Verkennend overleg tussen Oost en West Proces tegen J odenmoordenaar s in Hannover Indonesische kritiek in V. N. op Maleisië Verzet tegen Ben Bella Rede van in Lyon De Gaulle 1 WAAK VAN UW? SPAARGELD 1 t ZD EE R Bi D: De heropening van het Oecumenische Concilie HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6037 REORGANISATIE AMERIKAANSE VERBINDINGSLIJNEN IN EUROPA VERWOERT VERWIJT Amerikaan in Rusland veroordeeld Vijf jaar langer Amerikaanse militaire bases in Spanje AMERIKAANSE KIPPENUITVOER MET HELFT VERMINDERD Indonesië en Maleisië Overstromingsramp in Mexico Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 12,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De verkennende besprekingen, die zaterdagmiddag tijdens een „werklonch" !n New York tus sen de ministers van Buitenland se Zaken van de Verenigde Sta ten, Engeland en de Sowjet-XJnie zijn gevoerd, met het doel de mo gelijkheden van een verdere ont spanning tussen Oost en West te onderzoeken, hebben, zoals mi nister Gromiko na afloop tegen over journalisten verklaarde, „geen positieve resultaten" op geleverd. Zij zullen echter over enkele dagen worden voortgezet. (Adv.) Over het besprokene wilde minister Gromiko zich niet uit laten. Hij beperkte er zich toe te zeggen dat „enkele vraagstuk ken" waren besproken, voort vloeiend uit zijn op 19 septem ber voor de Algemene Vergade ring gehouden rede en uit de, de volgende dag, door president Kennedy eveneens voor de Alge mene Vergadering afgelegde ver klaring. Minister Gromiko moti veerde zijn weigering om verdere mededelingen te doen met de verklaring, dat als hij meer zou zeggen, de andere ministers wel licht zouden zeggen dat hij nog vóórdat er afspraken waren ge maakt, er reeds één geschonden zou hebben. Volgens Westelijke kringen hebben de drie ministers een „positieve en constructieve ge- daehtenwisseling over onderwer pen onder het algemene hoofd „Ontwapening" gehad. „Onge twijfeld" zullen de ministers tij dens hun verblijf in New York voor de Algemene Vergadering nogmaals bijeenkomen. Genoemde Westelijke kringen verklaarden, dat tijdens de lunch geen beslissingen werden geno men, geen documenten werden uitgewisseld en geen onderhan delingen werden gevoerd. Men beperkte zich tot het uiteenzet ten van de respectievelijke stand punten. De besprekingen waren „vriendschappelijk en construc tief", zo zei een Westelijke woordvoerder, „en de geest van Moskou duurde voort". Lord Home, die na het vertrek van minister Gromiko nog ruim een half uur lang met minister Rusk achterbleef, bevestigde la ter dat was afgesproken dat over het besprokene geen mededelin gen zouden worden gedaan, zulks met het oog op volgende bijeen komsten. Hij zei, dat er een aan tal volgende bijeenkomsten tus sen de drie ministers zou zijn, waaronder een diner met secre taris-generaal Oe Thant op heden. Diplomatieke kringen menen dat het resultaat van het overleg Dr. Globke, staatssecretaris in de regering-Adenauer, heeft vrij dag in een proces te Hannover, in West-Duitsland, tegen perso nen, die worden beschuldigd van Jodenmoord op grote schaal of medeplichtigheid daaraan in de tweede wereldoorlog, verklaard dat hij eerst na de oorlog, en wel tijdens het te Neurenberg tegen Duitse oorlogsmisdadigers ge voerde proces, had gehoord van de uitroeiing van Europese Jo den door de S.S. Er hadden echter wel verhalen in Berlijn de ronde gedaan over massaterechtstellingen van Joden in Oosteuropese landen. Op dr. Globke zijn herhaalde lijk aanvallen gedaan, omdat hij in de nazi-tijd een officieel com mentaar heeft gegeven op Hitiers rassenwetten, waarin het onder scheid maken ten nadele van Joden werd gewettigd. Dr. Globke trad als getuige op in het proces, dat thans te Han nover wordt gevoerd tegen voor malige S.S.-majoor dr. Otto Brad- fisch, die Gestapo-hoofd te Lodz, in Polen, is geweest en diens vroe- gere ondergeschikte officier Gün- ther Fuchs. Bradfisch wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op 85.700 Poolse Joden. Fuchs staat terecht wegens zijn beweerde aandeel in de dood van 70.000 Joden. Deze werden inder tijd van het ghetto te Lodz over gebracht naar Chelmo (Kulmhof) nabij Lodz, waar zij door vergas sing om het leven werden ge bracht. Aan dr. Globke, die een van de hogere ambtenaren in het Duitse ministerie van Binnen landse Zaken onder het Hitier- bewind is geweest, werd door de voorzitter van de rechtbank de vraag gesteld of „degenen, die zich bezig hielden met de uitein delijke oplossing van het Joodse vraagstuk" (lees: de uitroeiing der Joden), in staat waren ge weest bepaalde orders niet uit te voeren, zonder daarvoor hun eigen leven of die van gezins leden ernstig in gevaar te bren gen. Globke antwoordde: „Ofschoon het waarschijnlijk moet worden geacht, dat een weigering om aan terechtstellingen deel te nemen tot, ernstige bestraffing van de betrokkenen en zelfs tot hun ter doodbrenging zou hebben geleid, bestaat de mogelijkheid dat der gelijke weigeraars overplaatsing naar een andere tak van dienst zouden hebben kunnen vragen". De thans 65-jarige dr. Globke wordt deze week gepensioneerd. Hij werd 23 juli j.l. door een Oostduitse rechtbank bij verstek tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld en wel op grond van „het verschaffen van de wettige basis voor de Hitler-dictatuur". Het proces tegen Bradfisch en Fuchs is reeds vier weken aan de gang. Het wordt deze week voortgezet. Abraham Benet, een 51-jarige kantoorbediende uit Berlijn, die als getuige a charge werd ge hoord deed de rechtbank het ver haal van de moord op zijn schoonvader. Hij vertelde hoe Fuchs in 1942 in het ghetto van Lodz zocht naar kinderen en ouden van dagen, die naar het vernietigings kamp moesten. Benets schoon vader had zich verborgen, doch kwam te voorschijn toen Fuchs riep dat de Joden genade zou worden betoond. De Duitser liet de oude man echter voor de ogen van een groot aantal Joden ter plaatse neerschieten, zo zei de getuige. Benet werd door de president van de rechtbank berispt toen hij de beklaagde „kindermoorde naar" toeriep. Als ik niet gewe ten had dat ik gefouilleerd zou worden had ik zoutzuur meege bracht om het in het gelaat van Fuchs te werpen, zo riep Benet uit. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse verbindings lijnen in Europa zulen worden gereorganiseerd. Zij zullen kor ter, economischer en doeltref fender worden. Het aantal aan voerlijnen door Frankrijk zal worden teruggebracht, waardoor 5.400 man verbindingstroepen kunnen worden gerepatrieerd. De maatregel werd genomen in overleg met de Franse en Westduitse regeringen, evenals met de NAVO. In Frankrijk zul len 6.200 man burgerpersoneel daardoor overbodig worden. De reorganisatie, die ook el ders in de wereld zal worden doorgevoerd, geldt alleen voor vredestijd. In geval van oorlog zal het huidige verbindingsnet worden gehandhaafd. zou kunnen zijn 't scheppen van enigerlei instantie, door middel waarvan verdere vooruitgang zou kunnen worden geboekt in de richting van een ontspanning tussen Oost en West. De Russen zouden wel belangstelling hebben getoond om met het Westen „tot iets te komen", doch er niet erg op gebrand zijn om concessies te doen. (Adv.) membre „comité national artisti- que de la coiffure" parijs moderne coiffures de betere toiletartikelen elect, blijvende ontharing De Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd, heeft zater dag de Scandinavische landen verweten „bang" te zijn voor het sturen van hun ministers van Buitenlandse Zaken naar Zuid- Afrika, om daar de waarheid over de toestand daar te zien, „omdat zij de Afrikaanse en Aziatische landen het hof willen maken,, daar zij de steun van die landen voor hun eigen zelf zuchtige doeleinden nodig heb ben". Verwoert zei. dat de Scandina vische landen „bang zijn de waar heid te zien en deze voort te zeg gen". De Zuidafrikaanse premier zei dit in een toespraak in Hei delberg, 65 km ton zuiden van Pretoria. Het is de eerste offi ciële Zuidafrikaanse reactie op de Scandinavische weigeringen. „Deze landen, en met hen veel andere, hebben getoond regerin gen te bezitten die bereid zijn te oordelen zonder toegang te heb ben tot de feiten. De proef is ge nomen en zij hebben gefaald. De hele wereld weet nu dat zij voor geven onpartijdig en eerlijk te zijn, maar er de voorkeur aan geven weg te blijven, zodat ze kunnen zeggen wat ze willen en alleen voorwenden, dat zij het weten." L. N. Palar, de permanente In donesische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, verklaarde vrijdag in een toespraak tot de algemene vergadering dat de V. N.-waarnemèrs, die in Noord-. Borneo een onderzoek heeft in gesteld naar de politieke gevoe lens der inwoners met betrek king tot de statenbond Maleisië, „niet alle voorzorgmaatregelen heeft genomen, die noodzakelijk waren geweest om te kunnen vaststellen, dat de opiniepeiling op onberispelijke wijze is uitge voerd". Palar meende dat er „ernstige schendingen" hadden plaats ge vonden van de overeenkomst van Manilla, waardoor het volgens hem „onmogelijk was gebleken enige hoogte te krijgen van de werkelijke wens der bevolking in Noord-Borneo". Hij zei ook: „De datum voor de totstandkoming van Maleisië is vastgesteld zonder dat ook maar enigszins rekening werd gehouden met de uitkomst van het onderzoek, dat door de V. N.- waarnemers werd uitgevoerd. De Britse haan heeft nu victo rie gekraaid. Zuid-West-Azië is in beroering. De eenheid van de volken van Malakka, de Philip- pijnen en Indonesië, waarin door de overeenkomst van Manilla werd voorzien, is teniet gedaan. Er zijn nationale gevoeligheden gewekt en broedervolken staan, in wederzijds misverstand, tegen over elkander", aldus Palar. Hij vervolgde: „Maphilindo (de op de overeenkomst van Manilla geboren naam, waaronder Malei sië, de Philippijnen en Indonesië in een los staatkundig verband zouden samenwerken), dat het eigenlijke doel van de Britse tegenwerking vormde, is ont kracht. Doch dit betekent nog niet dat het heeft afgedaan. In Indonesië en de Philippijnen heerst de Maphilindo-geest nog sterk. En er zijn zelfs aanwijzingen dat deze geest in het onder Brits be schermheerschap tot stand geko men Maleisië nog niet geheel is uitgedoofd", aldus de leider der Indonesische afvaardiging naar de Verenigde Naties, L. N. Palar. Zowel Malakka als Groot-Brit- tannië maakten gebruik van hun recht om te antwoorden op de door Indonesië geuite beschuldi gingen. De Maleisische vertegenwoor diger Dato Ong Joke Lin ver klaarde dat Indonesië „tegenover de wereld heeft bewezen dat het dit land is geweest, dat zijn plechtig gegeven woord niet ge stand heeft gedaan en verplich tingen, die het opzich had geno men, niet is nagekomen". Hij voegde hieraan toe: „Indonesië heeft de overeenkomst van Ma nilla openlijk geschonden". Dato Ong vervolgde: „Mijn regering heeft, bij het vaststel len van de stichtingsdatum van Maleisië, er zorg voor gedragen dat dit zou geschieden nadat secretaris-generaal Oe Thant de resultaten van het onderzoek der V. N.-waarnemers naar de poli tieke mening der inwoners van Noord-Borneo bekend zou heb ben gemaakt". „Maleisië is er trots op dat het, na zijn totstandkoming, een on afhankelijke buitenlandse poli tiek heeft gevoerd. Onze ge dragslijn zowel binnen als buiten de Verenigde Naties is duidelijk. En het is evenzeer duidelijk, dat Maleisië krachtig stelling neemt tegen het kolonialisme", aldus de Maleisische vertegenwoordiger in de Verenigde Naties. Dato Ong Lin besloot: „In de te Manilla gesloten overeen komst is bepaald dat Indonesië en de Philippijnen de stichting van de Maleisische statenbond zouden verwelkomen, indien door een onafhankelijk en onpartijdig gezagsorgaan was vastgesteld dat de inwoners van Noord-Bor neo voor de vorming hiervan waren. En als een zodanig gezagsor gaan ig de secretaris-generaal der Verenigde Naties of zijn ver tegenwoordiger genoemd". De Britse minister van Buiten landse Zaken lord Home noemde de Indonesische aanval op de Britse politiek een „doorzichtige dekmantel voor het feit, dat de aanval in feite tegen Maleisië zelf is gericht". Hij voegde hieraan toe: „De totstandkoming van de Maleisi sche statenbond is een grote schrede voorwaarts in het deko lonisatieproces in Azië". De minister verwierp de „on beheerste Indonesische kritiek". In Minsk (Wit-Rusiand) is een Amerikaanse student, die be trokken was bij een dodelijk ongeluk, tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld, aldus een woordvoerder van de Ameri kaanse ambassade in Moskou. De Amerikaanse ambassade heeft het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken om cle mentie verzocht en zaterdag is hoger beroep aangetekend bij het hooggerechtshof van Wit- Rusland. De student zou vorige maand een voetganger hebben aange reden toen hij een bus met Ame rikaanse studenten bestuurde. Het slachtoffer overleed vijf da gen later. De student zei dat hij verblind was door een tegenlig ger, waardoor hij de voetganger niet zag. De Verenigde Staten en Span je hebben donderdag het 10 jaar oude defensieverdrag, dat de V. S. het recht geeft op militaire basis in Spanje, met vijf jaar verlengd. In een gezamenlijke verkla ring bevestigden de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en de Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Castiella, ..de vriendschap en het onderlinge vertrouwen tus sen beide landen en hun vastbe radenheid tot nauwe samenwer king voor de versterking van de gezamenlijke verdediging." Uit het communiqué blijkt nog dat de Amerikaanse regering van plan is Spanje leningen te verstrekken door middel van de Import- en Exportbank. De verlenging van het verdrag, dat donderdagnacht zou aflopen, volgt op tweedaagse besprekin gen op hoog niveau. Overeengekomen werd een De uitvoer van kippen uit de Verenigde Staten is met bijna de helft verminderd na de invoering van een heffing op gevogelte door de Europese Economische Gemeenschap (E. E. G.) zo heeft het Amerikaanse ministerie van Landbouw woensdag bekendge maakt. De afzet bedroeg tussen 1 januari en 1 augustus 1962 nog 112 miljoen pounds en in de zelfde periode van dit jaar slechts 58 miljoen pounds. De plotselinge vermindering van de leveranties aan de landen van de E. E. G. en in het bijzon der aan de bondsrepubliek die de voornaamste afnemer van de Verenigde Staten was is slechts gedeeltelijk goedgemaakt door de toeneming van de afzet op andere markten. De uitvoer van gevogelte die 3,5 procent van de -Amerikaanse produktie uitmaakte, bedraagt dit jaar niet meer dan 1,6 procent. Spaans-Amerikaanse adviescom missie in het leven te roepen, die haar hoofdkwartier in Ma drid zal hebben. Deze commissie zal in principe maandelijks bijeenkomen om te beraadslagen over militaire aan gelegenheden van gezamenlijk belang. Beide landen kunnen om een speciale bijeenkomst verzoe ken, die dan beurtelings in Ma drid en Waashington zal worden gehouden en zal worden bijge woond door de ministers van Buitenlandse Zaken, andere mi nisters of andere hoge rege ringsfunctionarissen van beide landen. De Verenigde Staten zullen volgens het verdrag militaire hulp verlenen aan de Spaanse strijdkrachten. Beide landen hebben ook beslo ten geregelde beraadslagingen voort te zetten over alle politie ke, militaire en economische aangelegenheden van gemeen schappelijk belang. (Adv.) l mm m NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK NV. Leiders van het anti-regerings gezinde „Front van socialistische krachten" (F.F.S.) hebben zon dag te Tizi Oezoe, in West-Alge- rië, verklaard dat zij zich „met alle mogelijke middelen zullen verzetten tegen het afglijden van Algerië naar het fascisme". Zij zeiden ook dat de regering onder president Ben Bella op onwetti ge wijze tot stand is gekomen. Terwijl de F.F.S.-leiders op een openbare bijeenkomst in Tizi Oezoe, de hoofdstad van Kabylië, spraken, werd in de straten door militairen in pantserwagens ge patrouilleerd. De militiaren had den reeds zondagochtend vroeg een kordon om de stad getrok ken. In een door de F.F.S.-leiders uitgevaardigde bekendmaking wordt gezegd dat zij plannen hebben opgesteld om weerstand te doen bieden aan „de door de regering tegen de revolutie en de eenheid van ons volk op touw gezette samenzwering". Er wordf Het Oecumenische Concilie van de Rooms-Katholieke Kerk is zondag na een onderbreking Van ruim negen maanden opnieuw bijeengekomen. De openingsplechtigheid van de tweede zitting van het tweede Vaticaanse Concilie werd geleid door Paus Paulus de Zesde. De Paus werd, gezeten op zijn troon, temidden van een stoet kardinalen, hoogwaardigheidsbe kleders, erewachten en Zwitser se lijfwachten, de Sint Pieter binnengedragen. Te voet begaf de Paus zich vervolgens naar het altaar, waar hij neerknielde om de hulp van de Heilige Geest bij het werk van het Conci'ie af te smeken. Daar na betrad de Paus de treden, die naar zijn troon voor het hoofd altaar voeren, terwijl kardinaal Tisserant, de Franse deken van het college van kardinalen, de Mis ondroeg op het speciale Con cilie-altaar. Meer dan 2400 Concilievaders uit alle delen van de wereld wa ren in het bijna honderd meter „We houden vandaag meer dan ooit vast aan de onafhankelijk heid", aldus heeft de Franse pre sident, generaal De Gaulle, zater dagmiddag in een toespraak in Lyon gezegd. „Wij willen onze rol zelf spe len en niemand het recht geven uit naam van ons te handelen en te spreken. De Verenigde Naties zijn een bruikbaar forum, maar wij zullen niet aanvaarden dat zij zich opwerpen als een superstaat, die ons wat dan ook wil opleg gen. Wanneer wij het Atlantisch bondgenootschap dan ook als noodzakelijk beschouwen, willen wij niet dat het ons de beschik king over onze strijdkrachten en de verantwoordelijkheid voor onze defensie ontneemt. Men moet de Europese landen niet vernietigen in een of andere in tegratie, die aan één van de twee vreemde hegemonieën een Euro pa zonder ziel en zonder rugge- graat zou uitleveren." Over het kernstopverdrag zei president De Gaulle: „Een aan tal landen, die toch niet in staat zijn kernproeven uit te voeren, hebben het bekende akkoord on dertekend, evenals veel mensen bereid zijn te verklaren dat zij helemaal niet van plan zijn naai de maan te reizen." „Frankriik aanvaardt niet dat twee bevoorrechte staten voort aan voor altijd het monopolie van macht en overheersing be zitten". aldus president De Gaul le. Wat de onafhankelijkheid van Frankrijk betreft verklaarde hij: „Dat is de onmisbare drijfkracht voor ons volk. Tegelijkertijd geeft Frankriik aan talloze landen ter wereld een voorbeeld en morele steun." Over het herstel van Frankrijk verklaarde president De Gauile dat „de teusels worden strak gehouden". Hij wees er tenslotte op dat het voor de sta bilisering van de Franse econo mie nodig is het algemeen belang voor het particuliere belang te laten gaan. President De Gaulle verklaar de nog in zijn toespraak, dat Frankrijk met genoegen en on middellijk zijn kernproeven zal staken, als men er in slaagt de landen! die kernwanens hebben, te ontwapenen inplaats van de landen die ze niet hebben, te ver bieden daarover te beschikken. lange middenschip van de Sint Pieter, waarin voor de duur van het Concilie speciale tribunes zijn gebouwd, bijeen. Miljoenen men sen in Europa konden de plech tigheid op hun televisieschermen volgen dankzij een batterij-tele visiecamera's. die in de basiliek waren opgesteld. De plechtigheid heeft overigens een veel soberder karakter dan bij de opening van het Concilie op 11 oktober van het vorig jaar het geval was. Hiermee wil de nieuwe Paus duidelijk doen uit komen, dat de tweede zitting van het Concilie een voortzetting vormt van de vergadering van alle bisschoppen, die door zijn voorganger Johannes XXIII werd bijeengeroepen. Na het aanroepen van de Hei lige Geest richtte de Paus zich tot de Concilievaders. De Paus zei, dat het Oecumenisch Concilie vier doeleinden heeft, n.l. de ken nis of het geweten van de Kerk, de hervorming van de Kerk. het herstel van de eenheid onder de Christenen en de dialoog tussen de Kerk en de moderne wereld. Het eigenlijke werk van het Concilie begint vandaag. Het Indonesische persbureau „Antara" meldt dat in de Suma- traanse haven Djambi tiendui zend vrijwilligers gereed staan om naar het thans Maleisische Noord-Borneo te worden overge bracht, om de aldaar tegen de nieuwe staat opererende guerril- leros te versterken. Volgens „Antara" hadden de tienduizend aanvankelijk Weste lijk Nieuw-Guinea moeten „be vrijden". Door de overdracht van dit gebied aan Indonesië zijn zij nu beschikbaar voor een guerril lastrijd in Noord-Borneo. Een Indonesische patrouille boot heeft zaterdag in de buurt van Celebes het vuur geopend op een scheepje dat daar onder de vlag van Maleisië voer, zo heeft men in een te Singapore opge vangen uitzending van radio- Djakarta vernomen. Eén beman ningslid van het scheepje werd gedood, een tweede gewond. Vol gens de radio had het vaartuig smokkelwaar aan boord en open de de patrouilleboot pas het vuur nadat een waarschuwings schot was gelost, waar echter niet op gereageerd werd. Wat er verder met het scheepje en de bemanningsleden is gebeurd, is niet bekend. verder in verklaard dat de F.F.S.- leiders een einde willen maken aan de „dictatoriale macht" van president Bella „en diens per soonlijke bewind" over Algerië. Tenslotte wordt de leden van de Algerijnse „Front van socia listische krachten" opgedragen „de beslissende worsteling, in strikte overeenstemming met de door de partijleiding verstrekte richtlijnen" te beginnen. Zuid-Mexico is zaterdag en zondag door een overstromings ramp getroffen, die tot nu toe aan minstens zes personen het leven heeft gekost. Ongeveer veertigduizend mensen hebben van de ramp te lijden gehad. Vanuit hefschroefvliegtuigen 'heeft menwaargenomen hoe mensen en vee voor het woeden de water naar heuvels en andere hoge punten vluchtten. In de staat Chiapas is dertig tot veertig procent van de kof- fie-oogst vernield. De honderden meters lange brug van Becum- human, in Mexico, naar Guate mala, is weggeslagen. Het spoor wegverkeer is over een uitge strekt gebied tot stilstand geko men. Vele wegen ziin tot in Mid- den-Mexico onberiidtaar gewor den. Er is een luchtbrug ingesteld om de getroffen bevolking van levensmiddelen en mediciinen te voorzien. De overstromingsramp is het gevolg van werve'stormen, die het water der rivieren op zweepten. IICT WETI? AANHOUDEND HERFSTWEER Tijdens het weekeinde trok een depressie in versneld tempo van het zeegebied ten zuiden van IJs land naar Schotland en vandaar over de Noordzee naar Denemar ken. De kern van de storing was zondagavond reeds boven Zuid- Zweden gearriveerd. Aan de achterzijde van de kern staan harde tot stormachtige noordwestelijke winden, die kou de en onstabiele lucht over de Noordzee aanvoeren. In deze lucht komen boven het zeewater buien tot ontwikkeling. Enkele opklaringen zullen de buien ech ter afwisselen. Het blijft daarbij koud weer. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Noordwest erhuien Over het algemeen veel bewol king met enkele buien. Krachtigf tot harde, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige noord westelijke wind. Weinig verande- rin gin temperatuur. MAANDAG 30 SEPTEMBER v.m. n.m. Breskens 11.25 11.39 Terneuzen 12.14 Hansweert 0.40 12.54 Walsoorden 0.50 1.04 DINSDAG 1 OKTOBER v.m. n.m. Breskens 0.14 12.32 Terneuzen 0.49 1.07 Hansweert 1.29 1.47 Walsoorden 1.39 1.57 ZON MAAN op onder op onder Sept. 30 6.37 18.22 17.45 2.29 Okt 1 6.39 18.20 18.10 3.48 2 6.40 18.18 18.33 5.11

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1