„Dat is gewoon fantastisch" RADION REKORD modern wassen; strooi- RADION REKORD lekker vol, zacht sop, dus De rundveefokdag te Axel BEURSOVERZICHT Proces tegen medeplichtigen Britse treinroof begonnen Eric de Noorman - De eerloze krijg zei de buurvrouw... DE VRIJE ZEEUW klaar poeder; koud of warm spoelen, net naar het uitkomt; een krachtig sop, dus... een helder-witte was! met de vertrouwde Radion zachtheid. Huis- en grondeigenaren willen gelijkstelling van huren van alle vooroorlogse woningen Nieuwe Chinese beschuldiging aan Chroesjtsjov Pagina 3 <Adv.) Terwijl een stevige wind hel verblijf buiten niet bepaald aan moedigde, werden de dieren, die voor een groot deel voor onze zuivelproduktie zorgen, aange voerd om een voorstelling te ge ven van de prachtcollectie welke de fokkers alhier aan rundvee bezitten. Het gemeentebestuur van Axel had het marktterrein voor deze rundveefokdag beschikbaar ge steld en te 10 uur in de voor middag opende burgemeester M. K. van Dijke, met een toespraak. Spreker zeide, dat het gemeen tebestuur verheugd is, dat een dag als deze ook in Axel kan plaats vinden en dat daarom door het gemeentebestuur gaar ne daadwerkelijk wordt meege werkt. De rundveefokkerij gaat in op waartse lijn en de resultaten van de fokkers op de zandgronden worden steeds beter. Met de hoop uit te spreken, dat alles cresendo zal blijven gaan, verklaarde de burgemeester de fokdag voor ge opend. De uitslagen van de keuringen van onderscheiden groepen wa ren als volgt: Stieren geboren in 1961. la pr. Spuidijker, Gerard Wou ter, van J. Goossen, Axel; 3e pr. Wouter, van J. B. Pieters en Zn, St. Jansteen. Stieren geboren tussen 31 decem ber 1961 en 1 juli 1962. 2e pr. Aaldert, van J. B. Pie ters en Zn, St. Jansteen. Kalfvaarzen geboren vóór 1 januari 1961. la pr. Jelly, van Fl. P. Verdur- men, St. Jansteen. Kalfvaarzen geboren tussen 31 dec. 1960 en 1 juli 1961. la pr. Mina 31, van C. de Feij- ter, Axel; lb pr. Paula 2, van A. L. Scheele, Axel; 2a pr. Jelsje v. Duboishoeve, van W. L. den Ha mer, Axel; 2b pr. Nellie's Adema 493, van H. WolfertScheele, Hoek; 2c pr. Martje, van J. B. Pieters, St. Jansteen. Vaarzen en kalfvaarzen, geboren tussen 30 juni 1961 en 1 jan. 1963. la pr. Renske 117; lb pr. Rie- beek, Martha 25 en 2a pr. Aaltje 31, allen van fa. F. Dekker, Axel; 2b pr. Pietje 21, van J. M. Fer- ket, Clinge; 2c pr. Lunia Evert je 186. van fa. F. Dekker, Axel; 2d pr. Nel 13, van J. M. Ferket, Clin ge; 3a pr. Spuidijker Beatrix 10, van J. Goossen, Axel; 3b pr. Frie da 3, van A. L. Scheele, Axel; 3c pr. Jannie 8, van J. van Hoec- ke, Zuiddorpe. Vaarzen geboren tussen 31 dec. 31 dec. 1961 en 1 juli 1962. la pr. Aagje, van C. de Feijter, Axel; lb pr. Riebeeck, Augusta 39, van fa. F. Dekker, Axel; lc pr. Juweeltje 2, van C. Boer, Axel; ld pr. Fietje 37 en le pr. Sijtje 113, beiden van fa. F. Dekker, Axel; 2a pr. Lollumer Dina 54, en 2b pr. Bontje 1, beiden van H. Freijser, Zaamslag; 2c pr. Coba 3 van A. L. Scheele, Axel; 3a pr. Toerenburg Wietske, van fa. F. Dekker, Axel; 3b pr. Lente's Ria, van C. Boei-, Axel; 3c pr. Spui dijker Beatrix 12, van J. Goossen, Axel; 3d pr. Ada, van Iz. de Feij tervan Hoeve, Zaamslag; 3e pr. Dora 114, van Fl. P. Verdurmen, St. Jansteen; 3f pr. Roosje 5, van J. B. Pieters, St. Jansteen. Vaarzen geboren tussen 30 juni 1962 en 1 januari 1963. la pr. Nelly, van A. L. Scheele, Axel; ib pr. Pietje 22, van J. M. Ferket, Clinge; 2a pr. Ella 3 en 3a pr. Lotjes Linda 2, beiden van C. Suij, koewacht. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geboren na 30 juni 1960. la pr. Bleske 91, van C. de Feij ter, Axel; lb pr. Jopie 27, van C. Suij, Koewacht; lc pr. Fabiola R en 2a pr. Nelly R, beiden van E. de Vlïegher, Koewacht. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geb. na 30 juni 1960. la pr. Grietje, van J. C. L. Schout, St. Jansteen; lb pr. Sic- cama's Juweeltje, van C. Boer, Axel; ls pr. Spuidijker Beatrix 8, van J. Goossen, Axel; ld pr. Bea trix, van L. J. v. d. Weije, Axel; le pr. Juweeltje, van Iz. de Feij tervan Hoeve, Zaamslag; 2a pr. Harmke van Duboishoeve, van W. L. den Hamer, Axel; 2b pr. Elza, van E. de Vliegher, Koe wacht. Melkgevende koeien hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. tussen 31 december 1959 en 1 juli 1960. la pr. Pietje van Duboishoeve, van W. L. den Hamer, Axel; lb pr. Clara van Duboishoeve, van C. de Feijter, Axel; lc pr. Ida 20 en 2a pr. Terzie, beiden van J. van Hoecke, Zuiddorpe. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geb. tussen 31 dec. 1959 en 1 juli 1960. la pr. Aagje 43, van C. de Feij ter, Axel; lb pr. Nellie's Irene, van A. L. Scheele, Axel; 2a pr. Mina 28, van C. de Feijter, Axel; 2b pr. Bleske 142, van Fl. P. Ver- durmen, St. Jansteen; 2c pr. Mi na 26, van C. de Feijter, Axel. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. in 1959. 2a pr, Djrkje van Duboishoeve, van 1ST, Dkclep-Hagier, Axel; 2b pr. Janna 311, van Ff. P. Verdur- men, St. Jansteen, Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1959. la pr. Griet 5, van J. B. Pieters en Zn, St. Jansteen; lb pr. Rita, van Iz. de FeijterVan- Hoeve, Zaamslag; 2a pr. Irene, van L. J. Mullaert, Hoek; 2b pr. Alie 4, van Fl. P. Verdurmen, St. Jahsteen. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1958. la pr. Lotje 7, van C. Suij, Koe wacht; lb pr. Vera 5, van J. C. L. Schout, St. Jansteen; 2a pr. Dora 110, van Fl. P. Verdurmen, St. Jansteen; 2b pr. Rotterda's Lady, van C. Boer, Axel; 2c pr. Jelly 2 en 2d pr. Janna 307, beiden van Fl. P. Verdurmen, St. Jansteen. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. in 1957. la pr. Beatrix 4, van J. Goossen, Axel. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1957. la pr. Geertje 9, lb pr. Ada 7 en 2a pr. Nel 12, allen van J. M. Ferket, Clinge. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren in 1956. la pr. Coba, van A. L. Scheele, Axel; 2a pr. Jaantje 20, van C. de Feijter, Axel. Melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, geb. vóór 1956. la pr. Nellie 10, van P. Scheele Azn, Hoek. Droogstaande koeien en melk gevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geb. vóór 1956. la pr. Aukje 33, van E. de Vlieghei-, Koewacht; lb pr. Griet je, van I. de Feijtervan Hoeve, Zaamslag; 2a pr. Els, van J. B. Pieters en Zn, St. Jansteen. Ere-klasse fokkoeien met lever- produktie van tenminste 40.000 kg melk met 3.60 °/o vet. la pr. Kuijk Dirkje 126, van W. L. den Hamer, Axel; 2a pr. Bea trix, van J. Goossen, Axel. Productieklasse. 1. Nellie, van P. Scheele, Hoek; 2. Grietje, van Iz. de Feijter, Zaamslag; 3. Ada 7, van J. M. Ferket, Clinge; 4. Jaantje 20, van C. de Feijter, Axel; 5. Coba, van A. L. Scheele, Axel. Acht afstammelingen van één stier, die al dan niet nog ter dekking staat. la pr. Rudolf Siccama, 48780 R.P.S., van Ver. voor K.I. „Naar Productief vee in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen". Groepen van minstens 3 stuks zelfgefokt rundvee, ouder dan één jaar, van één eigenaar. la pr. Juweeltje, van C. Boer, Axel; 2a pr. Pietje van Dubois hoeve, van W. L. den Hamer, Axel; 2b pr. Dora, van Fl. P. Ver durmen, St. Jansteen. Koeien met minstens 3 directe afstammelingen. la pr. Nellie 10, van P. Scheele, Hoek. Collectie vrouwelijke dieren van één bedrijf, die langs de vrouwe lijke lijn afstammen van één en dezelfde koe, minimum aantal 3 x la pr. Kuijk, Dirkje 126, van W. L. den Hamer, Axel. Kampioen en reserve-kampioen stieren. Kampioen: Spuidijker Gerard Wouter, van J. Goossen, Axel. Kampioene en reserve-kampioene melkkoeien. Kampioene: Kuijk, Dirkje 126, van W. L. den Hamer. Axel. Res.-kampioene: Coba, van A. L. Scheele, Axel. De slachtoffers van een kernoorlog tussen Oost en West „Indien de Sowjet-Unie een onverhoedse aanval met kernwa pens op de Verenigde Staten zou uitvoeren, zou dit naar alle waarschijnlijkheid gepaard gaan met een gelijktijdige beschieting van doelen in Europa met ra ketten met een atoomkop, die over middelbare afstanden wor den afgevuurd", aldus de thans in Zuid-Vietnam vertoevende Amerikaanse minister van lands verdediging Robert McNamara in een televisie-uitzending te atoomkop overhouden, om daar- Hij vervolgde: „Doch de Ver enigde Staten zouden, ook na een dergelijke aanval, genoeg bom menwerpers voor het afwerpen van kernbommen en ondergrond se opgestelde raketten met een atoomkop verhouden, om daar mede de Sowjet-ünie letterlijk van de kaart, te kunnen vegen. Een dergelijke kernwapenoorlog zou waarschijnlijk in totaal 250 miljoen slachtoffers vergen, na melijk honderd miljoen in Sow- jet-Rusland, evenveel in Europa en vijftig miljoen in de Verenig de Staten". Minister McNamara besloot: „Het is volstrekt uitgesloten dat er thans ook maar één land ter wereld is, dat in staat zou zijn een strategische oorlog met kern- wapeos te winnen". DE ONTDEKKING Géén papje maken, koud of warm spoelen.-., is inderdaad geen zeeppoederRADION REKORD is modern. En heeft toch een zachtvol sop... fantastisch! TERUGLOPENDE MARKT De stemming voor de interna tionale waarden is donderdag middag bij de opening licht ver deeld geweest. AKU en Unilever stelden zich boven het voorgaan de slotniveau. Philips en Kon. Olie bleven daar beneden. De handel was zeer kalm. Voor AKU bestond aanvankelijk lokale spe culatieve belangstelling waardoor de koers op liep van 518 tot 519%. Het vorige slot was 515%. Uni lever 40 cent hoger op 144.10. Philips had middenkoers aanbod te verwerken waardoor de prijs zich op 152.40 ruim een gulden beneden die van het slot van woensdag stelde. Kon. Olie, welk fonds in Wall Street een halve dollar lager sloot, moest met een halve gulden koersverlies genoe gen nemen bij een eerste note ring op 167.50. Hoogovens on veranderd op 600. De markt werd licht gesteund door het feit, dat het ministerie van Financiën de geruchten over een revaluatie van de gulden tegengesproken heeft. Woensdag daalden de koersen namelijk in het laatste beurshalf- uur op genoemde revaluatiege ruchten. Een tegenvaller donder dag was echter het flauwe slot waarmede Wall Street woensdag voor de dag was gekomen. Zo kon het gebeuren dat de tendentie van de hoofdfondsen bij de ope ning licht verdeeld was met al leen activiteit in de AKU-hoek. Gedurende de verdere beursduur werd het nog stiller. Ook in de AKU-hoek viel niets meer te be leven. Gebrek aan kooporders deden de prijzen teruglopen. AKU daalde tot 517, Philips tot ƒ151.80, Unilever zakte in tot 143.70 en Kon. Olies tot 167.10. Hiermede bleef alleen AKU nog een weinig boven het voorgaande slotniveau. Het opzeggen van de tot 31 dec. geldende c.a.o.'s voor de textiel industrie door de werknemers bonden was niet van invloed op de koers van de AKU-aandelen. De drukte gedurende de voor gaande beursdagen in de scheep vaartsector was donderdagmid dag volkomen verdwenen. Zo nu en dan ging er een stuk om. Dit bleek merendeels een verkoop order te zijn. Gebrek aan steun was oorzaak dat koersverliezen van een tot twee punten moesten worden geïncasseerd. De leiden de cultures gaven, evenals de Staatsfondsen, weinig verande ring te zien. Het zag er woensdag begin beurs in Wall Street zeer hoopvol uit toen met ruime handel de stem ming vast was. Winstnemingen veroorzaakten later koersdalin gen waardoor het slot een flauwe stemming liet zien. Ook de Ne derlandse hoofdfondsen den op de Newyorkse beurs lager. In de lokale afdelingen lagen de aandelen van onroerende goe derenmaatschappijen eerder ge vraagd in de markt. De beurs is optimistisch ten aanzien van de cijfers die de Zwolsmangroep, waaronder de Exploitatiemaat schappij Scheveningen ressor teert, binnenkort zal publiceren. „Van Wijk en Heringa" werden ex drie procent dividend op 111 geadviseerd, tegen woensdag 112 cum dividend. In de aandelen van de Beleggingsmaatschappij Uni- tas werd op verzoek van het be stuur geen notering opgemaakt. Deze .maatschappij heeft onder handelingen geopend over de ver koop van de kolenmijn Sophia Jacoba. Beursindices Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 24/9 553.3 354.3 162.3 250.2 160.3 398.9 25/9 553.4 354.6 161.2 250.8 160.4 399.0 26/9 551.6 354.3 159.9 252.1 190.3 398.1 Advies-koersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden: Engelse pond 10.0310.13 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.303.35% Franse frank (100) 73.30—73.80 Belgische frank (100) 7.137.18 Duitse mark (100) 90.25—90.75 Zweedse kroon (100) 68.7569.75 Deense kroon (100) 51.7052.70 Noorse kroon (100) 49.8050.80 Zwitserse frank (100) 83.3083.80 Italiaanse lire (10.000) 57.25—59.25 Oostenrijkse schilling (100) 13.92%—14.02% Portugese esc. (100) 12.50—12.65 Spaanse peseto (100 gr. coup.) 5.95—6.10 Nabeurskoersen AKU: 512—516 (517%) Hoogovens: (599%) Kon. Olie: 166,50—166,80 (167,50) Philips 150,20—150,80 (152,00) Unilever: 142,50—143,20 (143,50) Stemming: ongeanimeerd. TELEGRAM VAN NEDERLANDSE BOND AAN MINISTERRAAD De Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren in Den Haag heeft in een tele gram aan de ministerraad ge pleit voor opneming van het huurvraagstuk, „als zijnde 'n dringend en uiterst belangrijk gegeven", in het complex van overwegingen en eventueel te treffen maatregelen voor het doen vervallen bij een volgen de wijziging van de huurwet van de zogenaamde voorsor tering, „opdat de volgende huurverhoging in waarheid een algemene zal zijn" en voor vasthouden, zo enigszins mogelijk aan hét tijdschema voor huurverhogingen, als destijds door het vorige kabi net is opgesteld. In de Engelse plaats Ayles bury, ongeveer 50 km ten noorden van Londen, is don derdag het proces begonnen tegen tien mannen en drie vrouwen die betrokken zou den zijn geweest bij de over val op een posttrein op 8 augustus j.l.. waarbij een be drag van omstreeks 2.631.000 pond (ruim 26,6 miljoen gul den) werd buitgemaakt. De openbare aanklager noem de de overval „een misdaad wel ke de beschaafde maatschappij in haar wortels raakt". Zoals ge meld werd de nachtposttrein van Glasgow naar Londen door mid del van een reeks manipulaties met de seinen bij het afgelegen Mentmore in 't graafschap Buc kinghamshire tot staan gebracht, waarna de machinist werd aan gevallen. Aanvankelijk waren 8 mannen er van beschuldigd, bij de feitelijke overval en de dief stal van de bankbiljetten be trokken te zijn geweest. Nu was de tenlastelegging in dier voege gewijzigd, dat zij beschuldigd worden van samenzwering met noteer- onbekende personen om een posttrein aan te houden met de bedoeling zich van de poststuk ken meester te maken. Voorts wordt hun het dragen van aan valswapen ten laste gelegd en het ontvreemden van 120 post zakken. Drie van de mannelijke be klaagden worden ook beschul digd van het in ontvangst nemen van geldsommen van 5.000 tot 100.000 pond. Vijf andere be klaagden, onder wie de drie vrou wen, worden eveneens van heling beticht zonder dat de ontvangen bedragen worden genoemd. Volgens de openbare aankla ger wordt in de tenlasteleggingen niet het preciese bedrag van de buit genoemd. Hij achtte het dui delijk dat minstens 15 mensen aan de overval hebben deelge nomen. Na een zeer zorgvuldige voorbereiding was het plan „zeer bekwaam" ten uitvoer gelegd. In totaal is 270.000 pond ach terhaald. Ter beveiliging van dit geld dat als bewijsstuk was over gelegd, waren uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. haalt, dringen de Chinezen er bij de Russische leiders op aan vóór het te laat is terug te keren van „het pad van het revisionisme". „Zowel in de binnenlandse als in de buitenlandse politiek be schouwt Chroesjtsjov Tito als zijn leermeester en glijdt hij dicht op de hielen van Tito snel af naar het revisionisme", China beschuldigt premier Chroesjtsjov en de Russische communistische partij er donder dag van „de weg van Zuid-Sla- vië" te volgen, die leidt tot „her stel van het kapitalisme in de Sowjet-Unie". Volgens het Chinese persbureau „Nieuw-China", dat een artikel van 20.000 woorden in 't „Volks dagblad" en „De Rode Vlag" aan- aldus het artikel. 70. Afwezig staart Guttorm in de stofwolk, die de verdwijnende troep van Camlech aan het oog onttrekt. „Tja," mompelt hij, ,,'t zal allemaal wel in het bestwil van de prins zün, maar helemaal fijn vind ik het niet, om hem daar met dat stel Pieten mee te laten gaanmaar jaze menen het goed, zal ik maar denken En inderdaad, diezelfde indruk hebben _deNoren, - dieuitgezpgbt zijn om Erwin te verzorgen, ook. Camlech de wrede Pictenvorst, slooft zich bepaald uit, om het de nog steeds bewusteloze gewonde zo gemakkelijk mogelijk te maken en de zorg, die hij aan de vrouw van de Norenaanvoerder besteedt, is bijna overdrevenAl blijft het een beetje een vreemde ge schiedenis, zoals vrouwe Ingrid opeens te voorschijn kwam Maar ja, die hoge heren bewande len wegen, die gewoon krijgsvolk toch njoit volgen kunnen Zwijgend vervolgt de kleine stoet zijn weg en door het ge- schok komt Erwin langzaam bij uit zijn onmacht Verbijsterd stelt hij vast, dat hij tussen twee paardjes op een soort draagbaar ligt en in plotselinge schrik richt hij het hoofd op De twee Noren die achter hem rijden kan hij niet zien, maar de Pietenkrijgers des te beter en met stijgend afgrijzen dwaalt zijn blik verdernaar de kleine ineen gedoken gestalte van zijn vrouw IngridDe gedrongen Pieten- krijger, die naast haar rijdt wendt zich langzaam omen hij staart recht in het grijnzende gezicht van CamlechCamlech die het spel nu definitief gewonnen heeft Het telegram is verzonden, zo wordt daarin gezegd, in verband met de recente looneisen van de vakbewegingen, „die aanzienlijk verder gaan dan waarin aanvan kelijk voor 1964 was voorzien, terwijl bovendien verbeteringen in de secundaire arbeidsvoor waarden worden verlartgd". Ver werkelijking van deze verlan gens zonder daarbij tevens het huurvraagstuk te betrekken zou ertoe leiden, aldus het telegram, dat de reeds ongunstige verhou ding tussen de indices van de huren van de vooroorlogse wo ningen en die van de regelings lonen nog aanzienlijk zou ver slechteren. De Bond wijst erop dat de index van de regelings lonen voor 1962 circa 400 be droeg, het indexcijfer van de vooroorlogse woningen, die alle wettelijk toegestane huurver hogingen ook vermochten te ef fectueren, als landelijk gemid delde van de huren van die voor oorlogse woningen, waarvan de huurprijzen per 1 april 1960 en 1 september 1962 niet mochten worden verhoogd, 185 bedraagt. Huurverhogingen onvermijdelijk „Echter was reeds in 1962 door de uiteenlopende ontwikkeling van loon- en huurpeil in de na oorlogse jaren een toestand ge groeid waarin voor het grootste deel van hurend Nederland het aandeel van de huishuur in het gezinsbudget met 40 procent was gedaald; voor de bewoners van woningen met een sinds 1957 be vroren huurpeil zelfs met 54 pro cent. Deze ontwikkelingsgang maak te het alleszins begrijpelijk dat zowel in het akkoord van Was senaar onder punt K als in de regeringsverklaring van 31 juli 1963 huurverhogingen onvermij delijk werden geoordeeld, overi gens overeenkomstig het oordeel van het vorige kabinet hetwelk op basis van het S. E. R.-advies als middel tot benadering van een t.z.t. te verwachten even- wichtshuurprijspeil drie twee jaarlijkse huurverhogingen, t.w, in 1962, 1964 en 1966 had gepro jecteerd. Rekening houdend met de des tijds niet voorziene ontwikkeling zowel van het loon- als het bouwkostenpeil vraagt de bond bijzonder aandacht voor de pre caire positie waarin het over grote deel van de vooroorlogse woningen moet geraken en die waarin de buiten de laatste huur verhogingen gebleven woningen reeds verkeren. In het bijzonder van laatstgenoemde categorie wordt de instandhouding in toe nemende mate onmogelijk tenge volge van de voortdurend geste gen en nog steeds stijgende over- heidslasten in de sfeer van ge meenten en waterschappen zo mede de enorme Stijging der bouwkosten. Veel sterker nog dan onder het vorige kabinet en zelfs nog ten tijde van de opstelling van het eerdergenoemde akkoord en de regeringsverklaring het geval was klemt dan ook de eis van een adequate huuraanpassing van alle vooroorlogse woningen zowel naar omvang als in de tijd gemeten, aldus het telegram. KOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens een onweer zijn woens dagmorgen zes koeien, eigendom van de veehouder J. C. Stroomer te Oterleek gedood. De dieren waren aangesloten op een elek trische melkmachine, toen de bliksem in de leiding sloeg. De heer Stroomer was verzekerd.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 3