Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws RADIO EN TELEVISIE DE VERMETELE DOKTER /- /V Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 30 september '63 TERNEUZEN BIERVLIET BRESKENS BRUINISSE WEMELDINGE ZAAMSLAG ZIERIKZEE BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Prinses Sophia in blijde verwachting? Prinses Sophia, de echtgenot® van Don Juan Carlos, verwacht; in december een baby. zo hebbers kringen die in nauw contact' staan met hun gevolg zaterdag inj de Zwitserse plaats Lausannei1 meegedeeld. Opnieuw grote roofoverval in Engeland Acht gemaskerde lieden zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag een loods van een transportbe drijf in de Londense havenbuurt binnengedrongen en hebben een bedrag van naar schatting ruim 100.000 gulden en een hoeveelheid juwelen, afkomstig uit Zwitser land buitgemaakt. De bandieten waren tegen vier uur, gewapend met gummiknuppels en een ge weer, de loods binnengekomen en hadden de zes nachtwakers overmeesterd, geboeid en daarna in een vrachtwagen opgesloten. De overval werd pas ontdekt, toen de dagploeg haar werk be gon, De bewakers zijn naar een ziekenhuis gebracht. Men weet nog niet hoeveel de waarde van de gestolen juwelen bedraagt. Gevechten tussen negers en blanken op Amerikaanse technische school Naar aanleiding van gevechten op het terrein van een technische school in Indianapolis, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Indiana, zijn vrijdag 34 scholie ren, zowel blanken als negers, gearresteerd. Volgens de politie begonnen de ongeregeldheden! toen een negermeisje een blanke leerling een klap gaf. Enkele honderden scholieren verdeelden zich daarop in twee kampen die elkaar met stenen gingen beko gelen. Een groot aantal politie agenten moest er aan te pas ko men om de rust weer te doeni keren. De bewuste technische school is de grootste van India na. Er staan 4700 leerlingen in geschreven, van wie 23 procent uit negers bestaat. i DINSDAG 1 OKTOBER Vanavond neemt de heer J. J. Kaan afscheid van het onderwijs In het Jeugdgebouw „De Scha kel" aan de Kerkhoflaan neemt hedenavond de heer J. J. Kaan, hoofd van de Openbare Zuid- landschoól, afscheid van het on derwijs. De heer Kaan werd op 5 september 1.1. 65 jaar en moet dus de dienst per 1 oktober a.s. verlaten. Wij geloven niet. dat Terneu- zen ooit een onderwijzer heeft gehad, die een zó algemene be kendheid genoot als de heer Kaan. Dat kan ook moeilijk an ders wanneer men 38 jaren lang in dezelfde gemeente hoofd van diverse scholen is geweest en ook op maatschappelijk terrein naar voren is getreden hoewel de heer Kaan zelf alle „naar voren treden" schuwt. In 1919 kwam de heer Kaan als jong onderwijzer aan de voorma lige MULO-school B aan de Schoolweg, waar nu de Chr. Kleu terschool is gevestigd. In 1921 vertrok hij naar Nijmegen om onderwijzer te worden aan de neutrale MULO-school. In 1922 werd hij onderwijzer aan de streek-ULo voor de Krimpener- waard te Lekkorkerk. Men zegt wel eens dat een Terneuzenaar altijd, hetzij vroeg of laat, terug naar zijn geboorteplaats gaat. In ieder geval was dit zo met de heer Kaan. Op 1 oktober 1925, dus precies 38 jaar geleden, kwam hij inderdaad terug naar Terneuzen. Al die jaren was hij in onze gemeente hoofd van een openbare schooi. Vijf jaar lang, tot 1930 was hij hoofd van school B te Sluiskil en daarna, tot 1954, hoofd van de voormalige school C aan de Sehoollaan. Daar bleef hij tot 1954 om te „verhuizen naar de nieuwe openbare Zuid- landschool. Deze funktie bekleedt hij dus tot aan het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd Mede door zijn onvermoeid wer ken kwam in Terneuzen een school voor schipperskinderen met internaat, tot stand. Vanaf 1959 tot 1961 was de heer Kaan hier tevens hoofd van. Gedurende 8 jaren, van 1931 tot 1939, was de heer Kaan ver bonden aan de Ambachtsschool als A.V.O.-leraar. Mèt oud-bur gemeester Huizinga stichtte hij de Binnenvaartavondschool en van 1936 tot 1938 verzorgde hij de opleiding aan de cursus Binnen vaart. Ongetwijfeld had de heer Kaan een zwak voor de schippers en dus behoeft het geen verwonde ring, dat hij sedert jaren voor zitter is van de afdeling „Terneu zen" van „Schuttevaer". Gemeentebest-uur, onderwijzend personeel, oudercomité gaan in de eerste- plaats trachten uit drukking te geven aan hun waardering voor het werk dat de heer .Kaan in dienst van de ge- meerite heeft gedaan. Maar daar zal het niet bij blijven. Ook vele ouders van de tegenwoordige leerlingen en zeer vele oud-leer lingen zullen van hun belangstel ling blijk geven. De heer Kaan is er trots op dat hij aan zijn huidige leerlingen kan zeggen, dat niet alleen hun ouders, maar zelfs hun groot ouders bij hem op de schoolban ken hebben gezeten. Al deze mensen zullen hem in dankbaarheid de hand druk ken en de héér Kaan kan er van overtuigd zijn, dat ook de redac tie van „De Vrije Zeeuw" dit gaarne doet, hem daarbij haar dank betuigend voor alles wat hij voor ons blad deed. l Grote landbouwschuur gebrand uit- Zaterdagmorgen om 8 uur loeide de brandweersirene over de gemeente. Bij de landbouwer J. Hermans, wonende in de An- gelinapolder, was brand ontstaan in de geheel met vlas, pakken stro en hooi gevulde grote land bouwschuur. In recordtijd was de gealarmeerde brandweer ter plaatse, doch moest bij aankomst constateren, dat er aan de in vol de vlam staande schuur met haar brandbare inhoud niets meer te redden viel. De brandweer bepaalde daarop haar activiteit op het behoud van de nabijgelegen woning van de familie Hermans en op het aan de andere zijde van de schuur ge legen wagenhuis, waarin zij vol ledig slaagde. Toen de schuur vrijwel geheel was uitgebrand, moesten de bei de topgevels van de schuur we gens het gevaar van instorten, omver worden gehaald. Daarna bepaalde de brandweer zich met drie slangen tot de na blussing, waarna zij om 6 uur haar taak als beëindigd kon be schouwen. De brand is ontstaan doordat de loodgieter J. uit Aarden-burg op het dak v.an de schuur bezig was om de gaten van de asbest- platen met een asphaltbandage te dichten. Bij dit werk gebruikte J. een brander om de bandages zacht te maken. Plotseling ontstond daarbij de brand, welke zó fel om zich heen greep, dat de loodgieter ternau wernood het vege lijf kon red den. Hoewel de landbouwschuur te gen brand is verzekerd, is de schade van de geheel gevulde schuur zeer aanzienlijk. Ongeval Zaterdagavond liep de 13-jari- ge knaap J. S. achter de muziek vereniging „Uit het Volk Voor het Volk", welke een muzikale wandeling door. de gemeente maakte. Op hel ogenblik dat de heer A. v. d. K. uit Breskens op zijn motorrijwiel, komende uit de richting Schoondijke, 't muziek gezelschap passeerde, kwam de 13-jarige plotseling van achter de begeleidende stoet, waardoor -hij op het voorspatbord van de motor terecht kwam. Dokter Van der Maas, die de eerste hulp verleende, liet de knaap, die een gebroken sleutel been had opgelopen en over in wendige pijn klaagde, naar het zeikenhuis te Oostburg over brengen. Stoffelijk overschot gevonden Een 14-jarige jongen uit Brui- nisse heeft zaterdagmiddag op de Krammerplaat het lijk van een ongeveer vijftigjarige vrouw gevonden. Hij meldde zijn vondst aan de politie, die het stoffelijk overschot naar Bruinisse heeft gebracht. De vrouw had geen kleding aan en had enkele" wonden aan het hoofd. De vrouw moet kort geleden om het leven zijn gekomen. Schipper verongelukt Op de Oosterschelde bij We meldinge heeft zich een onge woon ongeluk afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de 59-ja rige in Rotterdam woonachtige Duitse schipper Hermann J. H. von Alwarder van het Duitse sleepschip „Haniel Honderd" (2276 ton). Ter hoogte van Wemeldinge was het water ruw. De schipper stond met een matroos -aan het grote liggende stuurrad. Op een gegeven moment sloeg er een grote golf tegen het roer, met het gevolg, dat het stuurrad ging draaien. De schipper probeerde het tegen te houden. Het rond tollende stuurrad gaf echter zó'n stoot tegen zijn armen, dat zijn ellebogen in zijn maag sloegen. Direct daarna klaagde de schip per over buikpijn, duizeligheid en werd zijn gezichtsvermogen slechter. Hij overleed vóór het schip Wemeldinge bereikte. Zijn lijk is naar het ziekenhuis Oost- wal te Goes vervoerd. Het schip was met 2.000 ton ruw ijzer onderweg van Duis burg naar Antwerpen en werd gesleept door de sleepboot „Bo reas". Verkeersongeval. Zaterdagavond om ongeveer 7 uur reden de bestuurders van een bromfiets R. A. R. P. en J. v. d. W., beiden wonende te Hulst, op de provinciale weg Zaamslag St. Annapolder in de richting Terneuzen. Op het moment dat de brom fietsen het café-restaurant „De Kraag waren genaderd, kwam uit de uitrit ervan een personen auto gereden, bestuurd door de heer D„ wonende te Hoek. Daar deze te laat de bromfietsers be merkte, verleende hij aan de be stuurders ervan geen voorrang, zodat een aanrijding ontstond, tengevolge waarvan de heer v. d. W. enkele lichte verwondingen opliep. Dokter Verboom verleende hierbij eerste hulp. Er ontstond enige materiële schade aan brommers en auto. Boerderijbrand Zaterdagmiddag is op het land bouwbedrijf van de heer B. van den Hoek onder de gemeente Serooskerke brand uitgebroken. Het vuur woedde in de voor raadschuur. De totale winter voorraad, alsmede de landbouw- inventaris gingen verloren. De brand werd bestreden door de brandweren van Haamstede, Re- nesse en Zierikzee. Over de oorzaak tast men nog in het duister. Do schade wordt op rond 50.000 geschat. DODELIJKE VERKEERSONGELUKKEN Op de rijksweg UtrechtAm sterdam in de gemeente Loener- sloot is zaterdagmorgen bij een autobotsing de 23-jarige heer C. S. uit Velsen om het leven geko men. De bestuurder van de an dere personenauto, de 50-jarige heer G. ter H. uit Utrecht, is ge wond opgenomen in het O. L. Vrouwengasthuis te Amsterdam, De auto van de heer S. werd ver nield, de andere wagen werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Volgens de politie is het onge val te wijten aan het slippen van één van de auto's. De heer S., die zwaar werd gewond, is kort na aankomst in het ziekenhuis over leden. Op de niet-beveiligde spoor wegovergang nabij Best is zater dagmiddag om ongeveer 1 uur de 29-jarige Griekse arbeider E. N, door de sneltrein uitEindhoven gegrepen en op slag gedood. De man werkte bij de Bata-schoen- fabriek in Best. Zondagochtend om ongeveer kwart over twaalf is op de pro vinciale weg tussen Appingedam en Holwierde een vierdeurs per- nenauto tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. De bestuurder, de 59-jarige garage houder A. S. uit Spijk, werd hier bij vrijwel op slag gedood. Men vermoedt, dat de bestuur der een ruit van de auto heeft willen schoon maken en daarbij de macht over het stuur heeft verloren. De kracht van de bot sing was zó hevig, dat de boom afknapte en het afgebroken ge deelte op en naast de auto terecht kwam. Negen personen liepen ver wondingen op bij een verkeers ongeluk in Nieuw-Weerdinge, dat zondagmiddag werd veroorzaakt door de 19-jarige jongeman J. K., die, zonder op het verkeer te letten, vanaf zijn ouderlijke wo ning de straat opreed. Hij kwam in botsing met oen juist passerend autobusje. Hij bleef ernsig gewond liggen. Het busje kwam tegen een boom tot stilstand, maar schepte eerst nog twee fietsers, te weten do 17-ja- rige J. G. en de 18-jarige J. V. G. kwam hierbij in het kanaal langs de straat terecht. Door snel ingrijpen van voor bijgangers en omwonenden, in het bijzonder van de 17-jarig'e G. Bosklopper, wist men hem ern stig gewond en in bewusteloze toestand op het droge te brengen. De bestuurder van de auto, de heer K. uit Lathermond moest met een breekijzer worden be vrijd. Van de tien inzittenden van het busje, liepen zes lichte ver wondingen op. Zij zijn in een zie kenhuis in Emmen verzorgd en konden daarna naar huis terug keren. De drie jeugdige fietsers zijn met ernstige verwondingen in dit ziekenhuis opgenomen. MOTORSCHIP GEZONKEN IN IJSSELMEER Omstreeks half 1 zondagmid dag is het Duitse motorschip Ka- rel Bernhard (935 ton) op het IJsselmeer, ter hoogte van de Rotterdamse Hoek, bij de Noord- oostpoider, gezonken. Het schip kreeg te veel water over, waar door de ruimen vol liepen. Een naburige binnenvaarttan- ker nam de opvarenden aan boord, een vader met twee zoons uit Leer. Het schip is gezonken in circa vier meter diep water Alleen de cabine steekt boven water uit. Ook een ander Duits schip kwam zondag op het IJsselmeer in moeilijkheden. Het 200 ton me tende motorschip „Erika", gela den met kolen en afkomstig uit Hamburg, liep gisterochtend op de dijk van de Noordoostpolder, 2 Vz km ten noorden van Urk. De bemanning, twee Duitsers van 25 en 28 jaar, konden zich, zij het met een nat pak, in veilig heid stellen. Zij werden ten huize van de vuurtorenwachter in Urk van droge kleren voorzien. Het ongeluk gebeurde doordat het schip water over kreeg, dat in de olie terecht kwam, waar door de motor weigerde. Een sleepboot trachtte nog assisten tie te verlenen, maar deze poging mislukte. Men zal trachten het schip bij goed weer droog te pompen. DROEVIG EINDE VAN MUZIEKFEEST Bij een verkeersongeluk in Someren zijn zondagavond vier ieden van de harmonie Juliana uit Someren ernstig gewond. Zij keerden met een eerste prijs te rug van een concours in Lies- sel. Een personenauto reed op het gezelschap in dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dokter Filippi no, werd ernstig gewond; een van zijn benen werd verbrijzeld. De heer H. Wijnen brak een arm en een been en de heer J. Lem- men liep een dubbele beenbreuk op. Een andere muzikant de heer Broer kreeg zware hoofd wonden en een beenbreuk. De vier slachtoffers zijn met ziekenauto's naar het St Anna- ziekenhuis in Geldrop overge bracht. Bij dit ongeluk liepen 8 men sen lichte verwondingen op. Zij zijn ter plaatse behandeld. TERNEUZEN Geboren: 19 sept. Diana Nancy, d. van Cornelis H. de Ruiter en Annastatia W. Langendijk, Bosjes- weg 62; Bonita Hélène Elza, d. van Hubert M. H. Wagemans en Elsa M. van der Hoek, Bernhard- str. 28. 20 sept. Claudia, d. van Romana Agostinis en Bertha M. David, Middenstr. 29; Francies Adrianus Cornelis, z. van Adrianus J. van Driel en Maria L. Maas, Westkolkstr. 7; Cornelis Marcus, z. van Willem H. A. de Veld en Su- zanna E. Govers, Magnoliaplein 4; Cornelis Karei, z. van Jan B. Ro- senbrand en Leuntje Herrebout, Jan Steenstr. 16. 23 sept. Sebas- tiaan Johannes Maria, z. van Jo seph A. M. de Barbanson en AI- bertine Houtepen, Koninginnelaan 7; Neeltje Jacomina, d. van'Mar- tinus Corbijn en Maria de Kra ker, St. Annastr. 3; Maranda Petra Albertina, d. v. Pieter v. Fraeijen- hove en Albertina H. van de Moor tel, IJsbaanstr. 14. 25 sept. Wilhel- mina Marjan Johanna, d. van Maarten Servaas en Johanna M. F. Rijckaert, Donze Vissersstr. 55. Huwelijksaangiften: 19 sept. Arij I. de Feijter, 22 jr., jm. en Maatje Klaassen, 22 jr., jd. 23 sept. Wou ter D. Pluijmers, 23 jr., jm. won. te Den Helder en Adriana M. Jan sen, 29 jr., jd. 25 sept. Hendrik A. Kiel, 23 jr., jm. en Maria Buize, 22 jr-, jd. Huwelijksvoltrekkingen: Geen. Overleden: 16 sept: Albert Vil- lerius, 34 jr., echt. v. Cornelia Mostert. 17 sept. Jannetje Kinder dijk, 74 jr., geh. gew. met Gerrit Pruim, won. te Axel. 19 sept. Mar- tinus Cornelis van Donge, 42 jr., echt. v. Janna E. den Hollander. 20 sept. Jan Hamelink, 78 jr., on gehuwd, won. te Zaamslag. TERNEUZEN In de periode van 19 tot. 26 sept. hebben zich in deze gemeente ge vestigd J. M. v. d. Hurk, Middenstr. 28, van Druten; K. J. Kerkvliet, Nwe Kerkstr. 17, van Veldhoven; G, G. J. Bloemenkamp, Nwe Kerkstr. 17, van Veldhoven; H. J. Stil, Fr. Hen- drikstr. 3, van Voorburg; C. de Vries, Tuinstr. 21, van Den Haag; J. G. Bunnik, Nwe Kerkstr. 17, van Rosmalen; J. R. v. d. Ploeg, Nwe Kerkstr. 17, van Leens; J. H. Heuer, Cantinewoning „Icust", van Bloemendaal; R. v. Djjk, Beu- kenstr. 2, van Almelo; G. Blom, Salonwagen, van Den Haag; E. P. J. Hofman, Narcisstr. 7, van Rot terdam; G. L. de Wacle, Lange Kerkstr. 49, vn Axel; W. J. de Brujjn, Axclsestr. 87 B, van Vlis- singenJ. Nagelkerke-van Damme, Magnoliaplein 24, van Wolphaarts- djjk; P. A. Deü-Dieleman, v. Bo- venstr. 2, van Zaamslag; J. B. van Grol, v. Steenbergenl. 25 A, van Retranchement; E. Holwedel, Ar- senaalstr. 2, van Apeldoorn; A. Scheele, Oudeiandseweg 8, van Axel; J. P. de Fevjter, P. de Hoogh- str. 38, van Axel; G. F. Borgh- stjjn, Dahliastr. 21, van Hulst: C. de Graaf, W. de Zwijgerlaan 13 a/b, van Zwijndrecht en G. I. M. E. Toffoli-deMeijer, Scheldekadc 53, van Axel. In dezelfde periode zijn vertrok ken: J. L. Lensen. Middenstr. 1, naar Cadzand; M. H. Krombeen, Wijk P 11, naar Amsterdam; P. Geel- hoedt, v. Steenbergenlaan 48, naar Zaamslag; C. '1 Gilde, Julianastr. 28, naar Zaamslag; J. Vereecke-de Lijzer, Kanaalweg 104, naar West- dorpe; J. J. Coone, Middenstr. 3, naar Westdorpe; C. van Doorn-de Keizer, Bernhardstr. 13, naar Vlis- singen; K. de Jonge, Wijk P 31, naar Breukelen; R. C. Coosens, W. de Zwijgerlaan 23A, naar 's-Her- togenboscli; W. H. Verwéij, Grenu- laan 46, naar Hilversum; H. van Leussen, Irenestr, 15, naar Ensche dé; J. M. P. R. van Fastenhout- Verschuren, v. Steenbergenlaan 9, naar Philippine en M. E. van Acker, Louisastr. 25, naar Axel. li SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS VAN SER AWAK Aan de grens tussen Serawak en Indonesië, op rond 25 km ten oosten van Loebok Antoe, is za terdagmorgen een grenspatrouil- le uit Serawak slaags geraakt met Indonesische terroristen. De achttien man sterke pa trouille werd onder vuur geno men door 40 terroristen. De pa trouille schoot terug, waarna de helft van de terroristen wegren de. De rest bleef nog een kwar tier doorvuren en trok zich daar na terug. OVERVAL OP TANKSTATION Zondagmorgen om ongeveer half vijf hebben twee mannen 'n roofoverval gepleegd op het tank station aan de rijksweg Noord te Sittard. Zij stopten met hun auto om te tanken. Toen dit ge beurd was, groep één van de twee de 45-jarige pompbediende in de nek, terwijl de andere hem een tas met geld ontrukte, die naar schatting 100 bevatte. De mannen verdwenen met de auto. waarna de pompbediende de politie waarschuwde. Tot dus ver is het niet gelukt de daders aan te houden. KLUIS OPENGEBROKEN. Uit de brandkast van N.V. Aan. nemingsbedrijf Machiel van Dijk te Arkel is een aanzienlijk be drag verdwenen, nadat inbrekers een nachtelijk bezoek aan het be drijf hadden gebracht. De nu lege gasflessen, die de ongewenste be zoekers hebben gebruikt om de kluis te forceren, hadden ze ach tergelaten. Omtrent de grootte van het vermiste bedrag wilde de politie niets mededelen. De in brekers zijn via een raam binnen gekomen. Eerst thans is deze inbraak, die in de nacht van dinsdag op woensdag is gepleegd, bekend ge worden. KORTE BERICHTEN Vier Oostduitse arbeiders van een collectieve boerderij, die met twee traktors naar de grens bij Hannover waren gereden, zijn erin geslaagd over het prikkeldraad naar West-Duitsland te vluchten. Een Oostduitse grenswacht werd gedood en een andere zwaar gewond, toen twee Oostduitse wachttorens vrij dag bij Walkecreid door de wind omver werden gebla zen, zo melden Westduitse grenswachten. In een zandafgraving in Rus sisch Kazachstan zijn de fos siele resten gevonden van een reuzenrhinoceros die naar schatting dertig miljoen jaar geleden heeft geleefd. De Griekse prinses en haar" man, die naar bekend de zoon van de Spaanse troonpretendent is, zijn vrijdagavond in Lausan- ne aangekomen waar zij enkela dagen zullen iogeren bij ex-ko-i ningin Victoria Eugenia van Spanje, de grootmoeder van .Tuin Carlos. Verwacht wordt, dat zij binnen een week naar Portugal zullen vertrekken. Een jury van het Opperste gerechtsh^* te Mineola op Long Island heeft een jongen van 13 jaar een schadever goeding van bijna 4 miljoen gulden toegekend. De jongen was in 1958 in New York ge troffen door een neerstortend uithangbord van een choco laterie en tengevolge van dit ongeval sedertdien verlamd. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overz. en lichte gr.; 9.00 Ochtendgymn.; 9.10 De Groenteman; 9.15 Klass. kamermuziek uit Wenen (gr.); 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 9.55 Boekbespr.; 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.); 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Licht instrumen taal ensemble cn zangsolist; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Lichte orkestmuziek; 13.00 Nws; 13.15 Meded.; 13.25 Beursber.; 13.30 Nederlands Koperorkest; 14.00 V. d. vrouw; 14.40 School radio; 15.00 Lichte gram.; 15.30 Moderne muziek; 16.00 Lezing; 16.15 Griekse lichte muz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 New York calling; 17.35 Lichte gram. voor de teenagers; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Ama teursprogramma; 18.45 Lichte muziek; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Licht instrumentaal trio; 19.25 Walsmuziek; 20.00 Nws; 20.05 Feestelijk progr.; 21.05 Boekbe spreking; 21.15 Voordracht; 21.30 Nederlandse finale van het In ternationaal Vocalistenconcours Giuseppe Verdi; 22.30 Nws en floor MILLY GANZ 88) Een spottend lachje speelde om zijn mondhoeken als dacht hij: Daar komt hij weer aange beend, alsof hij in het bos hout is gaan stelen met zijn dikke keukendragonder! En zoiets moet een dokter voorstellen De jongen op de baar zag hij niet. Nu viel het Christen pas op, hoe belachelijk en vies hij erbij liep en hoe morsig zijn gedien stige er uitzag. Maar die gedach te had niet langer dan een secon de invloed op hem, toen keerde hij zich vrolijk om en maakte een grappige opmerking, waar over Ursula zo hard moest lachen, dat het bed v.an Toneli ervan heen en weer zwaaide. Moe als honden en met armen waar geen gevoel meer in was, kwamen zij op de Weidehof aan. Op dat ogenblik kraaide voor het eerst de trotse, witte haan, een cadeautje van Haneman voor de verjaardag van Christen. Mila stond in de deur. Haar be huild gezicht werd rood van ont roering toen zij het merkwaar dige stel zag aankomen. Het ver wonderde haar echter niet, dat ook Ursula van de partij was, want waar zou die anders ge weest zijn, als er nergens iets op te knappen viel? Een uur later lag Toneli, met -zijn been in gipsverband, in het bed van Michaël en sliep als een roos. Later werd ook vrouw Rosina wakker. Zij was na middernacht, onder invloed van een slaap poeder, die Mila stiekum in haar koffie gedaan had, met een dik kussen achter haar hoofd in een hoek van de canapé in slaap ge vallen, Zij droomde van haar gestorven man. Hij stond zoe kend in de deur van de oude kamer te kijken en wenkte haar. Toen zij naderbij kwam bukte hij zich hij was toch altijd zo'n reus geweest en zij was zo klein als een schoolmeisje. Toen was het visioen verdwe nen. Zij zocht hem in het hele huis en riep zijn naam, totdat de tranen haar stem verstikten. Met natte wangen werd zij wakker. Zij zag de kleine vrouw van de dokter voor zich staan, die haar ge heimzinnig beduidde te zwijgen en haar bij de hand een andere kamer binnenleidde. Daar lag haar Toneli in bed, de wangen overdekt met een teer rood en in vreedzame slaap. Zij moest in eens weer denken aan wat zij in haar droom gezien had. „De dokter heeft hem gevon den!" zei Mila glimlachend. Vol dankbaarheid jegens de man, die haar nu al voor de twee de keer het liefste van haar leven had teruggeschonken, zakte zij voor het bed op de knieën. Bescheiden en al weer hele maal opgeknapt om aan het dage lijkse werk te beginnen, stond Ursula goedig glimlachend in de deur. Zelfs niet in gedachten maakte zij ook maar op een deel van de dank aanspraak, die haar toch zou zijn toegekomen. Wat Ursula deed was altijd vanzelf sprekend en niet waard om over te praten. Tenminste, zo dacht zij er zelf over. Bij gebrek aan een badkamer, was Christen intussen naar het wasschuurtje gegaan, waar hij zich met de boender en zachte zeep van Ursula de klei en de modder van het lijf schrobde. Terwijl hij zich gretig aan dit proces onderwierp, dacht hij na over de gebeurtenis, die het nood lot zo juist hem tussen zijn zie kenbezoeken en spreekuren ter overdenking had voorgelegd. Als de bosanemonen met hun geheimzinnige verlokking niet sterker geweest waren dan het dreigende onweer en de nachte lijke duisternis, zou de kleine Toneli Rockhauser op dit ogen blik vrij zeker niet meer in leven zijn. Het was toch maar goed, dat in het leven van ieder mens, of hij oud of jong, primitief of ontwikkeld is, zulke kleine, fijne dingen bestonden, zoals de schoonheid van een bloem, een gedroogde roos tussen de blade ren van een bijbel, de klank van een klok, het woord van een moeder zulke schijnbaar on beduidende dingen, die macht hadden over zijn ziel De bosanemoon moest ook de lievelingsbloem van Toneli wor den, dacht hij verder, terwijl hij royaal met water en zeep om zich heen spatte: dat moest hij de jongen nog zien bij te brengen! Want aan die sterretjes, die in de bossen staan, had hij zijn leven te danken dat wil zeg gen, in de eerste plaats natuur lijk aan de Schepper, die de boe renzoon Joost Christen zijn merk waardige liefde voor die beschei den bosbloemen had meegegeven. Als kind reeds dat herinnerde hij zich heel goed was hij dol geweest op die bloemen. Daarboven in het bos stierf nu op een zacht bedje van mos het bosje bloemen, dat hij pas ge plukt had. Maar daarvoor leefde dan ook Toneli Rockhauser. Een week later ging dokter Christen overdag nog eens kijken naar het toneel van zijn nachte lijk avontuur. De door de bliksem getroffen sparreboom lag niet meer over de stortbeek heen hij was naar beneden gevallen, pal op het vooruitstekende stuk, waarop hij met de jongen zo lang had geze ten. In de diepte gloeiden knal rode bosaardbeien. De dokter Staarde omlaag en ondanks de warme zomerdag liep er een koude rilling langs zijn rug. (Wordt vervolgd.) meded.; 22.40 Actualiteiten en beursber.; 23.00 Klassieke ka mermuziek; 23.5524,00_Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Morgengebed; 7.15 Ouver ture radio voor vroege men sen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Po pulair klass. gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Lichte gram.; 11.50 Praatje; 12.00 Het Ange lus; 12.04 Populaire gram.; 12.20 Voor de boeren; 12.30 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Draai orgelklanken (gr.); 12.50 Actua liteiten; 13.00 Nws; 13.15 Lichte gram, met comm.; 14.00 Voor de plattelandsvrouwen; 14.10 Fluit en piano; 14.30 Klankbeeld; 15.00 Lichte gram.; 15.20 Voordracht; 15.40 Weense liedjes; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Religieus zie- kenprogramma; 17.00 Voor de padvinders; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Gram.; 17.50 Regeringsuit zending; 18.00 Gram. voor de teenagers; 18.20 Uitzending van de P. S. P.; 18.30 Jazzmuz.; 18.50 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten; 19.30 Licht instru mentaal ensemble; 19.50 Gram.; 20.00 Oratorium; 21.20 Klassieke gram.; 21.30 Klankbeeld; 22.00 De zingende Kerk; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Vreemdeen keuze uit woord, zang en dans van elders en. anders; 23.10 Lichte or- kestmuziek en solisten; 23.55— 24.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws? 12.03 Lichte muziek; 12.30 Weer bericht; 12.35 Tuinbouwkroniek; 12.40 Orkestmuziek; 12.50 Beurs berichten; 13.00 Nws: 13.15 Ka mermuziek; 14.00 Nws; 14.03 Schoolradio; 15.45 Lichte muz.; 16.00 Nws; 16.03 Beursber.; 16.09 Duitse les: 16.25 Muziek voor klarinettenkwartet; 16.50 Piano muziek; 17.00 Nws; 17.15 Gevar. muz.; 17.45 Volksconcert; 18.00 Nws; 18.03 Voor dé soldaten; 18.28 Paardesportberichten; 18.30 Licht muzikaal progr.; 18.45 Klass. muz.; 18.50 Radiokroniek; 19.00 Nws; 19.40 Lichte muziek; 20.00 Hoorspel; 20.53 Orkestmu ziek; 21.15 Jazzmuziek: 22.00 Nws; 22.15 Kamermuziek; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Kamer muziek; 23.00 Nws; 23.05 Ameri cana; 23.25 Gevar. muz.; 23.5f Nws; 24.000.10 Voor de scheep vaart. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 19.30 Internatio naal Agrarisch nieuws; 20.00 Journaal; 20.20—21.30 De bezet ting (XlV), documentaire over Nederland in de tweede wereld oorlog; 21.30 Man van de dag, voordracht; 21.40 Fragmenten uit Hitchcoekfilms; 22.25 Ziek zijnbeter worden, medische rubriek; 23.00 Journaal. BELGIë (VI.): 19.00 De libe rale gedachte in actie; 19.30 Kroniek over de vrije tijdsbe steding; 19.55 Sport; 20.00 Jour naal; 20.20 Reisroutes: Lapland' 21.00 Lichte muziek en chan sons; 21.50 Auteurs te gast in onze studio; 22.20 Journaal

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2