PROVINCIAAL NIEUWS DE VERMETELE DOKTER Krijgt West Zeeuws-Vlaanderen een gezamenlijke huisvuil ophaaldienst AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 26 september 1963 SENSATIONELE PRIJSVER Demonstratie aardappelen- verladen op 't proefbedrijf in r de Braakmanpolder ZUIDZANDE Drukpersen kunnen vraag naar rapport Denning niet bijhouden In ongewijzigde uitvoering DE NIEUWE PRIIZEN dus oersterk (lange levensduur) extra solide (meer veiligheid) compleet comfort (incl. verwarming, rolhoes. binnen- en buitenspiegel, Jichtsignaalschakelaar, parkeerlichten, kleerhaakjes, asbakjes, slaapbanken, etc.) Skoda Octavia (43 pk) 525Ö,— 4990,— Octavia Super (47 pk) 5495,5250,— Octavia TS (53 pk) 5705,— 5555,— Octavia Combi 6560,— 6395, 1202 Combi 9975,— 6795,— H. ENGLEBERT N V. v - mm ^ÊÊÈjIfe J/ÊÊk aeheel compleet SKODA- DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - tEL. 01717-2010 AXEL Verkeersongeval. Donderdagmiddag reed de heer R. van W. uit Axel met zijn be stelauto over de ventweg, ko mende uit de richting; Buthdijk. Toen hij aan de Zuidsingel was gekomen wilde hij deze oprijden en verleende hierbij geen voor rang aan een personenauto be stuurd door de heer K. uit En schedé, die over de Zuidsingel reed. Er ontstond een flinke bot sing waarbij de personenauto zó zwaar werd beschadigd dat zij moest worden weggesleept. Ook de bestelauto had een grote ma teriële beschadiging. Persoonlijk letse) deed zich niet voor. BRESKENS Reddingsboot uitgevaren. Donderdagmorgen is de in Breskens gestationeerde red dingsboot „Hoek van Holland" uitgevaren voor een in moeilijk heden verkerend jacht bij het lichtschip Noordhinder. Door het ruwe weer is het jacht naar het lichtschip afge dreven en er tegen gevaren, waarbij het schade aan de tui gage opliep. De reddingsboot behoefde ech ter geen assistentie meer te ver lenen, daar het jacht inmiddels opgepikt was door een Engelse coaster, welke het jacht naar de haven van Hoek van Holland sleepte. Een nader bericht meldt: De gehele bemanning van het jacht „Thor", thuishaven Duin kérken, dat donderdagmorgen bij het lichtschip „Noordhinder" dooi de storm in moeilijkheden was geraakt, is aan boord genomen van het Engelse motorschip „Fal- lowfield". Het jacht zelf in waar schijnlijk gezonken, nadat ver scheidene pogingen van de be manning van de „Fallowfield" om het jachtje te slepen, misluk ten. De Engelse kustvaarder „Fal- lowfeild" is onderweg naar Vlaar- dingen. Een eerder door het kuststa- tion van Oostende uitgezonden verzoek om naar de „Thor" uit te kijken, is ingetrokken. In dit be richt werd gesproken van vijf opvarenden, waaronder drie kin deren. Het jacht was onderweg van Zeebrugge naar Brest. Bedrijfsongeval. Bij opruimingswerkzaamheden aan de handelshaven is de heer F. K. met zijn voet bekneld ge raakt tussen enkele balken. Dok ter Ossewaarde verleende eerste hulp en liet K. per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg overbrengen. OOSTBURG Districtswedstrïjden E. H. B. O. In „De Eenhoorn" vond een vergadering plaats van bestuurs leden der afdelingen voor E. H. B. O. uit Breskens, Cadzand, Sluis, Waterlandkerkje en Zuid- zande. Langdurig werd o.m. gespro ken over het systeem der dis trictswedstrijden, die nu voor alle districten in de provincie op dezelfde dag zullen plaatsvinden. De districtswedstrijd voor West Zeeuws-Vlaanderen zal te Zuid- zande worden gehouden, de pro vinciale wedstrijd, die daarop volgt, te Sluis »P 4 april 1964. ZAAMSLAG Afscheids-instuif van het hoofd der openbare lagere school, de heer A. Baijens Donderdagavond -hebben de heer en mevr. Baijens in een dei- lokalen van de lagere school af scheid genomen van de ouders der leerlingen, het bestuur en leden van Volksonderwijs, het dagelijks bestuur der gemeente, vertegenwoordigd door burge meester Van Wijk en de gemeen te-secretaris de heer Kusee en verdere belangstellenden, in ver band met het vertrek der familie naar Hekelingen, waar de heer Baijens is benoemd aan de open bare vierklassige lagere school met 140 leerlingen. Op deze drukbezochte instuif werden op verzoek van de heer Baijens geen toespraken gehou den en bleef het geheel in een eenvoudige doch zeer hartelijke sfeer. Namens het gemeentebestuur werd de heer Baijens door burge meester Van Wijk een platenbon aangeboden en namens Volkson derwijs een boekenbon door de penningmeester van de plaatse lijke afdeling van Volksonderwijs, de heer P. de Koeijer. Zowel door de burgemeester als door de heer De Koeijer werd de heer Baijens met enkele woorden dank gebracht voor het geen deze gedurende zijn verblijf in Zaamslag tot stand heeft ge bracht. Op 1 oktober 1959 aanvaardde hij zijn onderwijzersloopbaan al- hiel-, aanvankelijk nog in de oude openbare school, welke school dank zij de medewerking van het gemeentebestuur en dank zij zijn ijver voor een modern schoolgebouw door een aan de eisen des tijds beantwoordende school werd vervangen. De heer Baijens, die inmiddels in het huwelijk trad en tot hoofd der school werd benoemd, bewees zijn liefde voor zijn loopbaan, door zich niet alleen ten volle te geven aan de taak waarvoor hij zich gesteld zag, doch ook door zijn belangstelling aan het ge meenschapsleven, terwijl zijn omgang met het onderwijzend personeel van andere scholen voortreffelijk genoemd mag wor den. De schoolreisjes met zijn leerlingen kenmerkten zich door een uitmuntende onderlinge ver houding. Zo gezien zal het vertrek van de familie Baijens betreurd wor den. Maar, zoals de heer Baijens in zijn afscheidscirculaire aan de ouders en leden van Volksonder wijs mededeelde, de gemeente Zaamslag ert de openbare lagere school alhier, zal in zijn opvolger, de heer Fr. Dieleman uit Bier vliet, een bekwame en enthou siaste opvolger krijgen. Na afloop van de instuif bleef men nog enige tijd bijeen, waarbij natuurlijk een en ander de revue passeerde. Een serenade. Woensdagavond te 8 uur bracht het muziekgezelschap „De Volharding" onder leiding van haar dirigent, de heer J. Meijers, een serenade aan de heer J. van de Vrede, wachtmeester le kl. der Rijkspolitie en Rijksspeur- hondgeleider, alhier, die met te rugwerkende kracht van 1 april j.l. bevorderd is tot opperwacht meester der Rijkspolitie. Met marsmuziek werd ver trokken vanaf het clublokaal naar de woning van de heer Van de Vrede in de Polderstraat. Bij de aankomst aldaar werd de huldebetuiging door de fami lie Van de Vrede buitenstaande aangehoord. De voorzitter der muziekver eniging, de heer R. J. v. d. Veke, sprak daarna tol de heer Van de Vrede en familie namens be stuur en leden zijn hartelijke ge lukwensen uit met de bevorde ring van de heer Van de Vrede. Daar de heer Van de Vrede werkend lid van „De Volharding" is, sprak de heer Van der Veke, de hoop uit, dat deze bevordering geen overplaatsing naar een an dere gemeente zal medebrengen. De heer Van de Vrede dankte ook namens zijn echtgenote en kinderen voor de gebrachte se renade en nodigde het bestuur en de dirigent in de huiskamer, ter wijl de leden een verversing kon den gaan gebruiken. Na nog een drietal nummers ten gehore gebracht te hebben, keerde het gezelschap met mars muziek terug naar het club lokaal. DEALER: Garage G. M. G. GAPPENDIJK, Axelsestraat 174, Terneuzen, tel. 2030 ling van Ooft- en Tuinbouw door verschillende personen en instanties beschikbaar gestelde ere-prijzen werden door het be stuur der Maatschappij als volgt toegekend Medaille geschonken door Z. K. H. Prins Bernhard, aan de af deling Schoondijke der Maat schappij; medaille van de Com missaris der Koningin in Zeeland aan de afdeling Zuidzande dei- Maatschappij; medaille van jhr. J. van Vredenburch aan de af deling Groede der Maatschappij. De ere-prijzen beschikbaar ge stold door de gemeentebesturen van Groede, Biervliet en Schoon dijke werden toegekend aan resp. de lagere scholen te Zuidzande, Retranchement en Groede. De heer P. Vermeulen uit Wa terlandkerkje werd voor zijn in zending beloond met de door het gemeentebestuur van zijn woon plaats beschikbaar gestelde prijs, terwijl de heer A. Dijk uit Bier vliet de medaille van de gemeen te Cadzand ontving. De Vereniging „Ceres" die van de gemeente Sluis, de Veiling vereniging uit Terneuzen de me daille van het gemeentebestuur te Zuidzande. Fruittelersstudiekring te Oost burg de medaille geschonken door burgemeester H. P. Everwijn te Zuidzande. De heer P. Leenhouts uit Groe- Tijdens een vergadering van de Ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Viaanderen hebben de burgemeesters van deze ge meenten uitvoerig gesproken over de mogelijkheid een geza menlijke huisvuilophaaldienst te creëren. Al meerdere malen is dit plan in de Ontwikkelingscommissie ter sprake geweest, doch de uit voering van een dergelijke dienst Ondanks het slechte weer be stond er voor de demonstratie aardappeltransport donderdag middag veel belangstelling. Voor het rooien van de aard appelen op gemechaniseerde wijze was het te nat, doch het ging bij deze demonstratie voor namelijk om de eenvoudige wijze van transporteren, waarbij veel arbeidskrachten uitgespaard kun nen worden. Het principe van het gedemon streerde was, dat de op het land gerooide aardappelen per trans portband geladen worden in een landbouwwagen met opgebouw de graankleppen. Dit zijn dus de wagens die de meeste boeren al bezitten, in verband met de nieuwere methode van graan oogsten. Het graan wordt niet meer in zakken gedaan, doch rechtstreeks na het dorsen los geladen op de wagens. Deze wa gens nu kunnen efficiënter ge bruikt worden. Als de wagens op de boerderij aankomen, wor den ze met garagecricken om- hooggevijzeld, echter slechts aan één zijde, waardoor de wagen scheef komt te staan, zoals bij het lossen van graan bij de graanhandel. Het zijschot wordt dan opengezet en de aardappe len worden opgevangen in een trog, die een beweegbare bodem heeft, waaraan een versnellings- apparatuur is aangebracht. De aardappelen worden dan met een schutketting opgevoerd tot onge veer l'/é meter hoogte, waar door al het slijk nagenoeg van de aardappel wordt verwijderd, zonder dat men de aardappel zelf beschadigt. Indien de boer zelf over een koelcel beschikt, kun nen de aardappelen daarin op geborgen worden; zo niet, dan zijn de aardappelen gereed om verhandeld te worden en kun nen ze in zakken afgeleverd worden. Voor de aanschaf van de op- voerband, de crick en de be weegbare trog is een investering nodjg van ongeveer ƒ5500. Ook het Dagelijks Bestuur der gemeente Zaamslag kwam afscheid nemen van de lieer en mevr. Baijens. Van links naar rechts: Burgemeester Van Wijk, de heer A. Baijens. de heer Fr. Diele man, opvolger van de heer Baijens, de heer J. W, Iiusee, gemeente-secretaris, en mevr. Baijens. de ontving de ere-prijs van de gemeente Breskens. De heer G. Wijffels uit Breskens de medaille van de gemeente Retranchement. De ere-prijzen van de gemeen ten Nieuwvliet, Hoofdplaat, Oost burg, Aardenburg en de heer A, Hoolhorst werden uitgereikt aan resp.: Kleuterschool Zuidzande en lagere scholen te Sluis, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. De Bond van Plattelandsvrouwen verkreeg de medaille geschonken door de afdeling Zuidzande der De heer J. van Dijke uit Groede, voorzitter van het de- monstratietedrijf in de Braak manpolder, had vóór de aanvang van de demonstratie een wel komstwoord gesproken tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de Rijkslandbouwconsulent ir. H. de Wit uit Axel, de heer Ro- meijn, werktuigenspecialist van de Voorlichtingsdienst, het be stuur van het proefbedrijf en diverse genodigden, die de land bouworganisaties vertegenwoor digden. In het bijzonder werd de heer P. Pladdet uit Biervliet ver welkomd, die de technische ap paratuur leverde, waarmede deze demonstratie gegeven kan wor den. In een toelichting tijdens de demonstratie zei de heer Romeijn o.m., dat door eendrachtige sa menwerking van de boeren on derling, het mogelijk moet zijn een dergelijke aardappeltrans- portapparatuur aan te schaffen. Hierdoor worden de werkzaam heden aan de aardappelen be langrijk vereenvoudigd en is men in staat snel een goed pro- dukt in de handel te brengen. Een aardappel die een goede behandeling heeft ondergaan brengt op de markt doorgaans belangrijk meer op dan aardap pelen, die zó van het land in zakken worden gedaan en direct worden geleverd. Met grote belangstelling wer den de demonstraties door de aanwezige landbouwers gevolgd. Men zag in het algemeen wel een grote verbetering in de aardap peloogstwerkzaamheden, waar door belangrijk minder arbeiders nodig zijn dan voorheen het ge val was. Benoeming leidster kleuter school. Als opvolgster van mej. C. C. de Dreu is met ingang van 1 ok tober 1963 benoemd tot leidster aan de kleuterschool alhier mevr. J. P. KotvisJansen uit Oostburg. Toekenning cre-pr(jzen. De voor de dezer dagen in Zuidzande gehouden tentoonstel- DE SCHELDE 100 JAAR TOLVRIJ Herdenking in Antwerpen in aanwezigheid van koning Boudetvijn In aanwezigheid van koning Bou- dewijn werd donderdag in Ant werpen het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de aan Neder land te betalen tol werd afge kocht. Tot 1863 moest volgens het verdrag, dat na de Belgi sche afscheiding met Neder land tot stand was gekomen, elk schip op weg naar Antwer pen 1.50 gulden tol aan Neder land betalen en elk terug kerend schip 38 cent. De Bel gische regering betaalde overi gens deze kosten aan de reddi-s terug. In 1863 werd een definitieve re geling bereikt en de Neder landse regering verklaarde zich bereid de tol op te heffen voor een schadevergoeding van ƒ17.141.640. België betaalde een derde van dit bedrag en een aantal andere zeevarende lan den, met Engeland als belang rijkste met een bijdrage van 9 miljoen Belgische frank, na men op zich de rest te betalen. Met deze regeling werd het ver keer op de Schelde, dat door de geschiedenis heen herhaal delijk aan banden werd gelegd definitief vrij. Maatschappij en mevr. Hool horst—van Kampen, die van de afdeling Biervliet. De prijs be schikbaar gesteld door de heer J. B. Becu werd toegekend aan de heer J. Bouwman uit Middelburg. Tenslotte werden de medailles geschonken door de heer P. Ouweneel, gemeentebestuur IJzendijke en afdelingen Groede en Schoondijke der Maatschappij, toegekend aan de standhouders: Fa. Van Dronkelaar Buijze, ..De Lichtbron", Bijenvereniging Oostburg en Fa. De Schrijver te Oostburg. stuitte vooral op een aantal tech. nische bezwaren. Thans wordt het de Ontwikkelingscommissie door een particulier aanbod bij zonder gemakkelijk gemaakt. Deze particulier, waarvan de naam niet werd genoemd heeft de Ontwikkeiingscommissie aan geboden in alle West Zeeuws- vlaamse gemeenten met een moderne vuilnisauto, die het volume huisvuil in de wagen kan persen, waardoor per keer be langrijk meer geladen kan wor den. dan thans de gemeentelijke vuilnisauto's kunnen bevatten. Voorts wordt bij de wagen be schikbaar gesteld een chauffeur, alsmede twee ophalers. Twee maal per week zou in iedere ge meente het huisvuil op deze wijze opgehaald kunnen worden, waarvoor aan de gemeenten die zich bij een dergelijke regeling zouden aansluiten 15,per gezin per jaar in rekening ge bracht zou worden. Het huisvuil kan dus niet alleen in sneller tempo worden opgehaald, doch tevens kunnen de gemeenten hun arbeiders ander werk laten doen, waardoor de gemeentelijke dien sten, die vaak zeer krap in het personeel zitten, ook in staat moeten worden geacht beter te kunnen functioneren. Algemeen was men voor dit plan, dat op korte termijn aan de raden van de gemeenten in Westelijk Zeeuws-Vlaanderen voorgelegd zal kunnen worden. Het zal een grote vooruitgang, vooral op hygiënisch gebied, zijn, als zoals in de meeste dorpen ge bruikelijk is, in plaats van één maal per week in de toekomst tweemaal per week het huisvuil kan worden opgehaald. Door de snelle methode van werken zal het mogelijk zijn alle veertien West Zeeuwsvlaamse gemeenten tweemaal per week te bedienen. Wel zal men dan nog moeten zorgen voor een cen trale stortplaats voor het vuilJ nis, die tevens voorzien moet zijn van een goede op- en afrit. Het is te hopen, dat de Ontwik kelingscommissie niet te lang zal aarzelen, om dit plan uitgewerkt aan de raden voor te leggen. Het zou voor Westelijk Zeeuws- Vlaanderen, waar in een aantal gemeenten het huisvuil wel erg primitief wordt opgehaald een grote verbetering zijn. Haast met de besluiten is te meer geboden, daar voor de aan schaf van een dergelijke vuilnis auto een jaar levertijd gevraagd wordt. Hoe eerder de particu lier® aanbieder dus weet, dat alle gemeenten bereid zijn aan een dergelijke regeling deel te nemen, hoe sneller de wageii aangeschaft kan worden. 'innBï. in Zwarte handel in rapporten Hoewel de persen van de Britse koninklijke drukkerij zon- HEDEN TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Fortuna". VRIJDAG 29 SEPTEMBER. TERNEUZEN: Gemeentehuis, 10 uur v.m.: Openbare verga dering raad van bestuur „Af valwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen". ZATERDAG 28 SEPTEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Fortuna". Concertgebouw, 7 uur: „De drie Musketiers". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „55 dagen in Peking". aoor MILLY GANZ ZWARTE BEERTJES Boekhandel VAN DE SANDE 86) ..Help!" klonk zijn vertwijfelde roep door de stikdonkere nacht. Toen nog eens: langgerekt en zo hard hij kon: „Hèèèlp!" „Hèèèèlp! echode het van er gens terug. Hij riep een derde keer en luis terde ingespannen. Eerst hoorde hij weer de echo Maar nu.ja, was dat niet een menselijke stem, die antwoord gaf? De stem van een vrouw? Ja hij had zich niet vergist. Zij riep: „Wacht, ik kom!" En even later: „Waar bent u? Roep nog eens!" Christen herhaalde zijn geroep nu met korte tussenpozen en de andere stem gaf regelmatig ant woord. Zij klonk hoe langer hoe dichterbij en ook duidelijker. Het regende niet meer, de wind bleef af en toe lang weg en nu hoorde de dokter gekraak in het bos. Toen vlakbij weer het ge roep: „Dokter, waar zit u?" Genadige hemel! Dat was im mers. Er was geen vergissing mogelijk! Er was maar één zo'n stem op de wereld zo een har telijke. geruststellende stem, de stem van Ursula! Het was Christen ineens alsof het overal licht was in het bos. .Ursula", zei hij hardop voor zich heen. „Wat een mens was dat toch!" Hij kon niets zien, maar ver stond nu duidelijk ieder woord, wat zij van boven naar beneden riep: „Om Gods wil, dokter, wat voert u daar beneden uit? U zult nog een kou krijgen! En zo laat in de avond met zo'n weer! Hebt u bloemen gezocht?" Bloemen gezocht? Daar be neden! Nee, helemaal gek ben ik nog niet, Ursula!" „Kan ik u helpen?" „Ik hoop het. Ik lig hier in de modder en Toneli houdt me ge zelschap!" Ursula riep blij uit: „Toneli? Goddank, dan heb ik jullie alle bei gevonden! Leeft de jongen?" „Zeker. Maar hij heeft een been gebroken en is op het ogen blik bewusteloos. Ursula er is maar één mogelijkheid om hier uit te komen. Kun je me niet aan een ladder helpen? Misschien van die hooi-opper, ginds bij de weg?" „Ja, natuurlijk. Even geduld maar. ik ben zo weer terug!" Hijgend werkte de trouwe ziel, die midden in het onweer de stem van haar meester gehoord had. zich weer terug door het bos. Die hooiopper had zij wel gezien daar moest beslist een ladder bii staan. Dat moest, want anders konden de dokter en Toneli tot het aanbreken van de dag wachten op hun verlossing uit de vreselijke situatie en de jongen kon in die tussentijd ook wel doodgaan. Hoe gevaarlijk de toestand voor hen beiden in wer kelijkheid was, daar had Ursula niet eens een vermoeden van. Toen zij de hooiopper bereikte was het zó donker, dat zij met de beste wil van de wereld geen ladder kon ontdekken. Plotseling echter liep zij met haar hoofd zo hevig' tegen iets hards aan, dat de sterretjes haar voor de ogen sprongen. Duizelend wreef zij haar hoofd en stak haar han den uit naar het ding, waar zij tegenaan gelopen was. En dat was een ladder! Een pracht van een lange ladder, die tegen de hooiopper stond. Zij stak haar arm tussen twee sporten door en trok de ladder achter zich aan: over het gras en de stoppels, heuveltje op en heuveltje af, over alle denkbare hindernissen heen, die zij tegen kwam. Het was nu ook weer wat be ginnen te regenen. Maar daar schonk zij geen aandacht meer aan, zij was toch doornat. In hot bos werd het moeilijker. Overal bleef zij met het houten gevaarte steken, alsof onzicht bare bosduiveltjes haar voor de gek wilden houden en haar over al tegenhielden. Op een gegeven ogenblik, toen zij over bijzonder hoge boom wortels heen moest, gaf een dei- posten van de ladder haar een klap in het gezicht. Zij werd woedend en rukte de ladder als een wildgeworden paard met ver dubbelde krachtsinspanning ach ter zich aan. Toen zij nog eens bleef steken, begon zij te schel den als een dragonder dat ver leende haar nieuwe kracht en luchtte haar op. Eindelijk was zij weer in de buurt van de stortbeek en riep zij de dokter toe: „Ik ben er met de ladder!" Zij was toch wel een beetje uitgeput en blij dat zij haar doel bereikt had. „Je bent een engel, Ursula!" klonk het uit de diepte. „Laat de ladder nu maar langzaam zakken maar er is haast bij!" De dokter wist, waarom hij dat zei. Een paar minuten tevoren was een gedeelte van de kleimas- sa, die op het uitstekende rots punt lag, met een doffe plof over de rand in de diepte gevallen. Het mocht een wonder heten, dat zij niet meegegleden waren. Voorzichtig schoof Ursula de ladder langs de steile helling naar beneden: het was een heel kunststuk, dat zij er keurig af bracht, ook al bezorgde zij de twee slachtoffers daar beneden een lading modder. Het duurde nu niet lang meer of de ladder, die juist lang ge noeg was, stond vast in de weke grond. En nu verrichtte dokter Chris ten, die nooit een gymnast ge weest was, het grootste kunst stuk in dat opzicht van zijn leven: terwijl Ursula de ladder vasthield, steeg hij met de nog altijd bewegingloze jongen sport voor sport naar boven, zonder maar even mis te tasten. Boven aangekomen, legde hij Toneli voorzichtig op het zachte mos. Toen zei hij met een stem die merkwaardig beefde: „Dank je. Ursuladat zal ik nooit ver geten!" (Wordt vervolgd.) der onderbreking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport van lord Denning te vol doen, is er een zwarte handel in exemplaren van dit rapport ont staan. Er waren bij het begin van de verkoop 60.000 exempla ren beschikbaar. Een uur later bracht een exemplaar in som mige gevallen al een pond ster ling op. Gemiddeld wordt er drie maal de oorspronkelijke prijs, 7'A shilling voor betaald. Sir Fitzroy Maciean, conser vatief parlementslid, zei voor de televisie: „Waarom moest de staatsdrukkerij een dergelijk middernachtelijk „feest" aan richten voor de verkoop van dit sensatieverhaal. Wij schijnen in deze zaak ons gevoel voor ver houdingen geheel verloren te hebben. Er zijn op het ogenblik heel wat belangrijker dingen aan de orde. Ik ben juist terugge keerd van een bezoek aan de landen van de NAVO en ik heb moeten vaststellen dat wij in vele landen uitgelachen worden voor de manier waarop wij deze zaak behandelen". Verschillende bladen halen in middels speciaal de passage in het rapport van lord Denning naar voren waarin deze zegt: „De steun, welke Valerie Hob- son haar echtgenoot (minister Profumo) ten tijde van hun moeilijkheden heeft gegeven, is een van de meest vertroostende facetten van de gebeurtenissen welke ik in het licht moet stel len". Russisch-Amerikaans overletf over consulaire overeenkomst In Moskou zijn gisteren be- sorekingen begonnen tussen Amerikaanse en Russische ver tegenwoordigers over een con sulaire overeenkomst waardoor de V. S. voor het eerst consula ten buiten Moskou krijgen. Al leen tijdens de tweede wereld oorlog en gedurende korte tijd daarna was er een Amerikaans consulaat in Wladiwostok maar er heeft nooit een consulaire overeenkomst tussen beide lan den bestaan hoewel de overeen komst van 1933, waarbij de V. S. de Sowjet-Unie erkenden, hierin voorzag. Indonesië wil herstel verbindingen met Singapore Indonesië heeft donderdag de autoriteiten in Singapore laten weten, dat het herstel van de telegraaf- en telefoonverbindin gen wenst. De dag tevoren had Djakarta deze verbindingen ver broken als onderdeel van zijn actie tegen de nieuwe federatie Maleisië. Later werd gemeld, dat de ver dingen tussen Singapore en Me- dan zijn hersteld.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 2