Het Nederlandse loonpeil Niet verbaasd over rapport-Denning VAN DER SLOOT Staking bij scheepswerven aan de IJssel Vergadering van de Raad HOOGWATER N-enMA* NSTfflEN HET WEER WEERBERICHT ZATERDAG ^SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6036 Zonnige perioden MACM1LLAN VOLDAAN: „Wij hebben gefaald, omdat wij werden misleid'' POT Weer aan bet werk bij Van der Giessen GRAFICI BLIJVEN ACHT PROCENT LOONSVERHOGING EISEN ARBEIDERS DIE IN MIJN ROOKTEN ONTSLAGEN Regering misleid China steunt Indonesië in politiek tegen de vorming van Federatie Maleisië Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 et Losse nrs 9 et. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande tt- li ineuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels advertenties); 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Aan werkgeverszijde heeft men er alle begrip voor, dat de vak beweging, die zich evenals de werkgevers voor de moeilijkheden en excessen ziet gesteld waartoe de gespannen arbeidsmarkt kan leiden, aan de C.A.O.'s weer reële inhoud wil geven en het orga nisatorisch overleg beoogt te herstellen. Men is aan werkgevers zijde bereid aan dit streven ten volle steun te verlenen, maar het is de mening van de werkgevers, dat de feiten, die zich voordoen, goed dienen te worden onderzocht alvorens belangrijke besluiten in dit verband worden genomen. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond zegt dit in zijn orgaan „De Onderneming" naar aanleiding van de ernstige moeilijkheden, die op loongebied zijn ontstaan, en van het streven de lonen in Nederland op Europees peil te brengen. Wat dit laatste betreft, het met een forse loonkostenverhoging omhoog brengen van ons loon- en prijspeil tot een „verondersteld Europees niveau", verklaart het C. S. W. V., dat dit het beoogde doel teweeg brengen van een duidelijke ontspanning op de ar beidsmarkt in onvoldoende mate kan verwezenlijken, terwijl het bovendien op een wat langere termijn ernstige nadelen voor ons bedrijfsleven kan meebrengen. Het C. S. W. V. tekent in dit verband aan, dat in veel Euro pese landen in deze jaren de loonkostenstijgingen met prijs stijging gepaard gaan. Een der gelijke inflationistische ontwik keling pleegt met een krappe ar beidsmarkt gepaard te gaan. Ook de Duitse bondsrepubiek, welk land thans de hoogste loonkos ten per uur (nominaal) kent van de zes E. E. G.-landen, heeft nog een groot tekort aan arbeids krachten. In Nederland zijn in de tienjarige periode 1953/1963 de verdiende weeklonen (tot juli 1963) met 101% gestegen. De reële stijging van de verdiende weeklonen bedroeg 53 procent, hetgeen gepaard ging met een stijging van de arbeidsproducti viteit in de industrie van 46%. De kosten van levensonderhoud stegen in deze periode met 31% en de waardevermindering van de gulden dientengevolge be droeg 24%. De reële loonsver betering in Nederland heeft dus in deze periode in grote trekken gelijke tred gehouden met de stijging van de arbeidsproduk- tiviteit. In het verschil manifes teert zich de vergroting van de loonquote in de verdeling van het nationale inkomen. Het C. S. W. V. stelt verder het volgende; Ons land moet meer zorg dan HOOG BEZOEK OP DE HUISHOUDSCHOOL Een beeld van het bezoek, dat K. H. Prinses Beatrix heeft gebracht aan de huishoudschool van de A. B. T. B. te Haaksber gen. Tijdens de rondgang door de lokalen bekeek de Prinses met belangstelling de werkstuk ken van de leerlingen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden ZONDAG 29 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG Breskens Terneuzen ns weert Walsoorden v.m. 9.13 9.48 10.28 10.38 n.m. 9.55 10.30 11.10 11.20 SEPTEMBER v.m. n.m. 10.33 11.08 11.48 11.58 11.11 11.46 12.26 12.36 '■0 SEPTEMBER v.m. n.m. 11.25 11.39 12.14 12.54 1.04 0.40 0.50 m ZON MAAN op onder on onder ■-•■pt •to 6.34 18.27 16.!! 0.07 '29 6.35 18.25 17.15 1.14 30 6.37 18.22 17.45 2.29 Een harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest die aan de Waddenkust tijdeiijk aanwakkerde tot volle storm, windkracht 9, voerde wat kou dere lucht aan, waarin naast flinke zonnige perioden ook bui' enwolken tot ontwikkeling kwa men, die hier en daar hagel en onweer brachten, het noordwes telijke windveld wordt veroor zaakt door een depressie boven Noorwegen en een krachtig ge bied van hogeluchtdruk dat zich geleidelijk meer over de Golf van Biscaye naar het noordoos ten uitbreidde. Deze ontwikke ling zal ook gedurende het week einde voortgang vinden. De noordwestelijke wind neemt hierdoor verder in kracht af, ter wijl de buiigheid verder zal worden onderdrukt. Voor van daag worden flinke zonnige pe rioden verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot hedenavond. Minder wind Flinke zonnige perioden en nog maar enkele verspreid voorko mende buien. Krachtige tot ma tige noordwestelijke wind. Middagtemperaturen van onge veer 15 graden. andere landen besteden aan de bewaking van zijn loon- en prijs peil, daar de struktuur van ons bedrijfsleven meebrengt, dat van onze totale produktie aan goede ren en diensten ongeveer de helft dient te worden geëxporteerd. Om dezelfde reden moeten onze bedriiven er bij voortduring op bedacht zijn een zo groot moge lijke produktiviteit en efficiëncy in de bedrijfsvoering na te stre ven. Bij een ongelijk nominaal loon peil in twee landen kunnen door een verschil in prijsniveau de reële Ionen toch gelijk zijn. De reële toonverschillen zijn veelal geringer dan de nominale, het geen geldt voor Nederland ten opzichte van zijn nabuurstaten. De struktuur van onze bevol king (waarin tot uitdrukking komt onze voor Europa relatief jaarlijkse bevolkingsaanwas) brengt mee, dat wij in doorsnee een iets lagere levensstandaard kunnen bereiken dan andere lan den. In 1961 was volgens een E. E. G.-overzicht in Nederland het economisch actieve deel van de bevolking het laagste van de zes E. E. G.-landen (37,2% ver geleken met bijv. Frankrijk 41,3 procent en West-Duitsland 47,2 procent). Voor het tegengaan van een inflatoire toon- en prijsstijging verdient het voeren van een toon- en prijsbeleid aanbeveling. De vraag, of Nederland zich kan veroorloven een goedkoopte- eiland te blijven, indien de to nen en prijzen in het overige Europa sterker stijgen dan bij ons, zal pas kunnen worden be antwoord nadat de beide in deze vraag opgestoten veronderstel lingen goed zijn onderzocht. Tussen 1961 (jaargemiddelde) en midden 1963 stegen de indus triële loonkosten in de West- Europese landen ongeveer in de zelfde mate, uitgezonderd in Italië waar de loonkosten rela tief laag waren en de toon- en prijsstijging in deze periode gro ter was dan in andere landen. Van „een Europees loonniveau" kan op zichzelf bezwaarlijk wor den gesproken wanneer, hetgeen naar de indruk van het C. S. W. V. thans het geval is, Nederland,- België en Italië voor wat be treft tot totale industriële loon kosten per uur (sociale lasten inbegrepen) gemiddeld onderling betrekkelijk weinig verschillen, maar daarentegen de Duitse bondsrepubliek misschien 25% en Frankrijk (sinds kort weer) ca. 15% boven het Nederlandse peil gelegen is. Het zou verkeerd zijn het uit gangspunt tos te laten dat ons land voor het bepalen van de toelaatbare gemiddelde loonkos- tenontwikkeling zich dient te richten naar de gemiddelde pro- duk::/iteitsstijging. Het volgen van deze gedragslijn is een eer ste voorwaarde om een loon- kosteninflatie te voorkc nen. Over de vraag, welke aanvullen de correcties op de algemene toonbeweging daarnaast onder bijzondere omstandigheden no dig moeten worden geacht en welke consequenties hieraan ver bonden dienen te worden, zal steeds na zorgvuldig beraad moeten worden beslist. Overigens zal alleen op inter nationaal niveau door een geza menlijk gelijk gericht beleid de toon en prijsinflatie, zoals deze zich in de Europese landen voor doet, op afdoende wijze afge remd kunnen worden. De 6% loon(kosten) stijging in 1964, die het C. P. B. als uitgangs punt nam in zijn jongste ra mingsnota (neerkomende op 4 verhoging gem. per C.A.O.) zou met een 2% stijging van de consumptieprijzen gepaard gaan. Elk pet. meer loonstijging (bin nen niet al te wijde grenzen) heeft volgens de raming van het C. P. B. 0,5% meer prijsstijging tot gevolg. Wanneer binnenkort de uitkomsten van het loonover- leg in Nederland zouden leiden tot loonsverhogingen in 1964, die met enige procenten eerderge noemd percentage overschrijden, lijkt het het C. S. W. V. een eer ste voorwaarde, die daaraan ver bonden moet worden, dat dit ge paard zou dienen te gaan met een huurverhoging in 1964. Ze ker onder dergelijke omstandig heden mag men in een jaar, waarin aan het bouwbeleid een hoge prioriteit wordt toegekend, H. M. DE KONINGIN BEZOCHT EINDPIOVEN Een beeld van het bezoek, dat H. M. de Koningin aan Eind hoven heeft gebracht: bij de Coöperatieve Werkgemeenschap „Sterk Door Werk" waar gepen sioneerden hun vrije tijd nuttig maken voor de industrie. V.l.n.r. burgemeester mr H. B. J. Witte van Eindhoven, H. M. de Konin gin, ïr Meerkamp-van Embden en ir F. Philips. (Adv.) Fabrieken Zevenbergen de huren van het grootste deel van ons woningbestand niet ge stabiliseerd houden op een ni veau dat nog enkele tientallen procenten getogen is beneden bij wat ten minste als een toekom stig evenwichtsniveau moet wor den beschouwd. Overigens is het duidelijk, zo zegt het C. S. W. V. verder, dat elke loonstijging, die de omvang van de produktiviteitsstijging overtreft, een opwaartse druk op de prijzen zal veroorzaken. De minister van Economische Za ken zal dan ook voor het prijs beleid de consequenties moeten aanvaarden die elke verdergaan de loonstijging te dien aanzien hebben zal. Tenslotte merkt het verbond op, dat het wenselijk is om overi gens geen mogelijkheden onge bruikt te laten die er toe kun nen bijdragen om enige ontspan ning teweeg te brengen. Het ver bond denkt daarbij in het bij zonder aan het verrjehten van overwerk, waarvoor' de moge lijkheden en faciliteiten wellicht zouden kunnen worden verruimd. Voorts aan het op grotere schaal inschakelen van vrouwelijke arbeidskrachten en aan nog een verdere verruiming van het aan tal buitenlandse werknemers. Het bestuur van het verbond zal zich thans op korte termijn beraden, in overleg met alle aan gestoten werkgeversorganisaties, over het standpunt dat door het C. S. W. V. met betrekking tot de verschillende zich voordoen de vragen moet worden ingeno men. „Vanzelfsprekend ben ik vol daan over de feiten, zoals die in het door lord Denning uitge brachte rapport zijn vermeld. Verbaasd ben ik er niet over. De bevindingen van lord Denning zijn geheel in overeenstemming met hetgeen ik over de daarin behandelde zaken op 17 juni j.l. in het Lagerhuis heb verklaard", aldus de Britse minister-presi dent Harold MaeMillan in ant woord op vragen, welke hem donderdagavond, na de voor naamste avonduitzending van nieuwsberichten door de B. B. C., werden gesteld. Hij vervolgde: „De wijze waar op lord Denning zijn onderzoek heeft uitgevoerd, was jegens niemand onbillijk en tevens bil lijk tegenover alle betrokkenen. Het is duidelijk, dat lord Denning de mening was toegedaan dat zijn onderzoek voordelen bood boven een onderzoek door een rechtbank of een speciale Lager huiscommissie. En ik ben het hiermede eens", aldus de pre mier. MaeMillan zei ook: „Bij hei- nemen van een besluit over het leiderschap zal ik mij laten lei den door de overweging wat het best voor het land en de conser vatieve partij ka.i worden geacht. Maar de zaak-Profumo zal geen invloed op mijn beslissing hebben, daar deze hier geheel buiten staat". Mac Millan sprak er zijn vol doening over uit dat „alle kwaadsappige geruchten over het gedrag van ministers en an dere bekleders van hoge rege- (Adv.) ÖÜMP1LS SOILS 3 x zo sterk als normaal Noordstraat 26 - Terneuzen Bij de scheepswerven van Van der Giessen/De Noord in Krim pen a.d. IJssel en Van Vuyk in Capelle a.d. IJssel brak gister morgen een staking uit. Bij A Vuyk en Zn's Scheepswerven N.V. door vrijwel het gehele per soneel, bij Van der Giessen/De Noord door ongeveer 80 procent. Ook deze stakingen houden ver band met looneisen in de metaal industrie. De wilde staking op de werf van Van der Giessen/De Noord is tegen elf uur gistermorgen op geheven. Donderdagmiddag heerste er al grote onrust op de werf en ook in de nacht van donderdag op vrijdag heeft een gedeelte van de nachtploeg een uur gestaakt. Toen de dagploeg vrijdagmorgen aantrad werd de eis gesteld dat een uitkering ineens zou worden gegeven. De eis werd door de directie afgewezen aangezien een dergelijke maatregel alleen mo gelijk is na een besluit van het georganiseerd overleg. Veertig procent van de dagploeg ging toen staken terwijl uiteraard ook de andete arbeiders nauwelijks tot normaal werken kwamen. Na verloop van tijd bleek echter dat het merendeel van de arbeiders niet bereid was het werk neer te leggen, ook niet voor korte tijd. Tegen elf uur besloten de „sta kers" toen het werk maar weer te hervatten, zodat, ook al blijft het nog wat onrustig, thans ge zegd kan worden dat de staking- afgelopen is. Bij Vuyk en Zn's wordt echter nog wel gestaakt. Vertegenwoordigers van het technisch personeel van alle dagbladen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de Zaanstreek en ook personeels- vertegenwoordigers van grote handelsdrukkerijen in Am- Sterdam hebben donderdag avond in Amsterdam een ver gadering gehouden. Van de zijde van de leiding dezer ver gadering werd het ANP me degedeeld, dat is besloten de acties voort te zetten tot aan de eis, acht procent loonsver hoging per 1 oktober zal zijn voldaan, desnoods met de maatregelen zoals die de laat ste dagen in Rotterdam en Amsterdam zijn toegepast. Voorts hebben de aan de be spreking deelnemende perso- neelsvertegenwoordigers beslo ten alle collega's in hun bedrij ven dringende, door velen onder tekende verzoeken te doen rich ten aan elk der drie vakorgani saties voor het grafisch perso neel, om elk een vergadering van hun leden te beleggen in Am sterdam op zaterdagmiddag 5 oktober te -15.00 uur ter behan deling van de genoemde looneis. In een zeer korte openbare ver gadering heeft de Sociaal-Econo mische Raad vrijdagochtend o.a. zonder discussie vastgesteld twee verordeningen over toekenning van een uitkering-ineens aan de werknemers in dienst van de raad en over met ingang van 1 juli j.l. verhoogde salarissen van die werknemers. Bij de aanvang der vergadering is de voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, door de leden ge feliciteerd met het onlangs be reiken van de zeventigjarige leeftijd. De voorzitter deelde in de ver gadering o.m. mede dat prof. dr. J. E. Andriessen, thans minister van Economische Zaken, met in gang van 1 augustus 1963 ontslag heeft genomen als kroonlid van de raad. Drs. P. C. Bogaers, plaatsvervangend lid van de raad en nu minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, heeft per 25 juli j.l. ontslag genomen als plaatvervangend lid. Op de vergadering van vrijdag ochtend hadden vijftien leden van de raad verstek moeten laten gaan, acht daarvan werden in deze vergadering niet vervangen door hun plaatsvervangers. De voorzitters van de vakcentrales, de heren Van Mastrigt, Middel huis en Roemers, waren alle aan wezig; de voorzitters van drie weekgeversverbonden, de heren Van Boven, De Koster en Wem- mers, waren door verblijf bui' tensland of bezigheden elders, verhinderd. Na de openbare vergadering trok de raad zich in besloten ver gadering terug. De waarnemend directeur-ge neraal der mijnen, ir. Pique, heeft vrijdagmiddag meegedeeld dat zeven personeelsleden van de Do- miniale mijn in Kerkrade zijn ontslagen. In totaal hebben vijf tig personen bekend in de mijn te hebben gerookt. Onder de ont slagenen zijn leden van het toe zichthoudend personeel en per sonen die andere tot roken heb ben aangezet. De processen-verbaal zijn in handen van de officier van justi tie te Maastricht. Het onderzoeic inzake overtreding van het rook verbod in de Dominiale mijn is drie weken geleden afgestoten. ringsposten thans geheel en al zijn ontzenuwd". Hij voegde hier aan toe: „Ik ben er zeker van dat iedere Brit en alle partijen zich hierover zullen verheugen". Aan MaeMillan werd ook ge vraagd uiteen te willen zetten of nu hijzelf of de minister van Binnenlandse Zaken verantwoor delijk was voor zaken betreffen de nationale veiligheid. Hij antwoordd„Het is duide lijk dat ik hier niet in bijzonder heden kan treden over de wer king der veiligheidsdiensten. Maar ik kan u wel zeggen dat de minister-president verantwoor delijk is voor de gang van zaken bij alle ministeries. De premie!1 heeft altijd een speciale verantwoordelijkheid ge had wat betreft de verzekering van de nationale veiligheid. Dit is ook noodzakelijk. De minister van Binnenlandse Zaken is ech ter verantwoordelijk voor het verzekeren van de binnenlandse veiligheid van het land". In antwoord op een vraag, wie er verantwoordelijk moest wor den geacht, verklaarde MaeMil lan: „Natuurlijk was het mijn verantwoordelijkheid. Wij heb ben gefaald, omdat wij werden misleid". In antwoord op een vraag over een eventueel aftreden verklaar de de minister-president: „Ik heb mijzelf en mijn ministers in het Lagerhuis verdedigd en ik ben bereid dit opnieuw te doen". Hij voegde hieraan toe: „De meeste Britten koesteren gevoe lens van medeleven jegens de regering wegens de wijze, waar op zij is behandeld. Zij geven de regering niet de schuld, omdat zij misleid werd. De voornaamste bevinding van het rapport-Denning is' dat de onkreukbaarheid, het fatsoen en de eer van het openbare leven in ons land erin zijn vastgesteld". MaeMillan achtte het gedrag van de voormalige minister van Oorlog Profumo „ongelofelijk voor een man met zijn staat van dienst in oorlogs- en vredestijd en als minister". Hij vervolgde: „Het is echter volkomen onver geeflijk dat Profumo zich naar het Lagerhuis begaf, daar een leugen vertelde en vervolgens, op basis van deze leugen, een door hem gewonnen gerechtelijke ac tie. Elke twijfel, die ik jegens Profumo kon koesteren na zijn Lagerhuisverklaring was weg genomen. Ik heb niet kunnen aannemen dat iemand zo slecht en dwaas kon zijn om iets der gelijks te ondernemen, als Pro fumo heeft gedaan", aldus de Britse minister-president Harold MaeMillan. Het Chinese dagblad „Ta Koen Pao" dat zich specialiseert op het gebied van buitenlandse zaken, heeft vrijdag geschreven dat „de rechtvaardige houding van het Indonesische volk tegen de vor ming van Maleisië door China sterk wordt gesteund". Het blad schrijft naar aanleiding van de aankomst van een Indonesische parlementaire delegatie in Pe king dat „Indonesië door het im perialisme wordt bedreigd". Ma leisië is „het produkt van een Engels schema waaraan het Ame rikaanse imperialisme heeft mee gewerkt", en waardoor de span ning in Zuidoost-Azië is geste gen, aldus het blad.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1