Schitterend geslaagde Provinciale dag F. V. V. H. Vice-voorzitter N.V.V.: Loonbeleid in nieuwe bedding Binnenlands nieuws Menselijk drama rond acht katten Prot.-Christelijke werkgevers gaan in 1964 te voeren loon- en prijsbeleid bespreken BP steeds ?n stap vóór! Kies de soort die bij uw auto hoort Communisten kunnen niets anders dan liegen Zaterdag 28 september *63 DF, VRIJE ZEEUW Pagina 3 De voor de eerste maal in het tienjarig bestaan van de Fed. Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening Zeeland in Zeeuws- Vlaanderen gehouden Provin ciale Dag is prachtig geslaagd. Tweehonderd dames uit alle hoeken van Zeeland, die geza menlijk op een te verwaarlo zen gedeelte na alle bestaan de Vrouwenorganisaties bevat ten, namen er aan deel en kon den aan het eind van de verga dering terugzien op een wel bestede dag. Het Vrouwelijk Katholiek Or ganisatieleven, dat epkele ja ren geleden 'uit de Federatie trad, heeft thans weer het verband hersteld, aldus een S. C. de Casembrootbaronesse van der Feltz, tijdens haar ope ningswoord deed. Deze ontmoeting heeft stellig bijgedragen aan de verdieping en uitbouw van het individuele verenigingsleven en het verant woordelijkheidsgevoel tot een gezamenlijk dienen der gemeen schap aangewakkerd. Zoals gemeld, uit alle ste den en dorpen waren ze geko men, in Zeeuwse klederdracht zowel als in „civiel"-, Schouwen en Duiveland had zich door de forse wind niet laten afschrik ken, Zeeuws-Vlaanderen was uiteraard sterk vertegenwoor digd. Veel Zeeu-wse burgemees ters hebben gistermiddag hun koffiemaaltijd zonder hun echt genote moeten gebruiken; deze waren aanwezig op de Provincia le Dag te Terneuzen In de benedenzaal van hotel „Rotterdam" von,d vanaf kwart over elf de ontvangst plaats, waarbij een kopje koffie werd aangeboden. Om kwart vóór twaalf be groette Terneuzens eerste bur geres, mevr. E. RijpstraKnook, in haar hoedanigheid als presi dente der plaatselijke Federatie, de vergadering. De Terneuzense Federatie heeft de taak als gastvrouw gaarne op zich geno men, enerzijds, omdat zij de ges te van het Provinciaal Bestuur ieder jaar een andere plaats te kiezen, zeer kan waarderen. In de tweede plaats, omdat de Zeeuws-Vlaamse dames nu eens niet behoeven te varen. Ik hoop, dat u ip, de aanwezige bloemen en het gebak, dat u straks aan geboden zult krijgen, een bewijs wilt zien van de hartelijkheid waarmee uw komst op hoge prijs wordt gesteld, aldus mevr. RijpstraKnook. Mevr. De Casembroot dankte op haar beurt vervolgens voor deze prettige woorden en de Fe deratie voor haar warm onthaal, welke beide zaken voor een pret tige sfeer zorgden. De opkomst vond de presiden te zeer verheugend; uit alle hoe ken der provincie gaf men acte de presence. Als gasten waren aanwezig de dames Ten Cate en Fentener van Vlissingen, resp. namens het hoofdbestuur en de Federatie Noord-Brabant, de heer A. J. van Pagée, gemeente secretaris, namens het college van B. en W. en de plaatsver vangend commandant der B. B. in Zeeland, de heer A. D. O. C. Fokker van Craijestein van Ren- gerskerke. De presidente deelde verder mede, dat de samenstelling van hef bestuur een verandering had ondergaan. De R.K.-vrouwen- groepen zijn er thans weer in vertegenwoordigd; het was een handicap deze te moeten missen. Er was het laatste jaar enige stagnatie in het werk ontstaan wegens ziekte, doch thans is de arbeid meer gecoördineerd, zo dat, wanneer iemand uitvalt, het werk kan worden opgevangen. Verder noemde de presidente alle activiteiten, die sinds de in 1961 gehouden Provinciale Dag plaatsvonden en die dus alle ter reinen bestrijken, waarmee de diverse organisaties worden ge confronteerd. Mej. W. J. H. Westera, medewerkster in alge mene dienst van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maat schappelijk Werk, die de .activi teiten rondom de Zeeuwse col lecte zou behandelen, was we gens ziekte verhinderd en kreeg van de vergadering een telegram met wensen voor herstel toege zonden. In haar plaats nam wika R. Wasterval, directeur van het Vormingscentrum „Hedenesse," achter de katheder plaats, om iets over dit werk in het alge meen en over de vakantieweken voor de huisvrouwen, die betaald worden uit de opbrengst van de Zeeuwse collecte, te vertellen. Op uitermate boeiende wijze schetste de heer Wasterval het beeld van de veranderende mens in een veranderende maat schappij. De samenleving is veel- soortiger geworden, de maat schappelijke functies van zowel de vrouw als de man hebben zich uitgebreid. De hedendaagse mens is niet meer gedurende een et maal dezelfde: de vrouw, die 's morgens in de keuken staat, is een andere, dan die op een an der tijdstip een vergadering be zoekt. Gezin, werkkring en we reldburger eisen verschillende facetten van de persoonlijkheid. Het duidelijk verband dat vroe ger tussen het werk van de man en zijn woonsfeer aanwezig was, is vervaagd. De samenleving is opgedeeld in hokjes en het is voor ons een enigszins tragische plicht zich in één van die hokjes te bewegen. Het gevolg kan wor den: een gespleten persoonlijk heid. De moderne samenleving noodzaakt ons steeds weer een ander gezicht te tonen en een andere woordkeus te gebruiken. Na de oorlog is men dit gaan constateren en heeft men ge tracht de mensen helpen weg wijs te maken in de ingewikkel de zeer snel veranderende sa menleving. Eén der verschijnse len van deze samenleving is de eenzaamheid. Het Vormingscen trum probeert de mens uit deze eenzaamheid te verlossen, hun horizon te verwijden, de samen leving in het vizier te houden. Er wordt in Hedenesse de men- (Adv.) sen iets verteld, doch vooral: er wordt samen gepraat! De ver anderende samenleving is een wereldgebeuren, doch is ook aan de gang in de keuken, de veran derende samenleving noodzaakt: de mensen te helpen! Sprekende over de vakantie weken voor de huisvrouwen, zei- de de heer Wasterval, dat men, bij de vraag wie voor een derge lijke vakantieweek in aanmer king komen, het woord ver moeid heeft weggelaten en dat ook niet meer gevraagd wordt of men zelf wel een vakantie kan betalen. Nee, er wordt thans al leen maar gelet, of de vrouwen Ëg het bijzonder hard nodig hebben, door welke oorzaak dan ook. Men vraagt zich wel eens af of deze vakantieweken nog wel noodzakelijk zijn. De heer Was terval zeide hier alleen maar op te kunnen antwoorden, dat alle 500 vrouwen, die jaar in, jaar uit, Hedenesse bevolken tijdens de huisvrouwenvakantieweken, het stuk voor stuk hard nodig heb ben, op een enkele uitzondering na. Dit Werk vraagt actieve wer ving van mensen die erbij be trokken zijn, dit werk vraagt dus uw activiteit, omdat u werkt voor gezinnen, voor kinderen, mannen en vaders, aldus besloot wika Wasterval zijn aandachtig beluisterde rede. 'Na de koffiemaaltijd begaf het gezelschap zich naar het Luxor Theater, waar de heer H. A. Roe- bers, geneesheer-directeur van het zeehospitum „Zonneveld" te Oostkapelle, dia's en een film vertoonde waarop hij een toe lichting gaf over: „De behande ling van het spastische kind". Dit gedeelte van het programma zal bij veel dames een onvergetelijke indruk achtergelaten hebben en hen met ontroering, trots en be wondering hebben vervuld om wat Zeeland presteert op het ge bied van revalidatie van het mis deelde kind. De dames kregen een duidelijk beeld te zien, dat nog werd versterkt door het sobere verhaal dat dr. Roebers eraan toevoegde, van het geduld en idealisme, dat medici en ver- plegenden van dit zeehospitum aan de dag leggen om te trachten de kinderen aan te passen aan de maatschappij. In de leeftijd van zes tot zestien jaar worden zij er vaak met succes be handeld. Tenslotte verzamelde het ge zelschap zich weer in de zaal van hotel Rotterdam, waar de thee werd gebruikt, de inmiddels ge arriveerde commandant der B. B., de heer De Kam, nog opwekte mee te doen aan de actie Indi viduele Zelfbescherming en eni ge vragen werden beantwoord. Om kwart over vier sloot mevrouw De Casembroot de ver gadering, die de aanwezigen eens te meer heeft laten inzien, dat de moderne vrouw haar plaats in het organisatieleven niet alleen waard is, doch niet kan ontberen, zij niet alleen komen te staan. „Wie de voorzitters van de vak centrales donderdagavond in hun TV-gesprek over de loonpo litiek heeft gehoord weet dat de vakbeweging vastbesloten is het loonbeleid in een nieuwe bed ding te leiden". Zo begon de heer A. H. Kloos tweede voorzitter van het N.V.V. gisteravond zijn toespraak voor de VARA-micro- foon. Het zou verlakkerij zijn, zo liet hij erop volgen, indien elke samenhang tussen de spontane acties van de werknemers in de bedrijven en eisen die de vak beweging nu stelt zou worden ontkend. De stemming onder mensen is een belangrijke mede bepalende factor voor het beleid van de vakbeweging. De les van de afgelopen weken kan volgens de heer Kloos zijn dat de lei ding van de vakbeweging zich voor de toekomst minder op het kompas van allerlei wetenschap pelijke berekeningen moet rich ten en meer rekening dient te houden met de sfeer in de be drijven. Spreker bracht in herinnering dat de 2.7 procent voor de ver beteringen van de C.A.O.'s voor de poorten van de hel is wegge sleept. Inmiddels zijn de C.A.O.'s voor 1963 afgesloten. Duidelijk is in tussen geworden dat de 2,7 pro cent te laag is geweest. Met dat feit moet de vakbeweging reke ning houden, er m,jot tegemoet gekomen worden aan het alge meen levende verlangen op de korst mogelijke termijn aan de arbeidsvoorwaarden te doen. Met name vooral aan de verbetering van de C.A.O.'s, net daarnaast de zorg voor de zwakke groepen van onze samenleving. De per centageverhoging moet naar sprekers mening in de buurt van de tien procent liggen. Voorts moet op korte termijn de officiële goedgekeurde lonen in overeenstemming worden ge bracht met de werkelijk betaal de lonen. De nu nagestreefde aanpasing van het loonniveau kan echter niet zonder gevolgen voor de prijzen blijven. De minister van Economische Zaken moet per geval beoordelen of de winstge- vendheid groot genoeg is om zonder prijsaanpassing de lonen te verhogen, aldus de heer Kloos, die daarop liet volgen dat de prijsstijgingen zich ook voltrok ken hebben toen dé vakbewe ging geen forse looneisen stelde. De stijging der buitenlandse prijzen werkt onherroepelijk in de onze door en het lijkt spre ker verstandig daar 'voortaan met het loonbeleid rekening mee te houden. De positie van goedkoopte- eiland mag aantrekkelijk zijn voor de exporterende onderne mers, de werknemers krijgen echter het gevoel dat Nederland tot de armoegebieden in Euro pa behoort, zo besloot de vice- voorzitter van het N.V.V. zijn toespraak. Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de rij- omstandighedeo anders. Geef Uw auto 'individuele voeding'.... dat is tóp- kracht bij het zuinigste ver bruik! Overtuig U zélf; kies uit: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per briefkaart) aan BP, Frede- riksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij... Mevrouw Nhoe: De schoonzuster van de Zuid- vietnamese president, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft donderdag in een vraaggesprek met het Ro meinse tijdschrift „II Tempo" ge- De acht katten van de alleen wonende, minder-valide mej. E. S. (56 jaar) in Geleen zijn don derdag niet afgemaakt in het gemeentelijk slachthuis. Op het laatste moment hebben zich pleeggezinnen gemeld om de die ren te verzorgen. Rond deze katten heeft zich een klein menselijk drama afge speeld, dat in en buiten Geleen hee) wat reacties heeft uitgelokt. Op last van B. en W. zijn woens dagmiddag deze acht katten met de sterke arm uit de woning van mej. S. gehaald, omdat ze vol gens het gemeentebestuur „de lucht nabij de woning op hinder lijke wijze verontreinigden." Via een raam verschafte de politie zich toegang tot de woning, waarna gemeente-arbeiders in aanwezigheid van burgemeester dr. J. van Banning de katten vingen, ze in zakken deden en overbrachten naar het slacht huis. Op 23 juli van dit jaar ontving mej S. een lastgeving van B, en W.'om binnen veertien dagen haar katten op te ruimen. Ze wilde daaraan geen gevolg ge ven, omdat de katten voor deze alleenwonende, ongehuwde dame alles betekenden. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ver zocht B. en W. om uitstel om alsnog te trachten een andere op lossing te vinden. Dit verzoek werd door B. en W. afgewezen. Op 19 september JX stuurden B. en W opnieuw een schriftelijke lastgeving. Als mej. S. vóór 25 september haar katten niet zou hebben opgeruimd, zouden ze op haar kosten worden weggehaald en afgemaakt. Aan de vooravond van 25 september kreeg mej. S. een zenuwtoeval en de ontboden arts achtte overbrenging naar een ziekenhuis wenselijk. Mej. S. wilde daarvan echter niets we ten, omdat dan de alleen achter blijvende katten gemakkelijk door de gemeente zouden Kusnen worden weggehaald. Dierenbe scherming verzocht opnieuw bij B. en W. om uitstel, gezien de toestand van mej. S. die dreigde zichzelf van het leven te beroven. Volgens de voorzitter van de plaatselijke dierenbescherming werden de katten goed verzorgd en was het verwijt van B. en W.: overlast door hinderlijke reuk, beslist overdreven. Ook dit laat ste verzoek om uitstel werd ech ter door B. en W. van de hand gewezen. De katten werden weg gehaald. De dierenbescherming kreeg van de directeur van het slacht huis de mededeling, dat de kat ten tot donderdagmiddag één uur opgeborgen zouden blijven. Zou den ze dan niet behoorlijk elders kunnen worden ondergebracht, dan zouden ze worden afge maakt. Uit vele delen van Lim burg meldden zich echter gister morgen pleeggezinnen, die be reid waren de katten zo lang op te nemen totdat voor mejuf frouw S. een geschikte plaats zou worden gevonden, waar ze haar katten ongestoord kan hou den. Nadat de voorzitter van de dierenbecherming zich in een schriftelijke verklaring persoon lijk verantwoordelijk had moe ten stellen, werden de katten vrij gegeven om elders te worden ondergebracht. Duitse boot omgeslagen; 6 personen vermist Bij een tocht op het Steinhuder meer ten westen van Hannover zijn woensdagavond zes personen vermoedelijk verdronken nadat hun boot met buitenboordmotor in slecht weer was omgeslagen. Een zeiler ontdekte de boot, waaraan een vrouw zich vast klampte. Het zoeken naar de zes vermisten moest woensdagavond worden gestaakt wegens inval lende duisternis - en opkomende .Storm. zegd dat „vreedzaam naast el kaar bestaan een sprookje" is. „Wanneer ze uit tijdelijk belang niet optreden als schurken en moordenaars, kunnen de com munisten niets anders dan lie gen", zei zij. „De Zuidslaviërs en de Russen glimlachen U toe en proberen U tegelijkertijd beet te nemen wanneer U niet op uw VRACHTAUTO BELANDDE IN HUISKAMER Een slippende vrachtwagen heeft donderdagavond een grote ravage aangericht in een woon huis te Lomm. De chauffeur van de vrachtwagen bemerkte te laat de stoplichten die wegens werk zaamheden aan de rijksweg in Lomm zijn geplaatst. Door krach tig remmen trachtte hij een bot sing met een voor hem rijdende auto te vermijden, maar de vrachtwagen slipte en schoot tus sen twee bomen door, ramde de voorgevel van de woning van de familie Kessels om uiteindelijk halverwege de huiskamer tot stilstand te komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor omdat het gezin juist naar bed was gegaan. Wel had men een half uur nodig om de chauffeur onder het puin vandaan te ha len. Het huis moest met palen worden gestut om instorten te voorkomen. De familie Kessels heeft elders onderdak gevonden. 81-JARIGE NA VAL UIT BOOM OVERLEDEN Donderdag is in een zieken huis in Almelo overleden de 81- jarige heer H. J. Broeze uit Nij- verdal. Maandag was hij bij het plukken van peren uit een boom gevallen, waarbij hij ernstig aan zijn rug werd gewond. TWEETAL PLEEGDE 20 INBRAKEN De 21-jarige tekenaar J. N. en de 25-jarige lasser J. de G., beiden uit Arnhem, zijn gear resteerd en hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan niet minder dan 20 inbraken, die zij niet alleen in Arnhem, maar ook in Velp, Oosterbeek en de Betuwse gemeente Eist hebben gepleegd sedert medio-juni dit jaar. De 18-jarige verloofde van één van de verdachten, mej. C. S., eveneens uit Arnhem, is be schuldigd van heling, omdat zij dikwijls de gestolen goederen als geschenk heeft aanvaard. Geld enkele duizenden guldens zo- Primeurs voor Nederland hoede bent. Het glimlachende en De eerste multigrade motorolie Yel, a?s goed?rel? behoorden tot blijkbaar draaglijke communisme BP Visrn-Sfatirt /sent. 54ï« van "eide Arnhemmers, van Zuid-Slavië had me bijna L 3 die het vooral ook hadden ge- aan het twijfelen gebracht en ik Deeerste verwarmingsohe »pet munt op woningen waarvan de begon al te denken dat een voor- ®nti.roest:Br QuperHaardbrancN bewoners met vakantie waren, zichtige manier van naast elkaar °',e einds dec. 60. Alleen iitr Onder meer was dat het geval bestaan mogelijk zou kunnen zijn. Wedt 5 soorten benzine, met bij drie artsen, die hun afwezig- Ik dank God dat de lompheid van Super Mix: sinds april '62. In heid zoals gebruikelijk hadden het Italiaanse communisme mij april '63 kwam BP Longlife, aangekondigd in kranten. Enke- weer tot strijdbare ant-commu- de enige motor-olie metdubbel® le keren braken zij een paar niste heeft gemaakt, zonder aar- levensduur. maal in op hetzelfde adres. Een zeling en bezield door de grootste deel van de gestolen goederen vastbeslotenheid", aldus mevr. heeft de recherche nog bij de Nhoe. verdachten thuis kunnen achter- De verbondsraad van het Ver bond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland komt dinsdag 8 oktober in besloten jaarlijkse vergadering bijeen. Er zal worden gesproken over „het in 1964 te voeren loon- en prijs beleid. De Sociaal-Economische Raad zal eind oktober zijn halfjaar lijkse rapport uitbrengen, zo is de deelnemers aan deze ver bondsraad meegedeeld. Dit rap port zal de grondslag vormen voor het loon- en prijsbeleid in het komende jaar. Daarbij zul len aan de orde komen de eco nomische mogelijkheden voor loonsverhogingen bij de vernieu wingen van collectieve arbeids overeenkomsten, de verhouding van het loon- en prijsniveau ten opzichte van het peil in het bui tenland, de vraag of opnieuw met een bepaald percentage als maat staf moet worden gewerkt, de wenselijkheid van collectieve contracten met een looptijd die langer is dan een jaar. Verder zal de verbondsraad aandacht schenken aan de capa citeit van de bouwnijverheid met het oog op de woningnood; de verlenging van vakantie;, de in het afgelopen jaar met het ge wijzigde loon- en prijsbeleid op gedane ervaringen en de daaruit eventueel te trekken consequen ties. Nederland goedkoopte eiland „Wij stemmen gaarne in met het C. N. V.", aldus het officieel orgaan „De Werkgever" van het Verbond van Prot.-Chr. Werk gevers in een beschouwing ge titeld „Onrust aan 't loonfront". In het orgaan wordt o.m. op gemerkt dat bijzondere aandacht verdient het argument der vak centrales dat ons land een goed- koopte-eiland is en dat via een optrekking van de lonen een ontspanning op de arbeidsmarkt bereikt kan worden. „Dit houdt niets anders in dan een invita tie", aldus het orgaan, „met het doel de werkgelegenheid in even wicht te brengen met het be schikbare arbeidspotentieel en een reëlere inhoud krijgt, onrust wordt vermeden en het verschijn sel van de zwarte lonen wordt teruggedrongen". „Het is duidelijk dat een en ander een belangrijke wijziging in ons economisch beleid be tekent. Met name ons prijspeil, dat toch al aan een krachtige op waartse druk blootstaat tenge volge van de loonkostenstijgin gen in de laatste jaren, onder vindt er de eerste gevolgen van. In feite komt het allemaal neer op een sterke verzwakking van het in de laatste jaren met zo veel hardnekkigheid gevoerde anti-inflatiebeleid". Dit zou om verschillende overwegingen ten zeerste moeten worden betreurd. Behalve economische factoren zullen ook de ernstige bezwaren die zijn verbonden aan het nu vrijwel permanent voortduren van het verschijnsel der zwarte lonen en aan dat van de uitle ning van arbeidskrachten een rol moeten spelen bij het afwe gen van voor- en nadelen bij het zoeken naar een oplossing. „Handhaving van een voor een belangrijk deel papieren loon beleid is weinig zinvol en houdt bovendien grote gevaren in. Voorkomen moet worden dat het zichzelf zou overleven. Trots de bestaande moeilijkheden blijft immers de noodzaak van een loonbeleid onverzwakt, gelden'". halen. Beiden zijn ter beschik king van de justitie gesteld. DE GRAAF WAS EEN OPLICHTER Op verzoek van de Rotterdam se politie is in Wenen de 28-ja- rige Belg René de G. uit Ant werpen gearresteerd wegens op lichting en diefstal. De jonge Belg, die zichzelf voor graaf uit gaf en allerhande verschillende titels voerde heeft samen met zijn moeder geruime tijd in Rot terdam vertoefd. Zij leefden in hotels en pensions maar betaal den zelden of nooit hun logies. De G. heeft ook korte tijd een baantje bij een Rotterdams be drijf gehad. Daar verdween hij met medeneming van een geld kist met 2.000, Hij werd gesignaleerd en via de Interpol kon hij in Wenen worden gegrepen. Zijn uitleve ring zal worden gevraagd. Ook in Wenen had hij zich aan dief stal schuldig gemaakt. Vast staat ook dat hij in Brazzaville (Fr. Congo) geld gestolen heeft. Zijn goed manieren, grote talenken nis en adelijke titels maakten hem makkelijk mensen te mis leiden, maar dat spel is nu uit. SCOOTERBERIJDER GEDOOD De 25-jarige G. J. Willemse uit Rotterdam is donderdagavond het slachtoffer geworden van een botsing tussen een scooter en een bromfiets. Hij bereed de scooter en kwam bij de botsing zo lelijk te vallen dat hij een schedelbasisfractuur kreeg waar aan hij later overleed. De berijder van de bromfiets, een 15-jarige jongen, kwam er goed af. Zijn passagier, een 17- jarige bakker, kreeg een hersen schudding. i SAMENWERKING BIJ DE WONINGBOUW In de Oude IJsselstreek zullen zeven gemeenten, Doetinchem, Gendringen, Wehl, Wesch, Bergh, Elhem en Didam, gaan samen werken bij de woningbouw. De gemeenten krijgen daar door voor de jaren 1964 en 1965 het bouwvolume ineens toege wezen. Daar het hier gaat om arbeidsbesparende woningen (deels bouwelementen) wordt dit contingent nog eens met 25 procent verhoogd. Op deze wijze kunnen voor het einde van 1965 450 nieuwe woningwetwoningen gereed zijn, die in eenheden van 20 gebouwd zullen worden. De plannen zijn uitgewerkt door een commissie onder lei ding van burgemeester H. J. Langman van Zelhem. CAREL BRIELS WIL VOOR RECHTBANK TERECHT STAAN Carel Briels wil zich voor de meervoudige kamer van de Arn hemse rechtbank en niet voor de politierechter verantwoorden voor de kaakslag die hij tijdens het recente feestgedruis in Nijmegen aan de Nijmeegse arts W. H. J. Nuver heeft toegediend. De Am sterdamse advocaat mr. Benno Stokvis, die in deze strafzaak als raadsman van Briels zal optre den, heeft de officier van justitie hierom gevraagd. Het staat nu wel vast dat de zaak zal worden vervolgd, doch het tijdstip van behandeling is nog niet bekend. SCHOLIER GEDOOD BIJ .AANRIJDING De 12-jari'gë G. A. M. Kramer uit Utrecht is gistermorgen bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven geko men. De jongen werd toen hij naar school fietste door een vrachtauto gegrepen op de hoek omloop/laan van Chartroise. Waarschijnlijk wilde de jongen om een plas heen rijden, waar door hij voor de wielen van de auto terecht kwam. Hij was op slag dood. Employé van Westduitse liberale partij onderhield contacten met Russische inlichtingendienst Uit door de geallieerden afge luisterd telefoongesprekken is komen vast te staan dat een la gere employé van de Westduitse liberale partij contacten onder hield met de Russische inlich tingendienst. Dit deelde de West duitse minister van Binnenland se Zaken, Höcherl, donderdag aan de parlementaire commissie voor binnenlandse zaken van de Bondsdag mee. Er waren echter niet voldoende bewijzen om tot arrestatie van de employé over te gaan. hij was later door de liberale partij ont slagen. Het aftappen van de te lefoongesprekken was de geal lieerden in dit geval door het Westduitse bureau voor de be scherming van de grondwet ver zocht. Er was vastgesteld dat de betrokkene ontmoetingen met mannen van de Russische gehei me dienst had. DE WINNAAR WAS EEN VROUW In St. Georges-d.e-Did.onne in Zuidwest-Frankrijk is de tradi tionele race over 2500 meter voor kruiers en dragers gehouden. De deelnemers moesten een baal van 50 kg meetorsen. Tot aller verba zing kwam mevr. Becassite als eerste over de eindstreep. OP 16 OKTOBER VERKIEZING VAN BONDSKANSELIER De Westduitse Bondsdag heeft donderdag besloten de verkiezing van een nieuwe bondskanselier op 16 oktober te houden. De kandidaat van de rege ringscoalitie is minister van Eco nomische Zaken Ludwig Erhard, die daarmee zeker is van zijn verkiezing. De nieuwe bondskanselier zal nog op de dag van zijn verkie zing voor het parlement worden beëdigd. Daags daarna, op 17 oktober, zal zijn kabinet worden beëdigd, waarna op 18 oktober zijn regeringsverklaring volgt. Bondskanselier dr Konrad Ade nauer zal op 15 oktober in een bijzondere zitting afscheid nemen van het parlement.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3