Een ijze ren geheugen, dat hem geduren de 38 jaar, dat hij in Terneuzen zijn loopbaan uitoefende, stelde hem uiteraard tot dit laatste in staat. De heer ir. Van den Berg, voor zitter der Oudercommissie, kon op deze avond behalve familie leden en vrienden van de heer Kaan. oud-leerlingen, ouders, on derwijzend personeel, tevens ver welkomen burgemeester mr. H. Rijpstra. wethouder H. A. M. A. de Meijer, gemeente-secretaris de heer A. J. van Piagee, de ambte naar voor Onderwijs en Cultuur, drs. Heijkoop. de schoolarts mevr. W. E. v. d. EndeHuijgens, en de inspecteur van het Lager On derwijs in Zeeland, de heer L. F. J. H. Frantzen. Gevoel van dankbaarheid Laatstgenoemde voerde als eerste het woord en zeidc. dat de mededeling, dat de heer Kaan in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het onderwijs zal verlaten, tamelijk nuchter, onaandoenlijk en offi cieel klinkt. Voor de heer Kaan zal hierbij echter een gevoel van weemoed aanwezig zijn. doch hopelijk laat deze niet dit gevoel, doch 'dankbaarheid overheersen. De heer Frantzen noemde het onderwijs-dienen een roeping en een taak die heel dicht staat bij die van zielverzorger. De verant woordelijkheid voor dit ambt heeft de heer Kaan bijna twee generaties, samen met de ouders gedragen. Onderwijzer zijn is een zware taak, omdat men zijn eigen persoonlijkheid weg moet cijfe ren en zich geheel moet geven. De heer Frantzen zeide verder hier niet slechts ambtelijk aan wezig te zijn om de dank van de minister over te brengen, doch ook persoonlijk met veel genoe gen aan de uitnodiging gehoor te hebben gegeven. Hij besloot zijn toespraak met de heer Kaan een lange en gezegende levens avond toe te wensen. Gewaardeerde leerkracht Burgemeester Rijpstra sprak hierna als volgt: Zeer geachte heer Kaan, dames en heren, Hoewel U, heer Kaan, mij dui delijk hebt laten weten, dat U het' afscheid als hoofd van de Zuidlandschool geruisloos zoudt willen laten verlopen en dit dus zoudt willen beperken tot een afscheid der leerlingen en onder wijzers op de school, heeft het gemeentebestuur toch gemeend daaraan geen gevolg te moeten geven. Het heeft dan ook graag be vorderd, dat vanuit de Ouder commissie het initiatief werd ge nomen, dat in bredere kring bij uw heengaan als hoofd der Zuid landschool zou worden stilge staan. Uit de presentie van wethouder De Meijer, de gemeente-secreta ris en de chef van de afdeling Onderwijs, zult U willen conclu deren, dat wij aan dit afscheid betekenis hechten. Helaas kan de loco-burgemeester wethouder De Vos niet tegenwoordig zijn, daar een reeds lang geleden geplande uitstedigheid hem elders bindt. U enigszins kennende, meen ik te mogen verwachten dat U mij zult vragen; Waarom hebt U mijn wens niet geëerbiedigd? Ik zal U daarop een eerlijk antwoord geven, zoals gij van mij moogt verwachten en stellig verwacht. In de eerste plaats zij dan op gemerkt, dat bij het afscheid van uw oud-collega's Weststrate en Platteeuw op soortgelijke wijze werd gehandeld, toen deze op respectievelijk 30 september 1958 en 31 oktober 1960 hun functies als hoofd der school neerlegden. Het afscheid van de heer West strate vond plaats in de raads zaal, hetgeen thans om organisa torische redenen achterwege bleef. Van deze m.i. goede gewoonte heeft het gemeentebestuur, nu wij staan voor het afscheid van het laatste schoolhoofd der „oude garde", niet willen afwijken. Een tweede beweegreden, dat wij in het openbaar afscheid van U willen nemen, is dat U een ge waardeerde leerkracht bent ge weest. Herhaalde malen heb ik U bij het lesgeven bezocht en U zorg vuldig geobserveerd. Telkens werd ik hierbij getroffen door uw grote didactische en pedagogische gaven. U bent een leerkracht ge weest, die aanspraak kon maken op het predikaat „zeer goed" en die de hem toevertrouwde leer lingen veel heeft geleerd. Duidelijk bleek dit 'tijdens de les. terwijl de resultaten van de toelatingsexamens voor zichzelf spraken. Hierbij is het mij op gevallen, dat deze kennis op een speelse wijze werd bijgebracht, waarbij het zelfrespect en de am bitie der kinderen op een verant- woorde wijze werd aangekweekt. Mogelijk waart gij hier en daar een docent van de oude stempel, doch dit vond ik zelf in geen en kel opzicht bezwaarlijk, daar uw leerlingen veel bij U leerden. Over de manier waarop U aan de leerkrachten en aan de totali teit der school leiding hebt ge geven liepen onze meningen uit een. Ik heb hierbij echter nooit willen vergeten, dat ik U aantrof in de laatste periode van uw hoofdschap, al wil ik daarmede niet zeggen dat U niet, met name in het laatste jaar, naar uw ver mogen dit gedeelte van uw taak vervulde. Wanneer ik uw leven overzie, valt het mij op, dat U op 1 mei 1920 bent begonnen als onderwij zer op de openbare school te Sluiskil. Nadat U korte tijd werk zaam was geweest te Nijmegen en te Lekkerkerk werd uw gang toch weer gericht naar de U ver trouwde omgeving, toen U op 1 oktober 1925 werd benoemd tol hoofd van de openbare lagere school te Sluiskil. Op 1 juni 1930 trad U in dienst als hoofd van school C, de tegenwoordige Zuid landschool. In die tijd werkte deze school, thans de grootste openbare lagere school van de gemeente, met slecht drie leer krachten en het moet U grote voldoening geven thans een bloeiende school met 260 leerlin gen en 7 leerkrachten achter te laten. Naast de vreugde, welke uw leven kenmerkte, hebt U her haaldelijk verdriet gekend. Hieruit zal mede verklaard kunnen worden, dat gij naar veler mening vereenzaamd bent. Een moeilijk te peilen situatie voor hen die dit niet kennen, het geen tot mildheid in het oor delen noopt. Voor de prettige manier, waar op ik met U mocht samenwer ken, zeg ik U hartelijk dank. Ook wanneer wij wel eens moeilijke gesprekken hadden, kon de sfeer m,i. goed blijven. Graag wens ik U dat U. rus tend in uw pensioenering, een goede tijd tegemoet moogt gaan. Een tijd, waarin U, bij het weg vallen van het dagelijks werk, nieuwe wegen zult gaan vinden voor activiteiten. Het heeft mij getroffen, dat de gemeente Terneuzen U in de meest letterlijke zin des woords dierbaar is. Vanuit deze gericht heid moet het mogelijk zijn te komen tot positieve daden, waar van de plaatselijke gemeenschap dankbaar zal willen profiteren. Tot uw opvolger werd benoemd een nog jeugdige onderwijskracht, die zijn eerste opleiding in uw school ontving. Stellig zal zijn werkwijze en zijn benadering van leerlingen en leerkrachten een andere zijn dan de uwe. Het oude wellicht hier en daar veroor delende, zal hij het goede en positieve daarvan weten te be waren. Ik moge mijn korte afscheids toespraak besluiten met U har telijk te danken voor hetgeen gij voor vele kinderen in deze ge meente hebt betekend. Uw posi tieve instelling voor dit kind zal U, ondanks uw grijze haren, jeugdig houden. Namens het personeel werd vervolgens het woord gevoerd door de heer A. C. Brakman, die de onopvallende leiding die de heer Kaan steeds aan het perso neel gaf, voorwaarde noemde om het grootst mogelijke rendement bij het werk te bereiken. De heer Kaan kende het milieu der kin deren, omdat hij de ouders ken de en van deze kennis profiteer den de onderwijskrachten mee. Zijn lessen waren gedegen, zijn humor bij het geven hiervan spreekwoordelijk. Moge de leeg te die u zo nu en dan zult voe len, worden opgevuld door ander, voldoening schenkend werk. Spreker besloot met de heer Kaan dank te betuigen voor de betoonde kameraadschap en wen ste hem het beste voor de toe komst. Namens ouders en leerlingen bood hierna een deputatie van leerlingen bestaande uit drie jongens en drie meisjes de heer Kaan een fraai armbandhorloge aan. Inplaats van het hoofd van de openbare ULO-school, de heer Van Vugt, die verhinderd was, sprak namens de leerkrachten van de openbare ULO-school de heer Meijer,. De heer v. Leeuwen, hoofd van de Schipperschool, roemde even als de vorige spreker de aanhan kelijkheid die de kinderen ten op zichte van de heer Kaan toonden en gaf daarna in een humoris tische speech uiting aan zijn dankbaarheid voor het contact met de heer Kaan, roemde zijn enorme levenservaring, zijn gro te kennis van alle inwoners, zijn „fabelachtige" kennis van de schipperij, meesterlijke diploma tie op vergaderingen en zeide er tenslotte trots op te zijn, de heer Kaan zijn collega te mo gen noemen. Hierna werd gepauzeerd voor het aanbieden van een verver sing. De schaakclub „Terneuzen" werd vertegenwoordigd bij mon de van de heer G. Dijselijnck en tenslotte was het natuurlijk de scheidende funktionaris zelf die het laatste woord had. „Ik heb in mijn leven op heel wat vergaderingen het woord ge voerd. doch voelde mij nooit zo ongemakkelijk als vanavond", zo begon hij. „Eigenlijk, zo vervolg de de heer Kaan, „kan ik geen woorden vinden om te bedanken. De huldiging was door hemzelf niet gewenst. „Ik ben altijd maar een eenvoudige jongen geweest, doch als het dan toch moet, maak het dan kort", had hij gezegd, toen men hem benaderde over deze afscheidsbijeenkomst. Inderdaad, men kan geen me ter over straat lopen, of men ont moet bekenden, de band met oud leerlingen heeft spreker altijd zeer gewaardeerd. Al voelt men zich niet oud, men wordt soms toch aangezien als enigszins ouderwets en daarom zeide de heer Kaan hot te appreciëren, dat zijn taak door een jonge kracht wordt overgenomen. De heer Kaan beantwoordde tenslotte alle sprekers afzonder lijk, waarbij hij memoreerde on der drie burgemeesters te hebben gewerkt, allen principiële voor standers van bijzonder onderwijs, doch alle drie deden zij alles om het onderwijs in het algemeen te steunen. Hij noemde het één der grootste verdiensten van burge meester Rijpstra dat deze steeds de belangen behartigt van alle in gezetenen. Tot inspecteur Frantzen zeide de heer Kaan te hopen, dat hij de provincie Zeeland niet al te vlug zal verlaten. Hij noemde hierbij een lange reeks voorgan gers van de heer Frantzen op. Tot de heer Brakman zei hij: „De enkele vriendschappelijke strubbelingen, die wij hadden, werden steeds in der minne op gelost." Sprekende tot heer Van den Berg en tot de Oudercommissie in het algemeen zeide de heer Kaan nimmer een positieve te genstander van een dergelijke commissie te zijn geweest. Wél had het hem altijd verdroten, dat men er in Den Haag nimmer toe over is gegaan, de Oudercommis sie bevoegdheden toe tc kennen en sinds 1920 nooit verder is ge komen dan de commissies te'be schouwen als een soort propa- ganda-instituut. De heer Kaan besloot met zijn warme dank uit te spreken voor de vele geschenken die hem in de loop van de avond door diver se sprekers waren overhandigd en deed een beroep op ouders van leerlingen zijn opvolger te steunen door dik en dun. Hierbij sprak hij dc hoop uit, dat er voor „onze" Zuidlandschool een mooie en zegenrijke taak zal zijn weg gelegd. De talrijke aanwezigen werden hierna in de gelegenheid gesteld persoonlijk van meester Kaan af scheid te nemen. Koningin Wilhelmina Fonds Dc collecte voor de kankerbe strijding (Koningin Wilhelmina Fonds) heeft deze keer een bij zonder goed resultaat opge leverd. Het totale bedrag was 1.296,05; daarvan leverde Ter neuzen (kom) 1.132,22, Sluiskil 127,55 en Driewegen 36,28. Vergadering plattelands vrouwen. Voor de afdeling Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen sprak de heer J. P. A. van Catz over de bewerking van vlas en hennep in heden en verleden. Besloten werd om over te gaan tot een vervolgcursus leerbe- werking en een onderzoek zal worden ingesteld naar de moge lijkheid van een cursus elemen tair Frans. Beiaardier prof. E. Delmotte verzorgde een beiaardconcert in samenwerking met de muziek vereniging „Apollo", o.l.v. F. v. d. Bussche, het gemengd Chr. zangkoor S. D. G. uit Oostburg, o.l.v. Joh. de Feijter uit Sluis, het Hervormd zangkoor uit Sluis en leerlingen van de lagere scho len. Door het koude weep moest het concert in de raadszaal gegeven worden. Het experiment, want als zodanig was het opgézet, is zeer goed geslaagd en verdient aldus burgemeester P. F. van Hootegem zeker herhaling. Tot slot werd massaal het Wilhelmus ten gehore gebracht. De publie ke belangstelling was zeer groot. Chr, Kleuterschool (voorlopig) gesloten. Het is gister een droeve dag geweest zowel voor het bestuur van de Chr. Kleuterschool als voor de ouders van de 50 school gaande kleuters, want er moest afscheid genomen worden niet alleen van de hoofdleidster mevr. Stoorvogel-Philipse, die gedu rende tien jaar als hoofdleidster verbonden is geweest, 'doch nu wegens haar huwelijk ontslag heeft gevraagd en van de leidster mej. Van Doeselaar. wegens haar benoeming aan een kleuterschool te Breda. Daar er voor deze vacatures geen opvolgsters of zelfs maar één leidster gevonden kan wor den, is het bestuur der school genoodzaakt de kleuterschool te sluiten. Gehoopt wordt, dat na de eerstvolgende examens voor kleuterleidster één of twee ge slaagden bereid zullen zijn hier in dienst te treden. Na een openingsgebed door de kinderen, verwelkomde mevr. Stoorvogel de aanwezigen, waar na door de kleuters werd gezon gen en enige spelletjes werden gedaan, en door hen aan mevr. Stoorvogel en mej. Van Doese laar enige geschenken aangebo den. Na een tractatie aan de kleu ters werd het woord gevoerd dooi de voorzitter van het bestuur der kleuterschool ós. Becht, die een terugblik wierp op het lief cn leed der kleuterschool, welke aanvankelijk met veel moeilijk heden te kampen had tot het kleuteronderwijs wettelijk gere geld werd en nu ook de salari ëring van de leidsters in goede banen is geleid, is het bestuur De 46-,jarige Ben Bella, die twee weken geleden werd geko zen als eerste president van Al- gerië, heeft zondag snel gerea geerd op de aankondiging van een campagne van verzet tegen zijn bewind. Hij liet het leger en de politie een dubbele ring van controleposten om Kabylië in het noorden van Algerië leggen, ontsloeg kolonel Mohand Ou El Had.je als commandant van dit gebied en riep de bevolking op tot het vormen van „waakzaam heidsgroepen" ter bescherming van de natie". De crisis ontstond toen kolonel El Hadj zijn steun betuigde aan een ondergrondse oppositiebewe ging, die zich het „Front van socialistische krachten" (F.F.S.) noemt en waarvan Hocine Ait Ahmed, die indertijd samen met Ben Bella in Franse gevangen schap heeft gezeten, een van dc leiders is. Op een bijeenkomst in Tizi Ouzou, de hoofdplaats van Kabylië, verklaarden leiders van het F.F.S., dat de regering van Ben Bella onwettig is. Zij beloof den met alle mogelijke middelen te zullen ijveren tegen een af glijding van Algerië naar het fas. cisme. In een proclamatie zeiden zij plannen te hebben opgesteld om zich te verzetten tegen „het komplot van de regering tegen de revolutie en de eenheid van het volk" en „een einde te ma ken aan de dictatoriale macht van Ben Bella". Tizi Ouzou ligt 120 km ten oosten van Algiers. De ene ring van controleposten ligt, volgens reizigers, op 30 km ten westen van de hoofdplaats van Kabylië, terwijl de tweede ring direct bui ten Algiers js gevormd. Na een spoedbijcenkomst van zijn kabinet maakte de president voor radio-Algiers het ontslag van kolonel El Hadje bekend. Hij betichtte hem van insubordinatie en zei dat iedere actie om de nieuwe grondwet te wijzigen in strijd is met de wet en de orde. De grondwet geeft de president grote bevoegdheden, terwijl er slechts 1 politieke partij die van het „Nationale Bevrijdings front" (F.L.N.) is toegestaan. Het staatshoofd gelastte de troepen in Kabylië niet meer te gehoorzamen aan de kolonel, maar de rechtstreekse bevelen van het ministerie van Defensie af te wachten. Overigens sprak Ben Bella niet over het politieke verzet tegen zijn bewind van de kant van Ait Ahmed en de zijnen. Ait Ahmed zei zondag nog. dat zijn mede standers hun posities met alle middelen zullen verdedigen. Maar dat er voor het ogenblik geen plannen bestaan voor militaire acties. Kolonel El Hadje, de voormali ge bevelhebber in het derde dis trict de zgn. wilaja Kabylië ging vorig jaar in oppositie tegen Ben Bella, 'toen Algerië overeen komstig dc akkoorden van Evian zijn onafhankelijkheid kreeg. Waarnemers in Algiers zijn van mening, dat de nieuwe crisis in vergelijking met de machts strijd van vorig jaar niet zo ern stig is. Het feit dat het verzet is geconcentreerd in Kabylië, dat altijd al met zijn Berberbevolking een bijzondere positie ten aanzien van de rest van het land heeft ingenomen, stelt de nieuwe pre sident desalniettemin voor een moeilijk probleem. Dat de Ber bers niet veel met zijn bewind op hebben, was al gebleken bij de volksstemming over do nieu we grondwet, toen een aanzien lijk deel van de bevolking niet naar de stembus ging. KOLONEL EL HADJE NOG STEEDS OP POST Kolonel El Hadje bevond zich blijkens telefonische informaties maandagmorgen nog steeds op zijn post. In een communiqué uit naam van het „Front van de socialis tische strijdkrachten" wordt het ontslag van de Algerijnse kolonel El Hadj van „nul en gener waar de" genoemd. De daden van Ben Beha tonen aan dat de autori teiten van plan zijn „alle strijd bare revolutionairen van het bin nenland uit te roeien ten voor dele van de voormalige officie ren van het Franse leger." Het communiqué zegt voorts dat „de leiders van de F.L.N.-federatie van Tizi Ouzou geen uitdrukking van de volkswil" zijn. „Iedereen weet dat zij slechts instrumen ten zijn in dienst van de huidige autoriteiten, die vergeefs trach ten verdeeldheid in onze gelede ren te zaaien". Kolonel El Hadj heeft maan dag te Miehelet de anti-Ben Bella gezinde leider Hocine Ait Ach- med ontmoet. Volgens verslag gevers, die het hoofdkwartier in Tizi Ouzou hadden opgebeld, oefent de kolonel nog steeds het bevel over zijn onderdeel uit. Het aan de macht zijnde poli tieke bureau van de FLN heeft maandag in Algiers per com muniqué bekendgemaakt dat woensdagmorgen een bijeen komst van topfunctionarssen van de FLN zal worden gehouden. Alle leden van de nationale ver gadering worden uitgenodigd hieraan deel te nemen, aldus de bekendmaking. Een straalvliegtuig van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft zondagavond op "het New Yorkse vliegveld Idlewild een noodlanding gemaakt die goed is afgelopen. Het toestel was van dit vlieg veld opgestegen voor een vlucht met 76 passagiers naar Londen, toen een van de motoren niet goed bleek te werken. De gezag voerder achtte het raadzaam terug te keren. Bij de landing merkte hij dat de remmen niet functioneerden. Om te voorko men dat de machine aan het eind van de landingsbaan te pletter zou slaan, liet de bestuurder het neuswiel scherp wenden tenein de door slippen het toestel tot stilstand te brengen. Hoewel het wiel en een deel van zijn steun het begaven, kwam de zware machine aan de rand van de rol- baan tot stilstand. De passagiers waren kort daarna met een an der straalvliegtuig op weg naar de Britse hoofdstad. GAGARIN: De Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin is er van overtuigd dat de Russen als eersten een vlucht naar de maan zullen ma ken. Gagarin, die momenteel in Pa rijs is, schreef in een artikel in het zondagsblad „Le Journal du Dimanche" dat de leidende Rus sische bouwer van ruimtevaar tuigen, die hij niet met nama noemt, van mening is, dat de mens binnen enkele jaren naar de maan zal vliegen. Volgens Gagarin is het wed strijd-element voor de Russische ruimtevaarders niet het belang rijkste, hoewel zij er ook op dat gebied van overtuigd zijn de eer ste te zullen zijn. #De Engelse ambassade in Dja karta, die twee weken geleden tijdens demonstraties in vlam men opging, zal door de Indo nesische regering worden her bouwd, zo heeft de gouverneur van het district Djakarta, gene raal Soemaro, maandag bekend gemaakt. Hij zei voorts dat een plan tot herstel van de schade van de woningen van leden van het corps diplomatic die tijdens dezelfde demonstraties werden beschadigd, in studie is. genoodzaakt de kleuterschool te sluiten, daar er, althans voorlo pig, geen kans is, dat in de vaca tures zal kunnen worden voor zien. Nadat ,ds. Becht aan de hoofd leidster en leidster der kleuter school de dank van het bestuur had overgebracht voor de toewij ding van beiden bij dit kleuter- onderricht, bood hij mevr. Stoor vogel een fraaie lamp aan en mej. Van Doeselaar een spaarlampje. Door beide dames werd dank betuigd voor het ontvangen ge schenk van bestuur en de ouders der kleuters en tevens voor de prettige verhouding met het be stuur der school en de ouders der schoolgaande kleuters, Ds. Becht sprak vervolgens het dankgebed uit en zongen de kin deren nog een dankliedje. Te hopen is dat het bestuur er in zal slagen weer spoedig leid sters aan te trekken, waardoor de kleuterschool spoedig weer zal kunnen worden geopend. (Vervolg van pag. 1.) Een eventuele belangrijke loon stijging doet de vraag rijzen of een nieuwe huurverhoging niet eveneens gewenst is. Het kabinet heeft zich daar nog niet over uit gesproken, maar het denkt over dit hele complexe vraagstuk, waarbij medespelen, indien daar toe zou worden besloten, tijdstip van invoering, percentage e.d. Minister Bogaers verklaarde naderhand dat het verleden leert dat van het ogenblik af dat tot een huurverhoging wordt beslo ten tot het tijdstip van invoering een periode van drie maanden pleegt te verstrijken. (Als 1 ok tober tot invoering zou worden besloten, bij wijze van voorbeeld, zou juist per 1 januari 1964 een verhoging kunnen worden door gevoerd.) Het overleg tussen de delega tie uit het kabinet en het aon- gevulde bestuur van de Stich ting is, naar de heer Roemers meedeelde, gevoerd in een har de zakelijke steer. (De gemoe deren waren duidelijk verhit, hetgeen verscheidene heren van de zijde van het bedrijfsleven wel was aan te zien. Red. A.N.P.) Het kabinet blijft vasthouden aan zijn reeds eerder enige ma len door minister Veldkamp uit eengezet standpunt: wachten op advies van de S. E. R., daarna overleg in de Stichting en dan bij het kabinet, dat dan zal moe ten beoordelen of het kan en hoe het kan. Het nieuwste rapport van het Centraal Planbureau is niet in het overleg van gistermiddag aan de orde geweest. De heer Roemers verklaarde dat dit rap port de overgrote meerderheid van degenen die gistermiddag hebben deelgenomen aan dat overleg niet tijdig had bereikt. Hij wilde er, gezien het vertrou welijk karakter van dat rapport, niet over spreken omdat hij niet de vrijheid heeft dat vertrouwen te breken. De heer Roemers had wel ken nis genomen van een bericht in één der ochtendbladen over de inhoud van dat nieuwste rap port van het Centraal Planbu reau. Als de inhoud van dat be richt overeenstemt met de in houd van dat rapport, dan is dit, naar zijn persoonlijke mening, al evenmin aanvaardbaar als het rapport van het Centraal Planbureau dat op Prinsjesdag aan de Kamer is overgelegd. De heer Roemers vertolkte het standpunt van de vakcentralen aldus: het kernpunt is: hoe krij gen we greep op de lonen. Door de premature publikatie is naai de mening van de heer Roemers de discussie over het nieuwste rapport van het Centraal Plan bureau zeer bemoeilijkt. De vakcentralen hebben hun eisen voor het te verwachten ad vies van de S. E. R. zó geformu leerd, dat zij bereid zijn aan het tormele gedeelte mee te wer ken, mits aan het materiële ge deelte zó wordt meegewerkt dat het fcrmele gedeelte geen aan fluiting wordt. Men moet bij ai- les thans naar de mening van de vakbeweging niet uitgaan van het denkbeeldige, maar van de realiteit. Het feit dat achtereenvolgens werknemers en werkgevers nun standpunten uiteen hebben ge zet was een bewijs van dc schei ding die tussen deze beide groe pen van het bedrijfsleven tnans oestaat. De werkgeversverbonden zul len de komende dagen besteden voor overleg met dagelijkse be sturen en/of verbondsbesturen van hun organisaties. De heer De Koster verklaarde namens de werkgeversorganisaties dat men bereid is tot onmiddellijk over leg met de werknemers als acute moeilijkheden daartoe aanleiding zouden geven. Zowel aan de zijde van het kabinet als aan die van de werk nemers is men van oordeel, dat welke maatregelen men thans ook voorbereidt, de zwarte lonen niet voor 100 procent zullen ver dwijnen. De heer Roemers heeft eraan herinnerd dat de vakbeweging een jaar geleden reeds bezwaar heeft gemaakt tegen een toen voorgenomen loonstop, die de situatie alleen nog maar erger had kunnen maken. Als de werkgevers nu tegen-* over de looneisen een huurver hoging stellen, dan zullen de looneisen z.i. moeten worden verhoogd. Men kon naar de mening van de vakcentralen structurele ge breken niet door conjuncturele maatregelen opheffen. Toen, in de persconferentie van werkgevers, landbouwers en middenstanders, de wens van de vakbeweging over een uitkering* ineens in 1963 ter sprake kwam, scheen het dat er aan die kant (nog) geen éénsluidende mening was. Enerzijds werd medege deeld dat men daarover nog geen mening had, maar ander zijds zeide de heer Wemmers (voorzitter Verbond van Prot.- Christelijke Werkgevers) dat de bereidheid tot een uitkering, naar zijn persoonlijke mening, niet erg groot was. De werkgevers zijn niet van plan de collectieve arbeidsover eenkomsten „open te breken". Van landbouwerskant heeft de heer De Heij nog opgemerkt dat de prijzen van een aantal land- bouwartikelen in ons land lager zijn dan in andere landen van de E. E. G. Het gemeenschappelijk landbouwbeleid gaat uit van een prijstoenadering voor landen van de Euromarkt. Hij vestigde de aandacht hierop om de gevolgen van een stijging der lonen in Nederland in het licht te stellen,

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2