Obstakel op de weg naar ontspanning Eigen partij groot gevaar voor MacMillan Spanning op arbeidsmarkt houdt ook in 1964 aan Geheim arsenaal van in Gent ontdekt springstoffen Frankrijk wordt steeds meer gezocht Begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid STAKING BIJ ARREIDFRSPERS GEëTNDIGD WEERBERICHT PT WFKR ZON- en !P ^$T/u t Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs 6.— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 19e Jaargang No 6035 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek: Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. HET is niet toevallig dat de Amerikaanse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken in New York eerst een gesprek met Duitse functionarissen zullen hebben vóór ze met hun Russi sche ambtgenoot aan tafel gaan om een tweede stap op de weg naar ontspanning voor te berei den. Dat die stap na de eerste van het kernstopakkoord nodig is, daarvan schijnt men aan bei de zijden van het ijzeren gordijn wel overtuigd. Kennedy noemt het de weg van duizend mijlen: de schreden die daarop gezet worden mogen dan wel klein zijn, maar alleen al het feit dat men gemeen schappelijk op weg is naar een goed doel kan de atmosfeer al weldadig zuiveren, dat is de voornaamste strekking van de ontspanningsdiplomatie. En aan beide zijden zijn al enige sug gesties gemaakt over wat de vol gende stap zou zijn, waarbij men speciale aandacht schonk aan de situatie in Midden-Euro pa, nog altijd het voornaamste spanningsveld tussen Oost en West, tot beider onbehagen. Vooral van Russische zijde dringt men erop aan hier vooral Chroesjtsjov heeft al verschei dene malen gezinspeeld op een niet-aanvalsverdrag tussen N.A. V.O. en Warschau-pact en op een likwidatie van vreemde mi litaire bases op het grondgebied der beide Duitslanden, die sa men een inspectiezóne zouden moeten vormen waar beide par tijen zich konden overtuigen dat er geen verrassingsaanval op komst was. Verkapte erkenning DIT zit de Russen heel hoog en niet ten onrechte: Midden- Europa is het gevaarlijkste grensgebied tussen de democra tische en communistische wereld. Maar voor het Westen is het moeilijk, dat in Bonn over dit soort zaken een bijzonder grote gevoeligheid bestaat. Men herinnert zich het grote gekrakeel dat ontstond toen onder het kernstopakkoord ook de handtekening van Oost- Duitsland kwam te staan. Bonn zag hierin een verkapte interna tionale erkenning van het re giem der D.D.R., die volgens het Hallsteindoctrine niet bestaat. Nu kan minister Schroder een realist zijn, hij heeft ermee te maken dat in Duitsland iedere erkenning van Ulbrichts D.D.R. voor de publieke opinie onaan wat aan ontspanning te doen. vaardbaar zal zijn. Bij het kern stopakkoord kon men nog zeg gen dat de handtekening van Pankow verder van geen enkel belang was, maar bij een niet- aanvalsverdrag wordt dat an ders: daar is de D.D.R. wel degelijk een partij in de over eenkomst. Te hoge prijs HET is moeilijk te zien hoe men tot ontspanning in Midden- Europa kan geraken buiten de D.D.R. om. De Russen zullen er in geen geval toe bereid zijn, het trouwens ook moeilijk kunnen: ze kunnen slecht het door hen ingestelde en door hen wel dege lijk erkende regiem plotseling laten vallen. Het zou een prijs voor ontspanning zijn, die hun wel wat al te hoog zou zijn. De NAVO kan op grote woede van het belangrijke lid Duits land rekenen als die organisatie zou toestemmen in een niet-aan valsverdrag: een prijs voor ont spanning die op zijn beurt het Westen wat te gortig zal zijn. Dat is het probleem voor Gro- myko, Lord Home en Dean Rusk. Een probleem dat ze wellicht vandaag nog niet behoeven aan te pakken: eerst kan men nog over kernproeven in de ruimte e.d. een akkoord sluiten, waar beiden belang bij hebben, maar op de duur zal het probleem Midden-Europa toch aangepakt moeten worden. Het is bet ge vaarlijkste obstakel op de „weg van duizend mijlen" naar ont spanning. (Nadruk verboden.) Huis van Afgevaardigden akkoord met belasting verlaging Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft woensdag avond besloten zijn goedkeuring te hechten aan president Ken nedy's voorstellen vóór belasting verlaging. De Amerikaanse re gering verwacht dat deze maat regel die haar elf miljard dollar gaat kosten, de economische be drijvigheid zal stimuleren. Het voorstel moet nog door de senaat worden behandeld. (Adv.) Na liet rapport van lord Denning: ZULLEN CONSERVATIEVEN OPNIEUW AFTREDEN VAN PREMIER EISEN Het is wel zeker dat de rege- ring-MacMillan over het rapport Denning door de labour-opposi- tie heftig zal worden aangeval len, maar het grootste gevaar voor de Britse premier schuilt in de te verwachten kritiek in zijn eigen conservatieve partij. Waarnemers in Londen zeiden donderdag, het waarschijnlijk te achten dat een aantal conserva tieven opnieuw Mac Millans af treden zal eisen. Op het hoogtepunt van de zaak- Profumo wilden 27 conservatieve parlementsleden MacMillan niet steunen bij een motie van ver trouwen. Algemeen wordt aangenomen dat er onder. deg-. neiijfic.dat wel deden, enigen waren die alleen maar voor hem stemden omdat zij meenden dat hij de leiding spoedig uit handen zou geven. Premier heeft gefaald In het rapport van lord Den ning worden alle huidige minis ters van persoonlijke blaam ge zuiverd en wordt gezegd dat de Britse veiligheidsdienst doeltref fend werkt, maar tevens wordt verklaard dat de premier en zijn ministers bij de behandeling van de zaak Profumo hebben gefaald. Harold Wilson en zijn labour- partij zien het rapport als bewijs voor de onmacht van de rege ring. Het labourlid George Wigg, die de kwestie-Profumo in het parlement ter snrake bracht, zei donderdag dat lord Denning de geruchten heeft ontzenuwd, maar dat het duidelijk is dat „het par lement nog een aantal vragen heeft over de veiligheid". Ian Gilmour. conservatief par- lementslaid, zei dat het rapport Denning „de trivialiteit van de hele zaak bevestigteen gi gantische en verveende onbe langrijkheid die is opgeblazen om er partijpolitiek en commercieel voordeel uit te trekken". De regering is met zorg ver vuld over een aantal met de ge spannen arbeidsmarkt samen hangende verschijnselen die ern stig inbreuk maken op een ver antwoorde loonvorming, aldus dr G. M. J. Veldkamp, de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, in de memorie van toe lichting op de begroting van diens ministerie voor 1964, Herinnerend aan de belangrijke desiderata op het terrein van de sociale rechtvaardigheid de ouderdoms- en weduwenpensioen op het niveau van sociaal mini mum, het betrekken van niet- loontrekkenden in een arbeids ongeschiktheidsverzekering en 't oplossen van het vraagstuk der zware geneeskundige risico's constateert de bewindsman in deze memorie van toelichting dat het verwezenlijken van deze desi derata belangrijke maatschappe lijke offers vraagt. „Met name geldt dit voor de werknemers, die offers moeten brengen in het verband van de loonvorming", aldus minister Veldkamp. Hel verband besprekende tus sen het sociale beleid en de eco nomische ontwikkeling spreekt de minister in de memorie van toelichting het vertrouwen uit, dat de S. E. R. bij zijn advies de begrenzing van de stijging der loonkosten gedurende 1964 de ontwikkeling van de investerin gen in aanmerking zal nemen als één van de belangrijkste facto ren, die de begrenzing van de loonkosten zal bepalen. SPANNING OP DE ARBEIDSMARKT BLIJFT Het is onwaarschijnlijk, zo wordt in de memorie gesteld, dat de spanningen op de arbeids markt zuilen afnemen: de werk loosheid wordt dan ook voor 1964 even gering als voor 1983 werd verwacht. De minister vertrouwt er voorts op. dat het georganiseerde be drijfsleven de ontwikkeling van de arbeidskosten nauwlettend zal volgen. „Een voortdurende stij ging daarvan kan immers niet alleen de internationale concur rentiepositie aantasten, maar ook de groeimogelijkheden van de Nederlandse economie beper ken. In sociaal opzicht betekent een steeds stijgend algemeen prijsniveau een aantasting van de positie van allen, wier in komen achterblijft bij de prijs ontwikkeling en het kan boven dien tot ongewenste verstoring van de inkomensverhoudingen leiden". AAN VRAAG NAAR ARBEIDSKRACHTEN KON NIET WORDEN VOLDAAN Over het eerste halfjaar 1963 bedroeg, zo deelt de minister me de. de gemiddelde loonkosten stijging 3,2 procent, dat is 0,5 procent hoger dan de norm van 2,7 procent. Deze overschrijding wordt voor een deel veroorzaakt door de verbeteringen, tot stand gekomen voor een aantal bijzon dere categorieën van werkne mers. waaronder de verpleeg sters in particuliere inrichtingen de belangrijkste groep vormen. Aan de enorme vraag naar arbeidskrachten kon in 1963 ondanks de lichte ontspanning in de tweede helft van 1962 lang niet worden voldaan, con stateert de minister in de me morie van toelichting. Hij merkt hierbij op, dat in de eerste maanden van 1963 de nei ging tot ontspanning op de ar beidsmarkt werd verstoord door de abnormaal strenge winter, die eerst een stagnatie in de bemid deling veroorzaakte, waarna een versterkte vraag van 't bedrijfs leven loskwam om opgelopen achterstand in te halen. Deze inhaalvraag deed de cij fers van de geregistreerde ar beidsreserve dalen tot zelfs be neden de cijfers van 1962. Het jaargemiddelde van de geregis seerde arbeidsreserve over 1963 zal waarschijnlijk weinig af wijken van dat over 1962 dat toen 28.500 mannen en 4.500 vrouwen bedroeg. HetAwkeM.ike tekort aan arbeidskrachten in 1962 raamt de minister op 77.000 mannen en 37.000 vrouwen; hij verwacht dat dit voor 1963 in de zelfde orde van grootte zal lig gen. VERHOGING VAN A. O. W. EN A. W. W. In de memorie van toelich ting wordt voorts uitvoerig in gegaan op welke wijze bijvoor beeld de optrekking van de A. O. W. en A. W. W.-uitkeringen tot een sociaal minimum ver wezenlijkt kan worden. „Voor komen moet worden dat de zwakste groepen in de samen leving in een tijd van hoge wel vaart niet op voldoende wijze worden geholpen", aldus mi nister Veldkamp. De staking bij „De Arbeiders pers" in Amsterdam is geëindiad. Zoals werd verwacht, heeft de gehele dagploeg gisterochtend het werk hervat. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Nu en dan zon Nu en dan zon, maar later ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige, maar aan de kust aanvankelijk nog harde of stormachtige wind tus sen west en noordwest. Iets lage re middagtemperaturen dan gis teren. unnrwATEi) uuvudhibii VRIJDAG 27 SEPTEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.55 S.30 9.10 9.20 n.m. 8.38 9.13 9.53 10.03 ZATERDAG 28 SEPTEMBER v.m. 9.13 9.48 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 10.28 10.38 n.m. 9.55 10.30 11.10 11.20 ONGELUK MET DE MONORAIL In Los Angeles is een cabine van de Mnorail losgeschoten. Dertien inzittenden moesten door de brandweer uit hun hachelijke positie bevrijd worden, allen werden naar een ziekenhuis ge bracht voor controle. mm ZON MAAN op onder op onder Sept. 27 6.32 18.29 15.59 23 6.34 18.27 16.41 0.07 29 6.35 18.25 17.15 1.14 30 6.37 18.22 17.45 2.29 GERINGE WEEKSVERBETERIN G Het afgelopen etmaal trok de kern van" 'n omvangrijke storm- depressie vlak ten noorden van Schotland langs op haar noord oostelijke koers naar midden- Noorwegen. Vlak ten zuiden van de kerm d.w.z. op het noordelijk deel van de Noordzee wakkerde de wind aan tot een zeer zware westerstorm. Bijbehorende fron tensystemen trokken over ons land naar het oosten, vergezeld van veel wind, veel bewolking en langdurige regenval. De neer slaghoeveelheden liepen nogal uiteen. Vele plaatsen meldden omstreeks 10 mm, het vliegveld Deelen evenwel 23 mm. Vandaag stroomt geleidelijk koudere lucht binnen, waarin op klaringen voorkomen maar voor al later op de dag ook hier en daar buienwolken tot ontwikke ling kunnen komen. De wind ruimt daarbij iets meer naar het noordwesten. Aanslagen in België, na ontploffing in huis, opgehelderd Een ontploffing in een woon huis in Gent waarbij twee per sonen werden gewond, heeft vol gens berichten in de Belgische pers geleid tot de ontdekking van een geheim „arsenaal", waar de springstoffen zijn vervaardigd die gebruikt zijn bij de aanslagen, die de laatste tijd in België zijn gepleegd. Zeven personen, onder wie een jong meisje, zouden reeds bekentenissen hebben afgelegd betrokken te zijn geweest bij de aanslagen in Oostende en Gent. Bevelen uit Brussel Zij verklaarden hun bevelen uit I russel te hebben gekregen, maar de opdrachtgevers niet te ken nen. In Oostende werd tijdens een Vlaamse betoging van de vorige maand een bom gewor pen, waarbij ondermeer een po litieman vrij ernstig werd ge wond. Enkele maanden geleden werd een soortgelijke bom ge worpen in het gebouw van de Vlaamse Volksunie in Aalst, Nieuwe voorraad voor nieuwe betoging De huurder van de woning, waar zich dinsdagavond de ont ploffing voordeed, is eveneens aangehouden. Het is de 28-jarige Jacques Stassart. die een voor aanstaande rol heeft gespeeld in het tegen het Waalse en Vlaamse extremisme gerichte comité voor de tweetaligheid van België. In zijn Woning werden stalen buizen en magnesiumpoeder voor de vervaardiging van de bommen, vlugschriften en vervalste num merborden voor auto's aange troffen. Vermoed wordt, dat de ontploffing zich voordeed toen een nieuwe voorraad werd ge maakt voor het bestrijden van een nieuwe betoging van de Volksunie, die zondag in Gent wordt gehouden. Misdadige praktijken In de Vlaamse pers wordt grote aandacht besteed aan de ontdek king van het „arsenaal". „Dit voorval werpt een schril licht op de misdadige praktijken, die in bepaalde anti-Vlaamse kringen worden uitgeoefend", aldus De Standaard donderdag. „De jong ste tijd heeft de Franstalige pers het herhaaldelijk over nazi-pro vocaties en fascisme, wanneer de Vlamingen een betoging houden. De aanslag op het graf van de onbekende soldaat in Brussel werd zonder de minste aanlei ding toegeschreven aan een „Vlaams SS-man", Maar is het thans niet overduidelijk dat de provocateurs elders zijn te zoe ken?" Evenais in andere bladen wordt ook in De Standaard verband ge legd tussen de ontdekking van de bende en de aanslag op de Kongolese bar in Brussel, waar de vorige maand meer dan 20 personen bij een ontploffing van een granaat werden gewond. De bommen, die in Gent wer den vervaardigd, hadden een lengte van 10 cm en een door snede van ongeveer 5 cm. Vol gens deskundigen zouden zij bij een ontploffing in een menigte zo geen doden, dan toch zwaar- gekwetsten veroorzaken. Parlement van Griekenland ontbonden Koning Paul heeft donderdag bij decreet het Griekse parlement ontbonden. Op 3 november zul len er algemene verkiezingen worden gehouden en het nieuwe parlement zal 11 december bij eenkomen. Het huidige parle ment werd in 191 voor vier jaar gekozen. Ten aanzien van het optrekken van de A. O. W.-uitkeringen tot een sociaal minimum verklaart -ie minister verdere stappen te 1 unnen doen, wanneer het in 1961 van de S. E. R. gevraagde advies inzake het pensioenbeleid t.a.v. de A. O. W. zal zijn uitgebracht. Hij hoopt dat dit spoedig zal kunnen geschieden. Na ontvangst van het advies zal de regering zich op korte termijn op de de finitieve vorm van de oudedags voorziening beraden en het in dienen van de nodige wetsontwer pen bevorderen. De consequenties voor het we duwenpensioen zullen t.z.t. onder ogen worden gezien. ANDERE SOCIALE VOORZIENINGEN In de memorie van toelichting wordt meegedeeld, dat aan de voorbereiding van een wetsont werp tot regeling van het over gangsrecht in de arbeidsonge schiktheidsverzekering en van wetsontwerpen tot liquidatie van de invaliditeitswet, van de mijn- werkersinvaliditeitswet en van de ongevallenwet met kracht yordt gewerkt. De minister hoopt de indiening van een wetsvoor stel tot beperkte herziening van de werkloosheidswet op enigs zins korte termijn, zo mogelijk nog in de loop van dit jaar, te kunnen bevorderen. Met name zal daarin verwerkt worden de verlenging van de uitkeringsduur met vijf weken, waaromtrent de S. E. R. heeft geadviseerd. Voorbereid is een wetsontwerp tot wijziging van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers in die zin, dat de verzekerden krach tens de interimwet recht krijgen op bijslag, indien zij recht zou den hebben gehad op een invah- diteitsrente ingevolge de invali diteitswet indien het invaliditeits- criterium in die wet niet op 6673 procent, maai' op 55 procent zou zijn gesteld. Aangaande de complementaire sociale voorzieningen deeh de minister mee, dat met kracht wordt gewerkt aan vervanging van het verouderde buitengewoon besluit werklozenzorg door een nieuwe wettelijke regeling met betrekking tot de bestaanszeker heid van werkloze werknemers, die geen aanspraak op een uit kering kunnen ontlenen aan de bestaande werkloosheidsverzeke ring. De Gaulle: President De Gaulle heeft don derdag in Montelimar, 'n plaats in het zuidoosten var, Frankrijk, geantwoord op de kritiek dat hij Frankrijk op diplon:0fiek gebied aan het isoleren is. Hij zei dat Frankrijk nog nooit zo gezocht was als nu. Frankrijk laat zich gelden, niet alleen voor eigen bestwil, maar ten gunste van de Oostenrijk wil geschil om Zuid-Tvrol op korte termijn met Italië regelen Oostenrijks minister van Bui tenlandse Zaken Bruno Kreisky heeft gisteren in de Algemene Vergadering der V. N. verklaard, dat zijn land het geschil met Italië om Zuid-Tyrol op korte termijn door onderhandelingen wil regelen. Maar dan moest er aan Italiaanse kant ook de wil tot onderhandelen bestaan. Krei sky beschuldigde de Italiaanse regering ervan dat zij al bijna een jaar lang pogingen verijdelt om tot een conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van beide landen te komen. Hij herinnerde aan de resoluties van de Algemene Vergadering van 1960 en 1961, waarin wordt aangedrongen on onderhandelin gen tussen beide partijen. Zoals bekend gaat het geschil om de eis voor een grotere automie van de 230.000 Duits sprekende in woners van de Italiaanse provin cie Bolzano. De provincie maak te voor de eerste wereldoorlog deel uit van Oostenrijks Tyrol. Oostenrijk stelt dat Italië de in 1946 te Parijs gesloten overeen komst voor de bescherming en ontwikkeling van deze Duits sprekende bevolking niet heeft uitgevoerd. Italië beweert dat het dit wel heeft gedaan. gehele wereld, aldus de Franse president. De Gaulie zei dat ahe Fran ie kinderen spoedig ondeiwijs tot 18 jaar kunnen ontvangen. De tijd dat alleen een bepaalde elite toe gang had tot de universiteit, is voorbij. „Er zijn mensen cie nog steeds niet willen toegeven dit de hervorming van Frankrijk tot een modern land een nieuw po litiek bestuur vraagt, een bestuur in stabiliteit. Deze mensen zijn eenvoudig ouderwets", aldus De Gaulle. Een lid van het gevolg van de president zei dat generaal De Gaulle zich ongetwijfeld opnieuw verkiesbaar zal stellen wanneer in 1965 zijn ambtstermijn eindigt. PRESIDENT TITO IN CHILI Chili en Zuid-Slavië hebben woensdag een gezamenlijke ver klaring uitgegeven waarin het gedeeltelijke kernstopakkoord wordt geprezen als een goed be gin voor de uitbanning van de koude oorlog. De verklaring, die werd verstrekt in verband met het bezoek van president Tito aan Chili, was door de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen ondertekend. Het Zuidslavische staatshoofd zal twee dagen in het zomerpa leis van de Chileense president in Vina del Mar logeren alvo rens hij zaterdag naar Bolivia vertrekt, de volgende étappe op zijn reis door Zuid-Amerika. Woensdag sloten de staats bank van Chili en de Zuidslavi sche bank voor buitenlandse handel en handels- en beta lingsovereenkomst. Het akkoord geldt voor één jaar, met auto matische verlenging.

de Vrije Zeeuw | 1963 | | pagina 1